חמשת השחקנים שהכי היה לי קשה לשמור עליהם – פול פירס / תרגום smiley

חמשת השחקנים שהכי היה לי קשה לשמור עליהם – פול פירס / תרגום smiley

חמשת השחקנים שהכי היה לי קשה לשמור עליהם

פול פירס
פורוורד / לוס אנג'לס קליפרס
ינואר 5, 2015

מאמר מקורי: https://www.theplayerstribune.com/paul-pierce-five-toughest-players-ive-ever-guarded/

כרגע, ה-NBA נמצא בעידן של הרכזים. רמת המשחק בעמדה הזו עלתה כל כך הרבה שההופעה של מי שמטפל בכדור מכתיבה לעתים קרובות איזו קבוצה תנצח במשחק. אבל זה לא תמיד היה העניין. לכו אחורה חמש או שש שנים וה-NBA הייתה דומיננטית על ידי כמה מהשחקנים המוכשרים והפיזיים בעמדות הכנף שאי פעם שיחקו את המשחק. וברוב הלילות, זה היה העניין להבין איך לעצור אותם בהגנה.

התמודדתי מול הרבה, הרבה שחקנים מוכשרים במהלך הקריירה שלי, אבל לבחירתי, חמשת הבחורים האלו היו הכי קשים לשמירה.


קובי בראיינט

Image result for kobe bryant paul pierce TWITTER

אני עדייו זוכר שצפיתי במשחק 81 הנקודות. אני חושב שכל מי שצפה במשחק זוכר היכן הם היו – זה היה אחד מאותם רגעים מיוחדים בספורט. אני ישבתי במרתף שלי עם חבריי במשחק דומינו והרמתי מבט לטלוויזיה וראיתי מה קורה ואמרתי, "חכו רגע, אנחנו חייבים לראות את זה!" לא יכולתי להאמין למה שאני רואה.

לקובי יש מנטליות כדורסל של רוצח סדרתי. הוא הולך להגיע אליו בכל דרך אפשרית והוא לא הולך לוותר. המנטליות שלו – הקילר אינסטינקט – זה מה שמפריד אותו משאר הבחורים ברשימה, כי ברגע שקובי יודע שהוא תפס אותך, הוא ימשיך לתקוף אותך. הוא יזרוק אותך למטה, יכה בך ואפילו שאתה מחוסר הכרה, הוא ימשיך להכות בך.

קובי רוצה להשמיד את היריב שלו בכל לילה, והרצון שלו לעשות זאת הוא שני רק לג'ורדן. מעולם לא זכיתי לשחק מול מייקל כשהוא היה עם הבולס, אז קובי הוא הכי קרוב למה שהגעתי כדי להתמודד מול אותה נחישות במהלך הקריירה שלי.

אחד המשחקים הכי קשים שאני זוכר מול קובי קרו בבוסטון. אני חושב שהוא הכניס שבע או שמונה זריקות רצופות עלי. אז הגענו להתקבצות בפסק הזמן והמאמן מסתכל עלי בפרצוף שאני יודע שהוא רוצה שאני אחליף את השמירה על קובי. ויתר הבחורים בקבוצה ראו מה הולך לקרות והם הביטו אלי. לבסוף הם מעלים זאת שאולי כדאי שנחליף ונשים בחור אחר עליו, ואני צועק, "לעזאזל לא! אני הולך לשמור עליו! אני מטפל בזה!"

הוא סיים כשהוא מחטיא את תשע הזריקות האחרונות שלו באותו משחק כשאני עליו, ואנחנו ניצחנו. אבל הסטטיסטיקה עדיין ברורה במחשבותיי. קובי לקח 47 זריקות. ארבעים ושבע. אף אחד אף פעם לא לקח עלי 47 זריקות. ברוב המשחקים הקבוצה תזרוק 81 ל-89 זריקות.

מה שאתם צריכים להבין על המשחק של קובי שעל ידי לקיחת כמות גדולה של זריקות, הוא בקפידה שובר את המגן עד שהוא מחסל אותו. הוא עשה קריירה בלגרום לבחורים לאבד את הביטחון שלהם בהגנה ואז להמשיך לתקוף אותם. הוא זכה בחמש טבעות בכך כשהוא עושה זאת.

אם אתם רוצים שתהיה לכם איזושהי הצלחה הגנתית מול קובי, אסור לכם להישבר. הרבה יותר קל להגיד מאשר לעשות.


טרייסי מקגריידי

Related image

טרייסי הוא רכז בגוף של סמול פורוורד. הוא 2.10, בעל ידיים ארוכות ויכול לקפוץ מחוץ לאולם, אז בכל פעם שהוא עלה למעלה לזריקה לא היה שום הגיון בלנסות לחסום את הזריקה.

הניסיון לעצור אותו תמיד הגיע לכמה אפשר להציק לו. אם חלק מהבחורים אפשר להציק להם בזריקה ככה ששומרים אותם ממש צמוד. אבל בכל פעם שטרייסי התרומם לזריקה, הוא הגיע כל כך גבוה שאתה למעשה היית על הקרקע. עם סוג כזה של בחורים, פשוט צריך לקוות שהם יחמיצו.

מכיוון שלא הייתה דרך לעצור את הזריקה של טרייסי, היה צריך לעשות כל מה שאפשר כדי לוודא שהוא לא מגיע לעמדת זריקה. ככה שתמיד עשיתי ככל יכולתי למנוע מטרייסי את הכדור ולהיות פיזי אתו. תמיד ידעתי שאני לא יכול להרשות נקודות קלות במשחק מעבר נגדו בגלל שאז הוא מתחמם. ואם בחור עם זריקה שלא ניתנת לחסימה מתחמם, ובכן, זה לא טוב. אבל מניעת נקודות במשחק מעבר נגד בחור עם כישרון פיזי כמו טרייסי היה פשוט סיוט. הוא היה כזה מסיים נהדר. הוא מהיר, הוא ארוך והוא יכול היה לקפוץ גבוה יותר מכל אחד. ואם זה לא היה מספיק, הוא היה אחד ממחזיקי הכדור הטובים בליגה.

הוא היה כישרון נדיר, ומתי שהייתם מתמודדים נגדו, ידעתם שאתם הולכים למשחק קשה בגלל שתמיד היה לו אור ירוק.

ובכן, זה משהו שלכל הבחורים יש במשותף.


וינס קרטר

Image result for VINCE CARTER paul pierce PINTEREST

המונח הזה נזרק לאוויר הרבה כדי לתאר שחקני NBA, אבל עם וינס זה מתאים לחלוטין: הבחור הזה הוא פשוט פריק אתלטי. בשנות ה-90 המאוחרת ותחילת שנות ה-2000 היו לנו כמה קרבות רציניים.

אף אחד לא רצה להיות במהלכי השיא של וינס קרטר. בשיאו, ידעתם שהוא הולך לתת ארבע או חמש מהלכים בכל משחק. ואני תמיד הייתי חושב על זה לפני ששיחקנו נגדו. המשימה שלי תמיד הייתה לא להיות במהלכי השיא של וינס קרטר, ככה שלפני שהמשחק בכלל התחיל, הוא כבר היה בתוך הראש שלי.

מנקודת מבט הגנתית, הוא שם אותך בכזו נקודת לחץ. הוא גיהינום לשמירה בכנף בגלל ההתרוממות שלו לזריקה. אבל תמיד חששת שהוא יעבור אותך ויכניס הטבעה שתהיה בחדשות הספורט ככה שתמיד נתת לו מקום לזריקה. אז הוא היה מתחמם מאזור קו השלוש ובנקודה הזו … מה אתם עושים?


לברון ג'יימס

Related image

עם 2.07 ובערך 118 קילו רכז/קלעי.

כמה מגוחך זה?

ובגודל שלו, הוא עדיין השחקן הכי אתלטי ומהיר בליגה. מי שמע אי פעם של בחור שהוא 2.07, 118 קילו שמהיר מכל אחד ב-NBA – וחזק?

כמו רבים משחקי העילית, פשוט צריך לקוות שלברון לא מרגיש את זה בלילה שפוגשים אותו. ברגע שהוא לוקח את הצעד הראשון שלו עם הכדרור, אם הוא מגיע לצדך, אי אפשר להישאר מולו. הוא פשוט חזק מדי שהוא שם את הכתף שלו בתוך החזה שלך. ובנוסף הוא אחד המסיימים הטובים ביד שמאל ויד ימין שהליגה ראתה אי פעם.

וכשהוא לא דומיננטי פיזית על היריב שלו, הוא יכול בנוסף לפרק את הקבוצה שלכם במסירות.

סגנון המשחק שלו פשוט מקיף אתכם לאורך כל המשחק. הוא מושך עבירות בעקביות ומשיג מהלכי עוד-אחד. הדרך היחידה לעצור את לברון מלהשיג מהלכי עוד-נקודה היא פשוט לתקל אותו. להכות על ידיו פשוט לא יעבוד – הוא יותר מדי חזק.

הוא פשוט בקליבר של דגימה פיזית שהליגה הזאת טרם ראתה לפני. הרבה מהבחורים עליהם דיברתי ברשימה הזו הם גבוהים, שריריים, רזים ואתלטים, אבל לברון פשוט אתלטי כמוהם, אבל בנוסף הוא חזק יותר ומהיר יותר.

אפשר להתערב כאשר שומרים על לברון, אתם הולכים לסבול מכאבים בגוף בימים הקרובים. 


כרמלו אנטוני

Image result for CARMELO ANTHONY paul pierce PINTEREST

אם הייתי צריך לבחור בחור אחד שהוא הכי קשה לשמירה בליגה, זה היה כרמלו. הוא שילוב יחודי של גודל, כוח, ואתלטיות בזמן שיש ביכולתו רגש לזריקה ברמה עולמית ויכולת טבעית להגיע לטבעת. זה מה שמבדיל אותו – כל היבט במשחקו זה העילית.

לחלק מהשחקנים הגדולים יהיו תכונה אחת או שתיים שהופכת אותם לייחודיים. אבל כרמלו יכול לעשות הכל, מה ששם אתכם בסיטואציה רעה כשומרים בהגנה. הרבה בחורים קולעים טוב מאזורים מסוימים, אז מנסים להכריח אותם למקומות אחרים במגרש. לכרמלו אין נקודה במגרש שהוא לא יכול לקלוע בעקביות.

לפי דעתי, הקומבינציה שלו של פיזיות ורגש בזריקה היא ללא תחרות ב-NBA. אי אפשר לקחת שניה אחת מנוחה כשמתמודדים נגדו.

קובי הוא אחד הסקוררים הגדולים ביותר בהיסטורית ה-NBA, אבל לא היו לי הרבה בעיות אתו בעבר כפי שיש לי עם כרמלו. לברון הוא שחקן פוסט-אפ נפלא, אבל אם נותנים לו להתפשר על זריקת ניתור בערבים מסוימים, אולי יהיה אפשר להאט אותו עם הזריקה שלו לא נכנסת. זה לא המקרה עם כרמלו. אם נותנים לו מרווח לזרוק, הוא יקלע הרבה יותר מאשר יפספס.

במילים פשוטות, הוא לא משימה כיפית בהגנה.

אבל שוב, אף אחד מהחברה האלה הוא לא.

פול פירס

לפוסט הזה יש 18 תגובות

 1. תודה רבה סמיילי
  לא חשבתי שפירס יכלול את לברון ברשימה. משום מה הרגשתי שהוא לא נותן לו את הריספקט שמגיע לו.
  בכל אופן, לדעתי כל השחקנים ברשימה כישרוניים יותר מפירס, אבל מבחינת מיצוי פוטנציאל, הוא עקף את מקרגיידי, קרטר ומלו, והשיג בקריירה הרבה יותר מהם.

  אם זאת, מבחינת זיכרון של המשחק , אני מאמין שבעוד 20 שנה יזכרו את לברון, קובי (שזה האובייס) וקרטר יותר מאשר יזכרו את שלושת האחרים.

 2. מאמר מצוין, תודה
  הרשימה בסופו של דבר צפויה וברור שקשה יותר לשמור על גאנרים שהם ספסימנים אתלטיים, בכל זאת – כמו שכתבו כאן – תמיד מעניין לקרוא על שחקנים מנקודת המבט של שחקנים אחרים.
  חוץ מזה, נגנבתי מהדומינו

 3. תענוג, תודה סמיילי!
  אם כרמלו היה רק יודע לחלוק את הכדור עם חבריו לקבוצה, ולפתח קצת יותר את הזריקה שלו מ-3, הוא בכיף יכול היה להישאר רלוונטי.
  אולי זה יקרה עכשיו בפורטלנד? Who knows?

כתיבת תגובה

סגירת תפריט