עצת הכדורסל הטובה ביותר שאי פעם קיבלתי – ג'ייסון קיד / תרגום Smiley

עצת הכדורסל הטובה ביותר שאי פעם קיבלתי

פברואר 16, 2015

מאמר מקורי: https://www.theplayerstribune.com/jason-kidd-basketball-advice/

ג'ייסון קיד

הלקח החשוב ביותר שאי פעם למדתי בכדורסל?

האט.

במהלך השנתיים הראשונות שלי ב-NBA, מאמנים ושחקנים וותיקים אמרו לי זאת שוב ושוב.

ההההאאאאטטטט.

חברה צעירים בליגה לא יודעים כיצד "להאט". אני יודע, בגלל שהייתי אחד מאותם שחקנים צעירים בפרופיל גבוה ולא היה לי שום מושג. ללכת לאט? לא שמעתי את זה.

זה היה כמו שנוהגים באזור של 60 קמ"ש ורואים שוטר תנועה אז מאטים ל-50? להאט היה ההיפך מהצורה בה נגשתי למשחק. לא ראיתי את הנקודה בכך.

כשהגעתי לליגה, ידעתי שיש לי שתי חזקות: יכולתי לקחת בחורים לפוסט. והייתי מהיר. למה שארצה להוריד את אחד מהיתרונות שלי? כשעזבתי את המכללה, הייתי לחוץ על כך שאני הולך להתחרות בליגה גדולה ומהירה יותר. במאבריקס, בשנתיים הראשונות שלי בליגה, חשבתי כי עלי להסתמך על המהירות שלי כדי לשרוד.

Image result for jason kidd

במבט לאחור, הטעות שלי הייתה שהיה לי רק הילוך אחד. ההילוך המהיר ביותר.

כשחקן צעיר, אתה חושב שאפשר לקחת את כולם. שלושה שחקנים לפני? אני יכול לקחת אותם. חשבתי שאני יודע טוב יותר. הייתי מקבל את הכדור – הייתי לוקח את הריבאונד אם הייתי יכול – ופשוט עף קדימה. התקפה מתפרצת אחר התקפה מתפרצת, הייתי מגיע לפני שחקני קבוצתי לצד השני של המגרש. חבריי לקבוצה תמיד היו מאחורי, מנסים להדביק אותי. הם היו אומרים "אנחנו לא יכולים לרוץ אתך". הייתי להוט לרוץ.

הרבה פעמים הייתי יכול לקחת את כל הקבוצה. אבל לא הייתי רכז שחושב קודם זריקה, כך שהייתי מסיים בזה שאני צריך לזרוק את הכדור אחורה על מנת לייצר מהלכים. או שהייתי מכריח זריקה קשה. לפעמים הייתי סוחט עבירה או קולע זריקה נהדרת, אבל היו בעיקר הרבה זריקות רעות. כשאתה שחקן שנה ראשונה, זה קשה להבנה, "זאת זריקה רעה".

לקח לי יותר משנתיים להבין שזאת לא הייתה הדרך הטובה ביותר להריץ מתפרצת. בתקופה שהצטרפתי לסאנס, דברים התחברו. ישנה אמרה בכדורסל, "תן למהלך להתפתח". שנתיים וחצי בתוך תקופתי בליגה, התחלתי להבין מה זה אומר. קווי מסירה הופיעו פתאום משום מקום. האופציות שלי הוכפלו. המגרש נפתח והמשחק הואט. ואני בהחלט הפסקתי להכריח זריקות.

Image result for jason kidd

ישנו קצב לצורה בה מהלך מתפתח ב-NBA. ישנו שיר מסוים לכך, והשחקנים הטובים נעים עם השיר. צריך להיות מודע לריווח – יתכן שזה הדבר החשוב ביותר. תסתכלו על השחקנים הוותיקים בקבוצות של סאן אנטוניו כמה הם טובים בריווח. הם אף פעם לא אחד ליד השני והם אף פעם לא יותר מדי רחוקים. תסתכלו על הנעת הכדור שלהם. תסתכלו כיצד הם נעים כיחידה אחת ואיך הם אף פעם לא משתוללים. אי אפשר להכריח ריווח או תזמון – חייבים לתת לזה להתפתח. קבוצות טובות מנצחות אותך עם מהירות. קבוצות נהדרות מנצחות אותך עם ריווח ותזמון.

עכשיו, כמאמן, אני רואה זאת כל הזמן. להאט לא אומר לקחת זאת בקלות. זה  בעיקר לא למהר. בני 19 או 20 רוצים למהר. ישנם שחקני שנה ראשונה שחושבים שהם צריכים ללכת מהר יותר בגלל שזה ה-NBA, אבל רבים מהם הולכים כל כך מהר שהם פשוט מפספסים את כל המהלך. אפשר להיות הבחור הכי מהיר, אבל אם מפגישים את המהיר ביותר מול בחור עם תזמון טוב, אני בוחר בבחור השני בכל זמן.

כשהתבגרתי ואיבדתי צעד או שניים, הרעיון של להאט עזר לי אפילו יותר. חברה צעירים עדיין לא יכלו לנצח אותי כי היה קל ביותר לצפות מה הם יעשו. הם היו רצים מסביב כמו משוגעים, מבזבזים את כל האנרגיה שלהם, והייתי יודע בדיוק איפה הם על המגרש.

עכשיו, אני לא אומר לא להטביע מדי פעם. אם אתה רכז, אז בהחלט צריך לתת הטבעה פעם בכמה זמן. להראות מה אתם יודעים.

אני יודע שזה עדיין נשמע לא הגיוני, אבל תנסו להוריד הילוך. בקרוב כולכם תגידו לעצמכם: וואו, המשחק פשוט נעשה הרבה יותר קל.

אולי יום אחד, כמה שנים מעכשיו, תהיו איפה שאני נמצא, בעמדת המאמן אומר לדור חדש של בחורים צעירים את אותו הדבר.

ג'ייסון קיד

לפוסט הזה יש 35 תגובות

 1. את כל הכתבה הזו אפשר לכוון על סקס וזה יהיה נכון באותה מידה. מההתחלה ועד הסוף 🙂

  ובקשר לכדורסל נטו (לא ראול) ניסיתי לקחת את ההכוונה הזו לקיצון והאטתי עד שעצרתי. עכשיו אני מנסה לחזור לתנועה אבל פיזיקאלית זה הכי קשה. מתכנן לחזור לשחק עוד שלושה שבועות. סיפור אמיתי.

 2. מת על ג'ייסון קיד. יש לו משהו שמעיד על זה.
  בקדנציה השנייה שלו במאבס, היה נראה כאילו רוב הזמן הוא על המגרש בלי להתאמץ וככה הוא מצליח לשמור על האוויר.
  שחקן ענק לטעמי

  1. 1. לא בטוח שלאב היה חותם שם כשחקן חופשי. מה גם שהוא היה מגיע וצריך להתרגל למערכת ואז לא בטוח שהאליפות היתה מגיעה לקליבלנד.
   2. הטרייד הזה הצדיק את עצמו בגלל שלאב פשוט שחקן טוב יותר מוויגינס וסגנון טוב יותר ליד לברון (לא בטוח שוויגינס היה מתפתח ליד לברון). ושנית, בשורה התחתונה הקאבס זכו באליפות.

 3. יופי של מאמר שפספסתי. תודה ענקית סמיילי על כל מה שאתה עושה.
  אחד הדברים שהכי מרשימים בהארדן זה עד כמה הוא מנצל את האיטיות לטובתו. שינויי מהירות וקריאת ההגנה, זה כל הקסם. זה לא פלאשי אבל כשאתה פועל בקצב אחר מכולם זה פשוט מבלבל את היריב.
  לכריס פול אני שם לב הרבה יותר בזמן האחרון מן הסתם ולו יש קטע של שינויי קצב עם הכדרור שממש מבלבלים את שחקני היריב. ממש אפשר לשמוע את שינוי הקצב בהקפצות וכמה חזק או חלש הוא דוחף את הכדור לרצפה בהתאם למה שרוצה להשיג. ניואנסים קטנים ודי מגניבים.

  1. יוסטון עדיין רצה, קיד לא התקדם לעידן החדש וחבל, השיטה להאט את המשחק לא עובדת יותר הוא חייב לתת לילדים האתלטיים האלה לרוץ וזוהי הקבוצה האתלטית בליגה

   1. אני לא חושב שקיד מתכוון להאטה במובן של לשחק לאט כל הזמן, אלא לא למהר. יש קצב למשחק שצריך להבין אותו ולהתרגל אליו. שחקנים צעירים נוטים לשחק מהר מדי בשביל שהקליטה שלהם את המשחק תדביק את הגוף. ווסטברוק כמו שאמרו כאן לדעתי עושה טעות שלא משנה מקצבים ולא למד לשחק במקצבים שונים. אחת הסיבות שהוא לא מצליח לעשות אחרים טובים יותר לצידו.

   2. אפלטון אתה יודע באיזה קצב מילווקי משחקת, שוב אני מזכיר שמדובר בקבוצה האתלטית בליגה, ווסטברוק שחקן אנוכי שהבחירת זריקות שלו נוראה, שלושב שהוא נגד העולם זה הדרך היחידה לנצח. אם זאת הוא משנה מקצבים פה ושם.

 4. יופי סמיילי!
  צריך לעשות באתר פינה שתרכז את כל הטורים המתורגמים האלה. זה נכס .
  בעצם אולי כבר יש ואני לא יודע

 5. מהשחקנים האהובים עליי ביותר למרות אחוזי קליעה לא מרשימים אך היה מכונת סטטיסטיקה מרשימה עם חכמת משחק וראיית משחק גבוהים והגנה איכותית ומנהיג.

 6. תודה סמיילי.
  קיד היה אחד מהשחקנים האהובים עלי, עוד מהקולג'. ובאמת מה שהכי זכור לי ממנו, הרבה יותר מהשנים האחרונות שלו, זו הריצה המטורפת להתקפה עם כדרור מהיר. קוראים לזה "משחק מלהיב", למרות הטעויות שהוא מדבר עליהן ששחקנים צעירים ומהירים עודים.

 7. בשנת האליפות הוא היה הכי איטי שאפשר לקח ריבאונד עבר שלושה צעדים איטיים. ומסר קדימה חאחד הצדדים שחקני הכנף פשוט עפו קדימה ופתחו אפשרויות מסירה,,הסיפור היה פשוט מדהים הכריזמה שלו על המגרש והביטחוי שנתן לקבוצה למרות שכמעט לא זז מהמקום היו בלתי נתפסים ,חשבתי אז שריק קרלייל היה הקוסם , מידי פעם קיד יצא לנוח ובמקומו נכנס מטוס סילון פול טורבו בשם בריאה …
  לברון לא הצליח להסתדר עם אף אחד מהם .
  לאחר מכן כאשר קיד עזב הקסם נעלם. חשבתי שקרלייל היה האחראי לקסם ,והוא הקסם יחזור עם מקל או רונדו ,אך לא כך קרה .
  היום לאחר שקראתי אני מבין יותר ,ההאטה היתה מכוונת כדי לפתוח אפשרויות מסירה, מי עמד מאחורי הקסם ?
  צריך לחכות.עוד שנה שנתיים ולראות מה יקרה במילווקי .
  תודה סמיילי .

כתיבת תגובה

סגירת תפריט