כיצד פני הארדווי הפך להיות הסנדק של הכדורסל בממפיס – ריקי אודונל / תרגום Smiley

כיצד פני הארדווי הפך להיות הסנדק של הכדורסל בממפיס – ריקי אודונל / תרגום Smiley

כיצד פני הארדווי הפך להיות הסנדק של הכדורסל בממפיס

רק פני מסוגל להחיות מחדש את הטייגרס מעיר הולדתו

ריקי אודונל / SBNation
נובמבר 5, 2019

מאמר מקורי: https://www.sbnation.com/college-basketball/2019/11/5/20941642/penny-hardaway-memphis-basketball-origin-story

הדבר האחרון שדזמונד מריוות'ר אמר לפני הארדווי היה "אני גם אוהב אותך". עם המילים האלו, מריוות'ר לקח שתי נשימות עמוקות שיהיו האחרונות בחייו.

מריוות'ר והארדווי היו חברי ילדות מבינגהאמפטון, השכונה הענייה הסובלת מאלימות בצידה המזרחי של ממפיס היכן שהשניים נולדו וגדלו. למרות שהארדווי היה מבוגר במספר שנים, השניים התחברו על מגרשי הבטון שהיו בסביבה. מריוות'ר הלך לשחק בדיוויזן 2 בליין קולג' בג'קסון, טנסי. הארדווי קיבל מילגה בממפיס סטייט (עכשיו אוניברסיטת ממפיס) שבעיר הולדתו ובסופו של דבר הפך לאחד האתלטים המכוננים בדורו. השניים תחזקו ידידות רגילה במהלך עלייתו לתהילה של הארדווי עד שמחלתו של מריוות'ר קירבה אותם יותר מתמיד.

כאשר מריוות'ר אובחן עם סרטן במעי הגס ב-2012, מחשבותיו ישר הלכו לקבוצת הכדורסל של חטיבת הביניים של לסטר מידל סקול שהוא אימן וכללה את בנו ניק. במוחו של מריוות'ר היה אדם אחד בלבד כדי שיעזור לו עם הקבוצה. הארדווי היה שם ביום למחרת באימון, הולך במסדרונות של בית הספר הישן שלו.

עם הארדווי ומריוות'ר על הספסל, לסטר זכו בשלוש אליפויות מדינה ברציפות. כאשר המחזור של כיתה ו' שלהם עבר לתיכון בממפיס איסט, הארדווי ומריוות'ר הלכו בעקבותיהם. הארדוי זכה בשלוש תארים ארציים שם.

מריוות'ר נפטר בפברואר 2015 באמצע הריצה הראשונה לתואר של בית הספר. המורשת שלו נמצאת בחייהם של הילדים אותם אימן שהתבגרו באותם רחובות בעייתיים. הרוח שלו ממשיכה דרך הארדווי שקפץ לקריירת האימון שלקחה אותו מחטיבת הביניים דרך התיכון ואל הממפיס טייגרס.

"הייתי איתו במהלך החודשיים האחרונים של חייו כאשר הוא פחות או יותר קמל", הארדווי אמר ל-SB Nation. "כאשר הוא עבר מניסיון לנצח את הסרטן לכך שהוא נשלח להוספיס להשגחה ועד שלקח את נשימותיו האחרונות מולי. זה היה ממש מוזר לראות אותו מתדרדר ממש מולי בגלל שאף פעם לא חוויתי משהו כמו זה בחיי".

קריירת האימון של הארדווי נולדה מאמפתיה לחברו ועבור הקהילה שלו. מתוך הכאב הגיעה דרך שאפילו הוא לא היה מסוגל לדמיין באותו הזמן: לשאת את התקווה העזה והגאווה האזרחית המגיעה עם הובלת הקבוצה הכי אהובה בעיר.

כאשר הוא מתחיל את עונתו השנייה עם הטייגרס אשר חמושים עם השחקן מספר 1 בכיתת הגיוס, הארדווי נמצא עם ממפיס על סף משהו מיוחד. רק גיבור מקומי כה ממגנט יכול היה לגרום לזה להתרחש.


הכדורסל של הטייגרס לא היה רק הדבר הכי גדול בעיר במשך דור שלם אוהדי ספורט בממפיס. זה היה הדבר היחיד. לפני שהגריזליס עברו מונקובר ב-2001, הכדורסל של ממפיס כבש את העיר. זה נשאר נכון עד ליום הזה, אפילו לאחר שהגריזליס חיברו את עצמם לנצח לקהילה עם עידן ה-'Grit N Gring' האייקוני שלהם.

"אנחנו לא ממש מסכימים כאן", אמר גארי פאריש, מארח יומי ברדיו ESPN בממפיס. "עשיר, עני, שחור, לבן, בעיר או בפרברים, כולם אוהבים את הכדורסל של הטייגרס".

הארדווי הרגיש ממבט ראשון את התשוקה של העיר לתוכנית כדורסל המכללות שלה כאשר הוא הפך לכוכב בתיכון טרדוול. הוא השיג ממוצע של 36 נקודות למשחק כסניור ונבחר לשחקן השנה בתיכונים של מגזין Parade. הוא יכול היה לקבל מלגה מכל בית ספר במדינה, אבל הוא תמיד ידע שהוא רוצה להישאר בבית.

"במהלך התקופה שבה הכי הושפעתי, בין 10-15, הקבוצה הייתה ממש, ממש טובה", הארדווי אמר. "התאהבתי בקבוצה של 84-85 עם אנדרה טרנר, וויליאם בדפורד, ווינסנט אסקיו, כשהם הגיעו לפיינל פור. מעולם לא הפסקתי לאהוב את הקבוצה ההיא או את בית הספר".

ההיסטריה סביב הכדורסל של ממפיס הגיע לשיא כאשר שכרו את ג'ון קאליפרי ב-2000 לאחר הכישלון שלו עם הניו ג'רסי נטס. זה לקח מספר שנים לקאליפרי להביא את התוכנית לסטנדרטים שלו, אבל ברגע שזה קרה, הטייגרס הפכו להיות עם התוכנית הכי מוצלחת במדינה.

זה היה בממפיס היכן שקאליפרי הפך להיות מגייס עילית, תופס כוכבי על מכל רחבי אמריקה כמו דחואן ואגנר וטייריק אוונס. התפיסה הגדולה ביותר שלו הייתה כאשר הוא הלך לשיקגו כדי להנחית את דריק רוז. רוז היה הסופר פרשמן שקאליפרי היה צריך כדי לקחת את קבוצת הוותיקים שלו ב-2007-08 לרמה הבאה. בעונתו הבודדת, הטייגרס סיימו עם 38-2 ורצו כל הדרך עד למשחק האליפות לפני הפסד קורע לב לקנזס.

לממפיס אין אליפות ארצית, אבל כן יש לה את העיר בכף ידה, רגש שנשאר אמיתי אפילו לאחר שכל הניצחונות האלו נמחקו לאחר חקירת ה-NCAA במרכזה חקירת תוצאות ה-SAT של רוז. תחת קאליפרי, לא יכולתם ללכת לאף מקום בממפיס מבלי לשמוע על תוכנית הכדורסל של האוניברסיטה. זה החלק הגדול מדוע זה כה כואב כאשר הוא עזב.

לאחר שהוביל את ממפיס לסוף השבוע השני בטורניר ה-NCAA בארבע עונות רצופות, קאליפרי נענה להצעת הסנדק להפוך למאמן הראשי בקנטקי ב-2009.

"זה הרגיש כמו מוות", פאריש אמר. "זה הרגיש כאילו הוא לא תומך במה שהוא הטיף לגביו כשהוא אמר שכל דבר שתרצו יכול לקרות בממפיס".

הטייגרס בילו שבועות בחיפוש אחר מחליף לקאליפרי ובסופו של דבר הנחיתו את ג'וש פסטנר, עוזר צעיר ורעב מאריזונה שהיה ידוע כמגייס בלתי נלאה. פסטנר היה מסוגל להביא כישרונות תיכונים, אבל הצלחת הקבוצה לא ממש הלכה בעקבות זה. מלבד ארבע הופעות רצופות בטורניר ה-NCAA מתחילת שנתו השנייה כאחראי, קבוצותיו של פסטנר מעולם לא העפילו מעבר לסוף השבוע הראשון.

נפילתו של פסטנר בסופו של דבר הייתה בגלל מגוון סיבות. הייתה סאגת הגיוס שהובילה את התוכנית לשים את אביהם של הפרוספקטים המקומיים, דריק וקיי ג'יי לאוסון בצוות. היו המעברים של שחקני מארקט כמו ניק קינג ואוסטין ניקולאס. מעל לכל, פסטנר איבד את עבודתו כאשר הוא איבד את ההתלהבות של העיר. במהלך השנתיים האחרונות שלו כמאמן ראשי, התמעטו מספר הצופים, התוכנית החלה לאבד כסף, ואחד מבסיסי המעריצים בעלי התשוקה הרבה ביותר בכדורסל המכללות הוגדר כאדיש.

"הרבה תקווה, הרבה התלהבות – זה מה שעידן פסטנר היה", אמר ג'ון מרטין, מנחה בממפיס ESPN 92.9. "אבל אני חושב שזה אבד במהירות כאשר אנשים הבינו על המגרש שהוא לא המאמן שהם חשבו שהוא היה".

כאשר ג'ורג'יה טק באופן מפתיע משכו את פסטנר משם, הוחלט בממפיס ללכת לכיוון הנגדי עם גיוס של מאמן ותיק עם רזומה של אליפות ארצית. טובי סמית ניצח 19 משחקים בשנתו הראשונה כאשר התאומים לאוסון מובילים את הדרך, ו-21 משחקים בעונה שלאחריה לאחר שהם עברו לקנזס. אבל זה לא היה מספיק כדי להביא בחזרה את התלהבות לתוכנית.

באותו הזמן, הארדווי זכה באליפות אחר אליפות באיסט היי לאחר שייבא את השחקן מספר 1 במדינה, ג'יימס וויסמן, מנאשוויל הסמוכה. אוהדי ממפיס תמכו בקול לשכור את הארדווי והארדווי רצה את המשרה. לאחר שתי עונות בלבד, להנהלת ממפיס לא הייתה ברירה אלא לאכול את המשכורת בשווי 10 מיליון דולר כדי לפטר את לסמית.

היה רק מועמד אחד עבוד המשרה.

"ממפיס לא פיטרה את טובי סמית כדי לחפש אחר מאמן", פאריש אמר. "הם פיטרו את טובי סמית כדי לשכור את פני הארדווי".

East wins 3rd straight state title, Penny's next move is 'playing ...
פני הארדווי זוכה באליפות המדינה בממפיס איסט.

הרזומה של הארדווי הלך רחוק יותר מאשר המוניטין שלו כשחקן אהוב לשעבר ברמות התיכונים. הקסם העיקרי שלו הוא כנראה קשריו סצנת הגיוס הלאומית.

כאשר הוא עבד עם מריוות'ר בלסטר. הארדווי החליט לקחת שליטה על קבוצת YMCA מקומית ולהפוך אותה לקבוצת "AAU" חזקה. הארדווי קרא לתוכנית שלו Team Penny (ולאחר מכן שינה ל-Bluff City Legends). והשיג להם מקום במעגל EYBL של נייקי שצובר תאוצה. פתאום, הייתה להארדווי גישה לשחקנים הטובים ביותר במרחב והיכולת להיות בסביבת השחקנים הטובים ביותר במדינה במהלך סשנים שונים של הליגה במהלך כל אביב וקיץ.

הגיוס הראשון של הארדווי לא היה צריך יותר מדי שכנוע. לאחר ששיחק תחת הדרכתו של הארדווי בלסטר ובממפיס איסט, אלכס לומקס התפתח לתוך פרוספקט ארבעה-כוכבים עם הצעות ממכללות כמו פלורידה, LSU וקאל. הוא חתם על מכתב כוונות עם וויצ'יטה סטייט וקיווה להיות הפרד ואנווליט הבא. הדברים השתנו כאשר ממפיס שכרו את הארדווי. רק שבועות לאחר הצגתו של הארדווי במסיבת עיתונאים, לומקס נטש את השוקרס וקיבל מלגה מממפיס.

"כאשר התחייבתי וחתמתי עם וויצ'יטה, אף אחד לא ידע שפני הולך לקבל את העבודה בממפיס", לומקס אמר. "התקשרתי למאמן (גרג) מארשל ואמרתי לו שאני רוצה להשתחרר. אני עדיין אסיר תודה עבור המאמן מארשל שנתן לי את ההזדמנות".

שבוע מאוחר יותר, הארדווי השיג עוד גארד ארבעה-כוכבים מקומי עם טיילר האריס. זאת הייתה התחלה נחמדה בבניית הסגל שלו לפני שהוא בכלל אימן משחק מכללות אחד בחייו, אבל השורשים העמוקים ביותר היו עם המחזור של השנה הבאה.

די ג'יי ג'פריס הייתה המנה הגדולה הראשונה. ג'פריס שיחק עבור הארדווי בקבוצת פני במהלך עונת ה-AAU ופרח תוך כדי למגוייס חמישה-כוכבים ופרוספקט טופ-25. ג'פריס התחייב לקנטקי שבוע לפני שהארדווי נשכר. מספר חודשים לאחר מכן, הוא הפך להיות הגיוס הראשון אי פעם שמשך את ההתחייבות שלו מהווילדקטס במהלך עידן קאליפרי. להארדווי היה את עצמו עם שחקן כנף אתלטי בגובה 2.05 כדי להתחיל את המחזור הראשון האמיתי שלו. הקשרים שלו השתלמו שוב כאשר מלקולם דנדרידג', שחקן ארבעה-כוכבים גבוה ששיחק איתו בממפיס איסט ובקבוצת פני, התחייב גם כן.

ג'יימס וויסמן היה תמיד היהלום שבכתר. לאחר שנחשב כמועמד עבור קנטקי, ממפיס ישר נכנסו מחדש לתמונה כאשר הארדווי קיבל את המשרה. וויסמן כבר עקב אחר הארדווי מנאשוויל בתיכון והיה החתיכה המרכזית בקבוצת ה-EYBL, גם כן. קרב הגיוס נגד קאליפרי הרגיש אפילו כמירוץ גדול יותר כדי להנחית את הפרוספקט מספר 1 באמריקה: זה היה המלך הבלתי מעורער של ה-One-and-Done שעכשיו מאותגר על ידי אדם שיכול להיות היורש שלו.

כאשר וויסמן התיישב כדי לתת את ההצהרה שלו בשידור ישיר בספורטסנטר. הוא שלף בובת חד-קרן מהתיק שלו עם הסמל של ממפיס במרכזה. הארדווי ניצח את קאליפרי במשחק שלו.

עם שלושה מגוייסים בתוך ובסביבות 100 הראשונים בחיקו לפני תחילת השנה החדשה, הארדווי היה יכול לנוח על זרי הדפנה. במקום זאת, הוא המשיך לעבוד קשה יותר מאי פעם כדי להביא כיתת גיוס של שבעה שחקנים שזכו להיות מדורגים ראשונים במדינה.

ב-6 במרץ, ממפיס קיבלה התחייבות מדמיאן באו, גארד הגנתי בגובה 1.95 הנמצא מחוץ לדירוג 100 הראשונים שאיתו הארדווי מאמין שקיבל סיפור הצלחה רציני של שחקן שרץ מתחת לרדאר. לסטר קווינונס, 1.98 של שחקן כנף המתואר כאחד הקלעים הכי טובים בכיתת המחזור שלו, שנתן את התחייבותו לטייגרס ב-10 במאי. שלושה ימים לאחר מכן, ראג'ן "בוגי" אליס נתן את הבטחתו להארדווי ממש מיד לאחר שחזר מהתחייבויותו לדיוק כמגוייס טופ-40 לאחר הכרזתו של טרה ג'ונס שהוא יחזור לשנתו השנייה.

לממפיס היה עוד שפן אחד אחרון בשרוול. פרצ'יוס אצ'יוואה, קומבו פורוורד בגובה 2.10 המדורג ברשימת הגיוסים כטופ-20 ומתוכנן להיות שחקן של שנה אחת, שנתן להארדווי את התחייבויותו השלישית במאי. מחזור הגיוס העליון של הטייגרס הכולל עכשיו שבעה שחקנים המדורגים בתוך רשימת ה-115 של כיתת המחזור שלהם, עם הכישרון הנמתח על כל עמדה.

הארדווי לא עשה את כל זה בעצמו. הוא אסף הזהירות את הצוות שלו כדי שיתיישרו עם ערכי הקהילה שלו וחלומות ה-NBA אותם הוא רצה למכור. במובנים האלה, מייק מילר כנראה יהיה הגיוס הכי חשוב של הארדווי. מילר חתם על הצטרפותו לממפיס כעוזר מאמן שנה לאחר שהסתיימה הקריירה המקצוענית הארוכה והמצליחה שלו. מילר לא היה סתם שם גדול במעגלי משחקי הגמר של ה-NBA ובעל חברות עם לברון ג'יימס. הוא גם נקשר אל העיר מימיו כשחקן עם הגריזליס יחד עם בן דודו, ארני קויפר, המעורב בסצנת כדורסל הצעירים המקומית.

יחד, הארדווי ומילר מציגים את אחד מצמדי העלית האמיתיים בגיוס בכדורסל המכללות.

"הילדים האלה רוצים לנצח, אבל בסופו של יום זה הכל קשור ל-NBA", אמר קורי אוונס, אנליסט גיוס לאומי עם הרייבלס. "אולי לפני 20 שנה זה היה קשור לאליפות הלאומית. ישנה סיבה מדוע כמעט כל הצוות בממפיס עם קשרים ב-NBA. תוכניות אחרות ניסו למכור את זה, אבל בהחלט יש איזו לגיטימציה לזה עם ממפיס".

"פני בנה את היסודות לצוות נהדר. מייק מילר הוא אחד האנשים הכי פחות מוערכים שם. אני חושב כי היכולת שלו לבנות מערכת יחסים עם הילדים האלה היא נהדרת. זאת העבודה של פני לסגור, שבזה הוא מצויין. השם שלו עדיין מהדהד".

Image may contain: 4 people, people smiling

שנתו הראשונה של הארדווי בממפיס הרגישה כמו מסיבת החזרה הביתה. עם סגל נטול טביעות אצבע שלו, הטייגרס סיימו במאזן 22-14, וסיימו במקום החמישי בקונפרנס ה-AAC, והחמיצו בקושי את טורניר ה-NCAA. הטייגרס שיחקו במהירות על (מסיימים במקום 7 מתוך 353 קבוצות בדיביזיה ה-1 בקצב משחק), מכריחים איבודי כדור בהגנה, ומטיפים לחלוקת הכדור. אלו ליבת העקרונות שהארדווי לקח ממייק דאנטוני ולארי בראון, שני המאמנים שהכי השפיעו עליו ותחתיהם הוא שיחק. עכשיו המטרה שלו היא לקחת את הפילוסופיות שלו וליישם אותן בקבוצה צעירה אך מוכשרת יותר השנה.

עם המגייס מספר 1 במדינה המוביל את כיתת הגיוס מספר 1 במדינה, הארדווי וממפיס נחשבים לפייבוריטים בקונפרנס שלהם ומהווים להיות איום לריצה ארוכה במרץ. עם אלו מגיעות נטל הציפיות אבל הארדווי לא נסוג לאחור מכל ההתרגשות.

"המטרה שלי היא חשיבה על אליפות", הוא אמר. "כשאתה מקבל מחזור כפי שאנחנו קיבלנו, אפילו שאנחנו צעירים, אנחנו מאוד כישרוניים. אז השנה, באופן מציאותי, אנחנו יכולים לומר שאנחנו רוצים לזכות באליפות הלאומית. אנחנו רוצים לזכות בקונפרנס, לזכות באליפות הקונפרנס, ולתת לעצמנו את ההזדמנות לקבל דירוג גבוה שאיתו נתחיל את המסע שלנו לעבר המטרה".

בהרבה מאוד מובנים, הקבוצה הזו מרגישה התאמה מדויקת לממפיס. בסגל יש שבעה שחקנים שנולדו בטנסי, ואחד מהם מג'ורג'יה השכנה וממסיסיפי. השורשים העמוקים באזור יכלו להגיע רק מהארדווי, אגדה מקומית שבילה את כל חייו בייצוג ותמיכה בעיר הולדתו.

"זוהי עיר של כדורסל", הארדווי אמר. "ההיסטוריה של בית הספר עם האוהדים הולכות דורות אחורה, מרבי-סבא, לסבים, לאבות, לילדים. הכדורסל של ממפיס הוא כל מה שהם מכירים".

זוהי העונה שלה האוהדים של ממפיס חיכו. אף אחד אחר לא יכול לספק זאת מלבד פני הארדווי.

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. נפלא, נפלא, נפלא. אני מקווה שפני נרדאוויי לא החליט על אליפות מכללות לפני שהוא עוהד ל-NBA. לנצח ב-NCAA תלוי בהמון גורמים, ואחד מהם הוא מזל. ה-NBA צריכה מאמן כמוהו.
  תרגום נפלא של סיפור שאני מכיר.

 2. תודה סמיילי!
  .
  לפני יש יתרון גדול מאוד על שחקני עבר אחרים, מאחר והוא צמח מלמטה. היכולת שלו לגייס שחקנים גדולה לאין שיעור מהאפשרויות של חבריו ל-NBA (ע"ע פט יואינג או כריס מאלין). זה לא רק וייסמן שאומן על ידו, אלה שחקנים אחרים שהכירו אותו ב-AAU ורוצים לשחק תחתיו. ה-NCAA צריכה את ממפיס חזקה, זה יעשה רק טוב לכדורסל.

 3. משובח סמיילי
  משמח אותי לראות כוכבים כמו פני (שתמיד היה נראה לי קצת פרימהדונה) עושים דברים כאלה
  כבוד
  🙂

כתיבת תגובה

סגירת תפריט