מיאמי לקחה את ההימור על ג'ימי באטלר ששיקגו מעולם לא הייתה יכולה לקחת – ניק פריידל / תרגום Smiley

מיאמי לקחה את ההימור על ג'ימי באטלר ששיקגו מעולם לא הייתה יכולה לקחת – ניק פריידל / תרגום Smiley

מיאמי לקחה את ההימור על ג'ימי באטלר ששיקגו מעולם לא הייתה יכולה לקחת

ניק פריידל / ESPN
פברואר 11, 2020

מאמר מקורי: https://www.espn.com.au/nba/story/_/id/28672481/miami-made-jimmy-butler-gamble-chicago-never-could

יש רחש בתוך האמריקן איירליינס ארנה.

התאריך הוא ה-23 בינואר באמצע עוד יום שטוף שמש לאורך מפרץ ביסקיין, ומיאמי היט בדיוק סיימו אימון וסשן צילומים. השחקנים גוררים את רגליהם לעבר חדר הטיפולים. אנשי צוות נכנסים ויוצאים מהדלתות הכפולות המובילות לחדר ההלבשה. חברים לקבוצה ומאמנים מובלים לראיונות את חברי המדיה.

ביניהם נמצא ג'ימי באטלר, מנווט בתוך שיחה לגבי עד כמה הוא נינוח בסביבתו החדשה – וההרגשה של להיות הפנים של קבוצה צעירה ועולה הבנויה על תרבות חזקה כפי שלא הייתה לו מאז תחילת הקריירה, בת תשע פלוס השנים שלו, ב-NBA.

אבל באטלר אומר כי הוא אינו חושב על העבר שלו. הוא לא תוהה על המציאות החלופית בה הוא נשאר בשיקגו בולס, הקבוצה שבחרה בו בדראפט במקום ה-30 ב-2011 והארגון המארח את באטלר וחבריו לאול-סטאר 2020 בסוף השבוע הזה.

"אפס", באטלר עונה בנחרצות כאשר נשאל כמה הוא חושב על מה שיכול היה להיות בבית הראשון שלו ב-NBA.

כאשר באטלר חוזר לשיקגו בסוף השבוע הזה, אוהדי הבולס נותרו לתהות כיצד היה יכול להיות אם הארגון היה לוקח את הסיכון שההיט לקחו: נתינת המפתחות של הארגון לשחקן עם מוסר עבודה מסתורי אבל עם היסטוריה של בעיות כימיה.

כאשר הראיון לקראת סיום, באטלר מדגיש את העובדה שההיט נתנו לו את הארכת החוזה הגדולה ויציבות שלגביהם הבולס מעולם לא היו בטוחים. באטלר נשען אחורה כנגד הקיר עם חיוך עקום מתפתח על פניו.

"זבל של אדם אחד", הוא אומר, "הוא האוצר של אדם אחר".

Image may contain: 1 person

דאנקן רובינסון זוכר את הפעם הראשונה בה הוא פגש את באטלר.

זה היה בספטמבר, ממש מספר שבועות לפני מחנה האימונים. רובינסון וקבוצה של שחקנים צעירים החליטו ללכת להתאמן לעונה במתקן האימונים של ההיט.

"הלכנו ב-6 בבוקר", רובינסון אמר. "אני חושב [שבאטלר] שמע לגבי זה, אז הוא רצה להיות שם לפנינו. אז אנחנו מגיעים לשם – אני עליתי למגרש בסביבות משהו כמו 5:15 – והוא כבר נמצא שם מזיע כולו".

באטלר הנהן באופן שקשה לתאר לעבר רובינסון כאשר שחקן השנה הראשונה בן ה-25 ממישיגן נכנס לאולם.

"אתה מוציא את הלכלוך של השינה מהעיניים שלך, [ובאטלר] כבר נמצא שם ונותן עבודה", רובינסון אמר. "זה פשוט שם את הרף לכל מערכת היחסים".

אחד מהדברים הכי מעניינים לגבי ההתחלה הנקייה של באטלר וההצלחה המוקדמת היא כמה מהר הוא נטמע, לא רק בתוך תרבות ההיט, אלא גם במערכת היחסים שהוא בנה עם הרבה מהשחקנים הצעירים.

"הוא באמת הראה לי איך להיות מקצוען", אמר שחקן השנה הראשונה של ההיט, טיילר הירו. "רק הדרך שבה הוא מתייחס לזה: הגישה שלו, כמה הוא מסור בזמן שהוא משקיע. באמת רואים שזה לא זיוף".

באטלר עדיין מתקן את הנזק של התדמית שלו מאז שעזב את שיקגו. הוא התנגח עם הבחירות מספר 1 לשעבר קארל-אנטוני טאונס ואנדרו וויגינס במינסוטה, מאמין שצמד הכישרונות הצעירים לא משקיע מספיק בעבודה הנדרשת ואין להם את הגישה הנדרשת להתחרות על אליפות.

באטלר הכריח בפיצוץ את דרכו החוצה במהלך עונת 2018-19, עזיבה שרק תדלקה את הנרטיב שהוא חבר רע לקבוצה.

לאחר מכן באטלר היה כמעט מיד חסר התאמה עבור המאמן הראשי של פילדלפיה 76, בארט בראון, והוא התקשה למצוא את מקומו עם השלד הצעיר של ג'ואל אמביד ובן סימונס. לסיקסרס היה עניין להחזיר את באטלר על הארכה מקסימלית, לפי מקור בליגה, אבל לאחר משא ומתן שהגיע למבוי סתום, הם בחרו לנעול את טוביאס האריס בלילה הראשון של שוק השחקנים החופשי.

אבל לאחר כמעט 10 עונות ב-NBA, באטלר סוף סוף מצא קבוצה שרואה את העולם באותה הדרך שבה הוא רואה אותו, והוא מעודד מהאמונה שהגישה שלו מתגמלת ולא נבדקת בקפדנות. הוא לא צריך לדאוג לגבי מאבקי כוח, והוא מוקף באותו סוג של שחקנים שעובדים קשה, ללא שטויות מיותרות, שאותם הוא תמיד רצה יותר מכל בערים הקודמות שלו.

פורוורד ההיט, באם אדבאיו, שנבחר בפעם הראשונה לאול-סטאר וחווה עונת פריצה, שמע את כל הרעש מסביב לבאטלר: שהוא חבר לקבוצה לא פשוט, שהוא היה שחקן עם דרישות, שהוא היה מנקז את הכימיה בחדר ההלבשה.

"שהוא היה סרטן!" אדבאיו צעק בצחוק.

"הוא ממש שונה ממה שהמדיה ציירה אותו. הוא לא סרטן", אדבאיו אמר. "כפי שאפשר לראות, אנחנו מנצחים. הוא אחד המנהיגים של הקבוצה, וזה מה שאנחנו צריכים ממנו. הוא הולך להמשיך לעשות את זה. אני הולך להמשיך להסתכל כדי לוודא שהוא ממשיך לעשות את זה".

אחד האנשים שקיבלו את המשימה להשאיר את באטלר בהתקדמות הוא מי שהיה שלוש פעמים אלוף ה-NBA, אנדרה איגודאלה, אותו ההיט הביאו בשבוע האחרון בדד-ליין של מועד ההעברות.

ה-MVP של גמר 2105 בעל האסמכתאות לניצחון שבאטלר מכבד. הוא גם חווה התנהלות עם שחקנים בעלי מוניטין של התלקחות – ומאמין כי באטלר בעל אותן התכונות של דריימונד גרין, חברו לשעבר לקבוצה של איגודאלה עם הגולדן סטייט ווריורס.

"מתי [שבאטלר] היה במקומות אחרים, הוא קיבל ביקורת [על כך שאמר את מה שהוא חושב]", איגודאלה אמר. "הוא היה מזנק כלפי חברים אחרים לקבוצה, אבל כאשר שמים אותו סביב חברה שבאמת רוצים לעבוד, מה הוא עושה עבורם? הוא מרים את רמת המשחק שלהם, נכון?"

"אני חושב שהוא הרים את רמת המשחק של החברה שהיו בבולס. אני חושב [שהנושא העיקרי] היה רק בעצירה אחת, באמת, [במינסוטה], ואנחנו רואים מה קורה עם הספינה הזאת".


כאשר באטלר נבחר בדראפט, חברי קבוצת הבולס שלו והמאמנים כיבדו את מוסר העבודה העיקש שלו, אך למשחק הגולמי שלו היו מגבלות.

הוא היה זורק את הכדור ללא קשת, כאילו מדובר בחץ. צוות המאמנים לא נתן בו אמון בהתקפה, והשתמש בו רק לפרקים עבור מהלכים הגנתיים. והוא נתקע במשחק מאחורי לואל דאנג, השחקן שמאמן הבולס לשעבר, טום ת'יבודו, סמך יותר מכל.

לבאטלר לא הייתה פגרה נורמלית של קבוצה בגלל השביתה ב-2011, ות'יבודו לא נתן לא יותר מדי דקות. הוא השיג ממוצעים של 8.5 דקות למשחק בסגל שנבנה כדי להתחרות על האליפות.

למרות חוסר ההזדמנויות, באטלר פשוט דחף חזק יותר.

"ג'ימי עבר מהשחקן ה-15 בקבוצה, השחקן האחרון שעולה מהספסל, לשחקן הכוכב של הקבוצה בתקופת זמן של רק ארבע שנים", אמר ב-2017 סנטר הבולס לשעבר ג'ואקים נואה.

"כאשר זה קרה, אני בטוח שהייתה תקופת הסתגלות עבורו. הייתה תקופת הסתגלות עבור הארגון. ולחלוטין היה שם שינוי בתרבות".

OKC Thunder Sunday Social Swag and Shade -The 'King'dom - Page 2

באטלר והבולס לא הגיעו להסכמות על תקופת הארכת החוזה בשנת הפריצה שלו ב-2014-15. באטלר הימר על עצמו, והנחית עסקת מקסימום ששווה יותר מ-90 מיליון דולר בקיץ שלאחר מכן.

אבל הריקושטים של אותו חוזה חדש, היחסים החזקים שבאטלר רקם עם השנים יחד עם הבולס החלו להתדרדר. הוא האמין כי כמה שחקנים לא משקיעים את העבודה הנדרשת שהוא נתן כדי להשתפר. מנהלי הבולס, שפיתחו חיבה לבאטלר עם הזמן, האמינו כי האגו שלו התנפח.

יחסי אחווה שפעם היו חזקים עם נואה הפכו לשבירים לאחר מספר חילופי דברים סוערים במהלך עונת 2015-16. באטלר ביקר בפומבי את המאמן החדש פרד הוייברג, והוא בודד את עצמו מחברי קבוצתו כשהתלבש לבדו לפני ואחרי משחקים.

למרות כל זה, הבולס נכנסו לתקופת שוק השחקנים החופשיים באותו הקיץ עם תוכניות להפוך את באטלר למנהיג הבלתי מעורער שלהם (הפצוע התמידי דרק רוז הועבר בטרייד לניו יורק ניקס, ונואה הצטרף אליו כשחקן חופשי פחות משבועיים לאחר מכן).

הג'נרל מנג'ר של הבולס, גאר פורמן, אמר כי הארגון רוצה ללכת לכיוון "צעיר ויותר אתלטי" אך הלך הפוך מאותו המסלול כדי להחתים שחקן שהארגון קיווה שהוא יוכל ללמד את באטלר כיצד להתפתח כמנהיג תוך יצירת עניין בקבוצה שלא ממש הייתה מוכנה ללכת במלוא העוצמה לבנייה מחדש: דווין וויד.

כאשר הבולס הציגו את וויד, באטלר עמד בגאווה בחלק האחורי של מתקן האימונים בזמן שוויד הבהיר זאת כי אותם הבולס היו "הקבוצה של ג'ימי".

ההשפעה של וויד הורגשה מוקדם, עם התחלה של 4-8, אבל ההצלחה חלפה במהירות.

לאחר ששמטו יתרון של 12 נקודות לאטלנטה הוקס בינואר 2017, וויד קרע את חברי קבוצתו הצעירים, ואז הפנה את העיתונאים לעבר באטלר, שחיזק את הדברים ממקום מושבו מול תא ההלבשה שלו.

"המזד***** חייבים שיהיה להם אכפת אם אנחנו מנצחים או מפסידים", באטלר אמר.

הגארד הוותיק, ראז'ון רונדו, שהובא גם כן באותו הקיץ כחלק מניסוי "שלישיית האלפא" המפורסמת של שיקגו, צלב את וויד ואת באטלר באינסגרם, ומספר שחקנים צעירים הביעו מורת רוח עם שיטות ההנהגה של וויד במהלך המפגש הקבוצתי.

מאותה נקודה, וויד בעיקר נשמר לעצמו, אבל הוא נשאר קרוב לבאטלר. ואז הבולס המשיכו הלאה בלי שניהם בפגרה.

מקורות אומרים כי הארגון לא יכול היה למכור את באטלר כפנים של קבוצה ברמת אליפות וכמישהו השווה חוזה סופרמקס, של חמש שנים, בשווי 223 מיליון דולר שהוא יכול היה לבקש לאחר עונת 2017-18. מאוחר יותר באותו הקיץ, הבולס ו-וויד הגיעו להסכם להתרת החוזה שלו.

"הבנתי שמדובר בעסק, והבנתי זאת ביום שהועברתי בטרייד [משיקגו]", באטלר אומר עכשיו. "עדיין יש לי יחסי חברות נהדרים עם האנשים שם. תמיד יהיו …".

"לעזאזל, אני אפילו יותר אסיר תודה שהייתי יכול לשחק עם דווין וויד בשיקגו. זה מטורף כיצד הדברים מסתדרים".


כאשר וויד מצא את דרכו חזרה למיאמי לאחר תקופת השנה הכושלת בשיקגו – ואף תקופת זמן קצרה יותר עם הקליבלנד קאבלירס – היה לו מסר לאריק ספולסטרה.

"הוא אמר [שבאטלר הוא] מסוג החברה שלנו", ספולסטרה אמר. "הוא בחור של ההיט. אם זה יכול לקרות או יקרה, הוא פשוט אמר, 'הבחור הזה כמונו'".

הארגון עשה הרבה בדיקות נאותות על באטלר ואפילו הגיע קרוב כדי לעשות טרייד בשבילו באוקטובר 2008, אבל מילותיו של וויד הדהדו תשעה חודשים מאוחר יותר.

"כאשר דווין שיחק איתו וחזר והתחיל לספר לנו עליו, העיניים של כולם פשוט נדלקו", ספולסטרה אמר.

זאת הסיבה שספולסטרה, נשיא הקבוצה פט ריילי ושאר ההיט היו מאוחדים בראש ובראשונה לפגוש את באטלר בפתיחת שוק השחקנים החופשי בקיץ שעבר כדי לסגור עסקה עם האיש בו האמינו שיכול להוביל אותם חזרה לפסגה לאחר פרישתו של וויד.

אמונתו של ספולסטרה רק התגברה במהלך הקיץ, לאחר ארוחה פנים-אל-פנים בלונדון מספר שבועות לאחר שבאטלר וההיט הגיעו להסכמות. ספולסטרה ואשתו, ניקי, היו בחופשה באיטליה והחליטו לשנות את מסלולם כדי לבלות מעט זמן בלהכיר את באטלר.

"היו לנו הרבה סוגים של שחקנים שעברו דרך הדלתות במהלך השנים והרבה סוגי אישיות שונות. לא כולם היו קלים", ספולסטרה אמר. "אבל העניין הוא שלחלוטין ידענו והוא שצריך כישרון כדי לנצח בליגה הזו. וקשה למצוא כישרון להתקדם איתו לפי הסיטואציה שאנו רוצים, להיות מסוגלים להתחרות על התואר. וג'ימי הוא ללא ספק אחד מאותם בחורים".

"ככה שאם ישנה הזדמנות להביא אותו, אין שום היסוס. … אנחנו לא עושים החלטות בהתבסס על פחד".

באטלר מודה עכשיו שוויד, שלאחרונה אמר שהוא ידע שבאטלר הוא מהסוג ה"משוגע" הנכון עבור ההיט, אמר לו במהלך השנים שהוא ישתלב בתוך גבולות המבנה של התרבות של מיאמי טוב יותר מאשר בכל ארגון אחר.

"[וויד] אמר לי, 'אתה יכול לשחק בכל מקום. אתה שחקן ברמה הזו'", באטלר אומר. "אבל הוא אמר, 'כדי להיות השחקן הכי טוב שאתה מסוגל להיות, מיאמי היט מתאימה בגלל שהם עובדים כפי שאתה עובד. הם כנים בדיוק כמו שאתה כנה. וכמה שאתה יכול להיות קוץ בתתחת של כל אחד בארגון או על המגרש, זה אף פעם לא הולך להיות אישי כי לשניכם יש את אותה המטרה בראש, וזה לזכות באליפות'".

המילה "תרבות" נזרקת לאוויר ב-NBA, אבל במיאמי זה אמיתי. זה נבדק. זה משהו שההיט יכולים לבטוח בו שיעמוד מול האישיות של באטלר.

"אנחנו לא קלים", ספולסטרה אומר. "אנחנו לא. אפילו הצוות. אנחנו לא קלים".

"אתה תשמע לגבי [התרבות]", באטלר מוסיף. "אבל כשאתה באמת נמצא בפנים, אתה חש בזה, אתה אוהב את זה. בגלל שזה לא עבור כל אחד".

החיפוש אחר שחקנים שחושבים ומתכוננים בצורה שלו מגדיר את הקריירה של באטלר, וזאת הסיבה מדוע הוא מאמין שהוא מצא את בית הכדורסל הנצחי שלו. הגאווה במלאכה היא משהו שמהדהד עבור שחקני ההיט והמאמנים כאשר הם צופים בבאטלר לוקח את הצעדים הבאים בהתקדמות שלו.

מה שבאטלר מעריך יותר מכל לגבי מה שמיאמי בנתה הוא העובדה שלקבוצה יכולים להיות אימונים קשים, מילים יכולות להיזרק לאוויר, האווירה יכולה להתלקח, וכאשר הם יורדים מהמגרש, הכל חוזר חזרה לנורמלי. הרגשות לא נשארות או מבעבעות כפי שהן היו בעצירות הקודמות שלו.

"אולי הליגה הזו יותר מדי רגישה לפעמים", אומר גארד ההיט, גוראן דראגיץ'. "אם הבחור רוצה לנצח, אז הוא יאמר לך מה אתה צריך לעשות או מה שהוא חושב. לחלק מהאנשים היה קשה לקבל זאת".

גם ספולסטרה וגם שחקן ההיט לעולמים, יודוניס האסלם, רואים את אותן האיכויות בבאטלר שהם ראו באגדות הארגון וויד ואלונזו מורנינג במהלך השנים: הקשיחות המנטלית והפיזית כדי להשתפר בכל יום, הדי-אן-איי לעבוד חזק יותר ולא משנה מה הנסיבות.

"אתה חייב לעבור משהו בחיים ששם לך קוף על הגב", האסלם אמר על באטלר. "וזה בונה קשיחות בתוכך שאתה מוכן לעבור דרך נסיבות קיצוניות כדי להגיע לאן שאתה מנסה ללכת".

זאת גם הסיבה מדוע ההיט כל כך בטוחים שכל עניין שהיה לבאטלר בעבר לא הולך להופיע שוב במיאמי. התרבות בנוייה בצורה כזו ששחקן בודד אף פעם לא גדול יותר מהקבוצה. ונכון לעכשיו, השותפות של ההיט עם באטלר עובד: מיאמי במאזן 18-35 ורודפים אחר יתרון הביתיות כהפתעת האזור המזרחי.

באטלר משיג ממוצעים של 20.5 נקודות, 6.8 ריבאונדים ו-6.2 אסיסטים למשחק – אחד מתוך שישה שחקנים בלבד המגיעים למספרים כאלו העונה. ספולסטרה אמר שזאת הייתה "בדיחה" שבאטלר, שסיים שישה בהצבעות עבור השחקנים לאול-סטאר, לא נבחר לחמישייה.

באטלר יודע כי תמיד יהיו כאלו שיטילו ספק. רבים בתוך ארגון הבולס עדיין מחזיקים באותה האמונה במהלך כל אותן השנים: הוא שחקן נהדר עם מוסר עבודה אינטנסיבי שעדיין לא מסוגל להיות השחקן מספר 1 עבור קבוצה אלופה.

ההיט היו מוכנים להמר שבאטלר כן מסוגל להיות.

"אף אחד פה לא חושב על האג'נדה שלו", באטלר אומר. "זה לא קשור לסטטיסטיקה. זה לא קשור לפרסום. זה לא קשור לכסף. זה לא קשור לאף אחד מהדברים אלה. זה פשוט לגבי זכייה באליפות, ואנחנו מסוגלים לזה. זה נמחץ למוחנו בכל יום ביומו".

זאת הסיבה שהחיוך מגיע כל כך בקלות כאשר באטלר מדבר על עיר ה-NBA החדשה שלו. שווי הכדורסל שלו תמיד היה בעין המתבונן.

לפוסט הזה יש 17 תגובות

 1. מעולה, תודה.

  ג'ימי הוא בינגו של ריילי. אול אראונדר שמשפר את החבר'ה הצעירים סביבו ותואם את האתוס של הפרנצ'ייז בצורה מושלמת.

  לעתים נדמה שהוא קצת נעלם, אבל הוא בעיקר מעדיף לא לכפות את עצמו ולחפש את ההזדמנות הטובה ביותר לשים את הכדור בפנים. בצד ההגנתי הוא תמיד יופיע.

 2. תודה סמיילי!
  אוי,כמה התאכזבתי שהעבירו אותו בטרייד, המועדון שהיה שם נרדף לקשיחות בתחילת העשור הפך לבדיחה של רכות כאשר השחקנים בשיקגו לא חוו התקדמות משמעותית בשום אספקט של המשחק.
  .
  באטלר הוא דמות להערצה, מסיפור חייו השובה לב ועד מוסר העבודה העבודה הפסיכי שלו (כולל הסיפור עם מה שקרה במלון בבועה). ועדיין לא מעריכים אותו מספיק, לא נכנס לחמיישיות ההגנה, רק חמישייה שלישית בכולל. אולי אחרי אליפות הוא יזכר אחרת

 3. תרגום פצצה
  תמיד אהבתי את באטלר גם כשהיה המשרת בשיקגו.
  ממש ממש שמחתי כשהגיע לפילי והייתי משאיר אותו וזורק את כל השאר.
  אבל
  שמח בשבילו ובשביל ריילי שהם מצאו האחד את השני
  🙂

 4. תודה רבה סמיילי!
  אני שב ואומר שתמיד תענוג לקרוא את התרגום שלך.

  – ג'ימי שחקן אדיר , הרעב שלו בא לידי ביטוי.
  נ.ב.
  טיילור הירו משחק כאילו הוא כבר שנים בעסק

 5. פוסט מצוין, תודה רבה סמיילי.
  .
  ממש משל קלאסי – הברווזון המכוער בגירסת הנ.ב.א. האיש הנכון במקום הלא נכון ואז במקום הנכון. החשיבות של ההתאמה האישית והתרבותית בין העובד לארגון. צריך ללמד את הסיפור הזה בבתי ספר, קורסים לניהול, וחוגים לפסיכולוגיה. לפבלו נרודה יש שיר שמתאים כאן בול אבל אני לא מוצא אותו אז פשוט תצטרכו להאמין לי.

 6. אחלה מאמר, מסכם יפה למרות שהוא לא נכנס באמת לתאקלים המכוערים בשיקגו ובמינסוטה אלא רק מציין אותם.
  מאמר מצוין לחובבי ג׳ימי באטלר ותרגום מצוין לכולם, תודה סמיילי!

 7. תודה סמיילי .
  שחקן ענק. ווינר
  כבר בזמן הריב במינסוטה לא הבנתי מה באים אליו בתלונות. הוא צדק בכל מילה – וויגינס וקאט עצלנים, חסרי מושג ולא יגיעו לכלום אם ימשיכו ככה. (הסבירו לי שהם יבואו להוכיח לכולם. ואכן, לא התקרבו לפלייאוף והוכיחו שהוא צדק …)
  שמח שהגיע למיאמי ואם ווייד באמת היה מעורב בזה, הערכתי אליו רק גדלה.
  מקווה שייקח אליפות השנה.
  אולי קבוצות יבינו מה חשוב ונפסיק לראות כל מיני "כוכבים" שהקריירה שלהם בעיקר במדיה (כן אמביד, עזוב את הטלפון ולך להתאמן)

כתיבת תגובה

סגירת תפריט