בלק קוויאר – ספור מאוסטרליה / פוסט אורח של עידו מוריה

הקדמה:

אולי מנחם חושב שבאמריקה המציאו את הספורט, אבל, הוא טועה. אין אומת ספורט יותר מטורפת מהאוסטרלים.
בעיר שלי מלבורן , בקיץ זה רק ספורט מכל המינים, ובחורף משחקים פוטי שיום אחד אני עוד אכתוב עליו. המחשבה שהאמריקאים אוהבים יותר ספורט מהאוסטרלים היא ממש בדיחה.

יש יום משחק ביום שישי בערב, ועוד 2 משחקים ביום שבת בצוהריים ובלילה, ועוד יום משחק ביום ראשון בצוהרים.
בכולם האצטדיון מלא. זאת אומרת 2 האצטדיונים. – בגדול נכנסים 100,000 צופים – ובקטן "רק " 60,000.

בקיץ עשרות אלפי גולשי גלים , וברדיו מקשיבים למשחק קריקט שאורך 3 ימים.

אבל לפני שמזג האוויר מתחמם יש עונת סוסים קצרה.

השיא שלה מגיע ביום שלישי בשבוע בראשון של חודש נובמבר במלבורן קאפ. זה גם יום חופשה רישמי. חג האביב שלנו.

 

 

ביימים אלו יש אלופה היסטורית. היא רצה הכי מהר בעולם ומעולם לא הפסידה. אני חוזר, מעולם לא הפסידה!! זוהי בלאק קוויאר.: הסיפור של בלאק קוויאר –

הכל התחיל ש 6 זוגות חברים יצאו לחופשת הקיץ בסירה על נהר המאריי, הכל היה רגוע, היין היה צונן בכוסות, וכולם דיברו על הסוסה היפנית שניצחה את המלבורן קאפ בחודש הקודם והשאירה אבק לסוסים המקומיים.
– "למה שלא נקנה לנו סוס אוסטרלי גיזעי?" עלתה השאלה. ובאמת כולם הסכימו שלקנות סוס זה רעיון מצויין! והוא צריך להיות אוסטרלי. מאמן כבר היה להם, אחד פיטר מודי. בבוקר כולם חתמו על שותפות שמו צ'ק פתוח וצלצלו לפיטר. פיטר מודי היה מיואש, הוא הביא הרבה פרסים אבל עכשיו שסוסים יפנים וצרפתים מגיעים לגביעים במלבורן לא היה לא ראש לזה, כבר לא התחשק לו לקום בארבע בבוקר לסתם עוד סוס.

אחד הזוגות קיבל רגליים קרות ופרש, ושאר החמישה אמרו לפיטר מודי, אתה תמצא לנו סוס לא משנה לנו כמה יעלה, ורק שיהיה מהיר!

ובכן, בלאק קוויאר היא הכלאה של 2 אלופים . אבא שלה קיבל 2 גביעים ואמא שלה גם הגיעה משושלת של אלופים. היא נולדה חודש לפני האביב ב 1 באוגוסט בנגמבי ויקטוריה, והיא היתה סוסה גדולה. מאד גדולה ומאד שחורה. בשנת 2008 היא יצאה למכירה הפומבית במלבורן. שם היה הנצחון הראשון שלה. פיטר מורי ראה אותה וזכה בה במחיר שיא של K210$, כסף לא היה בעייה כי היו לה סינדיקט של 5 בעלים.

פיטר מורי אבחן את שרירי הרגליים המפותחים והאינסטינקטים לרוץ. הוא רשם אותה למרוץ כפרי קטן. היא נצחה את הספרינט ב 4 אורכים! המשיכו איתה לעוד ספרינט והיא נצחה אותו ב 6 אורכים.

אבל הבעייה היתה ברורה בגלל הגודל של הסוסה (570 ק"ג על 1.70 ס"מ גובה) הזינוק שלה חלש והיא מועדת לפציעות. פיטר מורי לקח את זה לאט. הוא חיזק את השרירים הקידמיים והוא פיתח איתה סוג של זינוק איטי ומהירות נבנית. בחודש אפריל עם סיום הסתיו בלאק קוויאר רצה לראשונה במסלול בפלמינגטון. לצידה היו סוסים אלופים מכל העולם. בלאק קוויאר פתחה את המרוץ לאט אבל זה לא הספיק הפער כבר היה גדול מידי. אז שכבר הגיעו לישורת האחרונה היא פתחה מבערים ונצחה בחצי אורך.
את שאר המרוצים היא פתחה מהר האיצה וגמרה במהירות שיא עם ממוצע על 3 אורכים לניצחון! שזה המון במרוץ ספרינט קצר.

השבוע הראשון של חודש נובמבר הגיע, ואיתו גם השמועה על הסוסה שלא יודעת להפסיד. במלבורן קאפ בוא יש תנאים שווים (הנדי קאפ). התחרו בו סוסים מכל העולם , ובגלל ההנדיקאפ העמיסו עליה עוד 52 ק"ג שזה משקל רב מאד לתוספת לצידי הסוס במשקולת פלדה.!!

השערים נפתחו ובלאק קוויאר ניצחה ב 4 אורכים. ועושה לכולנו כספי זכייה. היא המשיכה לנצח בכל המרוצים שהשתתפה בהם. עד שהגיע הזימון מהנסיכה אן לבוא להשתתף במרוץ היוקרתי בעולם, מרוץ המלכה באסקוט אנגליה.

סוסים לא טסים מסיבות מובנות ובלאק קוויאר עלתה על האונייה לחזור ליבשת הישנה. מסביבה כבר היתה התעניינות גדולה. האם הסנציה האוסטרלית תנצח בזירה המרכזית את הטובים בעולם?

2 מרוצי הכנה נרשמו לה באנגליה, את הראשון נצחה בקלות ב 5 אורכים, ואת השני שהיה מרוץ הכנה פתחה חזק אבל כנראה חזק מידי כי בסיום היא צלעה. נשארו 3 שבועות למרוץ הגדול. מה לעשות? פיטר מורי ביקש לדחות את ההשתתפות בשנה. לסוס כזה גדול אסור להאיץ בהחלמה, אבל, השם שלה לא הוסר מרשימת המשתתפים.

ביום הגדול בלאק קוויאר שלא כהרגלה סירבה להכנס לכלוב ההזנקה. היא עשתה סיבוב ועוד סיבוב מחוץ לכלובים עד שאולצה להכנס.

כמו שנכנסה , מיד נפתחו השערים והמירוץ התחיל. הרוכב שלה לא לחץ בה. זינוק איטי והאצה היתה הטקטיקה שתשמור על הרגליים שלה. בלאק קוויאר שמרה על מקום שלישי עד לסיבוב. לתוך הסיבוב האיצה ויצאה הסוסה המהירה ביותר לישורת האחרונה. הצעדים הגדולים שלה פתחו ייתרון של 3 אורכים שממנו היא תמיד מנצחת. אבל לא בתנאים של פציעה. היריבות סגרו עלייה במהירות והפער נסגר ממש על קו הסיום.

בפעם הראשונה בקריירה שלה, בלאק קוויאר הזדקקה לפוטו פיניש.

10 ס"מ זה מה שהרגליים שלה השאירו לה. אבל גם 10 ס"מ הפרש זה נצחון.

בלאק קוויאר כבר סוסה בוגרת מאחוריה 4 עונות, 22 מירוצים ו 0 הפסדים.

לפעמים טוב לעשות החלטות על כוס יין צוננת על נהר המאריי!!!

******************************************************************

תוספת של מנחם לס: עם כל הכבוד לבלאק קוויאר, עד שהיא לא תנצח את המרוץ היקרתי בעולם – 'הקנטקי דרבי', ולא 'מרוץ המלכה' באסקוט, אנגליה – היא לא השיגה שום דבר. שתבוא הנה, למרוצים עם הילדים האמריקאים הגדולים, ותראה מה יש לה נגד 'פוינט אוף אנטרי', בודמייסטר, 'איי וויל הב אנאת'ר', 'דולה', או 'וייזמן', כי עד שהיא לא תתחרה איתם, מבחינתי היא לא עשתה מאומה. ובקשר ל-'אומת הספורט הגדולה בעולם', ביום ששי נערכו בארה"ב 8,562 משחקי פוטבול תיכוניים, 1239 משחקי פוטבול מכללות, וביום ראשון 12 משחקי NFL, בנוסף לארבעת משחקי פלייאוף בייסבול.!!!

אבל, עידו, מאד נהניתי מהכתבה ואני בטוח שגם הגולשים ייהנו. עכשיו נחכה לראגבי, שהוא פוטבול אחרי שגבו ממנו מס הכנסה, וקריקט, המשחק המשעמם בעולם שמיליארד הודים חולים עליו.

מנחם לס

בעל האתר, ומנסה לכתוב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 19 תגובות

 1. ראשית, מאמר טוב מאוד. היה תענוג לקרוא.
  לא ידעתי שכל כך אוהבים ספורט באוסטרליה. טוב לדעת, וגם הספורט שם כפי שכתבת הוא לא משחקי הכדור הבינ״ל אלא ספורט פחות פופולרי באירופה וארצות הברית (פוטי, קריקט וכו׳).

  הסיפור על בלאק קוויאר מדהים. גם במירוצי סוסים יש טקטיקה, ופיטר מודי גאון (הוא גם הרוכב של בלאק קוויאר?) בלאק קוויאר השתתפה בלונדון 2012? (הבת של הנסיכה אן זכתה במדליית כסף אולימפית).

 2. צודק!
  אם בלק קוויאר בן 4 הוא לא יכול להשתתף בקנטקי דרבי, אבל הןא יכול להשתתף במרוצים הגדולים בקליפורניה, והכי נהדר אם יארגנו מרוץ בינו לבין מנצח הקנטקי דרבי, כמו המרוץ בין 'סיביסקוויט' ו-'אדמירל או' וור' בשנות ה-30!

 3. עידו יופי של סיפור ! נהניתי לקרוא ולהכיר ענף שלא ממש מוכר בארץ.
  אגב מה זה פוטי ?
  והאם באוסטרליה בכל האזורים מזג האוויר דומה לאורך העונה ?
  אשמח לסיפורים נוספים מהצד השני של העולם

 4. אני גר במזרח הרחוק. שמעתי על הסוס. בתמונה הוא נראה ענק ממש. האם הוא גבוה משאר הסוסים? גם אני לא יודע מה זה וטי.

  אשמח לקרוא ממך מאמרי ראגבי וקריקט כמו שהדוק ביקש. תתפלא אבל לקריקט ישנם אוהדים בישראל לא מעטים.

  1. פוטי זה AUSSIE RULES או בעברית גדורגל גאלי.
   מין הכלאה בין כדורגל לרוגבי. משוחק עם כדור ביצה מוקטן וללא חוק נבדל.

   פוטי התחיל כליגה מקומית של מלבורן והתפשט בכל היבשת. אבל עדיין במלבורן בלבד 9-10 קבוצות.

   יש הרבה פורשי פוטי שהולכים לעשות כסף קל בNFL האמריקאי.
   כי לעומת הפוטי הNFL הוא משחק לבנות כנסייה!

  1. לא מבין בזה יותר מידי. אולי כי אף פעם לא הגיע למלבורן סוס ערבי…

   בגדול סוסים צריכים דשא טרי וזה יש במקומות עם הרבה גשם ואקלים לא מושלג: כמו דרום יפן, צרפת, אנגליה החוף הדרומי של אוסטרליה ו -2 מקומות באמריקה.

 5. חחחחחחחחחחחחחחחחח
  פוסט ענק, קוצים עוד כאלה!
  והתגובה של מנחם? חחחחח ענק!
  למי יש יותר גדול????
  אחרי כתיבת הצעה למשרד המדע טוב שיש כזה פוסט שמחזיר אותי לאדמה

 6. בשנות ה-20 גם היה לנו סוס שניצח את כל המרוצים. קראו לו פאר לאפ. ואז הוא דווקא נשלח ךאמריקה לנצח את הדרבי והקראון.
  ומה עשו האמריקאים?
  הם הרעילו אותו!!

  לכן לא תודה, מנחם. עד שלא תשימו את כל המאפיונרים בבית הסוהר, לא שולחים יותר סוסים לאמריקה.
  אבל אתה מוזמן לצאת מהחור שלך ולראות שבהונג קונג, דובאיי ואסקוט יש גם מירוצים של סוסים דווקא יותר מהירים מאוכלי הקוטנה שגדלים באמריקה….

  הסוסה קוואר שחור כבר בת 6! ויש דיבור שהיא לא תתחרה יותר כי היא צריכה לעשות סייחים שימכרו במליונים.
  אבל במשך השנתיים האחרונות היא הייתה מנייה בטוחה. יותר טובה מכל מנייה בוול סטריט!!

   1. מנחם – העובדות מדברות בעד עצמם.
    פאר לאפ מגיע לאמריקה מנצח כל מרוץ.
    פתאום הוא מת ב"מיסטוריות" אחרי שמשהו החליף את ערימת החציר שלו בכותנה… ודבר הבא שאתה שומע זה שמטגנים את אל קאפונה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט