מבט לתוך המתח בין קוואי לנארד ולספרס – רמונה שלבורן ומייקל סי רייט / תרגום Smiley

מבט לתוך המתח בין קוואי לנארד ולספרס – רמונה שלבורן ומייקל סי רייט / תרגום Smiley

מבט לתוך המתח בין קוואי לנארד ולספרס

מאי 1, 2018

מאמר מקורי: http://www.espn.com/nba/story/_/id/23366667/inside-tension-kawhi-leonard-spurs

רמונה שלבורן ומייקל סי רייט / ESPN

אדריאן ווז'נרובסקי תרם לסיפור הזה

 

סן אנטוניו – הוא מחליק לתוך התמונה במהירות. תשומת לב הייתה הדבר האחרון שקוואי לנארד רצה באותו היום, או בכל יום אחר. אבל סן אנטוניו ספרס לקחו את התמונה הקבוצתית שלהם וכל אחד בארגון צריך להיות שם, במדים ומחייך, אם רק להוכיח שהם באמת חלק מהקבוצה בשנה הזאת.

לנארד חזר לסן אנטוניו מספר שבועות קודם בבוקר של ה-21 למרץ. כמה מחברי קבוצתו ראו אותו מתאמן במתקן של הקבוצה. אבל יום התמונה היה הפעם הראשונה שרבים ראו אותו במדים מאז ה-13 בינואר, האחרון בסדרת תשעת המשחקים שהוא שיחק העונה.

"זה היה מאוד קצר", אמר לאחר מכן הגארד הוותיק של הספרס, מאנו ג'ינובילי. "אבל טוב לראות אותו בסביבה".

התעלומה שעופפת את לנארד והפציעה בשריר הארבע ראשי הימני שבסופו של דבר עלתה לו בעונה כולה הקסימה ותסכלה את הליגה כולה. לנארד דיבר באופן פומבי רק מספר פעמים העונה, וההצהרה שלו לא ענתה במקצת על השאלות הגדולות שהתעוררו בנוגע אליו.

ב-7 למרץ, הוא אמר שהפציעה שלו ורמת הכאב "קשים להסבר" אבל זה "ברור שאני תחרותי ואם אני יכול לשחק, אני אשחק". הוא לא סיפק אף אחת מההרגשות שלו על הספרס, או על איך הם התמודדו עם המצב. אבל כאשר נשאל באופן ישיר אם הוא יכול לראות את עצמו מסיים את הקריירה עם הספרס, לנארד אמר, "כן, בטוח".

See the source image

ברור, לנארד אף פעם לא אמר הרבה, באופן כללי. אם כבר משהו, אז השתיקה שלו הפכה להיות חלק מהמותג והקסם שלו. המשחק שלו דיבר עבורו. אבל ללא היכולת לשחק הרבה העונה, הקולות שסביבו נהפכו להיות יותר בעלי השפעה.

מאמן הספרס גרג פופוביץ' אישר בעקביות את חיבתו האישית ללנארד אבל לאחרונה הביע תסכול על תהליך ההחלמה מהפציעה שהם מעולם לא ציפו שתיקח כל כך הרבה זמן התאוששות. "אתם צריכים לשאול את החברה שלו", פופוביץ' המשיך לומר כאשר נשאל לגבי עדכונים, לפני שהזכיר לכולם שרופאי הספרס אישרו לו לשחק כבר בדצמבר.

פופוביץ' הציג את סן אנטוניו כארגון חסר אונים ומתוסכל אשר מחכה שהשחקן המרכזי שלהם והמחנה שלו יאמר להם מה הולך לקרות. המחנה של לנארד לא הציע הסבר רב באופן פומבי או פרטי. ככה שנשאר ללנארד לתקן את המצב או לתת לו להתרסק.

בלילה של ה-21 למרץ, כאשר לנארד הלך דרך המסדרונות של ה-AT&T סנטר לאחר שהספרס ניצחו את הוושינגטון וויזארדס, ESPN שאלו אותו להסבר הפשוט ביותר למצב שלו – שהוא היה פצוע ובאופן כללי לא הרגיש שהוא יכול לשחק עדיין – הייתה למעשה התשובה האמתית ביותר.

לנארד הנהן, ואז אמר, "אני מתכוון, למה אחרת אני לא משחק?"

"אנשים פשוט מחפשים איזשהו ספין", לנארד המשיך. "לא הייתי כאן זמן קצר. הייתי כאן שש שנים. הספרס היו כאן הרבה יותר זמן מזה. אנשים צריכים לזכור זאת תחילה".

לבסוף, הצצה חטופה למחשבותיו. אבל לפני שלנארד יכול היה לדווח על כך, איש התקשורת של הפרס – שלכאורה לא יכול היה לשמוע את דבריו של לנארד אבל ראה כי הוא מדבר עם עיתונאי – פתאום הפסיק את השיחה.

לנארד, שלאחר מכן דחה בקשה לראיון דרך סוכנו ולא ענה למיילים אישיים, לא נתן עוד הופעה פומבית במשחק הספרס לאחר אותו הלילה.

במהלך החודשים האחרונים, ESPN דיברו עם הרבה מקורות ברחבי הליגה, אנשים הקרובים ללנארד וחברי צוות בספרס. הם תיארו מצב מבולבל, עם טעויות שנעשו על ידי שני הצדדים, ואת העימות המעורפל בין אחד מהארגונים היוקרתיים ביותר ב-NBA לבין אחד השחקנים הטובים בליגה שמעולם לא ממש כופף את שריריו בדרך הזו, אבל כנראה בכוחו לשנות את פני ה-NBA.

See the source image


כדי להבין כיצד הספרס ולנארד הגיעו למצב הלא נוח הזה, אתם חייבים תחילה להבין את פציעת השריר הארבע ראשי שגרמה לו להיות בחוץ במשך כל העונה. ואם באפשרותכם לעשות כך, ובכן, אולי תהיו צעד לפני כל המומחים שטיפלו בתהליך הזה שלנארד עבר. בשיחות עם מספר מקורות המקורבים ללנארד ולספרס, ישנו חוסר הסכמה על האופן המדוייק של הפציעה.

המחנה של לנארד מאמין שהמצב שלו הוא תוצאה של סדרת חבלות על השריר הארבע ראשי שהחלו עם פציעה אחת רצינית במרץ 2016 שגרמה לו להחמיץ שלושה משחקים. לנארד שוב נכלל בדוח רשימת הפצועים ב-6 לפברואר, 2017, כאשר הוא נכלל בה ממש לפני המשחק. אבל זה לא היה עד לסיום העונה כאשר חומרת הפציעה התבררה.

על פי מספר מקורות, מחנה לנארד מאמין שהעניין קשור יותר לאוסיפיקציה, או התקשות, באזור שבו השריר נפגע שוב ושוב, ואז מתנוון, שזה משפיע על חיבור הורידים בין השריר לברך.

הספרס תמיד קראו לכך פציעה בשריר הארבע ראשי, שהיא מחלה על הגיד שהוא בעל השפעה ניוונית על השריר על ידי שמירה שלו במצב תמידי של תשישות.

הטיפול עבור כל דיאגנוזה (סוגיית שרירים מול נושא הגיד) הוא שונה, דבר שהפך לעוד נושא שגרם למתח ביחסים.

תחילה רופאי הספרס ניהלו את הטיפול, עם לנארד שעוקב אחרי הוראותיהם במשך רוב הקיץ באימוניו בסן אנטוניו עם חברי הקבוצה ובסן דייגו שם הוא עובד עם מאמנו האישי משכבר הימים. אבל דברים החלו להשתנות באוגוסט כאשר לנארד המשיך להרגיש חוסר נוחות, לפי מקורות.

הסוכן שלו, מיץ' פרנקל, ודודו, דניס רוברטסון, החלו ללחוץ על הספרס לשקול דעות חיצוניות. בסתיו הקודם, ד"ר קית' פיין, השותף המנהל של SportsLab NYC, המזוהה עם וושינגטון נשיונלס וניו יורק אייסלנדרס, החל לייעץ במקרה זה.

לנארד חזר לפרק זמן קצר לספרס עבור תשעה משחקים מאמצע דצמבר עד לאמצע ינואר. הספרס היו שמרנים בגישתם. הוא שיחק משחק אחד, ואז ישב בחוץ במשחק הבא לא משנה כמה ימים לאחר מכן הוא התרחש. לאחר שקלע 19 נקודות ב-28 דקות בניצחון על דנבר ב-13 בינואר, הוא התלונן על כאבים חוזרים באזור. הוא נסע עם הקבוצה לאטלנטה – משחק בוא הוא היה מתוכנן לשבת בחוץ בכל מקרה – ולברוקלין, אבל במקום לשחק מול הנטס, פופוביץ' הודיע בזמן אימון הזריקות שלנארד מושבת ללא הגבלת זמן.

"הוא לא נפצע מחדש או משהו, אבל הוא חווה כאב, אבל לא מיד לאחר משחקים, אלא למחרת בצהריים או משהו דומה לזה וככה שהכאב לא נעלם", פופוביץ' אמר בזמנו. "זה לא הלך לכיוון הנכון".

See the source image

מה שפופוביץ' לא אמר באותו הזמן, אומנם, שבזמן שלנארד היה בניו יורק, הוא נפגש עם ד"ר ג'ונתן גלשואו, מנתח אורטוםדי ויושב ראש Sports Medicine במרכז רפואי של ניו יורק מאונט סיני שהוא בעל קשרים מקצועיים עם ניו ג'רסי דבילס ופילדלפיה 76.

פרנקל ורוברטסון ארגנו את הייעוץ, על פי מספר מקורות, ויידעו את הספרס על ההחלטה ועל המלצות הד"ר. מנקודה זו ואילך, גלשואו והצוות שלו הנחו את תהליך השיקום, מקורות אומרים. לספרס יש צוות בניו יורק כדי לצפות ולסייע בהחלמה של לנארד, אשר התרחשה במטה איגוד השחקנים של ה-NBA במרכז מנהטן.

התסכול של הספרס נובע מסיום השליטה על הטיפול הרפואי בשחקנם הראשי, ובדרך שבה התהליך כולו נוהל על ידי נציגו של לנארד, לפי מקורות שונים.

אחד מצוות הספרס אמר, "זה מחוץ לידיים שלנו".

מקור אחד בליגה עם מידע ישיר על הסיטואציה, "קוואי הוא אותו בנאדם. הדבר היחיד שהשתנה לגביו הוא האנשים שמדברים עבורו עכשיו".

התסכול מהמחנה של לנארד נובע מההרגשת ההתנגדות של הספרס לשקול דעות חיצוניות, ועל החקירה הציבורית של הסיטואציה על ידי פופוביץ', זאת לפי מספר מקורות.

מקור המקורב ללנארד אמר, "הספרס הרגישו שהם שוכרים את הטובים ביותר, שהם עושים זאת טוב יותר מכל אחד אחר. הם ראויים למוניטין הזה וזה עניין של אגו. אבל הם לא ממש פתוחים להצעות. הם לא אוהבים שאחרים מתעסקים עם השחקנים שלהם".

מקור אחר המקורב ללנארד הוסיף, "הם מתנכרים לו. הם גורמים לו להיראות רע. יש את המעבר המעורפל הזה מעידן דאנקן לעידן חדש, של הכוכב החדש. כאילו, למה להתנכל לו?"

הבלבול לגבי אופי הפציעה המדויק רק הוסיף תסכול.

גארד הספרס, טוני פרקר, עורר את המצב כאשר הוא אמר שהוא חווה את אותה הפציעה כמו לנארד, רק "100 פעם יותר גרוע" מספר ימים לאחר שכתב ESPN, אנדרו וויז'נרובסקי, דיווח שפרקר וג'ינובילי התעמתו עם לנארד על מצבו במהלך ישיבת קבוצה מתוחה ב-17 למרץ. חלק מהשחקנים, כולל דני גרין ורודי גיי, לאחר מכן תארו את הפגישה יותר כמו דיון. בכל מקרה, פרקר וג'ינובילי מעולם לא דברו על טון הדברים או תוכן הפגישה, כאשר פרקר אומר בפשטות "זה עניין משפחתי".

פרקר קרע את הגיד בשריר הארבע ראשי השמאלי שלו במהלך הפלייאוף בשנה שעברה. הניתוח נעשה על ידי רופאי הספרס והוא חזר למגרש ב-27 לנובמבר.

"אני לא חושב שקוואי וטוני חוו את אותה הפציעה", פרנקל אמר. "זה ברור, דבר ראשון. אני מתכוון, זה ממש ברור. דבר שני, אני חושב שהספרס והרופאים של קוואי וכל מי שמסביב לקוואי רק מנסה לגרום לו להיות בריא, במשותף. זה לא פשוט כמו מה שנכתב, ככה שזה רק שבאמת הוא צריך לתת לשריר שלו להחלים. הוא צריך לתת לגיד שלו להבריא, ובזה מתרכזים".

המנהל הכללי של הספרס, אר סי ביופורד, מסכים.

"אנחנו מתרכזים בלתת לכל השחקנים שלנו את הטיפול הטוב ביותר במהלך כל הקריירה שלהם", ביופורד אמר ל-ESPN מוקדם בשלישי בבוקר. "במהלך התהליך עם קוואי, המטרה שלנו היא לתת לו את הטיפול הטוב ביותר ואת מרב התמיכה, לא משנה ממי הוא מקבל זאת".

See the source image


בשנת 2014, לנארד חווה פציעה במפרק שלא החלימה כפי שציפו, ונציגיו, פרנקל ובריאן אלפוס, שאלו לחוות דעת שנייה. לאחר התנגדות קלה, הספרס הסכימו ולנארד ביקר אצל מומחה שלנציגים היה נוח עימו. לנארד חזר בסופו של דבר לספרס לאחר שהחמיץ 15 משחקים, ולא היו שום עניינים לאחר מכן.

מקורות בספרס מצביעים על עזיבתו של אלפוס ב-2016 כנקודת מפנה ביחסים. הוא שמר על מערכת יחסים חזקה עם המנהלים בספרס וצוות המאמנים ובעיקרון ניהל את היחסים ללא תקריות. פרנקל ורוברטסון היו מעורבים בתקופתו של לנארד בסן אנטוניו גם כן, במיוחד במהלך המשא ומתן על הארכת החוזה בשווי 90 מיליון דולר אליה לנארד הסכים ב-2015.

לאחר שדרכים של לנארד ואלפוס נפרדו, רוברטסון ופרנקל לקחו פיקוד על התקשורת היומיומית עם הספרס, והיחסים לא היו קרובים להיות בריאים, זאת על פי מקורות בספרס. אלפוס, שמאז הקים חברת ניהול ספורט, סירב להגיב לסיפור הזה.

פופוביץ' המשיך להפנות אצבע מאשימה ל"צוות" של לנארד בכך שהם הסיבה העיקרית למתחים עם הספרס ושרוברטסון ופרנקל הם אלו שפתחו זאת במהלך השנה האחרונה, לפי מקורות בספרס.

מספר מקורות ברחבי הליגה גם כן אמרו ל-ESPN שהספרס פתחו דאגה שלקבוצתו של לנארד יש מניע נסתר להניע את היחסים הרעועים ובכך להביא לטרייד של לנארד לשוק גדול יותר כמו לוס אנג'לס (מקום הולדתו של לנארד) או ניו יורק או פילדלפיה (רוברטסון גר בניו ג'רסי).

מקור שקרוב לביופורד אמר שהמנהל הוותיק הודה בפניו כי הוא לא ישן בקביעות בגלל שהוא תוהה איך ומדוע היחסים עם לנארד התפוררו.

במשך שנים, הספרס ראו בו כיורש לדאנקן, גם בגלל יכולותיו על המגרש וכן באישיותו בפרופיל נמוך מחוץ למגרש.

"קוואי פשוט רוצה להשתפר ולהשתפר ולהשתפר", אמו, קים רוברטסון, אמרה ל-ESPN לאחר שהוא נבחר ל-MVP של הגמר ב-2014. "הוא לא רוצה להיות סופרסטאר. הוא לא רוצה להיות באור הזרקורים. הוא רק רוצה להיות טוב במה שהוא אוהב לעשות".

אלו המדברים באופן קבוע עם לנארד עדיין מאמינים שזה העניין. פופוביץ' נשאר בקשר קרוב עם לנארד, והחליף אתו הודעות טקסט במהלך העונה.  כמו גם חברים לקבוצה, כולל דני גרין ודז'ונטה מארי.

מה שהספרס מנסים להבין הוא המניע של האנשם המדברים עבורו.


אז מיהו דוד דניס, כפי שהוא ידוע לחברים בסן אנטוניו? ומה קו המחשבה שלו עבר לנארד?

ישנם הרבה אנשים שמוכנים לדבר על רוברטסון ופרנקל, אבל מעטים שידברו על כך לתקשורת. מספר שותפים בעבר ובהווה וקולגות מתארים את רוברטסון כ"קשה" ומציירים אותו כחבר משפחה שאפתן המנסה לרכב על הצלחת אחיינו כדי לקדם את חברת השיווק שלו.

לפי מספר סוכנים של חברות אחרות שנפגשו עם רוברטסון במהלך השנים האחרונות, הוא היה מעוניין בלהקים עסק הדומה לחברת השיווק של לברון ג'יימס, LRMR, ולגייס את שירותיו משום שאינו סוכן מוסמך. זה לא עניין את הסוכנים שדיברו עם ESPN, בגלל שהחברות שלהם כוללות מחלקת שיווק ומחלקת עסקים.

אבל אפילו מתנגדיו אומרים שרוברטסון הקדיש את עצמו ללנארד מאז שאביו נורה ונהרג ב-2008. ובתמורה, המקורות אומרים שלנארד מסור ונאמן לרוברטסון.

"קוואי באמת סומך עליו", אומר מקורב ללנארד.

רוברטסון, דודו מצד אמו של לנארד, דוחה את התיאורים השליליים. הוא מציין את הניסיון שלו בבנקאות (לפי פרופיל הלינקדין שלו, 22 שנים כסגן נשיא בנקאות קמעונאית בצייס בנק וחמש שנים בקרבר פדרל סייבינג) והתואר הנשיא של המחלקה לספורטאי עלית בחברה של אשתו פרוטוקול אינטרנשיונל, המציעה הדרכת כללי התנהגות עסקית ופיתוח עסקי, לפי אתר האינטרנט.

רוברטסון, אשר עכשיו שולח את כל המיילים שלו מהכתובת המקושרת עם פרוטוקול, מתואר עם תמונתו במשחק גולף שקובעת:

"בפרוטוקול אינטרנשיונל, המטרה שלנו היא שהאוהדים יריעו לך ויתרשמו מהביצועים שלך על מחוץ למגרש. אנחנו מלמדים פרוטוקולים מקובלים ואתיקה המאפשרים לאתלטים להצטיין בעקביות במספר עיסוקים עסקיים וחברתיים הכוללים רשת קשרים, נסיעות עם הקבוצה, ארוחות עם המאמנים ועם נותני החסות, וכמו גם פגישות עסקיות".

סוג זה של מותג ברור שלא ממש פותח עם התהליך שעבר לנארד. במקום זאת, המותג של לנארד ספג מכה ענקית העונה.

אחותו של לנארד, מישה סלייטון, עונה לעתים תכופות לביקורת השלילית בעמוד האינסטגרם הרשמי של לנארד, אותו היא מנהלת. היא רשמה לאוהד אחד, שהטיל ספק למה לנארד בניו יורק במקום עם הקבוצה במהלך הפלייאוף, "מה גורם לך לחשוב שהוא לא עובד על חזרה אל הקבוצה? תוודא שאתה נותן עובדות! קוואי הוא עדיין סופר…".

ב-21 לאפריל היא פרסמה טקסט, "התגובות השליליות שלכם יגרמו לכך שיחסמו אתכם. העמוד הזה הוא עבור האוהדים של קוואי לנארד!!"

בשבועות האחרונים נשיאת איגוד השחקנים, מישל רוברטס, הציעה עזרה בניהול ותמיכה לרוברטסון בניהול המצב, לפי מספר מקורות. אבל הוא טרם פנה לרוברטס באופן רשמי לסייע.

See the source image


פרנקל היה ידוע בעיקרון כסוכן פוטבול במהלך השלושה עשורים האחרונים כשותף מייסד של אימפקט ספורטס. אבל במהלך העשור האחרון, הסוכנות החליטה להתרחב ולייצג שחקני כדורסל, ולנארד נתפס כחלק המרכזי של המיזם.

ההתרחבות הזו לא הלכה כמתוכנן, אומנם. לפי הרשומות שהתקבלו מ-ESPN, שישה שיעבודי UCC הוגשו כנגד פרנקל בפלורידה מאז 2011. עובדים לשעבר באימפקט ספורטס אמרו ל-ESPN שזה קשור לבעיות פיננסיות בגלל המיזם של אימפקט עם הכדורסל. הרשומות מראות כי פרנקל לווה כסף מחברות כמו Coblat Sports Capital ומ-JS Sports Funding.

ליינבקר לשעבר ב-NFL, אנדרה דיוויס, שהיה עם אימפקט במשך 10 שנים של הקריירה שלו, אמר שהוא נשאל אם הוא מעוניין להשקיע בהרחבת החברה לכדורסל. הוא בחר לעשות זאת כהלוואה, ולא כהשקעה, בגלל שזה היה בטוח יותר.

"אני לא מכיר [את קוואי]. אני לא יודע מהי הסיטואציה שם או הפציעה שלו או משהו כזה. אבל מה שאני יכול לומר על הסיבה שבגינה אני מרגיש נוח עם ההלוואה היא בגלל קוואי. תראה את זה כך", דיוויס אמר. "אני כאילו, 'בסדר. יש לכם את קוואי, אחד מהשחקנים הטובים ב-NBA, אז אני מרגיש שיש להם סיכוי להביא עוד שחקנים ברמה גבוהה כזו'".

עזיבתו של אלפוס באה באותו הזמן שבו עזבו כמה סוכני פוטבול אחרים את החברה. רון באטלר, טוני פלמינג ושון קיירנן, כולם אשרו ל-ESPN שאף אחד מהלקוחות שלהם לא מקושרים עם אימפקט ספורט יותר. למעשה, נראה שאין אימפקט ספורטס בכלל. אתר החברה נמצא בשיפוצים.

אחת מהמשקיעים בחברה, JS Sports Funding, נראית כשולטת במה שנשאר מהחברה.

מאמר מפורבס מפברואר 2017 מתייחס לג'וזף סאטון כמנהל הבכיר באימפקט ספורטס. הוא ואביו, ג'ף סאטון, המיליארדר המייסד של Wharton Properties בניו יורק, השקיע 10 מיליון דולר בסוכנות, לפי המאמר של פורבס.

כאשר פנו אליו מ-ESPN, ג'וזף סאטון אמר שאימפקט ספורטס היא כרגע נמצאת ב"מיתוג מחדש", אבל החזון הראשוני שלהם לגבי הסוכנות כדי למנף את היחסים שלהם בנדל"ן כדי ליצור עושר נוסף עבור לקוחותיהם מעולם לא השתנה.

"זה יתרון מאוד ייחודי שיש לנו, הקשרים הללו והגישה להון ולמבנים ולהשקעות", סאטון אמר. "אני הולך להראות [ללקוח] איך לשמר ולשמור על העושר, איך להרוויח הכנסה פסיבית כאשר [הם] על המגרש משחקים כדורסל".

הם כבר עשו זאת עם לנארד, סאטון אמר: הוא ורוברטסון מרוויחים "שבע ספרות" בשנה בהשקעות בנכסי נדל"ן שסאטון הראה להם בהארלם. רשומות הנכסים שהוצגו ל-ESPN מראות שרוברטסון הוא שותף בבעלות על מספר יחידות בבנייני מגורים בשדרות מדיסון בהארלם.

זוהי אסטרטגיה עסקית מסקרנת בתעשייה שהפכה להיות תנודתית בשנים האחרונות כאשר סוכנים מציעים יותר ויותר הצעות כדי לקחת פחות עמלה כדי למשוך לקוחות אחד מהשני, כאשר כמה סוכנים אחרים בעלי פרופיל גבוה עזבו את העסק יחדיו, כאשר אחד, אנדי מילר, נמצא תחת חקירה פדרלית הקשורה בכדורסל המכללות.

זה ברור כי הדבר עובד עם לנארד. אבל ללא סוכנים שיריצו את התפעול היומיומי של החברה, שני לקוחות NBA אחרים עזבו לאחרונה את החברה של אימפקט ספורטס. פורוורד ההוקס, טוריאן פרינס אישר שהוא עכשיו עם CAA. וגארד הנאגטס, וויל בארטון אישר שהוא עם גודווין ניהול ספורט.

פרנקל מודה שהוא לא באימפקט למרות שהוא עדיין הסוכן המורשה של לנארד לפי NBPA. רוברטסון אישר כי הוא היה עובד קבלן אצל אימפקט ספורטס למשך מספר שנים לפני שפרנקל עזב את החברה. עכשיו הוא אומר שיש לו הסכם עם פרנקל ישירות, שמה משלמים לו כיועץ.

זה נראה שקשה להבחין מי מדבר עבור לנארד, ומה קו המחשבה המנחה אותם, פשוט ככה זה. כמה מזה תרם להדרדרות היחסים בין לנארד לספרס? זה מה שיקבע איך הסיפור הזה הסתיים.


זה קשה להעריך פשוט כמה מוטבעת הספרס בנשמה של סן אנטוניו עד שמבקרים ורואים את הדגלים המונפים בחלונות והמרפסות ברחוב יוסטון במשך כל השנה, כמו אורות כריסטמס ביולי.

נסיעה ליד ציור הקיר של האמן אלברט גונזאלס אשר צייר את טים דאנקן, טוני פרקר ומאנו ג'ינובילי בפינה הדרומית של רחוב סנט מארי ופריידה ותראו עבודה של אמן הומלס ששאב השארה מקבוצה האהובה כדי לעבור את השלב הזה בחייו ולבנות את הקריירה החדשה שלו.

דאנקן עדיין לובש 21 בציור הקיר. פרקר עדיין נראה כשחקן הצרפתי שסובב הגנות במהלך האליפויות של הספרס. וג'ינובילי עם שיער.

See the source image

היום דאנקן שכבר פרש לובש מכנסי ספורט מתי שהוא מגיע לאימוני הספרס או למשחקים. פרקר עולה מהספסל, כאשר הוא מוותר על החמישייה הפותחת עבור דז'ונטה מארי הצעיר, וג'ינובילי עושה יוגה בחדר ההלבשה לפני משחקים, מנסה לסחוט עוד כמה רגעי קסם לגופו בן ה-40.

לנארד היה אמור להיות הגשר מעידן דאנקן-ג'ינובילי-פרקר. ככה הספרס מיקמו אותו ותכננו סביבו. כדי לא ללכת לבנייה מחדש ולרענן את הסגל בפגרה, הספרס אספו את הקבוצה השנה עם הרעיון של למקסם את שנות השיא שלו – כאשר הם מסכימים לעסקאות חדשות עם למרקוס אולדריג' (32), פאו גאסול (36), פאטי מילס (28) וג'ינובילי (40).

פופוביץ', 69, שקל פרישה בשנים האחרונות, אבל אמר שהוא יישאר בגלל שהוא הבטיח לשחקנים, כולל אולדריג' ולנארד, שהוא יהיה המאמן אם הם יחתמו עם הספרס. הוא גם כן חתם להיות המאמן בנבחרת ארה"ב לאולימפיאדה ב-2020.

לשמור על לנארד מעולם לא נראה כעניין עד לעונה הזו. כן, תמיד זה היה קשה לשכנע את הבעלים להסכים לחוזה בשווי 219 מיליון דולר, ההארכה המקסימלית שלה לנארד זכאי בקיץ בגלל שהוא נבחר לחמישיית העונה ב-NBA בשתיים מתוך שלוש העונות האחרונות. הספרס הם עדיין קבוצה משוק קטן, והיושב ראש החדש של הספרס והבעלים האחראי, ג'וליאנה האוון, התגרשה מבעלה לשעבר והבעלים השולט לשעבר, פיטר הולט, בפברואר.

אבל אם היה שחקן אחד שפופוביץ' וביופורד יכלו ללכת לבעלים ולתארו כאי של יציבות לערכם של הספרס ושהוא שווה כזו השקעה כספית, זה היה לנארד.

לאחר הדרך שבה העונה הזו התרחשה, אומנם, קשה לדעת מה העתיד צופן לכל אחד מהצדדים. כלפי פנים הספרס עדיין אופטימים שפופוביץ' יכול לתקן את היחסים ולמצוא דיבור משותף עם לנארד, כפי שעשה עם אולדריג' בקיץ הקודם.

השאלה היא מתי ההנהלה תלך אל הבעלים ותחפש אחר אישור להארכה של חמש שנים בשווי 219 מיליון דולר, בביטחון שלא יהיו פעולות תגמול על המתחים והתסכול שהיו השנה. ובתמורה, מה תהיה תשובתו של לנארד אם חוזה שכזה יוגש לו.

זה מה שעליו מתדיינים עכשיו, ולפי מקורות בשני הצדדים, אין עדיין תשובות ברורות.

See the source image


במהלך עצירה בלוס אנג'לס בתחילת אפריל, עיתונאי שאל את פופוביץ' איזה ארגון הוא העריץ כשרק התחיל לאמן.

"יוטה ג'אז", פופוביץ' ענה. "חשבתי שמלעלה עד למטה, זה היה ארגון קלאסי. מעולם לא שמעת משהו משם. שום דבר שלילי. שמרו על העניינים שלהם לעצמם, הם עבדו קשה. בלי ראוותנות. הם פשוט עשו את העבודה שלהם והלכו הביתה".

זאת הייתה תשובה חושפנית לאחר עונה שכזו. כל השנה פופוביץ' היה מחוץ לאזור הנוחות שלו, עונה על שאלות בנוגע ללנארד ומוצא מילות קוד להביע את התסכול שלו.

כמה שבועות מוקדם יותר, לפני הפסד לגולדן סטייט ווריורס, נראה כי פופוביץ' מתגעגע לעידן של דאנקן.

"הוא היה כזה איתן, פשוט בסיס חזק", פופוביץ' אמר. "הוא שפע במנהיגות בדרך כזו שקטה שכולם פשוט הגיבו לאיך שהוא שימש דוגמא. אני חושב שיותר מכל זה מה שהיה הבסיס שלנו להצלחה לאורך זמן".

פופוביץ' נהג לומר שהוא יפרוש באותו זמן עם דאנקן. זה לא בדיוק קרה, ככה שהאתגר שלו בדמדומי הקריירה הוא לאמץ לספרס דרך בלעדיו.

כמו דאנקן, לנארד נראה ממש לא מודאג משיווק ומיתוג. כן, מותג ג'ורדן עשו את "הצבת" (The Claw) כקמפיין עבורו. אבל קוואי פשוט המשיך את החובות החוזיות. במהלך השנים, החסות היחידה שנראה שהוא נרגש כלפיה היה עם ווינגסטופ (Wingstop), בגלל שאהב לאכול שם.

כמו דאנקן, לנארד תמיד היה מרוכז בכדורסל והשאיר את נושא העסקים לאלו שייצגו אותו.

במרץ ESPN דיווחו שלנארד והצוות שלו דחו הצעה להארכה של ארבע שנים, בשווי של 2 מיליון דולר לחוזה הנעליים שלו עם ג'ורדן השייך לנייק. לפי מקורות בשני הצדדים, השיחות הופסקו בפתאומיות בגלל שרוברטסון לא הרגיש כי ההצעה שווה מספיק עבור ה-MVP לשעבר של סדרת הגמר.

הספרס, ברור, לא יכלו להיות מודאגים מאיזו עסקת נעליים הוא חותם או אילו השקעות בנדל"ן הוא עושה. הם רק רצו שהוא ישחק כדורסל עבורם.

האם הוא עדיין רוצה זאת? ומתי שהוא יחליט לגבי התשובה, מי ידבר עבורו?

See the source image


כל זה נראה עניין שולי לאחר שאשתו של פופוביץ' נפטרה ב-8 לאפריל, בערב של משחק מספר 3 נגד הווריורס בסיבוב הראשון.

מותה היה מכה בבטן לכל הליגה, מגמד את הפלייאוף ואת כל המטרדים הקטנים שמדירים שינה בעיניהם של שחקנים ומאמנים. למי אכפת מי פותח בעמדת הסנטר? או כמה דקות חסן וויטסייד שיחק? או אם לנארד ישב על הספסל עם חברי קבוצתו במהלך המשחקים, או התאמן בניו יורק?

ארין פופוביץ' הייתה חולה למשך עשורים. מצב הנשימה שלה מנע ממנה נסיעות, ולעתים קרובות, האקלים במיין, היכן שבבעלותם בית, הקל עליה מאשר בסן אנטוניו.

בזמן בפופוביץ' בקושי דיבר על המצב שלה בפומבי, אלו הקרובים אליו ידעו כמה הוא סוחב עמו בכל יום. אפשר היה לשמוע זאת בנאומיו על האיזון בחיים, על הערכים שלו והדרך בה הוא ניסה ליצור משפחתיות בארגון. כמה מזה היה קשור לעברו הצבאי. הקבוצה הייתה היחידה עליה פיקד. הם היו אחווה של אחים. אבל הרבה מזה היה אהבתו העמוקה לארין ולמשפחה שהייתה להם ביחד.

פופוביץ' לא אימן בשלושת המשחקים האחרונים של הפלייאוף העונה. אלו הקרובים אליו אומרים שהוא עדיין מעקל את הכל.

לנארד התכוון לעזוב את ניו יורק, ולהצטרף לקבוצה ולתמוך בפופוביץ' אם הוא היה מאמן את אחד מהמשחקים לאחר מות אשתו, זאת לפי מקורות הקרובים לשני האנשים. כאשר פופוביץ' לא חזר, לנארד החליט להישאר ולהתאמן. אבל הרגש הזה היה אינדיקציה לאחווה ביניהם.

הסיטואציה עם לנארד הרגישה קצת זניחה לעומת האבל של פופוביץ'. אבל בסופו של דבר פופוביץ' יצטרך להחליט אם הוא קם ומנסה לפתור את הסיטואציה עם הכוכב בעמדת הפורוורד ואם הוא רוצה לתת עוד ריצה אתו ועם שני השומרים על הלהבה, ג'ינובילי ופרקר, בהנחה שהם חוזרים.

פרקר היה עם הראש למטה כאשר הוא עזב את האורקל ארינה לאחר ההפסד שסיים את העונה לספרס במשחק מספר 5. הוא שחקן חופשי, אבל הוא רוצה לחזור לעוד מספר שנים אם הספרס יחזירו אותו.

"זה היה בהחלט העונה הכי מוזרה וקשה בהרבה מאז שאני כאן", פרקר אמר. "אני אשמור את זה ככה".

ג'ינובילי היה במצב רוח טוב יותר לאחר משחק הסיום. במשך כל העונה, אוהדים מארץ מולדתו בארגנטינה עלו לרגל כדי לצפות בו משחק. טיולים קבוצתיים לסן אנטוניו וכמה מסעות בין ערים, כאשר היציעים מלאים באוהדים רועשים בכחול ולבן, שרים עבור הגיבור הלאומי שלהם.

עבור ג'ינובילי, ההחלטה אם להמשיך לשחק היא פשוטה.

"זה רק עניין אם אני רואה את עצמי כשחקן לשעבר או לא", הוא אמר.

כל העונה הוא נלחם כדי לשאת את הקסם הישן של הספרס. בגלל שהוא אוהב זאת, ואת הדרך בה הדברים היו.

זה תלוי בלנארד אם הוא רוצה את אותם הדברים.


קישור לפוסטים הנפלאים של מיקי חיימוביץ ("מאנו דה מן"):

הספרס – תמונת מצב נכון להיום והעתיד האפשרי

הספרס – העתיד?

לפוסט הזה יש 76 תגובות

 1. אם אני צריך לבחור בין ג'ינובילי לעונה אחת לבין לנארד להארכת חוזה ב219 מיליון – אני בוחר בג'ינובילי.

  אני עוקב אחרי ספורט מעל 20 שנה ובטח בעידן מתוקשר כמו זה אני לא זוכר פציעה והתנהלות כל כך עמומה מלוות בכזה חוסר אונים מהצוות המקצועי, לכן זה גורם לי לחשוב שיש ללנארד בעיה כלשהי עם המועדון או עם מישהו במועדון, או שלכל הפחות מישהו מסית אותו.

  כמו בכל מקום עבודה בכלל ובספורט בפרט – כאשר עובד\שחקן לא רוצה להיות במקום העבודה, הוא לא צריך להיות שם.

  שנה שלמה נזרקה לפח, בטח כשאולדריג' היה כל כך טוב והוא אמור להמשיך להיות טוב גם השנה. רק צריך לדאוג שיהיה לו עם מי לשחק ואם לנארד לא רוצה, שיילך.

 2. תודה רבה סמיילי.
  הכתבה מסבירה היטב ובפירוט מדוע אמרתי כל הזמן שקוואי נשאר בספרס, כשכולם נהנו לעשות מיליון ספקולציות ולבזבז מיליוני טונות של דיו וירטואלי.
  הבנאדם פצוע.
  הבנאדם מופנם בצורה קיצונית ולא מדבר.
  מה שנשאר זה כאלה שמדברים בשבילו ועליו.
  הוא איכזב אותי אישית ואת כל אוהדי הספרס בניתוק שלו מהקבוצה ובחוסר יכולתו לספק מינימום תקשורת והסבר, אבל הוא נשאר אותו בנאדם ואותו שחקן והוא לא הולך לשום מקום.
  כשיחזור לשחק ולדבר במקום היחיד שהוא יודע הכל ייעלם וישכח.

 3. "כתב החצר" של קוואי שיחרר את זה –

  "Spurs fans will be spoiled. Oh, it's on"

  מקווה שהוא סתם מברבר כי לא שמעתי את זה משום מקור אחר, אבל זה נשמע כמו "לפחות" קוואי בספרס, אולי אפילו הרבה יותר מזה ?

  אין לי מושג, רק מעביר את זה הלאה…

    1. אפילו אני, לא לוקה בווישפול ת'ינקיג כל כך אקוטי…

     לגבינו, הווישפול ת'ינקינג החדש שלי זה גם אייטון, וגם לוקה.
     השמועות על רצון של סקרמנטו לטרייד דאון,
     לצד…
     …ובכן, ווישפול ת'ינקינג (והעובדה שיש מעט קבוצות בליגה עם שלוב של נכסים, בחירות דראפט, ומקום מתחת לתקרת השכר, כמו שלנו יש),
     גרומים לי לפנטז על קו אחורי של לוקה, בוקר, וג'קסון.
     תוסיף את אייטון (ואת המהירות שלו בהתקפת המעבר),
     ואתה מקבל קבוצה שיכולה להיות כיפית לפחות כמו הסאנס של נאש/אמרה או הסאנס של KJ והורנאסק.

  1. נשמע לי ג'וב עם מעט מאד תעסוקה, להיות כתב החצר של קוואי. מה שמו של הברנש, והאם הוא בכלל מגיע למשרד או הולך ישר לים?

 4. תודה על התרגום, האמת היא שגם אחרי שקוראים את המאמר אי אפשר להבין מה קרה שם בדיוק, נראה כאילו גם מי שכתב אותו עדיין לא בטוח.

 5. תודה רבה סמיילי, מאמר יסודי ומעמיק (מתברר ששלבורן יכולה כשהיא רוצה), ותרגום שעולה על המקור.

 6. תרגום לא קל על נושא מאד מסובך. אני מאמין שלקאוויי ישנה איזו שהיא בעייה נפשית עמוקה. הסיפור כולו כל כך בלתי מובן שאני בטוח שישנם המון דברים בגו שאנחנו עדיין לא יודעים עליהם.
  תודה סמיילי.

 7. תודה על התרגום
  רב הנסתר על הנגלה, עדיין, ולדעתי אנחנו לא צפויים לדעת אי פעם מה באמת קרה שם, לאור המופנמות של שני הצדדים (קאווי זה ברור, אבל גם סא כארגון). שיחזור לשחק, ובשאיפה הכל יחזור למסלול הנכון

  1. קוואי ללייקרס עם לברון ופול גורג כפי שדיברו הבוקר באחת תוכניות הבוקר באמריקה שראיתי ביוטיוב.קוואי זה כבר גיים ציינגר.זה לא כריס פול או קאזינס.עם קוואי ולברון פלוס גורג בתפקיד כריס בוש/קווין לאב הלייקרס הולכים לאליפות כבר השנה.סן אנטוניו יקבלו את אינגראם קוזמה עוד שחקן ובחירת דראפט

   1. אם קאוויי מתחייב לחתום?
    ג'וש ג'קסון, הבחירה ה-16, הבחירה ה-31, הבחירה של מילווקי בשנה הבאה, וחוזים נגמרים לפי בחירה (צ'אנדלר/דאדלי/דניאלס).

    קשה לי לחשוב על קבוצה שמסוגלת לתת תמורה טובה יותר.

     1. יש לנו הכל. הצעה נהדרת לספרס. סגל מוכשר שקאוויי יכול להשתלב לצדו כמו כפפה ליד. גמישות פיננסית.
      רק מה?
      קאווי. הוא בחיים לא יבקש להגיע לשחק באריזונה.

  1. זו שאלה לא פחות מעניינת ,לדעתי כן, לא חושב שלפופ יש את הכח לבהות קבוצה מחדש. בתחושה שלי סיכוי גדול שהוא מפנה את הבמה .

 8. ועכשיו האיש של קוואי מוציא את זה –

  Jabari Young
  And here we go… sources tell @ExpressNews that Kawhi Leonard wants to be traded from #Spurs … more to come…

 9. "מריח את זה? אתה מריח את זה?
  סופר-טים, בן. שום דבר בעולם לא מריח ככה. אני אוהב את ריח הסופר-טים על הבוקר."

 10. אם אני הספרס אני גם עושה טרייד גם על אולדריג כדי לקבל שחקנים צעירים ובחירות לקראת הבנייה מחדש שכבר לא תהיה עם פופ.אינגראם קוזמה רנדל או בול פלוס נכסים על אולדרידג פלוס בחירות דראפט זו אחלה בנייה מחדש.גם אם קוואי היה נשאר הספרס הם לא היו קנדידטים לאליפות כפי שלא היו ב 4 שנים האחרונות למרות הגעה אחת לגמר המערב.הצוות המסייע לא מספיק טוב

 11. אם זה אכן נכון, אז קודם כל חבל, ואני מקווה שדני איינג' הולך ללילה לבן מול קוואי והספרס. עם אינגרם, קוזמה ולמרקוס לא לוקחים אליפות וגם לא גמר מערב.

  1. אבל קוואי רוצה לליקרס לא לבוסטון.לא נראה לי שהסלטיקס יוותרו על נכסים בשביל שנה אחת שנשארה לקוואי בחוזה אלא אם כן הוא מתחייב שהוא יחתום על הארכת חוזה מה שלא נראה לי שיקרה

   1. קוואי רוצה לוס אנג'לס.
    לא הייתי מתעלם מהקליפרס שיש להם הרבה יותר מוטיבציה לקחת עליו סיכון ולתת את ההצעה הכי טובה שהם יכולים.

   2. מסכים איתך שבוסטון ירצו התחייבות, אבל כדורסל נטו הסיכויים שלו לטבעת גבוהים יותר בבוסטון מאשר בל.א. גם בגלל שעדיין לא נסגר כלום עם לברון וג'ורג', וגם בגלל שגם אם יגיעו יש סיכון שלא יתחברו, המאמן פחות מנוסה וכו'. בנוסף, לספרס יש משקל בהחלטה ולדעתי החבילה מהלייקרס פחות טובה מהחבילה של בוסטון. אם הוא אכן רוצה טרייד, ואכן רוצה אליפות, טרייד לבוסטון יותר מבטיח ובכל יותר סיכויים לקרות. הכוכב לא תמיד מקבל את מה שרצה (ע"ע ג'ורג' וכרמלו), יש אילוצים נוספים שצריך להתחשב בהם, ופופ הוא אחד שמסוגל לוותר על עסקה טובה, לכאורה, שהוא מרגיש שנכפית עליו. אם אני קוואי לא הייתי מקווה שפופ ישבר, בטח לא כשמדובר על טרייד ליריב היסטורי. הספרס יכולים לעשות לקוואי בעיות וגם הוא יודע את זה.

 12. אין שינוי בשורה התחתונה לדעתי – חבילה מבוסטון יכולה ליצר קונטנדרית, כל השאר לא, אזז צריך לנסות עם איינג'.

  אם לא הולך, צריך ללכת לפירוק ואז פשוט לבחור את הנכסים הטובים ביותר לתהליך ארוך טווח.

  אם אכן יסגר מול הלייקרס לא הייתי לוקח מהם בחירות דראפט "שלהם". קבוצה עם קוואי, בלי קשר למי עוד יגיע, לא תוכל לתת בחירות גבוהות בשנים הקרובות. חוץ מאינגרם, קוזמה ורנדל יש להם עוד שחקנים מעניינים? את לונזו אני לא הייתי לוקח בשום מקרה.

 13. העונה האהובה עליי עונת המלפפונים.מ 1 ביולי יהיה אפילו יותר מעניין.
  רואה ספרד-פורטוגל בטלוויזיה ובודק כל טוויט אפשרי על קוואי בפלא

 14. מיקי, ג׳וש הארט זה שחקן נשמה שמתאים בול לספרס. קוזמה נבחר 27, הוא 30. שתי מציאות נדירות של פולינקה ומג׳יק

 15. קוואי הוא סחורה בעיתית משתי סיבות. אף אחד לא יודע מה מצבו הבריאותי ויש לו מחויבות חוזית רק לשנה אחת.

  יוצא מכך שיתכן והיעד המועדף על הספארס – קבוצה חלשה עם הרבה בחירות עתידיות – כלל לא קיים. בעצם ישנה סקרמנטו הדפוקה. הקבוצה היחידה שמתחרה בנטס בעסקאות מטופשות. זו תהיה הנקמה האולטימטיבית בקוואי, לשלוח אותו לסקרמנו.

  אם לבצע עסקה עם קונטנדרית אזי מבחינת הספרס רק מהמזרח. מה הם השתגעו לפגוש אותו 4 פעמים בשנה ובאותו צד בפליאוף.

 16. אפקט קיירי אירוינג הגיע גם לקאוואי
  שחקנים תחת חוזה עושים שביתה וכופים טרייד
  סן אנטוניו בדרך לשנים ארוכות של חוסר רלבנטיות

כתיבת תגובה

סגירת תפריט