לקראת הדראפט #3: להישאר או ללכת: נקודת מבטו של סוכן שחקנים על החלטה להיכנס מוקדם לדראפט – מאט באבקוק / תרגום Smiley

לקראת הדראפט #3: להישאר או ללכת: נקודת מבטו של סוכן שחקנים על החלטה להיכנס מוקדם לדראפט – מאט באבקוק / תרגום Smiley

להישאר או ללכת: נקודת מבטו של סוכן שחקנים על החלטה להיכנס מוקדם לדראפט

מאט באבקוק / si.com

מאי 22, 2018

מאמר מקורי: https://www.si.com/nba/2018/05/22/nba-draft-2018-early-entry-decisions-stay-or-go-agents-perspective

ה-The Crossover מציג סדרה של מאמרים מסוכן השחקנים לשעבר, מאט באבקוק. במהלך השבועות לקראת דראפט ה-NBA לשנת 2018, הוא יספק מבט ייחודי אל מאחורי הקלעים של תהליך הדראפט – מציע טעימה כיצד סוכן מייעץ לשחקניו ומתמרן בתהליך הקודם לדראפט. מאמרו השלישי של באבקוק נותן מידע על הגישה עליה על השחקנים לנקוט בכניסה המוקדמת לדראפט.

המועד הסופי להרשמה המוקדמת לכניסה לדראפט מגיע וכאלו שהגישו את עצמם מוקדם וטרם חתמו עם סוכן עדיין זכאים לחזור למכללות ולמשוך את שמם מדראפט ה-NBA עד לתאריך ה-30 במאי. אז מהם הדברים שהמועמדים צריכים לשקול לפני שהם עושים החלטה שכזו?

כסוכן לשעבר, אני אוהב לנתח כמה מרכיבים בדראפט ה-NBA מנקודת מבט עסקית. יש לשקול ברצינות אלמנטים אלו על ידי השחקנים לפני שהם מחליטים להישאר בדראפט או לחזור למכללות.

תחילה, וכנראה החשוב מכולם, מאז 1995 ל-NBA יש מערכת שמוכנה לבחירות סיבוב ראשון המקבלות חוזים לארבע שנים, כאשר השנתיים הראשונות הם מובטחות. ישנו סולם שכר מובנה ויורד. ככל שהבחירה גבוהה יותר, ככה השכר יהיה גבוה יותר. לדוגמה, הבחירה מספר 1 בדראפט השנה תרוויח 6,746,400 דולר בשנה הראשונה ו-7,901,100 דולר בשנה השנייה. הבחירה האחרונה של הסיבוב הראשון תרוויח 1,338,900 ו-1,568,000, בשנתיים הראשונות.

לעומת זאת, והחוזים לבחירות הסיבוב השני הן לחלוטין תוצאה של משא ומתן. השחקנים זכאים להצעת חוזה, כאשר מדובר בחוזה בסכום מינימום לא מובטח, כאשר במצב זה השכר משולם על בסיס פרופורציונאלי. זה אומר ששחקן שנבחר בסיבוב השני יכול להיחתך על ידי הקבוצה בכל זמן מבלי לקבל את יתרת שכרו. אני מקווה שהסיכון בתרחיש כזה הוא מובן.

בהחלט יש אחוז סיכון גבוה עבור כל בחירת סיבוב שני, בכל מקרה, כאשר מדובר בחוזה על בסיס משא ומתן, יכול להיות גם יתרון. לדוגמה, בדראפט 2015 של ה-NBA ייצגתי את ג'ורדן מיקי מ-LSU. גו'רדן, שנכנס מוקדם בשנה הזו, הציג יכולת מזעזעת במהלך מבדקי הקומביין של ה-NBA אבל הופיע היטב בביקורים אצל הקבוצות לקראת הדראפט.

ביחד, הצלחנו להעלות את מניית הדראפט שלו למצב שיתכן שיבחר בסיבוב הראשון. לבוסטון סלטיקס היו את הבחירות 16, 28, 33 ו-45 באותה השנה. טרי רוז'ייר נבחר בבחירה ה-16, אר ג'יי האנטר נבחר בבחירה ה-28, וג'ורדן נבחר בבחירה ה-33. זה אומר שהחוזה שלו יהיה לחלוטין תוצאה של משא ומתן בגלל שנבחר בסיבוב השני. המשא ומתן הזה היה צריך להיעשות עם המנהל ושחקן ה-NBA לשעבר, דני איינג'.

הסיפור בקצרה, הצלחנו להבטיח לג'ורדן את העסקה הכי גדולה לבחירת סיבוב שני בהיסטוריה של ה-NBA באותה נקודת זמן. החוזה שילם לו סכום מובטח שגבוה יותר מהרבה בחירות סיבוב ראשון באותה השנה.

עוד דבר שיש להתחשב בו כאשר מנתחים את הסיבוב השני בדראפט הוא הלך המחשבה של כל קבוצה. כל תמונת השכר בכל קבוצה היא שונה בכל עונה. קבוצה אחת תהיה מתחת לתקרת השכר עם הרבה מקומות בסגל עבור העונה הבאה. הקבוצה כנראה תבחר בשחקן שהם מתכננים שיהיה בסגל שלהם בעונה הקרובה, ובדרך כלל בסכום נאה של כסף מובטח.

מצד שני, קבוצה שלא נמצאת מתחת לתקרת השכר ו/או יש מספר מקומות מוגבל בסגל עלולה לבחור בשחקן ולשלוח אותו לשחק בחו"ל. טכניקת ה"בחירה ושליחה" נעשית כאשר קבוצה תבחר בשחקן ותחתים אותו על חוזה בחו"ל לעונה שתבוא. זה נותן לקבוצות ה-NBA אפשרות לשמור על זכויות הדראפט של אותו השחקן ולהחתים אותו כשחקן חופשי בשנים העתידיות. זכויות אלו גם ניתנות להעברה, ולפעמים הזכויות הללו הם סחורה חמה עבור קבוצות.

באופן כללי, השחקנים והסוכנים שלהם יסכימו באופן היפותטי לתסריט ה"בחירה ושליחה" עם קבוצות המביעות עניין. ולדוגמא, ג'ונה בולדן נבחר בבחירה ה-36 על ידי פילדלפיה 76 בדראפט ה-NBA ל-2017. הוא שיחק בשנה הזו בישראל עבור מכבי תל אביב. השמועה כי הוא עתיד להצטרף לסיקסרס בעונה הבאה. אם השחקן וסוכנו מחליטים כי הם אינם מעוניינים באופציה של משחק בחו"ל התוצאה יכולה להיות שהשחקן יחליק בדראפט.

אם שחקן אינו נבחר בדראפט יש אפילו יותר אי וודאות. שחקן שלא נבחר בדראפט נהפך לשחקן חופשי בלתי מוגבל. אלו הם שחקנים שתויגו כאופציה לבחירות דראפט אבל חמקו בין הסדקים. כשחקן חופשי בלתי מוגבל ישנן מספר אפשרויות מועדפות:

חתימה על חוזה דו צדדי עם קבוצת NBA.

חתימה על חוזה סיפוח של השחקן לקבוצת NBA.

חתימה על חוזה עם קבוצה בחו"ל.

חוזים דו צדדי וסיפוח שחקן הם מאוד ידידותיים לקבוצה, עם מעט כסף מובטח עבור השחקן. שתי עסקאות אלה יגרמו לשחקן לבלות את מרבית העונה, אם לא העונה כולה, בג'י-ליג. כנראה שהאופציה השמרנית ביותר, מבחינה פיננסית לטווח הקצר, יהיו עבור השחקן לחפש אחר הצעות מחו"ל בחוזים מובטחים שנפוצים יותר.

בשנה הזו בדראפט, 17 שחקנים שהוזמנו לקומביין עדיין צריכים לקבל החלטה אם להישאר בדראפט או לחזור חזרה למכללות. השמות כוללים את: אודוקה אזובוקי, תיוס באטל, בריאן בואן, דונטה דיוינצ'נזו, קארסן אדוארס, ברונו פרננדו, ג'יילן האנדס, קווין היורטר, סגאבה קונאטה, קיילב מרטין, קודי מרטין, ג'ונטי פורטר, אומרי ספלמן, ג'ארד ואנדרבליט, פי ג'י וושינגטון, אוסטין ווילי וכריס וילקס.

דיוינצ'נזו והיורטר הגיעו שניהם לקומביין כאשר הם מתוכננים להיות בחירות של סוף סיבוב ראשון. דיוינצ'נזו הציג שילוב יחודי של אתלטיות, קשיחות, יכולת קליעה ואת האינטליגנציה הכללית כפי שהציג בטורניר ה-NCAA מוקדם יותר השנה. היורטר הציג את הגובה הטיפוסי לעמדת הקלעי (2.04), הראה יכולת קליעה מיטבית, והראה יכולות התקפה וורסיטליות שיכולות להיות מתורגמות בצורה חלקה ב-NBA.

שני השחקנים האלה יתכן שקבעו את מעמדם כבחירות סיבוב ראשון. שניהם מתמודדים עם החלטות דומות: להישאר בדראפט במידה וישיגו כסף מובטח, או לחזור למכללות בהן שיחקו? אם הם חוזרים למכללות הם יהיו בין השמות החמים לקראת הדראפט בשנה הבאה, שם כיתת הדראפט אינה נחשבת לטובה.

שני שחקנים במצב שונה הם אודוקה אזוביקי ואוסטין ווילי. שניהם שחקני פוסט בעלי "גוף גדול", לכאורה זן גוסס בכדורסל של היום. למרות ששניהם עשו תוצאות טובות בקומביין, צופם להם בחירה בסיבוב השני, אשר מוטבע בכך כמות משמעותית של סיכון.

לשחקנים אלה יש החלטות קשות לפניהם ולא תמיד יש בחירה נכונה או רעה. כסוכן מנוסה לשעבר, העצה הטובה ביותר שלי עבור אותם שחקנים הוא לזהות גם את החסרונות ולא רק את הפיתוי הגדול.


חלק #1 – המטרה מספר 1 של כל סוכן שחקנים בתהליך הקודם לדראפט ה-NBA

חלק #2 – הדרכתו של סוכן במהלך אימוני הקומביין של דראפט ה-NBA

לפוסט הזה יש 10 תגובות

  1. תודה רבה על הכתבה סמיילי, תענוג לקרוא ולראות איך הכל מתנהל מאחורי הקלעים.
    אהבתי את הדוגמה על ג'ונה בולדן שהיה במכבי ונבחר על ידי פילי.
    איזה הבדל דק יש בין בחירה 30 ל-31, על פניו מקום אחד לפני, אבל חוזה מובטח וכסף מובטח, למרות שלא בטוח שתהיה קריירה מובטחת.

  2. נהדר סמיילי. תרגום חשוב ביותר. אגב, מאט בבקוק מתגאה שהשיג כסוכן לשחקן שניבחר בסיבוב השני יותר כסף מאשר להרבה שחקני דראפט שניבחרו בסיבוב הראשון. אוקיי, כל הכבוד, אבל הוא שוכח לציין שנבחרי הסיבוב הראשון מובטחים לחוזה של 4 שנים בעוד ששחקני סיבוב שני בטוחים רק לעונה הראשונה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט