שבת בבסיס – הטיפ של קרמבו / יוני לב ארי

קרמבו וסרג'יו, מתוך "מבצע סבתא". צילום: uri.mitkadem.co.il
קרמבו וסרג'יו, מתוך "מבצע סבתא". צילום: uri.mitkadem.co.il

כוכב "מבצע סבתא" הציע להתחיל הכי מהר, ואז לאט לאט להגביר. נראה ששחקני ההתקפה ב-MLB לקחו את זה ברצינות, ושוברים שיאי הום ראנס שיישארו פה עוד הרבה מאוד שנים

 

"הנכד שלי כבר חודש לא יורד את השתי דקות ב-100 מטר", התלונן סרג'יו מהנגריה בפני קרמבו, בסרט האלמותי "מבצע סבתא". "יש רק דרך אחת לשחות 100 מטר", ענה לו קרמבו, אלון שגיב בשבילכם. "קרמבו, תן איזה טיפ של אלופים", ביקש סרג'יו, המאהב של דבורה כמובן, למי שתהה. "אתה מתחיל הכי מהר שלך, ולאט לאט אתה מגביר".

 

 

מרגיש לי, שהיתה איזו הקרנה חגיגית של "מבצע סבתא" לשחקני ההתקפה של המייג'ור ליג בייסבול, שלקחו את הטיפ של קרמבו לאקסטרים. עונת 2019 נפתחה בסערה התקפית, ונראה ששיאי ההום ראנס, לקבוצה בודדת ולכל הליגה, ומי יודע, אולי גם לשחקן בודד (אם תשאלו את כריסטיאן ייליץ' וקודי בלינג'ר הלוהטים), יישברו השנה, ובגדול.

מעיף הום ראנס ללא הכרה. ייליץ'. צילום: baseballamerica.com
מעיף הום ראנס ללא הכרה. ייליץ'. צילום: baseballamerica.com

 

אז בואו נתחיל עם כמה נתונים סטטיסטיים, לסבר את האזניים, או לפחות את העיניים:

 • לפני שנתיים נשבר שיא ההום ראנס לכל הליגה, כשחווינו ב-6,105 דינגרס עפים מעלינו. השנה, הממוצע לקבוצה למשחק עומד על 1.33 הומרס, לעומת 1.26 באותה שנת שיא, מה שיביא אותנו לשיפור של לא פחות מ-358 הום ראנס מהשיא – עליה של למעלה מ-5 אחוזים!
 • בעונה שעברה שברו היאנקיז את שיא ההום ראנס לקבוצה בודדת – 267. כרגע יש כבר שלוש קבוצות שנמצאות בקצב של שיא חדש: המינסוטה טווינס (317), הסיאטל מארינרס (308) והמילווקי ברוורס (301)!
 • יש הרבה דוגמאות ברמה האישית, הנה כמה: טומי לה סטלה, שחקן הבסיס השלישי של הלוס אנג'לס איינג'לס, חבט בכל חמש שנות הקריירה שלו 10 הום ראנס בסך הכל. העונה? יש לו כבר 7. ג'סי ווינקר, שחקן השדה הימני של סינסינטי, חבט בכל העונה שעברה שבעה הום ראנס. השנה כבר יש לו שמונה. וזה רק קצה המזלג…

 

מהמכביה למייג'ור ליג

"יותר מהר, יותר גבוה, יותר יפה, יותר חזק", כתבה נעמי שמר המנון למשחקי המכביה. כמו את הטיפ של קרמבו, גם את ההמנון הזכור שיננו שחקני המייג'ור ליג בייסבול, בעיקר את הקטע של ה-גבוה ושל ה-חזק. במקביל לעלייה המרשימה בכמות ההום ראנס, גם העוצמה עלתה משמעותית.

שחקני הטווינס חוגגים. בדרך לשיא. צילום: zimbio.com
שחקני הטווינס חוגגים. בדרך לשיא. צילום: zimbio.com

 

במהלך עונת 2008 נורו 219 הום ראנס שעפו למרחק גדול מ-440 רגל (134 מטרים). אך את עונת 2019 פתחו תותחי הליגה בקצב רצחני, כשרק בחודש הראשון של השנה עפו 58 כאלה, מה שמביא אותנו לקצב של 336 בעונה! וכדאי לזכור עובדה אחת חשובה – בדרך כלל כמות ההום ראנס רק הולכת ועולה ככל שהעונה מתקדמת ומזג האויר מתחמם…

 

חם ומגניב

אז מה הסיבה העיקרית לעלייה המשמעותית במספרים? סיבה אחת עשויה להיות שיפור במזג האויר. השנה חודשים מארס-אפריל היו חמים במעט מבעבר, ומספר המשחקים שבוטלו בשל גשמים ירד, כך שמזג אויר חמים יותר מקל על החובטים. אך נתון זה לא יכול להשפיע בצורה כה דראסטית על המספרים.

 

אחד ה"אשמים" העיקריים שעומדים על הדוכן הוא הכדור, שהשתנה מעט בשנים האחרונות. פרופסור אלן נייתן, מהפקולטה לפיזיקה באוניברסיטת אילינויס, היה אחד משמונת המומחים שנבחרו על ידי הליגה לנסות ולחקור את התופעה לפני כשנה.

ג'ואי גאלו מהטקסס ריינג'רס מדגים איך עושים זאת

 

המסקנה העיקרית שלו עד כה? אי אפשר לתת את כל הקרדיט לחובטים, אלא יותר לאווירודינמיקה של הכדור. קיים חשד שהסיבה לכך היא שינוי במבנה הכדור ובמרכיביו (צפיפות העור וחוזק התפרים), שינוי שגורם לו להינשא באויר לאורך זמן רב יותר, אך אין לכך הוכחה עובדתית.

 

לכל כדור יש שני צדדים

אז הטווינס, כאמור, נמצאים בדרך לשבור את שיא ההום ראנס לעונה. אחת הסיבות לכך היא הפיצ'רים של הבולטימור אוריולס. הקבוצה של ברנדון וברנדה שיחקה שש פעמים מול האוריולס החלשים, שנמצאים בקצב ספיגה מטורף. בששת המשחקים הללו העיפו הטווינס לא פחות מ-23 הום ראנס, מספר מטורף!

 

שיא ספיגת ההום ראנס הנוכחי שייך לרדס שחטפו ב-2016 לא פחות מ-258 "Long Balls". בקצב הנוכחי את השיא הזה בולטימור צפויה לשבור כבר חודש לפני סיום העונה.

הנה פיצ'ר תותח שלא פוגע השנה. כריס סייל. צילום: deportes.televisa.com
הנה פיצ'ר תותח שלא פוגע השנה. כריס סייל. צילום: deportes.televisa.com

 

אבל בולטימור לא לבד. קחו לדוגמה את חמשת הפיצ'רים הטובים ביותר בליגה בעונה שעברה. החמישייה הקסומה הזאת ייצרה ב-2018 ERA (ממוצע ספיגת ריצות ב-9 אינינגים, פיצ'רים שואפים כמובן למספר כמה שיותר נמוך) מרשים של 2.50. השנה? החמישייה הזו נסקה ל-4.39 מאוד לא מרשים. מאז 1981 לא נצפתה עלייה כל כך דרמטית בליגה.

 

הכל או כלום

אך מצידם של הפיצ'רים לא מדובר רק בחדשות רעות. לא יעזור כלום, כשהחובטים מנסים להעיף יותר הום ראנס, המאמץ ומיקוד תשומת הלב בכח ולא ב-דיוק חייבים לייצר מחיר. והמחיר הגיע, בדמות עליה מגמתית מזה מספר שנים בנתוני הסטרייק אאוטס (פסילת חובטים ללא מגע בכדור, נתון המסומן בבייסבול על ידי האות K).

 

שחקנים נפסלים בסטרייק אאוטס העונה 8.86 פעמים בממוצע במשחק, לעומת 8.48 בלבד בשנה שעברה, כשזו השנה ה-11 ברציפות שהשיא הזה נשבר. בקצב הנוכחי בסיום העונה נרשום למעלה מ-43,000 סטרייק אאוטס, לעומת 41,207 בעונה שעברה, ו-30,644 בלבד ב-2005!

הוא יודע מה הבעיה. פרייז'ר. צילום: abc7ny.com
הוא יודע מה הבעיה. פרייז'ר. צילום: abc7ny.com

 

 

סיבה למסיבה

אחת הסיבות לעליה בסטרייק אאוטס עשויה להיות שינוי בצורת החבטה של שחקני ההתקפה. המנג'ר של הרדס, שחקן העבר דייויד בל, מרגיש בהבדל: "אין בכלל ספק, שחקנים היום מנסים להעיף הום ראנס הרבה יותר מבעבר", הוא אומר. "הסווינג שונה היום, קחו וידאו מלפני 20 או 30 שנים, ותראו את ההבדל".

 

החובטים, לעומת זאת, 'מאשימים' בכך את הפיצ'רים המשתפרים: "רליברים (פיצ'רים מחליפים) זורקים במהירות של 95 מייל לשעה", מתלונן שחקן הבסיס השלישי של הניו יורק מטס, טוד פרייז'ר. "סטארטרים זורקים 93 מייל לשעה ואפילו למעלה מזה, ועם הרבה תנועה, כדורים עפים למעלה, למטה, ימינה ושמאלה".

 

גם דייויד פריס מהלוס אנג'לס דודג'רס שם לב לאותה הנקודה: "הפיצ'רים רק הולכים ומשתפרים כל הזמן, הם זורקים כדורים עם הרבה יותר תנועה, פיצ'רים לומדים בגיל צעיר מאוד כיצד לזרוק, הרבה יותר קשה להתמודד מולם".

הנה כמה דוגמאות מדוע אני מעדיף הגנה

ה-ג-נה

אז לסיכום, ובנימה מעט אישית: אין ספק שאנשים אוהבים הום ראנס, בעיקר אם זה לצד של הקבוצה שהם אוהדים. זה מייצר עניין במשחק, ומביא צופים למגרשים. אך אותי הרבה יותר מרגש לראות שחקן הגנה משלים מהלך יוצא דופן, כמו אאוטפילדר שתופס כדור בזינוק. בעיני בייסבול הוא הענף בו הכי כיף לראות קבוצות עם הגנות טובות.

 

מעבר לזה, תנו לי ניצחון 0:1 בזכות רץ שגנב בסיס והתקדם לבסיס השלישי בזכות "Bunt" (מהלך בו חובט 'מקריב' את עצמו כדי לקדם את הרץ), במקום ניצחון 0:5 בזכות חמישה הום ראנס מפלצתיים. אין כמו 'Small Ball'. אבל הי, זה אני (:

 

השבוע לפני

נתחיל את הטיול ההיסטורי שלנו אי שם ב-1939, כשב-29 באפריל לפני 80 שנה, חבט לו גריג סינגל נגד קן צ'ייס מוושינגטון. היה זה ההיט ב-2,721 והאחרון של ה"Iron Horse", שיא ינקי שיישבר רק על ידי דרק ג'יטר 70 שנה מאוחר יותר.

אגדה. פאלמיירו. צילום: lonestarball.com
אגדה. פאלמיירו. צילום: lonestarball.com

 

מדלגים ל-1979, כשב-3 במאי לפני 40 שנה, חבט בובי בונדס (אביו של בארי) את ההום ראן ה-300 בקריירה שלו, ובכך הפך לשני בהיסטוריה שמגיע ללפחות 300 הום ראנס (סיים עם 332) ו-300 גניבות בסיסים (461). הראשון היה ווילי מייז, חברו של בונדס, והסנדק של בארי.

 

התחנה האחרונה שלנו השבוע היא אחד מרגעי השיא בקריירה של כוכב ענק נוסף. ב-2 במאי 1999, השבוע לפני 20 שנה, הגיע רפאל פאלמיירו ל-2,000 חבטות מוצלחות, במשחק בו הטקסס ריינג'רס ניצחו את הקליבלנד אינדיאנס 6:8. שבוע של נקודות ציון…

יוני לב ארי

die hard yankee fan, חי ונושם סביב הפאסט בול

לפוסט הזה יש 25 תגובות

 1. פוסט מצוין, בכלל לא שמתי לב למינסוטה ואח"כ גם הסברת איך זה.
  .
  החודש הראשון של בלינג'ר שובר את כל השיאים, לא מאמין שיעמוד בקצב של בונדס אבל תענוג לראות אותו משחק, כולל בהגנה.

 2. איזה פוסט ענק!
  ההום ראן זה ספור.
  מציע לשים לב לפיצ'ר של המטס נוח סינדרגאארד. עם שערו הארוך הוא נראה כמו יישו בלונדיני ויש לו .
  פוסט כזה היה ניכנס בגאווה לכל עיתון אמריקאי.
  מצאנו איש בייסבול על הרמה הגבוהה ביותר. חבל שיותר גולשים לא מבינים זאת.

 3. אם פעם היו מסתכלים על batting average , היום הנתון הזה פחות רלוונטי. כולם מסתכלים על OPS וה batting average פחות רלוונטי. הומראנס מנצחים משחקים בעונה הרגילה. בפלייאוף, זה כבר סיפור אחר.

 4. השבוע לפני (יותר נכון ב-2/5) היה גם משחקו האחרון של לו גריג שסיים רצף של 2,632 משחקים רצופים.
  אגב, בדיקות מודרניות טוענות שהשיא הוא הסיבה למחלתו לאחר שהמשיך ושיחק בכל משחק, למרות פציעות רבות בראשו מפגיעות כדור…

 5. מעולה יוני, המגמה הזו היא סוג של מהפכת האנליטיקס השנייה. מצד שני נראה שהאוהדים די אוהבים את זה. הומראנים גם מצטלמים טוב. גם סטרייקאאואטס…

 6. פוסט אדיר!
  .
  לפתוח חזק, ואחר כך להגביר. הייתי משוכנע שזה מה שכריס דייויס הולך לעשות העונה,
  כאשר אחרי 18 משחקים היו לו כבר 10 HR.
  15 משחקים נוספים עברו, ונוספו לו לסטטיסטיקה 0 HR (ו-11 הפסדים).
  אם רק היה צופה ב-"מבצע סבתא…"
  .
  תודה, יוני.

 7. בפוטבול שוברים שיאי יארדים במסירה, ב-NBA זורקים שלשות בלי הכרה, ובבייסבול חובטים הומראנס בקצב היסטורי.
  מהפיכת ההתקפה בספורט האמריקני בעיצומה……

 8. כל תרבות הפנאי רוצה הרבה יותר, וכמה שיותר מהר. תרבות יו-טיוב ואינסטגרם. אין דחיית סיפוקים.
  האמריקאים הראשונים להבין את זה, כרגיל הם לא יודעים איך לא להגזים – לכן ענפי הספורט הפופולריים שלהם – NBA, בייסבול, פוטבול – עלו על סטרואידים. או אמיתיים, וזה עוד נראה (במיוחד ב-NBA), או כל מיני עזרים שהליגות שמחות לטפח (שיפוט לטובת התקפה, ועוד).
  זה די גס ומלאכותי. אין צמיחה טבעית של המשחק ושל שחקנים. כל אחד שובר שיאי הומראן, כל אלפריד פייטון עושה טריפל דאבל מתי שבא לו.
  במובן הזה עדיין עדיפה השמרנות והזהירות של הכדורגל, הספורט הפופולרי מס' 1 בעולם וזה בכלל לא קרוב.

 9. אני חושב שהליגה שינתה את הכדור (ואולי גם קצת הסטרייק-זון) כתגובה לדומיננטיות של הפיצ'רים שהייתה בשיאה בתחילת העשור (שני פיצ'רים שזוכים ב-MVP בטווח של 3 שנים אחד מהשני זה משהו unheard of), וביחד עם ההסתגלות של שחקני השדה לקח לזה קצת זמן עד שאנחנו מקבלים תוצאות כמו שיש היום.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט