טוני פרקר תולה את הנעליים לאחר 18 עונות ב-NBA – תרגום ראיון הפרישה מ-The Undefeated

טוני פרקר תולה את הנעליים לאחר 18 עונות ב-NBA – תרגום ראיון הפרישה מ-The Undefeated

“אני כבר לא יכול להיות יותר טוני פרקר"

כוכב הספרס לשעבר הודיע על פרישתו מה-NBA לאחר 18 עונות

מארק ג'י ספירס / The Undefeated
מאמר מקורי: https://theundefeated.com/features/tony-parker-retire-from-nba/

סן אנטוניו – מחייך כאשר הוא מתיישב בסוויטת המלון שלו ב"אלמו סיטי", טוני פרקר נראה שליו. לאחר 18 עונות ב-NBA, זה היה פשוט הולם כי את ההכרזה החשובה הוא יעשה בסן אנטוניו, היכן שהוא גדל מנער מתבגר לגבר לאחר שהגיע מצרפת ב-2001.

"אני הולך לפרוש", פרקר אומר ל-The Undefeated. "החלטתי שאני לא הולך לשחק יותר עוד כדורסל".

הבחירה ה-28 על ידי סן אנטוניו בדראפט ה-NBA בשנת 2001, פרקר אמר בעבר שהמטרה שלו היא לשחק 20 עונות. הוא הגיע קרוב למטרה הזו, אבל חבר היכל התהילה העתידי סיים את הקריירה שלו עם מספר רב של הישגים.

פרקר הופיע באחת השלישיות הגדולות ביותר בהיסטוריית הספורט עם טים דאנקן ומאנו ג'ינובילי. תחת המאמן גרג פופוביץ', הם זכו בארבע אליפויות ביחד בסן אנטוניו, ופרקר הפך לשחקן האירופאי הראשון שזכה בתואר ה-MVP של סדרת הגמר ב-2007.

שש הופעות באול-סטאר, פרקר שיחק 1,254 משחקים וסיים עם ממוצעי קריירה של 15.5 נקודות, 5.6 אסיסטים ו-2.7 ריבאונדים. עונתו היחידה בקבוצת NBA אחרת היתה ב-2018-19 עם השארלוט הורנטס תחת עוזר מאמן הספרס לשעבר ג'יימס בורגו. במה שהתברר לבסוף כמשחקו האחרון בקריירה, פרקר קלע 11 נקודות ב-17 דקות כשהוא עולה מהספסל בהפסד 93-75 למיאמי היט ב-17 במרץ.

פרקר, 37, סיפר ל-The Undefeated שהוא מרגיש מספיק טוב פיזית כדי לשחק עוד שתי עונות אבל במחשבותיו הוא מאמין שזה הזמן ללכת.

"הרבה דברים שונים בסופו של דבר הובילו אותי להחלטה הזו", פרקר אמר. "אבל, בסופו של היום, הייתי ככה, אם אני לא מסוגל להיות טוני פרקר יותר ואני לא יכול לשחק עבור אליפות, אני לא רוצה לשחק יותר כדורסל".

פרקר מתכנן לגור בסן אנטוניו לאחר פרישתו אבל יבלה גם זמן בצרפת כבעלים והנשיא של ASVEL [וילרבאן לשעבר], מועדון כדורסל גברים ונשים צרפתי מקצועני. הוא גם הולך לפתוח את האקדמיה על שם טוני פרקר, בית ספר בינלאומי בעיר הולדתו ליון שבצרפת, מאוחר יותר השנה.

להלן תמליל ראיון הפרישה של פרקר, שנערך בגלל עורכו וכדי שיהיה ברור יותר.


מתי הבנת שאתה כבר לא יכול להיות יותר טוני פרקר?

העונה שעברה הייתה מאוד קשה עבורי. היה לי זמן נהדר בשארלוט. זה מאוד שונה לאחר 17 שנים עם הספרס. ולכן ידעתי כי הזמנים השתנו, והייתי מאוד נוסטלגי.

הריחוק מהמשפחה שנשארה בסן אנטוניו, בנוסף, זה שיחק מעט תפקיד [בפרישה], וככה הגעתי למסקנה שפשוט הגיע הזמן להמשיך הלאה. יש לי הרבה דברים נהדרים בחיי. משפחה נהדרת. ילדים יפיפיים. וככה שרציתי לבלות יותר זמן עימם.

האם היה משחק, רגע, שהתחלת לחשוב, בסדר, זה הזמן?

בסיום העונה, פשוט ידעתי שהגיע הזמן.

איך הגעת לשלווה עם ההחלטה הזו?

זה מצחיק בגלל שהמשפחה שלי יותר מאשר חברי, הם כאלה, 'או, בחייך. תן עוד אחת. תן עוד אחת'. אני? זה כבר זמן רב שאני בשלווה עם ההחלטה הזו בגלל שהכנתי את עצמי לקראתה, עם כל הדברים שאני עושה, שתי הקבוצות שבבעלותי בצרפת ובית הספר הבינלאומי שלי שיפתח בספטמבר. יש לי כל כך הרבה דברים שקורים ככה שתמיד הייתי בשלווה עם ההחלטה הזו.

כאשר זה הגיע, הייתי מוכן להשאיר את זה לחברה הצעירים. משחק הכדורסל הוא עבור החברה הצעירים. אז זה למה, עבורי, הבנתי מאוד מהר שכאשר יגיע הזמן [לפרוש], אני אהיה בסדר עם זה.

לפני מספר שנים, היית די עקשן איתי שאתה הולך לשחק במשך 20 עונות. מה השתנה?

כן, ברור, ורציתי לשחק 20 עונות ואני עדיין חושב שאני מסוגל לשחק. הייתה לי עונה טובה עם ההורנטס, והייתי בריא. אבל באותו הזמן, עכשיו אני לא רואה שום סיבה לשחק 20 עונות.

Image may contain: 11 people, people playing sport and basketball court

מה היה ההבדל בין לשחק עם הספרס ולשחק עבור ההורנטס?

במשך 17 שנים, כל שנה שהתחלתי עם הספרס, אני באמת חשבתי שיש לנו סיכוי טוב לזכות באליפות. ככה שזה היה מאוד מוזר להגיע לקבוצה שאתה כזה, 'אין שום סיכוי שאנחנו הולכים לזכות באליפות'. ואפילו שהייתה לי פה תקופה נהדרת – ושחקני שארלוט, הם היו נהדרים איתי והם בחורים נהדרים – בסופו של יום אני משחק כדורסל כדי לזכות במשהו, וככה זה היה עם הנבחרת [הצרפתית] הלאומית כאשר ניסינו להתחרות עבור מדליית הזהב או עם הספרס שניסינו לזכות באליפות.

ואם אני לא משחק עבור אליפות, אני מרגיש כאילו, מדוע אנחנו משחקים? ולכן זה מדוע זה היה מאוד שונה עבור מנטלית להתרכז ולקבל מוטיבציה לשחק את המשחק שאני אוהב, בגלל שאני רוצה לזכות במשהו.

ה-NBA והאוהדים של הליגה זכו לומר שלום לדירק נוביצקי ולדווין וויד העונה לאחר הקריירות מהוללות שלהם. האם אתה קיוויתי שתהיה לך עונת פרידה?

בכלל לא, בכלל לא. זה מצחיק בגלל שאח שלי שאל אותי על זה. 'אתה לא רוצה לעשות כמו דווין ודירק?' ואני עניתי, 'לא, בגלל שזה לא עם גופיית הספרס'. אז, עבורי, זה שונה. דווין עשה זאת עם הגופייה של מיאמי, דירק היה בגופייה של דאלאס, ככה שזאת הייתה דרך נחמדה לסיים את הקריירה שלהם. אבל עבורי, זה היה די שונה בגלל שהייתי בזה בשארלוט, ככה שלא הרגשתי כאילו אני צריך את ברכת השלום. עבורי, הפרידה תהיה כאשר הגופייה שלי תופרש [בסן אנטוניו] או שאבחר להיכל התהילה.

מה אתה חושב על הרזומה שלך עכשיו ועל מה שהיית מסוגל לעשות?

אני מרגיש מאוד מבורך ששיחקתי בקבוצות גדולות עם חברים לקבוצה נהדרים ומאמן נהדר. מה שהיה לנו היה מאוד מיוחד. וזה מצחיק בגלל שבמשך כל השנה הזו בשארלוט, הבנתי אפילו יותר שמה שהיה לנו [בסן אנטוניו] היה מאוד, מאוד מיוחד. היינו כל כך קרובים כחברים לקבוצה. ואפילו היום, ממש לפני יומיים, שיחקתי טניס עם טימי ומאנו. דיברנו על הימים בעבר, ואתה פשוט מבין כמה מיוחד זה היה. אלו היו 17 שנים ביחד וכל הניצחונות, ולהיות הכי טוב בתנאים של הכי הרבה ניצחונות פלייאוף בהיסטוריה והשלישייה הכי טובה, כל השיאים. עכשיו, אני מתחיל להבין טיפה יותר את כל מה שהשגנו.

האם הייתה איזושהי השפעה מהפרישות טים דאנקן ומאנו ג'ינובילי בשנים האחרונות?

זה השפיע מעט, אבל באותו הזמן, אני עדיין, כפי שאמרתי לך בהרבה ראיונות, חשבתי שאני הולך לשחק במשך 20 עונות עם הספרס. אבל כאשר שוחחתי עם טימי וכאשר שוחחתי עם מאנו, זה עזר לי מעט, כאילו, 'בסדר, אני מוכן לזה. טימי ומאנו לא משחקים, זה לא אותו הדבר'.

Image may contain: 3 people

מה טים ומאנו אמרו כאשר סיפרת להם שאתה הולך לפרוש?

הם היו ככה, 'האם אתה בטוח?' ואני הייתי פשוט, 'כן, אני בטוח'. ואז הם כאילו, 'אם אתה בטוח, בנאדם, אני כל כך שמח עבורך. הייתה לנו ריצה נהדרת ואני כבר חסר סבלנות לנצח אותך בטניס ולבלות יותר זמן ביחד'.

אז אמרת להם במהלך משחק טניס?

לא, אמרתי להם בארוחת צהריים. דיברנו בטלפון, ואז כאשר שיחקנו טניס, סיפרתי להם (לאחר מכן).

כיצד אתה חושב שיזכרו את שלושתכם?

אנחנו תמיד הולכים להיות מוזכרים ביחד. אבל זה היה נהדר לחלוק את הרגע הזה איתם. זה מטורף. הגענו משלושה רקעים שונים והתחברנו. ולראות את הגופייה של טימי מופרשת ואז את מאנו … זה היה מאוד אמוציונלי ללכת להפרשת הגופייה של מאנו, ואתה נזכר בכל הרגעים ואתה חושב על מה שאתה הולך לומר. זה היה פשוט נחמד לחלוק את הרגע הזה איתם.

איך אתה חושב שערב הפרשת הגופייה שלך יראה? האם חשבת על זה?

לא, לא ממש. אני לא יודע. זה הולך להיות קשה לדמיין. אבל זה הולך להיות הרגע האחרון שנחגוג את עידן שלושת הגדולים, אז אני מקווה שזה הולך להיות ערב מיוחד עבור כולם.

האם סיפרת למאמן פופוביץ'?

סיפרתי למאמן פופ, כן. הלכתי לראות אותו.

Image may contain: 2 people

אז פופ לא ניסה לעשות טרייד עבורך כדי להחזיר אותך חזרה?

לא, לא, לא.

איך הייתה השיחה עם הבעלים של ההורנטס ואגדת הכדורסל מייקל ג'ורדן?

זה היה טוב. הוא הבין זאת. עבור כולם, הם פשוט שמחים עבורי. כאשר אמרתי למאמן ג'יימס בורגו, הוא היה פשוט שמח עבורי בגלל שהייתה לי קריירה טובה והייתי בריא ברוב הקריירה שלי. אז הם שאלו אותי, 'האם אתה שלו עם ההחלטה הזו?', ואני, 'כן, אני שלו עם ההחלטה הזו'. אני מרגיש טוב מאוד עם ההחלטה, ואני יודע שאני הולך להתגעגע לכדורסל.

איך הגוף שלך מרגיש?

נהדר. אני בקלות יכול לשחק עוד שנתיים. בקלות, בקלות. פיזית נאי מרגיש בסדר, ובמיוחד עם התפקיד שיש לי כגיבוי, וג'יימס בורגו ניהל אותי העונה. אני בקלות יכול לתת עוד שנתיים. אבל עבורי, אני לא רוצה לשחק רק כדי לשחק, ומעולם לא שיחקתי עבור זה כדורסל. מעולם לא שיחקתי כדורסל עבור הכסף ומעולם לא שיחקתי כדורסל רק בשביל הכיף. רציתי לנצח.

אז איך הולכת להראות עבורך הפרישה?

אני הולך להיות עסוק. קבוצת הנשים שלי ב-ASVEL בצרפת בדיוק ניצחה, ככה שחגגנו את האליפות הראשונה שלנו. קבוצת הגברים שלי, בתקווה שנעפיל לגמר. ASVEL נמצאת בליון, זוהי העיר השנייה הכי גדולה בצרפת. אני הבעלים של הקבוצה מאז 2014, וזה אכן פרוייקט גדול, ואנחנו הולכים להיכנס ליורוליג בשנה הבאה עם ASVEL.

ואז יש את האקדמיה שלי שהולכת להיפתח בספטמבר, וזה הולך להיות בית הספר הבינלאומי שלי. אז זאת הדרך שלי לתת בחזרה למדינה שלי, לתת בחזרה לדור הצעיר. ככה שאני מאוד, מאוד נרגש לגבי הפרוייקט החדש.

האם האקדמיה היא בית ספר לכדורסל?

לא, היא עבור כל אחד ואחת. כל אחד ואחת יכולים להגיע לבית הספר.

האם אתה עוזב את ארה"ב?

לא, אני הולך לחיות בסן אנטוניו. אנחנו גרים בסן אנטוניו. זה יהיה הבית, זה תמיד יהיה הבית. אז אני בוודאי הולך להישאר בסן אנטוניו, ואז אני פשוט אטייל.

Image may contain: 2 people, people playing sport and basketball court

מה המשמעות של העיר סן אנטוניו עבורך?

זה בית. הגעתי לכאן בגיל 19 והם קיבלו אותי. הם התייחסו אלי כאילו אני הבן שלהם, וזה תמיד הולך להיות הבית. זוהי משפחה.

מה לגבי האוהדים כאן בסן אנטוניו?

תמיד יהיו לי זיכרונות נהדרים, אתה יודע. כאשר חזרתי, אני עדיין זוכר את היום, ה-14 בינואר, כאשר חזרתי עם ההורנטס, האהבה שהם הראו לי תוך כדי המשחק הייתה דבר בלתי יאמן. הרגשתי כאילו הפרישו את הגופייה שלי. זה היה לא יאמן. אני לא יכול להמתין לתאריך האמיתי כדי לראות אותם עוד פעם אחת ולחגוג איתם. תמיד אמרתי שהם האוהדים הכי טובים ב-NBA, וזכינו בארבע אליפויות ביחד ואני תמיד אזכור את זה.

בהסתכלות לאחור, האם אתה שמח שהלכת לשארלוט, או האם קיווית שתחתום מחדש עם הספרס?

לא, אני שמח שהלכתי לשארלוט. זאת הייתה חוויה נהדרת. פגשתי כמה חברה נהדרים, ואני באמת מעריך את ההזדמנות שמייקל נתן לי ואת [הג'נרל מנג'ר] מיץ' קופצ'אק ואת ג'יימס בורגו. זה היה נהדר, זמן נהדר. החברה היו נהדרים. אז לא, אני לא מתחרט על שום דבר בגלל שבאמת רציתי לשחק ובאמת רציתי להראות שאני עדיין מסוגל לשחק. הייתה לי עונה טובה. הייתי בריא. אני לא מתחרט על כלום.

וזה מצחיק, בדרך כזו או אחרת, אני מרגיש כי העובדה שהלכתי לשארלוט, אני מרגיש שבסן אנטוניו, הם אוהבים אותי יותר.

אין הרבה אנשים צבעוניים שמריצים או בבעלותם קבוצה ב-NBA. עם הניסיון שלך שאתה מקבל בצרפת, האם אתה יכול לראות את עצמך חוזר בסופו של דבר ל-NBA, אולי כג'נרל מנג'ר, נשיא?

זה אחד מהחלומות שלי. נכון לעכשיו, אני מתרכז ב-ASVEL, ומקבל ניסיון נהדר. אנחנו בונים אולם חדש עכשיו ואנחנו הולכים להיכנס ליורוליג, והיורוליג גדל בקצב מהיר. אבל המטרה האולטימטיבית היא להיות יום אחד בעלים ב-NBA. ולכן כבר שוחחתי עם מספר אנשים, והם מסתכלים על מה שאני עושה בצרפת.

בהחלט שיש לי את הניסיון, ואני אוהב לעשות את זה. זה לוקח הרבה עבודה, אבל אני אוהב את זה. אז אולי יום אחד, אם ההזדמנות הנכונה וזה משהו שאני בהחלט רוצה לעשות, אני פשוט הולך לחכות להזדמנות המתאימה.

איך זה מרגיש להיות הבעלים של קבוצת כדורסל מקצוענית?

אני אוהב את זה. אני לא רק רוצה לעשות את הצד של הכדורסל. אני גם אוהב את הצד העסקי שבזה, את השיווק, איך להביא אנשים לאולם, לעבוד עם החברה מהמדיה הדיגיטלית ולעבוד על כיצד לשפר את החוויה באולם עבור האוהדים ועוד כל מיני דברים.

ואני גם אוהב את הצד של הכדורסל: סקאוטינג, למצוא את השחקן הצעיר. כמו עכשיו, הרכז בקבוצה שלי, ת'יאו מלדון, שהולך להיות בחירת טופ-10 בדראפט בשנה הבאה. הוא פורח, אז גם את החלק הזה, אני גם כן אוהב. אבל אני אוהב את החזון הגלובלי.

בהסתכלות לאחור, להגיע מהבחירה ה-28 בסיבוב הראשון ולהיות רכז פותח בארבע קבוצות אלופות, האם בכלל יכולת לחלום על זה? איפה היו הציפיות שלך כאשר הגעת לראשונה לליגה?

הקריירה שלי הייתה יותר טובה ממה שיכולתי לחלום עליו כאשר הייתי ילד. כאשר הגעתי לראשונה ל-NBA, הייתי ככה, 'בחיי, אם אני יכול להיות שחקן קטן וטוב, להיות גיבוי טוב, אני אהיה שמח עם זה'. אני רק הייתי שמח להיות ב-NBA. מעולם לא חשבתי שאני הולך לפתוח או להיות הרכז הכי צעיר שפותח ב-NBA או האירופאי הראשון להיות ה-MVP של גמר ה-NBA. מעולם לא חלמתי על כך.

Image may contain: 25 people, people smiling, people playing sport

איזה השפעה אתה חושב שהייתה לך על צרפת ועל אירופה?

אני מקווה שהייתה לי השפעה טובה עם דירק ועם פאו [גאסול]. לאחר שהגענו, זה התפוצץ. עכשיו יש לך יותר מ-80 שחקנים בינלאומיים, 12 חברה צרפתים ב-NBA. אז תמיד אני מתבונן על זה ברצינות, התפקיד שלי בתור שגריר טוב עבור הכדורסל הצרפתי.

האם אתה יכול להסביר את החיים מהם הגעת? אני חושב שאנשים פשוט מניחים שגידלו אותך עם כפית מכסף בגלל שאבא שלך היה גם כן כדורסלן מקצוען.

אנשים לא מבינים שגדלתי עם כלום. לא היה לנו כלום שגדלתי, ואלו היו זמנים קשים. אבל אני חושב שזה מה שנתן את המוטיבציה להצליח בחיים בגלל שרציתי שמשפחתי תחווה חיים טובים יותר. ואני חושב שפופ ראה זאת מאוד מוקדם אצלי כאשר הוא ראיין אותי לראשונה. אני חושב שזאת הסיבה שפופ היה כל כך קשוח איתי, בגלל שהוא ידע שהוא אפילו יכול לחצות את הקווים איתי בגלל שהוא ידע שאני אשאר עם מוטיבציה וירצה לעשות את זה ולא משנה מה קורה. והוא זרק כל דבר אלי, ותמיד הייתי שם מוכן להתקדם.

מה היו חלק מהדברים הקשים שעברת בתור ילד?

שלא יהיה אוכל במקרר. שיהיו אנשים שמגיעים לבית שלך ולוקחים את הטלוויזיה בגלל שלא שילמת את חשבונות בזמן. כל הדברים האלה נשארים לך בראש ואתה זוכר, ואתה לעולם לא רוצה שזה יקרה לך.

מה הזיכרון הכי גדול שלך בקריירת הכדורסל? והאכזבה הכי גדולה שלך?

הזיכרון הכי גדול שלי? אני אגיד ארבע אליפויות, ברור, ומדליית הזהב עם הנבחרת הצרפתית בגלל שזאת הייתה הפעם הראשונה בהיסטוריה של הכדורסל הצרפתי שזכינו במדליית זהב [ב-2013 באליפות היורובסקט].

האכזבה הכי גדולה? אני אזכיר את משחק 6 מול מיאמי ב-2013. ואז עם הנבחרת הלאומית, אני אזכר ב-2005 מול יוון. היינו בהפרש של שבע עם 40 שניות והפסדנו את המשחק. זה היה – זה יכול היה להיות, אתה יודע, מדליית הזהב הראשונה שלי אז בתקופה ההיא. אלו היו שני ההפסדים הכי כואבים.

האם אתה יכול להרחיב יותר בקשר להפסד ההוא להיט?

כן, זה כואב. חזרנו ב-2014 וזכינו בזה. כיפרנו על זה, בדרך כלשהי. זאת אולי הייתה הזדמנות אדירה לעשות שתי זכיות רצופות. זה מראה הרבה אופי, הדרך בה הפסדנו ב-2013 ואיך חזרנו כפי שחזרנו ושיחקנו באותה הקבוצה ובעיקרון פשוט השמדנו אותם ב-2014 משחקים את המשחק היפה.

מה אנשים יכולים ללמוד מהשושלת של הספרס?

לא היה לנו אגו ולא נתנו לכסף להשפיע, אתה מבין, על המורשת שלנו.

למה הכי הרבה תתגעגע?

לנצח. לנצח. זה אף פעם לא מעייף, וזה מדוע היה כל כך נחמד לנצח עם קבוצת הנשים שלי, בגלל שהזכייה באליפות זה דבר שקשה להסביר למישהו כיצד אתה מרגיש. כשחקן, זה נהדר לזכות באליפות, ועכשיו כבעלים, כשאתה בונה את הכל מהתחלה, אני שמח עבורן. אין לזה ערך לראות את פרצופן. אבל זה אף פעם לא נמאס. לזכות באליפויות אף פעם לא נמאס.

איזה דברים אתה הולך לעשות עכשיו לאחר שפרשת שלא יכולת לעשות כאשר היית שחקן?

הרבה דברים. אני חושב שאחד מהדברים הראשונים: סקי, אני רוצה לעשות סקי.

באלפים הצרפתיים?

באלפים הצרפתיים, כן. כן, אני רוצה לעשות סקי.


Thank You, Tony!

Merci Tony pour tous ces moments de bonheur partagés!#MerciTP

Posted by San Antonio Spurs on Monday, 10 June 2019

 

 

 

לפוסט הזה יש 11 תגובות

  1. שחקן ענק. הרוויח ביושר את כיסוי הפרישה המורחב.
    .
    תודה, סמיילי.

  2. תודה רבה סמיילי על התרגום המהיר.
    הסיבוב בשרלוט לא לגמרי ברור, אבל זה לא ממש קריטי. שחקן נפלא, קריירה מפוארת וארבע אליפויות. מ.ש.ל

כתיבת תגובה

סגירת תפריט