תמיד שם – אליסון פליקס / תרגום Smiley

תמיד שם

ספטמבר 24, 2015

מאמר מקורי: https://www.theplayerstribune.com/allyson-felix-olympics-brother/

אליסון פליקס

אצנית אולימפית

להיפצע במהלך גמר ריצת ה-200 מטר באליפות העולם במוסקבה הייתה נקודת השפל בקריירה שלי. שישים מטר לתוך האירוע הכי גדול בשנה, שריר ההאמסטרינג שלי נכנע וגופי התרסק על המסלול. רגע לאחר שנפלתי, כשאני עדיין מעכלת הכל, הבטתי למעלה ו-ווֶס היה שם.

לא הייתי מופתעת לראות אותו. תהיתי כיצד הוא הצליח להגיע למטה ולעבור את האבטחה, למרות מחסומי השפה וכדומה.

הוא מצא דרך לנחם אותי במהלך הזמן הקשה ביותר שלי בקריירה. הייתי כועסת, תוהה למה הפציעה הזאת הייתה צריכה לקרות עכשיו. עם האופי שלו, הוא שם את הכל בפרספקטיבה: "כמה זמן את כבר רצה? כמה פציעות היו לך שחזרת מהן? זה רק משהו שהולך להיות חלק מהמסע שלך".

Image result for allyson felix

לפני שנהייתי מדליסטית אולימפית – אפילו לפני שקיבלתי את הכינוי "רגליי תרנגולת" – הייתי ידועה כ"אחותו הקטנה של ווֶס". זה עלול להטריד הרבה אחים צעירים, אבל זה לא הטריד אותי. הערצתי את ווס, ואני עדיין מעריצה אותו. כשגדלנו, היינו תחרותיים. ווֶס לא הראה רחמים. הוא אף פעם לא נתן לי לנצח. החל מכדורסל ועד לימים בהם החיינו את סרטי ה-Mighty Ducks על גלגליות, הוא שלט. זה לא עצר אותי מלהיות המעריצה הכי גדולה שלו.

חשתי ממש יראת כבוד כלפי ווֶס. היינו מגיעים לתחרויות הספורט השונות שהשתתף, מחטיבת הביניים למשחקי כדורסל דרך מפגשים ב-USC, שם הוא נהיה אלוף ה- Pac-10 ב-100 ו-200 מטר. עודדתי אותו יחד עם משפחתי. כשהתבגרתי והתפתחתי להבטחה אתלטית בריצות מסלול ושדה בתיכון, ווֶס היה שם בשבילי, עוזר לי עם האימונים ומעודד אותי במהלך תחרויות.

Image result for allyson felix

ב-2004, זמן קצר לאחר שסיימתי את התיכון, הצלחתי להתחרות במשחקים האולימפיים באתונה. להיות רחוקה מהבית, לחיות בכפר, להתחרות במדינה זרה – זאת חוויה בלתי רגילה עבור כל אחד, אבל במיוחד עבור מישהי בת 18. זכיתי במדליית כסף בריצת ה-200 מטר – הישג שכל נער (או מבוגר) היה מוקיר – אבל יצאתי מאוכזבת. כל דבר מלבד זהב היה כישלון בעיניי.

שוב פעם, ווֶס היה שם לשים דברים בפרספקטיבה.

"את רק בת 18! את תחזרי לכאן שוב! כמה בני 18 יכולים להגיד שהם אחד מהאתלטים הטובים בעולם?!"

השנים בין אולימפיאדות 2004 ל-2008 היו זמן לגדול עבורי. למדתי כל כך הרבה ויכולתי להביא זאת לידי ביטוי בריצות. זכיתי בארבע מדליות זהב באליפויות העולם ב-2005 ו-2007. כשאני הולכת לעבר אולימפיאדת 2008 בבג'ינג, כבר לא הייתי ילדה מתבגרת עם עיניים גדולות, אלא הפייבוריטית לנצח בריצת ה-200 מטר לנשים.

Image result for allyson felix

במקום זאת, הגעתי שנייה אחרי ורוניקה קמפבל-בראון מג'מייקה.

ורוניקה רצה 21.74 – הזמן המהיר ביותר בריצת 200 מטר נשים בעשור האחרון. הזמן שלי שהיה 21.93 – זמן שהיה מבטיח מדליית זהב ב-200 מטר ב-2004 – היה טוב מספיק עבור מדליית כסף.

הייתי הרוסה. שום דבר, אפילו לא שזכיתי במדליית הזהב האולימפית הראשונה שלי ב-4X100 שליחים, יכול היה להוציא ממני את העוקץ של להפסיד פעם נוספת את הזהב. כמו תמיד, ווֶס היה שם. הוא נתן לי לדעת שזה בסדר לקחת הפסקה ולתת זמן לעצמי. משחקים אולימפיים פעם שנייה ברציפות וכל התחרויות העולמיות בין לבין זאת מעמסה אדירה על האתלט. הייתי צריכה להתרחק ולהתארגן מחדש, מנטלית ופיזית. לא משנה אם זה היה תוך כדי התחרויות או בזמן שהייתי מחוץ למסלול, היחסים ביני לבין ווֶס היו קבועים וללא כל שינוי.

לאחר בייג'ינג, ווֶס החל להיות מאוד מותש באופן רבוע. זה היה מדאיג מאוד בגלל, כאתלט, ווֶס תמיד היה מלא באנרגיה וחיים. לאף אחד מאתנו לא היה מושג מה קורה.

הוא הלך לרופא, ובדיקת דם הראתה שתפקודי הכבד שלו היו מחוץ לטווח. במהלך ששת החודשים הבאים, ווֶס הלך למספר רופאים ומומחים כדי להבין מה בדיוק הבעיה. לבסוף, לאחר חודש של בדיקות, הוא אובחן עם וירוס בכבד. הוא יהיה יכול להשיב לעצמו את כוחו, אבל קריירת ריצות המסלול והשטח שלו למעשה הסתיימו.

Image result for allyson felix

תהיתי, למה הוא? למה שזה יקרה לבנאדם אוהב ואכפתי כמוהו, שנתן את כולו לספורט הזה?

עם זאת, הגישה של ווֶס הייתה הפוכה לגמרי. הוא היה חיובי. להרבה אנשים יהיה קשה להתמודד עם סיום הקריירה האתלטית שלהם מבלי שהגיעו לפוטנציאל המלא שלהם, אבל לא הוא. הוא ראה זאת כהזדמנות כדי לכבוש תחום אחר.

התוצאות של ווֶס הגיעו בדיוק מתי שחוזה הניהול שלי עמד להסתיים. לקראת סוף 2009, הייתי מוכנה לקחת את הצעד הבא בכל תחום בקריירה שלי. המנהלים שלי היו בסדר באותו זמן, והייתי בת 22 עם שתי מדליות כסף אולימפיות ואחת מזהב, אבל מלבד ההישגים שלי על המסלול, לא היה עוד משהו מסביבי. רציתי להיות יותר מוכרת בציבור מאשר אחת ששמה עולה בזמן אליפויות עולם או אולימפיאדות.

Image result for allyson felix

ווֶס תמיד התעניין בעסקים ומותגים, הוא היה הוגה דעות חדשני ומאוד יצירתי. זה היה הזמן המושלם לשינוי. ווֶס נהפך להיות הסוכן שלי, לא רק בגלל שהוא אחי, אלא בגלל שבטחתי בו ויש לי אמון רב ביכולותיו.

המהלך נגמר כאחד ההחלטות הטובות ביותר שלי בקריירה, עוזר לי להצליח להגיע לגבהים חדשים בתחומים של מיתוג וההופעות שלי על המסלול. אחד מהשינויים הגדולים הראשונים היה בהחלפת ספונסרים. ההצטרפות לנייקי היה צעד ענקי קדימה בלהיות שם מוכר. ברגע שהיינו חלק מהקבוצה של נייקי, זה היה קל להשיג חברות אחרות ולהרוויח הכרה לקראת המשחקים האולימפיים ב-2012.

כשהלכתי למשחקים ב-2012, הייתי שקולה וממוקדת על המשימה שבהישג יד. זה שאחי היה בשליטה על הספונסרים, העיתונות, לוח זמנים ושאר האחריות מחוץ למסלול שמגיעים ביחד עם להיות אתלטית מקצועית, אפשר לי להיות חופשיה מכל הפרעה. כך, שבמהלך אימונים, הייתי מסוגלת להתמקד יותר מאשר בעבר. הייתי יותר מוכנה מאי פעם בכל נקודה בקריירה שלי.

כתוצאה, אולימפיאדת 2012 היה אירוע הפריצה שלי. לקחתי הביתה מדליות זהב ב-4X100 שליחים וב-4X400 שליחים.

בריצת ה-200, הייתה לי התחלה נהדרת וחלקה ופשוט שמרתי על מיקוד משם, כשאני חוצה את קו הסיום עם תוצאה של 21.88, שאני מצליחה לבסוף להתגבר על המכשול ולזכות בזהב ב-200 מטר. לא רק שסיימתי לפני ורוניקה קמפבל-בראון על הבמה האולימפית, אלא לנצח את הזהב ב-200 הביא לכזאת הקלה לאחר ההפסדים ב-2004 ו-2008.

הרגע הזה היה אחד שאני מאוד גאה בו ומודה על כך שהייתי מסוגלת לחלוק זאת עם משפחתי. העידוד שלהם במהלך הזמנים הקשים בקריירה שלי מילא תפקיד מרכזי בהגעה שלי למטרה זו.

Image result for allyson felix

האירוע המרכזי הבא הוא אליפות העולם ב-2013, שם, שוב, כאמור, ווֶס היה שם עבורי בזמן שהייתי צריכה. התמונה שלו סוחב אותי אל מחוץ למסלול אומרת יותר מאשר אלף מילים מסוגלות – זה 27 שנים של נאמנות ותמיכה.

ההתאוששות שלי מהפציעה ב-2013 והחזרה באליפות העולם ב-2015 לא היו אפשריים ללא העידוד והעצות שהוא סיפק לי במהלך השנים. כשאני בונה על ההצלחה זו, אני עושה זאת בביטחון מלא שאחד הדברים הקבועים בחיי – אחי – נמצא פה אתי לעזור לי במהלך כל הדרך.

תודה לך, ווֶס.

אליסון פליקס

לפוסט הזה יש 24 תגובות

 1. תודה על התרגום
  תמצות קריירה מרשימה ומלאת תהפוכות של אצנית.
  חבל שלא כל האחים כמו ווס , כולל אני. אולי אחותי הקטנה הייתה יוצאת אצנית אם רק הייתי משקיע יותר בלרדוף אחריה כשהיא ברחה ממני 🙂

 2. תודה סמיילי. קצת אנטי קליימקס בסוף. ציפיתי שתקרה איזו תפנית דרמטית אבל כלום. אח שלה עדיין מייחצן אותה והכל סבבה. יופי לה.
  🙂

   1. צריך סיפור מעניין. אתה מכיר אותי. סיפורי "היה סבבה, אז קצת פחות סבבה, ואז סבבה בריבוע" לא עושים לי את זה. לפחות שיהיה איזה טוויסט בעלילה. אח שלה שינה את מינו והפך למתחרה שלה על המסלול/ פוטין חטף אותה ואחיה הגיע רכוב על ידי כלב ים להציל אותה/מלחמת כנופיות ואח שלה קיבל ירייה שגמרה לו את הקריירה ובהירואיות הפך לאמרגן שלה על כיסא גלגלים. אפילו איזו מחלה מרגשת היתה נותנת פה איזה רטט. ולא מחלת הנשיקה הנדושה אלא משהו יותר אקזוטי.
    אם אין דרמה זה לא סיפור.

    1. מחלת נשיקה נדושה? בעקבות אנומליה ראיתי עכשיו יותר מדי סרטים על ריצה, ואולי או אולי לא יצא מזה בכלל משהו, ועדיין לא ראיתי את הסרט שבו אצן צריך להתמודד נגד כל הסיכויים כנגד מחלת הנשיקה האימתנית. אז… הוליווד, תורך.

     ואם אתה רוצה שיקרה משהו בסוף הסיפור, זה לא דרמה. זה "אבודים בטוקיו".

     1. "אויש אני עייף… לא בא לי לקום מהמיטה. המחלה הארורה…".
      עברנו את זה עם יעל ארד לפני 20 שנה. היה מרגש בזמנו, מאז סף הרגישות עלה.

 3. שוב תודה על תרגום המאמרים בצורה מעולה כל כך.

  ספציפית המאמר הזה (מעיד כמובן על המחברת ולא על התרגום!)
  קצת "פרווה" כזה.
  רצתי סיימתי שנייה, ואז השתפרתי וסיימתי ראשונה. נפצעתי וחזרתי.

 4. אחלה תירגום נחמד לקרוא .
  אין סיפור לא נורא, מוסר השכל דוקא יש,
  עכשיו סמיילי בבקשה לתרגם את סיפורה של מאיה גבירה על הטביעה בנזרה,את הסיפור האמיתי בבקשה לא את הגירסה המלוקקת של רד בול שבה השמיטו עד כמה קרלוס בורלא שהציל את מטיה היה קרוב לטביעה בזמן ההצלה, שם יש סיפור ויש דרמה אדירה .
  בכל זאת כשמתכבסים בגל של שלושים מטרים גובה וטובעים בו לצאת מזה בשלום אחרי רק לילה אחד בודד בבית חולים וללא כל סימני לוואי זה הרבה יותר מזכיה בפייס.
  תודה על תירגום מעולה ומקוה שהצלחתי בפרומו לסיפור של מאיה שהיא עצמה תוצר של סיפור לא פחות.מענין האבא לוחם חופש ברזילאי ושר בממשלה מאוחר יותר .

   1. אחפש לך , משהו משובך ביותר , לא זוכר היכן ראיתי אותו אבל לא יאמן, זרק לה חבל מהאופנוע במצב שהיתה חצי טכויה בגל, החזיקה בהסטריה בכוחות אחרונים משך כמה ישרות מטרים , ואז ויתרה , הוא ראה אותה שוכבת פנים למטה במיים הלבנים , ואמר לעצמו אין ברירה חוזר לשם, חזר
    קפץ למיים וגרר אותה לחוף, ,ואחרי כל זאת עוד היה לו כוח לבצע החיאה לשחרר אותה לבית חולים ולהיכנס לגלוש שוב את הגל הגבוה ביותר אי פעם.
    האיש הזה מדהים .

   2. הגהה:
    אחפש לך , משהו משובח ביותר , לא זוכר היכן ראיתי אותו אבל לא יאמן, זרק לה חבל מהאופנוע במצב שהיתה חצי טבועה בגל, החזיקה בהסטריה בכוחות אחרונים משך כמה עשרות מטרים , ואז ויתרה , הוא ראה אותה שוכבת פנים למטה במיים הלבנים , ואמר לעצמו אין ברירה חוזר לשם, חזר
    קפץ למיים וגרר אותה לחוף, ,ואחרי כל זאת עוד היה לו כוח לבצע החיאה לשחרר אותה לבית חולים ולהיכנס לגלוש שוב את הגל הגבוה ביותר אי פעם.
    האיש הזה מדהים .

 5. תודה סמיילי.

  בעניין אחר, הגיע אליי דרך חבר מאמר מתורגם של רונאלדיניו שהוא רשם ב-the players tribune. האם תהיה מעוניין בו?

כתיבת תגובה

סגירת תפריט