לקראת הדראפט #1: המטרה מספר 1 של כל סוכן שחקנים בתהליך הקודם לדראפט ה-NBA – מאט באבקוק / תרגום Smiley

לקראת הדראפט #1: המטרה מספר 1 של כל סוכן שחקנים בתהליך הקודם לדראפט ה-NBA – מאט באבקוק / תרגום Smiley

המטרה מספר 1 של כל סוכן שחקנים בתהליך הקודם לדראפט ה-NBA

מאט באבקוק / si.com

מאי 8, 2018

מאמר מקורי: https://www.si.com/nba/2018/05/07/nba-draft-2018-player-agent-draft-combine-chicago-matt-babcock

ברוכים הבאים ליומנם של הסוכנים, סדרה מסוכן השחקנים לשעבר מאט באבקוק. במשך השבועות שהובילו לדראפט ה-NBA לשנת 2018, ה-The Crossover מספק מבט ייחודי אל מאחורי הקלעים של תהליך הדראפט – מציע מבט חטוף כיצד הסוכנים מייעצים לשחקנים שלהם ומתמרנים את התמונה של התקופה שלפני הדראפט.

מאמרו הראשון של באבקוק נותן מידע על הצעדים שאותם עושים השחקנים והסוכנים שלהם, מחוזה סטנדרטי בין שחקן לסוכן לאחר עונת המכללות עד לאימוני הקומביין של דראפט ה-NBA. השנה אימוני הקומביין נערכו ב-16 למאי בשיקגו.

Related image

תהליך הקדם דראפט של סוכן שחקנים תמיד מתרכז למטרה אחת: להעלות את השחקנים שלהם כמה שיותר גבוה בדרוגי הדראפט של קבוצות ה-NBA. תנו לי להסביר. רוב הקבוצות עורכות רשימה של 60 שחקנים המועמדים לדראפט לפי הסדר המועדף עליהם. שיגיע ליל הדראפט, כמה מהקבוצות ידבקו ברשימה המועדפת עליהם ויבחרו את השחקן הכי טוב שזמין, אבל בדרך כלל קבוצות ישימו מספר שחקנים שזמינים לבחירה והקבוצה תצטרך לבחור אחד בהחלטה מהירה בזמן של חמש דקות לבחירות סיבוב ראשון ושתי דקות לבחירות סיבוב שני.

כסוכן, המטרה ברורה. עכשיו איך מגיעים ליישם אותה? הצעד הראשון: צריך להתחיל בכך שמכירים את השחקנים ואת הסיטואציה שלו במלואה. האם יש איזשהם עניינים שצריכים מענה? זה יכול להיות רלוונטי להתניות מסוימות כלפי השחקן, פרופיל רפואי, האופי שלו, עניינים מחוץ למגרש או פשוט ענייני כדורסל. היו לי לקוחות בעבר שהיו להם בעיות עם מעצרים בעברם, נכשלו בבדיקות סמים ובעיות לב רציניות, אם למנות כמה. הרבה פעמים לשחקן אין בעיות משמעותיות וזה הופך את עבודתו של הסוכן להרבה יותר קלה.

בכל מקרה, קצת על תקופה של חודשיים – מסיום עונת המכללות עד לדראפט ב-21 ביוני – זה זמן שלא מספיק להפוך כל שחקן, אבל הכוונה היא לעשות כמה שרק אפשר. לשלוט במה שאפשר לשלוט. צריך שכל המידע יהיה מוכן כדי לעשות את סבב השיחות הראשון לקבוצות – לפעמים צריך לטפל בבעיות האלה באופן ישיר, לפעמים באופן עקיף, אבל תמיד לעשות זאת בחן.

סוכנים צריכים לפנות לכל 30 קבוצות ה-NBA על ידי כך שיוצרים קשר עם אחד הבאים, אם לא כמה, מדרג הניהול של כל ארגון: עוזר המנהל הכללי, מנהל צוות השחקנים או מנהל הסקאוטינג. התואר משתנה מקבוצה לקבוצה אבל עמדות אלה תמיד מדורגות במקום השני, שלישי או רביעי במשרדי ההנהלה. והם משאבים יקרים יותר מאשר סקאוטים מדרג שני ואפילו מהמנהל הכללי, שבדרך כלל מתנהל כ"בוס". אלו המוזכרים מעלה ומנהלים בדרג השני בדרך כלל יודעים מה הלך הרוח והדעות בצוות על כלל השחקנים. בעוד שלסקאוט יש דעה מוחלטת לגבי שחקן אבל התפקיד שלו מסתכם בשליחת דוחות סקאוט לקבוצה. לסקאוטים באופן כללי אין כמעט יכולת להשפיע.

כל קבוצה היא שונה בהתחשב במבנה ההנהלה שלה, והמבנה בדרך כלל משתנה כאשר מעסיקים ומפטרים בכל עונה. כמה שאלות שאשאל את עצמי לפני שאני עושה שיחות עם הקבוצות יכולות להיות: מי מריץ את מחלקת הסקאוט שלהם? מי מכיר את השחקנים שבדראפט בצורה הכי טובה? למי יש השפעה על המנהל הכללי, או על מקבלי ההחלטות בקבוצה שלהם? ברגע שעניתי על השאלות הללו וקיבלתי מענה על מבנה קבלת ההחלטות בקבוצה, חשוב לקבוע על מי אפשר לסמוך ולדבר איתו בכנות.

עכשיו הסוכן מוכן לגשת לקבוצות ולשאול על מחשבותיהם לגבי השחקנים של אותו הסוכן. מהם היתרונות והחולשות שלו? האם הוא נמצא כאפשרות בבחירות הקבוצה? האם הקבוצה רוצה להביא את השחקן לפגישה קבוצתית או אימון? היכן הקבוצה רואה את שווי השוק שלו: האם הוא בחירת לוטרי, סיבוב ראשון, סיבוב שני, שחקן עם חוזה דו צדדי או כהזמנה לליגת הקיץ? יש לקוות שלא מקבלים תשובה של "הוא יכול להרוויח כסף איפשהו". זוהי דרך מנומסת לומר שהוא לא טוב מספיק כדי לשחק ב-NBA. חשוב להיות זהיר ולשפוט מה אמיתי ומה מידע מוטעה. לדוגמא, לארי האריס ואבא שלי, דייב באבקוק, באופן אסטרטגי לא הביאו את רמון סשנס לפגישה קבוצתית לקראת הדראפט ושמרו על החיבה שלהם כלפיו באופן פרטי במהלך כל התקופה שקדמה לדראפט. הם בחרו ברמון בבחירה ה-56 בדראפט ה-NBA ל-2007 עבור מילווקי באקס. לרמון הייתה קריירה נהדרת, כאשר הוא משחק ב-NBA למעלה מעשור.

מצד שני, ישנם כמה קבוצות הידועות לשמצה אשר מראות התלהבות יתרה כדי להגדיל את הסיכוי למשוך שחקנים למפגשים, או כנראה לקבל התחייבות לליגת הקיץ אם השחקן לא נבחר בדראפט. אני גם כן אשאל לגבי תכנית הקבוצה לתקופה הקודמת לדראפט. איך התהליך הקבוצתי הולך להיראות השנה? האם  הם מביאים הרבה שחקנים? האם הם עושים איזשהם אימונים לפני הקומביין? זה חשוב לקדם את השחקנים גם אם יש עניינים כאלו ואחרים שהוכרו קודם לכן.. אבל המטרה העיקרית של השיחות הללו הוא לאסוף כמה שיותר מידע כדי להעריך את רמת העניין של הקבוצה בשחקן. המידע הזה הוא חיוני בקביעת ערך השוק האמיתי של כל שחקן ובכך לארגן את לוח הזמנים לכל שחקן לכל ביקור אצל קבוצה. אני אסביר יותר מאוחר את התהליך של הפגישה אצל הקבוצה בתקופה הקודמת לדראפט ברשומות עתידיות בסדרה הזו.

אני באמת מאמין שסוכן צריך לנהל את השוק לשחקניו, ולא ליצור אותו. זאת כנראה התפיסה המוטעית בתפקידו של הסוכן, לפחות לדעתי. במהלך תקופת הגיוס, סוכנים בדרך כלל מוכרים לשחקנים ולהורים כמה הם חזקים ועל השפעה חזקה יש להם בקבוצות. ישנם מספר צעדים שסוכן יכול לעשות כדי לקדם שחקן ולשפר את ערך השוק שלו, אבל באמת שיש כל כך הרבה שאפשר לעשות. בי ג'י ארמסטרונג, ביל דאפי ורוב פלינקה הם דוגמאות לשחקנים לשעבר שנהפכו לסוכנים, אבל רוב הסוכנים הרלוונטים מעולם לא שיחקו או אימנו בכדורסל ברמה הגבוהה. משרדי ההנהלה ברחבי ליגת ה-NBA מלאים בשחקנים ומאמנים לשעבר. זה היגיון פשוט שאושיות NBA לא ירצו לקבל מוסר מסוכנים לגבי משהו הקשור לכדורסל.

בהתחשב על הרקע שלי עם הכדורסל, תמיד החשבתי את עצמי כ"איש כדורסל" שלמד איך להיות סוכן. אפילו עם זה במחשבה, תמיד חשבתי שזה לא יהיה ראוי ויגרום לתוצאה הפוכה במכירת יכולות השחקן שלי לקבוצות. כסוכן אתה יורש את שווי השוק של השחקן כאשר מחתימים אותם, אם זה לטובה או לרעה. ברור, ישנם צעדים שאפשר לנקוט והם הכרחיים, אבל אני מאמין שתפקיד הסוכן הוא בראשונה לתת הדרכה ולמקסם הזדמנויות ולא לשרת את התוצאה ולהגיש על מגש כסוף. סוכן מספק את הערך הגדול שלו לשחקן כאשר הוא מאורגן ומודע למה שקורה. משא ומתן ראוי הוא גורם חשוב בייצוג שחקנים באופן מיטבי גם כן, אבל זה מגיע מאוחר יותר כחלק בתהליך.

במהלך הזמן הזה, סוכן חייב לוודא שהשחקנים שלו דואגים לעניינים גם כן. הם צריכים להיות בכושר עילאי לקראת מבחני הקומביין של ה-NBA והאימונים האישיים אצל הקבוצות. הרבה כסף הולך על מאמנים ומתקני אימון במהלך הזמן הזה כדי להבטיח שלשחקנים יש את מלוא המשאבים כדי להיות מוכנים פיזית. סוכן גם צריך לשים רף ציפיות עבור השחקנים שלו: טווח בחירה בדראפט, למה לצפות במבחני הקומביין, ביקורים אצל קבוצות, ראיונות ואימונים. חשוב להיות חיובי, אבל צריך להשתדל להיות הכי ריאלי שאפשר באותו הזמן, וזה יכול להיות מאתגר. זוהי תקופה מלאה ברגשות ואפשרויות להיפגע עבור שחקנים שעבדו במשך כל חייהם עבור הרגע הזה.

חלק מהתהליך הזה הוא ראיון עם המאמנים. אני אייעץ לשחקנים לנקוט גישה של כנות ויושרה, להיות מקצוען ואופטימי. אם יהיו איזשהם עניינים שישאלו על ידי הקבוצות, כיצד יש לענות על השאלות האלה בכנות מבלי לפגוע בתדמית של השחקן? אני מדמה ראיונות מוקדמים כאלו עבור השחקנים, עושה סימולציות של מה יש לצפות. כל קבוצה נוקטת בגישה שונה. חלק מהקבוצות מדמות חקירה בראיון כדי לנסות לאסוף מידע או כדי לראות כיצד השחקן מתמודד עם מצבי לחץ. קבוצות אחרות ינקטו גישה נינוחה יותר, ופשוט ינסו לקבל תחושה לגבי השחקן באופן אישי.

לפני שהולכים לביקורים בקבוצות, אני מייעץ לשחקנים להיות חברותיים וידידותיים עם כל אחד ועם כולם החל ממתמחים ועד למנהלים הבכירים. אין שום דבר רע בלהתייחס בצורה נאותה לאחרים. לדוגמה, לא לשקוע בטלפון בזמן הנסיעה ברכב כאשר נאספים משדה התעופה לארוחת הערב. יש להודות לאנשים ולומר שזה היה מאוד נחמד להיפגש איתם. נימוס פשוט, אמיתי, אבל אני חושב שזה חשוב. אני גם כן מייעץ לשחקנים ללבוש חולצות צווארון, מכנסיים יפים ונעליים מכובדות במקום מכנסי אימון ונעלי ספורט. רבים מהשחקנים האלה מעולם לא התראיינו לפני לעבודה, ובהחלט לא לעבודה שדורשת מהארגון להשקיע בהם מיליונים.

הרעיון הכללי הוא לעזור לשחקנים האלה להציג את עצמם באופן מקצועי תוך שמירה על יושרה. תמיד קיוויתי שהשיעורים הפשוטים האלה ישארו עימם לשארית החיים והקריירה שלהם. אני בספק גדול אם הקבוצה תבחר או לא תבחר שחקן בהתבסס על הדברים האלה, אבל אם שני שחקנים במירוץ צמוד, זה שיותר מקצועי ומכובד כנראה יזכה במשרה. כל בחירת דראפט מהווה את ההשקעה של הקבוצה בשחקן אותו הם בחרו. כל פרט לגבי השחקן נבחן בצורה קפדנית. קבוצות רבות יעשו חקירה באופן פרטי כדי לעבור על הרקע של מי שהם שוקלים לבחור בדראפט. לא משנה אילו שדים יש לשחקן בארון יש להניח כי הקבוצות יגלו זאת. לכן, יש לשלוט במה שאפשר עד לנקודה הזו. להיות בכושר, לשים חולצה מכובדת ולהיות מנומס.

יהיו 69 שחקנים שנרשמו למבדקי הקומביין של ה-NBA השנה. ה-NBA עשו עבודה נהדרת בתכנון מערכת מבדקים שנותנת אפשרות לקבוצות להתרשם מכל השחקנים המוזמנים. קבוצות בוחרות במי הם רוצים להזמין ומעבירים זאת למשרדי הליגה. זה מוריד, בחלקו הגדול, כוונות של סוכנים ומאמני מכללות שרוצים לדחוף את שחקניהם לקבל הזמנה.

ברור, יהיו סוכנים שיכולו להגיד שיש להם השפעה כמה שהם רוצים על ההזמנה של שחקן או לא, בטענה שהם מכירים מישהו ושהם יכולים להשתמש במשהו אחד או אחר. אבל זה לא כך. למבדקי הקומביין יש פרוטוקול קפדני. לדודי פיט באבקוק – המנהל הכללי לשעבר של אטלנטה הוקס – היה למשך זמן מה המנהל של מבדקי הקומביין. אפילו לו לא היה כוח לגרום לשחקן להיות מוזמן. אם לשחקן שלכם היה מספיק מזל לקבל הזמנה למבדקי הקומביין לקראת דראפט ה-NBA, אזי כל העבודה המקדימה השתלמה. זה הזמן להופיע, להתנהל בצורה מקצועית ולקחת את הצעד הבא קדימה בהגשמת החלום … אבל זאת רק ההתחלה.

לפוסט הזה יש 16 תגובות

 1. אם הבנתי נכון אז היה לו דוד בפרונט של אטלנטה ואבא בפרונט של מילווקי? ולפי דעתי היה שם עוד דוד, שעבר בטורונטו? עם קשרים כאלו הוא בלי ספק במקצוע הנכון. חוץ מיזה עוד תרגום משובח מבית מדרשו של סמיילי, אבל בעיקר נראה שהוא חשף את את הברור והבנאלי. את כל הידע הג'וסי על איך עושים עסקים ב א מ ת בליגה הזאת, הוא השאיר אצלו. בעיקר מעניין אותי איך מתחזקים קשרים עם מנהלים בקבוצות (ארוחת שישי אצל סבתא במקרה שלו), איך מפתים שחקנים לחתום אצלך ואיזה צרות שחקנים עשו לו. אבל יכול להיות שפשוט ראיתי את ג'רי מגוואיר יותר מידי פעמים ואני חי בסרט.

 2. סמיילי,עונג,
  תודה רבה,
  מרתקת העבודה של הסוכנים,
  פסיכולוג,אמא לעת צרה,פושר רציני,
  חייב להיות מקושר ובעל יכולות חברתיות ברמה גבוהה,
  גם חוכמת רחוב וגם שכל חד.
  וואו

 3. נהדר כרגיל. אין כמו SI.
  להיות סוכן (אלא אם כן אתה אחד מהגדולים) חייב להיות אחד המקצועות הקשים, בו אתה חייה לדעת לקבל מכות, אכזבות, שקרים, פיתולים, שיחות מוקלטות, ולהיות בקשרים עם הורים, חברים, מאמנים, ולך תדע מה עוד. זה מקצוע של כלב אוכל כלב.
  מצויין סמיילי

כתיבת תגובה

סגירת תפריט