בן מקלמור: בחירת הלוטרי של ה-NBA שאיבד את דרכו, והדרך שלו חזרה – זאק לואו / תרגום Smiley

בן מקלמור: בחירת הלוטרי של ה-NBA שאיבד את דרכו, והדרך שלו חזרה – זאק לואו / תרגום Smiley

בן מקלמור: בחירת הלוטרי של ה-NBA שאיבד את דרכו, והדרך שלו חזרה

זאק לואו / ESPN
ינואר 7, 2020

מאמר מקורי: https://www.espn.com/nba/story/_/id/28422665/ben-mclemore-nba-lottery-pick-lost-way-road-back

לעתים רחוקות הרגעים הנמוכים והאפלים של מישהו בחייו המקצועיים והאישיים מצטלבים.

ב-4 בנובמבר, 2018, בן מקלמור, אז בתקופה השנייה שלו עם הסקרמנטו קינגס, קיבל טיפול בחדר ההלבשה במילווקי בצפייה למשחק שנערך באותו הרעב. מקלמור היה נרגש כאשר הקינגס לקחו אותו מממפיס גריזליס ביולי 2018.

"הייתי כזה, 'וואו!'" מקלמור אמר ל-ESPN בחודש שעבר. "לחזור חזרה לקבוצה שבחרה אותי? הם האמינו בי ישר מהפתיחה – ילד צעיר מסנט לואיס. הם נותנים לי הזדמנות להראות להם מדוע הם בחרו אותי מלכתחילה".

אבל במהרה זה הפך להיות ברור כי מקלמור לא נמצא בתוכניות של סקרמנטו. בליעת החוזה שלו הייתה גריעת גארט טמפל עבור פרוספקט ובחירת סיבוב שני. מקלמור קיבל רק 24 דקות בסך הכל באותה העונה.

עדיין, מקלמור מיהר לצאת החוצה אל המגרש במילווקי.

דייב ייגר, מי שהיה אז מאמן הקינגס, ניגש לבשר לו את החדשות הרעות: בגלל חילוף ברגע האחרון, מקלמור ירשם כלא פעיל.

למקלמור לא היו בגדים אשר תואמים לקוד הלבוש לשחקנים לא פעילים. הוא היה צריך לשבת לבדו בחדר ההלבשה של האורחים.

כאשר מקלמור מעכל זאת, הטלפון שלו צלצל. זאת הייתה אחותו. היא בכתה. משהו קרה לאחיו הצעיר של מקלמור, קווין. מקלמור ניתק וצלצל לאחד מבני דודיו. "הוא מת", הקול בצידו השני של הקו אמר. קווין מקלמור נפטר באופן לא צפוי.

מקלמור רץ אל המקלחת והפעיל את המים. הוא לא ידע מה עוד לעשות.

"אני פשוט הייתי במקלחת ודיברתי לעצמי", הוא אמר. "היינו פחות או יותר כמו תאומים. היה לנו חיבור. אני כאילו ניסיתי לדבר אליו".

מקלמור חזר לסקרמנטו עם הקבוצה לפני שניגש לטקס האשכבה של אחיו. הוא נשאר עם הקינגס, משחק מדקות מעטות, עד שהם חתכו אותו מוקדם בפברואר.

הוא התאבל. קריירת ה-NBA שלו הייתה בסכנה. מקלמור בילה מספר ימים עם אשתו ובתו התינוקת לפני שהחליט להילחם. "אם לא הייתה לי את מערכת התמיכה שלי, מי יודע אם עדיין הייתי בליגה", מקלמור אמר.

"נעלתי את עצמי באולם", הוא אמר. "אמרתי לעצמי שאם אתה אוהב את המשחק הזה, אתה צריך לדעת שעשית את כל מה שביכולתך. ואני ממש אוהב את המשחק הזה".

חמשת החודשים הבאים היו מלאים עם טוויסטים ותקוות שווא עד אשר יוסטון רוקטס החתימו את מקלמור ביולי לשנתיים, בעסקה בשווי 4.4 מיליון דולר, אש 500,000 דולר מובטחים.

החוזה בשווי 2 מיליון דולר של מקלמור העונה נעולים אם הוא נשאר ביוסטון מעבר ליום חמישי, אם כי הדד ליין הפרקטי יותר הוא היום בחמש אחר הצהריים – המועד האחרון שיוסטון יכולים לחתוך את מקלמור לפני שהחוזה שלו מובטח. זה בהחלט נראה סביר מאוד שהוא יישאר שם מעבר לדד ליין, אפילו כאשר יוסטון מעל לתקרת המס (הם יכולים לשמור אותו והעביר אותו בטרייד לאחר מכן).

"אני אוהב את בן", אמר מאמן הרוקטס, מייק דאנטוני, ל-ESPN בחודש שעבר. "כל מה שהיה חסר לו זה ביטחון והזדמנות".

פציעות של ג'ראלד גרין ושל אריק גורדון פינו דקות משחק, ומקלמור הפך להיות לחתיכה ברוטציה של יוסטון. ברצף אחד של תשעה משחקים שהתחיל ב-30 בנובמבר, מקלמור השיג ממוצע של 14 נקודות ב-38 מ-85 בזריקותיו מרחוק. הוא העניש קבוצות שהשאירו אותו פתוח כדי ללכוד את ג'יימס הארדן.

הוא התקרר טיפה מאז, וחזרתו של גורדון חתכה לו את כמות הדקות. אבל המשחק ליד שני מחזיקי כדור דומיננטים כמו הארדן וראסל ווסטברוק הפך את המשחק לפשוט יותר עבור מקלמור. לתפוס, לזרוק ולהגן טוב יותר ממה שעשה במהלך שש העונות הראשונות שלו, כאשר הוא בעצמו אומר שהוריד מעצמו את האחריות.

מקלמור אינו לחוץ כאשר תאריך החוזה המובטח שלו מתקרב.

"אני מכיר את החוזה שלי", הוא אמר. "אבל עסקה לא מובטחת לא מערערת אותי. גדלתי בלי כלום. שום דבר לא היה מובטח".

אפילו אם הבלתי צפוי יקרה, מקלמור ימשיך להילחם. העונה הזו חדשה את התשוקה שלו. כמעט כל מי שמקלמור בא איתו במגע במהלך שש העונות ההפכפכות האלו יעודד אותו.

"אני אוהב אותו", ייגר אמר.

Image may contain: 2 people, people playing sport

סקרמנטו לא ציפו שיהיה להם איזו הזדמנות לבחור במקלמור עם הבחירה השביעית ב-2013. הקינגס אפילו לא הביאו אותו לאימון מקדים לפני הדראפט. אבל דברים מטורפים התרחשו בבחירות העליונות של הדראפט ההוא – התחיל בבחירה של הקליבלנד קאבלירס באנטוני בנט בבחירה ה-1 – ומקלמור נפל.

סקרמנטו היו ארגון בתהליך מעבר. ויווק רנאדיב סיכם את רכישת הקבוצה חודש לפני הדראפט. הוא שכר את מייקל מלון כמאמן בסוף מאי. הקינגס גייסו את מקלמור, והם עשו סיין-נ'-טרייד על טייריק אוונס – מחזיק הכדור המוביל שלהם.

"הוא נכנס לתוך עולם שלם של שינויים וציפיות, ולא היה לו מושג", אמר צ'אק הייז, שהדריך את מקלמור במהלך עונת 2013-14 ועכשיו עובד במשרדי ההנהלה של יוסטון.

ארגון הקינגס היה שייך לדמרכוס קאזינס, ולאישיות של קאזינס – רועשת ופרועה – שהיא ניגודיות מוחלטת לזו של מקלמור, שאז היה ילד בן 20 נעים הליכות.

"זה היה קשה לבן מלכתחילה", מלון אמר.

מקלמור פתח ב-55 משחקים כשחקן שנה ראשונה. הוא המטיר על הייז ועל ג'ון סלמונס מלא שאלות. הוא אהב שמלון תיעדף קודם כל התפתחות של השחקן – שמלון נתן לו לשחק גם אם טעה.

מקלמור היה שמח, אם כי אולי מעט נאיבי לגבי איך הדברים יכולים להתהפך במהירות ב-NBA ומה כרוך כדי לשגשג. לאחר אימונים, מקלמור עבד על דאנקים מיוחדים. הוא השתתף בתחרות הדאנקים בסוף שבוע האול-סטאר ב-2014.

"הייתי כאילו, 'אתה תצטרך עוד הרבה יותר [מדאנקים], אבל הם די נחמדים'", הייז אמר.

מקלמור החל את עונתו השנייה כשחקן חמישייה במשרה מלאה. הוא התאמן בשעה מאוחרת במתקן האימונים של הקבוצה ב-14 בדצמבר, 2014, כאשר מלון התקשר אליו עם חדשות מבהילות: הקינגס, אז במאזן 13-11, בדיוק פיטרו אותו.

מקלמור בעצמו גרם להרבה קשיים ב-NBA. "היו לנו כמה מגבלות אישיות"' אמר האזם אל-גיבאלי, חברו של מקלמור ומנהלו העסקי. אבל אם יש רגע שבו משתנים חיצוניים זעזעו את מקלמור, אלו היו הפיטורים הפתאומיים של מלון.

"אני אוהב אותך", מלון אמר לו באותה השיחה, שניהם זוכרים. "תמשיך לעבוד".

"הרגשתי כאילו אני מתחיל לבכות ממש שם", מקלמור אמר.

הקינגס מיד נכנסו לסחרור תחת טיירון קורבין וג'ורג' קארל לפני ששכרו את ייגר במאי 2016.

בתוך הכאוס, מקלמור כי הארגון איבד את הפוקוס שלו על הלמידה.

"הייתי שמח כאשר מישהו היה מלווה אותי", הוא אמר. "לאחר השנתיים הראשונות הללו, הרגשתי שהיה מחסור בפיתוח השחקנים".

מנהלי הקינגס סירבו להגיב. חוקי הטמפרינג מונעים מהם לשוחח על שחקן של קבוצה אחרת. אבל הם לא מתנגדים בחריפות להצהרה שלו. הארגון איבד אמון במקלמור. הם הטילו ספק בהגנה ובידיים שלו. הבעלים דחפו למנטליות של ניצחון-עכשיו".

"עכשיו כאשר הוא נרדם בחיתוך בבקדור, הוא הוחלף", אל-גיבאלי אמר.

הביטחון של מקלמור צנח.

"התחלת לראות, 'אה, הוא באסט'", מקלמור אמר. "ואתה מתחיל לחשוב: אולי אני באסט?"

כאשר סקרמנטו לקחו את באדי הילד ואת בוגדן בוגדנוביץ', הכתובת הייתה על הקיר.

הקינגס דחו את ה-qualifying offer בקיץ של 2017. הלוס אנג'לס לייקרס הביעו עניין בשוק השחקנים החופשי, אבל הוא בחר בממפיס. הוא ידע כי דיוויד פיזדל, מי שהיה אז מאמן הגריזליס, הדגיש פיתוח שחקנים.

מקלמור שבר עצם ברגלו בזמן משחק פיקאפ באותו הקיץ, וביעילות טרפד את תקופתו בממפיס עוד לפני שהתחילה. הגריזליס פיטרו את פיזדל בנובמבר 2017 והחליפו אותו בג'יי בי ביקרסטף – מאמנו השישי של מקלמור בפחות מחמש עונות.

מקלמור דמיין מציאויות חלופיות בהן ארגון יציב יותר בוחר בו.

"חשבתי על זה בכל יום – שאולי בסיטואציות האלו יכולתי להצליח הרבה יותר", הוא אמר. "כל כך הרבה תלוי להיות בסיטואציה הנכונה בזמן הנכון".

יומיים לאחר שהקינגס חתכו אותו בעונה שעברה, טורונטו ראפטורס הסכימו לחוזה ל-10 ימים. מקלמור נהג לשדה התעופה בסקרמנטו כדי לקחת את הטיסה שלו לטורונטו כאשר אל–גיבאלי התקשר אליו. הייתה תפנית. הראפטורס שלחו בטרייד הרבה שחקנים בעסקה של מארק גאסול, שהם היו צריכים למלא מספר מקומות בסגל לפני שהם היו מסוגלים להחתים חוזים של 10 ימים. מקלמור חזר הביתה.

אף עסקה אחרת לא הגיעה. הוא צלצל למלון, מאמנו הישן, ושאל על מה הוא צריך לעבוד כדי להשיג דריסת רגל ב-NBA.

קבוצה מסין טסה כדי להסתכל על מקלמור מתאמן. המחשבה בעזיבת ה-NBA לפחות לשנה חלפה בראשו. מוקדם במרץ, הראפטורס שוב התקשרו, תוהים אם מקלמור מוכן להתאמן עבור אחד מהסקאוטים שלהם בלוס אנג'לס.

קליעת ה-3 שלו עבדה באותו היום. "זה היה אחד מהאימונים הכי טובים שלי אי פעם", מקלמור אמר. הוא חתם את זה עם שני דאנקים, כל אחד בסל אחר, בגלל שהוא ידע כי עדיין יש קבוצות שתוהות אם הוא עדיין מסוגל לנתר כמו פעם.

לטורונטו לא היה מה להציע, אבל האימון סימן את מקלמור. הוא נשאר בארה"ב כדי לחזור ל-NBA.

מקלמור הבין שהוא צריך לעבוד קשה יותר, ובצורה שונה, ממה שעשה בעבר.

"הקיץ האחרון היה גדול", מקלמור אמר. "הייתי אומר זאת על קיצים אחרים לפני, אבל זה היה עצום".

הוא עבד עם מאמנו, קלינט פארקס, באזור התיכונים של לוס אנג'לס ובאקדמיית הספורט ממבה של קובי בראיינט.

כאשר הוא צעד לתוך ממבה אקדמי באחד הבקרים באביב החולף, הוא נתקל בבראיינט. "מה אתה עושה פה?" בראיינט שאל, נדהם לשמוע שמקלמור מחוץ לליגה, שניהם נזכרו. "תישאר מוכן", בראיינט אמר לו. "הזמן שלך הולך להגיע".

"רק מלשמוע אותו אומר זו, זה בנה לי את הביטחון", מקלמור אמר.

כאשר הרוקטס התקשרו ביולי, מקלמור והמחנה שלו ראו מיד את פוטנציאל ההתאמה. הוא התרכז אפילו יותר בזריקות מה-3 מתפיסת כדור. פארקס תרגל אותו בכדרורי סייד-סטפ, ככה שכאשר מגינים רצים במהירות לכיוונו כדי לסגור, מקלמור יהיה מסוגל להתחמק מהם כאשר הוא עדיין מאחורי הקשת. כאשר הוא דוחף את מקלמור, פארקס חשב לעתים קרובות על אחיו המנוח של מקלמור. "קווין היה האוהד הכי גדול של בן", פארקס אמר. "הוא תמיד היה אומר לי, 'תחזיק אותו קצר!'"

מקלמור עבד בעיקר על ההגנה. "הנפילה שלי לא הייתה מול הכדור, אלא להיות בצד החלש", הוא אמר. "לא הייתי מסוגל לצפות בכדור ובאיש שלי". הוא היה שומע מאמנים יריבים דוחקים בשחקנים לבצע חיתוכי בק-דור מולו.

הוא ביקש מאל-גיבאלי לשלוח לו סרט של הטעויות שלו. פארקס הראה לו סרטים של מגינים טובים, כולל פטריק בברלי. "תראה כמה הידיים של פאט בברלי אקטיביות", פארקס דחק פארקס. "אתה משחק עכשיו עם שני סופרסטארים. אתה תתבקש לשמור על השחקנים היותר טובים בערבים מסוימים".

באוגוסט, אל-דיבאלי התקשר לבראדלי מורנינגסטאר, שהגיע לפני מקלמור לאוניברסיטת קנזס והיה ידוע בהגנה שלו. מורנינגסטאר הוא עכשיו מאמן בקולג' הקהילתי בקנזס סיטי שבקנזס. אל-גיבאלי ביקש ממורנינגסטאר אם הוא יכול להעביר את מקלמור שני אימונים ביום שם, כאשר אימון הערב יתרכז רק בהגנה.

"כאשר שמעתי רק הגנה, בראש שלי, הייתי ככה, 'אני לא עושה את זה'" מקלמור אמר, כשהוא צוחק.

מורנינגסטאר העביר למקלמור אימון על סגירת קלעים שוב ושוב. מקלמור היה צריך לרוץ במהירות כדי לסגור קלעי, להקשות על זריקת ה-3 שלו מבלי לאבד אותו, ולחסום כל כדרור לפני שהכדור מגיע לצבע. אם הזורק הצליח לשחרר זריקה, מקלמור היה צריך לרוץ לרוחב המגרש כדי לסגור לריבאונד שחקן שני. מורנינגסטאר הכריח את מקלמור להמשיך עד שהוא משיג חמש עצירות רצופות וחותם אותם עם לקיחת הכדורים החוזרים.

"כאשר התחלנו לראשונה, הוא זיעזע אותי", מורנינגסטאר אמר. למקלמור היה הרגל רע של פתיחת הירכיים – "לפתוח את השער", מורנינגסטאר כינה זאת – ולוותר על קו החדירה. "הייתי ככה, 'הבחור הזה הולך לרוקטס? הוא לא יכול לשחק כה הגנה ולחשוב שהוא ישמור על המקום שלו'. בעטנו לו בישבן. זה כאילו הוא איבד כל סימן למי שהוא היה [כשחקן צעיר], בגלל שהוא חשב, 'קליעה, קליעה, קליעה', ו'הטבעה, הטבעה, הטבעה'".

מקלמור דבק בזה. האיזון ועבודת הרגליים שלו השתפרו.

ביוסטון, הטעויות בהגנה לא היו תכופות. מקלמור נשען על פי ג'יי טאקר לעצה.

מוקדם מאוד, הייתה זאת הקליעה שלו שהתנדנדה. מקלמור קלע רק ב-31% מה-3 באוקטובר ונובמבר. הוא התחיל לדאוג. דאנטוני חש בזה.

כאשר מקלמור עלה על מטוס הקבוצה לאחר משחק מוקדם בעונה, הוא שמע את קולו של דאנטוני.

"היי, בן, אני אתן לך עד מרץ לקלוע איזו זריקה", דאנטוני אמר, לפי שניהם.

מקלמור השיב, "ובכן, המאמן, אם ככה יש לי מלא זמן".

"יש לו זריקה כל כך נהדרת", דאנטוני אמר. "הוא כנראה הוביל את הליגה בזריקות שנכנסו ויצאו".

"לשמוע אותו אומר זאת נותן לך ביטחון", מקלמור אמר. "זה נותן לך דלק. אם אתה מחטיא שתיים ברצף, אני אקח גם את הזריקה הבאה".

מקלמור עכשיו עם 35% מעבר לקשת – מעל הממוצע בליגה. אחזקת הכדור שלו עדיין רעועה. הפלייאוף יבחן את ההגנה שלו.

אבל הוא נלחם במשך כל הקריירה שלו, ונכון לעכשיו, יש לו את זה.

"אמי נהגה לומר שאני נראה כאילו יש לי את הענן השחור הזה מעל ראשי", מקלמור אמר. "אמא אף פעם לא טועה. הרגשתי זאת. היו לילות שזה היה פשוט כמו, 'אני לא רוצה לשחק יותר'. שום דבר לא מצליח".

"עכשיו היא אומרת, 'אתה שוב נראה שמח. אני רואה אותך מחייך שוב'".

מקלמור מבין כמה שביר כל זה. אבל הוא למד על מה הוא צריך לעבוד כדי להישאר בליגה.

"אני רק בן 26", הוא אמר. "יש לי הרבה דלק שנשאר במיכל שלי".


לפוסט הזה יש 6 תגובות

  1. בן הוא סוג השחקנים שאתה מצד אחד לא הבנת איך זה יכול להיות שהוא לא יותר טוב כי כביכול יש לו הכל. אבל לפרקים הוא פשוט חרב משחקים והיה נראה כל כך חסר בטחון וכל כך לא שייך. שמח שהוא מצליח ביוסטון.

  2. אחלה תרגום סמיילי, כרגיל
    שחקן מעניין. נראה שהפן המנטאלי משפיע מכל מיני כיוונים, למרות שאצל האד קייסס זה ברור יותר לעין
    🙂

כתיבת תגובה

סגירת תפריט