מה העתיד של ה-NBA בסיאטל? – בריאן ווינדהורסט / תרגום Smiley

מה העתיד של ה-NBA בסיאטל? – בריאן ווינדהורסט / תרגום Smiley

מה העתיד של ה-NBA בסיאטל?

אוקטובר 5, 2018

בריאן ווינדהורסט / ESPN

מאמר מקורי: http://www.espn.com/nba/story/_/id/24824194/the-future-nba-seattle-nba

קווין דוראנט שיחק את משחקו האחרון כשחקן הסיאטל סופרסוניקס, רגע חמוץ-מתוק, כאשר היה לו את המשחק הטוב ביותר בעונתו הראשונה עם 42 נקודות, 13 ריבאונדים ו-6 אסיסטים אבל הוא קרא לערב הזה "עצוב".

זה כבר 10 שנים עכשיו מאז שהסוניקס עזבו את סיאטל ולקחו עימם את הכוכב העולה שדוראנט נהפך להיות ואת בחירת הלוטרי שהפכה להיות ראסל ווסטברוק. זה כבר עשור של הבטחות ריקות מתוכן, לצד החמצות ומאבקים פוליטיים, גם בסיאטל וגם בתוך ה-NBA, ששמרו על המצב שאין קבוצה.

"זה היה הרסני איך שפתאום קמנו ועזבנו באמצע הלילה", דוראנט אמר. "אני יודע שהאוהדים האלה מתגעגעים לכדורסל במשך תקופה מאוד מאוד ארוכה".

השבוע דוראנט חוזר באופן סמלי למשחק קדם עונה עם גולדן סטייט ווריורס, בפעם הראשונה שיש נוכחות של ה-NBA בעיר מאז יוני 2008 כאשר המעבר לאוקלהומה סיטי נהפך לרשמי (הקינגס מול הווריורס, יום שישי, שידור ב-ESPN). המשחק שמגיע היה הגשמה עצמית לתשוקתו של יליד סיאטל ונשיא הווריורס ריק וולטס, וזה העלה את התקוות של רבים מאוהדי הסוניקס שרוצים חזרה את ה-NBA.

סיאטל וה-NBA נהפכו לתעלומה. לעיר יש את הכסף, היא מעולם לא הייתה עשירה יותר. היו שתי קבוצות מתחרות שהיו מוכנות להשקיע באולם ללא כסף ציבורי. לעיר יש את תמיכת האוהדים: זה אחד משוקי הספורט היותר מלאי מרץ במדינה. אוהדי ההוקי הפקידו כבר סכום של 32,000 כרטיסים עונתיים כאשר ה-NHL המליצה להתקדם עם התוכניות להוסיף קבוצה מספר 32 בסיאטל.

מה שאין שם זה אולם ראוי, ומדובר באחת הסיבות הראשיות לכך שהסוניקס עזבו. לאחר שמספר הצעות קודמות נפלו, שבוע שעבר מועצת העיר של סיאטל העבירה הערכה כדי לסלול את הדרך לבניה מחדש במימון פרטי של הקיי ארינה התיק, ובכך להבטיח שבעיר יהיה אולם ברמה עולמית לכל המאוחר בסוף 2020 או בתחילת 2021. סיום המסע הארוך הפעיל מחדש את גל המומנטום לא רק עבור ה-NHL שגיע, אלא גם עבור ה-NBA שילך מהר בעקבותיהם.

אז הנה השאלה: מתי סיאטל יקבלו את הסוניקס בחזרה?

התשובה הסבירה היא לא משהו שאוהדי הכדורסל בסיאטל רוצים לשמוע: לא בזמן הקרוב.

ה-NBA לא מתכננים הרחבה מתישהו בלוחות הזמנים שלהם, והתפתחות האולם בסיאטל לא עלתה לדיון אפילו לרגע בישיבת המנהלים המלאה שנערכה לפני שבועיים, אמרו המקורות מהליגה. כמה קבוצות בעלות עתידיות שנפגשו עם מנהלי ה-NBA קיבלו את המסר שזה לא יקרה לכל המוקדם עד 2025, כאשר עסקת הטלוויזיה החדשה תעלה לדיון, אמרו מקורות בליגה.

מעבר לכך, המורכבות של מה שנקרא האולם החדש במרכז סיאטל, התואר המתהווה לבנייה, יהיה מאתגר עבור סיאטל להתחרות על קבוצה כאשר הזמן יגיע. הסיטואציה עלולה לדרוש מסיאטל אולם שני חדש כאשר קבוצת ה-NBA היא הדייר המרכזי אם העיר רוצה לגבור על שווקים מתחרים כדי למשוך את הקבוצה, אמרו מספר מקורות מקבוצות הבעלים ל-ESPN.

קומישינר ה-NBA, אדם סילבר, לא שלל התרחבות בעתיד הרחוק אבל הוא גם מתמקים בשווקים מחוץ לארה"ב. ה-NBA משחקים משחקי ליגה במקסיקו סיטי במהלך השנים האחרונות ובקרוב תהיה הכרזה של הקמת קבוצת ג'י-ליג שם לעונת 2019-20, מקרה בוחן לצורה בה קבוצת NBA תתפקד שם.

"ישנם הרבה שווקים מעניינים בארה"ב ובכמה מדינות הקשורות לארה"ב שיש בהן גם כן ערים נהדרות בעלות פוטנציאל לארח קבוצות NBA", סילבר אמר ביוני, בקשר לעניין שהליגה מגלה במקסיקו סיטי.

מלבד הרחבה, עוד אופציה עבור סיאטל יהיה מעבר של קבוצת NBA נוכחית למקום חדש. מספר קבוצות בעלים עתידיות צופים לעבר ממפיס גריזליס. בעיר ממפיס ישנן כמה הגנות בתוך חוזה השכירות לטווח הארוך עם הפדקס פורום, אולם עורכי דין אשר עברו על חוזה השכירות מאמינים שיש חלון אפשרי עבור הקבוצה לעזוב ב-2021, אמרו מספר מקורות בליגה.

בכל מקרה, בעלי הגריזליס, רוברט פארה , יצטרך למכור את הקבוצה במטרה להעביר אותה תחת תנאי החוזה, ופארה לא נתן שום אינדיקציה שהוא מתכנן לעשות כך. ההפך, למעשה. מוקדם יותר השנה, פארה הסכים לקנות את חלקם בבעלות של המיעוט במחיר שמעריך את הקבוצה ב-1.3 ביליון דולר, אמרו מקורות בליגה. בזמנו, פארה אמר למחזיקי המנויים העונתיים בהצהרה ש"אני מחוייב לממפיס כשוק NBA וכמקום הבית של הגריזליס".

Image may contain: one or more people, basketball court, crowd and stadium

מטבע הדברים, הנושא הזה מורכב ויכול להשתנות במהרה. קשה להעריך היכן תהיה ה-NBA ב-30 השווקים הנוכחיים שלה כאשר החלופה הצפוייה של הקיי-ארינה תושלם. אבל מספר בעלים ב-NBA ומקורות בליגה אמרו ל-ESPN שבזמן שהאולם בסיאטל מתפתח באופן חיובי, זה לא משנה באופן מהותי את נקודת מבטם על להחליף את הסוניקס בשלב זה.

סיאטל עשויה ללא חת. ממש לאחר שהווריורס וסקרמנטו קינגס יסיימו את משחקם בשישי בלילה, הקי-ארינה יסגר לשיפוצים. כאשר הוא יפתח, אנשי מועצת העיר מאמינים שיהיה להם סיכוי אמיתי להנחית קבוצות NHL ו-NBA.

"יש לנו את כל המרכיבים שה-NBA רוצה שיהיו", אמרה ראש העיר של סיאטל, ג'ני דורקן, אוהדת ותיקה של הסוניקס שנזכרת בסליק וואטס חוטף שלוש פעמים וקולע שמונה נקודות ב-34 השניות האחרונות בניצחו הפלאי ב-1976 כאחד הזיכרונות החביבים עליה.

"האולם הזה נבנה כך שיתאים להוקי, כדורסל וקונצרטים. דיברתי עם אדם [סילבר] והודענו לו כי אנחנו מעוניינים".

החברה שבונה מחדש את הקיי-ארינה, קבוצת Oak View שבסיסה בלוס אנג'לס, בעלת תוכניות עבור ה-NBA. החברה מבוססת מאוד ומנוהלת על ידי טים לייווקה, שהוא אחד ממפתחי האולמות הכי מנוסים בעולם, ועל ידי ארווינג אזוף, מנהל המוזיקה המפורסם. הם נתמכים על ידי ג'ים דולאן, הבעלים של הניו יורק ניקס וחברת המדיסון סקוור גארדן.

חברת Oak View מתכננת הישג הנדסי שאפתני, אותו לייווקה מתאר לא כבנייה מחדש אלא מבנה חדש. העניין הוא שהגג האייקוני של האולם עוצב בצורה של ציון דרך היסטורי שלא ניתן לשנותו. האולם עצמו נבנה גם לצדה של גבעה בעלת שכונה למגורים שגדלה יותר ויותר בעשור האחרון כאשר יותר מ-40 מקומות חנייה ומגרשים פנויים הפכו לבתים למגורים מכיוון שהם קרובים למטה הראשי של אמזון.

אז כדי להרחיב את האולם המיושן, Oak View מתכננים לחפור מתחת ומסביב לגג ולמספר קירות זכוכית חיצוניים כדי להרחיב את בסיס הבניין. הערכת הפרויקט הראשונית הייתה 600 מיליון דולר, לייווקה אמר ל-ESPN שכרגע תג המחיר הצפוי הינו 750 מיליון דולר.

לייווקה, לשעבר מנהל בכיר הרבה שנים ב-AEG, היה חלק מ-18 פרויקטים של בניית אולמות בקריירה שלו במקומות כמו ברלין, שנגחאי ובסטפלס סנטר בלוס אנג'לס. הוא אמר שזה אולי הפרויקט המורכב ביותר שהוא היה חלק ממנו, יחד עם השיפוץ מחדש ש-AEG עשו למילניום דום בלונדון, עוד פרויקט בו הגג היה צריך להישאר כמו שהוא ונהפך לאצטדיון ה-O2.

כאשר זה יסתיים, לייווקה אמר שזה יהיה מוכן לארח קבוצת NBA למרות האתגרים והדרישות של קבוצת ההוקי ושל יותר מ-100 תאריכי קונצרטים בשנה.

"הייתי חבר במשפחת ה-NBA וה-NFL למשך יותר מ-40 שנה. אני לחלוטין מבין את הציפיות ואת הסטנדרט המינימלי הדרוש להחזרת קבוצת NBA לסיאטל", אמר לייווקה, שהוא גם המנכ"ל לשעבר של ה-Maple Leaf Sports and Entertainment, שבבעלותה הטורונטו ראפטורס והמייפל ליפס.

"האולם החדש שהווריורס מימנו באופן פרטי ואמור להיפתח שנה הבאה בסן פרנסיסקו ישנה את המשחק, זה יפתח מקור הכנסה גדול נוסף ששווקים גדולים אחרים יקנאו בזה".

"מהכנסות לאופציות מושבים אקסלוסיביים ועוד היבטים קריטיים אחרים. אני מבין את מה שהם רוצים שתהיה חווית הצפייה והפקת המשחק. כל הידע הזה והניסיון נכנס למה שאנחנו עושים. אנחנו יודעים מה עלינו לעשות".

האולם החדש במרכז סיאטל מבטיח להיות הצלחה ענקית. Oak View בשותפות עם המשקיע המיליארדר, דיוויד בונדרמן, ועם המפיק ההוליוודי, ג'רי ברוקהיימר, שהתחייבו לתת 650$ מיליון דולר כדי להביא קבוצה מורחת של ה-NHL, במה שאמור להסתיים בסוף השנה. שותפים נוספים הם Live Nation שמבטיחים רמת פרמיום של קונצרטים.

אבל זה גם הפוטנציאל לבעיה. עם אחרים בתור לקבל חלק מכובד מהרווחים, קבוצת NBA תגיע אחרונה למסיבה. זה יכול להוריד את רצון ה-NBA להגיע לשוק כאשר יש אופציות יותר משתלמות במקום אחר, אמרו מקורות בליגה. באופן מהותי, זה אפשרי שלסיאטל יהיה סוף סוף אולם – אבל אחד שהוא לא מתאים ל-NBA.

לייווקה מתעקש שזה לא העניין ומציין את השווקים הגדולים שבהם קבוצות NBA ו-NHL חולקות את אותו האולם באופן אפקטיבי. הזמנים, ובכן, מתחילים להשתנות.

קבוצות NBA בשווקים בעלי כסף רב מחפשות לשלוט בבניינים משלהן כדי להפיק עוד רווחים. האולם החדש שהווריורס מימנו באופן פרטי ואמור להיפתח שנה הבאה בסן פרנסיסקו ישנה את המשחק, הדבר יפתח מקור הכנסה גדול נוסף ששווקים גדולים אחרים יקנאו בזה. בעלי הקליפרס, סטיב באלמר, נמצא בתהליך בו הוא מנסה לבנות אולם משלו מכיוון שהוא מרוויח פחות עשרות מיליונים לעונה מהלייקרס הנמצאים באותו הבניין.

הנוף המשתנה הזה הוא מדוע המשקיע כריס הנסן, שניסה לרכוש ולהזיז את הקינגס לסיאטל ב-2013, עדיין מתכנן לבנות אולם במימון פרטי במחוז סודו בסיאטל ליד אצטדיוני הבייסבול והפוטבול.

הנסן נעצר על ידי מספר מחסומים בגיוס התמיכה של העיר ושל עובדי העיר הסמוכה. אבל הוא עדיין קונה קרקע וכבר בבעלותו 13 האקר. לאולם שלו לא יהיה את בעיות המקום והתנועה המגבילים את הקי-ארינה ויכול להכיל קבוצת NBA כדיירים המרכזיים ולכן זה יותר אטרקטיבי.

אבל בזמן שזאת יכולה להיות אופציה חלופית חזקה, זה טרם המריא ויקח זמן רב. כנראה ידחה את חלומות אוהדי הסוניקס להחזרת קבוצתם.

בסופו של דבר, סיאטל הולכת לקבל אולם אחד ואולי אפילו אולם נוסף ברמה הגבוהה ביותר לשימוש קבוצת NHL חדשה, כנראה לעונת 2020-21, שיוכלו לעודד. הם יהפכו אפילו לשוק משכנע יותר עבור קבוצת NBA. אבל אביזרי העידוד צבעי הירוק-זהב הישנים כנראה יצטרכו להישאר בארון בזמן שהמיליארדרים, פוליטיקאים ומנהלים מתקוטטים כל הכספים והפרטים האחרים.

"אין לי כמעט ספק שהדרך הזו מסתיימת שיש לנו הזדמנות להתחרות על קבוצת NBA", אמרה ראש העיר דורקן. "אנחנו זהירים, אבל צופים מאוד מקרוב".

No photo description available.

לפוסט הזה יש 9 תגובות

 1. אחלה תרגום סמיילי
  סיאטל הייתה אחלה קבוצה. עד היום לא מצליח להבין איך הצליחו לקמבן את העזיבה שלהם….
  תודה על התרגום סמיילי 🙂

 2. אין מקום בארצות הברית שיותר בולט בו חסרונה של קבוצת NBA. אין גם מקום ראוי יותר.
  עד היום בסיאטל, חולצת הספורט הכי פופולרית שאינה פוטבול היא של ריי אלן.
  הקי ארינה באמת לא מתאים לשום דבר אבל בניית אצטדיון כדורסל בסודו תהיה חגיגת על.

 3. סיאטל תמיד תמלא אולם ב-20,000 מטורפים. חובה ממש שתהיה שם קבוצה. היא לבטח בין 10 הראשןונות בארה"ב בטרוף אחרי NBA וכדורסל

כתיבת תגובה

סגירת תפריט