גארדי צמרת 101 / סי. ג'יי. מקולום – תרגום: איתן עברי

גארדי צמרת 101 / סי. ג'יי. מקולום – תרגום: איתן עברי

קישור למאמר המקורי שנכתב ב:- 03-12-2014

העצימות והחשיבות של כל החזקת הכדור, זו תכונה שיש ב-NBA שלא תמיד ניתן לראות בטלוויזיה. אני חוויתי זאת בגוף ראשון כשנפצעתי ברגלי זמן קצר לאחר שהתחלתי את עונת הרוקי שלי עם פורטלנד בשנה שעברה. כשאתה על המגרש האדרנלין משתלט ואתה נוטה להישאב אליו. כשאתה צופה מהספסל, אתה יכול להבחין בהכל: מהיכן השחקנים מעדיפים לזרוק את הכדור, כיצד קבוצות מיישמות הגנה על הפיק&רול, אילו גבוהים טובים בהגנה על הפיק&רול [הישארות עם השחקן או ביצוע חילוף אוטומטי, המתרגם] וכו'… אתה פשוט קולט כך הרבה מאוד דברים נוספים, ואני מניח שזה דבר חיובי אחד שאני כן יכול לקחת מהפציעה שלי.

אז עכשיו אני כבר יכול לשמוע את התגובות בטוויטר שאומרות "אם אתה כבר יודע את כל הדברים האלו על הגארדים, אז למה כ"כ קשה לעצור את החבר'ה האלו?" הסיבה היא שב NBA, אפילו אם אתה מכיר את צורת המשחק של כולם, לרוב אין מה שאתה יכול לעשות בנוגע לכך. כמעט אחרי כל התקפה ההערות שנשמעות מהספסל הן: "הגנה טובה, זריקה טובה יותר." אז ברוכים הבאים לליגה, והנה נקודת המבט שלי על ארבעה גארדים וכיצד הם מביאים את המשחק שלהם לכלל שלמות.

אחד הדריבלרים הטובים בהעברת שחקנים – כריס פול

כריס פול, ל.א. קליפרס
ידעתי כמה דברים על כריס מכיוון שהלכתי למחנה האימונים שלו לרכזים כשהייתי באוניברסיטת ליהיי (Lehigh University) . כשהוא נעזר בחסימה ללא כדור הוא מעדיף חיתוך הצידה לידו הימנית.

הוא גם אוהב לזרוק לאחר כדרור צידי עם היסוס מכוון(side-dribble hesitation shot) שזה דבר שדיי ייחודי למשחק שלו. שימו לב כיצד הוא יוצר עבורו מקום לזריקה.

כאן תמצאו אנימציית ג'יף (GIF) עם המהלך שתואם את התיאור הנל, לינק להורדה:

בהגנה, כשהוא רודף אחרי שחקנים במתפרצת או אחרי השחקן האחורי בפיק&רול, הוא יוצר איתך מגע קל עם היד בצד שהוא לא מתכוון לנסות לחטוף את הכדור ממנו. בוא נגיד שהוא מגיע מאחוריך ואתה מכדרר עם יד ימין שלך, הוא "ילטף" אותך במותן השמאלית או בירך פעמיים שתחשוב שהוא נמצא שם , כשלמעשה, הוא ינסה לחטוף לך מהצד השני. יש לו המון טריקים נהדרים.

קארי
הרבה יותר ממכונת שלשות. סטף קארי.

סטף קרי, גולדן סטייט ווריורס
הוא קשוח. יש לו הכל, החל מunderhand scoop shot וכלה בפלואוטר, שלא לציין את השלשות שלו במתפרצות. הבחנתי במהלך אליפויות העולם של פיב"א שאחת הזריקות שיש לו, מהטובות שראיתי, היא לאחר זיוף-זריקה וכידרור הצידה (shot-fake side dribble shots). כמובן, זריקתו העקבית עוזרת. כשהוא הולך שמאלה, הוא אוהב את הקרוסאובר מימין לשמאל כהכנה למהלך שיוביל למגוון סיומות כולל underhand scoop shot ופלואוטר.

שימו לאופן בו הוא מאריך את הגוף שלו [extension] בפלואטר המשוגע הזה מעל סרג' איבקה.

לסטף יש גם מגוון מהלכי כדרור שהוא משתמש בהם על מנת ליצור לעצמו מקום לפול-אפ ג'אמפר. המשחק שלו כ"כ מגוון שקשה אפילו לציין את כל הדברים שהוא עושה טוב. אם תנסה למנות את הקליעות וההחטאות של סטף, אתה תשתגע. סטף קולע זריקות מהקשות ביותר שתראה.

צפו בו קולע את הunderhand scoop shot עם ידו השמאלית-

טוני פארקר, סן אנטוניו ספרס

אשף זריקות חצי המרחק, יצא לי לראות אותו הרבה בשנה האחרונה. הוא תמיד מסיים עם יד ימין. הוא לעולם לא ישתמש בידו השמאלית באיזור הסל, אפילו כשהוא מצדו השמאלי של הסל.

טוני פארקר
אמן המיד ריינג'. פארקר.

גם טוני [כמו קרי, המתרגם] משתמש היטב בפלואטר באיזור המוגבל (restricted area). התקפת הספרס משלבת המון תנועה שמשאירה לרכז חצי שניה לקחת החלטה האם למסור או לזרוק. הוא אוהב לעיתים לבחור שלא להיעזר בחסימות שנעשות עבורו ולעלות ל pull-up, במיוחד כשהוא הולך שמאלה. הוא אחד משחקני ה NBA המהירים ביותר, ואני, בתור שחקן צעיר יודע שאיני יכול לגעת בו או שתישרק נגדי עבירה. ב90% מהמקרים בהם ישנו ספק – השריקה תלך לטובת האולסטאר. פארקר הוא גם אחד מהגארדים הטובים ביותר בליגה בניצול מהלכים של מסירת כדור, ניצול חסימה משולשת במקביל לבייסליין, קבלת הכדור וזריקה. זה משאיר את ההגנה בתנועה מתמדת ומאפשר לו לקבל בחזרה את הכדור במקום פנוי. פארקר עושה שימוש רב גם בסיבוב, בעיקר במתפרצות.

ג'יימס הארדן, יוסטון רוקטס

הארדן. שחקן עם ליי אפ קטלני (בימין).

ג'יימס תמיד זורק בשמאל, לדעתי ראיתי אותו קולע רק ליי-אפ אחד ביד ימין בשלוש שנים. אם הוא מתחיל בימין, הוא יחזור לידו השמאלית. הוא שחקן שמשתמש בגוף שלו בצורה טובה מאוד. הוא שחקן בידודים קטלני ולדעת רבים הוא ה SG הטוב בליגה בפיק&רול. הארדן משתמש המון בתנועות גוף על מנת לסחוט עבירות והוא אמן בזה. לעיתים הוא עושה פלופים אבל הוא שחקן ותיק שיודע להגיע לקו.

ג'יימס שִכלל את ה  through-the-legs step back כפי שתוכלו לראות כאן.

בואו נצפה באותו מהלך, הפעם מקרוב, שימו לב כיצד הוא מעביר את הכדור בין הרגליים.

 

 

מולי

איש של מילים: כותב סדרתי, עורך, מתרגם ופילוסוף של ספורט. אפשר לראות חלק ממה שפרסמתי כולל קישורים ליומן הקורונה ורשימת פרסומים כמו "על ספורט ומהויותיו", "מסע בעקבות אוהדים", "ליקוטי ספורט" ו- "בלוז של תקוות ומורדות - סיפורי קבוצת הניו אורלינס פליקנס 2015-2017" ורבים אחרים... באתר: https://hamuli4u.wixsite.com/muli4u

לפוסט הזה יש 20 תגובות

  1. כל הכבוד על התרגום, איתן, וברוך בואך.

    הוא אכן כתב בצורה ראויה, על ניסיונו, אך השאלה האמיתית היא אם אפשר ללמוד וליישם במציאות.
    תשובה לכך אין לי…

  2. מרתק, תודה! השליטה שלהם בגוף מדהימה… בקשר לטוני פארקר – אני תמיד תוהה אם הסיבוב שלו במתפרצת זה בעצם צעדים

  3. אהלן איתן! כיף של תרגום. המשך לכתוב לנו מדי פעם.
    דבר אחד לא מובן לי: מדוע כל כך הרבה גולשים (ואנשי צוות) באתר חושבים שכריס פול הוא אוברייטד!

  4. אגב, לדעתי אם מוציאים את פול מהקליפרס, המחליפים אותו ברכז טוב אחר, הם לא מגיעים לפלייאוף

כתיבת תגובה

סגירת תפריט