עם התה והלימון והספרים הישנים: נוחת בסן פרנסיסקו על המים / יניר רובינשטיין

עם התה והלימון והספרים הישנים: נוחת בסן פרנסיסקו על המים / יניר רובינשטיין


ראשית, תודה גדולה לד"ר מנחם לס וכל צוות העורכים על הזכות והכבוד הגדול לייצג את הופס לכל אורך השנה. תודה ענקית לכל אלה שתרמו. לא מובן מאליו כלל וכלל. ותודה לכל המגיבים והקוראים הנאמנים לכתבותיי לאורך השנה.


 

כדורסל שמיימי. משחק מספר 2 היה משחק הכדורסל הראשון בחיי בו הייתי בעננים. ממש. ולא הייתי לבד. לפחות חצי מהמטוס היה מרותק לאקרנים. הטייס גם הקפיד לא להפריע במהלך המשחק עם הודעות מיותרות. הטיסה התעכבה המון בגלל סופת רעמים, אז צ'ופרנו בטלוויזיה חינם לטיסה. השלשה של איגודאלה זכתה למחיאות כפיים וכך גם שריקת הסיום. אך היה חסר משהו – מחיאות כפיים מאופקות מאוהדים שבעי נחת. באותו רגע אמרתי לעצמי: אם אוהדים כאלה אי אפשר לנצח.

טרמינל. נוחתים בסן-פרנססיקו. מתאפס על עצמי. הולך לאסוף את המזוודה. נסיעה קצרה, צודקים, לא צריך מזוודה, אבל בה טמון בקבוק וויסקי תפוחים, כמו שאומרים, משהו קטן לחבר שיארח אותי לכמה ימים הקרובים. אז לפני שאני אוריד כמה דרינקים ליישר את הגב (חברת יונייטד היא הספונסרית הרשמית של שיא גינס לכמה אנשים אפשר לדחוס לתא טלפון) , החלטתי להתארגן קצת על הגאוגרפיה ולהיכנס לעניינים. יוצאים לדרך עם הפוסט הראשון מקליפורניה.

סדרת הגמר מגיעה לחוף השמאלי. Left Coast הוא ביטוי מעט יום-יומי. במילון האורבני מסבירים את הביטוי הכי טוב על-ידי השיחה הבאה, שמתאימה בול אליי, שהגעתי זה עתה מוושינגטון הבירה:

"Hey man, where you from?"
"I'm from Washington."
"D.C.?"
"No, on the Left Coast."

רפובליקנים מסויימים משתמשים בביטוי left coast גם במין הקנטה על אי יכולתם לזכות בניצחונות משמעותיים בצד הזה של המפה. בארצות הברית המילה שמאל היא בהחלט בעלת קונוטציה חיובית. למשל, השימוש:

Left Coast envy.

ממשיכים להיכנס לאווירה:

כמו אהובה נכספת יש לקליפורניה שמות רבים נוספים. החוף הטוב ביותר. Best Coast. החוף המערבי. West Coast. וביחד:

west coast is the best coast

(באותיות קטנות כי ככה זה בקליפורניה). ויש גם קאלי. Cali. קאל. Cal (אמרנו כבר שאוהבים לקצר). עוד קליפ להיכנס עוד יותר לאווירה:

אבל קליפורניה בעצם מחולקת לארבע מדינות שהקשר ביניהן רופף למדי:

הצפון הקר והגשום הגובל באורגון – ערים קטנות כמו Arcata, Eureka והיפים נחמדים. איזור זה ניסה בעבר להפוך למדינה עצמאית, Jeffreson, בשנת 1941 למשל הכריזו על איזור זה וחלק מדרום אורגון על עזיבת קליפורניה/אורגון secession, ואף התמנה מושל זמני. לאחר כעשרה ימים הותקף Pearl Harbor על היפנים, והיוזמה ירדה מהפרק לאור ההתמקדות במאמץ המלחמתי. אך המילה secession נשארה בשיח עד היום, ולא נדיר כלל וכלל לראות מדבקות על מכוניות עם California Republic או Secede, ולאחרונה גם Calexit. יותר מאשר תנועה פוליטית פרקטית זה משקף את הלך הרוח המקומי הרואה בקליפורניה ישות תרבותית ואנושית נפרדת וייחודית מרוב היבשת.

הדרום הלוהט שבו בכל מקרה אין המון כדורסל מעניין (לוס אנג'לס וסן דייגו). SoCal.

העמק המרכזי המשתרך לאורך כל קליפורניה אשר בקיץ הופך ללוהט מאוד ובו בעיקר המון חקלאות, מ-Chico בצפון, דרך Merced ועד ל-Fresno בדרום.

ולבסוף, היהלום, אזור סן פרנסיסקו הידוע בכינוי The Bay Area. איזור המפרץ. עם דגש על "ה". תושבי האזור משוכנעים (כנראה בצדק) שזהו גן עדן יחיד במינו וקמים בבוקר עם חיוך מרוח על הפרצוף ובערב יוצאים מהעבודה לקוקטייל רציני כזה (עם כמות מזקל mezcal לא מבוטלת), וממשיכים הרבה פעמים לדברים אפילו יותר רציניים. סן פרנסיסקו היא עיר של מסעדות, מסיבות שאין כמותן, אוכלוסיה צעירה עם המון מזומנים זמינים, ורוח וקור בלתי פוסק בקיץ. הטמפרטורות הן בערך 10 מעלות בערב ו-15 ביום, ורוב היום השמיים מכוסים בעננים כבדים וטפטוף מידי פעם.

"The coldest winter I ever saw was the summer I spent in San Francisco." – Mark Twain (likely)

האיזור משתרך על ל-Santa Cruz ו-Monterey בדרומו, עד לאיזור היין של Napa ו-Sonoma בצפונו, ובמזרח כולל את Oakland, את Berkeley (עיר האוניברסיטה הנצחית), Richmond, ותמידית שואף להתרחב עד אף לסקרמנטו.

רק הגעתי, אז אלך להתארגן בינתיים לימים הקרובים, ולשבת קצת על המים, לפני שכל הבלאגן מתחיל. כל יום פוסט חדש עד למשחק 3 הגדול. מחר דיווח מסנטה קרוז כולל ביקור במתקני גולדן סטייט שם ופגישה עם הבן של הבעלים, מר. לאקוב. Stay tuned.

שלהבת

יניר רובינשטיין (שלהבת) הוא כתב הופס בוושינגטון הבירה. לשאר כתבותיי נא ללחוץ על תמונת הכדור מימין.

לפוסט הזה יש 39 תגובות

  1. יניר, תודה על תאור מקסים של קליפורניה, אבל חשוב לציין ש'היהלום' – סן פרנציסקו – נמצאת במרכזו של דבר גיאולוגי רציני ביותר, ולכן רעידות האדמה, כולל אחת באמצע הוורלד סרייס. קר שם. מי שאומר שחופי קליפורניה הם מעולים, שיחשוב שוב: לכל אורך האטלנטי מצפון ועד דרום נמצאים החופים היפים ביותר בכל ארה"ב, ובמיוחד בלונג איילנד. אבל קר שם חצי שנה, אז יעורדים דרומה לאיים המקסימים והחופים הנפלאים של צפון קרולינה, דרום קרולינה, ג'ורג'יה, ואז םלורידה כד קי ווסט. ואז ישנם את החופים הנפלאים של מערב פלורידה לאורך נייפולס עד הפן-הנדל, ואז כל ה-PAN HANDLE.
   הייתי בכל החופים מזרח ומערב. במערב יש הכל אולי (מלבד תרבות), אבל החופים שם הם לא עבור אלה שנולדו בבת גלים.

   1. מנחם, להמשיך ולהתמרמר כמו אחרוני החוף הלא הנכון, על חופינו המערבי והיפה במיוחד ולהגיד שאין כאן תרבות מנחם ??
    אני מהמר על חיי, שיש בסן פרנסיסקו וגם בלוס אנג׳לס ואם תלחץ עלי חזק, אז ממש באותו הימור, גם סן דיאגו, בערך פי מליון יותר תרבות מבגרינוויל ולצורך העניין יותר מכל מקום על החוף המזרחי למעט ניו יורק ואולי בוסטון המשמימה וקרה פסיכי (אבל לפחות יש היה ויהיה כדורסל) ..
    לגבי החופים, כל המערב על החוף קפוא ונכון מאד שאלה שגדלו לחופי הים התיכון, כמונו, לא יהנו מטמפרטורות מים של c12-14 מעלות בסן פרנסיסקו ורק מעט יותר בדרום ..
    אריק, הצדיק שר ״בסן פרנסיסקו על המים״ לא בתוך המים! המים כאן קפואים ומפוצצים כרישים לבנים הכי גדולים בעולם ..לא ממש תוקפים, אבל הכי גדולים ״מהמשולש״ אוסטרליה – האוואי – ביי (פארלון איילנד)
    אבל הגלים אחיי… הגלים … לאלה מאיתנו שאוהבים את העניין .. רק בשביל הגלים האלה, שווה הסיכון עם העמלצים, השינאה הבוערת לחליפות שחייה עבות כולל כובע ..
    עלמות חן ידידותיות להפליא, ביחד ולחוד, לאלה שעדיין רווקים ביננו והסמים הקלים יותר ופחות .. ולאלה שמעדיפים בנים אולי.. רחמנא לצלן ;)))

    תרבות במזפח ?!
    הדלקת את רבבבבי חחחחח
    נשיקות

 1. מקסים. תיהנה שם, סן פרנסיסקו מקסימה ומזג האוויר דרומה לה, כלומר בסיליקון וואלי טוב בהרבה

 2. יופי של כתיבה. תענוג גדול!
  זה פוסט שממש מכניס לאווירה.
  החלק היחיד שחסר בתיאור גן העדן הסן פרנסיסקואי (העיר העשירה בארה"ב בחישוב הכנסה לנפש) זה ריח השתן שממלאה את האוויר
  (הם אולי העיר העשירה ביותר, אבל הם גם העיר עם (כמעט) הכי הרבה הומלסים).

  1. אני חושב שאתה מתבלבל בנוגע לריח באוויר…
   (סתם סתם השניים די מתחלפים אחד עם השני כשאתה עובר ממקום למקום)

 3. מעולה יניר ובהצלחה.
  תשאל את סקאריולו על מתי הם החליטו להתאמן על בוקס אנד וואן ומי העלה את הרעיון

 4. אדיר יניר. איזה כיף להכנס ככה לאווירה מרחוק בעזרתך.
  סאן פרנסיסקו עיר נהדרת , נצל את הזמן לחקור אותה קצת.

 5. פוסט נהדר – מחכה להמשך .
  .
  דיירי רוב ערי אמריקה יקנו בחפץ לב את מזג האויר בס"פ בעסקת חבילה ( כל העונות ) יחסית למה שקורה אצלם .
  החורף בעיר מתון מאוד יחסית למקומות אחרים באמריקה . וכך גם הקיץ . ה"בעיה" היחידה – ה-FOG המפורסם .

 6. טוב גריפין לא הצליח לשכנע את אנטוני דייויס להישאר בניו אורלינס בארוחת בוקר לפני יומיים

  BREAKING: David Griffin and the #Pelicans have begun listening to teams about potential trade including Anthony Davis, per our insider @ShamsCharania.

  1. לא יודע אם זה עלה או אפשרי, אבל למה לא מדברים על סיין וטרייד? נ"א תוכל לקבל עליו תמורה אמיתית ודייויס לא יקבל חוזה פחות טוב.

  1. אכן שבר גדול מנחם ..
   צודק..
   עדיין יופי פה משו משו
   ותרבות … יש.
   אתה מוזמן תמיד ואשמח להראות לך את התרבות המקומית, מברנינגמן עד למה שנפשך תחפוץ. מבטיח 😘

   1. הבן של הבעלים לא מיותר קמעה? כדאי לך לצפות במשחק לא רחוק ממך! גביע ברזיל. פלמנגו בבית לא כבשה במחצית הראשונה, יש לה יתרון מהמשחק הראשון, עוד מעט האורחת תהיה חייבת לרוץ אחרת תודח, מקוה שזו הזדמנות לעקוץ ולא לחטוף

 7. קראתי באיחור כי האתר מלא תכנים וקשה לעקוב…

  אחלה פוסט, מכניס לגמרי לראש של קליפורניה. אגב – הטיפטוף בסן פרנציסקו נקרא "דריזל". ולאיזו "מדינה" אתה משייך את איזור הסיירה (טאהו)?

כתיבת תגובה

סגירת תפריט