הנפילה האחרונה – בראד מלקיין / תרגום Smiley

הנפילה האחרונה – בראד מלקיין / תרגום Smiley

הנפילה האחרונה

תמיד היו שמועות על שימוש בסמים ושתייה מוגזמת, אבל עד שאנדי איירונס נפטר באופן מסתורי במלון בדאלאס, אף אחד שקרוב לאגדת הגלישה היה מוכן לדבר. באופן בלעדי, חברים ונותני חסות שוברים את קוד השתיקה של הגולשים כדי להיזכר בהידרדרות הטרגית ובימים האחרונים של הכוכב הכי בעייתי של הספורט.

מאמר מקורי: https://www.outsideonline.com/1920286/last-drop

בראד מלקיין / outsideonline.com

נובמבר 22, 2010

See the source image

כאשר אלוף הגלישה שלוש פעמים, אנדי איירונס, נמצא מת ביום שלישי, ה-2 בנובמבר, בחדר המלון בדאלאס, החדשות הדהדו הרבה מעבר לליבת אוהדי הגלישה ואלו שעוקבים אחריו. ה-2 היה תאריך בחירות אמצע הכהונה בארה"ב, אבל החיפוש הנפוץ ביותר בגוגל האותו היום היה עבור אדם שאין לו שום קשר לפוליטיקה: אנדי איירונס.
המוות שלו סוקר ידי מאות כלי תקשורת בכל רחבי העולם, הוכחה ברורה להשפעה שהייתה לאיירונס במהלך הקריירה המדהימה שלו כאתלט.

זה היה ברור מה שהרג אותו. יומיים לפני מותו, איירונס, בן 32, פרש מתחרות גלישה של הסבב העולמי ליד איזבלה, פורטו ריקו, כאשר הוא מנסה לחזור הביתה לקוואי, אי מגוריו בהוואי, כדי להיות עם אשתו, לינדי, שהייתה בחודש השמיני של הריונה עם ילדם הראשון. במהלך עצירת ביניים בדאלאס, בשדה התעופה פורט וורת' בבוקר של ה-1 לנובמבר, איירונס פסח על טיסת ההמשך שלו להונלולו במקום זאת עשה צ'ק אין במלון גראנד האייט שבשה התעופה, כאשר הוא נזרק בחדרו. הוא לא ענה לקריאות השכמה בבוקר שלמחרת, ועובדי המלון, מודאגים שמשהו רע קרה, נכנסו לחדר וגילו את גופתו חסרת החיים במיטה.

משפחתו של איירונס, ביחד עם נותנת החסות העיקרית, חברת הגלישה בילבונג, שחררו הצהרה מהירה בה נאמר שהגולש התמודד "עם דיווחים של מאבק בקדחת הדנגי", מחלה מעקיצת יתוש שהוא קיבל במגורים של הגולשים המקצוענים באוקטובר בעצירה בפניש, פורטוגל. ממבט חיצוני, ובכן, ההסבר של קדחת הדנגי נראה לא סביר כגורם יחיד. מספר גולשים חלו בשפעת הזו לאחר פורטוגל, אבל אין ראיות רפואיות שהציגו שאיירונס סבל מדנגי, אשר הוא קטלני רק על 1% מהאנשים שבהם הוא פוגע.
"חליתי בקדחת דנגי", אומר גולש מקצועי אחד שהכיר את איירונס. "אתה לא מת מזה אלא אם כן אתה במדינת עולם שלישי".

מה שהרג את איירונס עדיין לא ידוע, ובדו"ח הפטירה, לא היה שום דבר מלבד רמזים לכך שהוא לקח תרופות מרשם בשעותיו האחרונות. הבוחן של המרכז הרפואי טראנט ביצע נתיחה שלאחר המוות ב-3 לנובמבר אבל לא ציין את סיבת המוות, כאשר ישנה המתנה לדו"ח הרעלים שלא אמור לצאת עד תחילת דצמבר. כאשר המשטרה ערכה חיפוש בחדרו של איירונס, הם מצאו שני בקבוקים של תרופות גנריות כמו תרופת האנטי חרדה זנאקס וכדורי השינה אמביאן. ודו"ח שפורסם בסטאר-אדוורטיזר בהונלולו ציטט חוקר רפואי שאמר שתרופת המרשם מתאדון – המשמשת כדי להפיג את ההתמכרות להרואין בתרכובת עם תרופת הרגעה כמו אוקסיקונטין, ולעתים נדירות כנגד כאב – גם כן נמצאו בתוך בקבוקון האמביאן. דובר משרדו של החוקר הכחיש את הסיפור, אבל העיתון עמד על הדיווח האמין.

אף אחת מהעובדות הללו מסתכמות לשום דבר ברור, והסיבה למותו של איירונס לא תהיה ידועה עד שהחוקרים הרפואיים יפרסמו את ממצאיהם. אבל חלק מזה כבר ברור: איירונס נלחם עם אלכוהול בהתמכרותו לסמים במהלך חייו הבוגרים, ולפחות באירוע אחד הוא היה קרוב למוות, במהלך שנת 1999 כאשר שתה בכמויות בשהותו באינדונזיה. במבט ראשון ממי שלמד זאת במהלך ראיונות עם עשרות חברים, קולגות, ומקצוענים בתעשיית הגלישה שהיו קרובים לאיירונס, הבעיות שלו היו ידועות בעולם הפנימי של הגלישה המקצוענית, אבל הן נשמרו תחת מעטה סודיות של קוד השתיקה וההבנה שכדאי לא לפרסם זאת. לאחר מותו של איירונס, מספר אנשים שהיוו את המקורות הללו החליט שזה הזמן עבור עולם הגלישה להתמודד עם העובדות. עדיין, פוחדים מפעולות תגמול, מספר מקורות בקשו להישאר אנונימיים.

הרבה אנשים אשרו את התמכרותו של איירונס לסמים ולאלכוהול, אבל כשזה הגיע לסמים נרקוטיים, אף אחד לא יכול היה לומר בוודאות במה הוא השתמש ובאיזו תדירות. רוב המקורות תארו תערובת של תרופות מרשם וכאלו שאפשר לרכוש לבד, וזאת בנוסף, שהם מעולם לא ראו אותו צורך את אותן תרופות, ולמרות זאת ההשפעה על אירונס הייתה ברורה. אבל אם איירונס התנהל בתבונה, הוא התעלם מהמודרניזציה. ב-24 ביולי, 1999, הוא כמעט שתה את עצמו למוות במלון בומי מינאנג, הנמצא בפדאנג, אינדונזיה.

"הוא בעיקרון מת, ויותר מפעם אחר", אמר ארט ברואר, צלם גלישה וותיק בן ה-59, אשר טייל עם איירונס ועם עשרות מקצוענים אחרים בטיול ב-1999 למנטאוויז, שרשרת איים באינדונזיה. שתיים עשרה ימים לאחר מותו של איירונס, ברואר הסכים להיפגש בסטודיו שלו בדנה פויינט, קליפורניה, כדי להשמיע את סיפורו בפעם הראשונה. מתחילת הראיון, הוא נזהר והדגיש שלא ראה את איירונס משתמש במשהו אחר מלבד אלכוהול. אבל מה שהיה לו במערכת, איירונס צרך יותר מדי מזה, ונכנס למצב של חוסר הכרה במהלך מה שנראה כהפסקת נשימה או דופק לזמן של שלוש דקות.

"זה היה יום ההולדת ה-21 של אנדי", אמר ברואר, שהכיר את משפחת איירונס במשך 40 שנה. איירונס וצוות הגלישה חזרו לנמל בפדאנג ממטאוויז, ואנדי "פשוט התחיל לשתות. ראיתי חצי ליטר של ג'ק דניאלס ששתו אותו". ברואר פרש לחדרו, אבל ב-10 בלילה גולש העיר אותו ואמר לו שהוא חייב לבוא במהרה. איירונס היה בבעיה. "הלכתי לחדר", אמר ברואר, "ואנדי היה כחול".

לברואר נאמר שאיירונס שתה עוד מהג'ק דניאלס, התעלף, והפסיק לנשום. "אז הם הפשיטו אותו וזרקו אותו למקלחת הקרה. הם זרקו קרח עליו. הוא לא הגיב, והוא נעשה כחול יותר ויותר".

אחד מהגולשים ניהל את ביצוע ההחייאה, שהחזירה את הנשימה לאיירונס, והקבוצה לקחה אותו לבית חולים קטן מקומי, שם הוא קיבל חמצן. "שם הוא שוב נפל", ברואר אמר. "הוא פשוט צנח שוב. אני חושב שזה קרה שלוש או חמש פעמים בסך הכל". בית החולים הראשון לא היה מצויד בציוד לטיפול קריטי, ככה שהקבוצה הייתה צריכה לקחת אותו למקום אחר, שגם היה מצויד באופן מינימלי, ולבסוף הם הגיעו למתקן שיכול לספק את הטיפול הדרוש בו.

"הם הכניסו אותו לטיפול נמרץ", ברואר אמר. "והוא שוב התמוטט. הם ניסו להחזיר אותו. הוא חזר, ואיפשהו בזמן בין שהוא היה שם ומתי שהיינו ומחוץ לטיפול הנמרץ, הוא נכנס לתרדמת. ואז אחת הריאות שלו התמוטטה. זה היה הלם".

במשך שש שעות, ברואר וכמה מהגולשים חיכו מחוץ לטיפול הנמרץ. "לבסוף, בשלוש או ארבע לפנות בוקר", הוא סיפר, "אנדי הופיע, הם הצליחו להחזיר את תפקוד הריאה, והוא יצא מהתרדמת". ביום שלמחרת, ברואר הצליח לשכנע את הרופאים לשחרר את איירונס ככה שהקבוצה תוכל להמשיך לטיסתם המתוכנת לסינגפור – שם הוא קיבל טיפול מתאים – ואז לחזור הביתה.

לצערם, הנוכחים בתקרית לא ראו שינוי בהתנהגות של איירונס. שבוע לאחר מכן, ברואר אמר, במסיבה באזור לוס אנג'לס שנערכה על ידי אחד מעיתוני הגלישה כדי לחגוג את סקר הקוראים השנתי שלו, איירונס שוב הגיע לשיא עם השתייה שלו. "מה שבאמת עצבן אותי זה שהוא היה כל כך דפוק בטקס הגלישה של בחירות הקוראים", הוא אמר. "לא יכולתי להאמין שהוא לא התרכך. זה גרם לי לתהות כיצד הוא יכול להגיע למצב כזה קשה ולהיות בחוויה של כמעט מוות – או חווית מוות – ואז לחזור ושוב להתנהג כך ואף יותר".

הצוות שהיה באינדונזיה מעולם לא סיפרו את מה שקרה שם, אבל בבוקר של מותו של איירונס, ברואר אמר שהאחרים הרגישו שזה קרה. "אני נותן את הכבוד בכל זמן שאני שומר על שתיקה בדברים שהם לא מענייני", ברואר אמר, שקיבל את ברכתו של אחיו של אנדי, ברוס, עוד גולש עילית מקצועני, לדבר על המקרה. "אבל זה ספציפית היה כל כך קרוב אלי. כמעט הפסדתי את אחד מחברי ילדותי. אז במי האשמה?"

See the source image

אנדי גדל בהנאלי, קוואי, עיירת חוף בצפון האי בה גרים מקומיים ואנשים שאחראיים על התיירות באי. אביו, פיל, נגר במקצועו ואחד מתשעה ילדים, עבר להוואי מקליפורניה ב-1970. אנדי וברוס, שצעיר מאנדי ב-16 חודשים, בילו את מרבית ילדותם כשהם מתחרים עם חברים ובני דודים על הגל המושלם באי.

שני האחים גלשו בסופו של דבר באופן מקצועני, אבל היה זה אנדי שפרץ ב-1996, כשהוא מנצח את תחרות ה-HIC המקצוענית בפייפליין, באזור אוהאו, בגיל 17. מספר חודשים לאחר מכן, כאשר הוא עדיין לא ממש מוכר, איירונס הראה שזה לא היה מקרה חד פעמי כשניצח עוד תחרות מקצוענית – הפעם בגלים הקטלניים של טהופו בטהיטי.

איירונס היה ללא ספק כישרון רציני, ובמהלך השנים הוא הרוויח אמון בגלל סגנון ה-ללכת בגדול שלו. הוא היה הגולש הכי חסר פחד בכמה מהגלים הגדולים בעולם, כאשר בדרך כלל הוא גולש עמוק בצינור במקומות מסוכנים כמו פייפליין וטהופו. אבל עדיין היו לו מספיק כישורים כדי לגלוש על גלים קטנים כדי לנצח כל עצירה בסבב העולמי. אף גולש אחר לא הציג כזה סט שלם של יכולות – מלבד קלי סלייטר, המחזיק בשיא של עשר אליפויות עולם בגלישה. בזמן שאיירונס הצטרף ונכנס לחלק העליון בדירוג של סבב הגלישה העולמי, ב-1998, הוא גם פיתח מוניטין של התנהגות פראית מחוץ למים. הסבב, המונה עשרה אירועים, בו ישנם שופטים המעניקים ניקוד, ומתרחש בכל רחבי הגלובוס ואשר מתחרים בו הגולשים הטובים ביותר של הספורט, כולל שפע של זמן בין לבין, ואיירונס ניצל את מרביתו. הוא גם סיים 34 בדירוג ובקושי העפיל לסבב העליון לאחר העונה ב-1999.

"הייתה שמועה שהוא רכב יותר מדי על רכבת המסיבות", אומר מאט וורשואו, מחבר הספר "ההיסטוריה של הגלישה", כרוניקה בלעדית על הספורט. כאשר סטודנטים צעירים בשנתם הראשונה עורכים מסיבות אחווה, לאנדי היה כסף כדי לשרוף ומעריצות בכל נקודה. כפי שטאג' בורו, מתחרה בסבב, אמר זאת בסרטון קידום עבור בילבונג, "לכל מקום שאנחנו הולכים, זה הלילה הכי גדול שלהם בשנה. אין אפשרות לעזור מלבד להשתתף".

מחוץ לסבב, לאיירונס הייתה "חבורת זאבים", חברה מפחידים מקהילת הגולשים של קוואי שאכפו את החוק למקומיים באזורי הגלים הביתיים שלהם – בדרך כלל בעזרת האגרופים שלהם. "מוקדם מאוד, לאנדי לא היו נטפלים", אומר כריס מאורו, עורך ידוע של Surfer. "היה לו צוות".

לפני הסבב העולמי ב-2001, איירונס חתם על עסקת חסות עם חברת הבגדים האוסטרלית בילבונג בשווי שדווח על 650,000 דולר לשנה. כאשר הוא רחוק מלהיות מרוכך, הוא השיג את הסטטוס של האנטי גיבור, והרבה אוהדים אהבו אותו על כך. "אנדי היה קולני ובתוך הפרצוף שלך", אומר גולש הסבב לשעבר שיאה לופז, שהוא חבר קרוב. "הוא היה הכוכב רוק של הגלישה".

כמו הרבה סלבריטאים קשוחים אחרים, איירונס לא ממש ראה את עצמו מתבגר. "הוא רצה למות צעיר", אמר לאחרונה הגולש קובי אברטון למגזין האוסטלי Stab. "הוא ידע זאת. כולם ידעו זאת".

ב-2002, כאשר קלי סלייטר חזר להתחרות לאחר הפסקה של שלוש שנים, ההנחה הייתה שהוא ימחק את איירונס. רחוק מזה. איירונס ניצח את סלייטר וזכה בתואר העולמי באותה השנה. ואז הוא עשה זאת שוב ב-2003 וב-2004. "אנדי איירונס היה היריב היחיד לגולש הכי גדול שאי פעם שם את רגלו על הגלשן", אומר וורשואו.

עד שגולש אחר מלבד איירונס או סלייטר ניצח – ב-2007, השנה בה מיק פאנינג לקח את הכתר – היריבות הזו הייתה רותחת ולעתים גלשה מעבר לגלים. זה גם פיצל את עולם הגלישה. הייתם או לטובת סלייטר, הבחור המצוחצח, בדמות הדוגמן שהתחרה בחליפה לבנה, או שהייתם בעד איירונס, הבחור השחצן שעלה לגדולה שלבש שחור ואהב לדבר שטויות.

"התקופה ההיא הייתה ממש סיר לחץ עבור שנינו", סלייטר אומר עכשיו, בימים אלו. "הרגשתי כאילו זה הולך לשבור אותי. אני לא יודע איך זה הרגיש עבור אנדי".

"אנדי ממש חשש מזה לזמן מסוים", אומר ג'ון איירונס, דודו הנמצא בהנאלי. "הוא קרא לזה 'הקרקס'. לכל מקום אליו הוא הלך, אנשים היו רודפים אחריו. כל אחד רצה משהו".

עדיין, איירונס בדרך כלל נתן. "נסענו לטיול בקאבו לפני מספר שנים", נזכר כתב הגלישה של ESPN, ג'ייק הווארד. "ילדים הגיעו והתחילו לבקש ממנו דברים. לא היה לו כלום, אז הוא ממש נתן לילד את החולצה אותה הוא לבש". למרות תדמיתו המשופשפת בציבור, איירונס בכלל לא היה פרימדונה. "אנדי היה אלוף עולם, אבל הוא היה אחד מאתנו", אומר לופז. "הוא היה יכול לשבת מאחורה בתא המטען של פורד רינג'ר שאין לו מקומות, עם עוד שלושה אנשים".

עבור איירונס, הסבב העולמי היה נראה כאילו הוא מציע גאולה. "זה היה כל כך חיובי", אומר ברואר. "אני פשוט תהיתי היכן הוא שוב טעה בדרך".

כלפי חוץ, דברים החלו להתמוטט במהלך עונת 2005, כאשר סלייטר זכה בתואר השביעי שלו. איירונס עדיין נתן קרב, כשהוא מסיים שני ב-2005 וב-2006, אבל הסימנים היו שהלחץ מתחיל להכריע אותו, והמזג החם שלו שבר שיאים. לאחר הפסד לחברים בפוקר במסע שייט ב-2005, הוא השליך מחשב נייד לאוקיינוס הפאסיפי. במהלך תחרות גלישה, הוא השתולל באזור המתחרים לאחר מקצה חלש, כשהוא מטיח את הגלשן שלו.

בסיום 2007, איירונס היה מחוץ למירוץ לתואר העולמי, שהסתיים בדצמבר, ושמועות על ההתמכרויות שלו החלו לצוץ בתעשיית הגלישה ובפורומים שונים באינטרנט. "זה נהפך להיות הפיל שבחדר", ברואר אמר. "השמועה הייתה שזה אוקסיקונטין".

בענפי ספורט אחרים, סמים – ומשפרי ביצועים – מופיעים בבדיקות. אבל ה-ASP אינו עורך בדיקות סמים. הארגון כן מאפשר לנותני חסות וגופים ממשלתיים של המדינות המארחות לבצע אותם, אבל אין שום תיעוד על כך אם אירונס נבדק אי פעם באופן רשמי.

בנובמבר 2007, איירונס וחברתו משכבר הימים, לינדי דופויס, התחתנו בקוואי. בזמן הזה, עורכים של מספר מגזיני גלישה קבלו מידע שאיירונס היה בגמילה ורוצה להתוודות בפומבי. אבל אם איזשהו ווידוי עמד לצאת, איירונס מעולם לא נתן אותו.

"בהחלט היה איזה מידע פנימי שמעולם לא התפרסם", אומר אוון סליטר, עורך לשעבר במגזיני גלישה. "בעולם שלנו, אתה פחות או יותר מסתכל לכיוון השני, בגלל שזאת קהילה הדוקה".

הרבה מהאנשים בתעשייה חושבים שזה היה רעיון של נותני החסות שאיירונס יתוודא בפומבי. לאחר תקרית הכמעט מוות באינדונזיה, ברואר אמר, אחד מנותני החסות של איירונס אז ביקש ממנו לשמור על שתיקה. "התבקשתי לא לומר כלום לאף אחד", ברואר אמר. "אמרתי להם, 'ובכן, אתם הולכים לשים עין על הבחור?' אולי בגלל סכומי הכסף הרציניים שהוא עשה עבור החברה – ומה שהוא הרוויח בנוסף – זה נהפך למחדל, ואף אחד לא בחן זאת. לאף אחד לא היה אכפת".

מקור רשמי מנותן חסות לשעבר, שביקש להישאר אנונימי, מודה שהחברה שלו הייתה מודעת להתמכרות של איירונס. "זה היה די שקוף", הוא אומר. אבל הוא מכחיש הסתרה של זה. "האם אנחנו מפרסמים חלקים מסוימים מההתנהגות של האתלטים שלנו? לא. אבל האם אנחנו מסקרים זאת? לא". מנכ"ל בילבונג, פול נאוד דחה כל תגובה לגבי העניין האם החברה שלו ידעה על כך שאיירונס משתמש בסמים.

אביו של אנדי, פיל איירונס, שיצרנו אתו קשר לטלפון הנייד שלו בקוואי, לא היה מוכן לדבר על כך. "אלו הן בעיות שהרבה אנשים עוברים", הוא אמר. "אין מה להעלות זאת בנוסף".

אם איירונס אכן החליט לשתוק, ההחלטה הזו נראית תמוהה מכמה מובנים. גולשים אחרים ניקו את עצמם בעבר ואפילו הזניקו את התודעה הציבורית שלהם כתוצאה מכך. גולש הגלים הגדולים, פיטר מל, ודריל "פלה" ווירוסטקו התוודו לאחרונה לגבי השימוש שלהם במתאמפטמינים. מדריכו של אנדי איירונס, גולש צוות בילבונג, מארק אוצ'ילופו, חשף כי השתמש בקוקאין לפני שחזר בגדול ב-1997.

מכרים מספרים כי איירונס התוודה באופן פרטי. "הוא בהחלט התוודה אצל חבריו", אומר מקורב לאיירונס. "הוא היה פתוח לגמרי אתי עד לנקודה בה הוא אמר, 'אני וכל עקרת בית באמריקה'. ואז הוא היה ככה, 'לעזאזל, הדבר המטורף הוא שאנשים חושבים שהדברים גרועים יותר ממה שהם נראים'. הוא קרא את מה שנכתב באינטרנט".

לא משנה איזה טיפול אנדי קיבל, ג'ון איירונס אומר שזה עזר. "האם זה שינה את חייו? כן. הוא היה נחוש לחזור חזרה לסבב. הוא ממוקד ומוכן לקראת זה".

קלי סלייטר נזכר בשיחה שערך עם איירונס בסביבות 2007. "לפני מספר שנים, הייתה לו התגלות לגבי מספר דברים בחיים שלו", סלייטר אומר. "הייתה לנו שיחה אחת ממש עמוקה. הוא אמר כמה הוא נרגש מלחוות את הכל – לחוות  את רגשותיו ולהבין אותם. עבורו, זה היה פרק חדש בחייו".

See the source image

אבל איירונס חווה עליה קטנה ב-2007, שלא נמשכה זמן רב. התנהגותו הבלתי יציבה חזרה בספטמבר 2008, כאשר הוא נעלם במהלך תחרות של הסבב העולמי בצרפת. הוא גלש נורא במקצה אחד ואפילו נכשל להופיע למקצה הבא שלו. הוא סיים את השנה במקום ה-13 בדירוג הכללי אבל החליט לא להתחרות ב-2009. "עודדנו את אנדי לקחת שנת חופש", אומר נאוד מבילבונג, "בגלל שהוא איבד את החשק להיות בסבב".

איירונס אמר לחברים שכמעט זרקו אותו מבילבונג. לפי מייק ריאולה, חבר ושותף מייסד של חברת הבגדים לוסט, איירונס אמר ש"כולם בבילבונג רצו שאיעלם בזמן שהייתי מחוץ לסבב" וש"פול נאוד היה היחידי שנלחם עבורי". בנוסף איירונס אמר לאותו החבר שהוא לקח קיצוץ משמעותי בשכרו.

כאשר נשאל על כך שקיצצו לאיירונס בסכומי החסות, נאוד אמר שהוא לא זוכר, והוסיף "בתנאים שהארכנו את החוזה, לא היו לנו שום עניינים, אז אני מניח שכולם היו שמחים".

השנה הזו הייתה אמורה להיות תחילת החזרה עבור איירונס. לפני שהעונה החלה בפברואר, הוא טייל לאוסטרליה כדי להתאמן עם מאמן הכושר ווס ברג. אבל כאשר העונה החלה, איירונס הודח במהירות בארבעת התחרויות הראשונות. סלייטר, שבאותו הזמן התקרב לאיירונס, אומר שאיירונס התוודה מולו. "הוא אמר, 'יש לי המון בעיות כשאני רוצה להיות בתחרויות ולדאוג לגבי זה'". איירונס אמר לחבר אחר שהוא מרגיש לכוד, בגלל שהוא האמין שגלישה בסבב, שהוא לא ממש אהב, הייתה האופציה היחידה שלו לקריירה. בינתיים, רכבת ההרים בחייו המשיכה. בתחרות של נייק, Nike 6.0 Lowers Pro – אירוע מחוץ לסבב שנערך השנה במאי האחרון בסן קלמנטה, קליפורניה – הוא גלש "הכי טוב שאי פעם גלשתי", לפי שיאה לופז, והשיג את המקום השלישי. אבל ביוני, כאשר חברת השעונים ניקסון ערכה את האירוע השנתי שלה באי בפיג'י, טברואה, בעיותיו של איירונס החלו לצוף על פני השטח.

איירונס, כאשר לינדי התלוותה אליו, לא גלש הרבה במהלך המסע, אם כי כאשר חתר לגלים האגדיים של Cloudbreak, הוא קיבל את הניקוד הגבוה ביותר של אותו היום, כאשר הוא נמצא בתוך הגל למשך עשר שניות בכל פעם. לקראת סיום המסע, איירונס החל להתנהג באופן מוזר. "הוא ניסה להילחם באחד מחבריו הקרובים בגלל משהו מוזר", אומר מבקר שהיה נוכח שם. איירונס אפילו קרא לגולש אחר לבוא אתו החוצה במהלך לילה אחד בזמן ארוחת הערב במסעדה. ואז, כאשר הקבוצה חגגה בלילה האחרון של המסע, איירונס לכאורה נעשה אלים.

נאמר לעדים שהיו שם על ידי אחרים כי סמים מעורבים שם, אבל הוסיפו כי הסצנה שם לא קיבלה מאפיינים או נראתה כמו מסיבת סמים . "זה לא היה כמו בימים ההם, כאשר יש חדר מאחור עם ערימות של קוקאין", הוא אמר. "עכשיו, אנשים מעבירים בסביבה כדורים".

בנקודת זמן אחת, חבר הלך חזרה לחדרו של איירונס, ואז חזר למסיבה, כשהוא אומר שאיירונס ניסה להתחיל לריב אתו. כאשר אחרים הלכו לחקור, זה נדרש לשני גולשים – אחד יוצא כלבי הים, שהיה הרופא במסע, והשני היה לוחם היאבקות בכלוב – כדי לרסן את איירונס, שהיה בהתקף זעם. בסופו של דבר, הוא נרגע. "קשה להסביר כמה מכוער זה היה", אומר האורח מהמלון. "כולם היו המומים".

מספר מקורות מציינים כי איירונס ניקה את עצמו לאחר התקרית בפיג'י. בזמן שהסבב העולמי הגיע לטהיטי בספטמבר, הוא היה בכושר טוב למדי ומרוכז להסתער במקצי הגלישה כדי לנצח. הוא היה משולהב, כאשר הוא אומר לאחר האירוע: "החלום שלי היה לחזור ולנצח תחרות אחת. עשיתי זאת עכשיו. אני רוצה עוד".

הימים האחרונים של איירונס עדיין אפופים במסתורין, וזה אפשרי לשחזר את האירועים המרכזיים. הוא הגיע לפורטו ריקו בערב של ה-27 לאוקטובר, אבל כאשר המקצה שלו עם עוד שני גולשים החל בצהרי היום של ה-30 באוקטובר, הוא לא היה נוכח. לאחר שאיירונס לא הופיע, מתחרים אחרים וחברי התקשורת ישר העלו חשדות. "כולנו שמענו שהוא חולה – קלקול כיבה, שפעת, משהו. אף אחד לא ידע למה להאמין", אומר ג'ייק האוורד מ-ESPN.

מקצי הסיבוב הראשון בסבב אינם מקצי הדחה, ככה שאיירונס תוכנן לגלוש במקצה נוסף ביום הבא למחרת, ב-31 לאוקטובר. שוב הוא לא הופיע, והפעם הוא התקשר למנהל הסבב העולמי, רנאטו היקל, ואמר שהוא מסיר את עצמו רשמית מהתחרות. איירונס התלונן על סימפתומים הדומים לשפעת, כפי שהיקל תיאר לעיתון בהונלולו, "אמר שהוא מעדיף שרופא יבוא לראות אותו בגלל שהוא היה חולה".

איירונס ראה רופא בדירתו השכורה באיזבלה, חמש דקות נסיעה מאתר התחרות. לא ברור על מה הוא טופל, אבל היה ידוע כי שפעת הסתובבה בין הגולשים. איירונס נלקח לשדה התעופה  בראשון בערב, שם הוא החל את המסע הארוך שלו חזרה להוואי.

הוא נחת במיאמי בראשון בלילה. דובר של בילבונג מסר שלעיתונאי אוסטרלי שאיירונס בילה "יומיים" עם אינפוזיה לווריד במיאמי, מה שעכשיו נראה כלא סביר. ראשון בלילה היה חג ההלאווין, ואיירונס, שהיה לו המתנה של לילה, עזב את שדה התעופה ועשה דרכו לסאות' ביץ', וזאת על פי אדם אחד עמו הוא תקשר בטלפון באותו הלילה. איירונס אמר שהוא "באזור היינת' ואושן", ושיש לו "תרמיל וארנק מלא בכסף", והוא רוצה לעשות קצת כיף. הוא התחבר לחבר והלך למסיבה.

איירונס "שתה כמה משקאות", אומר אותו אדם, ובארבע לפנות בוקר שמו אותו במונית שלקחה אותו לשדה התעופה הבינלאומי של מיאמי. טיסתו לדאלאס יצאה ב-6:30 בבוקר.

בימים שלאחר מותו של איירונס, הדיווח היה, בדאלאס, שאיירונס החולה מאוד ניגש לעלות על טיסת ההמשך שלו להונלולו ב-11:30 באותו הבוקר אבל הוא סורב לעלות בשער של אמריקן איירליינס – ושזאת הייתה הדרישה של החברה.

"אמריקן איירליינס לא סירבה או מנעה את הטיסה של מר איירונס בשום נקודת זמן", אומר טים סמית, דובר חברת התעופה. הוא אומר שחברת משפחה -שהזדהתה כאשתו של איירונס – התקשרה שעתיים לפני שהטיסה עזבה, אמרה כי הוא חולה, ובטלה את כרטיסו, כאשר היא רושמת אותו לאותה הטיסה ביום שלמחרת.

טיסתו של איירונס לדאלאס נחתה ב-8:35 בבוקר של יום שני, ה-1 לנובמבר. מלון גראנד הייט בשדה התעופה של דאלאס ממוקם בתוך טרמינל D, ככה שהוא היה מסוגל להיכנס לחדרו בערך ב-8:47. הוא פתח את הדלת של חדר 324 ב-8:59, אכל חטיף חמאת בוטנים, שתה בקבוק מים, ועוד מספר משקאות קלים. הוא מעולם לא פתח שוב את הדלת. בבוקר שלמחרת, אייזק אמבריז, איש ביטחון של המלון, קיבל הודעה על ידי מפעיל במלון שאיירונס לא עונה לשיחות ההשכמה שלו. ב-9:43, אמבריז הגיע לחדר.

"דפקתי וקראתי, אבל לא הייתה שום תשובה", אמבריז אמר בהצהרה למשטרה. "נכנסתי לחדר והבחנתי שמר איירונס במיטה. קראתי בשמו ודפקתי על הקיר עוד מספר פעמים". ב-9:47, אמבריז קרא לממונה עליו, קריסטל מונטרו. השניים נכנסו לחדר, ומונטרו, כפי שאמרה למשטרה, "הלכתי לצדו הימני של המיטה והדלקתי את הנורה הימנית שלצד המיטה. באותו הרגע, הבחנתי שמר איירונס לא נושם".

בחקירה שלהם, משטרת שדה התעופה אמרו שאיירונס נמצא שוכב על גבו כאשר השמיכה משוכה עד לצווארו, סדיני המיטה והכריות "מסודרות בקפידה" וללא כמעט "אי סדר". המשטרה הבחינה ששני המרשמים שלו לזנאקס ואמביאן נלקחו ב-26 לאוקטובר, 2010, יום לפני הגעתו של איירונס לפורטו ריקו .

למרות ההיסטוריה של איירונס בשימוש בסמים ודיווחים על מחלות, אפשר רק לשער מה הרג אותו, וזה יתכן שזה יהיה שילוב טרגי של, נגיד, קדחת דנגי ותרופות מרשם שהיו בתוכו. איירונס קפץ כמה אזורי זמן, היה במחסור של שינה, שתה במיאמי, ולפחות לפי אשתו, היה חולה בטיסתו לדאלאס.

ד"ר ברוס גולדברגר, מנהל טוקסיקולוגיה בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת מיאמי, אומר שהשילוב הזה יכול להיות מסוכן. "המינונים הרגילים של זנאקס ואמביאן הם בטוחים, אפילו כשלוקחים אותם ביחד", הוא אומר, "אבל אם זה היה כאשר סובלים ממחלות כלשהן כמו דלקת ריאות או דום נשימה בשינה, הבנאדם יהיה בסיכון גבוה יותר. לפעמים, אנחנו רואים מוות אצל אנשים בריאים לחלוטין כאשר הם לוקחים תוספת קטנה מההוראה במרשם".

יש לציין כי איירוס אובחן כמישהו שסובל מדום נשימה בשינה. גולדברגר הוסיף כי אם הוסיפו מתאדון לתערובת הזו, המצב יהיה הרבה יותר מסוכן.

בימים שלאחר מותו של איירונס, אוהדים מכל רחבי העולם ערכו טקסי גולשים כדי לכבד את המורשת שלו, וחברים נשארו לתהות אם איירונס באמת השליך את כל זה עם טיפשות של שימוש יתר בתרופה. "הרבה מאתנו היינו מלאי תקווה שעצם היותו אבא לילד תהיה נקודת המפנה בחייו", אומר חבר של משפחת איירונס. "ראיתי את אנדי בטוב וברע, אבל הדבר היחידי שבלט בין כל החרא הזה אתו הייתה ההתלהבות שלו בכך שהוא יהפוך לאבא".

לא משנה איזה מידע יתגלה ממשרד הבוחן הרפואי, חייו של איירונס לא יהיו מוגדרים לפי דו"ח הרעלים. במקום זאת, כאשר בנו ירצה ללמוד על אביו, יסופר לו על הבחור המורכב שחיי בסערה מהירה, שהתענג על תפקידו בגלישה אבל שנא את הפרסום שהתלווה לכך, שהתקשה להתגבר על בעיות שהוא מעולם לא היה מסוגל לדבר עליהן.

אין ספק שגם יסופר לו על כך: בקלחת שהתרחשה בחייו, רכיבה על הגלים הביאה לאנדי איירונס את תחושת ההרגשה של השלווה. גלישה, הוא פעם אמר, "זה הדבר הקרוב ביותר שמדמה את התחושה של נשיקה מאלוהים".

See the source image

לפוסט הזה יש 11 תגובות

 1. תודה סמיילי

  הלילה עלה הסוול ותכננתי לצאת בחמש לים לגלוש שעה וחצי ולברוח חזרה הביתה לפני ששאר הגולשים באים ומתחילה מלחמה על הגלים (הדבר הכי שנוא עלי בגלישה!) אבל הייתי חייב קודם לשלוח מייל לקולגה מספרד שאני כותב אתה כרגע שני מאמרים ולכן יצאתי בסוף בשש ועשרה מ-לוד לים. באמצע הדרך היתה תאונה קטלנית (רכב מעוך) שיצרה פקק ארוך ועכבה אותי 45 דקות ולכן החלטתי לעשות יוטרן ולחזור הביתה כי לא היה טעם לגלוש במרק של גולשי גלים, סאפ ומדוזות.
  בדרך חזרה בצד השני של הכביש (כביש אחד לכוון י"ם) אני מסתכל על הפקק ואיך שהוא מגיע לקצה והכביש נהיה דליל יותר אני רואה שוב מכוניות עומדות באמצע הכביש, אופנוע כבד שכוב על הכביש והנהג שלו מגולגל בהמשך הדרך.
  שלא תדעו. יש ימים כאלה שעדיף להשאר בבית כי צרות באות בשלשות….

 2. חבר שעיסוקו בתחום הגחישה המקצועני אמר לי עליו לפני כמה שנים שהיה מכור.
  חידק טורף לא שאלתי ?
  זה שם הקוד אמר , היה מכור היכרתי אותו .
  אם אמר אז מכיר הבחור אמין מאד .
  אמין בכל מילה ישר כמו סרגל ,ואלוף גלישה .
  בגדול מבחוץ נראה כיף אדיר לגלוש כל יום כל היום .
  בפועל אפשר להשוות.לרכיבת אופניים מהתעסוקות הקשות ביותר הקיימות.
  לא פחות קשה מאשר להיות שייט מקצוען. שילוב מטורף של מאמץ.
  המדהים באמת הוא שאותו בחור מכור לסמים הצליח להגיע ולהחזיק ברמה הזו למרות שהיה מכור
  סיבת המוות נכתבה במדויק שילוב של אלכוהול כדורים ומתאדון .
  היום אחרי זמן כה רב סיבת המוות אינה בבחינת חדשה מרעישה .
  לאנדי היתה פשוט משאלת מוות,
  אם מישהו מכיר את השם שון מקונקי על פניו נראה כי גם לו היתה משאלת מוות דומה .

  תודה סמיילי .

כתיבת תגובה

סגירת תפריט