הפלא חסר הגיל של כריס פול – פאולו אוגטי / תרגום Smiley

הפלא חסר הגיל של כריס פול – פאולו אוגטי / תרגום Smiley

הפלא חסר הגיל של כריס פול

פול אולי בן 36 בעונתו ה-16, אבל ההרגלים שלו, הרצון, והאובססיה העמוקה עם הכדורסל מאפשרים לו להתעלות בזמן אמת על הגיל – ולהתקרב להעפלה ראשונה לגמר ה-NBA.

פאולו אוגטי / The Ringer
יוני 28, 2021

מאמר מקורי: https://www.theringer.com/2021/6/28/22553294/chris-paul-phoenix-suns-western-conference-finals-age 

כאשר כריס פול עבר בטרייד לפיניקס סאנס בנובמבר האחרון, ג'מאל קרופורד נתן הצהרה. לאחר ששיחק עם פול בקליפרס, ובילה שנה עם הסאנס, קרופורד יצר קשר עם כמה אנשים בארגון של פיניקס וחזה כיצד העונה שלהם תתנהל: "ברוכים הבאים לפלייאוף", הוא אמר להם. "חברה, אתם הולכים לעשות את זה".

הקביעה העניינית של קרופורד לא הייתה משאלת לב. זוהי הייתה הודאה מושכלת המגובה בידע ממקור ראשון על סוג הקפיצה שקבוצה יכולה לתת כאשר פול הופך לרכז שלה. קרופורד ראה את ההשפעה במהלך עידן הלוב סיטי בלוס אנג'לס, שם הוא קיבל מבט אל מאחורי הקלעים למה שהופך את פול לשחקן כל כך תחרותי, שאינו יודע שובע כפי שהוא עדיין כיום.

"המשחק שלו לא מזדקן בגלל שהוא תמיד משחק קודם כל עם המוח שלו", קרופורד אמר בשיחת טלפון מוקדם יותר החודש. "אני יודע מה גורם לו לתקתק ומיהו בתוך תוכו. … [אבל] האם ידעתי שהם הולכים להגיע כל כך רחוק? לא".

קרופורד לא לבד. למרות העובדה שהסאנס נתנו ריצה חסרת תקדים של 0-8 בבועה בשנה שעברה, הם תויגו כמי שיכנסו לעונה הנוכחית כקבוצה בינונית שתרוויח מהנוכחות של פול והמשך התפתחות הצעירים שלהם. שישה חודשים לאחר מכן, הם הפכו לאחת הקבוצות הטובות, והעמוקות בליגה – עם יחידה אשר נמצאת בטופ-10 בצד ההגנתי ובצד ההתקפי – ועכשיו עומדת כפסע מהגמר. פול עיגן את המאמץ הזה – אבל הצלחתה של פיניקס גם שופכת אור על כמה שהסאנס עשו למען פול בשלב הדמדומים של הקריירה שלו.

כשחקן וכאיש תחרותי, הרזומה של פול בלתי ניתן לערעור. הוא שיחק ברמת אול-סטאר במהלך הקריירה שלו, ונותר עצמו ללא בושה ללא קשר לקבוצה שלו או לסיטואציה. ועדיין עד לנקודה זו, הקבוצות שלו היו חסרות את השילוב המסובך הזה של כשרון, כימיה, ומזל הדרושים להגיע – ולנצח – בגמר.

פיניקס עד כה נתנה לו את נכלים המושלמים על מנת ליצור את המאסטרפיס שלו. הסאנס נכנסו לעונה עם הכישרון להתעלות על סטטיסטיקות ריקות. ועם הקבוצה הזו, לא רק שפול מצא גרסה אידיאלית של עצמו, אלא גם מקהלה המוכנה לגבות אותו ולסחוב אותו כאשר צריך, כפי שהם עשו במשחק 1 ו-2 של גמר האזור המערבי כאשר הוא ישב בחוץ עקב פרוטוקול הבריאות והבטיחות. התגלית, שלעתים ישנה תחושה שזאת אמורה להיות הכותרת, היא שפול חווה את אחת מהעונות המוצלחות ביותר שלו בשנתו ה-16 בליגה, בגיל 36. ועכשיו, תודות לשילוב של נעורים וניסיון שעובד טוב יותר ממה שכמעט כולם היו מסוגלים לדמיין, הוא נמצא במרחק של משחק אחד מגמר ה-NBA הראשון שלו.

"חסרה לו חתיכת תכשיט אחת", אמר קארון באטלר, ששיחק עם פול בקליפרס במשך שתי עונות. "אבל כאשר אתם מדברים על העלית שבעלית, אף אחד לעולם לא יטיל ספק במקומו. הוא אחד מאותם שחקנים שכאשר אלוהים יצר אותו, הוא זרק את התבנית".

***

גרשון רוזס אוהב להתבדח כי אחיו של פול, סי ג'יי, הוא הסיבה שכריס הוא כפי שהוא. רוזס, שהיה חלק מהנהלת הרוקטס כאשר הם ערכו טרייד עבור פול ב-2017 ועכשיו מכהן כנשיא פעולות הכדורסל עבור הטימברוולבס, נותר קרוב למשפחתו של פול עד ליום הזה. ובכל פעם שהוא רואה את סי ג'יי, יש לו מהלך שאליו הוא הולך:

"אני תמיד אומר לו, 'אני לא יודע מה עשית לאח שלך, אבל יש לו את סינדרום האח-קטן הכי גרוע שאי פעם ראיתי'", רוזס אמר בשיחת טלפון לפני שבועיים. "בכל פעם שאתם מאתגרים את כריס, הוא מגיב".

רוזס ראה זאת יוצא החוצה במשחקי קלפים במטוסים, שיחות לגבי החוקים, וויכוחים עם שופטים. וקרופורד גם כן ראה זאת, במיוחד באימון. בזמן שהיו חברים לקבוצה בלוס אנג'לס, קרופורד ופול היו משחקים לעתים תכופות משחקי אחד-על-אחד ומתחרים בתחרויות זריקות מסובכות. הנה כמה מורכב היה תרגיל אחד מסוים: הם היו מסמנים שבע נקודות מעבר לקשת ה-3 – אחת באמצע הקשת, ושתיים בכל צד, בכנף, ובפינות בכל צד – ועל כל זורק היה לקלוע חמש זריקות ברצף מכל נקודה. ואז ארבע ברצף. ואז שלוש, וכך הלאה. החטאה בכל נקודה הייתה מתחילה מחדש את כל הסיבוב.

המשחקים האלה היו מתחילים עם מקבץ שחקנים, ולאט אבל בטוח הם היו מתנדפים החוצה עד שאלו היו רק קרופורד ופול שמשחקים זה מול זה. זאת הייתה גרסת גן עדן של הכדורסל של קרופורד: לא רק העובדה שהוא התחרה מול אחד הרכזים הטובים ביותר בכל הזמנים, אלא שבתוך פול, הוא מצא את אותה נפש דומה.

"אנחנו אסירי עולם, זה נמצא בליבה של מי שאנחנו", קרופורד אמר. "הוא אחד האנשים שפגשתי בחיי שאוהב כדורסל כמוני. אנחנו תמיד יכולים לדבר על כדורסל, אנחנו תמיד יכולים לדבר על מהלכים ועל מה שאנחנו חשבנו ומה אחרים חשבו".

האובססיה העמוקה ביותר של פול עם המשחק היא חלק גדול ממה שאפשר לו להתעלות מעבר לגילו. הוא בילה את כל הקריירה שלו במיקוד הכישרון והאהבה שלו לכדורסל לתוך כל יתרון שהוא היה מסוגל למצוא – חלק יותר מגונים מאחרים – וחברים לקבוצה בעבר ובהווה יכולים לספר סיפורים על כך שנכנסו לתוך חדרו במלון רק כדי לראות אותו צופה בשני משחקי NBA בו זמנית, בנוסף למשחק מכללות או משחק תיכונים במסך שלישי.

זה כיצד, במהלך 16 שנים בליגה, פול פיתח אנציקלופדיית כדורסל בתוך המוח שלו. זה הידע וזאת ההיסטוריה שמאפשרת לו לספר למיקאל בריג'ס בדיוק איך ומתי לשמור על שחקן ספציפי, או להראות לדווין בוקר כיצד מגן מסוים יכול להיות חשוף באזור הביניים. זה גם מה שגרם לפול לירות טקסט לכיוונו של באטלר – שעכשיו משמש כעוזר מאמן במיאמי היט – מוקדם יותר השנה עם הערה מאוד ספציפית ומדויקת.

באטלר בילה חלק מהעונה כשהוא עובד עם שחקן השנה השנייה של ההיט קז אוקפלה, שלא ראה הרבה דקות משחק. מוקדם במרץ, הוא קיבל הודעת טקסט מפול שכללה וידאו של אוקפלה במהלך משחק מול אורלנדו מג'יק. באטלר נדהם. מדוע פול צופה במשחק רנדומלי של ההיט מול המג'יק באמצע העונה? הוא צפה בקליפ – אחד שבו אוקפלה ביצע מהלך כדרור על הבייסליין – וראה כי פול הניח כי באטלר לימד את אוקפלה את המהלך בגלל שזה היה משהו שבאטלר היה מבצע לעתים תכופות כאשר הוא ופול שיחקו ביחד. באטלר נדהם.

"הוא כל כך מודע לכל מה שמתרחש מסביבו", באטלר אמר. "הוא מסוג האנשים שאתם יכולים להיות בקבוצה השניה, והוא מסוגל לומר לכם מתי עליכם לבצע חיתוך. זה המהלך שלכם והוא אומר לכם מתי לזוז".

רוזס זוכר שפול רדף עבור מידע ביוסטון כאשר הוא היה שואל שאלות לגבי תהליך הדראפט ופרוספקטים שונים, דומה לצורה שבה הוא בחר במוחו של בוב איגר לגבי השלכות העסקיות של ההחלטה שלו כשחקן חופשי ומומחי בריאות לגבי היתרונות בדיאטות על בסיס צמחים.

"כל פעם שישנה סיטואציה אשר חדשה עבורו, הוא רוצה לדעת כל דבר לגבי זה", רוזס אומר. "יכול להיות כי מדובר בטכנולוגיה חדשה, זה יכול להיות מוצר חדש, זאת יכולה להיות חברה חדשה, אבל הוא רוצה לשמוע זאת ישר ממקור ראשון. … הוא תמיד רוצה לקבל השכלה ולדעת יותר, להבין מדוע, ואני חושב שזאת אחת התכונות החזקות ביותר אצלו – היכולת שלו תמיד להסתכל על הסיבה בכל סיטואציה שבה הוא נמצא".

קל לראות כיצד המוח שלו מתרגם זאת לפרקט: כל חתיכת מידע ניתנת לשימוש כדי להרוויח יתרון. כל חלק במגרש מוכן להיות מנוצל למען המטרה האולטימטיבית: ניצחון. עבור פול, הכדורסל הפך להיות משחק של דברים בלתי מוחשיים. ובזמן שהגיל מאט אותו, המוח שלו דוחף אותו קדימה.

***

צפייה בכריס פול בימים אלה מרגיש כמו כניסה לאולם קולנוע המראה לקט של המהלכים המפורסמים ביותר שלו. יש משהו טבעי שחוזר על עצמו במשחקו אשר מדהים יותר כאשר הוא הולך ומתבגר. כמה פעמים הוא מסוגל לחתוך דרך ההגנה ולצאת לצד השני עם זריקה מושלמת מפינת העונשין?

"הוא קוסם", קרופורד אמר. "הוא מכיר את הזוויות, הוא אומן בזה".

בחצי השני של הקריירה שלו, הבריאות הייתה אחד האתגרים הגדולים ביותר של פול. זה לא היה לפני הרבה זמן שפול היה קרוב יותר לפרישה מאשר הוא היה קרוב לתואר. "כאשר אנשים הטילו בו ספק, הוא הגיב בדרך כזו מיוחדת ותחרותית שלא רואים לעתים קרובות בספורט המקצועני", רוזס אמר. "וחברה בגיל שלו, הצורה שבה הוא יוצר מחדש את הגוף שלו … מגיע לו את כל הקרדיט שבעולם".

התחלופה של פול לדיאטת מבוססת צמחים ביוני 2019 תועדה היטב, ונראה כי זה משלם עבורו דיבידנדים. קרופורד גם כן החל לאכול בצורה הזו – אם כי הוא לא קפדן כמו פול – והוא אומר כי הוא יכול להעיד על היתרונות.

"אתה מנתר חזרה הרבה יותר מהר, אתה לא מרגיש כל כך כאב", קרופורד אמר. "יש לך יותר אנרגיה, ואם ישנה יותר אנרגיה, אפשר לעשות מאמץ גדול יותר בזמן הריצה, בנוסף לאימוני האתלטיקה והכוח. … זה משחק תפקיד אשר משפיע לחלוטין".

כפי שקרופורד מסביר, הגיל הפך להיות לעניין בכדורסל כאשר אתם מסרבים לקבל שככל שאתם מתבגרים עליכם לבצע יותר מתיחות, או אמבטיות קרות, או להשתמש בגליל קצף, או משקולות, "ברגע שאתם עושים את זה, זה הופך לשגרה יומיומית", קרופורד אמר. "אני חושב שזה המצב בו הדברים באמת מתחילים להשתלם".

השחקנים הצעירים של הסאנס מספרים כי פול עדיין מבצע את הדברים הללו, וזה גרם להם להבין כמה הכל חשוב מהשגרה של יום המשחק לעבודה היומיומית. המאמן הראשי מונטי וויליאמס, שאימן את פול עוד בניו אורלינס, גם כן מדגיש זאת, אבל גם אומר כי הדוגמה החיה ונושמת של פול עוזרת להעביר את המסר.

"רק מלהיות בסביבתו של סי פי, אני יודע שהוא הולך לעשות משהו מבלי שאפילו אגע בכדור", ברידג'ס אמר בשיחת זום בחודש שעבר. "הוא יגיע ויבצע עוד עבודה על הליבה, או יעשה עוד מתיחות, או שיבצע משהו רק כדי שהגוף שלו ירגיש טוב. … לצפות בשגרה היומיומית שלו עזר לי למצוא רוטינה אשר טובה עבורי".

בעוד ששחקני הסאנס מהללים את השפעתו של פול, חברי קבוצתו לשעבר יכולים להעביד כי הגישה שלו לא תמיד הלכה יד ביד עם שחקנים שלא היו מוכנים ללכת לפי הוראותיו של פול. באטלר זוכר שחלק משחקני הקליפרס לא תמיד הסכימו עם רמת הפרפקציוניזם של פול, וזה גרם לקבוצה לסבול. היו יותר מדי קולות בחדר אחד, ואף לא מסר קוהרנטי אחד שיניע אותם.

"הקבוצה ההיא לא התאימה באותו הזמן", באטלר אמר. "היינו צריכים יותר ניהול פרסונות. כריס תמיד היה מאוד רציני לגבי הניצחון ועוד יותר קפדני בפרטים, ואני חושב שזה בגלל שהוא היה כל כך מושקע בזה, וחברה אחרים הגיבו לזה בצורה הלא נכונה. … יש לכם כל כך הרבה אגו ופרסונות שצריך לנהל, ואני חושב שאז, לא היו גבולות לקבוצה ההיא".

סוג הדינמיקה הזו מדגיש כמה ההתאמה בין פול לסאנס היא נהדרת. הדרייב של פול חופף בשלמות עם הקבוצה שנעה בכיוון הנכון, ויש לה שני שחקנים כמו דיאנדרה אייטון ובוקר שהיו מוכנים לתת את הקפיצה ולנצח".

"הוא היה הדבר הטוב ביותר שקרה לקריירה שלי", אייטון אמר על פול לאחר ניצחון הסאנס במשחק מספר 4 ביום שבת.

ההצלחה היא רחוב דו סטרי, למרות הכל. בחזרה בפגרה, כאשר קרופורד סיפר לאנשים בארגון הסאנס שהם הולכים להיות נעולים בפלייאוף, הוא גם השיג את פול. בדיוק כפי שהוא הרגיש שהסאנס הלכו להרוויח מהימצאותו של פול, קרופורד גם ידע כי פול ירוויח מכך שהוא יהיה חלק מהקבוצה הזו. אז הוא שלח לפול הודעה פשוטה:

"אתה הולך לאהוב את המקום הזה".

לפוסט הזה יש 9 תגובות

  1. אין ספר שמדובר בשחקן היסטורי וישמצב שהוא אחד מעשרת הרכזים הטובים בכל הזמנים ושני בדור זה לקארי בין הרכזים.
    אין אחד שמגיעה לו אליפות יותר מפוח.
    בגלל שפיניקס לא זכתה עד כה באליפות אני בעדה אף שלרוב אני תומך במזרח.
    חגריקםריק גם מגיע אך צפויות לו הזדמנויות נוספות יותר מאשר לפול.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט