עבור שחקנים אפריקאים, מרדף אחר חלומות הכדורסל הוא רעיון מסוכן – ל. ג'ון ורטהיים, אוריאנה זיל דה גרנאדוס ואמילי גורדון / תרגום Smiley

עבור שחקנים אפריקאים, מרדף אחר חלומות הכדורסל הוא רעיון מסוכן – ל. ג'ון ורטהיים, אוריאנה זיל דה גרנאדוס ואמילי גורדון / תרגום Smiley

עבור שחקנים אפריקאים, מרדף אחר חלומות הכדורסל הוא רעיון מסוכן

ככל שיותר ויותר שחקנים חוצים את האוקיינוס האטלנטי כדי למצוא מעמד של כוכב ב-NBA, מאמנים חסרי מצפון ומתווכים קופצים על ההזדמנות – ובמקרים מסוימים, סוחרים – בצעירים תמימים עם שאיפות גדולות.

ל. ג'ון ורטהיים, אוריאנה זיל דה גרנאדוס ואמילי גורדון / SI.com
מרץ 27, 2020

מאמר מקורי: https://www.si.com/nba/2020/03/27/nba-african-players-trafficking

הם עמדו בפסגת הפודיום המאולתר על רצפת האורקל ארינה, מגלמים את הדמות המוכרת של האלופים הטריים בספורט, באותו הזמן עם אקסטזה, הקלה, תשישות ומעט תדהמה מהאירוע. הראפטורס בדיוק זכו בתואר ה-NBA לשנת 2019. וכאשר שחקנים, מאמנים ומנהלים מלטפים את הגביע ובוחנים את השתקפותם הנוצצת, הייתה זו תזכורת נוספת: רק בגלל שאתם מדמיינים את רגע ההכתרה שלכם במשך כל חייכם, זה לא אומר שהוא לא יבעט לכם בישבן ברגע שהוא יגיע.

בין החוגגים: פסקל סיאקם, במקור מקמרון, שבדיוק קלע הכי הרבה בקבוצה עם 26 נקודות, ומבסס את הסטטוס שלו ככוכב NBA. סרג' איבקה, מהרפובליקה של קונגו, שבדיוק רשם 15 נקודות משלו. ונשיא הקבוצה, מסאיי יוג'ירי, שגדל בניגריה.

Image may contain: 1 person, text

התואר הזה לא רק מייצג הישג מרקיע שחקים עבור קבוצה, עיר וארץ. הוא גם מסמל ניצחון עבור יבשת שלמה. הגאות של כדורסלנים אפריקאים המגיעים לארצות הברית הוא אחד מגלי הנדידה הגדולים בספורט, והוא לא מראה שום סימן להתרסקות. יש כרגע יותר מתריסר שחקני NBA שנולדו באפריקה, כולל סיאקם והאול-סטאר של הסיקסרס, הסנטר ג'ואל אמביד. וזה לא כולל את השחקנים – מויקטור אולדיפו וליאניס אנטטקומפו – דור אחד שעבר, שנולדו להורים מאפריקה. בדראפט 2019 של ה-NBA שיא של תשעה מתוך 60 שחקנים שנבחרו שנולד ביבשת או שלפחות אחד ההורים נולד.

ואז יש את טאקו פול. בגובה 2.31 במקור מסנגל הוא אחד מהאנשים הכי גבוהים בעולם. עם אישיות כובשת המתאימה לשם שאי אפשר לעמוד בפניו, הוא בעל שדה כוח סלבריטאי – ואישיות אינסטגרם – אשר מתחרה עם כל אול-סטאר. טאקו אולי מדלג בין הסלטיקס וקבוצת הבת שלהם בפורטלנד, מיין, אבל הוא זוכה לאוהדים הכל מקום אליו הוא הולך ואפילו שימש כניצב על ידי אהרון גורדון מאורלנדו, שניתר מעל פול, בתחרות ההטבעות של ה-NBA בפברואר.

אלו לא רק המקצוענים. קבוצות בכל רמה – מכללות ותיכונים, גברים ונשים – מצוידים בשחקנים אפריקאים. ה-NBA נטה לכיוון הזה, שולח משלחת קבועה על מנת לערוך מחנות באפריקה ולאחרונה התאגד עם שותפים תאגידיים על מנת להוציא לפועל ליגת כדורסל אפריקאית בעלת 12 קבוצות.

אבל בזמן שעמיתיו האפריקאים חגגו באורקל ארנה, קליפורד אטדאפימו, הר אנושי בגובה 2.19 מניגריה, צפה בגמר בניו ג'רזי. או תראו את זה, הוא אומר, אולי זה היה בטקסס. או שזה היה בפנסילבניה? אפשר לסלוח לו על זיכרונותיו המטושטשים בגלל שהוא נותר ללא בית ונשאר לתהות מאז שהוא גויס להגיע לארה"ב כדי לשחק כנער בן 17 ב-2015. מאז שבית הספר שאליו היה אמור להגיע נסגר, הוא חי בשבע מדינות שונות, כולל ניו המפשייר, שם הוא גר במקלט והיו לו מספר התנגשויות עם אכיפת החוק המקומית. הוא הלך לספריה ציבורית כדי להימלט מהקור ולא היה מסוגל להבין את הפקודות שנבחו עליו משוטר מקומי כאשר התבקש לעזוב. הוא סיים כאשר הוא נגרר לרצפה על ידי ארבעה שוטרים והוכנע לבסוף עם טייזר.

ESPN Stats & Info on Twitter: "Giannis blocked 4 Joel Embiid shots ...

הוא תזכורת מייצגת: לכל שחקני הכדורסל מאפריקה שהצליחו בגדול, קבוצה הרבה יותר גדולה מגיעה לאמריקה, רק כדי להוות קורבן למאמנים מושחתים ומגייסים אשר מונעים מנתח תשלום גדול. חקירה שנערכה במשך שנה על ידי 60 Minutes, אשר עקבה אחר מסלול הכדורסל מאפריקה לארה"ב. המסקנה הבלתי נמנעת: ישנם המון בתי ספר מושחתים ומתווכים אנונימיים ואקדמיות אשר מוליכות שולל משפחות, דורסות בגסות את חוקי ההגירה ולפעמים מבצעות פשעים פדרלים. סקוט רוסנר, פרופסור לניהול ספורט באוניברסיטת קולומביה, אומר, "זה פחות או יותר המערב הפרוע".

***

אם אתם רוצים  לחתום את השנה המדויקת שבה הפקק של הכישרון האפריקאי השתחרר, זה כנראה היה ב-1981. האקים (אז אקים) אולאג'ואן – שוער כדורגל לשעבר בן 18 מלגוס, ניגריה, שבדיוק הרים כדורסל שנה קודם לכן – היה מבוקש על ידי מספר קבוצות מהמכללות. הוא הגיע מלגוס לשדה התעופה JFK בניו יורק. לאחר שעשה את דרכו דרך ההגירה ואסף את תיקיו, הוא החל להסתכל מסביב אחר ההסעה שלו. הוא תוכנן להיפגש עם מאמן מסנט ג'ון, אבל היה שם בלבול. אולאג'ואן יצא מהטרמינל, רק כדי להתעמת מול פרץ של אוויר קר. אולג'ואן חזר פנימה, שם הוא פגש נוסע נוסף שמסתבר שהגיע גם כן מניגריה.

אולג'ואן החזיק בכרטיסים ליעדי הגיוסים שלו: לואיוויל, פרובינס ויוסטון. לאחר שהביע צער לגבי הקור, אולג'ואן שאל את בן ארצו איזו משלושת הערים תהיה החמה ביותר. "יוסטון", האיש משך בכתפיו. ככה שיצא שאולג'ואן סיים בסופו של דבר בדרום מזרח טקסס, שם הוא המשיך כעוגן עבור הפי סלאמה ג'מה, פעמיים הוביל את היוסטון קוגרס למשחק הגמר של ה-NCAA, התפתח לכוכב ב-NBA, והפך להיות למודל לחיקוי עבור הכישרון של הכדורסל האפריקאי. מהר מאוד דיקמבה מוטומבו, מהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, עשה את דרכו לג'ורג'טאון, חברות נעליים החלו לשלוח מגלי כשרונות לאפריקה, והצינור נפתח.

ב-2014, מגויסת נוסף בכדורסל הניגרי נחתה ב-JFK, רק כדי לחוות שינוי בתוכניות. שלא כמו אולג'ואן, הגיוס הזה בישר רעות. בגיל 15, בלסינג אג'יפור עמדה על גובה של 1.98, היא הייתה כה גבוהה שעליה היה לשאול נעליים מהחבר שלה רק כדי שתהיה מסוגלת לשחק כדורסל במגרש המשחקים באוקפוסי. אבל גילו אותה במחנה כדורסל על ידי מגלה כשרונות, שהציע לה את ההזדמנות להגיע לארה"ב, ללכת לבית ספר בחינם ולרדוף אחר שאיפות הכדורסל שלה. כאשר היא מעולם לא הייתה מחוץ לניגריה, בלסינג נדהמה. על אחת כמה וכמה כאשר נכנסה אונליין כדי לראות את בית הספר שאליו היא עתידה להגיע.

אוולין מאק אקדמי בשארלוט הייתה, לפי אתר האינטרנט, "מוסד קטן ועצמאי בדרגת K-12". זה נראה כמו קמפוס מכוסה עלים ואלגנטי. באתר, הדימוי השולט היה בניין כיפתי אצילי בסגנון גיאורגי. "הייתי כל כך נלהבת", בלסינג זוכרת, "אני חושבת, אני לא יכולה לחכות כבר להגיע לשם".

כדי להגיע לשם, היא הייתה זקוקה לויזת I-20/F-1, אישור פדרלי ללמוד בארה"ב באותו בית ספר ספציפי. אוולין מאק אקדמי הייתה אחת מתוך אלפי בתי ספר שהיו מורשים על ידי הממשלה להעניק מסמכים שכאלו עבור סטודנטים זרים.

מצוידת בויזה שהונפקה על ידי בית הספר, בלסינג עזבה את מדינתה עם מזוודות עמוסות בכל טוב ועם ציפיות עמוסות כהלכה. היא מאוחר יותר למדה שאותו בניין כיפתי אצילי באתר האינטרנט של אוולין מאק, למעשה, הוא תמונה של ספריית בארקר להנדסה ב-MIT. אבל זה היה הקטן מבין כל השקרים, כפי שבלסינג גילתה במהרה כאשר טיסתה נחתה.

לאחר הגעתה ל-JFK והמתנה לטיסת ההמשך לשארלוט, בלסינג נתקלה במאמן הלובש אימונית של תיכון איסט סייד בפטרסון, ניו ג'רזי. הוא הורה לה לבוא איתו. "אני ככה, בסדר. אני אמורה ללכת לאוולין מאק אקדמי", היא נזכרת. "מדוע זה תיכון איסט סייד?"

בלסינג אומרת כי המאמן אמר לי כי היה בלבול במשפחה המארחת בצפון קרוליינה שלא הייתה מוכנה לארח אותה. היא לא תשחק עבור בית הספר הקטן בסאן בלט אלא עבור בית ספר ציבורי גדול בצפון ניו ג'רזי. איש זר במדינה זרה מיד לאחר טיסתה הראשונה – ועל פי הודאתה "כה נאיבית" – בלסינג עקבה אחריו. "אני מתכוונת", היא אומרת, "לא יכולתי להתווכח איתו".

מאמנים באיסט סייד איכשהו השיגו את הזכויות כדי שבלסינג תוכל לשחק עבור הגוסטס ולא עבור אוולין מאק אקדמי. בלסינג אומרת שהיא לא ממש יודעת כיצד זה קרה. ההסבר ההגיוני" מתווכים שילם לאקדמיית אוולין מאק להנפיק ויזה לבלסינכ על מנת שהיא תוכל להיכנס לארה"ב, וכאשר היא הגיעה הם הובילו אותה לבית הספר לפי בחירתם. בכך שהלכה לבית ספר אחר, בלסינג הפרה את חוקי ההגירה ושהתה במדינה באופן בלתי חוקי, אבל כילדה בת 15, היא לא ידעה זאת באותו הזמן (מתווכים, מאמנים ואפוטרופוסים משפטיים לעתים מתעלמים מהתקנות של ויזת I-20/F-1, הדורשות מהסטודנט ללכת רק לאותו בית הספר שהנפיק את הויזה. זה אפשרי לשנות בתי ספר, אבל רק אם עוקבים אחר ההנחיות, דבר שבקושי קורה).

הסתבר כי איסט סייד הייתה מוצפת בגיוסים שבוצעו בספק של אתלטים בינלאומיים. בזמן שבלסינג מוקמה כדי לגור עם מאמנת בבית הספר והייתה לה חוויה טובה, חקירה שהובלה על ידי המדינה מאוחר יותר חשפה שכמה מהגיוסים הבינלאומיים של אתלטים שם הוכרחו בכוח לגור בדירות מסוכנות ולא ראויות, כולל אחת מעל מכור לסמים. ואיסט סייד לא היה בית הספר היחיד במדינה שסחר בכישרון אתלטי אפריקאי כאילו מדובר בסחורה.

ב-2016, דן היקס, כדורסלן ניו מקסיקו סטייט לשעבר, הואשם בקבלת תשלומים עבור תיכון שהקים בשם ווסט וירג'יניה פרה אקדמי בתמורה לסיוע לאתלטים להתחרות עבור מלגות כדורסל ופוטבול. למרות שאין לו שום רקע בחינוך, היקס הציג את עצמו כמנהל בית הספר, ולמרות שבית הספר טרם נפתח הוא הציג את "המסורת הגאה של מצויינות בו".

היקס גייס סגלים של שחקנים, חלקם מאפריקה. אבל בית הספר לא היה קיים – אין שיעורים או מקום פיזי. אחד המגוייסים, כריסטיאן מולומבה, כדרסלן צעיר מקונגו, סיפר למדיה המקומית: "אין בית ספר, ישנו על הרצפה, אין בית ספר, אין כדורסל". הילדים קיבלו מעט מזון והוכרחו לישון על הרצפה בדירה פצפונת ולא מרוהטת. מאוחר יותר הדבר נפל על העיר צ'רלסטון שתספק ארוחות ומקום שהייה לילדים ותארגן עבורם עזיבה של ווסט וירג'יניה, אם כמה שחזרו הביתה לאפריקה.

בעודו נמצא עדיין תחת חקירת ה-FBI על תרמית כדורסל ופיתוי אתלטים מרחבי העולם לבית ספר מזויף, היקס מכר הרואין למודיע משטרתי. בדירה שאותה היקס השכיר, החוקרים מצאו הרואין אותו הוא תכנן להפיץ, קרוב ל-5,000 דולר במזומן, שלוש מאזניים דיגיטליים ושלושה טלפונים ניידים. היקס הודה באשמה בהפצת הרואין ובנתינת הצהרות כוזבות ל-FBI הקשורות לתרמית הכדורסל ונידון על ידי שופט פדרלי ל-18 חודשים בכלא (היקס לא הגיב לניסיונות הפנייה על ידי SI ועל ידי 60 Minutes).

בקיץ שעבר, ריימונד טרויט, גבר באינדיאנפוליס, נסע לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו על מנת לגייס ילדים לשחק כדורסל בבתי ספר בארה"ב. על פי הצהרה המהווה עילה סבירה, טרוייט סיפר לאימו של פול למבה, ילד בן 15 בגובה 2.00, שהוא ידאג לו ויחנך את בנה. היא העבירה את משמרת האפוטרופסות לטרוייט. טרוייט השתמש ברוק קריק קומיוניטי אקדמי בסלרסבורג, אינדיאנפוליס, כדי להשיג ויזת I-20/F-1, אבל אז רשם את הילד לבית ספר גדול וציבורי, סאות'פורט היי באינדיאנפוליס. טרוויט מאוחר יותר הואשם בתצהיר משטרתי בכך שהזניח את הילד ולא העניק לו תנאים בסיסיים והשאיר אותו אצל משפחות מקומיות אחרות.

כאשר אחת מאותן משפחות באינדיאנפוליס התערבה כדי לשמש אפוטרופוס ללמבה, טרוייט לכאורה סירב למסור את הויזה של הילד. התקשורת המקומית אומרת כי טרוייט המשיך לאיים כי יודיע על כך לאיגוד האתלטיקה של התיכונים באינדיאנה, וכתוצאה מכך למבה לא יהיה כשיר. ב-13 בדצמבר, 2019, טרוייט נעצר והואשם בהפרה של סעיף אחד בכך שלכאורה הזניח קטין. משפט נקבע לאפריל 2020 (גם טרוויט וגם עורכי דינו לא הגיבו לבקשות לתגובתם).

המוטיבציה מתנקזת למילה אחת: כסף. "בכל פעם שמעורב כסף", אומר טאקו פול, "הולכים להיות טרמפיסטים פה ושם". רוזנר שם את זה בצורה חזקה בהרבה: "זאת תאווה בלתי מרוסנת טהורה …. בסופו של דבר, זהו הנער הצעיר שמנוצל. וזה לחלוטין מעבר לכוחם ולכישוריהם".

Image may contain: 1 person, playing a sport and basketball court

במקרים מסוימים, אלו המאמנים המנסים להשיג קבוצה מנצחת על מנת להתקדם בסולם הארגון של הכדורסל. במקרים אחרים, זה פשוט זכייה פתאומית – לפעמים בתמיכת חברות ההנעלה – באמצעות תוכניות AAU מכובדות. אולי מעל כולם, זה קבלת נתח מהשחקן, בתקווה לשאוב חלק מהרווחים העתידיים שלהם בזמן שהשכר הממוצע ב-NBA הוא כמעט 8 מיליון דולר. מתווך אחד במידווסט גייס שני שחקני כדורסל מאפריקה והפך לאפוטרופוס החוקי שלהם. ברגע שהם הגיעו לארה"ב, הוא חייב את הילדים – שמאז מצאו אפוטרופוסים חדשים וכרגע משחקים במכללות – לחתום על חוזה המבטיח לו 40% מהרווחים העתידיים שלהם.

***

קצינת משטרה לשעבר במשטרת שארלוט, אוולין מאק שכנה את האקמייה שלה הקרוייה על שמה בקומת קרקע בבניין שלא ניתן לתיאור בשכונה בקווין סיטי. יש לה מעט רקע בחינוך והרבה מהשיעורים המוצעים הם קורסים מקוונים. עדיין, האקדמיה מגישה ומקבלת מרשות ההגירה ורשות אכיפת המכס (ICE) את הכוח להנפיק ויזות I-20.

רשות ה-ICE אומרת שתוכנית I-20 מסתמכת על כך שבתי הספר יגישו את המסמכים הרלוונטים שמוכיחים שהם חוקיים. "זוהי מערכת מכובדת", אומר עוזר התובע בארה"ב קנת' סמית בשארלוט, צפון קרוליינה. "… המערכת עובדת היטב". על עיון במסמכים של ה-ICE מראה שבצפון קרוליינה לבדה, מאות בתי ספר מורשים להנפיק I-20, רבים עם כתובות מפוקפקות, כמו בתים פרטיים או כנסיות.

באוולין מאק, רשומים רק 50 סטודנטים בכל פעם. אז כאשר מחלקת ביטחון המדינה הבינה כי מאק הנפיקו I-20 ליותר מ-75 אתלטים בינלאומיים, התעוררו חשדות, והתרמית התגלתה במהרה. מאק חייבה מתווכים ומאמנים ברחבי המדינה ב-1,000 דולר עבור I-20. רוב האתלטים שבאו מעבר לים מעולם לא הגיעו למאק, אלא במקום זאת הופנו לבתי ספר אחרים כמו בלסינג אג'יפור.

בשארלוט, סמית' האשים את מאק במזימה בהבאת זרים. היא נמצאה אשמה בסעיף אחד, ובית הספר שלה נסגר, והיא נידונה ל-18 חודשים בכלא.

סמית' מודה כי מאק בת ה-69 הייתה בקושי המוח שמאחורי מזימת הגיוס הבינלאומית. היא הייתה רק שחקנית חיונית. סמית' אומר: "היו מאמני כדורסל. היו מגייסי כדורסל. והם הלכו לאוולין מאק כדי להשתמש בהרשאה שהיא קיבלה מביטחון המולדת כדי להביא את הסטודנטים האלו לארה"ב".

השופט, בכל מקרה, תהה מדוע הממשלה לא רדפה אחר דמויות בכירות יותר במעלה הסולם – המאמנים והמתווכים שרכשו את הויזות שלה. "היא הייתה שותפה לכל המזימות בכל אחד מהפשעים הללו. כל ה-75", אומר שופט ארה"ב המחוזי מקס קוגבורן במהלך המשפט. "אני לא אוהב שהמאמנים האלה לא … נכנסים לכלא".

שם אחד צף על פני השטח במסמכי המשפט של אוולין מאק: אריס היינס. כדורסל לשעבר בג'וניור קולג' באוקלהומה, היינס היה מעורב כמאמן וכמגייס עבור ווסט ווירג'יניה פרה אקדמי המזויפת (הוא מתיימר להיות כוח טוב במקרה זה, כשהוא אומר לטלוויזיה מקומית שהוא שיתף פעולה עם החוקרים ומעולם לא הואשם בפשע). לאחר מכן הוא עבר לצפון קרוליינה. הוא הפך להיות פעיל בתרבות הכדורסל המקומית שם וגם הפך להיות אפוטרופוס חוקי לשחקנים שהגיעו לארה"ב מאפריקה.

היינס תחילה הסכים להתראיין עבור החקירה הזו, ו-60 Minutes ארגנו עבורו נסיעה להגעה לניו יורק. שעה לפני זמן הפגישה הוא ביטל. בעימות מחוץ למלון שלו במנהטן, היינס טען תחילה שאין לו שום קשר לאוולין מאק אקדמי ואז הצהיר שוב ושוב על חפותו.

למרות זאת, במשפט פתוח במהלך השימוע של אוולין מאק, גם התביעה וגם ההגנה להיינס בשמו, כאשר עורך הדין של מאק אומר, "החברה האלה הם יותר מגייסים ובמידה מסוימת ונרחבת, נשרים. [מאק] הייתה בעלת נכס שהם רצו להיות מסוגלים להשתמש בו".

היינס בנוסף, לפי דוחות משטרתיים, השתמש בויזת I-20 של אוולין מאק כדי להביא אתלט ניגרי בן 14 לארה"ב. בזמן הגעת השחקן, היינס לכאורה השתמש במסמכי אומנה מזויפים כדי להפנות אותו לבית ספר ציבורי בקרבת מקום בצפון קרוליינה. כאשר הילד ביקש לחלץ את עצמו משליטתו של היינס וחיפש אחר אפוטרופוס חוקי אחר, אומרים דוחות המשטרה, היינס איים טלפונית על האפוטרופוס החדש ועל המאמן של הילד ומאוחר יותר התריע לרשויות שהילד שוהה בלתי חוקי. בית הספר שאליו הלך נדרש למחוק את ניצחונותיו.

יותר מכך, מספר כדורסלנים לשעבר מאפריקה באוולין מאק התראיינו עבור הסיפור הזה מציינים את היינס כדמות שהביאה אותם לארה"ב. סולימאן דומבויה, סנטר בגובה 2.10 מחוף השנהב, זוכר כי היינס הבטיח לו חינוך איכותי, חדר וארוחות, כמו גם את ההזדמנות לשחק כדורסל. במקום זאת, דומבויה אומר, היו לו חברים נוספים לקבוצה מאוולין מאק שהצטופפו בבית קטן בזמן שהיינס גר במרחק של שעות משם. החינוך באוולין מאק היה, פחות או יותר, סוג של בחירה. "הוא שם אותי בסיטואציה מאוד רעה", אומר דומבויה, שעכשיו משחק עבור ג'וניור קולג' בטקסס. "אני חושב שהוא הזיק לי".

למעשה, מספר גדול של שחקנים ומשפחות – גם מארה"ב וגם מעבר לים – טענו כי היינס נהג שלא כשורה והטעה אותם, מחייב אותם בסכום של כמעט 9,000 דולר בתמורה להזדמנויות להשכלה וכדורסל, שמעט מהם התממשו.

בבדיקות על היינס, החוקרים הוציאו צו חיפוש למגוריו. לפי מסמכים ציבוריים, הם מצאו כרטיסי ביקור המתארים אותו כמאמן ראשי בריברסייד אקדמי וגם חשבון בנק עסקי שהוא הקים בשם בית הספר, אקדמיה קטנה בלומברטון, צפון קרוליינה. לפי מנהלי בית הספר, היינס מעולם לא עבד שם.

ב-2016, היינס הואשם בשמונה עבירות פליליות של הבטחת רכוש בהעמדת פנים כוזבות. דוחות המשטרה אומרים שהוא לקח יותר מ-27,000 דולר מלפחות שמונה משפחות של אתלטים צעירים. על תפקידו לכאורה בפרשה של האתלט הניגרי בן ה-14, היינס הורשע בנפרד שהפרות ידועות בציבור ושיבוש רכוש בהעמדת פנים כוזבת במה שהרשויות הגדירו במרמה לשימוש ב"הסדר משמורת לשימוש להונאה כדי להביא אתלטים צעירים לבתי ספר ציבוריים".

עורכי דין מחוזיים חדשים נבחרו, ושני התיקים של צפון קרוליינה כנגד היינס נפלו מאוחר יותר. היינס עבר לטקסס. חוקרים של ה-ICE לא אמרו אם הם חוקרים את אריס היינס. באימייל, היינס הכריז על חפותו ושייך את הסיטואציה שלו ל"קונספירציה של אותה מערכת המשפט הישנה".

כיום, שבסיסו בקילן, טקסס, היינס עדיין עובד עם שחקני כדורסל בגיל הנוער. בעלון פרסומת שלא משתמש בשמו הפרטי, ומתייחס אליו רק כאל "א. היינס", הוא מפרסם את עצמו שמאמן עלית בכדורסל. בעלון עבור קבוצת AAU שהוא מתכנן להקים, הוא רשם את ניסיונו בריברסייד אקדמי. הוא גם רשם מספר שחקנים שהוא כביכול עזר להם, כולל שחקן בשם טיירן האריסון., שמשפחתו האשימה את היינס כי לקח מהם 2,000 דולר תחת העמדת פנים כוזבת.

***

כאשר אוולין מאק אקדמי נסגרה כתוצאה מהאישומים הפדרלים, השחקנים התפזרו, וחלקם החל בנפילה חופשית. הויזות שלהם עכשיו לא תקפות, רוב הסטודנטים הזרים חויבו לעזוב את המדינה. זה מייצג את טאקו פול, שהגיע לארה"ב מסנגל בגיל 16 והועבר לבית ספר שלא הופיע ברישומי הויזה שלו, כפי שנראה קודם לכן. "היו הרבה פעמים בהם הרגשתי כאילו אנשים ניצלו את המצב שהם רק מביאים אותם וזהו זה", הוא אומר. "ואז השאירו אותם להסתדר בכוחות עצמם. ואם הדברים לא הסתדרו, אז הם פחות או יותר נדפקו".

לאחר הפיכתה לכוכבת ביסט סייד היי, בלסינג אג'יפור קיבלה מלגת כדורסל בואנדרבילט. כשהיא הגיעה לקמפוס בקיץ 2016, נאמר לה כי הויזה שלה פגת תוקף ועליה לחזור לניגריה כדי לתקן זאת. "בכיתי כמעט בכל יום", היא אומרת. "פשוט הייתי אומללה בגלל שרציתי להתקדם בחיים ואני [לא] ידעתי מה אני הולכת לעשות באותה נקודה".

Image may contain: 2 people, people playing sport, basketball court and shoes

לאחר שהגישה מספר פעמים והפסידה שנה שלמה של אימונים, בלסינג בסופו של דבר קיבלה ויזת סטודנט כדי לחזור לארה"ב ועכשיו היא שחקנית חמישייה בווסט וירג'יניה. כמו גן, סולימאן דומבויה שהיה צריך לעזוב את ארה"ב ושיחק מעבר לים, כולל עבור קבוצת תיכון בתאילנד. הוא עכשיו חזר לארה"ב ומשחק עבור נבארו קולג' בטקסס.

שחקנים אחרים שפותו להגיע לארה"ב על ידי הויזות שהונפקו להם על ידי אוולין מאק נמצאים במצב הרבה יותר גרוע. קליפורד אטדאפימו, שנבחן בניו המפשייר, מתאר כיצד הוא נע ונד ברחבי ארה"ב לאחר שעזב את צפון קרוליינה. היום, בן ה-22 חי בבית משותף ומשחק עבור קבוצה לא רשמית בג'קסון, טקסס.

"אנחנו יכולים להסתכל על תריסר השחקנים מאפריקה שנמצאים ב-NBA. ואלו הם סיפורי ההצלחה. הם עשו את זה. וצריך לשבח אותם על כך", אומר רוזנר. "אבל הסיפורים הבאמת עצובים והטרגדיות הגדולות אלו הם המאות, האלפים, הרוב הגדול שלא מגיע לשום מקום שקרוב ל-NBA.ומכרו להם את החלום שהם יכולים להצליח שם. אז עכשיו השאלה היא, 'אם מה הם נשארו?' ואם הם לא נשארו עם ההשכלה, הם לחלוטין נוצלו, באמת, בצורה הכי אכזרית שיש".

מי, בסופו של דבר, דואג לילדים האלו, שלעתים קרובות מועדים בין הסדקים החברתיים והחוקיים? התשובות מגיעות באיטיות. מערכת ה-I-20 עוצבה כדי לספק פיקוח מוגבל על בתי הספר אשר מנפיקים את הויזות, אבל לאחר שהויזות מונפקות הבירוקרטיה להגן על הילדים הזרים הפגיעים נראית שלא נמצאת במקומה. חלק מבתי הספר מנפיקים ויזות I-20 ומגייסים אתלטים זרים ללא מורים שמוסמכים על ידי המדינה, עם פחות יועצים ומדריכים או מומחים לבריאות הנפש או מערכת תמיכה. בתי ספר כאלה בדרך כלל נופלים מחות לסמכות המשפטית של איגודי האתלטיקה של המדינה. המשפחות הביולוגיות של השחקנים נמצאות במרחק אוקיינוס. האפוטרופוסים החוקיים הם בדרך כלל אותם המאמנים או המגייסים שמנצלים אותם. הפחד מאובדן מעמד ההגירה שלהם – ובכך לסכן את חלומות הכדורסל שלהם – האתלטים הצעירים יכולים, באופן מובן, להבין כי הם לא יכולים לפנות לרשויות.

שאלה נוספת, במיוחד בזמן כאשר נעשה מאמץ לפיקוח על ההגירה לארה"ב, היא כיצד בתי ספר לא אמינים כמו אוולין מאק לקבל סמכות להנפיק ויזות בינלאומית? לחץ בנושא זה, ונציג מטעם ה-ICE מתעקש כי הסוכנות מנטרת תלונות ובודקת את בתי הספר באופן קבוע, אבל הודה כי בחלק מבתי הספר משתמשים לרעה בשיטת ויזת ה-I-20. בהצהרה, ה-ICE אומרים שהם חוקרים מצבים חשודים, כתוצאה של "סנקציות פליליות ואזרחיות".

בעוד שחדירת ה-NBA לאפריקה סייעה להתמקצעות בענף הכדורסל ביבשת אפריקה ועקרה מתוכה דמויות מושחטות, ישנם אלמנטים שלא מוטלים בספק של סחר וגורמים עצמאיים במשחק. פול רוצה גם כן לקחת תפקיד מנהיגותי גם כן. הוא רוצה לחזור באופן קבוע לאפריקה – כפי שעשה בקיץ – כדי לדבר עם שחקנים ועם משפחותיהם לגבי המציאות, ההבטחה והסכנה בתהליך הגיוס האמריקאי. מה הוא יאמר לילד בן 16 מאפריקה שהציג, כפי שהיה לו, הזדמנות להגיע לארה"ב, ואז הוכרח להפריד בין כוחות טובים ורעים? "זה קשה. קשה לעשות כך", הוא אומר. "במיוחד כשאתה בבית ואנשים מגיעים ומוכרים לך חלומות. קשה לדחות את זה".

נכון לעכשיו, הצינור נותר פגום. בתוך חודשים לאחר שהתשחרר מהכלא, דן היקס חזר למשחק הגיוסים. הוא הביא שני בני נוער – בול בויר, 2.19, מדרום סודן, וגבריאל בני, 2.08 מסודן – לווסט וירג'יניה. לאחר מכן הוא ניסה לרשום אותם לתיכון. מכיוון שהבנים לא היו חלק מחילופי סטודנטים זרים פורמליים והיו ללא אפוטרופוסים חוקיים, הם לא היו זכאים לשחק בענפי הספורט הייצוגיים. היקס ניסה לסגור את הפרצה הזו בהגשת עתירה לאמץ את הבנים. בזמן שסטטוס העתירה שלו לא ידוע, הבנים כרגע, בימים אלו, גרים עם היקס. מה שאומר: שני בני נוער שהגיעו לארה"ב מאפריקה כדי לרדוף אחר חלומות הכדורסל שלהם נמצאים בהשגחה של עבריין מורשע בסחר הרואין שכבר היה במעצר על תפקידו בתרמית גיוס ספורטאים ושיכון שחקנים בדיור לא ראוי למגורים.

לפוסט הזה יש 6 תגובות

  1. סיפור מעניין ולא מפתיע, כל עניין סוכני הניצול הזה.
    כמו שאומר הסרט "גנרל אידי אמין דאדא – פורטרט עצמי", לפני שהגנרל חטף 150 צרפתים כדי להכריח את הבמאי לשנות את השורה הזו שהוחזרה מיד לאחר שהוא מת:
    “After a century of colonialism, isn’t it in part a deformed image of ourselves that Idi Amin Dada reflects?”

כתיבת תגובה

סגירת תפריט