טוביאס האריס הוא האולר השוויצרי של ה-NBA – מסטר טספטסיון / תרגום Smiley

טוביאס האריס הוא האולר השוויצרי של ה-NBA – מסטר טספטסיון / תרגום Smiley

טוביאס האריס הוא האולר השוויצרי של ה-NBA

היה בחור נדיר שעבר מספר קבוצות ומצא הצלחה בכל מקום שאליו הגיע. עכשיו, הפורוורד הכוכב מוכן להיות מה שהסיקסרס צריכים שהוא יהיה, מצויד ביכולות שאותן אסף במהלך הדרך

מסטר טספטסיון / Bleacher Report

אפריל 13, 2019

מאמר מקורי: https://bleacherreport.com/articles/2830416-tobias-harris-is-the-nbas-swiss-army-knife

טוביאס האריס הרגיש בתוכו שהוא יעבור בטרייד. לא היה לו שום מידע שבוע לפני ה-7 בפברואר, מועד הסיום של הטרייד דד-ליין, שהלוס אנג'לס קליפרס ישלחו אותו, אבל לאחר שהוא כבר עבר בטרייד ארבע פעמים לפני כן, המהלך נראה ממשמש ובא.

"פשוט הרגשתי את זה באוויר", האריס אומר. "מוזר לתאר את זה, אבל זה הכל נוגע לסיטואציה, תזמון, מקום ודינמיקה. ראיתי היכן אנחנו נמצאים כקבוצה, ופשוט הרגשתי שיש משהו שמתרחש מאחורי הקלעים. והעסקה קרתה".

הוא הרגיש חזק מאוד עם האינטואיציה שלו שהוא סיפר לפורוורד מייק סקוט ולחברי הקבוצה לשעבר, אייברי בראדלי וטיירון וואלאס על מחשבותיו בארוחת ערב לאחר ההפסד לראפטורס. "הולך להיות טרייד, ואני לא אהיה מופתע אם אני יהיה חלק ממנו", האריס אמר. הם לא האמינו בכלל שמשהו יקרה.

יומיים מאוחר יותר, ממש לאחר שקלע זריקת ניצחון מול ההורנטס, האריס צפה בנטפליקס כאשר הוא קיבל את השיחה. דוק ריברס הודיע לו שהוא הועבר בטרייד לסיקסרס.

החוויה לא הייתה חדשה להאריס, שעכשיו נמצא בקבוצתו החמישית בשמונה עונות. כאשר הבאקס העבירו אותו בטרייד למג'יק בפברואר 2013, הוא התאמן וראה מבזק חדשות בטלוויזיה שבחדר הכושר לפני שהוא קיבל את השיחה. הוא נמנם כאשר המג'יק שלחו אותו לפיסטונס בפברואר 2016. הוא התעורר רק כדי לראות מלא שיחות שלא נענו והודעות. האריס היה בביתו בדטרויט כשהוא צופה בסרט על היריב במשחק הבא, הקאבלירס, כאשר סטן ואן גנדי הודיע לו שהוא בדרך לקליפרס בינואר 2018.

האריס היה נכס משמעותי לטרייד בגלל מוסר העבודה שלו, ההשתפרות שהציג בכל שנה והמוניטין של חבר מושלם לקבוצה. אבל הוא בקושי נחשב כחלק מהליבה, מה שעודד אותו במסעו למצוא סיטואציה יציבה.

"אני הולך עם המשחק שלי בדרך שונה – דרך שאני פשוט דואג לעניינים שלי", האריס אומר.

"אנשים מפספסים אותי בוודאות".

הוא מצא את ההתאמה המושלמת בפילדלפיה, בתוך ארגון וקהילת אוהדים שקיבלו במהירות את חוסר האנוכיות שלו, אולר שוויצרי של המותג כדורסל. למרות שהוא הולך להפוך לשחקן חופשי בקיץ הקרוב, האריס הולך לשחק תפקיד משמעותי בתקוות התואר של פילדלפיה בפלייאוף הנוכחי לצד ג'ואל אמביד, בן סימונס וג'ימי באטלר.

אולי אפילו מעבר לזה.

"אני מקווה שהוא יהיה בפילדלפיה 76 למשך הרבה זמן", אומר מאמן הסיקסרס, ברט בראון.


מוקדם בקריירה שלו, האריס למד על סבלנות. הבובקאטס בחרו בו בבחירה ה-19 בדראפט ה-NBA ב-2011 אבל אז העבירו אותו למילווקי באקס. הוא פתח רק ב-23 משחקים והשיג ממוצע של פחות מ-12 דקות למשחק בשנה וקצת הראשונות שלו.

כאשר הוא הועבר בטרייד לאורלנדו מג'יק בעסקה שהיה מעורב בה מי שעכשיו חבר לקבוצה בסיקסרס, ג'י ג'י רדיק, האריס לקח תפקיד גדול יותר. הקבוצה שלו הייתה חסרת ניסיון, אבל ניתנה ההזדמנות לקבוצה לשחק למרות הטעויות. המרחב נתן להאריס ביטחון, שאותו הוא לקח לכל מקום שאליו הלך.

כאשר הוא נשלח לדטרויט, הוא למד כיצד להפוך לשחקן יותר קבוצתי. היו מקרים שהוא עלה מהספסל, אבל הוא מעולם לא ראה זאת בצורה של פיחות במעמדו. הוא קיבל את תפקידו, כשהוא מסיים כקלע המוביל בקבוצה ב-2016-17 למרות שפתח רק ב-48 משחקים.

"אהבתי שהוא היה איתנו", אומר סנטר הפיסטונס, אנדרה דראמונד. "אני בהחלט עדיין צופה בו עד היום. הייתה לו שנה נהדרת והוא היה צריך להיבחר לאול-סטאר. הוא היה אחד מהחברים לקבוצה היותר טובים שהיו לי. פילי בהחלט ברת מזל שהוא ברשותם".

האריס נהנה מהתקופה שלו עם הקליפרס, שהיו ההפתעה הגדולה ביותר באזור המערבי לאחר שהעבירו בטרייד את בלייק גריפין בעסקה שכללה אותו, אבל התקופה שלו בארגון לימדה אותו על הצד העסקי של הכדורסל. כאשר הוא דחה הארכת חוזה בשווי של 80 מיליון דולר בקיץ שעבר כדי להמר על עצמו בשנה הזו, הוא קיווה שהוא יכול להציב את עצמו לקבלת חוזה גדול יותר בפגרה הקרובה.

הקליפרס, בכל מקרה, היו עם תוכניות אחרות – בנייה מחדש עם בחירות דראפט ומקום בתקרת השכר – והם החליטו שהאריס, עם תג המחיר העתידי והגבוה שלו תודות לממוצע קריירה של 20.9 נקודות למשחק, לא מתאים לתוכנית הגדולה שלהם.

"אלו עסקים. זה לא אישי", האריס אומר. "אני לא אומר שקבוצות ויתרו עלי. זה פשוט להבין את העסק. כאשר מגיעים לסיטואציה, והם אומרים, 'אה, אנחנו יודעים שהוא שחקן טוב והוא הולך להשתפר', ואז הם מופתעים מכמה שהשתפרת, הם יהיו ככה, 'אה, חכה, אני לא ידעתי שתשתפר  בצורה כה ניכרת'. עבורי, אני לוקח זאת כמחמאה. זה מה שעבדתי עבורו בכל יום ביומו".


האריס אינו זוהר. בעידן הפרסום של המדיה החברתית, היכן שאתלטים בדרך כלל רודפים אחר להיטים ויראלים כדי להגדיל את מספר העוקבים שלהם, המשחק שלו בדרך כלל לא מושך אזכורים רבים בחשבונות עיקריים במדיה החברתית. זאת הסיבה מדוע האריס מאמין בדרך כלל שמתעלמים ממנו.

הוא לא משחק כדורסל כדי שירדפו אחריו. הוא לא מרגיש את הצורך לתת הצגה בגלל שצורת המשחק שלו מדברת בעד עצמה. במקום זאת, הוא נשאר רגוע במהלך הרגעים הגדולים שלו, כאילו הוא צפה את ההצלחה. אחותו הצעירה של האריס, טורי, לא מסכימה עם הגישה הזו. היא אומרת לו לעיתים קרובות לבנות פרסונה – כמו הצורה בה לאנס סטפנסון פורט על גיטרת האוויר שלו, הוא בצורה בה אמביד נותן את הצגותיו הידועות לשמצה – כך שהוא יהיה מסוגל לקבל יותר הכרה בציבור על יכולותיו.

"בכל פעם שהוא מבצע מהלך טוב, זה לא יהיה בחשבון מפורסם באינסטגרם כמו בית הלהיטים (House of Highlights)", אומרת טורי האריס, גארדית בשנתה השנייה בג'יימס מדיסון (גילוי נאות: House of Highlights בבעלות Bleacher Report). "אני אשלח לו את זה ואוסיף משהו כמו, 'זה היה יכול להיכנס לשם אם היית מבצע איזה מבט מאיים או איזה ריקוד קטן'".

תגובתו של האריס מעולם לא השתנתה.

"לא, אני בסדר", הוא אומר לה.

האריס הפך להיות ויראלי במקרים אחרים, בדרכים לא צפויות. במהלך הצעידה שלו במנהרה לפני המשחק – אירוע השטיח האדום של ה-NBA בהם האלטים מציגים חוש אופנה – האריס היה מזוהה באופן עקבי, לא באיזה אנסמבל מוזר, אלא בתלבושות המתקבלות על הדעת כשהוא נושא ספר בידיו. זה לא היה משהו שאחותו הייתה מכנה – "זה משעמם", טורי אומרת – אבל האריס, קורא ספרים נלהב, היה מרוצה ממנו.

“אני מרגיש נהדר לגבי זה", האריס אומר על הפרסום לגביו במדיה החברתית. לאחרונה, הוא החל לקרוא Can't Hurt Me: Master Your Mind ואת Defy the Odds, הנכתב על ידי דיוויד גוגינס, אם כי ספרו המועדף הוא The Tao of Wu, שנכתב על ידי הראפר והמפיק רזה (RZA). "אני רוצה שכל ילד צעיר שרואה אותי באינסטגרם ידע שאני ממשיך לדאוג להשכלתי וכדי שהם ידעו שספרים הם חלק גדול מחיי".

הבחור בן ה-26 בעל נשמה מבוגרת. הוא לא מסתובב באזור עם רכב הספורט הכי חדש. במקום זאת, הוא מגיע למתקן האימונים של הסיקסרס במרצדס-בנץ' שחורה S600 שחורה מ-1999 בעל חישוקי לורנזו של 22 אינץ'. הוא לעיתים קרובות נעצר על ידי אנשים מבוגרים יותר במתקן ההמומים לראות את הרכב במגרש החניה של השחקנים.

"זה הדבר הכי רהבתני שיש לי בגלל שהדבר הזה מטורף", האריס אומר. "זה לא למבורגיני, אבל אם זה היה ברשותך בימים ההם, נחשבת כגבר. אם אתה מבין, אתה מבין".


הביטחון של האריס במי שהוא מופיע יותר מכל בדרך בה הוא מסתגל לשינוי המתמיד בסיטואציה שלו. הוא היה כל כך יעיל בקריירה שלו בגלל שכל סיטואציה אפשרה לו להתפתח בדרך אחרת, הוא  אומר. לדוגמא, בדטרויט, הוא אותגר על ידי המאמן ואן גנדי לזרוק יותר שלשות, אשר הרחיבו את משחקו. הוא שיחק עם כל כך הרבה שחקנים מה שאפשר להאריס לעשות התאמות תוך כדי תנועה.

"אני מחשיב את עצמי ככדורסלן", האריס אומר. "אני אומר לאנשים שאני מסוגל לשחק בכל מקום ולהיות אפקטיבי. אני פשוט חוש שהאנרגיה שאני מביא, אני משחק עם הזרימה של המשחק. אני יכול להשפיע על המשחק בדרכים שונות. אני באמת יודע כיצד לשחק את המשחק עכשיו".

עדיין, ישנה מעט עקביות. בובאן מאריאנוביץ', חצי אחד מהמופע של בובי וטובי, היה עם האריס בשתי עסקאות הטריידים, גם בפיסטונס וגם בקליפרס. האריס לא היה מסוגל לנער את הסרבי, שפיתח יחסי חברות קרובים המתאימים לסרט של צמד שוטרים.

"אני חושב שטוביאס משחק היטב שהוא איתי", מתבדח סנטר הסיקסרס. "אני רוצה שהאנשים שהחתימו אותו ידעו זאת".

האריס לא הגיע לפילדלפיה עם המחשבה שהוא ירגיש מה הדרך שלו עם הקבוצה. למעשה, הוא רצה להשאיר חותם: ב-10 המשחקים הראשונים שלו עם הסיקסרס, הוא קלע 20 נקודות או יותר בשמונה פעמים. הוא שני בקבוצה עם 18.2 נקודות בממוצע למשחק (ג'ואל אמביד משיג ממוצע של 27.5 נקודות למשחק). אבל ההשפעה שלו מורגשת מעבר ליכולת שלו לקלוע. הוא יצר מלא הזדמנויות תודות לנמרצות שלו בהתקפת המעבר. הוא נע היטב ללא הכדור, במיוחד כאשר סימונס בעמדת הרכז, והוא מתזמן היטב בחיתוכים שלו לצבע בהתקפה עומדת על חצי מגרש.

"האנרגיה מוצאת את הכדור", בראון אומר. "איני קורא במספר שלו הרבה – ואני אתחיל  לבצע זאת כאשר זה יתחיל להתחמם [במהלך הפלייאוף] – והוא עדיין מוצא דרך לשים את טביעת האצבע שלו בדף הקלעים. הוא מוצא דרך ליצור את הזריקות שלו בעצמו".

דראמונד אינו מופתע מכך שהאריס כבר זכה לכבוד של שחקני ומאמני הסיקסרס.

"לכל מקום שאליו הוא הולך, הוא יתאים", הוא אומר. "הוא בחור עם מוסר עבודה מאוד גבוה – קודם כל שחקן קבוצתי".

זוהי בהחלט הקבוצה הכי מוכשרת שהאריס אי פעם היה חלק ממנה – משהו שהוא נלהב לגביו. פילי מעט החליקה לאחרונה, אבל הוא מוכן לקחת בשתי ידיים את ההזדמנות שהוא ניצב מולה. הארגון יודע שהוא יהיה השלמה קריטית לשלושת כוכבי הקבוצה.

"אנחנו נצטרך אותו במשחקים המכריעים כאחד השחקנים הטובים שלנו", סקוט אומר.

זה עדיין לא ברור כמה רחוק הסיקסרס ילכו – והעתיד שלהם כנראה תלוי בצורה ניכרת על הופעתם בפלייאוף. הדחה בסיבוב הראשון משמעותה שינויים נרחבים בסגל. אם כי הסיקסרס אמרו בפתיחות כי הם מקווים להחזיר גם את האריס וגם את באטלר – שגם הוא הגיע בטרייד באמצע העונה וצפוי להיות שחקן חופשי בלתי מוגבל בקיץ הזה – זה עדיין לא ברור אם הארגון יגיש שני חוזי מקסימום בפגרה.

"הזמן יגיד את שלו", האריס אומר לגבי העתיד.

דבר אחד הוא בטוח: הוא בנוי כדי לשגשג יותר מאשר כהשכרה לחודשיים בפילדלפיה.

"אני מכיר את המשחק שלי, ואני יודע כמה עבודה אני משקיע בזה", האריס אומר. "זאת הסיבה מדוע אני נהנה להיות כאן. האוהדים פה ממש מעריכים אותי כאדם וכשחקן ואת העבודה שאני משקיע. זה מאוד משמעותי עבורי".

לפוסט הזה יש 9 תגובות

 1. תודה סמיילי!
  צריך לעשות שילוב של הכתבה הזאת עם ״האגדה על בובאן מארינוביץ׳״ (גם תרגום מעולה שלך). האריס שחקן מעולה, מקווה שבאמת ימצא בית בפילי ולא יועבר שוב.
  המופע של בובי וטובי חובת צפייה.

 2. תודה סמיילי. האריס באמת אולר שוויצרי – אחד שחקני ההתקפה השלמים ביותר בליגה. בין אם ישאר בפילדלפיה או יגיע לקבוצה בה יהיה לו תפקיד מרכזי יותר (יוטה? אינדיאנה?) הוא יכול להיות מה שהופך קבוצה טובה לקבוצה טובה מאוד.

 3. שני משפטי מחץ בתרגום:

  1)הוא מצא את ההתאמה המושלמת בפילדלפיה
  2) האריס אינו שחקן או אדם זוהר ("או אדם" אני הוספתי).

  הסיפור והתרגום המצויין מתארים בצורה המצויינת ביותר את האריס השקט, הצנוע, והטוב!

  תודה סמיילי

כתיבת תגובה

סגירת תפריט