מונטה אליס והבעיה של להיות טוב יותר מטוב – ג'וני הופינג / תרגום Smiley

מונטה אליס והבעיה של להיות טוב יותר מטוב

מרץ 15, 2016

מאמר מקורי: https://sports.vice.com/en_us/article/qkypy5/monta-ellis-and-the-problem-with-being-better-than-good

ג'וני הופינג

ViceSports

מונטה אליס כבר לא סקורר קטלני ותעלומה אישית כמו שהיה בתחילת הקריירה, אבל אפילו בערוב ימיו ב-NBA הוא פרדוקס מרתק.

Image result for monta ellis pacers

במהלך תשעה ימים בחודש הזה, הדאלאס מאבריקס אירחו שלושה חברי קבוצה לשעבר, ראז'ון רונדו, דיאנדרה ג'ורדן ומונטה אליס, באמריקן איירליינס סנטר ברצף מהיר. רונדו, שעכשיו עם הקינגס, וג'ורדן, עם הקליפרס, קיבלו בוז בכל רגע שהם נגעו בכדור, גם כשעמדו במבוכה על קו העונשין כמו חתולים על קרש צלילה.

אבל כשאליס הגיע העירה, זה היה כאילו הוא אף פעם לא עזב. הקהל של דאלאס הריע לו כשהוא הוצג עם שאר אינדיאנה פייסרס במשחק של יום שבת. אליס כהרגלו היה תוקפני בהתקפה וכהרגלו נעדר בצד ההגנתי. הוא נתן יחס קר למדי לתקשורת בדאלאס – "הוא ידבר לאחר המשחק, אבל כדאי להיות פה מהר ככל האפשר כשחדר ההלבשה ייפתח אם היית אתה", כמו שאחד מעובדי הפייסרס אמר לי – והוא סירב לצאת מהמשחק לאחר שנפצע, נושא שליווה אותו בעונתו האחרונה בדאלאס כאשר ספקולציות השפיעו על ההופעה של הקבוצה.

כשאליס איבד את הכדור במחצית המגרש ברבע השלישי והתכווץ בכאב בזמן שהוא אוחז ברגלו השמאלית, הפייסרס קראו לפסק זמן. אליס צלע מחוץ להתקבצות כשהוא מרגיע את מאמניו. "שאלתי אותו [בפסק הזמן] אם זה הקרסול או הברך והוא לא ענה לי", סיפר פרנק ווגל לאחר המשחק. "הוא רק אמר 'אני בסדר', אז נתנו לו להישאר".

"אין כאב, אין רווח", אליס אמר כאשר נשאל על הפציעה.

כל מה שאפשר להגיד שכל היום הזה היה תיאור די טוב של חווית מונטה אליס, על פי ההגדרה שמתארת את תקופת הזמן הנוכחית בקריירה שלו ב-NBA. אליס שסיים עם 17 נקודות, שבעה אסיסטים וחמישה ריבאונדים עזר לפייסרס לגבור על דאלאס 112-105. זאת הייתה גם תזכורת שהתפיסה הרווחת של "כדורסל מונטה" – שלא מצליח להגיע להישגים משמעותיים בקבוצות מסוימות – מאפילה על העובדה שזה עובד לעיתים קרובות יותר מאשר לא.

לקראת המשחק, פורוורד דאלאס צ'אנדלר פארסונס התייחס לאליס כ"עוד שחקן בעוד קבוצה עבורי", שאליס השיב לכך ב"אין תגובה" לפני שבכלל הכתב הספיק לסיים לשאול לגבי זה. כשאליס חטף מסירה במחצית השנייה וסיים התקפת מעבר בלייאפ בזמן שפארסונס עושה עליו עבירה מאחור, זה היה הרגע היחיד במשחק שהוא הגניב חיוך קצר.

Image result for monta ellis indiana pacers

ישנם מספיק רמזים המראים כי פארסונס לא אהב לשחק עם אליס בעונה שעברה. "מצב רוח" זה תמיד תווית מעורפלת וקלה להצמיד לשחקן, וזה תווית אחת שאליס מושך אליו במשך כל הקריירה שלו. יש עשן ויש אש, אבל ישנה גם האפשרות שהסיבה שפארסונס לא אהב לחלוק את המגרש עם אליס הייתה שפארסונס רצה את הכדור ואליס באמת צריך אותו.

ריק קרלייל ודירק נוביצקי, מצד שני, היו שניהם קולניים בקשר למאמץ ולמנטליות של אליס. הוא מסוג השחקן ששחקנים אחרים מדברים עליהם ככאלו שרוצים לצאת איתם למלחמה, שזאת קלישאה אבל לא רק. זאת דינמיקה שדבקה בטבעיות לאחד הגאנרים האמתיים ב-NBA – הוא אולי יעלה לקבוצתך במשחק אבל הוא גם הסיבה היחידה שיש בכלל הזדמנות לנצח במשחק מלכתחילה. זה המחיר של הכרטיס, ובדרך כלל זה שווה זאת.

המפתח לפצח את השליטה ההתקפית של אליס היא ספציפית מאוד ממה שבדרך כלל מתחשבים אצל סקוררים גדולים. ברגעיו האנושיים ביותר, הוא גארד חסר גודל וקלעי לא אמין שמחזיק בכדור יותר מדי. אבל כשאליס הולך לסל ומסיים, שומריו מתאימים את עצמם בהתאם, והדבר פותח לו את אפשרויות משחק הביניים שלו. פיק-נ'-רול נהייה פשוט כמו שזה נשמע: להניח את הכדור בסל או לתת אסיסט. המשחק מפתח מומנטום ענקי בהתבסס על יצירת המהלכים שלו.

הדבר המוסכם וההרגשה הידועה על מוטה אליס היא שהוא לא מבין את הפגמים במשחקו, או לפחות אינו מבין את התועלת או היעילות של שיטות משחק אחרות, אבל זה משהו שהוא יותר מלא-הוגן. מעליב לרמוז כי אליס אינו רואה או מבין דברים על כדורסל שהם מובנים למבקרים שיושבים על הספה. הוא רואה זאת, הוא מבין זאת, העניין הוא שאליס מאמין באופן עמוק שהוא כל כך טוב בכדורסל שהוא יכול להתעלות על כל זה.

הגדולה של מונטה היא שהוא כנראה לא טועה לחלוטין. תראו, למשל בדאלאס מאבריקס. לתת לאליס ללכת בשוק החופשי שיקף החלטה מודעת ללכת בכיוון אחר בהתבסס על סגנון משחק. התוספת של דרון ויליאמס ו-ווס מאת'יוס הביאו לקבוצה הנעת כדור והגנה, שני דברים בהם אליס לא מתמחה. מוקדם בעונה, הכדור לא יהיה תקוע במקום מסוים, אשר עשוי להוות ראייה לכך שאליס איננו. כמעט מחצית מרץ, לעומת זאת, והמאבריקס מסתבכים סביב ה-50%, ונראים חסרי אונים לאורך זמן.

Image result for monta ellis dallas mavericks

הערכה זו מבוססת בהתעלמות על היכולת של אליס להשתלט על המשחק בוואקום שנוצר, דבר שקשה לעשותו כאשר ניתנת ההזדמנות לצפות בו עושה זאת. יש כאן מתמטיקה מסובכת המעורבת פה: ההתקפה הבלתי פוסקת של אליס ברבע הרביעי לא מבטלת את הכישלון שלו לשמור על שחקנו ברבע השלישי. עדיין, לא נראה שיש איזשהם ספקות שהמאבריקס היו יותר מסוכנים עם אליס על המגרש בשנה שעברה מאשר הם בשנה זו.

"מונטה הוא בחור טוב, והיינו טובים יותר אם היה לנו אותו השנה", אמר מארק קיובן כמה שעות לפני שהמאבריקס והפייסרס נפגשו. "אבל זה לא מה שיביא אותנו לפסגה".

זאת הרגשה סבירה לחלוטין, אבל שונה בהחלט מהדרך בה הפייסרס רואים את אליס. עבורם, לשים שחקן על המגרש עם היכולות שלו מוריד לחץ מפול ג'ורג' מליצור את כל ההתקפה של הקבוצה. "זאת הסיבה מדוע הבאנו אותו", ג'ורג' אמר לי. "אז קבוצות לא רק מתמקדות בי. הוא בהחלט עוזר לנו הרבה. ואני מנסה לעזור לו, בנוסף, שאני נשאר אגרסיבי ומשאיר את ההגנה להתרכז בי".

לפוסט הזה יש 22 תגובות

 1. אני זוכר בחיבה למונטה אליס את השנים היפות שלו במפרץ. הוא היה אצלנו אהוב הקהל , ואני מודה שגם אני הרמתי גבה למשמע אותו טרייד מפורסם ששלח אותו למילווקי ונתן את המפתחות בעמדת ה-PG לרוקי צעיר ולא מוכח עדיין שהגיע ממכללה אלמונית…
  אפשר היה בקלות להבין את זה, כי בשיאו אליס היה קלע בחסד. רק שמה לעשות – תמיד היה סוליסט גדול , אבל הוא לא היה שחקן קבוצתי .
  מה שקרה בעקבות הטרייד הזה נכנס להיסטורית הכדורסל .
  והקטע בו הקהל באורקל שורק בוז ממושך לג'ו לייקוב בגלל הטרייד הזה כבר הפך לויראלי ברשת .

  1. אני בהחלט זוכר את שיחת הבוקר בעבודה אחרי הוריד.
   גם אני תמהתי מאד על העדפה של רגלי פורצלן על יכולות סקור גבוהות.
   יש לי חבר שעד היום מסמס לי לפעמים "מונטה או סטף..?"

 2. ה-12 עונות של מונטה אליס בנ.ב.א הרבה יותר מפתיעות מאשר העובדה שהוא לא המשיך ל-13 (בינתיים לפחות).

  אפשר לעשות רומנטיזציה מכל דבר, אבל לדעתי הוא בסך הכל גארד שיועד לגדולות, ובגלל זה נתנו לו לזרוק הרבה. זה נכון שהוא לא חרבן את זה לגמרי, אבל הוא גם לא באמת הגיע לכלום.

 3. היה שחקן מאד מיוחד. דווקא הוא גורם לווסטברוק להיראות כמו סטוקטון 🙂
  למרות שהוא לא הגיע מטונירי הרחוב בניו יורק הוא לגמרי יכול להיות המייצג שלהם…..

  1. הייתה לו עונה עם 25 למשחק
   זה בדרך כלל מספיק לאול סטאר הוא לא נבחר למשחק גם בשיאו בעיקר בגלל שהיה במערב איזה אחד בשם קובי בריאנט ובעיקר בגלל שהוא היה מאוד לא מוערך ואולי בצדק

 4. תודה רבה על הפוסט
  מונטה אליס היה חד מימדי במשחק שלו
  הוא אכן היה סקורר משובח וזה קצת מפתיע שהוא ללא קבוצה כלל

 5. תודה לקוראים ולמגיבים

  לדעתי לאליס גם הייתה איזו השעיה מהליגה בתחילת העונה על עישון חומרים כלשהם (לא ממש בטוח).

  לדעתי הוא יכול מאוד לעזור לקבוצות שצריכות סקורר דינמי מהספסל (בהנחה שהוא מוכן לתפקיד).
  הטעות הגדולה שלו היה שהוא עזב את דאלאס, לאחר שדי החיה שם את הקריירה ונתן פלייאוף אדיר מול הספרס.
  שחקן שיוצר מהלכים מצויין אבל הקבוצה צריכה להתמסר לצורת המשחק שלו – דאלאס ניצלו זאת מצויין.

 6. אליס היה שחקו טוב שלא התמזל מזלו. הוא אהו שקט, שומר על שמריו ויש לח חשבון הקרוב ל-/00 מיליון בבנק.
  ןהוא עדיין לט=א אמר את המילה האחרונה

כתיבת תגובה

סגירת תפריט