מהלך בנקאי מוביל לאולימפיאדה – אנדרו ביטן / תרגום ארז שץ

נבחרת הבייסבול הישראלית ממונפת על ידי זורק מגולדמן. למאמר המקורי.

פומונה, ניו יורק: קריירת הבייסבול של אריק ברודקוביץ הסתיימה. הוא סיים לזרוק את משחקו האחרון באוניברסיטת ייל, וגם בחלומו הפרוע ביותר לא חשב שישחק בליגה הראשונה. הוא עמד לקחת את כישוריו לגולדמן זאקס.

ואז הוא קיבל הצעת עבודה אחרת: לזרוק בשביל נבחרת הבייסבול הלאומית של ישראל.

לשם כך יהיה עליו להפוך לאזרח ישראלי, הוא ייצטרך לסוע למדינות כמו בולגריה וליטא רק להבטיח שהנבחרת תוכל לקבל את הסיכוי לקבל את הסיכוי להעפיל למשחקים האולימפים. הוא יצטרך לעבור לאידהו ולזרוק בקבוצה מהindependent-league כדי להשאר בכושר. ולא היתה שום הבטחה שהוא יתקבל לנבחרת אפילו אם ישראל תצליח איכשהו להגיע לאולימפיאדה.

הוא החליט לעשות את זה בכל זאת. והוא לרגע לא הפסיק לעבוד בשביל גולדמן.

״אני סוג של הוכחתי שאני יכול לעבוד באופן אפקטיבי מרחוק,״ מר ברודקוביץ׳ אומר ממגרש האימונים של הנבחרת הישראלית ברוקלנד קאונטי, ניו יורק, מקום בו הסגל האמריקני ברובו התבסס לפני שיצאו לסדרת משחקי ידידות בארה״ב.

מר ברודקוביץ מגלם את המסע ההזוי וחסר הסיכויים שהפך את ישראל, נבחרת בייסבול לאומית המדורגת במקום ה24 בעולם לאחת משש נבחרות שיתמודדו בטוקיו, אחרי שנים של משחקים מול אצטדיונים ריקים ואפילו במגרש מרוצי סוסים במדינות עלומות באירופה מבחינת הספורט.

היה זה מעין נס שישראל נפלה על מר ברודקוביץ בן ה25 כיום. הוא זה עתה סיים לזרוק באליפות הivy league ב2018 נגד אוניב׳ קולומביה במשחק שהוא יכל רק להגדיר כסיום ״ברוטלי״ לקריירת הקולג׳ שלו. הוא אפשר ריצה אחת בשבעה אינינגס, אך כמוהו גם הזורק הפותח של קולומביה. ייל הפסידה את המשחק 2-1 באינינג ה15.

״חשבתי שקריירת הבייסבול שלי כנראה נגמרה״ הוא אומר.

אבל אחד ההורים שנכח בקהל באותו משחק התברר כאריק הולץ, שבנו שיחק בשביל קולומביה. מר הולץ עבר מלאמן בwestchester community college להיות המנג׳ר של נבחרת ישראל, והיה משהו באותו זורק ימני מייל שתפס את תשומת ליבו. והיה זה יותר מהפאסט בול שלו.

״ברור מאילו שעם שם כמו ברודקוביץ, הנחתי שהוא יהודי,״ אומר מר הולץ. ההנחה התאמתה. משמעות הדבר היתה שהוא יוכל לקבל אזרחות ישראלית, ומשמעות הדבר הזה היתה שהוא יוכל לשחק בשביל נבחרת ישראל במשחקים האולימפיים (קומבינת גיוס זו אינה נדירה במדינות שמבקשות לשדרג את יכולתן במשחקים האולימפיים). 

מנג׳ר הנבחרת האולימפית הישראלית אריק הולץ צופה בשחקניו מתאמנים במתקן הספרינג טריינינג ״סאלט ריבר פילדס״ שבסקוטסדייל אריזונה

מר הולץ למד עד מהרה כי גם בן וונגר, שחקן הבסיס הראשון מייל שזרק חמישה אינינגס על האפס לאחר שהחליף את מר ברודקוביץ׳, הוא יהודי. מר הולץ היה ישיר ובוטה כשהסביר לשני השחקנים החדשים שלו על המסלול העקלקל והמפרך שיהיה על הנבחרת הישראלית לטפס בו. ראשית, הם יהיו חייבים לנצח את אליפות הבייסבול האירופאית לדרג ב׳. אז הם יהיו חייבים לסיים כאחת הנבחרות הראשונות באליפות הבייסבול האירופאית עצמה. במידה ויצליחו להגיע עד כאן, ישראל תוכל להשתתף בטורניר המוקדמות לאפריקה-אירופה. ורק מדינה אחת תקבל את הכרטיס לאולימפיאדה מהטורניר.

ועוד הסתייגות אחת הוותה העובדה שישראל מעולם לא הצליחה להעפיל מדרג ב׳.

״זה היה סיכוי מאוד-מאוד קלוש,״ אומר אלכס ג׳ייקובס, שעובד בהנהלת קבוצת אריזונה דיימונדבקס ומחלטר בלילה כמאמן הספסל הישראלי.

הצעד הראשון, להשיג אזרחות ישראלית היה די פשוט. לשמור על הג׳וב שלו התגלה כקשה יותר. מר ברודקוביץ׳ שעובד כאנליסט בתוך מחלקת ניהול משאבים בגולדמן זאקס בנה את חייו מסביב ללו״ז של נבחרת ישראל בייסבול ומעולם לא נעדר יום אחד. בעזרת ניצול ימי חופש ועבודה בלחץ בשעות הלילה המאוחרות והבקרים המוקדמים הוא היה חלק מנבחרת שנסע לבולגריה ביולי 2019 לטורניר דרג ב׳, היכן שהם לנו במלון שבנייתו טרם הושלמה.

מר ברודקוביץ׳ מתחמם עם הנבחרת האולימפית הישראלית

תוך זמן קצר התגלה יועץ ניהול החוב הצעיר כסוס העבודה של הנבחרת הישראלית. מר ברודקוביץ׳ זרק שיא נבחרת של 9.1 אינינגים עם 15 סטרייקאאוטס, אם כי לצד ERA של 5.79, בעוד הנבחרת נצחה את בולגריה, רוסיה, יון, סרביה ואירלנד. הדבר הקנה להם נסיעה לפליאוף באוטנה, ליטא, כנגד הנבחרת הביתית. במשחק הפתיחה, במגרש ששכן בתוך מסלול מירוצי סוסים, בעוד הקריין מסביר את חוקי הבייסבול לקהל בזמן המשחק, זרק מר ברודקוביץ עוד שלושה אינינגים בלי שאפשר היט אחד וסייע לישראל לעלות לאליפות אירופה בבייסבול.

למעשה נצחה ישראל סדרה של נבחרות שהיא היתה אמורה לנצח. אך בשלב הבא, בגרמניה, היא הזדקקה לנצחונות על נבחרות שהיא לא היתה אמורה לנצח.

במשחק אחד בו פתח מר ברודקוביץ׳, נצחה ישראל את שבדיה, 4-3, רק אחרי שהשבדים איבדו הובלה באינינג התשיעי כשהזורק שלהם לא יכל לזרוק סטרייק במהלך מבול במימדים תנכייים. (״היה איזה כוח גדול שהסתכל למטה ודאג שזה יקרה״ התבדח מר ברודקוביץ׳). ישראל גם ניצחה את גרמניה באקסטרה אינינגס, אבל רק אחרי חבטה שעפה ופגעה בגדר האאוטפילד, והוחזרה בזמן כדי לפסול רץ גרמני שרץ מהבסיס השני ממש לפני בסיס הבית. 

שחקני הנבחרת האולימפית הישראלית מתאמנים בסאלט ריבר פילדס. ישראל משתתפת בענף אולימפי קבוצתי בפעם הראשונה מאז 1976 

בזכות נצחונות חסרי סיכוי אלה הגיעה ישראל לפלייאוף, וסיימה במקום הרביעי, דבר שהספיק לה להגיע לארץ המובטחת, או בשמה השני ״טורניר המוקדמות של אפריקה-אירופה״

ואז קרה משהו שאיש לא ציפה לו.

עם סגל מתוגבר, ישראל דרסה את הולנד, הביסה את איטלה, והעפילה למשחקים האולימפיים.

מגפת הקורונה עיכבה את המשחקים לשנה נוספת. מר ברודקוביץ׳ השתפר מאוד ביכולתו לעבוד מהבית.

הוא גילה יכולת כל כך יעילה כעובד מרחוק שאפילו בזמן שהגיעוה חיסונים והבנקאים חזרו למשרדים במנהטן, הוא קיבל אור ירוק מהבוסים שלו לעשות בדיוק ההפך. הוא עבר לאידהו.

מר ברודקוביץ ידע שהוא חייב להמשיך לזרוק כדי לשמור על סיכוייו להתקבל לסגל שיגיע לטוקיו. אז הוא הצטרף למועדון עצמאי בשם Idaho falls Chukars. 

הוא מעולם לא ביקר באידהו לפני שעבר למרתף בבית עם חמישה שותפים. בכל התקופה בה הוא זרק בשביל הצ׳וקארס, הוא המשיך לעבוד כרגיל.

אריק ברודקוביץ זרק בשביל האיידהו פולס צ׳וקארס, מועדון בייסבול עצמאי.

הוא היה על המחשב ב5:30 בבוקר בעוד שותפיו לדירה המשיכו לישון שעות נוספות. הוא הלך למגרש אחרי הצהריים, לרוב נהג לחזור בסביבות חצות, וכן הלאה ביום למרת.

מר ברודקוביץ׳ הצטרף כזורק לסגל המחליף של ישראל בטוקיו, היכן שהנבחרת תשחק כאנדרדוג רציני מול נבחרת ארה״ב, מקסיקו, הרפובליקה הדומניקנית, דרום קוריאה והפייבוריטית, יפן. עם זאת הוא מעריך שהמסע המופלא שלקח אותו מניו הייבן לבלגואבגרד לאיידהו פולס הייה שווה לו גם אם הוא לא ימצא את דרכו לסגל: ישראל איכשהו העפילה לאולימפיאדה, והוא למד משהו בדרך.

״זו הייתה התנסות טובה במונחים של ניהול זמן״ אומר מר ברודקוביץ׳.

לפוסט הזה יש 7 תגובות

  1. תודה יוני. סיפור מופלא. נכון שהנבחרת של ישראל מורכבת מיהודי התפוצות מארה"ב אבל עדיין להיות נבחרת הכדור האולימפית הראשונה מאז 76 זה עדיין הישג מרשים.

    1. כן, קראתי ולא האמנתי, ועוד בחברה כמו גולדמן זאקס? לא הייתי שורד דקה בסיפור הזה. אם זו הרוח שנושבת במפרשי הנבחרת הישראלית, צפוי לנו שייט מעניין, ובשייט אנחנו דווקא טובים…

כתיבת תגובה

סגירת תפריט