סמכות לדבר – קודי קנינגהאם / תרגום Smiley

סמכות לדבר – קודי קנינגהאם / תרגום Smiley

סמכות לדבר

לכל אחד יש קול בחדר ההלבשה של הסאנס, דבר שבנה אמון ויצר תקשורת אשר הביאו אותם לגמר ה-NBA

קודי קנינגהאם / NBA.com
יולי 13, 2021

מאמר מקורי: https://www.nba.com/suns/vocal-empowerment 

מילווקי – פיניקס סאנס חווים מכשול דרכים כאשר הם חודש אחד בתוך העונה, מפסידים שלושה משחקים ברצף, ומחזיקים במאזן 8-8 ומתמודדים עם המציאות של החלקה לבינוניות.

השחקן הותיק החדש, ג'ה קראודר, טרי מהריצה לגמר ה-NBA עם המיאמי היט, האמין בפוטנציאל של קבוצתו והוביל שיחה פורצת דרך בין עמיתיו.

"כאשר אתם בקבוצה טובה, אתם חייבים לבצע הקרבות", קראודר אמר לחברי קבוצתו.

"אני חושב שזה התחבר בקבוצה שלנו בגלל שהיו לנו הרבה חברה שרצו לעשות הרבה יותר ממה שהיה התפקיד שלהם", קראודר אמר. "אבל זה מכריח את צוות המאמנים, זה מכריח את השחקנים בחדר ההלבשה פשוט להתקבץ יחדיו ולתקן זאת ביחד ופשוט להקריב עבור חברי הקבוצה האחרים, עבור הבחור שלידם, כדי להיות חלק ממשהו מיוחד".

חלק מאותה ההקרבה הזו הייתה הענווה של השחקנים עצמם להקשיב אחד לשני במהלך אותן שיחות ולהבין זאת, כאשר המאמן מונטי וויליאמס אומר שעליכם להרים את חברי קבוצתכם, במקום להוריד אותם.

הסאנס מובלים על ידי שניים מהשחקנים הכי קולניים ב-NBA עם קראודר וכריס פול. אך כאשר התגלגלה העונה המרתקת הזו, רבים אחרים בסאנס החלו למצוא את הקול שלהם עצמם ועכשיו כאשר הם מעודדים על ידי וויליאמס להשמיע אותו ולדבר כאשר הם לקראת משחק מספר 4 אשר יערך ביום רביעי בגמר ה-NBA.

"כולנו עושים זאת במידה מסוימת", דווין בוקר אמר. "כל אחד יכול לעשות זאת בכל זמן בקבוצה הזו … אף אחד לא לוקח זאת באופן אישי. אף אחד לא מתעצבן על מישהו כאשר הוא עושה משהו כמו זה. אני חושב שזה פשוט מחבר אפילו יותר את הקבוצה שלנו".

"…. אתם לא רוצים להיות אותו בחור אחד בקבוצה שאי אפשר לדבר אליו. זה לא דימוי טוב. ככה שזה פשוט מדבק אצל כולם".

הגארד קמרון פיין הבחין בסמכות הכוח הזו שוויליאמס מעניק לשחקנים כאשר הוא הגיע לראשונה עם הקבוצה לבועה באורלנדו. וויליאמס מודה לכך, שבמהלך משחק, הוא לפעמים לא יאמר דבר ובמקום זאת יתן לשחקנים להריץ את ההתקבצות.

"המאמן נתן לשחקנים את המגרש לפני האימונים רק כדי לראות מה הלך הרוח של הקבוצה שלנו", פיין אמר. "העובדה שאנחנו מסוגלים לומר דברים לחברי הקבוצה שלנו, זה הופך את זה להרבה יותר קל".

וויליאמס נותן את הקרדיט לרכז הסאנס לשעבר, ריקי רוביו, בכך שהיה המנהיג הקולי עבור הסאנס במהלך ריצת ה-0-8 של הקבוצה בבועה, והניח את היסודות עבור האחרים שירגישו בנוח לומר את מה שהם חושבים.

"(רוביו) יצק את זה בחברה הצעירים שלנו", וויליאמס אמר. :אני חושב שהשנה שעברה הכינה אותם, והם מוכנים ללמוד. … אני חושב שזה לוקח מעט זמן עבור חברה צעירים להבין מה לומר כאשר אתם לומדים מערכת חדשה".

המנהיגות של רוביו אפשרה מעבר חלק יותר לתוך הסגנון היותר תקיף לעתים של פול וקראודר במטרה שחברה כמו פיין, מיקאל ברידג'ס, קאם ג'ונסון ודיאנדרה אייטון יקלטו את סוג המסר שחולקים עימם. בתמורה, פול וקראודר אפשרו לחברה האחרים להביע את עצמם, גם כן.

עדיין, המוכנות להעביר ולקבל את המסרים הגלויים הללו לא קרתה בן לילה. בוקר מודה ש"זה (לקח) מספר פעמים של חוסר הסכמות ודיבור באותו הזמן" במהלך החלק המוקדם של העונה.

"אתם אולי תעברו יום או יומיים בלי לאהוב אחד את השני", בוקר אמר. "זה בסדר. אתם חוזרים למחרת, וסופגים את זה ומדברים על זה אחד עם השני כמו גברים".

במהלך העונה עם כל כך הרבה חיסורים עקב מגבלות פרוטוקול הבריאות של הקורונה בגלל המגפה, פול אמר כי הקבוצה בעיקרון מבלה ביחד רק בשני קומות בפיניקס, הורייזן 5ג'י פרפורמנס סנטר ובאולם של פיניקס סאנס. אז במקום להתאמן על פעילויות מחוץ לכדורסל לחיזוק הקשרים בקבוצה, הסאנס במקום זאת השתמשו בזמן שלהם ביחד באימון, באוטובוס ובמטוס על מנת לפתח את היחסים הללו והשתמשו בניצחונות שלהם כדי לבנות אמון אחד עם השני.

"זה מה שהקבוצה שלנו עשתה עבודה טובה בזה", פול אמר. "לוודא כי אנחנו מגיעים בכל יום, מגיעים לאימון לעבוד, אבל באותו הזמן מוודאים שאנחנו עושים כיף ולמעשה נהנים בסביבתו אחד של השני".

פיין אמר כי פול לימד את חברי קבוצתו כיצד לתת דין וחשבון אחד על השני ועזר לבנות את התרבות שבה זה בטוח עבור כל שחקן לדבר בקול רם כאשר זה הכרחי. ומצד שני, אותם חברים לקבוצה בנו את האמון לקבל באופן חיובי כל דבר אשר נדרש מהם.

"אם מישהו עושה שטויות, מה-1 ועד ל-15 יש את הזכות לומר לו משהו בגלל שאנחנו מכירים אחד את השני מחוץ למגרש. אף אחד אף פעם לא לוקח את זה בדרך הלא נכונה", פיין אמר. "זה אחד הדברים הגדולים שבונים ארגון אלוף, קבוצה אלופה – להיות מסוגל לקבל ביקורת מהעמיתים שלכם, זה עצום".

לא משנה אם מדובר בשחקן היכל התהילה העתידי פול או באדם האחרון על הספסל, אם זה בזמן האימון או במהלך המשחק, אם זה באופן אישי או מול כולם, ביקורות, פידבקים ודיאלוג פתוח מתקבלים בברכה בתוך חדר ההלבשה של הסאנס.

לכל אחד בסגל מיועד תפקיד מוגדר, ולכן, גם בעל זכות לדבר. אפשר לראות זאת במהלך פסקי הזמן, כאשר שחקנים כמו טורי קרייג, איטוואן מור ולנגסטון גלוואי מדברים מול ההתקבצות של הקבוצה בזמן שוויליאמס משרטט מהלך עם עוזרי המאמן שלו. או כאשר המחליפים כמו ג'בון קרטר, פרנק קמינסקי וג'יילן סמית מספקים אנרגיה חיובית מצדי המגרש, ומעודדים את חברי קבוצתם – לפעמים פיזית כאשר הם על רצפת הפרקט במהלך האקשן – תוך כדי שהם חולקים ביקורת בונה.

"חברה כאלו הם מצרך נדיר", ג'ונסון אמר. "דברים אולי לא ילכו בצורה חלקה כל הזמן. הדברים אולי ילכו מצויין. בכל מקרה, הם נמצאים שם על מנת להרים ולתת לנו כל עצה קטנה, כל דבר שהם מסוגלים לראות, וזה שומר על רוח הקבוצה, על מצב הרוח של השחקנים, והם שומרים על זה גבוה, ממשיכים לעלות את זה, והם עושים עבודה נהדרת בזה".

לאחר שהתקשו במהלך גמר המערב מול הלוס אנג'לס קליפרס, ברידג'ס אמר כי מור הציע שהוא יגוון את ההתקפה שלו וינסה להגיע לטבעת במקום רק להתפשר על זריקות מה-3. ברידג'ס הגיב עם תצוגת הקליעה השנייה הכי גבוהה בקריירה שלו במשחק 2 בסדרת הגמר, כשהוא קולע 27 נקודות מול הבאקס עם שילובים של חדירות דרך קו הבסיס וסיומות בטבעת עם זריקות מעבר לקשת.

כאשר נשאל על ההופעה שלו לאחר המשחק, ברידג'ס הדגיש את מור בכך שהזכיר לו לגוון את הרפרטואר ההתקפי שלו.

ברידג'ס אמר שהאחדות של הסאנס היא מה שמאפשרת את קיום השיחות הללו. לא משנה כמה המילים יכולות להיות קשוחות, ברידג'ס הוסיף, כל שחקן מבין שזה לא קשור לצורה שבה הדברים נאמרים, אלא התוכן שנאמר כדי לסייע בהשבחה הכללית של הקבוצה.

"אף אחד כאן לא חסר כבוד ולא מנסה להביך אתכם", ברידג'ס אמר. "כולנו יודעים זאת. אנחנו משוחחים איתך בגלל מה שאנחנו רוצים. אנחנו רוצים לנצח, ואני חייב להגיע אליכם כדי שתהיו טובים יותר על מנת שכולנו נוכל להיות טובים יותר".

"אין אף פעם שמישהו כועס על מישהו אחר. מדובר פשוט באהבה קשוחה. לפעמים אולי תכעסו בגלל שאתם לא משחקים ברמה שאתם רוצים לשחק בה, ואולי תהיו מתוסכלים, אבל אז כאשר זה נגמר, אתם ככה מקבלים את אותו הבנאדם ואומרים, 'טעות שלי שכעסתי. מעדתי'".

מעטים, אם יש, שחוו את אותן שיחות נוקבות יותר מאייטון. פול ובוקר הודו בזה בגלוי, כשהם אומרים שהם היו "עליו" במהלך העונה הנוכחית. בוקר לאחרונה תיאר שהוא לעתים תכופות יחכה ממש ליד פול כאשר הוא מדבר אל אייטון 1-על-1, ואז יוסיף את השני סנט שלו ברגע שפול יסיים.

הדיאלוג הזה הוא אפשרי רק בגלל הכבוד שיש לאייטון עבור חברי קבוצתו, יחד עם ההבנה הכללית שלו שהם מאמינים בפוטנציאל שלו ורוצים בטובתו.

בזמן שגורמים חיצוניים יפרשו את לא נכון את האינטראקציה ביניהם כוויכוחים או נזיפות, פול הבהיר כי, "הכל היה ביקורת בונה".

אייטון אמר כי הלמידה מהקו האחורי שלו הפכה לאירוע יומיומי. בוקר ופול התחבר יחדיו כדי ללמד אותו את החשיבות בגישה למשחק בדרך הנכונה, להיות מודע, להכיר את הנטיות של היריבים שלו ולהוות נוכחות דומיננטית בשני צדי המגרש.

"הם היו צריכים לומר לי משהו בכל יום", אייטון אמר. "לבוק תמיד יש משהו לומר, בדרך טובה, רק כדי להמריץ אותי. … הם שומרים על זה באופן עקבי כאשר הם תמיד נותנים ביקורת בונה, ואני מפיק מזה את המיטב".

אבל בדיוק כפי שהם הראשונים להגיע לאייטון לגבי משהו שלילי, הם גם הראשונים להלל בשבחו. אייטון הצטרף לביל ראסל ולווילט צ'מברליין כשחקנים היחידים בהיסטוריה של סדרת הגמר שרשם 22 נקודות ו-19 ריבאונדים עם 80 אחוז מהשדה במהלך משחק 1 מול הבאקס, לפי Stathead.

כאשר אייטון ניגש אל הפודיום במסיבת העיתונאים שלאחר המשחק, פול ישב ברקע וצפה בגאווה באייטון עונה על שאלות הקשורות בהופעה ההסיטורית שלו.

"רק לראות את הבגרות שבו, לא רק כשחקן כדורסל, אלא גם כאדם", פול אמר. "לא כולם זוכים לקבל הזדמנות להכיר אותו מחוץ למגרש, אבל יש לו את הלב הגדול ביותר. אחד החברה הטובים ביותר שאי פעם תפגשו. אז ההצלחה וההכרה שהוא מקבל עכשיו הוא בהחלט ראוי לה, ואני לא יכול שלא להיות יותר שמח עבור בחור אחר בקבוצה שלנו".

אותם שיחחות 1-על-1 עמוקות עם חברי קבוצתו משלמות דיבידנדים עבור הבחירה הראשונה לשעבר, כאשר הוא חווה פריצה בפלייאוף במהלכה הוא היה דומיננטי בשני צדי המגרש למרות שהלך ראש-בראש מול אול-סטאר כמו אנתוני דיוויס, ה-MVP ניקולה יוקיץ', מיסמצ' בסמול-בול עם הקליפרס ומי שזכה פעמיים ב-MVP יאניס אנטטוקומפו.

אייטון התפתך לעוגן ואיום לחסימה בהגנה, חוסם הפותח את ההתקפה, איום פוטנציאלי מעל הטבעת וריבאונדר ורסטילי המסוגל לסגור לריבאונד עבור אחרים או לתקוף בעצמו את הסל. אלו הן יכולות משופרות שחברי קבוצתו המשיכו לדחוף אותו לקראת העונה הנוכחית.

"הצורה שבה הוא עבד במהלך כל העונה, הוא לקח את זה לרמה אחרת לגמרי במהלך הפלייאוף", פול אמר.

בוקר הוסיף, "זה מדוע כריס מסוגל להגיד שהוא הכי גאה בו, ואני מרגיש את אותו הדבר. כולנו נמצאים באוזן שלו. ועבורו לשמור את כל המידע הזה ויצליח להופיע ברמה שבה הוא משחק, קשה לתאר זאת במילים בגלל שהיינו קשוחים איתו".

לא רק שאייטון קיבל את השיחות האלו, הוא גם החל לבצע אותן בעצמו. בוקר הדגיש את המוכנות של אייטון ללמוד, כשהוא אומר שבמקום שחברים לקבוצה יגשו לאייטון עם איזו עצה, עכשיו אייטון ניגש לאחרים ומחפש את דעתם על מה לעשות בסיטואציות מסוימות.

"הוא יכול להגיע אלי וככה, אז מה עלי לעשות כאשר זה קורה", בוקר אמר. "אז רק הדברים הקטנים כמו אלה. יש לו עוד הרבה מאוד במיכל שהוא הולך להראות בקרוב".

במהלך סדרת הגמר, אייטון ושאר הסאנס פנו לקראודר עבור המנהיגות שלו, מחפשים אחר עצה לגבי היריבים ונזכרים בקבוצת ההיט אשר גברה על הבאקס שדורגו ראשונים 1-4 בחצי גמר האזור המזרחי בעונה שעברה.

"תספר לי מה הם אוהבים לעשות ומה הם לא אוהבים ואילו דברים הם אוהבים לעשות בנוגע לסחיטת עבירות", אייטון אמר לגבי קראודר. "… לשבת עלינו קצת כדי שנוכל להתרומם. אתם צריכים בחור כזה".

קראודר היה המנהיג הקולני לאורך כל הקריירה שלו, איכות שהוא אמר שמגיעה באופן טבעי עבורו. הקול שלו היה קריטי עבור הסאנס במשך כל העונה, אבל כעת הוא מעצים אותו לרמה נוספת כאשר הוא השחקן היחיד בשתי הקבוצות שנכנס לסדרה הזו עם ניסיון במשחקי הגמר. בוקר אמר כי המפתח הגדול ביותר למנהיגות של קראודר הוא הכנות שלו.

"הוא תמיד מתקשר עם הקבוצה שלנו ומדבר לחברה ונותן כל מיני סוגים של נקודות ופשוט כנה עימם", בוקר אמר. "אני תמיד מדבר על כנות עם הקבוצה שלנו, כאשר מישהו מתרשל, פשוט נותן להם לדעת. ואפילו אם זה אגרסיבי, יש לנו קבוצה שיכולה להעביר הלאה את המידע הזה ולא לקחת את זה באופן אישי. וג'ה הוא אחד מאותם בחורים, שאם אתם מתרשלים, הוא הולך להגיע אליכם".

חודש אחד לאחר שהצטרף לסאנס, קראודר נעמד וקרא לקבוצת ה-50% לשבת מולו. שישה חודשים לאחר מכן, הנוכחות הקולנית של קראודר, יחד עם קולות אחרים בחדר ההלבשה של הסאנס, סחבו את הארגון ליתרון הראשון שלהם אי פעם בסדרת הגמר של ה-NBA. זה מצריך אמון, יחסים קרובים והמוכנות להיות צנוע עבור קבוצת הסאנס הנוכחית כדי לצמוח ביחד ומהר מאוד לפתח תרבות מנצחת אשר תניב את תואר ה-NBA הראשון שלהם.

"זה פשוט מגיע מהלב", קראודר אמר. "זה מגיע הרצון להכי טוב עבור חברי הקבוצה שלי והרצון להתחרות כקבוצה ברמה הגבוהה ביותר ולשים את עצמי ואת חברי קבוצתי בפוזיציה לעשות כך". 

לפוסט הזה יש 6 תגובות

  1. רק הצעה לעתיד: חשוב שבכותרת יהיה מושג על מה הפוסט מדבר. ישנם רבים שהמילה פיניקס בלבדה הייתה מושכת אותם למאמר.
    כרגיל, תרגום מעולה. אני לא ידעתי שקראודר מסוגל להוציא משפט אחד מפיו. אז הנה למדתי משהו חשוב עליו.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט