התהליך שכמעט ולא קרה – ירון ויצמן / תרגום Smiley

התהליך שכמעט ולא קרה – ירון ויצמן / תרגום Smiley

התהליך שכמעט ולא קרה

הגעתו של ג'ואל אמביד סימנה צעד קריטי בזריחתה של הסיקסרס מבדיחת NBA למתמודדת להגעה לגמר, אך נדרש פיתול בגורל עבור פילדלפיה אפילו על מנת לקבל את הסיכוי לבחור בו בדראפט אי שם ב-2014.

ירון ויצמן / Bleacher Report
מרץ 18, 2020

מאמר מקורי: https://bleacherreport.com/articles/2879283-the-process-that-almost-wasnt

בקטע זה מההוצאה החדשה של ירון ויצמן, טנקינג לפסגה: הפילדלפיה 76 והתהליך הכי נועז בהיסטוריה של הספורט המקצועני, אשר זמין כעת למכירה, הסיפור לוקח חלק בסוף עונת 2013-14, שנה 1 של התהליך. תודות לחורבן מתוזמן על ידי הג'נרל מנג'ר בשנתו הראשונה סם הינקי, הסיקסרס סיימו את העונה החולפת עם 63-19, המאזן השני הכי גרוע בליגה. הם נפלו מקום אחד במהלך הגרלת הלוטרי של ה-NBA במאי והיו עם האופציה לבחירה השלישית הכוללת בדראפט. שם הייתה להם הזדמנות לגייס שחקן אשר ישנה את מסלול הארגון. השגתו, אחרי הכל, ידרוש שילוב של תעוזה ומזל.

בחודשים שהובילו לקראת דראפט 2014, אף ארגון NBA לא ערך סקאוטינג על קבוצת הכדורסל של אוניברסיטת קנזס באופן כה מסיבי מאשר הקליבלנד קאבלירס.

הקאבס בדיוק הגיעו מעונה פרועה, כשהם מחמיצים בפעם הרביעית את הפלייאוף, ועדיין מתנודדים מהחלטתו של לברון ג'יימס מלפני ארבע שנים לערוק למיאמי. בעלי הקאבס דן גילברט הגיב בפיטורי הג'נרל מנג'ר שלו (כריס גראנט) ומאמנו הראשי (מייק בראון). לאחר מכן הוא הגיש את המפתחות לאיש ה-NBA דיוויד גריפין. גריפין פרץ ל-NBA לפני 21 שנים כמתמחה עבור הפיניקס סאנס. ב-2007 הוא היה סגן נשיא ותיק לענייני כדורסל בפיניקס. ב-2010 הוא עזב עבור עבודה דומה עם הקאבלירס, ועכשיו הוא היה זה שמריץ את ההצגה. כאשר הקאבלירס באורח פלא מנצחים בהגרלת הדראפט, למרות שנכנסו לאותו הערב עם 1.7 אחוז סיכוי להנחית את הבחירה ה-1, הוא זכה לבחור בין שלושה שחקנים שהתקבצו יחדיו בפסגת לוחות הדראפט: פורוורד דיוק ג'בארי פרקר והחברים לקבוצה בקנזס אנדרו וויגינס וג'ואל אמביד.

אבל תחילה, גריפין היה זקוק למאמן ראשי. הוא ניסה לקטוף את ביל סלף, המאמן הראשי בקנזס, לתוך הכרכרה. סלף דחה את ההצעה, אבל הוא שיתף את מחשבותיו על שני הכוכבים הפוטנציאלים שלו. סלף האמין כי וויגינס בעל פוטנציאל אול-סטאר. אבל ה-2.13 של אמביד, סלף אמר, היה מסוג הכישרון המופיע פעם בדור, מסוג השחקנים שיכול לשנות ארגון. לאחר שבילו כל כך הרבה זמן באזור קנזס, גריפין והקאבלירס הגיעו להסכמה. השאלה היחידה הייתה לגבי שברי המאמץ שמהם סבל בגבו התחתון מספר חודשים מוקדם יותר.

בליל שני קצת פחות משבועיים לפני הדראפט, אמביד הגיע לקליבלנד כדי להתאמן עבור הקאבלירס. הוא פגש את הקבוצה בבוקר שלמחרת במתקן האימונים שלהם באינדפנדס, אוהיו. גריפין הטיל על ויטלי פוטפנקו, עוזר המאמן בגובה 2.08 ושחקן NBA בעברו, לשמור על אמביד הזריז בפוסט. הקאבס העריכו כי לאמביד לא תהיה כל בעיה לרקוד מסביב לפוטפנקו המבוגר (39) והאיטי. אבל אז הוא החל לזרוק את 124 הקילוגרמים של פוטפנקו "מסביב כמו בובת סמרטוטים", אמר מתבונן ממקור ראשון. הוא הלך דרכו בכוח ובקלות הזיז אותו מהמקום. "העוצמה שלו הייתה מעבר לכל דמיון", אותו מקור אמר. אי אלו חששות אז לגבי גבו של אמביד נמוגו.

הקאבס הזיזו את אמביד לטווח הביניים. זריקת הניתור שלו הייתה חלקה וקלילה. הוא סיים את האימון בכך שהוא צועד מעבר לקשת השלוש. הוא קלע את הזריקה הראשונה שלו מעבר לקשת.

"איך אתם יכולים שלא לבחור אותי בבחירה ה-1 בדראפט?" הוא צעק לגריפין.

הוא קלע עוד אחת.

"תראה כמה אני טוב!"

עוד אחת צללה בתוך הרשת.

"אתה צריך אותי, גריף!"

רביעית ברצף.

"בחייך, גריף, אתה חייב לבחור אותי בדראפט!"

חמש.

"אני כל כך טוב!"

שש.

"אני חייב להיות מספר 1!"

שבע.

"איך אתה יכול שלא לקחת אותי?"

חיוכים נמרחו לאורך פניהם של גריפין ושל שאר צוות סיעור המוחות של הקאבלירס. גריפין מאוחר יותר יספר לאנשים שזה היה האימון הכי טוב שהוא ראה מעולם. "הוא היה כמו הביאה השנייה של האקים", הוא היה אומר. החלטתו נעשתה. "הוא אמר לנו שם שהוא לוקח את אמביד ב-1", אמר פרנסואה ניאם, אחד מסוכניו של אמביד באותה התקופה.

Image result for joel embiid kansas YOUTUBE
מאמן קנזס ביל סלף הסכים כי אמביד לא היה הבחירה הקונבנציונלית כמספר 1 בדראפט, אבל האיש הגבוה של הג'ייהוקס היה בעל כישרון להיות שחקן של פעם בדור.

אמביד יצא לארוחת ערב באותו הלילה עם כמה ממקבלי ההחלטות של הקאבלירס. בעדו טורף שלוש מנות של עוגת לבה משוקולד, הוא העלה כל מיני שאלות למנהלים שישבו מולו, מ-X ו-O עד לשאלה מדוע הקאבלירס הפרישו גופיות אשר תלויות מעל למגרש האימונים. הוא סיפר בדיחות. הוא היה מנומס. הוא יצר קשר עין. "הוא היה בעיקרון יותר מחויב מרוב הילדים שנכנסים לדברים האלה", אמר אחד הנוכחים. הקאבס היו בהלם.

בבוקר למחרת, אמביד התעורר בחדר המלון שלו כאשר רגלו הימנית זועקת. "אני לא יכול ללכת", הוא אמר לניאם. בערך שבוע לפני כן, ביסמרק ביומבו, פורוורד ההורנטס מקונגו שיוצג על ידי אותה הסוכנות, נחת על רגלו במהלך אימון בסנטה מוניקה. אמביד אמר לסוכניו כי הוא "הרגיש משהו". הם כולם הניחו כי מדובר בנקע או חבלה, אבל עכשיו הם חששו שזה היה יותר רציני. אמביד משך את עצמו מהמיטה, קשר את נעליו וצלע לקליבלנד קליניק לבדיקה. הוא עלה על ההליכון למשך מספר דקות, אבל הכאב היה יותר מדי. הוא עבר בדיקת רנטגן. שבר מאמץ דק התגלה באמצע כף רגלו הימנית.

החדשות החלו לפרוש כנפיים ביום שלמחרת. אנשי צוות בסיקסרס, אשר צפו באימוני דראפט מצדי המגרש בפילדלפיה קולג' לרפואה אוסטאופתית, הסתחררו כאשר הם העבירו את המידע מאחד לשני. הקבוצה לא נפגשה עם אמביד. אבל מספר שבועות מוקדם יותר הג'נרל מנג'ר סם הינקי היה נוכח באימון שנערך על ידי סוכניו של אמביד בסנטה מוניקה. הוא והצוות שלו ערכו מספיק סקאוטינג על משחקיו של אמביד כדי להבחין במה שגריפין והקאבלירס ראו.

מאוחר יותר באותו היום, הינקי ביקר במשרדו של המאמן ברט בראון. "אמביד נפצע בקליבלנד היום", הוא אמר. "הוא אולי יהיה זמין עבורנו (בבחירה ה-3)".

ב-20 ביוני, שישה ימים לפני הדראפט, כירורג במכון האורתופדי בדרום קליפורניה נעץ שני ברגים בשבר של אמביד בעצם הנביקולרית כדי לאחות את הסדק. סוכנו של אמביד, ארן טלם, הוציא הצהרה מהרופא המנתח, ריצ'ארד פרקל: "הניתוח עבר בהצלחה יתרה ואני בטוח כי לאחר החלמה ראוייה הוא יהיה מסוגל לחזור לכדורסל ה-NBA".

Image result for sam hinkie YOUTUBE
הג'רל מנג'ר לשעבר של הסיקסרס אהב את אמביד בדראפט 2014 אבל הוא לא חשב כי יש לו סיכוי לבחור בו עד שהחדשות אשר זלגו מקליבלנד הודיעו כי אמביד אובחן אם עצם שבורה בכף רגלו.

זה לא היה מספיק טוב עבור הקאבלירס. לגריפין הייתה הוראה מהבעלים לנצח והוא היה זקוק לשחקן שיכול היה באופן מיידי לעזור לקבוצה. אפילו אם הוא רצה לקחת את אמביד, רופאי הקאבלירס לא היו נותנים לו אור ירוק. הבאקס, בינתיים, היו נעולים על פרקר, עוד לקוח של טלם, בבחירה ה-2, ובכל מקרה, לאמביד לא היה שום עניין לשחק שם. "המקום הזה נדוש", הוא אמר לניאם. מה שהוא באמת רצה היה ליפול אל הלייקרס בבחירה ה-7. הוא חי בלוס אנג'לס וקיבל ביטחון בעיר. "תפעיל את הקסם שלך", הוא אמר לטלם. טלם ידע שלא היה בכלל סיכוי שאמביד ידרדר כל כך למטה, אז במקום זאת הוא וניאם מכרו לאמביד את פילדלפיה. טלם גדל שם. ניאם עבר לשם כדי לשחק כדורסל תיכונים. זה לקח זמן מה, אבל אמביד קנה זאת.

אם הסיקסרס רצו אותו, הוא היה שלהם.

לפוסט הזה יש 4 תגובות

  1. המון מזל לפילי. בלי אמביד הם עדיין היו קבוצת לוטרי. הטעות היתה שבחרו לאחר מכן את אוקאפור ללא שום מחשבה עתידית

כתיבת תגובה

סגירת תפריט