המציאות הקשה של חיי חוזה-ה-10-ימים ב-NBA – פאולו אוגטי / תרגום Smiley

המציאות הקשה של חיי חוזה-ה-10-ימים ב-NBA – פאולו אוגטי / תרגום Smiley

המציאות הקשה של חיי חוזה-ה-10-ימים ב-NBA

בעונת NBA טיפוסית, חוזי 10-ימים יכולים לספק דרך ראוייה להצעות לטווח-ארוך עבור שחקני שוליים רבים. בעונה הזו, לעומת זאת, זה כבר סיפור אחר.

פאולו אוגטי / The Ringer
אפריל 27, 2021

מאמר מקורי: https://www.theringer.com/nba/2021/4/27/22404587/nba-10-day-contracts-rondae-hollis-jefferson-tim-frazier 

היה זה השבוע הראשון של אפריל כאשר המנהל של רונדה הוליס-ג'פרסון מיהר לביתו של השחקן כדי לבשר את החדשות שאותן הוא קיווה לקבל במשך יותר מארבעה חודשים. הוליס-ג'פרסון לא היה שחקן פעיל בסגל ה-NBA מאז סוף עונת 2020, אבל מוקדם יותר באותו  היום הוא שמע כי פורטלנד התעניינו להחתים אותו לחוזה של 10-ימים.

"במחשבותי, הייתי ככה, 'בחיי, אם הם לא מתקשרים אלי, אני כנראה לא אשחק כבר עד לסוף השנה'", הוליס-ג'פרסון אמר בשיחת טלפון בשבוע שעבר.

העניין מצד פורטלנד היה רציני, ולאחר חתימה על ההסכם, הוליס-ג'פרסון שחרר אנחת רווחה, סוף סוף הייתה לו קבוצה לשחק עבורה. בבוקר למחרת, הוא התעורר ב-5 בבוקר כדי לעלות על טיסה שחצתה את המדינה כדי לבחון אם הוא מסוגל להפוך את ה-10 ימים למשהו ארוך יותר.

הוליס-ג'פרסון התחיל את עונת 2021 במחנה האימונים של הטימברוולבס, אבל כאשר הם בחרו באופציה לחתוך אותו מסיבות הקשורות לגמישות הסגל, הבחירה ה-23 לשעבר חזר הביתה לדלוואר עם ספקות לגבי המקום שלו בליגה. "זאת הייתה בדיקת מציאות", הוליס-ג'פרסון אמר. "בגלל שאם היו אומרים לי לפני שלוש שנים, ארבע שנים, 'רונדה, זה יהיה העתיד שלך', הייתי צוחק. אז להיות בסיטואציה הזו היה – ועדיין – מאוד קשה".

לאחר ששוחרר, הוליס-ג'פרסון החליט להתמקד בדברים בחייו שבהם הוא מסוגל לשלוט: להישאר בכושר, ללכת לאולם, ולהישאר בריא עם המודעות לוירוס הקורונה כמה שהוא יכול. להיות במינסוטה במהלך החורף עם קארל-אנתוני טאונס – שאיבד את אימו ועוד חברי משפחה עקב הוירוס בשנה האחרונה – הוליס-ג'פרסון ראה ממבט ראשון כמה הרסני וירוס הקורונה מסוגל להיות. זאת הסיבה שהוא ניסה להיות זהיר במיוחד עם בנו הצעיר בבית, ונקט באמצעי זהירות בכל פעם שעליו היה לצאת החוצה כדי לקנות מזון או להתאמן במטרה להישאר מוכן עבור ה-NBA. הוא ידע כי קבוצות נותנות פרמיה מיוחדת על גמישות וזמינות.

"אני מרגיש כאילו העונה הזו, אם אתם לא מישהו שמסוגל להיכנס ובאמת לנצח משחקים עבור הקבוצה, אז בהחלט אתם ברי החלפה", הוליס-ג'פרסון אמר. "זה העסק, אבל זה בהחלט קשה".

האילוצים בעונת ה-NBA הנוכחית השפיעו על הליגה בכל מקום. אבל עבור שחקני שולים שגם כהה היו בעלי מספר הזדמנויות מוגבל מהרגיל כדי להציג את הפוטנציאל שלהם – עקב פגרה מקוצרת, חשיפה מוגבלת של שוק השחקנים החופשי, ומחסור בעונת ג'י-ליג מלאה – התהליך של להישאר מוכן עבור ההזדמנות לחוזה של 10-ימים הפכה לאתגר גדול אף יותר.

"אם להיות כנה, זה מסריח", אמר בשיחת טלפון בשבוע שעבר שחקן השנה השניה טיילר קוק, שחתם על שלושה חוזים של 10-ימים העונה ועכשיו נמצא עם הפיסטונס. "זה הפך לקדחני, אבל השנה וחצי האחרונות היו מטורפים עבור כולם".


במהלך 15 השנים האחרונות, מספר ממוצע של 51 חוזי 10-ימים נחתמו בכל עונת NBA. באופן טיפוסי, בין 20 ל-40 אחוז מאותם חוזים הפכו להיות עסקאות אשר נמשכו עד לסיומה של אותה העונה. השנה, עד כה, 54 עסקאות של חוזי 10-ימים נחתמו, אבל רק 9 אחוז הפכו זאת לעסקאות עד לסיומה של עונה. במילים אחרות, נראה כי קבוצות מעריכות יותר מתמיד את הגמישות ובמידה רבה לא מוכנות להתחייב להחתמת שחקנים בתהליך זה. לא רק שזה מונע את הביטחון עבור השחקנים בטווח הקצר, אלא שזה גם אומר שהם לא יקבלו את ההזדמנות לשחק בפלייאוף ולהציג את הכישרון שלהם לקראת השנה הבאה.

"זה כנראה מעט מוזר יותר [העונה] בגלל שאין את הג'י-ליג", אמר אחד הסוכנים. "בועת הג'י-ליג נמשכה רק מספר שבועות, אז היו חברה שפשוט ישבו בחוץ, ופתאום צץ איזה שם שהוחתם ואתם ככה, 'רגע, הם לא שיחקו?'"

בועת המיני ג'י-ליג, שהתקיימה במשך 15 משחקי ליגה רגילים במרץ, נתנה לשחקני השוליים הזדמנות אחת להציג את מרכולתם. אבל זה היה מוגבל. כל משחק, כל פוזשן סחב עימו לחץ ומשקל נוספים. ואלו אשר לא היו באחד מ-18 הסגלים היו צריכים להבין בעצמם מהי הדרך לרדאר של ארגוני ה-NBA.

עבור שחקן כמו קוק, לא הייתה שום אופציה אחרת אלא לקחת את ההזדמנות בבועה, והיא השתלמה. קוק קיבל קריאה מהנטס מאוחר בפברואר ומיד טס לברוקלין מביתו בסנט לואיס כדי להצטרף לקבוצה. זמן קצר לאחר שהגיע, קוק הבין שלא יהיה שם מקום לטווח ארוך. הנטס עמדו להחתים את בלייק גריפין, שלקח מקום בסגל בתור גבוה, ולאחר 10 הימים שלו, קוק חזר הביתה והמתין לשיחת טלפון נוספת.

"ערכתי בדיקות [לקורונה] בבית בזמן שחיכיתי כדי להישאר בתוך הפרוטוקול במשך כל הזמן", קוק אמר. "זאת סיבה שנשארתי מוכן וכך וידאתי שאני יכול להיות מוכן מיד כאשר מגיעה הקריאה".

כאשר הגריזליס היו זקוקים למחליף עקב פציעה מוקדם בינואר, הם התקשרו לטים פריזר בן ה-30 והחתימו אותו על חוזה של 10-ימים. פריזר מיהר מיוסטון לממפיס, שם הוא היה בבידוד במשך שישה ימים לפני שבכלל עסקת 10 הימים שלו יכולה להתחיל, לפי הפרוטוקול של ה-NBA. אבל פריזר היה מוכן לעשות כל מה שנדרש ממנו. אחרי שפגרת השחקנים החופשיים הגיעה וחלפה ללא חוזה, פריזר היה מאוכזב. אבל הוא החליט להישאר סבלני ולקבוע לעצמו שגרה חדשה בזמן שהוא ממתין לקריאה.

הוא הציב את עצמו בפיניקס – רחוק מהמשפחה על מנת להגביל את החשיפה לוירוס הקורונה – שם הוא יכול היה להמשיך להתאמן, לעבוד, ולהיות מוכן כאשר הרגע יגיע. זאת הייתה תקופה קשה בחייו של פריזר: הבידוד הוכיח את עצמו כמאתגר מנטלית, ואת הלילות שאותם הוא בילה בצפייה במשחקי NBA שבהם הוא קיווה לשחק לא עזר בנוסף. אבל הוא המשיך להתרכז במטרה שלו.

"אני אשקר אם הייתי אומר לכם שהייתי שמח במשך כל הזמן", פריזר אמר. "הייתי צריך למצוא דרכים לעשות דברים שונים, להיות מוכן מנטלית. …. עשיתי כמה טיולים, דבר שהיה חדש עבורי, אבל זה ניקה את המחשבות שלי ועזר".

כפי שפריזר מתאר זאת, הימים הרעים הם פשוט חלק מתהליך ההמתנה, במיוחד שאתם עובדים לקראת משהו שהוא לא מובטח. שינוי הקצב או שיחת זום עם חבר משפחה עזר להקל על המשוכות היומיומיות הללו בדרך לעסקה. אבל כמה כבר אפשר להשיג אפילו כאשר מקבלים את חוזה 10-הימים?

קבוצות נותנות לשחקנים חוזים של 10-ימים כמו פריזר והוליס-ג'פרסון רק מספר מוגבל של דקות בערב, אם בכלל, אשר משמעות הדבר שהלחץ עולה כאשר הם נכנסים למשחק. מלבד זאת יש להם רק שבוע וחצי להכיר בעצמם את הטרמינולוגיה בהן הקבוצות מבצעות את סט המהלכים שלהם. הם חייבים לעודד מהספסל ולהיות מוכנים להיות שחקני אימון אשר שומרים על מוסר עבודה גבוה ואנרגיה טובה.

"תחילה זה מפחיד" אמר הוליס-ג'פרסון. "אתם נכנסים לרכבת הרים הזו של התרגשות ועצבנות. אבל אז מבינים שמדובר בחוזה ל-10 ימים. יש לכם 10 ימים להציג את העבודה שלכם, לתת הרגשה שאתם שייכים".

מרווח הטעות כבר ככה צר, אבל כפי שקוק (בברוקלין) ופריזר (במהלך התקופה הראשונה שלו בממפיס) הבינו, לא משנה אם אתם מצליחים להישאר מעבר לאותה עסקה ראשונית, כי לפעמים הדבר לא בשליטה שלכם.

אם כי, מספר שחקנים הצליחו להפיק את המרב מאותם חוזי 10-ימים העונה. קחו את נורוול פלה, שחתם על חוזה ל-10 ימים עם הניקס רק כדי להישאר עד לסיום העונה. הנטס, בחלקם, החתימו יותר ממספר שחקנים על עסקאות של 10-ימים כאשר התמודדו עם היעדרויות כאלו ואחרות, ובמהלך התהליך הזה הם מצאו כמה שחקנים אשר מתאימים לתבנית שלהם. הנטס נתנו לאליזה ג'ונסון חוזה עד לסיום העונה וחילטו את הרכז מייק ג'יימס מצסק"א מוסקבה. המועדון הרוסי אפשר לג'יימס לצאת מהחוזה שלו עימם, מה שמרמז כי הנטס עשויים לשמור את ג'יימס לחוזה 10-ימים שני ואולי גם כן אף לסיומה של העונה. עבור כל שחקן בעל חוזה לטווח-קצר כמו זה, זהו סוף המשחק אליו הם מנסים להגיע באופן נואש.


קוק כמעט ולא יכול היה להאמין לצירוף המקרים. הוא שיחק על החוזה ל-10 ימים השני שלו עם הפיסטונס כאשר הם ביקרו בדנבר, הקבוצה שנתנה לקוק את חוזה ה-NBA הראשון. במהלך מסע משחקי החוץ, מנהלי הפיסטונס קראו לקוק להיכנס לחדר ובישרו לו את החדשות: הם מחתימים אותו עד לסיום העונה. העסקה לא מובטחת לאחר העונה הנוכחית, אבל העסקה מבטיחה שקוק יהיה מסוגל לבלות את זמנו במחנה האימונים של הפיסטונס ולהמשיך לבנות את המוניטין החיובי שהוא יצר לעצמו.

"לא היו לי איזשהו ודאות כאשר זה נוגע לעתיד שלי עד עכשיו", קוק אמר, "אז זה נפלא לשמוע שאתה מבוקש וכי הם משקיעים בך".

חברה כמו קוק ועמיתו השחקן לחוזה ה-10 ימים אושיה בריסט נפלו פחות או יותר לקטגוריה שונה מאשר הוליס-ג'פרסון, פריזר, ואפילו דמרקוס קאזינס (שאותו הקליפרס החתימו על עסקה עד לסיום העונה לאחר שני חוזי 10-ימים) בהינתן שהם שחקנים שלא נבחרו בדראפט והגיעול-NBA דרך הג'י-ליג וחוזי 10-ימים.

"כל יום היה כמו אודישן", בריסט אמר במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר. "מהרגע שצעדתי אל מחוץ למטוס, הרגשתי שכל העיניים מופנות אלי".

לא לקח הרבה זמן עבור בריסט לזהור העונה ולקבל חוזה שני של 10-ימים עם הפייסרס. ואז הגיעה מכונת המזל: עסקה לשלוש שנים בשווי 3.8 מיליון דולר. המשכורת אינה מובטחת לאחר העונה הנוכחית, אבל זאת אינדיקציה שאינדיאנה רוצה להשקיע בבריסט יותר מאשר דטרויט מעוניינת להשקיע בקוק.

פריזר התקדם לחוזה 10-ימים שני עבורו עם הגריזליס באמונה שמקום פתוח בסגל משמעותו שיש לו סיכוי להישאר בסביבה. הוא כבר הכיר את המערכת, התרגילים, ואת הפרסונות, והוא ידע שיש לו הזדמנות. ביום שבת, הגריזליס סימנו כי הוא עשה את המיטב בכך שהחתימו אותו עד לסיום העונה.

"זה לא היה קל", פריזר אמר מספר שעות לאחר שקיבל את החוזה. "אבל זאת הייתה הקרבה שעושים, במיוחד העונה. עושים את ההקרבות הללו עם המטרה הסופית בראש".

פריזר אומר שאפילו למרות שהוא מובטח להיות עם הגריזליס עד לסיומה של העונה, הוא לא מתכנן לעבור מבית המלון ששם הוא שוהה מאז שהגיע לממפיס. להתמקם זוהי פנטזיה עבור שחקנים ותיקים כמוהו שמטיילים ברחבי הליגה. כך גם עבור הוליס-ג'פרסון, שחוזה 10 הימים השני שלא מסתיים השבוע כשאין לא הבטחה שזה יהפוך לחוזה עד לסיום העונה.

"אני לא מרוצה", אמר הוליס-ג'פרסון. "אני חושב על זה כאילו 'העבודה לא הסתיימה'. אני עדיין על חוזה ל-10 ימים, אתה יודע?"

לפוסט הזה יש 6 תגובות

כתיבת תגובה

סגירת תפריט