ללמוד מהטוב ביותר – מייקל שפירו / תרגום Smiley

ללמוד מהטוב ביותר – מייקל שפירו / תרגום Smiley

ללמוד מהטוב ביותר

המאבס מקווים כי לוקה דונצ'יץ' מסוגל אף להיות טוב יותר, פליימייקר כולל יותר. אז מה הם עשו? שכרו את הרכז הטוב ביותר בהיסטוריה של הארגון כדי שיהיה המאמן החדש שלו.

מייקל שפירו / SI.com
אוקטובר 6, 2021

מאמר מקורי: https://www.si.com/nba/2021/10/06/luka-doncic-jason-kidd-mavs-daily-cover 

ג'ייסון קיד הוא לא אחד אשר מתעלם מהמובן מאליו.

כאשר שבע משרות לעמדת המאמן הראשי התפנו במהלך הקיץ, קיד שקל לעזוב את הלייקרס לאחר שנתו השנייה כעוזר מאמן. וכאשר הוא הרהר על סיבוב שלישי פוטנציאלי כבוס ב-NBA היה פקטור אשר גרם לאחת ממשרות האימון להתבלט. "להיות מסוגל לקבל את ההזדמנות לעבוד עם כוכב צעיר כמו לוקה, זה לא משהו שאפשר לוותר עליו", קיד אומר. "הוא מוכשר בטירוף. הוא יודע כיצד לשחק את המשחק. יש לו רצון שהוא ייחודי לשחקן כל כך צעיר".

אז עכשיו קיד חוזר לדאלאס, שם הוא מוסר האסיסטים למשחק המוביל בכל הזמנים, ומצפה לבנות קבוצה מנצחת סביב ה-2.01 של הגארד הסלובני אשר נמצא שני ברשימה. לוקה דונצ'יץ', 22, אשר בשנה שעברה הפך להיות השחקן השלישי בהיסטוריה של ה-NBA (כאשר הוא הצטרף לטייני ארצ'יבלד ואוסקר רוברטסון) לרשום ממוצעים של 25 נקודות ושבעה אסיסטים במהלך שלוש העונות הראשונות שלו.

אבל זה הרבה יותר מהמספרים של דונצ'יץ' שמשכו את תשומת הלב של קיד. זה הכישרון שלו לדרמה, הנינוחות שלו בסיומות של המשחקים, במיוחד עבור שחקן כה צעיר. דונצ'יץ' קבר זריקת ניצחון כדי לנצח את הקליפרס בקרב הפלייאוף ב-2020, זריקה שגררה אחריה את צרחת ה"באנג!" הקולחת ביותר בקריירה של השדרן מייק ברין. העונה שעברה כוללת זריקת ניצחון אקרובטית מעל הגריזליס באפריל כאשר המאבריקס נאבקו של מיקום בפלייאוף ושלוש התפרצויות של משחקי 40-נקודות בשבעה משחקים, בהפסד בסיבוב הראשון לקליפרס. "מה שהוא מסוגל לעשות כאשר האורות נדלקים זה דבר לא נורמלי", קיד אומר. "זה מיוחד".

הגאונות הזו לא נעלמת מעיני חבריו לקבוצה. הסנטר דוויט פאוול מדבר בהתלהבות על כך שלדונצ'יץ' יש "עיניים בגב" כאשר השניים רוקדים לעבר הסל במהלך פיק-נ-רול, והרכז ובן מחזורו לדראפט 2018 ג'יילן ברונסון עדיין מתמוגג ממסירה לשלשה בפינה שדונצ'יץ' ביצע במהלך השנה הראשונה שלהם.

כל זה – התפוקה, הכוח – הובילו את המאבריקס להתחייב ל-207 מיליון דולר עבור דונצ'יץ' בעסקה לחמש שנים אשר מתחילה בעונה הבאה. בזמן שהוא מבין כי יש ציפיות גבוהות, הוא גם מעריך את מה שהוא השיג עד כה. "החלום שלי היה רק לשחק ב-NBA בכלל", דונצ'יץ' אומר. "להיות במקום הזה עכשיו, זה דבר בלתי יאמן".

אבל עם חוזה עצום מגיע הלחץ, במיוחד בארגון שזכה באליפות אחת במהלך הריצה בת 21 השנים של דירק נוביצקי – שהגיע ב-2011, עם קיד בעמדת הרכז. לנצל את שנות השיא של דונצ'יץ' זה דבר הכרחי. זה עוזר להבין את שינוי הכיוון של דאלאס. כאשר דונצ'יץ' הצטרף לקבוצה נטולת כישרונות מהשורה הראשונה, התוכנית נראתה פשוטה: השלת שחקנים ותיקים, למשוך כמה שנים של כאבי גדילה ולחזור לפלייאוף עם ליבה חדשה המורכבת מדונצ'יץ' ובחירות לוטרי.

ההתפתחות טרם זמנה של דונצ'יץ' הפכה את התוכנית. הוא רשם ממוצעים של 21.2 נקודות, 7.8 ריבאונדים ו-6.0 אסיטים כשחקן שנה ראשונה. חותך את היריבים עם שלשות בסטפ-בק ומחלק יהלומים החותכים את המגרש בשתי ידיו. אז המאבריקס ביצעו את השינוי הגדול הראשון בתבנית שלהם, כאשר שלחו שלושה שחקנים וזוג בחירות דראפט בסיבוב הראשון עבור ה-2.21 של הניקס קריסטפס פורזינגיס.

פורזינגיס לא זר לגאונות של דונצ'יץ'. הם נפגשו לפני בכורת ה-NBA של לוקה, בהתמודדות בספטמבר 2017 בין סלובניה ללטביה ברבע גמר היורובסקט. דונצ'יץ' שפך 27 נקודות בניצחון 97-107. פורזינגיס לא התרשל, כשהוא מסיים כקלע המוביל במשחק עם 34 נקודות, אבל בדקות ההכרעה, דונצ'יץ' לקח את השליטה. הוא לקח את פורזינגיס לקו עם שני כדרורים, יוצר מעט מרווח, ואז נסוג בשלווה, מסדר את רגליו וקובר שלשה. לאחר מכן הוא נענע בראשו לחגיגה בזמן שחלף על פני הספסל של סלובניה, פנומן בן 18 שמשחק כמו מישהו בן 28.

"בכל פעם שאני חושב על לוקה, אני חושב על הכישרון הטבעי שיש לו", פורזינגיס אומר. "הילד הוא בלתי רגיל. הוא תמיד ידע מה צריך לעשות על מנת לנצח".

האיחוד של השניים נראה כצעד מפתיע של דאלאס. שניהם כישרונות מופלאים התקפית אשר נכנסו ל-NBA כמוצרים מלוטשים יחסית, והכישורים שלהם משלימים. בתיאוריה.

דונצ'יץ' מצטיין בביצוע משחק הפיק-נ-רול, שומר את המגינים מאחורי גבו כאשר הוא מתגנב לתוך הצבע. פורזינגיס, 26, הוא השותף המושלם לפעולות כאלו, כשהוא מסוגל להתרומם מעל הטבעת כשחקן המתגלגל או למקם את כפות רגליו מעבר לקשת השלוש, שם הוא רושם 36.1% מוצלחים בקריירה. השותפות הראתה ניצוצות של גאוניות, כולל רצף של 20 משחקים שסגרו את עונת 2019-20 שבהם פורזינגיס רשם ממוצעים של 26.3 נקודות. סיום העונה שעברה היה סיפור שונה לגמרי.

פורזינגיס בילה זמן ניכר מעבר לקשת כדי לרווח את ההגנה, כשהוא לא מעורב כאשר דונצ'יץ' רוקד בין הצבע לקשת השלוש. בחמשת המשחקים האחרונים בסדרה מול הקליפרס פורזינגיס קלע רק 58 נקודות. הוא העלה ביקורות מרומזות לגבי האסטרטגיה של המאמן הקודם ריק קרלייל. "השתמשו בי הרבה לרווח ופשוט כדי לזרוק שלשות", פורזינגיס אמר בספטמבר. "זה לא כל המשחק שלי. יש הרבה יותר במשחק שלי, הרבה יותר שאני מסוגל לעשות".

דונצ'יץ' הבין כי חלק מהעבודה שלו היא לפתוח את אותם היבטים אחרים. "יש עוד הרבה דברים שאני יכול להשתפר בהם, מחוץ למגרש ועל המגרש", דונצ'יץ' אומר. "כמובן, [לערב חברים לקבוצה] זה אחד מהם". הוא הבחין בהבדל בפורזינגיס בקיץ הנוכחי. "הוא בכושר הרבה יותר טוב השנה, במיוחד מנטלית", דונצ'יץ' אומר. "אתם יכולים לראות שהוא במצב רוח טוב כאשר שיחקנו מעט כדורסל. אני חושב שאנחנו מצפים לשנה נהדרת ביחד".

יצירת התקפה שוויונית יותר נמצאת בעדיפות עליונה עבור קיד, אחד מהרכזים הכי בעלי דמיון בהיסטוריה של ה-NBA. כמאמן, הוא עזר להדריך את הבאקס מרייטינג התקפי שהיה במקום ה-26 ב-2015-16 למקום ה-13 בשנה העוקבת, והוא שיפר את הובלת הכדור של יאניס אנטטוקומפו, כאשר הוא סומך על ראיית המשחק שלו ועל יצירת המהלכים אפילו שכמות איבודי הכדור תפחה עבור החד-קרן בגובה 2.11.

קיד מדגיש את הצורך של כל שחקן להיות מעורב בהתקפה, נקודה מובנת מאליה אשר לעתים הולכת לאיבוד במשחק של היום. אל תצפו לראות את דונצ'יץ' מבצע בידוד אחר בידוד כפי שג'יימס הארדן עשה עבור הרוקטס. קיד רואה את האיש המוביל שלו יותר כמו נקודת משען התקפית מאשר מנוע יחיד. "יש כמובן רמת לחץ משמעותית [שדונצ'יץ'] סוחב, ועלינו למצוא דרכים להקל על זה", קיד אומר. "יש לנו צוות טוב כאן והרבה כישרון התקפי. קריסטפיס יכול לסחוב את הקבוצה בקטעים מסוימים. יש לנו בחורים אחרים שמסוגלים ליצור לעצמם זריקה משלהם. אנחנו אמורים להיות מסוגלים להוריד מעט מהלחץ שלוקה סוחב".

שרטוטי ה-X וה-O לא התגלו כקשים עבור קיד בתקופותיו הקודמות כמאמן ראשי. הוא עזב את ברוקלין ב-2014 לאחר שנה אחת סוערת, וכאשר הוא שוחרר על ידי הבאקס באמצע עונתו הרביעית ב-2018, לא היה בדיוק מצעד של אנשי המועדון שעמדו לאחל לו בהצלחה. הוא הרוויח מוניטין של קפדן ואינטנסיבי במילווקי, כשהוא מתעמת עם ביקורת קשה מבלי שהוא מרים את קולו.

בזמן שלא יתבלבלו עם קיד עם מר רוג'רס, הוא עכשיו מדבר עם חמלה ופתיחות שטרם נראו בתחנות העבר שלו. קיד עכשיו רואה את תפקידו כ"יותר משתף פעולה" מאשר מנהיג הקבוצה. כאשר נשאל על החוזקה הגדולה ביותר שלו, קיד לוקח פסק זמן ארוך לפני שהוא עונה בתמציתיות. "היום?" קיד אומר. "זה להקשיב".

קיד ביצע קפיצת ראש לתוך האימון, עובר מלבישת גופיית הניקס לאימון הנטס ב-2013-14, והוא לא לקח הפסקה לפני שקיבל את העבודה במילווקי. תקופה של שתי עונות כעוזר תחת פרנק ווגל עם הלייקרס אפשרה לו ללמוד כל תחום של הארגון ללא הלחץ של לקחת את ההחלטה הסופית, ולראות את המשחק בצורה יותר הוליסטית. "להתחיל כמאמן ברמה הגבוהה ביותר, לא היה שום ספר הוראות", קיד אומר. "אתה חושב שאתה יודע את הרוב, ואתה לא. להיות מסוגל לתקשר עם הקבוצה שלך, עם צוות האימון, ההנהלה, היסודות של כל הדברים האלה זה הקשבה. זה משהו שלמדתי מפרנק. הוא תמיד שואל את האנשים שלו שאלות. הוא תמיד מודד את החדר".

הוא אמור לעזור בזה בהקשר של דונצ'יץ', שמבין כי עליו להיות יותר קולני. הוא אומר כי לאחר שנתקע במלון בזמן הבועה עם חברי קבוצתו באולימפיאדת טוקיו, שם הוא הוביל את סלובניה למקום הרביעי, הוא למד את הערך של בילוי הזמן ביחד. "אנחנו צריכים לבלות יותר אחד עם השני", הוא אומר.

יש גם להט להפוך את המשחק שלו לאפילו יותר מהוקצע תחת מאמנו החדש. "זה מדהים", דונצ'יץ' אומר על המשחק תחת קיד. "זוהי הזדמנות עבורי ללמוד מבחור שהיה אלוף כאן כשחקן, שיחק באותה העמדה כמוני. הוא היה אחד המוסרים הכי טובים ב-NBA, ואני ממש נרגש לגבי זה".

לפוסט הזה יש 10 תגובות

 1. תרגום מעולה סמיילי
  נשמע קצת כמו כתבת יח"צ לשיפור תדמיתו של קיד. המקשיב… הרך…. המבין
  ג'ייסון קיד 🤣
  ובכן, עם כל הרצון הטוב, ההתרגשות, החיבה והכל… נראה שבכל זאת משהו בסיסי לא עובד שם.
  יש את כל המרכיבים הנכונים, אבל התבשיל מקדיח
  🤷🏼‍♂️

 2. תרגום מעולה, תודה סמיילי.
  יש הרבה סיבות לחוסר ההצלחה של המאבס עד כה העונה אז קשה לדעת כמה מהאשמה צריכה ליפול על קיד:
  א. לוקה חזר שמן מהרגיל, סימן לא טוב מבחינת אופי שחקן שאמור להיות מהגדולים אי פעם.
  ב. פורדינגיס לא מצליח להישאר בריא באופן עקבי ועם 29% משלוש ו-49% אפקטיבי קשה להצליח.
  ג. רג'י בולוק, שאמור היה לעשות מה שריצ'רדסון לא הצליח לעשות ולהיכנס לנעליים של סת' קארי בתור קלע האמין ליד לוקה, קולע 27% לשלוש אחרי 41% עונה שעברה בניקס.

 3. מעניין, תודה.
  "אל תצפו לראות את דונצ'יץ' מבצע בידוד אחר בידוד כפי שג'יימס הארדן עשה עבור הרוקטס" –
  אבל זה בדיוק מה שראיתי במשחקים השנה עם לוקה.
  ולא רק אני.
  קיד עשה הפוך, הפך את זה לוואן מן שואו ואת השאר לסטטיסטיים.
  הייתה לי הרגשה שבהיעדר לוקה פורזיניגיס השנה לפחות פורח תחת קיד, אבל הנתונים לא מאשרים זאת.
  הוא קולע פחות, באחוזים רעים יותר.
  קיד מאמן נורא, קיד השחקן אולי יכל לתת עצות ללוקה, קיד המאמן רק דופק לו את הקריירה.

 4. תודה סמיילי אחלה תרגום.
  אני חושב שהבעייה היא לוקה.
  הוא פוטנציאל ראשמור פחות או יותר,
  אבל,
  יש לו יוסג' מטורף לגילו, הוא יושב על השופטים מהרגע הראשון למרות שעדיין לא קרע שני זוגות נלעיים, הוא לוקח את כל ההתקפה על עצמו והופך את החברים לסטטיסטיים שעומדים ומחכים לכדור. בגיל מאוד צעיר! הוא גם מרשה לעצמו להשמין ולחזור מהפגרה לא בכושר, משהו שמעיד על בעיית אופי. לא סתם קרלייל ברח משם אחרי שאימן שם 700 שנה.
  קיד מאמן ממוצע בליגה, לא מעולה אבל גם לא גרוע. כמו שזה נראה השנה – לוקה – שוב – לא יעבור סיבוב.

 5. תרגום מעולה
  אני מקווה רק שלוקה יירגע קצת כי יש לי רושם שאולי הוא כבר הגיע לשיאו ועכשיו מתחילה ירידה. הוא נפצע יותר מדי והשלשות לא נכנסות.
  בקשר לקיד כמאמן? לעת עתה די מאכזב. אבל ניתן לו עוד זמן

כתיבת תגובה

סגירת תפריט