קטעים מתוך הספר שה-NBA לא רוצה שתקראו – טומי קרייג / תרגום Smiley

קטעים מתוך הספר שה-NBA לא רוצה שתקראו – טומי קרייג / תרגום Smiley

קטעים מתוך הספר שה-NBA לא רוצה שתקראו

טומי קרייג / deadspin.com
אוקטובר 28, 2009

מאמר מקורי: https://deadspin.com/excerpts-from-the-book-the-nba-doesnt-want-you-to-read-5392067

כפי שהובטח מוקדם יותר, הנה מגוון קטעים מהספר המועדף על דיוויד סטרן, לשרוק במשרוקית (Blowing the Whistle), מעת טים דונהי.

על הימורים אצל שופטים:

כדי להשתעשע קצת על חשבונם של עושי הצרות הגדולים ביותר, השופטים שהיו עובדים במשחק לפעמים היו עורכים התערבות ידידותית בין עצמם: השופט הראשון שנותן לאחד הילדים הרעים עבירה טכנית לא יצטרך לתת טיפ לנער הכדורים באותו הערב. ב-NBA, נער הכדורים עורכים את חדר ההלבשה לשופטים ומוודאים שהוא יהיה מצויד באוכל ובירה לארוחה שלאחר המשחק. בדרך כלל היינו שוחקים את הילדים עם שורה של בקשות אישיות ואז מגניבים לו שטר של 20 דולר. טכנית, הזוכה בהתערבות היה מנצח פעמיים – הוא לא היה צריך לשלם לילד והוא זכה לשרוק את העבירה הטכנית על הכובב-הרברבן-החזק-והבעייתי.

לאחר כדור הביניים, זה היה מגוחך כאשר שלושתינו ישר היינו מרוכזים במלוא תשומת הלב שלנו על הקורבן המיידי, מחכים למשהו, כל דבר, כדי להצדיק עבירה טכנית. אם הבחור היה מביט לעבר אחד מאיתנו וממלמל, היינו שורקים. מאוחר יותר בחדר ההלבשה של השופטים, היינו מורידים כמה בירות, אוכלים כמה כנפי עוף, ונקרעים מצחוק.

היה לנו עוד גרסה לדבר הזה שהתייחסה להתערבות ה"שריקה הראשונה במשחק". בזמן שעדיין היינו בחדר ההלבשה לפני המשחק, היינו מתערבים מי מאיתנו ישרוק את העבירה הראשונה במשחק. השופט היה צריך לשלם לנער הכדורים ולסדר את ארוחת הערב עבור שני השופטים האחרים. לפעמים, הסכום היה מגיע ל-50 דולר לבחור. כמו ההתערבות על העבירה הטכנית – רק שהפעם בחנו את העצבנים אחד של השני למי יש את האומץ להחזיק הכי הרבה זמן עד לשריקה של עבירה. היו מקרים שהיינו מחזיקים מעמד לשתיים או שלוש דקות – נצח במונחי משחק ב-NBA – לני שהיינו נושפים במשרוקית. זה לא שינה הרבה עם גופות היו עפות לכל עבר, שום עבירה נשרקה בגלל שאף אחד לא רצה להפסיד בהתערבות.

שיחקנו במשחק הקטן הזה במהלך העונה הרגילה ובליגת הקיץ. לאחר המשחק, כל שלושת השופטים היו מתאספים ליד הוידאו כדי לצפות בהילוך החוזר של המשחק. מוקדם במשחק, השדרן היה אומר, "לעזאזל! הם באמת נותנים להם לשחק הערב!" אם הם רק היו יודעים…

במהלך משחק ליגת קיץ אחד ספציפי, דיוק קלהאן, מארק וונדרליך, ואני הגענו לזמן של שלוש דקות ברבע הראשון מבלי לשרוק לעבירה. רצנו הלוך ושוב על המגרש, נקרעים מצחוק כאשר השחקנים נחבטים בלי רחמים ללא תגובה לשריקה. השחקנים היו מותשים מהריצה האינסופית כאשר קלהאן לבסוף שרק את העבירה הראשונה בגלל שמיקי מור מניו ג'רזי נטס פשוט הכשיל את השחקן היריב ממש מולו. עצוב מאוד עבור קלהאן – הוא הפסיד בהתערבות.

הפכתי להיות טוב במשחק הזה שכאשר עבירה ברורה הייתה מתקרבת ממש מולי, הייתי שורק לצעדים או לעבירת שלוש-שניות במקום זה. ההפרות האלו הן לא עבירות אישיות, ככה שעדיין הייתי במירוץ לניצחון בהתערבות. השחקנים היו מסתכלים עלי עם חוסר אמונה על פניהם כאילו הם אומרים, "מה לעזאזל זה היה?"

על טיפול בכוכבים:

היחסים בין שחקני NBA והשופטים למעשה נראים על פני כל השטח – אהבה, שנאה, וכל מה שביניהם. שחקנים מסוימים, אפילו הטובים ביותר, היו מסומנים על ידי השופטים בליגה בגלל שהם היו מוכשרים מדי לטובת עצמם. רג'אה בל, לשעבר בפיניקס סאנס ועכשיו בסגל של שארלוט בובקאטס, היה אחד מאותם השחקנים. מומחה הגנתי במהלך הקריירה שלו, לבל היה מוניטין כ"עוצר כוכבים". היכולות ההגנתיות שלו היו כל כך מחודדות שהוא היה מסוגל להשבית סופרסטאר, או לפחות לגרום לו לעבוד עבור הנקודות שלו. קובי בראיינט בדרך כלל היה מתוסכל מהנחישות של בל בהגנה. בואו נודה בזה, אף אחד לא באמת מצליח לחסל כוכב בקליבר של קובי, אבל בל היה מסוגל לתסכל את קובי, לקחת אותו אל מחוץ למשחק שלו, ולהפריע לקצב שלו.

הייתם חושבים שה-NBA יאהב בחור שמשחק כזו הגנה נהדרת. תחשבו שוב! עוצרי כוכבים פוגעים בקידום האהדה אצל שחקנים. האוהדים לא משלמים מחיר גבוה כדי לראות שחקנים כמו ראג'ה בל – הם משלמים כדי לראות סופרסטארים כמו קובי בראיינט המסוגלים לקלוע 40 נקודות. אוהדי כדורסל מסורתיים אוהבים לצפות בהגנה טובה, אבל ה-NBA רוצים שהשמות הגדולים יקלעו הרבה נקודות.

אם שחקן במעמד של קובי מתנגש עם האהדה לראג'ה בל, השריקה כמעט תמיד תלך לטובתו של קובי ולרעתו של בל. כחלק מהאימון השוטף שלנו וההכנה למשחק, שופטי NBA מקבלים באופן קבוע וידאו של תוכנית-משחק ממשרדי הליגה. במהלך השנים, צפיתי הרבה שעות מוקלטות של קלטות וידאו שראג'ה בל מעורב בהן. הצילומים שניתחתי בדרך כלל התמקדו בעבירות כנגד בל, לעתים נדירות לטובתו. המסר היה עדין אבל ברור – תשרקו עבירות כנגד השומרים של הכוכבים כי הם פוגעים במשחק.

אם לקובי בראיינט היו נשרקות שתי עבירות ברבע הראשון או השני הוא היה יורד לספסל, שופט אחד פעם אמר לשופט השני, "לקובי יש שתי עבירות. בוא נוודא שאם אנחנו שורקים לעבירה שלו, זאת עבירה ברורה, בגלל שאחרת הוא הולך לחזור לספסל. אם הוא מעורב במהלך בו נשרקה שריקה לעבירה, תן את הפאול לשחקן אחר".

אותו הדבר, כאשר המשחקים נהפכו לקשוחים ופיזיים, היינו מתאספים ומסכימים להדק את השיפוט במשחק. ככה שהיינו מתחילים לשרוק לעבירות לשחקנים שלא ממש היו רלוונטים – "תיק-תק" או "מגע" של עבירות כאשר שחקן אחד היה נוגע קלות בשחקן אחר ולא ממש הפריע לו בהתקדמות. תחת נסיבות מסוימות במהלכים האלה לא היו נשרקות עבירות, אבל לאחר הרבה התכתשויות היינו רוצים לקחת בחזרה את השליטה. לעולם לא היינו שורקים עבירות כאלו לסופרסטארים, רק לשחקנים הממוצעים שלא היו בעלי סטטוס של כוכב. היה חשוב לשמור את הכוכבים על הפרקט.

אלן אייברסון מהווה דומא טובה לשחקן שיוצר תגובה חזקה, גם חיובית וגם שלילית, בין חיל השופטים ב-NBA. למשל, השופט הוותיק סטיב ג'אבי שנא את אלן אייברסון ושנא לשרוק לטובתו. אם ג'אבי היה על המגרש כאשר אייברסון היה משחק, תמיד הייתי מהמר על הקבוצה השנייה שתנצח או לפחות תכסה את יחס ההימורים (Spread). לא משנה כמה פעמים אייברסון נפל לרצפה, הוא בקושי ראה את קו העונשין. מצד שני, לג'ואי קרופורד היה נכד שהעריץ את אייברסון. פעם ראיתי את קרופורד לוקח את הילד מהיציע למגרש בזמן החימום כדי לפגוש את הסופרסטאר. אייברסון והנכד של קרופורד עמדו שם, לוחצים ידיים, מחייכים, מדברים על כל מיני דברים. אם ג'ואי קרופוד היה על המגרש, הייתי די בטוח שקבוצתו של אייברסון תנצח או לפחות תכסה את יחס ההימורים.

המדיסון סקוור גארדן היה המקום להיות בו כאשר יש התמודדות גדולה בין המיאמי היט לניו יורק ניקס. עבדתי במשחק עם דריק סטאפורד ועם גארי זיילינסקי, בידיעה שהניקס היו הימור בטוח לקבל טיפול אוהד באותו הערב. לדריק סטאפורד היו יחסים קרובים עם מאמן הניקס, אייזיה תומאס, והוא תיעב את מאמן ההיט, פט ריילי. הייתי בוחר בניקס מבלי להניד עפעף והתכוננתי לרכבת ההרים שהולכת להיות על הפרקט.

במהלך החימום, שאקיל אוניל ניגש לסטאפורד ושאל אותו אם אפשר להוציא מעט אוויר מהכדורים.

"האם זה כדור המשחק?" אוניל שאל. "הוא קשה מדי, בחייך, די, תן למעט אוור לצאת ממנו". 

סטאפורד לאחר מכן קרא לאחד מנערי הכדורים, ביקש מחט לניפוח, ונתן להוציא מעט אוויר מהכדור, כשהוא מקבל קריצה וחיוך מאוניל.

על שריקות בניסיון לכפר:

אני זוכר משחק אחד מסויט שעבדתי בו עם ג'ואי קרופורד ועם פיל רובינסון. מינסוטה וניו אורלינס היו במשחק צמוד שהלך עד לדקה האחרונה, וקרופורד אמר לנו לוודא שאנחנו בטוחים ב-100% בכל פעם שאנחנו שורקים במשרוקית. כאשר המשחק התחדש, מאמן מינסוטה פליפ סונדרס התחיל לצרוח לעברנו על מנת לקבל שריקה. רובינסון נבהל ושרק כנגד ניו אורלינס. הבעיה היחידה הייתה שזאת לא הייתה השריקה הנכונה. טים פלויד, מאמן ההורנטס, השתגע. הוא פרץ בסערה למגרש ובעט בכדור לתוך היציע. רובינסון היה חייב לזרוק אותו, ומינסוטה ניצחו במשחק.

[…]

מאוחר יותר באותו השבוע, רוני נון אמר לי שיכולנו לכפר עם שריקה אחרת כנגד מינסוטה כדי להשוות או כדי שהמשחק ישאר צמוד. הוא אפילו היה ספציפי – אולי היינו צריכים לשקול עבירת צעדים כנגד קווין גארנט. שיחה לגבי הפוליטיקה של המשחק! ברור שעמדת השופטים הרשמית ממשרד הלידה תמיד תהיה, "אין דבר כזה שריקות לכפר על שריקות אחרות".

על עמיתיו השופטים:

דיק באווטה

Image

קרופורד רצה שהמשחק יגמר במהירות כדי שהוא יוכל לחזור, להירגע, לשתות בירה. [דיק באווטה] רצה שהמשחק ימשיך כדי שהוא יוכל לשמוע את שמו בטלוויזיה. הוא למעשה שילם לעובדת באמריקן איירליין כדי לצפות בכל המשחקים בהם שפט ושתרשום כל מה שצוות השידור אמר לגביו. לא משנה כמה מאוחר המשחק היה מסתיים, הוא היה מעיר אותה כדי לקבל דוח מלא. הוא אהב את תשומת הלב.

באחת הפעמים הראשונות שאני וג'ק התערבנו לגבי משחק NBA, דיק היה על המגרש. הקבוצה שאותה בחרנו הפסידה את המשחק, אבל היא הצליחה לכסות את הפרש הספרד הגדול וזאת הצורה בה זכינו בכסף. בגלל הקבוצות באותו הערב, הייתי שם לב מי הולכת לנצח, אבל זאת לא הסיבה שבגינה היה לי מספיק ביטחון שלחצתי על ההדק ובחרתי בקבוצה השנייה. הסיבה האמיתית שבחרתי בקבוצה המפסידה הייתה שהייתי די וודאי שהם יכסו את הספרד, לא משנה כמה גרוע הם שיחקו. זה מתי שדיק באווטה נכנס לתמונה.

מהמעורבות הכי מוקדמת שלי עם באווטה, למדתי שהוא אוהב לשמור על המשחקים צמודים, וכאשר קבוצה נקלעת לפיגור דו-ספרתי, הוא עוזר לשחקנים להציל את עצמם. הוא מבצע את אקט הרחמים הזה בשקט, ולעתים קרובות, על ידי שריקות כנגד הקבוצה שמשחקת טוב יותר באותו הערב. צבירת העבירות לפתע נעשית חד-צדדית בין המתמודדות, והתוצאה מתחילה להיות צמודה. זאת הדרך בה דיק באווטה שופט את המשחק – וכולם בליגה יודעים זאת.

עמיתי השופט דני קרופורד הלך למחנה האימונים של מייקל ג'ורדן לפני שנים ומאוחר יותר סיפר לי שהייתה לו שיחה ארוכה עם שופטים אחרים ושחקני NBA על הצורה בה באווטה מעודד קבוצות חלשות. דני אמר לי שג'ורדן בעצמו אמר שכולם בליגה יודעים שבאווטה מרמה במשחקים ושהשחקנים והמאמנים פשוט מקווים שהוא ירמה עבורם באותו ערב של המשחק. רמאות? זוהי מילה מאוד חזקה לשימוש במשפט הכולל את דיק באווטה. האם הפעולה המודעת של עזרה לקבוצה לזחול בחזרה אל התחרות היא "רמאות"? האני מאמין של השופטים מבית הספר ואל ה-NBA הוא "תשרוק את מה שאתה רואה". ברור, זה שונה לחלוטין מלשרוק בכוונה יותר עבירות מול קבוצה אחת לעומת אחרת. האם לדיק באווטה יש אג'נדה נסתרת? הוא שהוא היה איש החברה האולטימטיבי, מוודא שה-NBA והאוהדים יקבלו משחק תחרותי ברוב הפעמים שהוא היה על הפרקט?

לימוד תחת דיק באווטה במשך 13 שנה היה כמו לרדוף אחרי תואר במניפולציה מתקדמת על המשחק. הוא ידע כיצד להכתיב את הקצב והטון של המשחק יותר טוב מכל שופט אחר בליגה, וזה בפער עצום. הוא גם ידע כיצד לקחת – ואיך לא לקחת – רמזים מההנהלה הבכירה של ה-NBA ולהאריך סדרת פלייאוף, או גרוע מכך, לשנות את הטבע של אותה הסדרה.

גמר המערב ב-2002 בין הלוס אנג'לס לייקרס לסקרמנטו קינגס מציג דוגמה מהדהדת למניפולציה במשחק ובסדרה בצורה הכי מכוערת שיש. כאשר הקבוצות התכוננו למשחק מספר 6 בסטייפלס סנטר, סקרמנטו הייתה ביתרון 2-3 בסדרה. השופטים ששובצו למשחק היו דיק באווטה, בוב דלייני, וטד ברנרדט. מיד כאשר השופטים למשחק נבחרו, כולנו ידענו מיד כי הולך להיות משחק שביעי. סדרות ארוכות היו טובות עבור הליגה, עבור רשתות הטלוויזיה, ועבור המשחק עצמו. אה, ועוד דבר אחד: זה היה נהדר עבור השווקים הגדולים, מעמד הכוכבות של הלוס אנג'לס לייקרס.

בפגישה המקדימה לקראת משחק 6, הנהלת הליגה העבירה מסר שמספר שריקות – שריקות שיהיו לטובת הלייקרס – התפספסו על ידי השופטים. זה היה  למעשה סוג של מידע לא-ממש-חבוי שאני ושופטים אחרים נותרנו לפרש. לאחר קבלת ההודעה, באווטה דיבר בפתיחות לגבי העובדה שהליגה רצתה שמשחק מספר 7 יתקיים.

"אם ניתן העדפה בשריקות לקבוצה שנמצאת בפיגור בסדרה, אף אחד לא הולך להתבכיין. הסדרה תהיה שווה עם 3 ניצחונות לכל קבוצה, ואז הקבוצה הטובה יותר יכולה לנצח במשחק מספר 7", באווטה הצהיר.

כפי שההיסטוריה מראה, סקרמנטו הפסידה במשחק 6 במותחן פרוע כאילו נלקח מסרט המראה שהלייקרס נשלחו לקו העונשין תודות לשיפוט. עבור שופטי ה-NBA האחרים שצפו במשחק מהטלוויזיה, זאת הייתה הופעה מבישה על ידי הצוות בהובלת באווטה, אחת מתצוגות השיפוט המביכות ביותר בכל הזמנים.

הסדרה ב-2002 בהחלט לא הייתה הפעם הראשונה או האחרונה שבאווטה הניח את משקלו על משחק חשוב. הוא גם שפט במשחק 7 בסדרת גמר המערב ב-2000 בין הלייקרס לטריילבלייזרס. הלייקרס היו בפיגור 13 בתחילת הרבע הרביעי כאשר באווטה ניגש לעבודה. הלייקרס רצו 13-31 מול פורטלנד ברבע הרביעי והמשיכו לניצחון במשחק ובסדרה עצמה. זה בחלט לא פגע בלייקרס שהם קיבלו 37 זריקות עונשין מול 16 של הטריילבליזרס.

שבועיים לפני שעונת 2003-04 הסתיימה, באווטה ואני צוותנו לשפוט משחק באוקלנד. באותו אחר הצהריים לפני כדור הביניים, שוחחנו על המשחק האחרון בלוח הזמנים שלנו. זה היה משחק העונה הרגילה האחרון שבו שובצנו לשפוט, בו התמודדה דנבר מול סן אנטוניו. דנבר הפסידה משחק לפני מספר שבועות בגלל טעות שיפוט, הפסד שיכול להיות ההבדל בין העפלה שלהם לפלייאוף לבין פספוס. באווטה אמר לי שדנבר זקוקים לניצחון ושזה יראה רע עבור הצוות והליגה אם הנאגטס יחמיצו את הפלייאוף במשחק אחד. עדיין היו מספר משחקים שנותרו בלוח המשחקים לפני סיום העונה, והדירוג יכול עוד להשתנות. אבל באותו היום באוקלנד, באווטה הסתכל עלי והצהיר בנונשלנטיות, "דנבר ינצחו אם הם יהיו זקוקים לניצחון. זאת הסיבה שאני שופט שם".

חשבתי לעצמי, כיצד דנבר הולכים לנצח במשחק חוץ בסן אנטוניו? באותו הזמן, הספרס סביר להניח היו הקבוצה הטובה ביותר בליגה. באווטה ענה על שאלתי לפני שהיא בכלל נשאלה.

"דאנקן יהיה על הספסל עם שלוש עבירות בתוך חמש הדקות הראשונות של המשחק", הוא הבהיר ברוגע.

באווטה המשיך והודיע לי שזאת לא הייתה הפעם הראשונה שה-NBA מציבים אותו עבור מטרה מסוימת. הוא מנה דוגמאות, כולל את סדרת הפלייאף ב-1993 כאשר הוא הושיב את גארד ניו ג'רזי נטס, דראז'ן פטרוביץ', על הספסל עם עבירות מהירות כדי לעזור לקליבלנד לגבור על הנטס. הוא גם דיבר בפתיחות על הסדרה בין לוס אנג'לס לסקרמנטו ב-2002 וכינה את עצמו כ"גו-טו גאי" של ה-NBA.

כפי שהסתבר, דנבר לא היו צריכים את הניצחון בסופו של דבר, הם הבטיחו את המקום בפלייאוף לפני שהם שיחקו בסן אנטוניו. בטוויסט שרצה הגורל, אלו היו הספרס שהיו זקוקים לניצחון כדי להבטיח את אליפות האזור, ובאווטה סיפק זאת באדיבות. במפגש שלנו לפני המשחק, הוא דיבר על כמה חשוב המשחק עבור סן אנטוניו וכמה חסר משמעות זה עבור דנבר, ושסן אנטוניו הולכים להנות מהעדפה של השריקות באותו הערב. חמוש במידע הפנים הזה, התקשרתי לג'ק קונקנון לפני המשחק ואמרתי לו להמר על הספרס.

ללא הפתעה, זכינו בענק. סן אנטוניו הביסו את דנבר לחלוטין באותו הערב, בניצחון בהפרש של 26 נקודות. כאשר ג'ק התקשר אלי בבוקר למחרת, הוא הביע את תדהמתו בצורה שבה יכולות להתבצע מניפולציות במשחקי NBA. מפוכח, כן. נדהם, לא. זאת הדרך בה במשחק משוחק באיגוד הכדורסל הלאומי.

באימייל שנשלח לאחר מכן לצוות השופטים ולמשרדי הליגה, קרופורד הלין על חוסר הכבוד שיש לשחקנים כלפי השופטים ועל כישלון ה-NBA בגיבוי שלו. ואז, כירייה ישירה עבור הליגה המחבקת שופטים כמו דיק באווטה, הוא נזף בישירות:

"אני גם אמרתי [לסטו ג'קסון] שהצוות בסגל השיפוט של דיק באווטה – מתחנף ומלקק את ישבנתם של אחרים כדי להתקדם. נורא, אבל זאת המציאות".

קרופורד גם נגע בעובדה ששללו ממנו את הזכות לשפוט בפלייאוף באותה השנה:

"תסתכלו על הצד החיובי, כולם, יותר משחקים פלייאוף עבורכם ועבור דיק, אולי תצליח להיות ראש הצוות במשחק מספר 7 בסדרת הגמר, שמדובר באבסורד בפני עצמו שאתה בכלל בסדרת הגמר".

טומי נונז

Pro-Am Tournament – Tommy Nunez Foundation

הסיפור המועדף עלי בנוגע לטומי נונז הוא מהפלייאוף ב-2007 כאשר סן אנטוניו ספרס הצליחו לעבור את פיניקס סאנס בסיבוב השני. ברור, מה שרבים מהאוהדים לא ידעו שיש משהו שעובד כנגד פיניקס מאחורי הקלעים. נונז היה המפקח על הצוות באותה סדרת פלייאוף, והוא בהחלט היה בעל עניין מיוחד.

נונז אהב את הקהילות האיספניות בסן אנטוניו והיו לו הרבה חברים שם. הוא היה שופט במשך 30 שנה ואהב להיות בדרכים. למעשה, הוא אמר שהסיבה העיקרית שהוא אהב למפקח על צוותים זה כדי לשמור שהוא ימשיך לטייל. אז נונז רצה לחזור לסן אנטוניו עבור הגמר האזורי. בנוסף, הוא, כמו שופטים רבים אחרים, לא חיבבו את בעלי הסאנס רוברט סארבר בגלל הדרך שבה התייחס לשופטים. שני הדברים האלה שיחקו תפקיד כאשר הוא הכין את השופטים לקראת המשחקים בפגישות הצוות. אני זוכר שצחקתי איתו ואמרתי, "אתה תאהב להמשיך להגיע לכאן". הוא הצביע על כל מה שפיניקס יכולים היו להתחמק ממנו ואף פעם לא אמר לנו לחפש משהו בהקשר של סן אנטוניו. נונז צריך לקבל טבעת אליפות לענוד על האצבע שלו.

דריק סטאפורד וג'ס קרסי

SI Vault on Twitter: "Jess Kersey breaks up fight between Mitch ...

ברור, לסטאפורד יש גם כן חברים בליגה. שובצתי לשפוט במשחק של הניקס במדיסון סקוור גארדן איתו ב-6 בפברואר, 2007. ניו יורק זרקו מספר בלי נתפס של 39 זריקות עונשין באותו הערב מול שמונה הזריקות העלובות של מיאמי. זה נראה כאילו סטאפורד עבד עבור הניקס, כשהוא שורק לעבירות כנגד מיאמי כמו משוגע. אייזיה תומאס אימן את הניקס, ולאחר הניצחון בהפרש של ארבע נקודות של ניו יורק, בחור מהניקס הגיע לחדר ההלבשה שלנו כשהוא מחפש את סטאפורד, שהיה במקלחת. הוא אמר לנו שתומאס שלח אותו כדי לקבל את כתובת ביתו של סטאפורד. מסתבר, סטאפורד ביקש מהמאמן לפני המשחק נעליים חתומות וגופיית משחק עבור ילדיו. פתאום, זה הכל היה הגיוני.

השופט ג'ס קרסי היה עוד אחד מהבחורים של אייזיה. הם דיברו בפתיחות בטלפון כאילו הם הכירו אחד את השני מאז הילדות. תומאס אפילו אמר לקרסי שהוא דוחף להזיז את רוני נון מעבודת המפקח כדי שקרסי ודיק באווטה יוכלו לקחת שליטה. הדברים האלה קרו כל הזמן, והמשכתי לחכות למשחק של הניקס כאשר סטאפורד, באווטה וקרסי צוותו ביחד. זה היה כאילו לדעת את מספרי הזכייה בלוטו לפני ההגרלה!

סטיב ג'אבי

Steve Javie to Speak at the Father/Son Banquet | News-item - La ...

ואז הייתה את האיבה המתמשכת בין ג'אבי לסופרסטאר של הסיקסרס, אלן אייברסון. הקרע היה כל כך גדול שהג'נרל מנג'ר של פילדלפיה, בילי קינג, התלונן לעיתים תכופות לליגה לגבי הטיפול של ג'אבי באייברסון במהלך המשחק.

אייברסון בסופו של דבר הועבר בטרייד לדנבר, ובמשחקו הראשון מול קבוצתו לשעבר, הוא הושלך החוצה לאחר שתי עבירות טכניות.לאחר מכן, אייברסון רמז כי לג'אבי יש משהו נגדו, כשאמר, "חשבתי שעשו עלי עבירה במהלך ההוא, ואני אומר שחשבתי שהוא שופט את המשחק באופן אישי, והוא זרק אותי החוצה. הפיוז שלו קצר בכל מקרה, והייתי צריך לדעת שאני לא צריך להגיד כלום בכל מקרה. זה היה משהו אישי איתי ואיתו מאז שהגעתי לליגה. זה פשוט היה המשחק המושלם עבורו לנסות ולגרום לי להיראות רע". הליגה קנסה את אייברסון ב-25,000 דולר על התגובה שלו, אבל רוב שופטי הליגה חשבו כי העונש קל מדי וכעסו כי הוא לא הושעה. כתוצאה מכך, החלטנו באופן קולקטיבי לקבל מעט צדק בעצמנו, ופגענו באייברסון מתי שהיינו יכולים.

מיד לאחר התקרית בין ג'אבי לאייברסון, עבדתי במשחק של הג'אז מול הנאגטס שנערך בדנבר ב-6 בינואר, 2007. במהלך הפגישה שלפני המשחק, חברי השופטים ברני פרייר וגארי זיילינסקי הסכימו שאנחנו הולכים לאכוף את הכלל באחיזת הכדור (Palming rule) כנגד אייברסון. כדרור כאשר אוחזים בכדור עם כף היד היה משהו שאייברסון אהב לעשות, אבל אם הוא רק מתקרב לאחיזה כזו, היינו הולכים לשרוק. ברור, המעשים שלנו כתגובה ישירה להשתלחויות של אייברסון בג'אבי. ממש לאחר מכן, אני במהרה התעשתי על עצמי ועשיתי שיחת טלפון חשובה.

דבקים בתוכנית המשחק, כל אחד מאיתנו שרק להפרה של הכדרור על ידי אייברסון ברבע הראשון – כולנו רצינו להשתתף בכיף. ההפרות נראו שהשפיעו על הקצב של אייברסון והוא שיחק נורא באותו הערב, כשהוא קולע ב-5 מ-19 בנוסף לחמישה איבודים. לאחר שהוא קיבל שריקות שוב ושוב במהלך כל הערב, אייברסון ניגש אלי בהכנעה.

"כמה זמן אני הולכים להעניש אותי על מה שקרה עם ג'אבי?" הוא שאל בשקט.

"אני לא יודע על מה אתה מדבר, אלן", הגבתי.


פוסט נוסף בנושא זה: איך השופט לשעבר, טים דונהי, זמם קשר "לסידור" משחקי ה-NBA – סקוט עדן

לפוסט הזה יש 42 תגובות

 1. נו די צפוי אבל היי אין הטיות משחקים הכל טעויות הליגה לא מכוונת בכלל הכל מקרי אל תגזימו 😂😂😂
  אמרתי לכם כדורסל אמיתי והוגן יש רק בשכונה. כל היתר מושחת בחסות הכסף גם בכדורגל.
  את הרוב אתם לא תשימו לב תהיו כמו גיא ותגידו טעות קטנה זה הגאונות אבל יש את המקרים שהשופט לא הצליח ומסה בכל הכוח שהם בולטים לכולם לייקרס קינגס אז הבנתי שזה מכור אחכ היה ספרס סאנס ואז הגיים 7 פוסטר שלקח להארדן כנראה אליפות על עבירות ברורות.
  בכדורגל שנים אמרתי שיובה מוכרים משחקים ואחרי כמה שנים אופס..
  הפנדל של פפה מול אלצה זה ההוכחה הכי גדולה למכירת משחק ובארץ היה את משחק השרוכים והדרבי החיפאי של ישראל כהן שהיה הכי מצחיק ששם השופט בטח הימר על תיקו וכהן הימר על הפסד של קבוצתו כי השופט התעלם מ4 פנדלים 100 אחוז מול העיניים שלו על מנת להשאיר את התוצאה ואז כבר לא היה לו ברירה חח כמו ההתערבות של דונהי זה היה.

 2. תודה סמיילי.
  את דיק באווטה מחקתי מאז אותו משחק 6 ביזיוני שנתן ללייקרס אליפות על מגש. זה היה שיפוט כל כך בוטה לטובת הלייקרס שאם לא היה כל כך צמוד הייתי מכבה את הטלוויזיה במהלכו.
  לגבי הרבע הרביעי של הלייקרס מול פורטלנד במשחק 7- אני לא מתפלא על מה שנאמר. זוכר טוב את האובר קולינג נגד הבלייזרס. אגב, גם ב-2010 אני בטוח שהיתה התערבות על הלייקרס מול בוסטון במשחק השביעי, כשהשופטים שואפים אוויר בהתקפה של בוסטון ונושפים לתוך המשרוקית בהתקפה של הלייקרס- 21 זריקות עונשין ברבע.. וזה במשחק שהסתיים 83-79

   1. דווקא שם היו הרבה שריקות הגיוניות. חלק בגלל שבוסטון באמת באו במוד של פיני גרשון ("נשעה 40 עבירות וישרקו 20"), וחלק בסוף המשחק כדי לעצור את השעון.

  1. לרוב אי אפשר למצוא את הדפוסים שופט חכם יטה בחכמה. מה הכוונה למשל 4 עבירות קבוצתיות מהירות והופ ניטרלת ליריבה את ההגנה. לא חשוד ולא נעליים והופ הטייה.
   או עצירת מומנטום ב2 שריקות גבוליות.
   אמרתי לכם הליגה מכרה את גיימס הארדן באותו משחק 7 מול הלוחמים, לא סתם הגו טו גאי של הnba גף פוסטר שובץ למשחק.
   השחקנים בעצמם יודעים את גל זה פשוט אסור להם לדבר והם לא יכרתו את הענף שהם יושבים עליו וזה דברים שאי אפשר "להוכיח" כמו שאוהבים בהופס אבל כולם רואים מידי פעם פלטות חמורות אבל הרוב זה בשקט.
   אם יעשו פוליגרף לא יהיו שופטים חחח, אתה תמים מאנו.
   זה קורה שבידור גובר על הספורט בסלוגן של גדול מהחיים יעני מסי רונלדו לברון הכל לטובת הכוכבים כוכבים=כסף.
   רוב האוהדים רוצים לראות 40 של קובי ולא את ראגה בל.
   למשל תקחו את הארדן מול יוטה מולם כל פלופ נחשב לא נשרק צעדים וכלום דרג זרג. ותקחו את הארדן מול לברון או הלוחמים שם הארדן הופך לזרג.
   יש גם את יאניס הדארלינג החדש שהליגה הכשירה עבורו דריסת שחקנים ואם מישהו עומד מולו הוא מקבל עבירה על מנת לזוז פעם הבאה.
   הדבר בלט גם לגבי דוויט פעם שדוויט היה בשיא במגיק היה לו מוב של סיבוב עם המרפק חד לתוך החזה ואז דאנק, תשאלו את שחקני הקאבס. אבל שהוא נהיה פח המוב הזה כבר נשרק כעבירת תוקף…

    1. בשביל שיהיה פוליגרף/בדיקות סמים לליגה צריך להיות אינטרס ואין לאיש אינטרס כזה. מידי פעם בשביל המראית יפלו על כמה רוקים להשעייה וכאלו.
     מתי נראה לך הפעם האחרונה שהשיקצה עבר בדיקת סמים? מתי גורדן או קובי עברו בדיקה כזאת?
     יאניס? קרי?

     אני רק יכול לדמיין את הליגה בודקת את הארדן ראס וקאווי כי הם לא הדארלינג של הליגה אבל אין סיכוי שהם יגעו בדוראנט קרי לברון. אני בטוח שהחברה האלה לא נבדקו מאז עונת הרוקי.
     מישהו נראה לכם יבדוק את ציון?

      1. בטח זה פוגע זה משדר אי אמינות. אוהדים תמימים לא יסמכו על הליגה. הם משתיקים את זה בפנים אף אחד לא ישלח מיילים והנחיות זה רוח הדברים כולם יודעים מה מצופה ואת הלך הרוח.
       אני יכול לנחש שאם יוסטון למשל יקשו על הלייקרס בסדרת פלייאוף יבצעו בדיקות להארדן/ראס אבל איש לא יבדוק את לברון או דיוויס.
       אני מאמין שהרבה שחקנים על חומרים.
       הסידרה שנשכחה ואיש לא מזכיר זה המלכת וויד למייקל הבא על חשבון הלבן הזר מדאלאס.
       שם אם שחקן עבר ליד וויד היה עבירה. גם זה היה מכור

      1. חח לגמרי דה פלאש 😂😂

 3. תודה סמיילי.
  .
  אני חושב שיש כאן דברים שהם חשיבה של הכותב (נגיד כמו ההטיות לטובת הניקס בתקופת אייזאה, שמראה עד כמה ההטיות הללו הן לא ממש משמעותיות במספרים גדולים גם אם הוא צודק בפרשנות שלו) הטיות שהן טבעיות (נגיד בעד או נגד שחקן מסוים כמו שצוין את קובי או אייברסון) והטיות מטופשות כמו ההתערבות על טיפ שהייתה יכולה לגרום לשופטים להשלי לבית. אני מאמין שההטיה המטופשת היא סוג של מלחמה בשחיקה. שופט נמצא בסביבה של אנשים שמרוויחים הרבה יותר טוב ממנו ומדברים לא פעם בצורה בוטה ודוחה אליהם. הם נתונים תחת המון ביקורת. בעיניי ההתערבויות האלו זה סוג של " להחזיר"

  1. אני אוהב את התמימות שלך. אומרים לך שיש מלא מכירות ואתה אומר זה לא מכירות זה בקטנות 😂.
   זה הזכיר לי פה מישהו שאמר לי שיובה לא מכרו משחקים טלא הורשעו בשיבוץ שופטים 😂😂
   בשביל מה משבצים שופטים?

   1. איזה תמים אתה שמעון. אתה מאמין לאדם שמכר משחקים ומנסה בכוח לגרור איתו את כולם למטה? איזה מצחיק אתה לפי התאוריה שלך אייזאה תומאס כבר היה עם שושלת ולברון היה כבר 9/9 🤣🤣🤣

    1. זה לא שלא ניסו לעזור לשיקצה להיות 9 מ9. הוא פשוט לא היה מספיק טוב השופטים יכולים להיות לו צוות מסייע לא לנצח במקומו.
     ובטח שאני מאמין לדונהי בטח יותר מאשר סילבר וסטרן

      1. אז שאני אבין ברוך גם אתה חושב שלברון לא מספיק טוב?

 4. מצחיק אותי שבאתר מופתעים, זה היה ידוע אני כותב על זה שנים , גיא אני מחכה כבר לשמוע אותך אומר טעיתי וברוך צדקת

  1. ברוך איפה גיא אמר שאין הטיות? (מקור בבקשה)
   לפי התאוריה שלך הניקס ותומאס היו כבר מזמן הופכים לשושלת.

   1. חגי אתה רציני גיא אמר את זה עשרות פעמים רק בדיון שבוע שעבר הוא קרא לזה״ טעויות ״ ושיש שקיפות בליגה

   2. https://hoops.co.il/?p=192321
    חגי רק בשבילך משבוע שעבר יש עוד עשרות מקרים , שבא גיא חושב ומאמין שזה ״טעויות שיפוט ״ ולא מגמה ברורה לכוכבים רק לצפות בשיפוט שמקבל יאניס לעומת שחקן אחר בליגה …

     1. בחיית ברוך בפעם הבאה לפני שאתה שולח אותי לקרוא משהו תעבור עליו לפני. אני תוהה כמה אחיות היו צריכות בדיקת אבהות עם כל הטיעונים האלו.

      1. גיא רוזן ״ נרטיב נרטיב נרטיב? נרטיב, נרטיב!
       .
       עכשיו כאשר המהות מאחורינו, אפשר להתעסק בזוטות –
       אז ההוכחה שלך לשיפוט מוטה, לכך שתוצאות נקבעות מראש, זה שיש טעויות שיפוט?
       לא משהו, ההוכחה שלך.
       הרי בעידן בו אנו חיים, בו כל שנייה של כל משחק NBA מצולמת ומתועדת,
       זה פשוט מאוד להשתמש באותם קבצי מידע המשמשים את יצירת שלל הנתונים הסטטיסטיים בשביל להוכיח שיש הטיה לטובת קבוצה מסוימת,
       שיש יד מכוונת.
       אז ברוך –
       היכן ההוכחות לאותה הטיה מכוונת?
       עזוב הוכחות, היכן הבדיקה שמראה הלימה כלשהי בין טעויות השיפוט לבין יד מכוונת?
       .
       חגי לא צריך להיות גאון כדי להבין את המשמעות

      2. חח, טוב ברוך הצחקת אותי

      3. כן קראתי ברוך. עזוב שאתה מוציא את הקונטקסט למשהו שגיא עונה לך (גיא אומר בסאבטקסט וכאן אני מסכים איתו שאין הטיה שיטטית ואחישה כלפי קבוצה אחת כי אםשר בקלות רבה לעלות על זה)
       .
       אז אם אני מבין טוב זה מכור מראש? כמה מתוך זה מכור מראש? לטובת מי מטים? כמה אחוז מהנצחונות זה בשנה? לפי הדברים שלך הקינגס נגד הלייקרס והספרס נגד פיניקס זו הנורמה לא? אז איך זה שיש משחקים שזה מורגש כאילו הם אמיתיים?? הרי הכל מכור!

      4. הקינגס והסאנס זה לא הנורמה , גולדן סטייט מקבלים כמה נצחונות בשנה, ברגע שהמשחק צמוד של הלייקרס מול יוטה רוב השריקות ילכו ללייקרס, משחק 7 של יוסטון מול גולדן סטייט הייתה דוגמה טובה, ברור שלא הכל מכור אבל יש הרבה דברים שכן

      5. כמה בדיוק? ואיך הם מצליחים להסוות את זה כל כך טוב? ואיך זה שלברון לא 9/9 ואיך הלייקרס הפסידו לדטרויט? איך הם נתנו לזה לקרות הרי אלו לא משחקים זניחים? ועוד השחקן השני בטיבו בכל הזמנים מפסיד אחרי שההחטאות שלו סידרו לחברים כל כך הרבה מבטים פנויים + השיפוט? איך אתה מסביר את זה?

   3. אתה לא יכול לרמות יותר מדי, אבל קבוצה עם כוכבים במיוחד סופר טים תקבל העדפה בוטה על קבוצה אחרת (גולדן סטייט דוגמה טובה), אותו דבר כוכב על פני שחקנים רגילים , רק לראות את יאניס ולברון עושים צעדים מפוצצים בכניסות לסל אחרי צעדים ועוד מקבלים עבירה, ושכל נשימה עליהם זה שריקה. עכשיו שיפוט שהוא לא ישר ולא שיוויוני ויש העדפה מסויימת לשחקן/ לקבוצה זה שיפוט מכור, זה רעה שהתחילה אצל סילבר ולצערי המשיכה להתקיים גם בדורנו, על מייקל כמו הכוכבים של היום אסור היה לנשום, מצד שני הוא היה יכול לתת סנוקרת ולא לקבל עבירה , רק תראה איך מג’יק ושאר השחקנים צחקו על זה .

 5. תודה סמיילי, יש עוד קטעים כאלה?
  .
  הסדרה שאולי הכניסה אותי הכי חזק לליגה הייתה זו מול הבלייזרס. קצת הרס לי את התמימות המאמר הזה

כתיבת תגובה

סגירת תפריט