"הוא פשוט הושאר מאחור" – דיוויד גארדנר / תרגום Smiley

"הוא פשוט הושאר מאחור" – דיוויד גארדנר / תרגום Smiley

"הוא פשוט הושאר מאחור"

האשים ת'אביט החזיק מעמד רק חמש שנים ב-NBA לאחר שנבחר בבחירה ה-2 בדראפט 2009. עכשיו, במשחק שכבר לא מוקיר את כישוריו, האם ניסיון קאמבק בג'י-ליג מוכיח שהוא לא באסט?

דיוויד גארדנר / bleacherreport.com
ינואר 24, 2020

מאמר מקורי: https://bleacherreport.com/articles/2872638-he-just-got-left-behind

האשים ת'אביט צעד מהספסל למרכז המגרש בשלושה צעדים בלבד. הוא הרים את מבטו לקהל והקשיב למחיאות הכפיים שלהם. בערך 3,000 אוהדים היו מפוזרים ברחבי האולם המכיל 13,000 מושבים. בחלקם, הם היו שם כדי לראות את הפורט ווין מאד אנטס משחקים מול הארי בייהוקס בלילה השני של השידור הכפול של הג'י-ליג. בנוסף, הם גם היו שם בגלל שזה היה די נחמד לעשות משהו בפנים בליל דצמבר מקפיא בצפון מזרח אינדיאנה.

כמו ליגת המשנה בבייסבול, ליגת המשנה בכדורסל היא בחלקה תחרות אתלטית ובחלקה פארק שעשועים. הלילה הראשון של השידור הכפול היה בנושא מלחמת הכוכבים, ומתנדבים בתחפושות פלסטיק של חיילי סער נעו ברחבי היציעים.

בלילה הזה, גרסאות מתנפחות של באולינג וסלי כדורסל הצטופפו על קו הבסיס, יחד עם טירה מתנפחת ושורת תופים. סנטה קלאוס שר את ההמנון הלאומי. ואז זה היה תורו של ת'אביט לדבר. הבחירה מספר 2 ב-2009 היה בקבוצה הזו ובאולם הזה בשביל עניינים רציניים: להשיק קאמבק אפשרי ל-NBA. ולמרות הקרקס שמסביבו, ת'אביט הודה בכנות לקהל.

"הלו, ערב טוב", הוא אמר, מחזיק את המיקרופון שנראה כמו עט בכף ידו המסיבית. "בשם הקבוצה, משפחה וארגון הפייסרס, אנחנו רוצים לאחל לכם חג שמח. תודה לכם על תמיכתכם".

לאחר מכן ת'אביט החזיר את המיקרופון לכרוז וחזר להתקבצות. כשזה נשבר, הוא פסע לסוף הספסל, היכן שהוא ישב על שרפרף כדי שהוא יהיה מסוגל למתוח בנינוחות את רגליו הארוכות. המאד אנטס לא יצטרכו אותו שוב על המגרש.


לאחר המשחק מול הארי, ת'אביט ישב בתא ההלבשה שלו ודפדף בכמה עמודים בסאפיינס: היסטוריה קצרה על האנושות. הוא לפחות היה מסוגל לאמן את מוחו. הוא מחליף לחליפה אפורה כהה וזוג נעלי אייר פורס 1 מקטיפה כדי להתאים. חבר קבוצתו, אייק נוואמו, מתגרה בו, כשהוא אומר, "אתה צריך שיהיה לך איזשהו ערך כספי כדי ללבוש נעלים כאלו!" ת'אביט צחק והלך בחזרה לתוך האולם. הוא הושיט קופסא של שוקולד ריסס לאוהד הצעיר הראשון שהוא מצא. ואז הוא התיישב על קו הבסיס כדי שאנשים יוכלו לגשת אליו לתמונות וחתימות.

השניים האחרונים שהגיעו היו גבר ובתו הבת הארבע. תחילה, היא הייתה ביישנית מדי לומר את שמה לענק היושב הנמצא מולה, אבל היא קיבלה את הזמנתו של ת'אביט לתת כיף. לאחר המכה, ת'אביט נופף בידו בטירוף כאילו הוא נפצע בחומרה. הילדה הקטנה צחקה והכתה בידו בחוזקה רבה יותר. הוא דימה כאב יותר גדול. היא צחקה חזק יותר. "את צריכה להקל עלי!" הוא אמר לה. "אני צריך את היד הזו. עדיין לא סיימתי לשחק כדורסל".

אלו יהיו חדשות כמעט עבור כל אחד מחוץ לאולם.

כאשר הממפיס גריזליס בחרו את ה-2.21 של ת'אביט מקונטיקט ב-2009, אלו היו חדשות ארציות. הוא לבש חליפת פסים כסופה ולחץ את ידו של קומישינר ה-NBA, דיוויד סטרן, בטלוויזיה. כאשר המאד אנטס בחרו את ת'אביט בבחירה ה-18 בדראפט הג'י ליג ב-2019, לא היה שום טקס. ת'אביט אפילו לא הרים את הטלפון שהקבוצה צלצלה בגלל שהוא התאמן והוא לא זיהה את המספר. אבל הוא כן זיהה את ההזדמנות: הוא שוב נבחר בדראפט, והפעם, הוא יכול להוכיח שהוא לא באסט.

"הגריזליס ויתרו עלי", ת'אביט אמר. "מעולם לא שמעת על בחירה מספר 2 שקיבל כזאת כמות דקות מועטה כפי שאני קיבלתי או כזו כמות מועטה של הזדמנויות כפי שאני קיבלתי. אם הייתי נבחר על ידי קבוצה אחרת, זה כנראה היה סיפור אחר. אין שום ספק במוחי. לא הייתי משחק עבור המאד אנטס. כנראה שהייתי משחק עבור הפייסרס. אם היו מפתחים אותי, עדיין הייתי היום ב-NBA".

במוחו של ת'אביט, חזרה ל-NBA מפורט ווין, אינדיאנה, לא תהיה בכלל ברת השוואה למה שהוא היה צריך לעבור כדי להגיע ל-NBA מדאר א סלאם, טנזניה.

הוא גילה את הכדורסל בטעות כשהיה בן 15, חוצה מגרש כקיצור דרך למגרש הכדורגל. כאשר הוא ראה זאת כהזדמנות ללכת למכללה, הוא החל לשהות מאחורי המבקרים באינטרנט קפה המקומי, מחכה שהם יקומו על מנת שהוא יוכל להשתמש בדקות הנותרות שלהם כדי לשלוח מיילים לבתי ספר בדיוויזן ה-1 עבור מלגות.

ת'אביט היה כשרון שאי אפשר להתכחש אליו – ארוך, רזה ומהיר – אבל אף אחד לא ממש הטריח את עצמו לאמן אותו עד שהוא חתם עם ג'ים קלהון ביוקון. "כאשר הוא הגיע אלי, הוא לא היה יכול לשחק", אמר קלהון, שעכשיו הוא המאמן של אוניברסיטת סיינט ג'וזף, בית ספר בדיוויזן ה-3 בקונטיקט. "והוא עזב כאול-אמריקן".

בשלוש שנים ביוקון, ב-2006-09, האשים ת'אביט קלע ב-61 אחוז מהשדה והשיג 4.2 חסימות למשחק.

בממפיס, הוא נמעך תחת ההשוואות לכיתת הדראפט שלו. טייריק אוונס, גיבור עיר הולדתו, זכה בפרס רוקי השנה. סטפן קארי וג'יימס הארדן היו בדרכם להפוך לענקי ההתקפה של הדור. ההישג העיקרי של ת'אביט במהלך עונת הרוקי שלו היה להפוך לנבחר הגבוה ביותר שאי פעם שנשלח לג'י-ליג (אנתוני בנט, הבחירה ה-1 ב-2013, מאוחר יותר יעקוף אותו).

"זאת לא הייתה אשמתו של האשים שהגריזליס בחרו בו", אמר שדרן הרדיו בממפיס, כריס וורנון. "זאת הייתה אשמתם. ולנצח אני אהרוג אותם על זה. ג'יימס הארדן וסטף קארי – שניים משחקני ההתקפה הגדולים ביותר בהיסטוריה של ה-NBA – נלקחו בחמשת הבחירות הבאות".

ממפיס עשו טרייד על ת'אביט ליוסטון במהלך אמצע עונתו השנייה. יוסטון העבירה אותו בטרייד לפורטלנד שנה מאוחר יותר. פורטלנד שחררו אותו ארבע חודשים לאחר מכן. הוא חתם באוקלהומה סיטי בקיץ של 2012, ושם זה היה מתי שת'אביט אומר שהוא סוף סוף למד להיות מקצוען. הוא התחרה בראסל ווסטברוק ובקווין דוראנט כדי לראות מי מסוגל להגיע הכי מוקדם לאימון ושכר שף פרטי כדי לנהל את התזונה שלו. הוא נהנה משתי העונות הטובות שלו עם הת'אנדר, אבל זה עדיין לא היה מספיק כדי להישאר. באוגוסט 2014, הם העבירו אותו בטרייד לפילדלפיה, והוא מעולם לא הופיע שוב במשחק NBA.

במהלך חמשת השנים האחרונות, הוא ניסה כל מה שביכולתו כדי לחזור בחזרה לליגה. הוא שיחק במשך שנה עם קבוצת הג'י-ליג של הפיסטונס ב-2015. ב-2016, הוא עבר לסן פרנסיסקו למשך שישה חודשים כדי להתאמן עם פרנק מאטריסציאנו, הידוע יותר בתור "מאמן הגיהינום", מאטריסציאנו היה האדם שעזר לשחקן שנבחר לפני ת'אביט ב-2009, בלייק גריפין, להתכונן לדראפט.

בפעם הראשונה שמאטריסציאנו פגש את ת'אביט, הוא הבחין שת'אביט משתמש בידיו כדי לקום מהשולחן. "מה אתה, בן 100?" הוא שאל. בזמן שת'אביט עזב את סן פרנסיסקו, הוא היה מסוגל לבצע קפיצות מדרגה במשך 50 דקות ברציפות.

ב-2017, ת'אביט חתם עם קבוצה יפנית רק כדי להוכיח שהוא עדיין מסוגל לשחק. בשנה שלאחר מכן, הוא עבר לוושינגטון די סי, כדי להתאמן עם קווין וויליאמס, שעבד עם שחקנים כמו דוראנט ודמרכוס קאזינס. וויליאמס עזר לו להתקבל למבחנים עם חצי תריסר קבוצות NBA, כולל תקופות רב פעמיות עם הניקס ועם הווריורס במהלך מחנה האימונים שלהם. כאשר אף אחת לא החתימה אותו, ת'אביט הבין כי הדבר הטוב ביותר הבא כדי לחזור בחזרה למערכת של ה-NBA יהיה בהצטרפות למה שעכשיו נקראת הג'י-ליג.

"הסתכלתי ל שחקנים אחרים מכיתת הדראפט שלי", ת'אביט אמר, "והם בשיא הקריירה שלהם. ואני בכושר הטוב ביותר בחיי. אני יודע מה התפקיד שלי. אני לא מנסה לקלוע 30 נקודות למשחק. אבל אני מסוגל להיכנס ולקחת ריבאונדים ולחסום זריקות. אם אני אקבל הזדמנות נוספת ב-NBA, אפילו רק עוד שנה אחת, אני יכול לזכות בתואר שחקן הקאמבק של השנה ושחקן ההגנה של השנה. זוהי המטרה".


מספר ימים לפני המשחק מול הבייהוקס, ת'אביט שוטט ברחבי וולגרינס. הוא היה בדרכו למסיבת החג של הקבוצה, הכוללת החלפת מתנות, והוא היה צריך משהו לתת. כאשר הוא בודק את המדפים, הוא שמע את הלחישות של עוברי אורח הבוהים בו במעברים האחרים והתעלם מהם. הוא בחר מגרד גב, שמחירו מעט מתחת לגבול של 20 דולר, ואז בזבז בראוותנות עוד 5 דולר לשקית מתנה כדי לשים את זה בפנים. "ההופעה חשובה", הוא אמר.

No photo description available.
נבחר 2 ב-2019, ת'אביט שיחק פחות מ-11 דקות במשחק בקריירת ה-NBA המקוצרת שלו.

כאשר הוא הגיע לתור בקופות, גבר שקונה עם בנו בהה בו ואמר, "מה המצב, אחי? אני מתערב שאתה בכלל לא צריך לקפוץ כדי להטביע!"

"אתה חושב?" ת'אביט השיב.

"אתה משחק עבור המאד אנטס?" אותו גבר שאל.

"כן אדוני", ת'אביט אמר.

"אתה תהיה ב-NBA כהרף עין!" הגבר הכריז.

ת'אביט חייך. אבל האמת הייתה שחזרתו ל-NBA נראתה להיות פחות סבירה עם כל משחק שחולף בפורט ווין. נכון, הוא השיג ממוצעים של 8.8 נקודות, 9.5 ריבאונדים ו-3.6 חסימות ל-36 דקות, אבל הוא קיבל רק 16.5 דקות לערב. ב-14 המשחקים שהמאד אנטס שיחקו עד לאותה נקודה, הוא פתח רק בשניים והופיע רק בתשע.

שני פקטורים הוציאו את ת'אביט מה-NBA. אחד היה המוניטין שלו. במכללה ובממפיס, חברים לקבוצה היו מכנים אותו "הוליווד" בגלל הבגדים הראוותנים שלו, ומאמנים התלוננו שאכפת לו יותר לגבי סגנון החיים מאשר מהמשחק.

"אני לא מנסה להוריד את הילד למטה", אמר מאמנה הראשי של פאסיפק, דיימון סטודמאייר, שהיה עוזר מאמן במהלך שנת הרוקי של ת'אביט בממפיס. "הוא באמת ילד טוב. אבל צפיתי בו באימון הראשון שלנו, וזה לקח רק 10 דקות לראות שהוא לא מתכוון להתאמן. הוא לא ידע כיצד להיות מקצוען".

המשחק בג'י-ליג עזר לת'אביט לשקם את הדימוי הזה. הוא יכול היה בנינוחות לפרוש לביתו בלאס וגאס ובדאר א סלאם (יש לו גם שאיפות שיום אחד הוא יהיה נשיא טנזניה). אבל הוא לא רוצה ללכת מה-NBA כפספוס, והוא היה מוכן להוכיח זאת על ידי משחק בפורט ווין. אפילו כאשר הוא לא הופיע במשחקים, הוא עדיין ענה על שאלות במהלך צפייה בהקלטות, עוזר לשחקנים הצעירים באימון ומעודד חברים לקבוצה מהספסל.

אבל הפקטור השני שהכריח את ת'אביט לצאת מה-NBA היה מחוץ להישג ידיו. הוא גויס לליגה בה גבוהים כבדים, מגיני טבעת, עדיין היו יכולים להיבחר בבחירה השנייה.

בשנה שת'אביט הוזז לקבוצת הג'י-ליג של דטרויט, הווריורס ניצחו בגמר ה-NBA עם ה-1.98 של דריימונד גרין כסנטר הפותח שלהם. זה כבר לא היה מספיק עבור שחקנים גבוהים לחיות באזור הטבעת, הם היו חייבים לבצע חילופים על גארדים ואפילו לצאת החוצה כדי לזרוק שלשות. אם ת'אביט היה נכנס ל-NBA עשור לפני, כנראה שהייתה לו קריירה יותר ארוכה בליגה. אם הוא היה נכנס השנה, הוא כנראה היה יותר כמו טאקו פול, נאחז בעסקה דו-צדדית לאחר שלא נבחר בדראפט.

"הוא נער הפוסטר של שינוי העידן בכדורסל", קלהון אמר. "הוא פשוט הושאר מאחור".

Mad Ants show more moxie than in opener | Mad Ants | The Journal ...
ת'אביט התברר כהתאמה מוזרה בג'י-ליג, שם הגודל לא ממש חשוב כמו גמישות בעמדות וקליעה המרווחת את המגרש.

בג'י-ליג, הבעיה של ת'אביט הייתה אפילו יותר בולטת. היכן שלשחקנים כמו פול או בובאן מארינוביץ' עדיין יש מקום מוגבל ב-NBA, גבוהים מעל 2.13 הם נדירים בג'י-ליג. בערבים רבים, המאד אנטס מתמודדים מול קבוצות שהסנטר הפותח שלהן הוא 2.07. במשחק אחד, ת'אביט נכנס רק לפוזשן הגנתי כדי לשמור על מסירת החוץ במהלך הארכה משולשת.

"הג'י-ליג, אפילו יותר מאשר ה-NBA, בנוייה עבור אתלטים קטנים", אמר הג'נרל מנג'ר של המאד אנטס, בריאן לוי. "יש לנו הרבה ערבים שאנחנו פשוט לא יכולים לשחק איתו. אנחנו לא יכולים לבקש ממנו לבצע חילופים כאלה. וזה הקושי שמולו הוא יתמודד בכל רמה".


חודש מאוחר יותר לאחר המשחק ההוא מול הבייהוקס, ת'אביט צועד לתוך המשרד של המאד אנטס כדי להיפגש עם לוי. הוא לא הופיע במשחק מאז ה-10 בדצמבר, והקבוצה החליטה לשחרר אותו. הוא נזכר לרגע על הזמנים בהם הוא נחתך הוא הועבר בטרייד בתקופת ה-NBA שלו. בממפיס, הוא בילה יום משפיל במתקן האימונים, מדבר עם מאמנים ומנהלים שידעו שהם עומדים להעביר אותו בטרייד אבל לא סיפרו לו. הוא לא שמע על העסקה עד שסוכנו התקשר אליו בנסיעה שלו הביתה.

"אני לא גורע על ההזדמנות הזו", ת'אביט אמר לאחר שחרורו. "בסופו של דבר, אני רוצה לשחק, ולא קיבלתי שום הזדמנות. אתה מתעצבן. מה ההגיון בכל העבודה במהלך הקיץ? מה המטרה של כל העבודה שאתה משקיע? כאשר נכנסתי פנימה, המספרים מדברים בעד עצמם. חייבת להיות שם קבוצה שרוצה אותי".

הוא עזב את משרדו של לוי וצעד לדלת שבסמוך כדי לדבר עם עוזר הג'נרל מנג'ר, כריס טיילור, שעוזר בסידורי הנסיעה של השחקנים. הוא הזמין את טיילור לבוא ולבקר בטנזניה בכל זמן. ואז טיילור שאל את ת'אביט לאן הוא רוצה ללכת מפורט ווין.

"אני חוזר חזרה לדי סי", הוא ענה. "אני חייב להמשיך להתאמן. אני עדיין הולך להצליח לחזור חזרה ל-NBA".

לפוסט הזה יש 6 תגובות

  1. קראתי בעניין על "מיי מאן האשים ת'אביט". האשים לא יכול להאשים אף אחד שהוא לא קיבל הזדמנות, הוא עבר בין 5-10 קבוצות ולא הצליח בשום מקום. האשים, יש גם יורוליג, יש ליגה בסין, זה עדיף על העבודה שאני עושה…

  2. כנראה שילוב של בעיה חמורה בגישה וסגנון משחק שירד קרנו. גם אני לא מבין למה הוא לא מנסה את אירופה. בסין אגב, יש מגבלות על מספר זרים בכל קבוצה (אחד או שניים אם אני זוכר נכון) ושחקנים כמו מרשון ברוקס או סייקו טי עדיפים עליו. קבוצות גם מעדיפות שם זרים גאנרים, וזה למה אפילו אקס מכבי כמו פייר ג'קסון ואנדרו גודלוק מקבלים שם מקום לפניו. אירופה היתה צריכה להיות הכיוון שלו.

    תודה סמיילי!!!

  3. כמה עצוב לי לקרוא מאמר זה. האשים תאביט הוא 'האיש שלי' כבר מההתחלה. אני תמיד מוצא אנשים להאשים בחוסר הצלחתו. אבל אני מתחיל להתקשות יותר ויותר במציאת אחרים להאשים בחוסר הצלחתו ובקרוב יישאר רק שם אחד: האשים בעצמו ובכבודו.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט