תהיו מוכנים: קבוצות על וסופרסטארים יכולים שוב לגייס את לברון ג'יימס – בריאן ווינדהורסט / תרגום Smiley
Cleveland Cavaliers forward LeBron James (23) sails to the basket against Utah Jazz center Kyrylo Fesenko, of Ukraine, during the first quarter of the NBA basketball game Saturday, Jan. 24, 2009, in Salt Lake City. (AP Photo/Douglas C. Pizac)

תהיו מוכנים: קבוצות על וסופרסטארים יכולים שוב לגייס את לברון ג'יימס – בריאן ווינדהורסט / תרגום Smiley

תהיו מוכנים: קבוצות על וסופרסטארים יכולים שוב לגייס את לברון ג'יימס

יוני 9, 2018

מאמר מקורי: http://www.espn.com/nba/story/_/id/23303509/lebron-james-hit-free-agency-again-anything-possible-nba

בריאן ווינדהורסט / ESPN

 

ההחלטה הזו של לברון ג'יימס כשחקן חופשי הולכת להיות מאוד אישית.

כאשר הוא הלך למיאמי ב-2010, זה היה קשור לעסקים. הוא היה צריך להפוך לאלוף באופן נואש. כאשר הוא חזר לקליבלנד ב-2014, במה שהוא קיווה שיהיה המעבר האחרון שלו, זה היה בקשר למורשת שלו.

ג"יימס זכה באליפות שלו עכשיו. לא משנה מה יגידו על כל דבר, הוא גם מאמין שהמורשת שלו בטוחה. כאשר הקליבלנד קאבלירס מפסידים בגמר בפעם השנייה ברציפות, הבחירות והאפשרויות המונחות לפניו מסובכות. אם לפשט את הדברים, ג'יימס כנראה לא יאהב אף אחת מהאופציות בנקודה זו.

למרות ההנחות שקיימות, במשך חודשים ג'יימס ואלו הקרובים אליו הבהירו ששום החלטה על עתידו נלקחה או שהבחירות בכלל נבחנו באופן מלא. אין שום תכנית מנוסחת היטב שמוכנה לצאת לפועל.

ישנם מספר דברים שג'יימס יצטרך לבחון וכנראה לתעדף. ואולי הוא יצטרך לעשות מספר פשרות קשות.

אבל לפעמים זה מובן כאשר זה מגיע לג'יימס בקיץ הזה:
הכל אפשרי. אני חוזר: כל דבר. לעשות הנחות על דברים שהוא אמר בעבר, רגשות שהיו לו בעבר, דם רע, יריבויות, מזג אוויר, כל דבר מהעבר עלול להיות טעות. ג'יימס מאמין שיש לו צ'ק פתוח לעשות ככל העולה על רוחו, ואולי הדבר היחידי שברור לגבי שוק השחקנים החופשי הוא שהוא לא פוחד להשתמש בו.


שיקולים משפחתיים

See the source image

בנו הבכור של ג'יימס, ברוני, בן 13. בנו הצעיר, ברייס, יהיה בן 11 בשבוע הבא. הם יוכלו להשמיע את קולם על ההחלטה הפעם. הם בילו זמן במיאמי ובאקרון ואפילו בלוס אנג'לס בתקופות הקיץ. ברוני הוא כדורסלן יוצא דופן אשר יש לו עתיד ב-NBA, וההתפתחות שלו והנוחות שלו במהלך שנות ההתבגרות, וזה ברור, חשובים.

אשתו של ג'יימס, סוואנה, הייתה כבר כוח שדחף את ג'יימס לחזור הביתה לאקרון. ג'יימס אוהב לצפות בילדיו משחקים כדורסל.

קשה לראות אותו נפרד ממשפחתו, אשר כוללת ילדה בת 3, זאורי, בשלב הזה בחיים. ב-2010, הוא עזב את סוואנה ואת ילדיו הצעירים באוהיו כאשר הוא עבר תחילה למיאמי. עכשיו, מקום המגורים שלהם מהווה גורם משמעותי.


המצב בקליבלנד

ג'יימס נתן ציטוטים – כולל מכתב החזרה הביתה שלו לפני ארבע שנים – שהוא רוצה לסיים את הקריירה שלו בקליבלנד. זה עדיין הרצון. אבל השנה הקשה של הקאבס הופכת זאת לאתגר עבור ג'יימס לשקול כיצד הוא רוצה להעביר את פרק הסיום שלו.

העזיבה של ה-GM, דיוויד גריפין, הטרייד של קיירי ארווינג והעונה הלחוצה אולי זעזעו במקצת את נקודת המבט של ג'יימס. סדרה של טעויות מנטליות בגמר, בעיקר הפשלה של ג'יי אר סמית במשחק 1, הובילו את ג'יימס לחשוב "איך מקבצים כמות של כישרון וגם ברמה המנטלית שיכולים להתחרות" עם הווריורס השבוע.

הקאבס סתומים בתקרת השכר ויש להם מספר נכסים מוגבלים לטרייד, ולא ברור כמה עזרה מיידית הם יוכלו לקבל בבחירה ה-8. בוסטון סלטיקס ופילדלפיה 76 ביססו את עצמן כקבוצות העתיד של האזור המזרחי, ולקאבס אין דרך ברורה להגיע רחוק.

זוהי התוצאה של ללכת על הכל ולהתחרות בארבע השנים האחרונות, כאשר הקבוצה החליפה בחירות והחתימה שחקנים על חוזים ענקיים בכוונה להקיף את ג'יימס בכישרון באותו הרגע. אבל אז נשאר קצת, ואולי אף לא, סוג של אמון בין ג'יימס לבעלים, דן גילברט, ויחסים מוגבלים עם ה-GM, קובי אלטמן, המבוגר בשנתיים מג'יימס.

See the source image

אם היה שם איזה בסיס, אולי ג'יימס וגילברט יכלו להיפגש ולבנות תכנית כיצד מתקדמים, כמו מהלכים בסגל, מה לעשות עם בחירת הדראפט או אולי סגנון משחק. זה מעולם לא הייתה הדרך בה ג'יימס פועל, ובכל מקרה, זה לא נראה שזה ישתנה.

הקאבס יכולים להציע לג'יימס יותר כסף בחוזה ארוך יותר מכל אחד אחר, עד לעסקה לחמש שנים עבור יותר מ-200 מיליון דולר. אבל ג'יימס חתם על ארבעה חוזים עם גילברט במהלך הקריירה שלו ואף אחד מהם לא היה ארוך יותר משלוש שנים. מאז שחזר לפני ארבע שנים, הוא מעולם לא נתן יותר משנתיים. יש שם מעט אמון.

בקיץ שעבר, גילברט ביקש שג'יימס יתחייב לזמן ארוך עבור הארגון. ג'יימס לא עשה זאת. גילברט הפך את בחירת הדראפט הקרובה למרכז הטרייד של ארווינג, כשהוא מתכונן לתקופה שאחרי ג'יימס וכדי שלא יישאר ללא כלום כפי שקרה ב-2010 שג'יימס עזב. יש שם מעט אמון.

השורשים של ג'יימס באוהיו והאהבה שלו בלשחק מול האוהדים – החגיגות שלו לאחר זריקות הניצחון בפלייאוף העונה היוו דוגמה חזקה לכך – כאשר הוא משאיר את כל האפשרויות פתוחות.

במהלך הגמר, הקאבס הרגישו שהם קרובים לווריורס, במיוחד בהפסדים הצמודים במשחקים ה-1 וה-3 אשר השאירו אותם מתוסכלים כאשר הם מרגישים שהפער לא כזה גדול כפי שהתוצאה הראתה. זה גרם להם לתהות אם הם יכולים למצוא דרך להשיג מחליף לארווינג, בגלל שהם לא כאלו רחוקים. אבל ג'יימס מאמין בתוצאות, לא בכמעט החמצות, וכאשר הקאבס יקבלו הזדמנות עם ג'יימס, צריך שתהיה להם תכנית מעשית.

עדיין, ללכת לארגון אחר עבור ג'יימס זה עניין שטומן ברובו הרבה סיכונים, והוא כנראה צריך להיות משוכנע שההזדמנות שווה כל נפילה אפשרית כאשר הוא עוזב את קליבלנד שוב. אולי תהיה אחת שהוא יאהב, אולי לא, וג'יימס ישאר עם הארגון תחת התנאים שלו.


אופציות יש, לארגן טרייד

אם ג'יימס אכן בוחר להמשיך הלאה, הוא וגילברט עדיין יכולים לעשות עסקה. לג'יימס יש אופציית שחקן עבור העונה הבאה בחוזה שלו עבור 36 מיליון דולר והוא יכול עד ה-29 ביוני לבחור לממש את האופציה. בגלל שתקרת המס הייתה ברוב הזמן ללא עליה ניכרת כאשר הוא חתם על החוזה הנוכחי ב-2016, ה-36 מיליון הללו קרובים לחוזה המקסימום אשר אפשרי מבחינתו אם הוא מחליט להיות שחקן חופשי.

לא להפוך לשחקן חופשי ובמקום זאת לקבל טרייד יהיה יתרון עבור ג'יימס מכיוון שסעיף הוטו על טריידים יישאר עמו בקבוצתו החדשה, שגם תרש את מלוא הזכויות עליו. ואז הוא יכול לחתום על הארכה לתקופה של עד ארבע שנים עם קבוצתו החדשה שישה חודשים לאחר הטרייד, כאשר הוא יוצר התחייבות לחמש שנים עבור יותר מ-200 מיליון דולר אם בזה הוא מעוניין.

עבור הקאבס, זה יכול לפתוח את הדלת כדי לקבל תמורה עבור ג'יימס ויעזור להם בבנייה מחדש במקום להפסיד אותו ללא תמורה. עבור ג'יימס, ובכן, הוא יצטרך להיות קולני בכך שהוא רוצה טרייד החוצה מקליבלנד.

המסלול הזה הוא מה שחברו הטוב של ג'יימס, כריס פול, עשה עם הלוס אנג'לס קליפרס בקיץ שעבר. כמו פול, ג'יימס יבחר את הקבוצה אליה יעבור בטרייד ויוכל לאשר את השחקנים שיהיו מעורבים בטרייד. זה לא כמו חתימה-וטרייד אשר הקאבס השתמשו בה כדי לשלוח את ג'יממס למיאמי ב-2010, אבל היא עם פחות הגבלות. לסיכום, זה מסובך אבל דרך לגיטימית, בעיקר בגלל שזה פותח את הדלת עבור ג'יימס להגיע לקבוצה שאין לה 30 מיליון ויותר פנויים מתחת לתקרת השכר כדי להחתים אותו כשחקן חופשי.

See the source image

לדוגמה, פילדלפיה 76 יש מקום עצום בתקרת השכר בקיץ הזה אבל היא לא מספיקה כדי להחתים את ג'יימס על חוזה מקסימום. זה אפשרי אם זה הרצון של ג'יימס והקאבס ימצאו עסקה עבורם, פילדלפיה יכולים לבצע טרייד עבור ג'יימס ועדיין לשמור על היכולת להחתים את השחקנים החופשיים שלהם כמו ג'י ג'י רדיק ואמיר ג'ונסון, ובנוסף יש חריגות שכר כדי להוסיף עוד כישרון.

החוקים לא מאפשרים לקבוצות לדבר עם ג'יימס לפני ה-1 ביולי, לאחר שחולף התאריך של האופציה שבחוזה שלו. אז כדי להוציא לפועל מהלך שכזה, הם צריכים שחקן שייגיס אותו – וזה לא נוגד את החוקים. ג'יימס הארדן עזר להוביל את המאמץ של יוסטון רוקטס להנחתת כריס פול.

ג'יימס יכול גם לממש את האופציה ולהישאר בקאבס לעוד עונה ולדחות את ההחלטה על העתיד שלו בעוד שנה. בגיל 33, עם ההזדמנות לחוזה הכי גדול שלו בקריירה, זה לא נראה סביר. אבל כמו האפשרויות האחרות, זה נשאר בגדר אפשרות. זאת ההחלטה של ג'יימס, לקאבס אין אפשרות להחליט בכל מקרה.


הנתיב הבלתי מוגבל

ויש את הנתיב המקובל, שהוא להיכנס לשוק השחקנים החופשי ולשנות קבוצות בפעם השלישית עבור השלב האחרון בקריירה. זהו המצב עליו דובר רבות והושקעו הרבה מאמצים במהלך החודשים האחרונים, ואפשר למנות את לוס אנג'לס לייקרס אשר פינו מקום בתקרת השכר במהלך השנים האחרונות כדי להביא את ג'יימס לאחר ה-1 ביולי.

ג'יימס הבהיר זאת בוודאות כי הוא מעוניין בחוזה מקסימום בסביבות ה-36 מיליון דולר ולא מוכן להתפשר על שכר מופחת – כמו שקווין דוראנט עשה עם גולדן סטייט ווריורס בקיץ שעבר – כדי להתאים את הסגל. זה אפשרי כי דרישות אלו יתרככו, אבל אם לקחת בחשבון שזה המצב, זה משאיר את כמות ההתאמות די מוגבלת.

הלייקרס יכולים ליצור יותר מ-70 מיליון דולר בתקרה, זה ברור לחלוטין, כדי להחתים את ג'יימס ועוד שחקן חופשי בחוזה מקסימום. אין עוד קבוצה שנמצאת בעמדה הזו. במהלך שתי התקופות האחרונות בהן היה שחקן חופשי, ג'יימס הצטרף לקבוצה עם עוד סופרסטאר בסגל, וכוכב נוסף שהגיע יחד אתו. כריס בוש הצטרף לג'יימס במיאמי שכבר היה לה את דווין וויד ב-2010. ג'יימס הצטרף לארווינג, וקווין לאב הגיע דרך טרייד בפגרה של 2014.

אם העדיפות של ג'יימס היא להתחרות על אליפות כפי שעשה בעבר, להביא עוד כוכב אתו או שיהיה אחד כזה כבר בסגל נראה כגורם חשוב למדי. אבל פה הרשימה קצרה. קבוצות אחרות שיכולות ליצור מקום בתקרת השכר בקיץ הזה הן אטלנטה הוקס, שיקגו בולס, סקרמנטו קינגס ודאלאס מאבריקס. אלו לא אפשרות אידאלית עבור ג'יימס בשמות הללו כדי ליצור עוד קבוצת-על.

דברים משתנים במהירות ב-NBA. קבוצות ללא מקום בתקרת השכר היום יכולות ליצור מקום אם הן יהיו צריכות זאת או שירגישו שהן יכולות להשיג את ג'ימס. המספרים בספרים צפופים יותר בקיץ הזה, אין ממש יותר מדי מקום כפי שהיה בשלוש הקיצים הקודמים. משמעות הדבר שהיפטרות מחוזים תהיה יקרה יותר וקשה יותר מאשר שהיה בעונות הקודמות.

ישנן עדיין דלתות,  והן יכניסו קבוצות נוספות למשחק ואולי להן יהיו תכניות משוכללות כדי להשיג את ג'יימס. הרוקטס נמצאים בראש הרשימה. זה יהיה אתגר עבורם להחתים מחדש את השחקנים החופשיים, כריס פול וקלינט קאפלה, ולמצוא דרך כדי להוסיף את ג'יימס. אבל זה לא בלתי אפשרי, וה-GM דריל מורי ידוע בתור איש המזימות.

נערום את הכל ביחד, ולמה שיעשה ג'יימס יש הרבה תרחישים, הרבה מהם מסובכים. כרגע, אין הימור שהוא נראה כבטוח. יש הרבה על כף המאזניים, הרבה מהליגה תפעל לפי מה שהוא יעשה. זה הולך לקחת זמן, זה ייקח הרבה מחשבה וזה אולי יהיה לא נעים.

ברוך הבא לעוד קיץ בו לברון ג'יימס בשוק השחקנים החופשיים.


 

הגולש הוותיק, פינקי, במאמרו על האופציות של לברון: לברון לאן? מסע הצלב השלישי והאחרון

 

לפוסט הזה יש 5 תגובות

 1. אחלה תרגום סמיילי 🙂
  ממה שהבנתי אופציית יוסטון ירדה מהשולחן בגלל שהוא החליט (!) לא לממש את אופציית השחקן….

 2. אחלה תרגום סמיילי כהרגלך…. בקיצור נשארנו כנראה עם הלייקרס
  בסבירות הגבוהה ,קאבס בבינונית ופילי בסבירות הנמוכה ….
  שיכריע בדרך המסורתית – משלוש יוצאת אחת????

 3. כל הכבוד סמיילי שאתה מכניס מאמרים בטיימינג מצויין.

  אבל באופן כללי אני מעדיף תרגומים מ-PLAYERS TRIBUNE ששם הסיפורים יותר נוגעים ללב. אבל כמובן שלעתים מאמר אינפורמטיבי הוא חשוב ביותר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט