לפילדלפיה 76 ישנה הזדמנות להתחלה חדשה – ג'קי מקמולן / תרגום Smiley

לפילדלפיה 76 ישנה הזדמנות להתחלה חדשה – ג'קי מקמולן / תרגום Smiley

לפילדלפיה 76 ישנה הזדמנות להתחלה חדשה

ג'קי מקמולן / ESPN
דצמבר 23, 2020

מאמר מקורי: https://www.espn.com.au/nba/insider/story/_/id/30583049/the-philadelphia-76ers-chance-fresh-start 

דוק ריברס למעשה היה מובטל למה שנראה כמו משהו שערך 13 שניות כאשר דריל מורי הופיע על צג הטלפון הנייד שלו.

"בוא לעבוד עבורנו!" הפציר הג'נרל מנג'ר של היוסטון רוקטס.

אף על פי שהוא ראה את זה מגיע לאורך שבועות, ריברס היה שבור לגמרי מעזיבה שלו מלוס אנג'לס קליפרס וביקש שלא יקחו אותו בחשבון. "אני לא בטוח מה אני הולך לעשות", הוא אמר למורי. "אני כנראה אקח שנת חופש".

ריברס טעה לחלוטין. הוא אימן במשך 21 עונות רצופות, פסק הזמן היחיד שלו היה מספר חודשים בין פיטוריו מאורלנדו מג'יק בנובמבר 2003 והסכמתו להפוך למאמן הבוסטון סלטיקס באפריל לאחר מכן. מקורביו הקרובים ביותר דחקו בו לקחת צעד לאחור, להירגע על המרפסת שלו, לצפות בשקיעות ולהשקיע את מרצו בסיבובי גולף אינסופיים. אולי אפילו ליישם מספר אסטרטגיות לשינה אמיתית במהלך הלילה. האם ריברס צריך את כל הלחץ הזה?

הוא כן. הפנטזיה של ריברס בעבר הייתה בדיוק כזו – סיפור מעשיות שנגדע ברגע כאשר הפילדלפיה 76 שכרה אותו. הפיתו לעצב את האיש הגדול, ג'ואל אמביד, והרכז הגדול, בן סימונס, היה יותר מדי מפתה כדי לפספס זאת.

"תעבוד עבורנו!" מורי הפציר שוב מיוסטון כאשר הדיווחים צצו על פני השטח על כך שהסיקסרס רודפים אחרי מאמן הקליפרס לשעבר. ריברס, למרות זאת, החליט על דעתו.

"היי", ריברס אמר ברישול ממש לפני שהם סיימו את השיחה, "למה שלא תגיע לעבוד עבורנו?"

שלושים ימים מאוחר יותר, כך מורי עשה. האיחוד שלהם מייצג פרק חדש, ונחוץ ביותר עבור המאמן המעוטר שהפסיד יתרון 1-3 בסדרה ונשלל ממחסור ברור של סימן ההיכר שלו – תקשורת – שעליו בנה את המוניטין שלו. זהו אתחול מחדש עבור הגורו החדשני של משרדי ההנהלה שפעם היה שם נרדף לאנליטיקס אבל עכשיו לנצח יהיה האיש שלחץ על ההדק של תקרית בינלאומית בכך שצייץ שבע מילים תמציתיות שעלו ל-NBA מאות מיליונים של דולרים.

האחריות שלהם היא לקשור את שני החלקים החיוניים של הסיקסרס לטובת התחלתם החדשה לאחר שבאופן מפתיע הם עפו בסוויפ על ידי הסלטיקס בסדרת הסיבוב הראשון שלהם בפלייאוף 2020. עבור אמביד, המשמעות היא לבסס את עצמו מחדש כשחקן פוסט דומיננטי בעידן שמעלים את הרעיון הזה. עבור סימונס, שהחמיץ 25 משחקים בעונה שעברה, המשמעות היא מציאת דרך לכוונן את גופו על מנת שהוא יהיה מסוגל למקסם את השפעתו על המשחק ולהישאר על הפרקט. ויותר חשוב, המשמעות היא עיצוב שני הכוכבים הצעירים בצורה כזו שבה הם יוכלו סוף סוף להתקיים יחדיו ברמת האליפות ועל מנת לפזר את הדיווחים המתמשכים על העניין בכוכב יוסטון הממורמר (והמועדף על ידי מורי) ג'יימס הארדן. הרעש הזה לא הולך לפוג בקרוב.

הסבל שבהפסד קשר אותם יחדיו. ועדיין ריברס, מורי, אמביד וסימונס הגיעו למקום כה חלול, הסיבות לכך שקווי חיי הכדורסל שלהם נפגשו לנקודת השבירה מגוונות.

"אני לא הולך לשקר", אמביד אומר. "שנה שעברה הייתה מאוד, מאוד קשה".

"סוג של עונה אבודה", סימונס אומר. "זה מעולם לא הרגיש כאילו היינו יחד כקבוצה".

ב-2 בדצמבר, ריברס הצטופף עם אמביד וסימונס במשרדו. הוא בחר בנאום אמוציונלי מדוע הוא מאמין מאוד ששניהם יכולים להצליח יחדיו, אבל הוא הוא הבהיר דבר אחד בבירור: הזמן שלהם להוכיח זאת הולך ונגמר.

חולפים על פני חדר הלידה, אמביד אוחז בחוזקה ביד חברתו, אן דה פאולה, ומעודד אותה לנשוף למרות הכאב. ילדם הראשון, בן בשם ארתור על שם אחיו הצעיר המנוח, אשר עמד להיוולד כאשר הטלפון של אמביד החל לצלצל, הודעה אחר הודעה.

בין הצירים, הוא הציץ בהודעות. חמישייות ה-NBA החלו להתפרסם. אמביד לא היה בהן.

"אני פחות או יותר ידעתי שכך זה הולך להיראות", אמביד אומר. "לא הייתה לנו שנה טובה, ואני חושב שיש הטיה של התרחשויות האחרונות. אנשים שוכחים ממך".

לאחר שעיין בצורה עמוקה יותר ברשימה, אמביד ראה כי סימונס היה שם, בחירה לחמישייה השלישית בפעם הראשונה בקריירה הצעירה שלו. אמביד הבין שיש מקום לשניהם רק אם הם מנצחים כמות משמעותית של משחקים. מאוחר יותר, הוא יבחן בזהירות בביקורות של אלו שהשאירו אותו בחוץ. הוא היה לא עקבי, הבריאות שלו הייתה בסימן שאלה, הוא היה במצב רוח ירוד, הוא לא היה מנהיג. אכזבה בערה מהר מאוד לכעס.

"אני מסכים כי לאנתוני דייויס הייתה עונה טובה יותר ממני", אמביד אומר. "[ניקולה] יוקיץ'? זה בספק. אבל רודי גובר? בלי להעליב, אבל הוא [בממוצע] 15 [נקודות] ו-13 [ריבאונדים] ולי היו 23 ו-12, וזה הבדל די גדול. אני חושב שהמספרים שלי היו טובים יותר. אבל אנשים לא רוצים להצביע עבורי בגלל שהקבוצה שלנו לא שיחקה היטב".

"זה בסדר, בגלל שאני אשתמש בזה כמוטיבציה עבורי ככה שאין סיכוי שמישהו יבצע את הטעות הזו שוב".

אמביד יושב בביתו בפילדלפיה, בנו התינוק ישן בקרבתו, כאשר שלג יורד בעדינות מחוץ לחלונות הבית. הוא בשיחת זום משותפת עם סימונס – רעיון של דוק – ושניהם מדסקסים על הסיבות שהעונה הנוכחית, אשר עדיין בחיתוליה, כבר מרגישה באופן שונה.

"האווירה הרבה יותר טובה", סימונס אומר. "כולם רוצים לבוא לאימון. כולם מגיעים מוקדם. כאשר אני רואה את ג'ואל נמצא שם ומתאמן על המשחק שלו, זה גורם לי לעבוד קשה באותו האופן".

"לא היה לנו את זה בשנה שעברה. כולם הלכו בדרכים שלהם".

למעשה, כפי שאומרים מקורות, סימונס התאכזב מצוות הסיקסרס, והוא התאמן את רוב זמנו מחוץ למתקן תחת עינו הבוחנת של המאמן כריס ג'ונסון. שחיקת האמון הזו רק הוסיפה עוד לכימיה המפוזרת על הפרקט ולמתח בין המאמנים לשחקנים. אנשים מבחוץ טוענים לילות כבקרים על כך כי אמביד וסימונס לא מסוגלים להתקיים יחדיו, במיוחד בחמישייה המציגה ריווח גרוע. אישיותם השונה הובילה לספקולציות שהם לא מחבבים אחד את השני, ועדיין, אומר איש צוות לשעבר בסיקסרס, זה היה חוסר תקשורת יותר מכל: "פשוט לא הייתה שם הרבה תקשורת".

מורי וריברס טוענים כי הם לא מודאגים לגבי היחסים בין שני השחקנים, אם כי המאמן החדש הציע כי עליהם להשקיע יותר בקונספט של חוויות משותפות (ומכאן הראיון המשותף).

"אם אתם מונים את כל הכוכבים בכל קבוצה, כמה מהם הם חברים טובים?" מורי שואל.

"תחרותיות יוצרת מתח, וזה נדיר שכולם מסכימים על הצורה שבה על הדברים להיעשות".

אמביד וסימונס דוחים את השאלות לגבי השותפות שלהם עם פזמון חוזר ומעייף.

"חזיתי זאת ביום שבן הגיע", אמביד אומר. "אמרתי לכולם, 'התקשורת תנסה לשבור אותנו'. אתם לא צריכים לעשות כל דבר ביחד כדי להיות חברים טובים לקבוצה".

"אני לא רוצה כל הזמן לבלות עם ג'ו", מגחך סימונס.

כאשר הוא עדיין חבול משחרורו מהקליפרס, ריברס התחייב לשקיפות בפגישתו עם אמביד וסימונס וביקש את אותה התמורה בחזרה. הוא הורה להם להציג בכל הזמן חזית מאוחדת. הוא אמר לאמביד שהוא צריך אותו בכושר טוב יותר. הוא נזף בסימונס בכך שהוא לא מגיע יותר פעמים לקו העונשין ואתגר את הרכז לצפייה בסרטים ולמידה של הנטיות של היריבים, ולא רק של חברי קבוצתו.

"אני מעריך את הכנות שלו איתי", סימונס אומר. "באותו הערב, הוא קרא לי אליו באמצע המשחק ואמר, 'אתה הולך לעזאזל לטבעת או מה?' אני אוהב את זה".

במסר שלו לשאר הסגל, ריברס הבהיר זאת כי קבוצות ה-NBA לא פועלות כדמוקרטיה. חלק מהשחקנים מטופלים באופן שונה מהאחרים, ועל כולם עדיף להתרגל למצב הזה.

"כל שחקן אומר, 'אני רוצה לזכות באליפות'", ריברס אומר. "אלו שטויות. הרבה מהם רוצים לזכות כל עוד הם זוכים לעשות בדיוק את מה שהם רוצים לעשות".

הוא לקח באופן קשה את מה שהשתבש בלוס אנג'לס והבין את תפקידו בכישלון וחוסר התפקוד עם סגל שנזל מכישרון. בשבועות לאחר שריברס לקח את העבודה בסיקסרס, פול ג'ורג' באופן פומבי הטיל ספק באופן בה הוא ניצל אותו על הפרקט, והחלו לצוץ דיווחים על פני השטח על המותרות יוצאות הדופן שהעניק לקוואי לנארד והרתיחו את חברי הקבוצה ופגעו בכימיה.

"הרבה מזה נכון", ריברס מודה. "היה טיפול מיוחד, אבל מה שאנשים לא מבינים שאני הייתי הבחור שלא אהב את זה ונלחם בזה".

בזמן שריברס ידע כי המותרות הללו יהיו בעייתיות, הוא אומר כי הוא לא העריך כמה מפולג יהיה חדר ההלבשה שלו וכמה חלש יהיה קולו עם השחקנים הוותיקים שאיתם הוא חשב שיש לו יחסים חזקים.

"המטרה בכל קבוצה היא למצוא חבורה של אנשים שהבינו כיצד לנצח – או לפחות חלקם", ריברס אומר. "אם הם הנכונים, לא מעניין אותם כלום מה כל אחד אחר עושה. הם לא מתייחסים ונתפסים לכל החרא".

"הלייקרס הם דוגמא נהדרת. בבירור לברון ואיי די קיבלו יחס שונה, אבל החברה מסביבם אמרו, 'למי אכפת? כל עוד אנחנו מנצחים'".

העיבוד הפומבי של כישלון הקליפרס היה קשה אך הכרחי. ריברס אומר שהוא למד מספר דברים לגבי עצמו שמהם הוא מקווה להפיק תועלת בקידום הסיקסרס – כולל כיצד ליו להקשיב באופן קרוב לכל הקולות בחדר ההלבשה, לא רק לאלו שיותר בולטים".

"לשמוע עכשיו כיצד כמה הקבוצה לא הסתדרה, זה מטריד אותי", ריברס אומר. "אני גאה בעצמי שאני מביא לחיבור בין אנשים. ידעתי שאנחנו לא הקבוצה הכי מגובשת, אבל – אולי זה האגו שלי – חשבתי שאני מסוגל לגרום לכולם לקנות את זה".


בניסיון לפתור את הפאזל של התוצאות הלא שוויוניות של הסיקסרס, מורי הלך ללמוד את קטעי הוידאו מעונתו הראשונה של סימונס כאשר הוא היה בחמישייה הכוללת את אמביד, ג'י ג'י רדיק, רוברט קובינגטון ודריו סאריץ'. זאת הייתה קבוצה שגברה על היריבים ב-20.5 נקודות ל-100 פוזשנים, לפי NBA.com/stats.

"לחמישייה הזו היה הכל", אומר סימונס בערגה. "יכולנו לרוץ, ויכלנו לשחק פנימה לג'ו בגלל שהיו לו קלעים מסביבו".

אמביד מאמין שההפסד קורע הלב שלהם במשחק 7 לטורונטו ראפטורס בפלייאוף 2019 תרם לשינויים פרסונליים בעונה שעברה שפגעה ביכולת ההצלחה של הקבוצה. "טורונטו ניצחו אותנו בגלל שהם שיחקו בהרכבים גדולים, ואנחנו הגבנו לזה באופן מופרז", אמביד אומר.

לאחר צפייה חוזרת שוב ושוב של אותה חמישייה מ-2018. מורי החליט לשכפל את אותו הצוות. "בהסכלות לאחור על זה, אתה אומר, 'מה? מדוע הם שינו זאת?'" הוא אומר.

הוא הביא את סת' קארי, שקלע ב-45.2% מהזריקות ל-3 בעונה שעברה, כדי להיכנס לתפקידו של רדיק ואת השחקן הוותיק דני גרין כדי למלא את תפקידו של קובינגטון, עם הרעיון לצוות את טוביאס האריס למשבצת של סאריץ'. העברתו של אל הורפורד פתרה כמה מענייני הריווח וחוסר ההתאמה של יותר מדי גבוהים על הפרקט.

ריברס מתכנן לבצע יותר פיק-נ'-רולים עבור סימונס ואמביד, והפציר בהאריס, ששיחק תחתיו בלוס אנג'לס, להפסיק לכדרר יותר מדי ולחזור לכדורסל יותר אינסטינקטיבי. ריברס הודיע לסימונס כי הוא מצפה ממנו לתקוף את הטבעת ולקחת זריקות מוקדם יותר בהתקפה, בזמן שהוא הבטיח לאמביד כי ההתקפה שלו תצא מאזור הפוסט מאוחר יותר עם כאשר שעון הזריקות מתקצר.

ריברס ומורי הסכימו כי עליהם לנוע בצעדים קטנים על מנת שהמסר שלהם יחלחל. מורי חי עם הנתונים, כלי שריברס נמנע ממנו בעבר, ועדיין המאמן מחא כאשר היו דיווחים כי הוא התעלם מצוות מנתחי המידע של הקליפרס.

"המאמנים לא נהגו להיות כל כך קרובים עם החברה של האנליטיקס, אבל זה השתנה", ריברס אומר. "אחד החברה שהפכתי להיות קרוב אליו בלוס אנג'לס היה ג'אד [ווינסטון, סגן הנשיא למחקר ואנליטיקס]. הבאתי אותו לכל פגישות המאמנים שלנו, וכמה מהעוזרים הוותיקים שלי התלוננו, 'מה לעזאזל ג'אד עושה כאן?' אבל בסופו של דבר ג'אד קיבל את אמון הרחוב והם החלו לשחק משחקי פיקאפ, בגלל שהוא היה השחקן הטוב ביותר בצוות מלבד סם קאסל. ככה שזה הפך ל'בחיי, החנון הזה למעשה יודע לשחק. הוא די טוב'".

ישנו סיפור קצר על כך שמורי וריברס התחברו בזמן הקצר שעבדו ביחד בסלטיקס באמצע שנות ה-2000. אבל האמת, האינטראקציה שלהם שם הייתה מינימלית. מורי היה עובד צעיר שהיה אחראי על פרויקטים מיוחדים עם מעט רקע בכדורסל באותו הזמן. "ידעתי שיש אדם מעט נרגן במורד המסדרון שמגיע עם סטטיסטיקות", ריברס אומר. "התגובה שלי הייתה, 'מה לעזאזל אלו כל הדברים האלה?'"

היחסים שלהם התפתחו בשנים שלאחר מכן כאשר ריברס המתוסכל היה מתקשר למורי ומתחנן עבורו לבצע טרייד עבור בנו, שאותו הוא הרגיש כי נעשה בו שימוש לרעה בניו אורלינס. באופן אירוני, ריברס סיים כשהוא מבצע טרייד כדי להביא את בנו מהפליקנס, אבל אוסטין בסופו של דבר עשה את דרכו ליוסטון. מורי זוכר את הביקור המהנה עם דוק ערב אחד לאחר שמאמן הקליפרס הורחק ומורי צפה בשאר המשחק עם הריברס הזקן בחדר ההלבשה של האורחים. הייתה הזדמנות נוספת לפגישה לפני מספר שנים, כאשר בנו של מורי שיחק בתחרות כדורעף באנהיים ומורי הגיע כדי לערוך סקאוטינג על קבוצת הכדורסל של אוניברסיטת ארווינג בקליפורניה, שבה ספנסר ריברס, בנו הצעיר של ריברס, שיחק. דוק ומורי ישבו יחדיו, מהרהרים בכל דבר מבנים עקשנים לסופרסטארים טמפרמנטים ועד לדרישה לבעלים מ"העידן החדש".

מורי וריברס התחברו שוב בבועה באוגוסט כאשר ריברס קפץ על מנת לראות את אוסטין בפעולה. אז, שני הגברים הרגישו כי העתיד שלהם בקבוצותיהם מתנדנד. היה אפילו דיון קטן על עבודה משותפת באחד מן הימים.

עכשיו, על מנת ששני הגברים ישכתבו מחדש את ההיסטוריה שלהם, הם חייבים לשחרר את הגדולה של החתיכות של ארגון הסיקסרס.

"אמרתי לג'ואל שעליו להופיע בכל ערב ולומר, 'אני הבחור הכי קשוח בעולם'", ריברס אומר. "כדי לעשות כך, הוא חייב להיות עקבי, להיות מוכן לתת את העבודה הנוספת, לתת במיטב יכולתו באימון".

"בן רק צריך לשחרר את המחשבות שלו. לא לדאוג לגבי הקליעה, פשוט לתפוס את הכדור, וללכת לסל ולא לעצור עד שמגיע לטבעת. בואו נשים אותו במצב בו הוא יכול להיות מוסר אינסטנקטיבי. הוא לא מסוגל לעשות כך אם הוא חושב עד כל הדברים האחרים. כמו שאמרתי לו, ג'ימי באטלר פשוט היה דומיננטי בפלייאוף ללא קליעה מה-3".

כל הצדדים מתעקשים כי הם למדו מהעונות האבודות שלהם. אמביד אומר כי הוא לחלוטין שינה את הגישה שלו, עם תוכנית אימונים חדשה ושף אשר מנהל את צריכת הקלוריות שלו. סימונס גם כן ערך שינויים, והוסיף משטר חדש של מסאז' ומתיחות כדי לשמור על בריאותו.

ריברס, גם כן, לקח גישה חדשה באופן ההתנהלות שלו. בזמן שהוא הביא את קאסל, סגן הספסל הוותיק שלו שכבר התחבר עם סימונס, דוק יצא מחוץ למעגל הפנימי שלו ושכר את דן בורק ואת דייב ייגר, שני עוזרים מוכשרים המספקים קולות ורעיונות חדשים.

המטרה המשותפת של כולם היא לנצח – עכשיו. אי אפשר לטעות בזרם הדחיפות התת קרקעי, הקשור ישירות לאירועי העבר הקרוב, בו המאמן, הג'נרל מנג'ר ושחקני הפרנצייז' מבינים כי הדבר ירדוף אותם עד שהם ירכיבו יחדיו פרק חדש עם סיום חביב יותר.

לפוסט הזה יש 7 תגובות

  1. תודה רבה סמיילי
    דוק ריברס וצוות האימון סביבו ( יאגר, קאסל והבחור שהגיע מאינדי) יצרו אחלה קבוצה – לא האמנתי אחרי הבזיון של העונה הקודמת שפילי יכולה לבצע מהפך כזה 😀😀
    ובכלל אם דריל מורי היה מגיע לפילדלפיה לפני שנתיים…….

    1. ממש מפתיע המהפך של פילי. זה לא רק סת׳ גרין וקצת מקסי והווארד. זה בעיקר השיפור העצום של אמביד והאריס. דווקא סימונס בעונה מאוד חלשה. כל הקרדיט לריברס ומורי

כתיבת תגובה

סגירת תפריט