חמשת השחקנים האירופאים הכי טובים שאי פעם שיחקתי נגדם – מרקו בלינלי / תרגום Smiley

חמשת השחקנים האירופאים הכי טובים שאי פעם שיחקתי נגדם

ינואר 9, 2018

 

מאמר מקורי: https://www.theplayerstribune.com/marco-belinelli-the-five-best-european-players-ive-ever-faced/

 

מרקו בלינאלי

שוטינג גארד / אטלנטה הוקס

כילד באיטליה, כדורסל היה כל חיי. כל חברי שיחקו כדורגל, אבל עבורי ועבור אחיי הגדולים, אומברטו ואנריקו, כדורסל תמיד היה המשחק שלנו. גדלנו בעיירה קטנה בבולוניה שנקראת סן ג'יובני שנמצאת בפרסיצ'טו. תלינו חישוק מחוץ לביתנו על המדרכה, ופשוט היינו משחקים אחד-על-אחד בינינו עד שהשמש שקעה. זה באמת כל מה שעשינו.
אה, כן – האם הזכרתי שאנריקו מבוגר ממני ב-10 שנים? ושאנריקו הוא בחור די גדול?

לא המאצ'-אפ הטוב ביותר.

אבל בגלל ששיחקתי כנגד אחיי הגדולים והחזקים הפך אותי לשחקן טוב יותר, מהיר יותר. לא הזיק גם שגדלתי להיות 2 מטר בגיל 14 או 15. כשהייתי בן 16, שיחקתי כדורסל באופן מקצועי באיטליה עבור המועדון של וירטוס בולוניה, אותה קבוצה בה שיחקו מאנו ג'ינובילי ומארקו יאריץ'. זאת הייתה אחת הקבוצות הטובות באירופה והייתה להם הצלחה רבה. למדתי הרבה מהשחקנים המדהימים האלה. אז ברגע שהייתי זמין לדראפט ה-NBA, הרגשתי שאני מוכן ללכת ל-NBA.

אבל הייתה בעיה אחת קטנה.

לא יכולתי לדבר את השפה. כאילו, שום דבר.

אז ככה הייתי בליגת הקיץ ב-2007, מרגיש מאוד לחוץ. הדבר שאיני אוהב בליגת הקיץ הוא שכולם שם מנסים לקבל תשומת לב. אז זה משחק מבולגן. חשבתי, איך אני אתבלט? יכולתי קצת להבין את חבריי לקבוצה … אבל לא יכולתי לדבר אליהם בחזרה.

אבל אז החלטתי, אתם יודעים מה, לעזאזל עם כל זה – כל פעם שאני נוגע בכדור, אני זורק אותו. זה פשוט כדורסל, נכון? כולם מבינים את זה.

כשהסתכלתי למעלה, היו לי 36 או 37. זאת ליגת הקיץ, כמובן, אבל זה הראה לי שאני שייך ויכול לקלוע מול שחקני NBA. על המגרש באותו היום, לא הייתי צריך לדבר אנגלית – כדורסל הייתה השפה שידעתי הכי טוב. זה כאילו שזה היה בדמי.

עכשיו, אני נמצא ב-NBA כבר 10 שנים – שזה לא יאומן. אבל לא יכולתי להגיע לכאן מבלי לדעת את השפה של הכדורסל מכמה מהשחקנים הטובים ביותר באירופה.

הנה הם הטובים שבטובים – חמשת האירופאים הטובים ביותר שהתחריתי מולם.

דירק נוביצקי

Image result for dirk nowitzki

כמו הרבה שחקנים אירופאים באזור הגיל שלי, יצא לי לצפות בדירק כנער מתבגר לפני שהוא נהפך להיות סנסציה ענקית ב-NBA. הוא נחשב שלא מוכר כשהוא נבחר בדראפט ה-NBA, אבל כולנו ידענו מיהו ומה הוא יכול לעשות.

אז, כשמישהו שואל אותי את השאלה הזו, על הכדורסלן האירופאי הטוב ביותר ששחיקתי מולו, דירק הוא הראשון שאני חושב עליו.

ב-2005 או 2006, שיחקתי את המשחק הראשון עבור איטליה נגד הנבחרת הלאומית של גרמניה. כולם ידעו שדירק יכול לקלוע, אז כשהחלפתי שמירה עליו, לחצתי חזק ככל שיכולתי כדי למנוע ממנו לעלות לזריקה. הוא היה מבוגר ממני רק במספר שנים, חשבתי שאני יכול לעמוד ברמת האנרגיה שלו ולעצור אותו.

אבל זה היה בלתי אפשרי.

הוא חלף על פני. הוא יכול היה לזוז כמו רכז, והוא היה כל כך גבוה שלא יכולתי לחסום את זריקתו. מה שהוא עשה נראה לא אמתי. הוא שינה את הכדורסל בכל כך הרבה מובנים. אני וחבריי קבוצתי כל כך נדהמנו מהדרך בה הוא נע, כמה בקלות הוא משיג סלים. כשהוא הגיע ל-NBA, כולנו ידענו שהוא יהיה שחקן גדול אפילו לפני שכל מי שב-NBA ידע.

דירק הוא אחד מחמשת השחקנים הטובים  ביותר אי פעם, לפי בחירתי. הוא מדהים.

הידו טורקוגלו

Image result for hedo turkoglu turkiye team

כשפגשתי לראשונה את הידו, אני מודה, הייתי קצת נדהם מאבק הכוכבים.

גדלתי כשאני צופה בו מתחרה עבור טורקיה, ותמיד הסתכלתי על משחק האול-אראונד שלו. הידו לא היה ממש קלעי כמו רוב האירופאים באותו הזמן, אז הוא תמיד השתמש בזה לטובתו. שחקנים שבאו פחות מוכנים לשמור עליו התייחסו אליו כמו לקלעי בגלל שהוא אירופאי. כשהוא ואני שיחקנו יחד בטורונטו, תמיד ניסיתי להתאמן יחד אתו באימונים. הוא לקח אותי תחת חסותו.

זאת הייתה הרגשה סוראליסטית.

אז, משהו בקשר אלי – תמיד יכולתי לקלוע את הכדור. אני מרגיש שזה מה שעשיתי בכל שנות ילדותי. כששיחקתי כדורסל, ההרגשה הכי טובה שלי זה להצליח לשחק איך שאני רוצה בצורה הטובה ביותר – אני אוהב מגרש פתוח, חופשי וזורם. אבל למדתי שצריך להתפתח כשחקן כדי למצוא את הקצב, ותמיד להתאמן ולהוסיף אלמנטים חדשים. הידו היה הטוב ביותר בכך, ככה שהיה לי הרבה מה ללמוד ממנו.

הידו בעל גוף גדול. הוא היה חזק יותר ממני, אבל הוא גם היה מאוד זריז ומאוד טוב במשחק הפיק-נ'-רול ככה שהיה מאוד קשה לשמור עליו. הוא יכול היה למסור ולתת את הכדור לשחקנים כמוני בדיוק היכן שהם צריכים אותו על המגרש. תזכרו את אותו הפלייאוף שהידו הוביל את המג'יק לגמר, מכדרר ומוסר וגורם למהלכים עבור דוויט? זה כל מה שאתם צריכים לראות. הידו פשוט ידע לשחק כדורסל.

תמיד שיחקנו אחד-על-אחד באימון, כמעט כל יום. אני לא אומר מי ניצח יותר משחקים, אבל זה היה כבוד עבורי לצפות בו. הוא פשוט יכול היה לגבור עלי בכל כך הרבה דרכים, הוא היה כל כך חכם.

אבל, הוא מעולם לא יכול היה לגעת בזריקה שלי.

פז'ה סטויאקוביץ'

Image result for peja stojakovic SerbiA

כמו שסיפרתי לכם קודם, תמיד יכולתי לקלוע בכדורסל.

אבל הייתי נחשב ל"בנאי" לעומת פז'ה.

פז'ה היה בחור נוסף שהייתי צופה בו באירופה, אבל לא ממש זכיתי להכיר אותו עד ששנינו היינו בניו אורלינס. אבל מהר מאוד במהלך הזמן שלי שם, במהלך אימון, פז'ה אתגר אותי לתחרות שלשות. לכיף.

הוא בעט לי בישבן.

נותרתי ללא מילים. אני מתכוון, ברור שהפסדתי תחרויות שלשות קודם … אבל לא בצורה הזו. כדי להתחיל, הוא השחיל 40 ברצף. זה היה – תסלחו לי על השפה – לעזאזל מדהים. אם אשים את הכסף שלי, הוא הקלעי הטוב ביותר שאי פעם שיחקתי אתו. כנראה אחד הטובים אי פעם ב-NBA. והוא כזו אישיות – הוא היה מגיע אלי כדי שאהיה שחקן טוב יותר, להכין את עצמי יותר ותמיד להיות מוכן. והייתי צריך זאת באותו הזמן.

שנים לאחר מכן, זכיתי לעבוד שוב עם פז'ה בסקרמנטו, אבל בזמן הזה הוא לא היה בקבוצה שלי – הוא היה במשרד ההנהלה. והוא פשט האדם הטוב ביותר. הוא לימד אותי כל כך הרבה כיצד להיות מקצוען ואיך לנהל את הקריירה בליגה הזו. אני לא בטוח שהייתי עדיין ב-NBA ללא עזרתו.

אנטוני פרקר

Image result for anthony parker

זה טיפה לרמות, בגלל שאנטוני פרקר אמריקאי שנהפך לאחד הטובים בהיסטוריה של היורוליג.

אבל אני חייב לספר לכם כיצד זה היה לצפות בו.

שנה אחת, בזמן ששיחקתי עם סקיפר בולוניה, התמודדנו נגד מכבי תל אביב, קבוצתו של אנטוני, בגמר היורוליג. ופשוט כסחו אותנו – בהפרש של 40 נקודות. אנוטוני סיים עם 21 ואני לא חושב שהוא פספס זריקה, אולי אחת או שתיים, מקסימום. הייתי בן 18 או 19 באותו הזמן, כך שזה מאוד הרשים אותי – ואנטוני פרקר, עבור אירופאים לפחות, לא היה כמו ג'ורדן.

הוא היה ג'ורדן.

אנטוני היה כל כך מהיר. הוא יכול היה להמריא מקו העונשין. הוא יכול היה להקפיץ בין רגליו במהלך משחקים, שאני לא חושב שמישהו באירופה ראה לפני כן. הוא היה עושה את החסימות בריצה אחרי השחקן כמו שלברון עושה.

כמובן שהרגשתי רע שהפסדנו את המשחק אבל באותו הזמן, כנער מתבגר שחולם על ה-NBA, הרגשתי בר מזל להיות על אותו המגרש יחד אתו. זה היה כבוד. מאוחר יותר, אנטוני הגיע ל-NBA ושיחק עבור טורונטו וזכיתי לשמור עליו מפעם לפעם. תמיד החלפנו חיוכים אחד עם השני כאילו, אנחנו עושים זאת למשך זמן רב.

אנחנו מבוגרים.

מאנו ג'ינובילי

Image result for manu ginobili argentina

זאת עוד רמאות – מאנו ארגנטינאי – אבל זה טוב יותר, אני חושב. מאנו שיחק בקבוצת הבית שלי, וירטוס בולוניה, והוא היה לחלוטין כוכב הקבוצה. הוא היה לסנסציה בעיר שלי. אז כשנקראתי לעלות לקבוצת הבוגרים של המועדון, הייתי להוט לפגוש אותו ולראות איך הוא באמת.

איך זה באמת לשחק כדורסל עם הגיבור שלך? חשבתי. הייתי בדרך לגלות.

משהו שאני לא חושב שאנשים יודעים על מאנו זה שהוא אדם מאוד חיובי. הוא רוצה את הטוב ביותר עבור חבריי קבוצתו, ובמהלך השנתיים ששיחקתי עם מאנו, הוא היה מאמן אותי בעקביות. הוא לימד אותי כיצד לנוע עם הכדור על המגרש, שזה משהו שלא עשיתי הרבה בוירטוס. הייתי אז די טוב בלנוע ללא הכדור, כך שיכולתי למצוא זריקה נוחה, אבל מאנו לימד אותי את כל הטריקים הללו שמעולם לא חשבתי עליהם.

במילים פשוטות, מאנו הוא אלוף.

עוד דבר שאני לא חושב שאנשים מבינים לגבי מאנו זה תשומת הלב שלו לפרטים הקטנים. אהיה כנה, המאמנים והצוות נותנים לנו הרבה מידע על הקבוצה שמולה אנחנו הולכים לשחק, ולפעמים המידע הזה נשכח. זה קורה לרוב השחקנים וזה די נפוץ, בגלל שיש הרבה שחקנים בליגה והרבה דברים שיש לזכור. קשה לזכור את כל המידע הזה, כל הזמן.

לא עבור מאנו. הוא זוכר כל דבר, כאילו הוא היה ער כל הלילה ומשנן כל פיסת מידע על הקבוצה היריבה. כשזכיתי לשחק שוב עם מאנו בסן אנטוניו, הוא העלה זאת לרמה אחרת בפלייאוף. פעם אחת, איני יכול לזכור על מי שמרתי, אבל זה היה שחקן ספסל שאף אחד לא ציפה שיכנס למשחק. היינו בדרך לנצח את המשחק, והשחקן שלי הלך לפינה וקלע משם שלשה.

"מרקו", ג'ינובילי צעק.

ידעתי שעשיתי משהו לא בסדר, אבל לא יכולתי להגיד מה זה היה.

"אתה לא יודע שהבחור הזה קולע מהפינות? תסגור זאת!"

הוא ידע כל דבר על כל אחד, אפילו על שחקנים שהוא ידע שאין סיכוי שהוא יתמודד מולם. זה מי שהוא.

זה מאנו. איך הוא עדיין בליגה, אתם תוהים?

זה בגלל שהוא עדיין כזה.

 

מרקו בלינאלי

לפוסט הזה יש 19 תגובות

 1. תודה רבה על התרגום של מאמר מאוד מעניין. אני חושב שאם היינו צריכים לבחור את השחקנים האירופאיים הגדולים ביותר בתקופה של בלינלי, היינו מגיעים לג'ינובילי, פז'ה ודירק בודאות. טורקוגולו היה אחלה שחקן בשיא אבל לא שם ופארקר לא אמריקאי

 2. מעולה
  קראתי בעבר את מה שכתב על פארקר זאת תעודת כבוד גדולה מאוד לשחקן ששלט באירופה ביד רמה
  כמו איטלקי טוב הוא השמיט את גאסול הספרדי ואת פרקר הצרפתי
  הוא לא יכל להכניס ספרדי או צרפתי ושם את פארקר ומאנו איזה מלך

 3. הכוונה היתה לטוני פרקר של מכבי ת"א.

  תרגום מצויין סמיילי. אני מת לקרוא הכל בעברית אחרי שכבר קראתי את האנגלית.

 4. תרגום נהדר, תודה
  אדיר לקרוא על פרקר בכתבה כזו, בהחלט מהחביבים עליי. מעניין מה היו הסיבות לא לכלול כמה מהצפויים, כמו גאסול, פרקר הצרפתי וגל מקל

 5. אדיר
  גם כשאין מה לקרוא באתר בזכותך סמיילי יש מה לקרוא באתר.
  פארקר היה לגמרי גורדן לטעמי הרבה יותר טעב מגורדן כי גורדן היה אגואיסט מסר רק בלית ברירה..
  פארקר חיפש את המסירה בו בזמן ,שיקן שראה הכל על המגרש.
  חוסר ההצלחה היחסי שלו בנבא לא נבע מחוסר יכולת אלא נבע לכעמי ממאמנים גרועים .
  לו היה מגיע לסן אנטוניו היה הופך לקאוואי.
  בקשר לגאסול ופארקר השני ,אולי בלינלי פשוט לא שיחק נגדם
  כי גאסול הטוב ביותר באירופה אי פעם .

 6. השחקנים האירופאים הכי גדולים:

  1. דירק
  2. פאו גאסול
  3. טוני פרקר
  4. דראזן פטרוביץ
  5. מארק גאסול
  6. יאניס (בסוף הקריירה יהיה 1 או 2)
  6. סאבוניס (הגי מאוחר לאןביאיי אחרת היה מאד גבוה ברשימה הזאת)
  7.דיבאץ
  8. קוקוץ
  9. פז'ה
  10. דראגיץ

  1. באירופה יש ראשית כל את פטרוביץ בדיוק כמו ב NBA יש את ג'ורדן.

   הדירוג מנקודת מבט אירופאית ללא קשר להצלחות ב NBA:
   1. דרזן פטרוביץ.
   2. ארווידאס סאבוניס
   3. פאו גאסול
   4. דירק נוביצקי
   5.טוני קוקוץ.
   6. ניקוס גאליס
   7.דימטרי דיאמנדיטיס.
   8. ואסילי ספנאנוליס.
   9. שאראס יסיקווציוס.
   10.דיאן בודירוגה.

   1. יש הבדל בין שחקני ליגה שנייה (השחקנים האחרונים אצלך) לבין שחקני אן ביאיי עם כל הכבוד.

    מי שכשלו באןביאיי לא יכולים להיות יותר טובים ממי שהצליחו שם.

    העשירייה של אולי מתאימה לעשיריית היורוליג יותר מאשר לכל הזמנים.

    דירק לא רואה ממטר את פטרוביץ עם הכבוד אמויפי של העונה הסדירה, של סידרת, הגמר הביא אליפות לבד, וקריירה מפלצתית, איפה הוא ואיפה פטרוביץ מבחינת קריירה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט