בייסבול – הטרוף הגדול מתחיל/ בלאדת הספורט הגדולה מכולן/ מנחם לס

הפסל שלן "קייסי עם האלה", בלאדת הספורט הגדולה מכולן!

הוושינגטון נשיונלס הפכה לקבוצה הראשונה שלקחה את ה-NATIONAL LEAGUE EAST, וזה אחרי החלטה קונטרוברסיאלית ביותר לתת לפיצ'ר מס' 1 שלה להתחיל את חופשת החורף מוקדם בגלל החשש שאם ימשיך לזרוק, הנזק למרפקו יהיה בלתי הפיך. שמו סטפן סטרסבורג והוא רק בן 24. להושיב את הפיצ'ר הטוב ביותר שלך כשהוא בריא, רק בן 24,ואתה לא זכית במקום ראשון משך 79 שנים?

הוושינגטון נשיונלס הוצפה במאות אלפי בקשות להמשיך ולשחק איתו. אימיילים וטלפונים. הויכוח הפך לויכוח לאומי כשלכל אחד (אפילו כאן כמה גולשים כתבו על 'השטות להושיבו') ישנה דיעה בקשר למנג'ר דייבי ג'ונסון (שלגבי ההחלטה כלל לא שאלו את דעתו, אלא את דעת הרופאים שבנו לסטפן מרפק חדש) ולהחלטת הקבוצה להושיבו. אז השורה התחתונה היא שהושיבו אותו, והם בכל זאת זכו במקום הראשון במזרח בליגת ה-NL, ואם כך ההחלטה היתה נכונה.

מחר אכתוב על הפיצ'רים שיתחילו עבור הקבוצות בפלייאוף, ועל הרוטציה שלהם. אך אחד הגולשים ביקש שאכתוב כאן את חוקי הבייסבול כדי שלגולשים יהיה מושג בקשר למה שנדבר בשבועות הבאים – כדורסל, כדורסל, וכדורסל, אבל גם די הרבה בייסבול.

אז אני מנצל את ההזדמנות להכניס לכאן מאמר שכתבתי בספרי 'חיצים ובנובונים' על הפיצ'ר האגדי קייסי, וכל הקורות איתו. הכל כתוב בצורה פואמה שתרגמתי, ובתחילתה, באותיות שחורות מובלטות, חוקי הבייסבול:

התור של קייסי לחבוט – בלדת הספורט הנפלאה מכולן

סן פרנסיסקו "דיילי אגזמינר"
1986

ביום שירדתי בו מהאונייה "שלום" ורגלי דרכה בראשונה במנהטן, המספר היחיד שראיתי לאן שפניתי היה "60": שיא ה"הום-רנס" האלמותי – כך חשבו – של בייב רות', ששחקן היאנקיס הצעיר רוג'ר מאריס מאיים לשבור (הוא שבר אותו כעבור שבועיים כשחבט את ההום-רן ה-61). אחרי שני מאמרי הכדורסל הראשונים שלחתי שניים על בייסבול – אחד על בייב רות' ואחד על אגדה ושמה "קייסי" והמיסטיקה שהתעוררה אחרי פואמה שכתבה לפני 120 שנה העיתונאי ארנסט לורנס ת'אייר, שהתפרסמה בעיתון "דיילי אגזמינר" של סן-פרנסיסקו תחת הכותרת "קייסי עם האלה, בלדה של הרפובליקה".
איך הגעתי לבלדה? ניגשתי לרד סמית', העיתונאי הדגול של "ניו-יורק הרלד טריביון" ואחר "ניו-יורק טיימס" (וזוכה פרס פוליצר לעיתונות ב-1982), שלקח אותי – עם העיתונאי בראור – תחת חסותו בתחילת קריירת הכתיבה שלי, ושאלתיו כיצד הוא מציע שאציג את משחק הבייסבול וחוקיו לקוראי בישראל. הוא ענה, "בני, יש בלדה על אחד ושמו 'קייסי', שבעצם מסבירה את כל המשחק. תרגם אותה ותחסוך לעצמך הרבה מילים".
החלטתי לתרגם את הבלדה – דבר קשה מאוד אם המתרגם רוצה להיות נאמן למילים כמעט ללא יוצא מין הכלל, ועדיין לשמור על מהות הבלדה ועוצמתה. צירפתי מאמר קצר על חוקי הבייסבול כך שהבלדה תובן ביתר קלות ושלחתי לחדשות הספורט. ישראל פז ז"ל צלצל אלי והתנצל שאינו יכול להכניס את המאמרים בגלל חוסר מקום. "אבל מנחם, שמור עליהם. אסור שיילכו לאיבוד. יום אחד אולי נוכל לפרסמם, ואם לא אנחנו, אז מישהו אחר".
וכך היה. ניצלתי את יום המאה להולדת השיר במאמר שהתפרסם בידיעות אחרונות.

הפלייאוף של המשחק הגדול מכולם עומד להתחיל

חוקי הבייסבול על קצה המזלג

 בבייסבול משחקים תשעה שחקנים המתחלפים מהגנה להתקפה תשע פעמים (תשעה "אינינגס"). הקבוצה החובטת, חובטת עד ששלושה משחקניה "שרופים", ואז היא עוברת להגנה. על החובט לעבור ארבע תחנות לפני שהוא מקנה נקודה (RUN) לקבוצתו באמצעות חבטה מוצלחת שלו להום-רן (כשהכדור נחבט מעבר לגדר) או באמצעות חבטה המביאה אותו לאחד הבסיסים, ואז הוא רץ הלאה לבסיס הבא בחבטה מוצלחת של הבא אחריו. כשהקבוצה מגינה, זורק הכדור (פיצ'ר) זורק אל התופס (קצ'ר) בדרך שתקשה על החובט לחבוט. חבטה לאוויר הנתפסת, שורפת את החובט. גם כדור קרקע שהקבוצה המגינה מצליחה לזרוק אל שחקנה הנוגע בתחנה לפני שהחובט מגיע אליה, גורם לשריפת החובט (או שחקן התקפה אחר שכבר עומד על תחנה מסוימת ומנסה להגיע לתחנה הבאה, כי לשני שחקנים אסור להתמקם על אותה תחנה).
הפיצ'ר יכול לשרוף את החובט על ידי שלושה STRIKES. סטרייק הוא כדור הנזרק למין מלבן אווירי מהכתף עד הברך אנכית, ובערך ברוחב גוף החובט בצורה מאוזנת, בלי שהחובט יצליח לחבוט בו. שופט העומד מאחורי החובט קובע אם הכדור עף לאזור הסטרייק או החוצה ממנו. אם הכדור נזרק מחוץ לאזור הסטרייק והחובט מנסה לחבוט, ומחמיץ, החבטה נחשבת לסטרייק. אם ארבעה כדורים נזרקים מחוץ לאזור הסטרייק (BALLS) בלי שהחובט מנסה לחבוט, החובט זוכה ל"הליכה" חופשית לבסיס הראשון, ואם נמצא בבסיס חובט אחר שהקדים אותו, החובט הזה מקבל הליכה חופשית לבסיס השני. זהו בערך המשחק. הפואמה הנפלאה של ת'אייר מספרת את סיפור המשחק. אני מקווה שתרגומי לא פגע יותר מדי בפואמה שהייתה לקלסיקה אמריקאית.

***

התור של קייסי לחבוט

(הבלאדה שניבחרה ע"י ספורטטינג ניוז ביובל ה-100 שנה שלה כ-"בלאדת הספורט הגדולה מכולן")

אני מקווה שתרגומי לא מוריד מערכה יותר מדי. ניסיתי ככל יכולתי לתרגמה מילה במילה, ולשמור על צביונה המיחד. מקווה שהצלחתי!

הסיכויים היו קלושים בשביל תשיעיית "מדוויל ביי בום"/
שהרי התוצאה הייתה ארבע-שתיים לחובתם, ורק אינינג אחד לסיום/
ואז, אבוי, קוני נשרף בבסיס הראשון וברוס אף הוא נשחק/
ושתיקה נוראה הייתה התגובה של צופי המשחק/
אחדים בגועל נפש קמו לעזוב, אך הרוב נשאר עם אמונה/
שהרי תמיד יש תקווה – כל עוד נותרה נשימה אחרונה/

"אלוהים, רק תן צ'אנס לקייסי לחבוט באלה/
והוא כבר ימצא את הדרך לישועה"/
כי קייסי האהוב, עליכם לדעת, הוא גיבור הגבעות/
ועל יכולתו עם האלה רבות האגדות/
הצרה היא שלפני קייסי חייב פלין להכות/
ואחריו בא ג'ימי בלייק, ושניהם נמושות/
מספיק שאחד מהם יישרף – פלין או בלייק -/
וגאוותה של מדוויל לעולם תתרסק/
הראשון סתם לוזר ולשני ידיים שמאליות/
אין כלל סיכוי שיגיע תור קייסי להכות/

3,000 אוהדי מדוויל ביציע ולאורך הגדרות/
ידעו גם ידעו: אנחנו בצרות צרורות/
אך פלין, שומו שמים, הִכה בכדור שנזרק חזק/
גבוה בסיבוב, לצד ימין, במהירות הבזק/
ועתה הוא רץ ומגיע לבסיס הראשון/
ו-3,000 הצופים היו בשיגעון/
וכשג'ימי בלייק אחריו עם הכדור מגע יצר/
הלבבות ביציעים חדלו לפעום, העולם נעצר/

כשהאבק התפזר וקרני השמש החלו לשקוע/
השתתק הקהל, ת'כרוז הם רצו לשמוע:/
"הקשיבו כולם", הרעים הכרוז, "פלין בבסיס השלישי/
ובלייק שלנו הוא 'SAFE' ב'שני'/
ועכשיו כשלרעתנו שתיים – ארבע/
קייסי מושיענו הוא החובט הבא"/

מ-3,000 גרונות שאגה נשמעה בגאון/
עלתה בהרים, התגלגלה במדרון/
הבוקרים, החוואים, הרועים את הצאן/
ידעו שתור קייסי הגיע וכולם בשיגעון/

וקייסי, הו קייסי, בצעדו המוכר, האטי, התקרב/
למקומו כחובט; מצבים כאלה הוא כה אוהב/
קייסי הוא הטוב בנמצא וזו לא גוזמה/
מתח? רעד בקהל? התרגשות? אז מה?/
וכך הוא צעד לאטו עם פנים מלאי ביטחון/
ובכל זיק של תנועה היו רק יכולת ואון/

קייסי לא מיהר; הקהל עמד על רגליו/
נענוע קל של הכובע ונפנוף קצר בידיו/
באותו רגע היה לכולם ברור/
שקייסיי גיבורם ירטש ת'כדור/
ואז הגיע הרגע, איש לא גרע מבטו/
כשהוא יורק קלות ובידו משפשף מחבטו/
או, כמה בוטחים הם בקייסי הגדול/
שאת גאוות מדוויל עומד הוא לגאול/

הפיצ'ר הניף ידו, וכקליע הכדור באוויר/
אך קייסי רק התבונן והמעמד הוא אדיר/
קייסי לא נע: "זה לא הכדור שחיפשתי", ובחול הוא בעט/
"סטרייק אחד", הודיע השופט לקהל אט-אט/
השופט צדק, אבל מהיציעים עלתה נהמה/
"מה הבנזונה עושה לנו? מה? מה?"/
ביציע צורחים: "להרוג ת'שופט, לחסל אותו/
ואסון היה קורה שם אלמלא הרים קייסי ידו/
כאילו אמר הוא, "סמכו עלי", וזה מספיק/
להרגיע ת'קהל, את האוהדים להשתיק/

קייסי תקע מבט בפיצ'ר ללא הנד עפעף/
ואז באמנות וחן הכדור השני הועף/
היה זה כדור אטי, כזה שעף בקשת/
וגם לכאלה שונא קייסי לגשת/
"סטרייק שני", קרא השופט מאחורי הבסיס/
ונותר רק כדור אחד ת'אויב להביס/
הגרונות ניחרים, המתח איום/
"מה יהיה, מה יהיה" רעד ההמון/
ואת הקריין ששת אלפי אזניים/
שמעו מצהיר, "עדיין ארבע-שתיים"/
"שדידה"! הם צרחו, "שקר וכזב"!/
אך מבט אחד מקייסי והם בידו כחגב/

פרצופו של קייסי התקשה והרצין/
הקהל ידע שהגיע יום הדין/
עוד סטרייק אחד והסיפור גמור/
"אבל החובט הוא קייסי, וניצחוננו ברור"/
שריריו התקשו, ידיו בעוצמה אחזו באלה/
ו-3,000 צופים בלבם נשאו תפילה/
חיוכו עתה נעלם, והנה בראשונה/
כוסו פניו זיעה, כווצו עיניו כלטאה/
שפשף ידיו, הכה אלתו בחול ואבק התרומם/
ועכשיו תקע בפיצ'ר מולו מבט מאיים/
והפיצ'ר – שומו שמים – חייך, מניף ידו כברק/
ואת הכדור האחרון בעוצמה הוא זרק/

בגבעות ממול השמש כבר שקעה/
כשהכדור האחרון הגיע למטרה/

התזמורות ממשיכות לנגן, הילדות משחקות בשלווה/
ויש מקומות שבהם חיים כאילו מאומה לא קרה/
אך לא במדוויל, שם לעד יספר זקן לטף/
איך הכדור האחרון נזרק – וקייסי נשרף/

Casey at the Bat

***

הבלדה מוכרת וידועה לכל אמריקאי חובב ספורט. כמעט בכל בית ספר היא מין חובת קריאה. הרצאות ניתנו עליה; ויכוחים היא עוררה; ספרים נכתבו עליה, והשאלה העיקרית היא אם, אמנם, הייתה קבוצת בייסבול בעיירה מדוויל, ואם באמת היה להם עילוי בייסבול ושמו קייסי. פרנק דיפורד, העיתונאי הדגול של ספורטס אילוסטרייטד, כתב לאחרונה תיזה שלמה על הבלדה. הדיעות עדיין חלוקות. נראה שאת האמת לעולם לא נדע.

פורמט הפלייאוף החדש

ממש עד השינוי האחרון שנקבע בין הליגה וארגון השחקנים, שלושת מנצחות הדיביזיות היו בפלייאוף עם הקבוצה הרביעית שהיא הקבוצה עם הרקורד הטוב בליגה שלא ניצחה דיביזיה. הן מחולקות ל-1,2,3,ו-4 כששלוש מנצחות הדיביזיות מדורגות 1,2,3 לפי הרקורד שלהן, והקבוצה הרביעית משחקת נגד הראשונה ו-2 נגד 3 ב-3 מ-5, ואז משחקים 4 מ-7 על הפננט, ואז הליגה האמריקאית נגד הלאומית בוורלד סרייס.

השדנוי החדש מעלה 5 קבוצות מכל ליגה, והנה ההסבר כולו:

Major League Baseball expanded its playoffs for the third time, this time with the addition of two more Wild Card teams and a single elimination game in each league. That new format will begin this year.

An agreement between MLB and the Players Association, finalized on Friday, adds a second Wild Card to both the American and National Leagues, increasing the postseason field to 10, the largest in Major League history and the first such expansion since 1994.

The three division winners in each league will await the survivor of a one-game playoff between the Wild Card teams in each league. Both games are slated for Friday, Oct. 5, two days after the end of the regular season. Barring weather disruptions, the Division Series field of four teams in each league will begin the following Saturday and Sunday.

"I greatly appreciate the MLBPA's cooperation in putting the new postseason format in place this year," Commissioner Bud Selig said on Friday. "The enthusiasm for the 10-team structure among our clubs, fans and partners has been overwhelming.

"This change increases the rewards of a division championship and allows two additional markets to experience playoff baseball each year, all while maintaining the most exclusive postseason in professional sports."

The League Championship Series and World Series formats will remain the same, but in 2012 only, the five-game Division Series will begin with two home games for lower seeds, followed by up to three home games for higher seeds. This one-year change will eliminate a travel day prior to a decisive Game 5 of a Division Series and was necessary because the 2012 regular-season schedule — announced before the agreement on the new postseason was reached — had no wiggle room. There will still be a travel day between Games 2 and 3.

From 2013 onward, there will be space set into the schedule for the one-game Wild Card playoffs.

Next year, the Division Series will return to the 2-2-1 format used from 1998 through this past postseason. Details on the scheduling of the new playoff games between each league's Wild Cards will be announced in the near future as will be the television partner who will carry the games.

Reverting to the old 2-3 format that was used from 1995-97 will allow the one-game Wild Card playoff winners to remain home and host the first two games of their Division Series, which will begin on Sunday, Oct. 7. The other two Division Series that pits division winners will begin on Saturday, Oct. 6.

Division titles and Wild Card berths will now all be decided by a 163rd game play-in if necessary. In the past, if two teams were tied for a division lead after 162 games and the other had already clinched the Wild Card, the division winner would be determined by head-to-head records.

This year, any play-in games will be staged the day after the regular season ends.

In another interesting wrinkle to the new long-term playoff rule changes, beginning this year a division winner and Wild Card team from the same division will be able to meet in the Division Series, which was not the case in the past.

For example, if the Yankees have the best record in the AL and the Red Sox win their one-game Wild Card playoff, they will meet in the Division Series. In the past, the Red Sox would have played the division winner with the league's second-best record and the Yankees would've played the division winner with the third-best mark.

That happened last year when the Rays won the Wild Card and played the Rangers while the Yankees, who won the AL East, played the Tigers in the first round. Both AL East teams lost their respective Division Series. Under the new format, the Yankees would've played the Rays.

Michael Weiner, union's executive director, lauded both sides for their cooperation on a very complicated issue during a conference call on Friday.

"A bunch of players and a bunch of people on the owners' side put their heads together to try and solve the problem," he said. "There was an agreement to try and move to an expanded playoffs this year. We didn't have a schedule that was designed to accommodate it. It took a lot of hard work by both sides to try and figure out a way to make it happen."

Adding Wild Card teams this year created a logistical issue: The regular season is scheduled to end on Wednesday, Oct. 3, leaving two days for travel, weather problems, possible season-ending tiebreakers to decide division titles and Wild Card berths and the Wild Card elimination games prior to the start of the Division Series. Because of television commitments, the World Series is fixed to begin on Wednesday, Oct. 24.

The additional Wild Cards also place a premium on winning a division title. Division winners will get at least two days of rest before the start of the Division Series, while the Wild Card teams will possibly have to use their best pitchers to win an elimination game.

"If you get in [early] you can plan out your rotation a little better," D-backs manager Kirk Gibson said on Thursday. "You don't have to play the extra game. If you're in the one-game playoff, do you use your top starter, Ian Kennedy, or do use somebody else? It's a different strategy."

The new format was agreed upon last year in the new five-year Basic Agreement between the owners and the players, to start by 2013 at the latest. The two sides then had two months to negotiate the logistics of beginning it a year early. They went a day past their stated deadline.

MLB had been studying how to expand the playoffs for at least two years, and it became a topic of heated discussion among Selig's 14-member committee that has been studying on-field improvements of the sport.

"I'm excited, because it leans more heavily on the integrity of a season than the other system and I think everybody felt the same way," said Angels manager Mike Scioscia, a member of Selig's select committee. "Hopefully, it leans on that integrity a little more heavily and I think that's a good thing."

Last season, the eventual World Series-champion Cardinals made the playoffs by winning the NL Wild Card berth over the Braves on the final day of the regular season, as did the Rays over the Red Sox in the AL. Had there been the additional Wild Card berths, the four teams would've secured all of them much earlier, thus eliminating the last-minute dramatics.

Under the new scenario, the Rays would've have had to play the Red Sox and the Cardinals would have had to play the Braves in a one-game Wild Card playoff to gain entry into the Division Series.

"Everybody remembers day 162 last year and how exciting that was," said St. Louis manager Mike Matheny, a coach in the Cardinals system last season. "We all see the benefit of how the Wild Card played out. There were a lot of people against it at the time and it proved to make some very meaningful games for some teams who otherwise wouldn't have had anything going on. It will be fun to watch how it all plays out."

The previous format, featuring three division winners and a Wild Card from each league, was adopted in 1994 but wasn't actually used until the following year because a players' strike led to the cancellation of the '94 postseason. From 1969-93, there were two divisions in each league and a League Championship Series between the first-place teams as a prelude to the World Series. Prior to 1969, only the pennant winners, the first-place teams in each league, met in the World Series.

מנחם לס

מנהל הופס. הזקן והוותיק מכולם בצוות. מנסה לכתוב יומית - כל זמן שאוכל!
Subscribe
Notify of
64 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Abe
Abe
02/10/2012 17:53:14

Best article I ever read.

p.s: I read your respons to my questions why you and 20 journalist were in Charlote

\It was not because I did not believe you but it was strange that 20 ITONAIM all of a sudden come to Charlot. I did not know that it was "MEDIA DAY", and your answer explain it and now I understand. That is all.

Abe
Abe
02/10/2012 17:54:32

The translation of the song or BALADA is super!!! I know baseball and the TIRGUM is 1,000%!

KOL HAKAVOD!

מוח אפרוח
מוח אפרוח
02/10/2012 17:57:32

מנחם, האם השנה מכל ליגה חמש קבוצות עולות לפלייאוף? כל ראש בית יחד עם שתי קבוצות ווילדקארד? מה קורה פה?

מנחם לס
מנחם לס
02/10/2012 18:34:18

יש לך מוח של נשר, לא של אפרוח:. ממש עד השינוי האחרון שנקבע בין הליגה וארגון השחקנים שלושת מנצחות הדיביזיות היו בפלייאוף עם הקבוצה הרביעית שהיא הקבוצה עם הרקורד הטוב בליגה שלא ניצחה דיביזיה. הן מחולקות ל-1,2,3,ו-4 כששלוש מנצחות הדיביזיות מדורגות 1,2,3 לפי הרקורד שלהן, והקבוצה הרביעית משחקת נגד הראשונה ו-2 נגד 3 ב-3 מ-5, ואז משחקים 4 מ-7 על הפננט, ואז הליגה האמריקאית נגד הלאומית בוורלד סרייס.

השדינוי מעלה באמת 5 קבוצות כפי שכתבת, והנה ההסבר כולו:

Major League Baseball expanded its playoffs for the third time, this time with the addition of two more Wild Card teams and a single elimination game in each league. That new format will begin this year.

An agreement between MLB and the Players Association, finalized on Friday, adds a second Wild Card to both the American and National Leagues, increasing the postseason field to 10, the largest in Major League history and the first such expansion since 1994.

The three division winners in each league will await the survivor of a one-game playoff between the Wild Card teams in each league. Both games are slated for Friday, Oct. 5, two days after the end of the regular season. Barring weather disruptions, the Division Series field of four teams in each league will begin the following Saturday and Sunday.

"I greatly appreciate the MLBPA's cooperation in putting the new postseason format in place this year," Commissioner Bud Selig said on Friday. "The enthusiasm for the 10-team structure among our clubs, fans and partners has been overwhelming.

"This change increases the rewards of a division championship and allows two additional markets to experience playoff baseball each year, all while maintaining the most exclusive postseason in professional sports."

The League Championship Series and World Series formats will remain the same, but in 2012 only, the five-game Division Series will begin with two home games for lower seeds, followed by up to three home games for higher seeds. This one-year change will eliminate a travel day prior to a decisive Game 5 of a Division Series and was necessary because the 2012 regular-season schedule — announced before the agreement on the new postseason was reached — had no wiggle room. There will still be a travel day between Games 2 and 3.

From 2013 onward, there will be space set into the schedule for the one-game Wild Card playoffs.

Next year, the Division Series will return to the 2-2-1 format used from 1998 through this past postseason. Details on the scheduling of the new playoff games between each league's Wild Cards will be announced in the near future as will be the television partner who will carry the games.

Reverting to the old 2-3 format that was used from 1995-97 will allow the one-game Wild Card playoff winners to remain home and host the first two games of their Division Series, which will begin on Sunday, Oct. 7. The other two Division Series that pits division winners will begin on Saturday, Oct. 6.

Division titles and Wild Card berths will now all be decided by a 163rd game play-in if necessary. In the past, if two teams were tied for a division lead after 162 games and the other had already clinched the Wild Card, the division winner would be determined by head-to-head records.

This year, any play-in games will be staged the day after the regular season ends.

In another interesting wrinkle to the new long-term playoff rule changes, beginning this year a division winner and Wild Card team from the same division will be able to meet in the Division Series, which was not the case in the past.

For example, if the Yankees have the best record in the AL and the Red Sox win their one-game Wild Card playoff, they will meet in the Division Series. In the past, the Red Sox would have played the division winner with the league's second-best record and the Yankees would've played the division winner with the third-best mark.

That happened last year when the Rays won the Wild Card and played the Rangers while the Yankees, who won the AL East, played the Tigers in the first round. Both AL East teams lost their respective Division Series. Under the new format, the Yankees would've played the Rays.

Michael Weiner, union's executive director, lauded both sides for their cooperation on a very complicated issue during a conference call on Friday.

"A bunch of players and a bunch of people on the owners' side put their heads together to try and solve the problem," he said. "There was an agreement to try and move to an expanded playoffs this year. We didn't have a schedule that was designed to accommodate it. It took a lot of hard work by both sides to try and figure out a way to make it happen."

Adding Wild Card teams this year created a logistical issue: The regular season is scheduled to end on Wednesday, Oct. 3, leaving two days for travel, weather problems, possible season-ending tiebreakers to decide division titles and Wild Card berths and the Wild Card elimination games prior to the start of the Division Series. Because of television commitments, the World Series is fixed to begin on Wednesday, Oct. 24.

The additional Wild Cards also place a premium on winning a division title. Division winners will get at least two days of rest before the start of the Division Series, while the Wild Card teams will possibly have to use their best pitchers to win an elimination game.

"If you get in [early] you can plan out your rotation a little better," D-backs manager Kirk Gibson said on Thursday. "You don't have to play the extra game. If you're in the one-game playoff, do you use your top starter, Ian Kennedy, or do use somebody else? It's a different strategy."

The new format was agreed upon last year in the new five-year Basic Agreement between the owners and the players, to start by 2013 at the latest. The two sides then had two months to negotiate the logistics of beginning it a year early. They went a day past their stated deadline.

MLB had been studying how to expand the playoffs for at least two years, and it became a topic of heated discussion among Selig's 14-member committee that has been studying on-field improvements of the sport.

"I'm excited, because it leans more heavily on the integrity of a season than the other system and I think everybody felt the same way," said Angels manager Mike Scioscia, a member of Selig's select committee. "Hopefully, it leans on that integrity a little more heavily and I think that's a good thing."

Last season, the eventual World Series-champion Cardinals made the playoffs by winning the NL Wild Card berth over the Braves on the final day of the regular season, as did the Rays over the Red Sox in the AL. Had there been the additional Wild Card berths, the four teams would've secured all of them much earlier, thus eliminating the last-minute dramatics.

Under the new scenario, the Rays would've have had to play the Red Sox and the Cardinals would have had to play the Braves in a one-game Wild Card playoff to gain entry into the Division Series.

"Everybody remembers day 162 last year and how exciting that was," said St. Louis manager Mike Matheny, a coach in the Cardinals system last season. "We all see the benefit of how the Wild Card played out. There were a lot of people against it at the time and it proved to make some very meaningful games for some teams who otherwise wouldn't have had anything going on. It will be fun to watch how it all plays out."

The previous format, featuring three division winners and a Wild Card from each league, was adopted in 1994 but wasn't actually used until the following year because a players' strike led to the cancellation of the '94 postseason. From 1969-93, there were two divisions in each league and a League Championship Series between the first-place teams as a prelude to the World Series. Prior to 1969, only the pennant winners, the first-place teams in each league, met in the World Series.

Under the new format, MLB, with 10 of 30 teams, will have the lowest amount of playoff qualifiers among the major North American sports leagues. The NFL has 12 of 32, while the NHL and the NBA each have 16 of 30.

מוח אפרוח
מוח אפרוח
02/10/2012 20:39:00
Reply to  מנחם לס

תודה מנחם! תענוג לקרוא ספורט נטו באתר שלך! ועוד יותר חשוב, תענוג לקרוא כתבות טובות!

טוני
טוני
02/10/2012 18:24:47

מנחם,אמרתי לך שיאהבו את סגנון הכתבות האלה!
אתה בהחלט הרחבת ושינית ממה שהמלצתי,אך אני רואה שכך זה עדיף.

אני מצפה שלקראת הפלייאוף תרחיב עוד טיפה על החוקים ואני עדיין מצפה לכתבות כאלה על שאר סוגי הספורט האמריקאים (ואפילו אחרים,באמת,אם סגנון כתיבה כמו שלך,זה יכול להתחבר לסוג של "ארכיון הסברה" או אפילו ספר שיאהבו מאוד לקרוא).

בקיצור-Keep up the good work!! 🙂

טוני
טוני
02/10/2012 18:30:16
Reply to  טוני

נ.ב-כשאני מתכוון להסבר מרחיב,זה גם אומר הסבר על הרכבת קבוצה נכונה,קצת הסבר על סטטיסטיקה כדי להבין על שחקנים טובים,ועוד נתונים שיכולים לעזור לחובבי הספורט באתר.

אם תוכל לעשות זאת,אני בטוח שהמון ישמחו!

מנחם לס
מנחם לס
02/10/2012 18:52:48
Reply to  טוני

ידידי טוני, אתה יכול להתכוון להרבה דברים, אבל יש לי גם אשה, קולנוע, הצגות, ומסעדות, וסתם 'חיים'. לא הבטחתי להפוך לעבד לאתר. מה שאתה מבקש זה לכתוב ספר על אימון קבוצה, ואין לי חשק או כוח לזה, אבל תודה על העניין שאתה משקיע, ואני ממש מאושר שיש עניין כזה.

טוני
טוני
02/10/2012 19:45:26
Reply to  מנחם לס

צודק מנחם.
אבל אני עדיין אצפה לכתבה כזו לפוטבול (אולי גם להוקי קרח-שוב,רק אם ברצונך לעשות אחת).

לסיכום,אני בטוח ששמחת רבים עם הכתבה הזאת ורק תמשיך להנות מהחיים 🙂

Yinon Yavor
Yinon Yavor
02/10/2012 22:23:31

למרות השינוי, זו היא דוגמה לטיפשות של המערכת האמריקנית. הם טובים מאוד וחכמים מאוד בהרבה דברים, אבל החלוקה הזו לבתים פשוט טפשית. לפי זה, אם שתי הקבוצות הטובות ביותר הן מאותו הבית, הן מדורגות במקום 1 ו … 4! וייפגשו בחצי הגמר, במקום בגמר. זה לא בדיחה??!?!

מנחם לס
מנחם לס
02/10/2012 22:57:58
Reply to  Yinon Yavor

כך זה היה לפני השינוי. עכשיו זה לא יהיה ככה.

ינון יבור
ינון יבור
03/10/2012 5:48:05
Reply to  מנחם לס

זה לא מה שהבנתי מהכתוב.
פשוט הוסיפו משחק בין המדורגת 4 ל-5 על הזכות להצטרף לשלוש מנצחות הבתים.
כך שהשיטה עדיין עקומה, כמו גם בפוטבול ובכדורסל (בו זה הכי פחות בולט בגלל ריבוי הקבוצות בפלייאוף)

דב
דב
03/10/2012 2:58:53

זה עתה קראתי לראשונה את הבלאדה. גם באנגלית וגם בעברית. מנחם, נהניתי מהתרגום לא פחות מאשר מהמקור!

מנחם לס
מנחם לס
03/10/2012 3:55:05
Reply to  דב

תודה על מחמאה נפלאה, אבל בכ"ז לכתוב על בייסבול באנגלית זה ספור אחר מאשר לכתוב עליו בעברית. עשיתי כמיטב יכולתי לעשות צדק עם המקור, ואם הצלחתי אפילו מעט, אני מקבל זאת כמחמאה.

Dave
Dave
03/10/2012 3:15:55

Mel, where can I get the English copy?

מנחם לס
מנחם לס
03/10/2012 3:56:02

לך לגוגל וכתוב CASEY AT THE BAT ותקבל מאות לינקים.

ערן
ערן
03/10/2012 14:58:49

מנחם, אני לא מכיר את המקור אבל הבלדה המתורגמת שלך פשוט אדירה!!
תודה רבה על פוסט מענג

Abe
Abe
03/10/2012 15:16:25

Joining Eran

Excellent translation. My son Jonathan is 9 years old and he knosws the Balad by heart! They learned it is school this year

Abe
Abe
03/10/2012 15:19:45

By the way, there is a great Country Song on Casey, the Baseball Player who failed his entire town. I think Johnny Cash sang it )more words than Melody like Cash's style)

מנחם לס
מנחם לס
03/10/2012 16:08:19

השיר על 'קייסי' הוא אחד משירי הקאונטרי האהובים עלי.

איתן הקטן
איתן הקטן
03/10/2012 17:45:54

קראתי את הבלאדה שלוש פעמים וכל פעם נהניתי יותר. הקצב, החרוזים, הכל שטף כמו המשחק עצמו. גרמת לי להרגיש כאילו אני במשחק. תודה מכל לב.

איתן הקטן
איתן הקטן
03/10/2012 17:47:16

ודבר נוסף: קראתי שכ=ותב הבלאדה זכה בפרס פוליצר עליה.

מנחם לס
מנחם לס
03/10/2012 19:18:47

על פרס פוליצר לא שמעתי

אחד שמבין
אחד שמבין
03/10/2012 20:09:42

שאפו על הבלאדה!

מנחם לס
מנחם לס
03/10/2012 20:15:17

Thanks

nice seo guys
21/11/2013 2:11:06

gHFHoq I value the blog post.Really thank you! Keep writing.

backpage marketing
22/11/2013 11:30:35

Thank you ever so for you post. Cool.

http://www.emersonportableicemaker.com

I think this is a real great blog article.Thanks Again.

iran sanctions
22/11/2013 18:07:11

Thanks a lot for the article post.Much thanks again. Really Great.

click here
22/11/2013 19:18:21

Looking forward to reading more. Great article.Really thank you! Cool.

flat roof contractors
22/11/2013 20:39:41

Very neat post. Awesome.

auto recruiting platform
22/11/2013 21:53:58

Muchos Gracias for your blog.Thanks Again. Keep writing.

ferrari driving experience
22/11/2013 22:30:24

Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Really looking forward to read more. Really Great.

ozone therapy
24/11/2013 3:29:26

This is one awesome blog article.Really looking forward to read more. Really Great.

inflora floor plan
24/11/2013 8:11:16

Thanks so much for the article post.Thanks Again. Much obliged.

kansas city new years eve
24/11/2013 14:42:51

wow, awesome blog post.Much thanks again. Want more.

cheap Myrtle Beach golf
27/11/2013 1:53:26

Major thanks for the post.Much thanks again. Really Great.

wooden boat restoration
27/11/2013 8:13:52

I am so grateful for your blog.

Chicken Rice
27/11/2013 11:59:05

Really appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more.

outsourcing
27/11/2013 14:47:56

I cannot thank you enough for the article.Really looking forward to read more. Really Cool.

ios 7.0.2 untethered jailbreak
27/11/2013 15:52:22

Thanks for the blog post.Really looking forward to read more. Will read on…

Solar Film
27/11/2013 16:34:19

Muchos Gracias for your blog.Much thanks again. Want more.

Company Incorporation
27/11/2013 17:56:09

Fantastic blog post.Thanks Again. Fantastic.

Go Here
27/11/2013 18:02:39

I am so grateful for your post.Much thanks again. Fantastic.

Teeth Whitening
27/11/2013 18:23:49

Really appreciate you sharing this blog.Really looking forward to read more. Keep writing.

paleo diet
27/11/2013 20:12:41

Thanks for the article post.Much thanks again. Will read on…

cheapest ipads
27/11/2013 20:14:13

Thanks so much for the blog article.Thanks Again. Cool.

Email Processing For Cash
27/11/2013 22:06:17

I truly appreciate this article post.Really thank you! Awesome.

Sports Direct Boots
27/11/2013 22:31:06

Appreciate you sharing, great post.Thanks Again. Fantastic.

IPB MYBB
27/11/2013 23:57:37

Appreciate you sharing, great article.Thanks Again.

Lighting Store
28/11/2013 0:02:49

Im grateful for the blog post.Thanks Again. Keep writing.

iphone screen repair cleveland
28/11/2013 0:44:19

Thanks for sharing, this is a fantastic post.Really looking forward to read more. Want more.

Dental Implants in Dubai
28/11/2013 2:34:11

A round of applause for your blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.

Wonderful Land gore
28/11/2013 2:57:28

Thank you for your post.Really looking forward to read more. Awesome.

Taylor Hampton case
28/11/2013 5:11:55

Very neat blog.Really thank you! Cool.

Flowers Delivery
28/11/2013 6:08:13

Thanks so much for the blog.Thanks Again. Really Great.

Best Podcast
28/11/2013 6:26:30

Im obliged for the blog post. Keep writing.

Bijoux fantaisie
28/11/2013 7:22:46

I am so grateful for your article post. Awesome.

Download music from YouTube
28/11/2013 8:27:50

A round of applause for your post.Much thanks again. Great.

mission apple
28/11/2013 9:31:58

I cannot thank you enough for the post.Really thank you!

Flyttebyra Oslo
28/11/2013 10:16:38

Thanks again for the article.Thanks Again. Really Cool.

Travel Agencies
28/11/2013 12:14:27

Thanks a lot for the article.Much thanks again. Really Cool.

webcam chat
28/11/2013 13:06:40

Thanks for the article post.Really thank you! Keep writing.

conpinteyrohkn
05/07/2014 10:32:33

viraldgwb01