האם מאליק מונק יוצא דופן בפיתוח ב-NBA או שהוא סוג חדש של הלכה? – פאולו אוגטי / תרגום Smiley

האם מאליק מונק יוצא דופן בפיתוח ב-NBA או שהוא סוג חדש של הלכה? – פאולו אוגטי / תרגום Smiley

האם מאליק מונק יוצא דופן בפיתוח ב-NBA או שהוא סוג חדש של הלכה?

הקריירה של מונק לא חוותה את ההתחלה הטובה ביותר בשארלוט. אבל לאחר מעט זמן ומרווח, גם הוא וגם ההורנטס קוצרים את הפירות של השותפות ביניהם. האם זה יכול לעודד קבוצות אחרות לשמור על בחירות הלוטרי שלהן בסביבה למשך זמן רב יותר?

פאולו אוגטי / The Ringer
אפריל 20, 2021

מאמר מקורי: https://www.theringer.com/nba/2021/4/20/22392444/malik-monk-charlotte-hornets-player-development-nba

זה היה במרץ 2020, וירוס הקורונה שיתק את ה-NBA, ומאליק מונק היה מפוחד. רק מספר ימים לאחר שהליגה השעתה את משחקיה, מונק מצא את עצמו מתקשה לנשום. מיד הוא חשב כי הוא נדבק בקורונה, ומוחו הסתחרר במחשבה על מה שהולך לקרות לו וכיצד גופו יגיב. עכשיו, אחרי הכל, שנה מאוחר יותר, הוא יכול לאבחן בשקט את מה שלמעשה התרחש.

"היה לי התקף חרדה", מונק אמר בראיון זום השבוע. "זה היה מאוד מפחיד".

חודשים מאוחר יותר, בדצמבר, מונק אובחן כחיובי לקורונה והוא חווה סימפטומים קלים. הוא איבד את חוש הטעם והריח, חווה צמרמורות, והוכרח לבודד את עצמו ל-14 ימים במהלך ההכנה לעונת ה-NBA המחודשת שאליה הוא ציפה בקוצר רוח. אז, רק כאשר הוא החל להבריא, סבתא שלו נפטרה מהוירוס. המוות שלה פגע קשה במונק וגרם לו להבין כמה מסוכנת הסיטואציה שלו הייתה.

"החרא הזה היה נוראי, בחיי", מונק אמר.

מונק אומר כי הוא לא הרגיש בריא ב-100% עד השבוע הראשון של פברואר, וחוש הריח והטעם שלו עדיין חוזרים אליו. אבל כאשר הוא אכן חזר לפרקט באופן עקבי חודש לתוך עונת 2020-21 של ה-NBA, הוא היה מסוגל להציג מדוע הוא ציפה כל כך לשחק.

מונק נתן קפיצה השנה, אחת כזו שהיא בעיקר תוצאה של תהליך ההתבגרות שהוא עובר מאז שהוא נכנס לליגה ב-2017. הוא סוף סוף מציג עונת קליעה שרבים ציפו לה כאשר הוא נבחר על ידי שארלוט עם הבחירה ה-11, כאשר הוא רושם מספרי קריירה עם 42.4 אחוז מהזריקות ל-3 עם 5.2 ניסיונות למשחק. וכאשר חברי קבוצתו, דבונטה גרהאם ולאמלו בול מחסירים משחקים עקב פציעות, מונק קודם לתפקיד מרכזי יותר ושיפר את הרזומה שלו לפני שהוא נכנס לשוק השחקנים החופשיים המוגבלים בקיץ הזה.

זה יכול היה להיות קל עבור ההורנטס לוותר על מונק במהלך השנים האחרונות, כאשר הוא התקשה למצוא את הזריקה שלו או כאשר הוא הושעה בעונה האחרונה בגלל שהפר את תקנון הסמים של הליגה. כאשר הקבוצה שכרה את מיץ' קופצ'אק למשרת הג'נרל מנג'ר ואת ג'יימס בורגו כמאמן ראשי ב-2018, הם יכלו לראות במונק כטעות של קודמיהם בתפקיד.

כל אחת מהפעילויות הללו הייתה יכולה להציג את הנטייה של משרדי ההנהלה בליגה ללחוץ על כפתור המפלט עבור שחקנים אשר מתקשים מוקדם מאשר מאוחר. רק בכיתת 2017 של מונק לבדה, חמש מתוך 14 בחירות הלוטרי כבר עברו בטרייד, ואחד מהבחירות הללו כבר עבר פעמיים בטרייד.

"המציאות היא שכאשר בוחרים שחקנים של שנה אחת וזהו, יש יותר מרווח לטעות", אמר בשבוע שעבר אחד הסקאוטים בליגה. "רוב ההנהלות בוחרות בשחקן ומאמינות בו. הם גאים בבחירה שלהם ורוצים לראות את השחקן מתתפתח. אבל [חלק] מהג'נרל מנג'רים מזהים את הטעויות שלהם מוקדם, ואם לא מדובר בהתאמה מושלמת, הם ינסו להיפטר כמה שיותר מהר מהשחקן".

רק לפני שנה, מונק נראה בדיוק כמו סוג השחקן שההורנטס ישלחו בחיפוש אחר נכסים או פשוט כדי לפנות מקום בסגל. אבל ההורנטס לא העבירו את מונק. במקום זאת, הם בחרו לשמור אותו בסביבה, ועכשיו הוא הפך להיות לדוגמא כיצד הסבלנות והזמן יכולים לפעמים להיות המתכון הכי טוב כדי לצפות בהתפתחות של שחקן מגיעה להגשמה.

"הוא הפך ליותר מקצוען ולוקח אחריות על החיים שלו ועל הקריירה שלו. וזה לא קל עבור כל הבחורים הצעירים שמגיעים לליגה", בורגו אמר. "ישנם מספר בחורים בכל שנה אשר מגיעים לליגה עם ציפיות מסוימות ועם תקוות ואמונות, והמציאות היא שצריך להשקיע עבודה וזמן כדי להתפתח ולגדול".


מעט אנשים מכירים את מונק טוב יותר מאשר כלבו, בר. בכל זמן שמונק מרגיש מדוכדך, ה-100 פלוס פאונד של המסטיף הנפוליטני יכול לחוש בדיוק מה מונק זקוק לו.

"[בר] יכול לומר אם משהו איתי לא בסדר", מונק אומר בצחוק. "הוא פשוט מגיע ומניח את גופו הגדול עלי או לידי. זה נחמד שיש את זה".

מונק אומר כי בר היה ברכת האל במהלך המעבר מהקולג' ל-NBA, והיה המרפא שמונק ראה בכל שבוע בעונתו השניה בליגה. מונק הגיע ל-NBA כשהוא רק בן 19, והמציאות שעליו להיות מקצוען בגיל כה צעיר פגעה בו קשות – וכך גם הקושי שלו על הפרקט. בעונתו הראשונה, מונק שיחק 14 דקות לא עקביות למשחק ובילה את השנה כשהוא מבולבל לגבי תפקידו וזמן המשחק שלו. "השנה הראשונה שלי הייתה קשה", מונק אמר. "היה לי מאמן שלא שיחק עם שחקני שנה ראשונה".

שארלוט החליפה מאמנים באותה הפגרה, עברו מסטיב קליפורד לבורגו, אבל מונק עדיין הרגיש את הלחץ בשנה ה-2 כאשר הקליעה שלו המשיכה להיות לא עקבית. "הסתכלתי בציוצים, באינסטגרם, פשוט קראתי את כל הדברים השליליים", מונק אמר. "ונתפסתי בזה … ככה שהייתי צריך להגן על הבריאות המנטלית שלי כי זה ישגע אתכם".

מונק נכנס לעונתו השלישית בתפיסה שונה. הוא החל לבלות יותר זמן באולם, ובפברואר אשתקד הוא רשם ממוצעי קריירה על הלוח. מונק סוף סוף הרגיש כאילו הוא הבין משהו ויכול לדבוק בו. אבל באותו החודש, הוא ביצע "דברים של צעירים", כפי שהוא מכנה זאת, והושעה בכך שהפר את מדיניות הסמים של הליגה. אותו הרגע שלח אותו למטה בסחרור והוא הרגיש כאילו הוא נמצא על סף הוצאה מהליגה. למרבה המזל עבורו, שארלוט דבקה בו. אבל זה לא תמיד המקרה עבור שחקנים הנמצאים בעמדות מסוכנות שכאלו.

ה-NBA ברובו אינו מקום סבלני. לחלוטין ישנם שחקנים שלא מצופה מהם לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם עד לחוזה השני שלהם, במיוחד אם הם צעירים ונבחרו בגלל התקרה שלהם. אבל כאשר טריידים על סופרסטארים שזמינים יותר מתמיד ומקומות חדשים שבהם אפשר למצוא כשרונות חדשים ועולים כל הזמן, קבוצות נראות מוכנות לוותר יותר בקלות על בחירות גבוהות – במיוחד כאשר הן יודעות שהן מקבלות דבר בטוח בחזרה.

הלייקרס היא הדוגמא העיקרית לזה. רק במהלך חמש השנים האחרונות, הם העבירו בטריידים או סחרו בבחירות לוטרי כמו דיאנג'לו ראסל, ג'וליוס רנדל, לונזו בול וברנדון אינגרם כדי לפנות מסלול עבור לברון ג'יימס. בגלל שכישרון של סופרסטאר הוא הדבר אשר מבשר הכי טוב להצלחה, הלחץ על שחקנים צעירים להפוך את הפוטנציאל שלהם לתוצרת בן רגע מופעל כאשר הם דורכים לראשונה על פרקט ה-NBA. בזמן שדנבר אפשרה למייקל פורטר ג'וניור להתגבר על הקשיים שלו ועל פציעות כדי להגיע לנקודה שבה הוא עוזר לנאגטס לנצח משחקים, הם לא עשו את אותו הדבר עם בחירת הדראפט האחרונה שלהם אר ג'יי המפטון.

"דנבר היססו להטריד את אר ג'יי המפטון בגלל שאר ג'י המפטון יכול להתפתח לשחקן טוב מאוד בעתיד", אותו הסקאוט מדגיש. "אבל הם היו חייבים בגלל שהם קיבלו שחקן טוב יותר בחזרה".

השאלה כיצד לפתח נכון את השחקן הינה טריקית. לכל קבוצה יש את הגישה שלה להאיץ בחברה, כמו גם את ציר הזמן לכל אחד. אוקלהומה סיטי, לדוגמא, נותנת לסגל הצעיר והלא מנוסה שלה לשחק למרות הטעויות כחלק מהבנייה מחדש, בזמן שהווריורס התקשו לשלב את הבחירה ה-2 ג'יימס וייסמן כאשר הם מנסים להיות תחרותיים (וייסמן עכשיו יושב בחוץ לשארית העונה עקב פציעה במיניסקוס). ואז ישנה העובדה כי אין שני שחקנים שלומדים ומתפתחים באותה הדרך.

"היה לי מאמן ראשי בקבוצה אחרת שאמר לי שעבור בחירת טופ-10, הדבר הטוב ביותר שהם יכלו לעשות היה לשים אותם בג'י ליג", הסקאוט אמר, שהוא מתייחס לעובדה כי חלק מהבחירות הצעירות לא מקבלים מספיק זמן משחק אמיתי מוקדם בקריירות ה-NBA שלהם. "אבל יש יותר מדי לחץ. הוא היה בחירת טופ-10 בדראפט, אז זה גם כיצד השחקן מצליח להתמודד עם זה. … אני חושב כי הקבוצות הטובות ביותר יודעות כיצד להשתמש בכלי של הג'י ליג לפיתוח".

ישנם כל כך הרבה משתנים במשחק שלא כולם מתאימים לכל אחד. אבל לא משנה מה הסיטואציה, דבר אחד חייב להיות בעקביות: אמונה בשחקן. ועבור מונק, העמק שבו הוא מצא את עצמו במהלך העונה השלישית הפך לזרז לשיפור על ומחוץ למגרש. הוא העביר את אפליקציות המדיה החברתיות שלו לעמוד האחרון בטלפון שלו, והוא לקח יוזמה באימון, מציג שאלות למאמנים ומבקש זמן אימון נוסף. אף אחד לא זיהה את ההתפתחות הזו יותר מאשר בורגו.

"מוקדם מאוד, זה לחלוטין היה מתסכל עבורו, והוא ואני חלקנו את הרגעים האלה ביחד", בורגו אמר. "אבל הוא לקח אחריות על משחק ההתקפה שלו, על משחק ההגנה שלו, על מוסר העבודה שלו, הזמן שאותו הוא משקיע בחדר המשקולות, והערך של כל הדברים האלו".

השיפור הזה לא היה חד-צדדי. בורגו מאמין כי מונק עזר לו לתרגל סבלנות ולתת לשחקנים צעירים את המרווח לשחק ללא הלחץ שיושיבו אותם על הספסל. אבל בורגו ומונק אמרו כי התפקיד שאותו המאמן עיצב עבור הגארד – שחרר את מונק להרגיש ביטחון רב יותר, במיוחד במציאת הקליעה שלו.

הקליעה הזו הייתה החוזקה של מונק כאשר הוא יצא מהקולג', ולמרות שהיא לא נכנסה בשלב מוקדם יותר בקריירה שלו, היא נכנסת עכשיו. ואם הוא יכול לשמור על קצב קבוע במהלך שארית העונה ומעבר, זה מה שירוויח לו את הכסף.

"כדי לבלוט בליגה הזו, הוא צריך את האמון הזה מהמאמן, מארגון שאומר, 'אנחנו מאמינים בך'", בורגו אמר. "ואני מאמין שהוא קלעי של 40 אחוז. הוא בחור שמסוגל להגיע לטבעת בכל רמה, הוא מסיים ברמה הגבוהה ביותר. יש לו את היכולת ליצור מהלכים עבור אחרים ויש לו עתיד מזהיר".


קל לתהות מה היה קורה אם ההורנטס היו מוותרים על מונק מתישהו במהלך השנים האחרונות, אבל נכון לעכשיו, הם קוצרים את הפירות בכך שהאמינו בו.

לא משנה אם שארלוט תהיה חלק מהעתיד של מונק, עדיין יש מה לראות. בזמן שההתפתחות של מונק היא עדות לצמחיה של ההורנטס כארגון ושל האימון של בורגו, הוא לא החתיכה המרכזית של הקבוצה (זוהי למאלו). המשמעות היא שהוא מהר מאוד יכריח את ההורנטס לקחת החלטה אם מדובר בהמשך ההימור על ההתפתחות שלו ונפנוף לשלום על בחירות לוטרי אחרות שאותם הם לא רואים כחלק מהעתיד הרחוק שלהם.

מצד אחד, מונק הוא דוגמא כיצד לתת לשחקן מרווח כדי למצוא את התפקיד הנכון לעצמו בגישה קולית. מצד שני, על כל מונק, ישנו ויקטור אולדיפו, שהתפתח לפעמים אול-סטאר לאחר שעזב את הקבוצה שבחרה בו בדראפט, או אנדרו וויגינס, שפשוט היה צריך למצוא מאמן ותפקיד עקבי לאחר שנמוג במינסוטה.

הדברים משתנים במהרה ב-NBA, מה שמשחק כיתרון עבור מונק. המניה שלו בצמיחה לקראת הפגרה, בזמן ששחקן אחר שלא קיבל הארכה מכיתת הדראפט שלו, לאורי מרקנן, מתקשה מאז עונה ראשונה שהייתה מאוד מבטיחה. לפני שנתיים, אף אחד לא היה לוקח את מונק על חשבון מרקנן. עכשיו? הקושי של מרקנן והשיפור בקליעה של מונק יכול להשתקף ולבוא לידי ביטוי בחוזה השני שלהם.

כפי שהדגיש הסקאוט, לעתים קרובות, שחקני לוטרי שמתקשים צריכים איזו מצוקה כלשהי אשר תזעזע אותם על מנת לשפר את הגישה והלך המחשבה שלהם. לפעמים, שינוי הנוף דרך טרייד מסוגל לספק זאת. אולם עבור מונק, כל מה שהוא היה צריך היה אמון וזמן. ולמרות שהזמן של החוזה הראשון שלו עומד להסתיים, הקריירה שלו רק מתחילה.

"אני שוכח שאני בן 23", מונק אמר. "זה מרגיש כאילו אני נמצא פה כבר 10 שנים".

לפוסט הזה יש 14 תגובות

 1. אחלה של תרגום. תודה. הכתבה קצת מתעלמת מזה שפיתוח של שחקן ספציפי מגיע על חשבון שחקנים אחרים שבחרת בשנים קודמות או שהשגת בטריידים, ושתמיד יש הרבה שחקנים עם פוטנציאל להיות נורמן פאוול הבא (מניח שזה התקרה של מונק פחות או יותר) על מעט דקות.

 2. סמיילי המון תודה מעולה. לשארלו יש צוות פיתוח שחקנים מעוחה. מונק הואנרק דוגמא. קח את מיילס ברידג'ס משחקן היי לייטס הוא הפך להיות שחקן של כמעט 40/50/90 לא יאומן זה משהו שאף אחד לא ציפה ממנו. שארלוט היתה קבוצה מלהיבה השנה צפיתי בהמון משחקים שלהם השנה. הבעיה היתה שמהרגע שגורדון הייורד נפצע זו הפכה להיות חבורת צעירים ללא רועה והם התדרדרו מהמקום הרביעי במזרח עד לעשירי כמדומני. אבל זאת קבוצה עם עתיד מזהיר לדעתי בתנאי שישמרו על כל השחקנים הצעירים המעולים שלהם. יש שם חבורה רצינית ביותר. הם עוד ידברו בליגה אלה דברים שראיתי בפינקס לפני שנתיים שלוש.
  תודה על התרגום 🙂

 3. לגבי מונק הוא נבחר על הטיקט של הקלעי הכי טוב בדראפט שלו ובהתחלה התקשה לבוא לידי ביטוי אבל בשנה האחרונה פרץ לגמרי והיו לו כמה משחקים מעולים עד שנפצע. מעניין אם ימשיך להתפתח בעייני הוא פוטנציאל גדול מאוד.

    1. נכון זה מדהים כמה פיטנציאל יכול לבוא לידי ביטוי כתלות בסיטואציה. המאמן הקודם לא נתן לא כמעט לשחק . אבל בורגו הוא האיש הנכון במקום הנכון בשביל כל החבורה הזאת. אני מאמין שבהינתן בריאות שארלוט תהיה בשנה הבאה בפליאוף לא מהמקום השמיני ותדבר חזק בשנים הקרובות. לפרקים הם שיחקו השנה את המשחק המרהיב ביותר בליגה קבוצה מענגת ממש. למאלו הוא וירטואוז עם מהירות סוחפת וכל החבורה שם מעניינת מאוד. אני ממש מקוה שישחקו השנה בהרכב מלא זה יכול להיות חוויה. גם דבונטה גראהם שחקן שלא נבחר בכלל בדראפט הוא עילוי (אני יודע שהיו לו גם כמה משחקי נפל השנה אחרי שחזר מהפציעה). PJ הוא שחקן יעיל בצורה יוצאת דופן מזכיר לי מאוד את מיקל ברידג'ס. אבל הכי אני אוהב שם את מיילס ברידג'ס בעייני הוא פוטנציאל אולסטאר. הוא עדין בהרכב השני שלהם אבל הוא לא צריך להיות שם. מקוה שיקדמו אותו.רוזיר מעולה באמת. והם צריכים סנטר רציני פלוס למאלו והייארד בריאים. .

  1. אני גם מאד אוהב אותו ומסכים שעוד לא ראינו ממנו כלום. הוא יכול להיות כוכב הוא פשוט צריך את הסיטואציה ולהבין את סה שהוא חייב ללכת על זה עד הסוף.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט