היום לפני 63 שנים בגרינוויל, דרום קרולינה: 100 נקודות! / מנחם לס

 

"TEXTILE HALL" עדיין עומד בגאווה בשדרת ווייד המפטון בהצטלבות שדרות פלאטנסבורג, בקמפוס של 'בוב ג'ונס יוניברסיטי' האוניברסיטה האבנג'ליסטית מס' 1 בארה"ב שביתה כאן בגרינוויל, דרום קרולינה. זוהי אוניברסיטה בה יכולתי ללמד אילו הסכמתי לחתום שאני מקבל את JESUS CHRIST כ-MY LORD ו-MY SAVIOR.  האוניברסיטה נמצאת אולי 2 ק"מ מביתי, והם פירסמו הודעה באינטרנט שהם מחפשים פרופסור ללמד קורס בסטטיסטיקה לסטודנטים במדעי החברה. 10 דקות רכיבה על אופניים מקסימום. פרפקט PART TIME JOB.

זהו קורס שלימדתי עשרות שנים ואני יכול להעביר כל שעור תוך שינה; תוך שאני מסתכל באותו זמן במשחק של הניקס. ה-DEAN OF SOCIAL SCIENCES סיכם איתי, והכל היה גמור ומסוכם, מלבד חתימה סופית עם רקטור האוניברסיטה, המיניסטר שרלוק טי ברדפורד. הוא חיבק אותי ואמר "וולקאם טו בוב ג'ונס יוניברסיטי, האוניברסיטה שיישו מנצרת דואג לשלומה ולבריאותה". אמרתי לו שאת כל שנותי כ-TEENAGER גרתי בטבעון, חצי שעה מנצרת, ושאני מכיר טוב-טוב את THE CHURCH OF ANNUNCIATION – כנסיית הבשורה – בנצרת (הכנסייה שהוקמה באתר בו על פי המסורת הנוצרית הקתולית ניצב ביתה של מרים אם ישו, ואשר בה בישר לה המלאך גבריאל כי היא הרתה והיא נושאת ברחמה את בן אלוהים, ולכן היא נחשבת בכל העולם הנוצרי – ולא רק הקתולי – כאחד המקומות הקדושים ביותר).

עיניו נידלקו. הוא לא יכול היה להפסיק לדבר על "מדינת היהודים" ישראל, השומרת כל כך על המקומות הקדושים, ושאילולא ישראל "המוסלמים כבר מזמן היו הופכים את הכנסייה, וכן את 'כנסיית המולד' בבית לחם לאיי חורבות".

ואז הוא לוחץ את ידי כ-"חבר חדש של הפקולטה שלנו ונותרה רק חתימה על ההצהרה הזאת", ומה אומרת ההצהרה כבר כתבתי למעלה.

אמרתי לו "איך אתה מצפה שאחתום על דבר כזה? אתה הרי יודע שאני ישראלי ויהודי!". הוא אמר,"חתימה קטנה, מה זה משנה? הרי ישו היה יהודי". אמרתי לו שאני לא יכול לחתום על הצהרה כזאת. הוא אמר שהוא לא יכול לאשר אותי כפרופסור לקורס. לחצנו ידיים וניפרדנו.

 

ה-TEXTILE HALL היה פעם אולם הכדורסל של FURMAN UNIVESITY כשהיא היתה קיימת בסביבה. מאז היא עברה כ-9 ק"מ מערבה, לקמפוס יפהפה שניבנה על שפת אגם, והאוניברסיטה הפרטית הזאת (DIVISION I, אבל ללא GRADUATE SCHOOL) של גרינוויל נחשבת היום לאחת האוניברסיטאות הטובות של דרום ארה"ב ל-UNDERGRADUATE.

מאמן הכדורסל של אונ' פורמן ליילס אלי הכריז על ה-3 למרץ, 1954 כ-"FRANK SELVY NIGHT". היה זה משחקו האחרון של סלבי לפני טורניר המכללות, והסניור כבר נבחר זו השנה השנייה ל-ALL AMERICAN FIRST TEAM, והוא כבר הוכרז כ'מלך הסלים של המכללות' עם 40.8 נק' למשחק.

המאמן ליילס אלי אמר לשחקני קבוצתו "זהו ערב פרנק סלבי ואני מבקש לזכור זאת משך המשחק".

 

(100 נק' ב-"TEXTILE HALL", האולם של אונ' פורמן, גרינוויל, דרום קרולינה)

4,012 צופים מילאו את ה-TEXTILE HALL.  סלבי סיים את הערב עם 41 מ-66 ו-18 מ-22 מהקו. הזריקה האחרונה נילקחה מתחת סלו-הוא עם 2 שניות לבאזר כשבאמתחתו כבר 98 נקודות. "לא ידעתי שיש לי 98; ידעתי רק שנותרו  שתי שניות ואין ברירה אלא זריקה לכל אורך המגרש". הבאזר נשמע כשהכדור עבר את החצי באוויר. תארו לעצמכם כמה נקודות היה קולע עם קשת ה-3!!!

הכדור נחת בסל. שיא NCAA ב-DIVISION I –  של 100 נקודות. פרנק "FABULOUS FRANKIE" סלבי מה-PURPLE HEARTS של FURMAN UNIVERSITY מגרינוויל, דרום קרולינה, עשה זאת!!!

 

 

'פורמן יוניברסיטי' היום, גרינוויל. מדורגת 53 מתוך 3,000 מכללות בארה"ב)

 

(פורמן יוניברסיטי, על שפת אגם יפהפה; אני דג כאן לפעמים. 12-14 דקות מהבית)

(בקמפוס פורמן)

וילט צ'מברליין שבר את שיא ה-NBA כשקבע שמונה שנים פחות יום אח"כ את ה-100 נק' שלו.

וילט היה 2.17. סלבי? 1.93.

הנצחון היה נגד ניוברי יוניברסיטי ששיחקה ב-COLLEGE DIVISION ולא ב-UNIVERSITY DIVISION ולכן ה-NCAA מכירה בשני שיאים: אחד של קווין ברדשאו (72 נק') מ-'אינטרנשיונל יוניברסיטי), והשני ה-100 של סלבי נגד יריב שלא מהיוניברסיטי דיבישיון:

oints Player Pos. Cl. Team Opponent Date Ref.
100 Frank Selvy G Sr Furman Newberry February 13, 1954 [14]
85 Paul Arizin* F/G Jr Villanova Naval Air Materials Center February 12, 1949 [36]
81 Freeman Williams G/F Sr Portland State Rocky Mountain February 3, 1978 [37]
73 Bill Mlkvy F Jr Temple Wilkes March 3, 1951 [38]
71 Freeman Williams (2) G/F Jr Portland State Southern Oregon February 9, 1977 [39]
67 Darrell Floyd G Jr Furman Morehead State February 22, 1955 [17]
66 Freeman Williams (3) G/F Sr Portland State George Fox January 13, 1978 [39]
65 Bob Zawoluk C Sr St. John's Saint Peter's March 30, 1950 [40]
63 Frank Selvy (2) G Jr Furman Mercer February 11, 1953 [14]
63 Sherman White F Jr LIU Brooklyn Marshall February 28, 1950 [41]
62 Elvin Hayes* C Sr Houston Valparaiso February 24, 1968 [42]
60 Dave Jamerson G Sr Ohio Charleston (WV) December 21, 1989 [43]
60 Harry Kelly F Sr Texas Southern Jarvis Christian February 23, 1983 [44]
60 Bob Pettit* C Sr LSU Louisiana College

NBA

פרנק ניבחר ראשון בדראפט של 1954 ע"י בולטימור בולטס. הוא שיחק 9 עונות בליגה, כשעונותיו הטובות ביותר הן בלייקרס. הוא היה בחמישייה של הלייקרס עם אלג'ין ביילור וג'רי ווסט,  כשב-1962 הוא משחק במשחק הגמר נגד הסלטיקס. משחק שביעי. הוא קלע את שני הסלים האחרונים שהישוו 100-100. אבל כמה שניות אח"כ הוא יכול היה להיות גיבור אם הזריקה מ-5 מטרים היתה ניכנסת.

היא לא ניכנסה. הסלטיקס ניצחה שוב.

עונה אחרי סלבי פרש.

אחרי פרישתו הוא הפך לעוזר מאמן ב'אלמה מאטר' שלו – אונ' פורמן, אח"כ מאמן ראשי לשנתיים, ללא הצלחה מרובה. הוא פרש והפך לאיש מרקטינג של חברת סיינט ג'ו, בית החרושת המפורסם לנייר של גרינוויל, שם עבד משך 25 שנה.

מנחם לס

בעל האתר, הבוס הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 20 תגובות

  1. הסיבה היחידה שהכנסתי היא שאתמול עשו מהמשחק אירוע שלם והעתון המקומי כתב על כך עמוד שלם. היכנס ל-GREENVILLE NEWS מאתמול וראה בעצמך. כתוב שהיום היה "יובל" למשחק

 1. https://www.youtube.com/watch?v=I30Q6nQOBmQ
  כמה דברים משעשעים לשים לב אליהם:
  1. זה היה המשחק הראשון ששודר חי בדרום קרוליינה כך שבניגוד לזה של ווילט הוא צולם ותועד.
  2. כדי להקל על הצופים פורמן החליפו חולצות בחצי.
  3. סלבי קלע את הנקודה ה-100 בשניה האחרונה בזריקה קרוב לחצי.

  1. בתאור המשחק אתמול בגרינוויל ניוז כתוב שהוא זרק בשנייה האחרונה ממגרש שלם, (SELVY'S 100 POINT GAME, by Judith Bainbridge' Greenville News, 3/3/2017 page 2A

   1. עד היום בכלל לא ידעתי שהוא קלע 100 במכללות. אבל אתה מכיר אותי סקרנת אותי אז שוטטתי קצת במרחבי הרשת.
    עוד משהו מצחיק שרואים בוידאו – לוח התוצאות לא היה בנוי להכיל תוצאה של 100 נקודות ובצילום הסופי מופיע 49 במקום 149 לצד הנקודות של פורמן.

 2. זו כנראה הסיבה שהם נזכרו. השנה הם ראשונים בקונפרנס בעונה הסדירה.
  פאור-האוס הם אף פעם לא היו אבל היו שנים שהם שלטו בקונפרנס.

  1. הצחקת אותם. זה מוסד שעד שנת 2000 בחר לשלם טונה כסף רק כדי לא לוותר על מדיניות שאוסרת על זוגות מעורבים בקמפוס.

    1. עקרונית כן. אבל למוסדות כאלו יש עורכי דין מאד טובים והשאלה היא האם אתה רוצה להסתבך בכל ההוצאות הקשורות בכך כשאין לך באמת הוכחות ממשיות (למעט זה שהם מחתימים כל אחד על הטופס הזה). כשתהיה בטוח שהם ילכו מאד רחוק להוציא כל פיסת רפש עליך כדי להראות שאתה לא אמין.

 3. אני התרשמתי יותר מההישג של מנחם. שמר על הכבוד שלו כיהודי ולא התכופף מול עוד דרישה חסרת רגישות של נוצרי , במקרה הזה.

 4. לגבי יהדות ונצרות, אחד הגולשים כאן בשם עדו הגיב בהקשר מסוים שלנצרות יש הרבה יותר מה להציע מאשר היהדות. דבר כזה יכול לחשוב מי שלא מכיר את המקורות היהודיים כי ליהדות יש הרבה יותר מב להציע ואפשר לראות זאת באופן בולט במקורות כמו משלי וקהלת שבתנ"ך ובספרות חז"ל כמו בפרקי אבות/מסכת אבות שבמשנה. בכל מקרה ליהדות יש הרבה מאוד מה להציע ויותר מכל דרך חיים אחרת ותרבות אחרת ומרחב ספרותי גדול הרבה יותר לעין ערוך כי היא עוסקת בכל תחומי החיים ופעילות האדם ומהותו. צריך פשוט להכיר את מקורות היהדות ולא לזרוק דברים בלי להכיר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט