שבת בבסיס / יוני לב ארי

שיגע את אמריקה, סמי סוסה. צילום: businessinsider.com
שיגע את אמריקה, סמי סוסה. צילום: businessinsider.com

 

רגע לפני שהפאסט בול הראשון יוצא לאוויר, ניסינו לייצר סוג של "מילון בייסבול", מורה נבוכים בענף רווי המילים הסטטיסטיקות והבירות. ולסיום, ומעכשיו כמנהגנו, מה קרה השבוע בהיסטוריה. שבת שלום.

כמו כפפה ליד. שלי

אבל לפני שנשקע בחוקים ובמצוות, קצת נימה אישית – איך אני נדבקתי בחיידק. קיץ 1998. אין לי אפילו מושג ראשון בבסיס שני. הגעתי לטיול של cross country מסביב לארה"ב, עם עוד שני חברים. לאן שלא הגענו – רק שתי מילים שמענו: סוסה, מגוואייר. באותה העונה סמי סוסה מהשיקגו קאבס ומארק מגוואייר מסיינט לואיס קארדינלס איימו לשבור את שיא ההום ראנס של רוג'ר מאריס מ-1961 – 61 הום ראנס בעונה, ושום דבר אחר לא עניין את האמריקנים אז.

קשה היה שלא להידבק בטירוף הזה, אבל זה עוד לא היה הכל. חזרנו באוקטובר לניו יורק, בדיוק כשהיאנקיז עלו לוורלד סירייס, אחרי עונה כמעט מושלמת (48:114). הפאדרס מסאן דייגו חיכו בגמר. אחי, סוג של מקומי, שלח אותי ועוד חבר ל-applebee's, ספורט'ס בר חביב. המקום היה עמוס אוהדים, והאווירה היתה כמעט כמו במגרש.

היאנקיז חוגגים ב-1998. נדבקתי. צילום: nypost.com
היאנקיז חוגגים ב-1998. נדבקתי. צילום: nypost.com

באינינג השביעי, בפיגור 5:2, צ'אק נאבלק וטינו מרטינס העיפו 3 ראן הומר וגראנד סלאם בהתאמה, והרגשתי כאילו אני בבלומפילד, אחרי גול בדרבי בדקה ה-90. זהו. מפה נפלתי ברשת, אוהד מושבע, של הספורט, של הקבוצה, חיי לא נראים אותו הדבר מאז. סוסה, אגב, סיים את העונה הזו עם 66 הומרס, מגוואייר עם 70. עכשיו – לחוקים.

ניפגש בסיבוב

בבייסבול, כמו בטניס, כדורעף וענפים נוספים, ולהבדיל מכדורגל או כדורסל, אין שעון. המשחק משוחק תשעה סיבובים (אינינגים), ובמצב של תיקו ממשיכים כל פעם אינינג נוסף עד להכרעה. כל אינינג נחלק לשניים – עליון, בו תוקפת האורחת, ותחתון, בו המארחים תוקפים. כדי לסיים חצי אינינג על ההגנה לפסול שלושה חובטים.

המטרה במשחק – להביא הביתה יותר רצים מהיריבה; כלומר, לעשות הקפה של ארבעה בסיסים – ראשון, שני, שלישי ובית. כל הקפה היא נקודה, הקבוצה עם מספר ההקפות הרב ביותר מנצחת. הדרך הקלה ביותר להביא שחקנים הביתה, היא להעיף את הכדור מחוץ לתחומי המגרש, אבל בשטח שנחשב fair ולאfoul. חבטה כזאת, המכונה home run, מביאה אוטומטית הביתה כל רץ שנצמא על הבסיסים, כולל את החובט עצמו כמובן. חבטה כזו עם שחקנים על כל הבסיסים, ששווה ארבע ריצות, נקראת grand slam ונחשבת לאחד מרגעי השיא במשחק.

אילוסטרציה של מגרש הבייסבול. צילום: en.wikipedia.org
אילוסטרציה של מגרש הבייסבול. צילום: en.wikipedia.org

ה-ג-נ-ה! 

אז כיצד פוסלים שחקנים? יש מספר דרכים. קשה למנות את כולן, ננסה את הרוב: אם שחקן חבט בכדור, ושחקן הגנה תפס אותו לפני שהוא מגיע לדשא – פסול! אם הכדור פגע בדשא, אך ההגנה הצליחה להעביר את הכדור לבסיס ראשון לפני שהחובט נוגע בצלחת הבסיס – out! אם הכדור נחבט חזק ונפל, והרץ מנסה לעבור לבסיס מתקדם יותר, על מנת לפסול אותו צריך לגעת בו עם הכדור כשהוא לא נוגע באחד הבסיסים.

כשיש רצים על הבסיסים, ישנה גם אפשרות לפסול שניים או שלושה שחקנים במהלך אחד. מהלך כזה נקרא דאבל פליי (שני רצים נפסלים), או טריפל פליי (שלושה) – שנחשב לאחד המהלכים המרגשים במשחק.

גם הפיצ'ר (זורק) יכול לפסול את החובט, בעזרת סטרייקס (K). כל כדור שנזרק יהפוך ל"ball" לטובת החובט, או "strike", לטובת הזורק. ארבעה בולס יסדרו לחובט הולכה אוטומטית לבסיס ראשון (walk), שלושה סטרייקס יקנו לפיצ'ר פסילה.

איך מבדילים בין בולס לסטרייקס? מתחת לחובט נמצאת "צלחת הבית" (home plate), שקובעת את גבולות הגזרה. כל כדור שעובר מעל לצלחת, ובגובה סביר (איפשהו בין הברכיים לכתפיים, תלוי במצב הרוח של האמפאייר – שופט בסיס הבית, וכמה הוא ממהר הביתה), ייחשב סטרייק, בין אם החובט מנסה לחבוט בו או לא. אם הוא מחוץ לתחום זה, הוא ייחשב בול כל עוד החובט לא מנסה לחבוט. במידה שהוא כן ניסה לחבוט – גם כדור מחוץ לגזרה הופך לסטרייק.

בסיס הבית. פה הכל נקבע. צילום: ayay.co.uk
בסיס הבית. פה הכל נקבע. צילום: ayay.co.uk

תכנית החלוקה

אז עכשיו, כשהבנו כיצד פוסלים שחקנים, הגיע הזמן להבין איך בונים סגל. לשם כך צריך להבין דבר בסיסי אחד – ליגת הבייסבול האמריקנית מחולקת לשתי ליגות, אמריקן ונשיונל. לרוב הקבוצות משחקות כל אחת בתוך הליגה שלה, כשמדי פעם (כל עונה זה הולך ומתרחב) מתקיימים משחקים בין הליגות (interleague). יש מספר הבדלים בין הליגות, אך המשמעותי שבהם הוא שבנשיונל ליג הפיצ'ר גם חובט בהתקפה, לעומת האמריקן ליג, שם במקומו משחק שחקן התקפה אמיתי.

שחקני בייסבול נחלקים לשניים – פיצ'רים ושחקני שדה. פיצ'רים נחלקים לשניים – סטארטר, פיצ'ר פותח שמסוגל לזרוק סביב ה-100 כדורים, ולרוב מציג מגוון סוגי זריקות, ורליברים (מהמילה relief), שמחליפים את הסטארטרים. יש מספר סוגי רליברים, כשהחשובים שבהם הם הסט אפ (set up), הרליבר שלרוב עולה באינינג השמיני, שתפקידו לשמור על יתרון של עד שלוש ריצות, והקלוזר (closer), הרילבר הטוב ביותר בקבוצה, שנכנס לרוב באינינג התשיעי וסוגר משחקים, לרוב צמודים.

בעל הבית על המגרש

הפיצ'ר הוא השחקן החשוב ביותר במשחק. כשפיצ'ר מצליח לעצור את הקבוצה היריבה, זה נותן סיכוי לקבוצתו לנצח את המשחק. הישג השיא של פיצ'ר הוא כמובן ה-perfect game, משחק מושלם, בו הוא פוסל את כל 27 השחקנים שהוא פוגש – תשעה סיבובים, שלוש פסילות כל סיבוב.

פליקס הרננדס חוגג משחק מושלם. צילום: marinersblog.mlblogs.com
פליקס הרננדס חוגג משחק מושלם. צילום: marinersblog.mlblogs.com

לפיצ'רים יש מגוון עצום של כדורים שהם יכולים לזרוק, החל ב-fastball, כדורים מהירים שאצל חלק מהם עוברים את ה-100 מייל לשעה, דרך סליידרים שמסתובבים וסינקרים ששוקעים, ועד ל-curve ball, כדור שהטובים בענף זורקים בצורה שפשוט אי אפשר לחבוט בו. ויש גם את הנאקל בולרס, פיצ'רים שזורקים כדורים ממש ממש איטיים.

שדה המשחק, כמו גם השחקנים שמשחקים בו, נחלקים לשניים – infield ו-outfield. כמו כל דבר בצה"ל גם האאוטפילד נחלק לשלוש – שמאל, מרכז וימין. לרוב במרכז מציבים את האאוטפילדר הטוב ביותר, שמכסה את השטח הרב ביותר. האינפילד כולל חמש עמדות – בסיס ראשון, שני ושלישי, short stop – עמדת הגנה בין הבסיס השני לשלישי (גם פה לרוב מדובר בשחקן ההגנה הטוב ביותר באינפילד) והקאצ'ר, שתופס את הכדורים של הפיצ'ר.

התופס בשדה השיפון

לקאצ'ר תפקיד חשוב מאוד, מעבר לעבודה שלו עם הפיצ'רים, ולהיותו זה שמסמן לפיצ'ר מה לזרוק, עליו לשמור על הרצים שעל הבסיסים, ולמנוע מהם לגנוב בסיסים ולהתקדם הביתה. ואת כל זה הוא עושה כשלאורך רוב המשחק הוא כורע ברכיים, מאוד לא פשוט.

DH קלאסי. אדגר מרטינס. צילום: seattletimes.com
DH קלאסי. אדגר מרטינס. צילום: seattletimes.com

לכל אלה יש להוסיף עמדה שמשוחקת, כאמור, רק באמריקן ליג – designated hitter, או DH בקיצור, שחקן שעולה רק לחבוט ולא משחק בהגנה. לרוב מדובר בשחקן מבוגר שמתקשה לשחקן גם בהגנה, או שהמאמנים משתמשים בתפקיד זה כדי לתת לשחקנים לנוח בהגנה משחק פה ושם.

בכל קבוצה יש כמובן גם שחקני ספסל, כשכמו בכדורגל, אם מתבצע חילוף השחקן המוחלף לא יוכל לחזור לשחק באותו המשחק. ישנם שני סוגי מחליפים בהתקפה – pinch hitter – שחקן שמחליף חובט, או pinch runner – שחקן שמחליף רץ על הבסיס. במקרים רבים קבוצות מחזיקות על הספסל שחקן אחד מהיר, כדי שזה יוכל להיכנס לקראת סיום המשחק ולגנוב בסיס או שניים.

על המאמן בבייסבול, manager בשבילכם, לבחור את הפיצ'ר הפותח בכל משחק (וכמובן שגם לבחור במהלך המשחק מי יחליף אותו אם בכלל), ואת ה-lineup, מי יפתח בהגנה בכל עמדה ומה יהיה סדר החובטים. לרוב בראש הליינאפ נמצאים שחקנים שמצד אחד עולים על בסיסים, ומצד שני מספיק מהירים כדי להתקדם עליהם. בעמדת ההתקפה הרביעית בליינאפ נהוג למקם את שחקן ההתקפה הטוב ביותר, עמדה זו מכונה cleanup.

מיסטר אוקטובר

אז איך זוכים באליפות? כל ליגה מחולקת לשלושה בתים (שישה בסך הכל) – מזרח, מרכז ומערב. עונה, בדיוק כמו זו שהחלה אתמול (ה'), נמשכת 162 משחקים לאורך שישה חודשים, בין אפריל לספטמבר. באוקטובר מתחיל הפלייאוף, אליו עולות מכל ליגה שלוש הקבוצות שעומדות בראש הטבלה. הקבוצה הרביעית נקבעת במשחק בודד בין שתי הקבוצות הבאות עם המאזן הטוב ביותר, כשהמנצחת במשחק זה פוגשת את זו שסיימה את העונה עם המאזן הטוב ביותר.

האלופה הנוכחית חוגגת. בוסטון רד סוקס. צילום: sportingnews.com
האלופה הנוכחית חוגגת. בוסטון רד סוקס. צילום: sportingnews.com

הסיבוב הראשון (division series) מוכרע בשיטת הטוב מחמישה משחקים, או אז עולות לגמר הליגה (championship series) שתי המנצחות בכל ליגה, שמתחרות בשיטת הטוב מ-7. שתי המנצחות פה עולות ל-world series – הקרב על האליפות, גם פה בשיטת הטוב מ-7.

קצת היסטוריה

המועדון המעוטר ביותר בבייסבול הוא ללא ספק היאנקיז, שזכו 27 פעמים בתואר האליפות. אך בשנים האחרונות הקבוצה מהברונקס לא ממש פוגעת, כשמ-2001 זכו הפינסטרייפס רק בתואר אחד (2009). במקום השני ברשימה זו נמצאת סיינט לואיס עם 11 זכיות, כשהרד סוקס והאת'לטיקס חולקות את המקום השלישי עם 9 זכיות כל אחת. מי יזכה ב-2019? לאלוהיי הבייסבול הפתרונים.

האיש והאגדה. בייב רות'. צילום: moneyinc.com
האיש והאגדה. בייב רות'. צילום: moneyinc.com

השבוע לפני: מהקינג של הבייסבול ועד לקווינס של ניו יורק

ג'ורג' הרמן רות', הבייב בשבילכם, זכור בעיקר בזכות הקריירה שלו במדי היאנקיז. אבל השבוע לפני 105 שנה, ב-25 במארס 1914, רשם הבייב את הופעתו הראשונה בקבוצה מקצוענית, אז עדיין כפיצ'ר, כשניצח את האלופה היוצאת, פילדלפיה את'לטיקס, 2:6.

95 שנה וארבעה ימים לאחר מכן, ב-29 במארס 2009, השבוע לפני עשור, נפתח רשמית האצטדיון החדש של המטס, סיטי פילד, שהחליף את שיי סטדיום בלב הקווינס. ג'ון פרנקו, הרליבר האגדי של המטס, זרק את כדור הפתיחה לעיני 22,397 צופים, כשסיינט ג'ונס פגשה את ג'ורג'טאון.

יוני לב ארי

die hard yankee fan, חי ונושם סביב הפאסט בול

לפוסט הזה יש 31 תגובות

 1. היאנקיס שברו בעונה הקודמת את שיא ההום ראנס לעונה, משחק פתיחת העונה מחווה שגם השנה הם יהיו קבוצה מפחידה מבחינת החבטות.

 2. מ1920 כל עשור היאנקיז מגיעים לפחות פעם אחת לworld series. השנה האחרונה שהיאנקיז הגיעו היתה כאמור בכתבה ב2009. ולכן, כדי להמשיך מסורת של כמעט 100 שנה, זו ההזמנות האחרונה להגיע world series ולדעתי זה יקרה השנה !!!!

  1. בומר, אני חי ומת עם היאנקים מאז 1961 כשהגעתי הנה בדיוק כשמיקי מנטל ורוג'ר מריס היו כל אחד עם 56 הומראנס, בנסיון לשבור את ה-60 של הבייב. מנטל חלה ורוג'ר עשה זאת!@ בתחילה לא הבנתי את הטרוף, אבל לקח לי בדיוק שבועיים להיות חלק ממנו. אני סאקר ליעאנקיס עד היום

 3. העונה התחילה בבום גדול. כבר מלא סביפורים בעתונים, והכל בעמודים הראשונים וכותרות ראשונות. הבייסבול רחוק מאד מליפול בארה"ב. הוא עדיין – ותמיד יישאר – 'המשחק של אמריקה'

 4. פוסט מעולה
  דה גרום ושרצר נתנו חציכת דואל אתמול
  אני מקווה שהמטס לא יהיו חזקים רק בפתיחת העונה כמו בעונה הקודמת

 5. כל הכבוד יוני….ממש כיף לקרוא. למי שלא יודע, אני נשיא איגוד הישראלי לבייסבול וGM של נבחרת ישראל שתתמודד בקיץ על מקום באולימפיאדה. מגייס שחקנים וגם תרומות לקבוצה. דרך אגב ב-10.4 בכפר בפטיסטי בפתח תקווה ב-16:00 יהיה לנו תחרות ALL STAR לילדים, משחק ALL STAR של ליגת הג'וניורס, ו-5 שחקנים אמריקאים עולים חדשים יהיו שם. כולם מוזמנים!!
  תודה
  פיטר

  1. לפני שבועיים, בגרינוויל, דרום קרולינה, היה שבוע הסרט הישראלי ולסרטו "COMING HOME" (משהו כזה; חסרה לי מילה) האולם היה SOLD OUT. אחד השחקנים בנבחרת ישראל (שכחתי את שמו; לא נראה לי ששיחק הרבה אבל היום יש לו משרה במרקטינג של אטלנטה ברייבס) היה זה שהתחיל בסיפור קצר ואז ענה על השאלות.
   אני ראיתי את כל המשחקים בעניין רב ונהניתי עד בלי די!

 6. סוף סוף כתבה שמסבירה מה הולך בספורט הזה
  בתור חובב ספורט אמריקאי מושבע (פוטבול הספורט האהוב עליי ונבא לא הרבה אחריו) שנים שאני רוצה להתחיל לראות בייסבול אבל לא הבנתי את המשחק
  אולי עכשיו הכתבה המצוינת הזאת תעזור לי קצת

 7. לפני שבועיים, בגרינוויל, דרום קרולינה, היה שבוע הסרט הישראלי ולסרטו "COMING HOME" (משהו כזה; חסרה לי מילה) האולם היה SOLD OUT. אחד השחקנים בנבחרת ישראל (שכחתי את שמו; לא נראה לי ששיחק הרבה אבל היום יש לו משרה במרקטינג של אטלנטה ברייבס) היה זה שהתחיל בסיפור קצר ואז ענה על השאלות.
  אני ראיתי את כל המשחקים בעניין רב ונהניתי עד בלי די!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט