הלילות של אירופה – הכנה למחזור ה21 (עולה בחלקים)

הו, היי לכם. אחרי פרשיות סוני ווימס למיניהם מכבי תצטרך לשוב למקום שהיא הכי פחות מחבבת העונה: מגרש הכדורסל. ולא רק לשוב אלא גם לדבר בו במקום באמצעי התקשורת. נכון, זה קצת יותר קשה, אילו לא מילים שאפשר לנסח היטב ולא מערכת עריכה שיכולה לחתוך את זה ולהוסיף את זה. זה הדבר שלשמו התכנסנו: מגרש עם שתי סלים, חוקים ידועים מראש, מאבק על הניצחון. כי ספורט הוא יותר מסך ההתרחשויות הטכניות שבו. הוא גם מייצג תרבות וגם סיפור עם סאב טקסט והקשר ושתי קבוצות והיסטוריה ומשמעות ומשמעות כלכלית. אל תשכחו את המשמעות הכלכלית. ובכל זאת אחרי כל זה – השאלה האם המשחק הבסיסי עוד רלוונטי בעידן של משחקי כוח תקשורת המונים ומערכת שיווקית משומנת היטב היא שאלה שראויה להישאל במקרים כאלו. המקום הטוב ביותר לחפש תשובה בשבילה הוא במשחק הכדורסל הקרוב לביתכם. ובכן אם כן, מחזור עשרים ואחת, בוא נבדוק מהו ומיהו.

 

השני בפבואר

 

יוניקס קאזאן (13-7) – אולימפיאקוס פיראוס (6-14)

אחרי שתי הפסדים קאזאן הידרדרה מעט למקום ה13, צעד אחד  ממאזן המקומות האחרונים. אם לפני המחזור הכפול היה נראה שיש לקאזאן תקופה מצוינת ואולי היא תנסה לכוון למאבקי האמצע והמקום השמיני הרצון הזה התעורר משנת אמצע העונה הישנונית שלו אל הישורת האחרונה שבה לא נראה כנראה את קאזאן במאבקי מאני טיים. וחבל. אבל, קאזאן היא מסוג הקבוצות שנוהגת לנצח משחקים מיותרים ולהפסיד מששחקים חשובים, על ההפסדים החשובים קאזאן סמנה וי, עכשיו הגיע תור הניצחונות המאוחרים.

בצד השני מהמקום השלישי ובמלוא הגאוה אולימפיאקס פיראוס שהפסידה למילאנו (למילאנו??) וניצחה בלי הרבה קושי את במברג ותנסה לחזק את עמידתה במקומות הראשונים לפני שמאבקי המיקום יהפכו לרצחניים יותר. באופן כללי: לאולימפיאקוס המשחק הזה חשוב בהרבה והוא מסוג המשחקים שקבוצה עם שאיפות צריכה לנצח (גם משחקים מול מילאנו הם באותה קטגוריה,  את שומעת אתונה?). בתחילת השבוע אולימפיאקוס הפסידה לראשונה העונה דרבי מה שבהחלט לא מוסיף למאזן משחקי החוץ שלה בזמן האחרון, ומה שבדרך כלל לא מעורר מצב רוח טוב בקבוצות הבירה היוונית.

הימור: המשחק יותר מידי חשוב לאולימפיאקוס במאבקי הצמרת. ניצחון יווני.

 

פנרבחצא אולקר (7-13) – צסק"א מוסקבא (5-15)

מה שמתויג תחת משחק העונה הוא למעשה משחק בין שתי קבוצות מצוינות בכושר בינוני. פנר נצחה במחזור הכפול את גלא ואת קאזאן מהתחתית בחמש נקודות כל אחת. בעוד צסק"א מפסידה לז'לגיריס. כן לז'לגיריס, מנצחת בקושי את אפס בכושר רע, ומפסידה את המקום הראשון לריאל אחרי שכבר הובילה עליה בשלוש משחקים לפני חודש. שתי הקבוצות ראו, עוד העונה ימים טובים יותר אבל,  צסק"א במקום השני ועדיין בשוויון עם ריאל, פנר במקום הרביעי. יש לנו קרב פיינל פור לכל בר שהוא עדיין, נזכיר, קרב בין אלופת אירופה לסגניתה.

אז מה קורה? בפנר בוגדנוביץ' מתחיל להיכנס לעניינים לשמחת כל הנוגעים בדבר וקלע 14 נקודות בשבוע שעבר. אנתוני בנט עדיין לא שיחק ביורוליג ואני מקווה מאוד שנראה אותו מול צסק"א כי הוא בדיוק השחקן שעשוי לעזור לטורקים במצ' אפ מול היריבה הכי גדולה בדרך לכתר. הערב, הקבוצה אמנם עדיין לא יודעת אם תקבל את אקפה אודו, אבל תבחן במבחן מנטלי חשוב שיבחן האם לפנר יש מה לומר בשלב הזה מול הגדולות של המפעל. באולם שאמור לארח את הפיינל פור, ניצחון על צסק"א יהיה משמעותי מאוד.

בצסק"א כנראה שנראה בחזרתו של קו צרפת – סרביה האימתני בקו האחורי הלא הוא השילוב בין ננו דה קולו למילוש תאודוסיץ'. השילוב הזה אמור להחזיר את צסק"א לעניינים, ובעיקר, את שחקני המשנה של צסק"א שמתקשים בלי תאודוסיץ' על המגרש. נמליץ לרוסים לרוץ מול ההגנה המצוינת של פנר, כי במשחקים עם סקור נמוך הם מפסידים לכל מיני ז'לגריסיות למיניהם. בנוסף נמליץ להם להג על המיד ריינג' ממנו קולעים הטורקים במעל ארבעים אחוז. לטורקים נמליץ להאט את קצת המשחק ולעצור את שחקני המשנה של צסק"א בלעדיהם היא מתקשה מאוד.

הימור: אני נותן אמון בנר הערב. צסק"א בתקופה חלשה, לפנר יש לא מעט מה להוכיח, ולאור שתי אילו היא תבוא עם יתר מוטיבציה.

 

FC ברצלונה לאסה (12-8) – ז'לגיריס קובנה (12-8)

שתי קבוצות במצב שונה נפגשות הערב בספרד. אחת מהמקום העשירי אחרי ניחון על צסק"א, שבתורו בא אחרי תקוםה רעה, ואחת מן המקום האחת עשרה ואחרי שתי הפסדים, לפאו ולבאסקוניה. הערב מול ז'לגיריס ברצלונה היה חייבת לנצח בבית למען שאיפות המקום השמיני שלה. כשבאירפוה נשמעים לחשושים על טייריס רייס בצהוב וכשפברני לא מתגלה כאיזה משיח (איזה מזל, כאילו שזה היה חסר להנהלת מכבי עכשיו, עוד פדיחה) ברצלונה בהחלט תרצה לנסות להציל את העונה וזה חייב לקרות כאן ועכשיו.

על ז'לגיריס אין לי יותר מידי מה להגיד. שאראס מוציא שם מים מסלע, נכון יש כמה שחקנים בעונות שיא ובכל זאת, איש מהם לא בסדר גודל של כוכבים אירופאיים. מסתבר שהגנה ומשחק אפור הם עדיין לא מילים גסות באירופה. משמח לדעת.

ואם אני אהמר, הערב אני אלך עם ברצלונה שבאמת חייבת ניצחון.

 

בורוזה במברג (13-7) – מכבי פוקס תל אביב (13-7)

שתיים ממאכזבות העונה נפגשות על אדמת גרמניה. מכבי תל אביב פוסט סוני ווימס תהיה מכבי תל אביב של אנדרו גאודלוק. וזהו. מי עוד יש בה? ראד? אולי. דווין סמית' והברכיים? פחות. הישראלים? הלוואי. אייברסון? הוא חמוד, אבל זה לא הוגן לדרוש ממנו את זה. סילי? לאן הוא נעלם באמת?

מכבי של אמצע העונה הזו היא קבוצה חסרת כל שאר רוח, עם קלע מחונן, ומאמן בסיטואציה בלתי אפשרית. הערב, יהיה לנו הזדמנות לראות איך זה נראה. שינויים יד מעוררים אופטימיות. הפעם, כך זה נראה, לא בטוח שנמצא הרבה ממנה.

בבמברג שקעו בחזרה לאחר הריצה שהחזירה אותה לעניינים ונראה שמאמן מצוין וניהול למופת לא מספיקים בלי קבוצה מספיק טובה. (מה היה קורה עם גאודלוק היה בבמברג?). ועדיין, הגרמנים מחזיקים בקבוצה עקשנית שיודעת להגן מצוין כשהיא רוצה ובנוסף מעמידה מצ' אפ מהגהינום למכבי בקו הקדמי אותו מאיישים מלי החכם והמנוסה ות'ייס הנפיץ. עצוב לי שמשחק בין שתי קבוצות שהיו כל כך מסקרנות בתחילת העונה הוא משחק די משעמם בלי יותר מה לכתוב עליו. מה לעשות.

 

EA7 ארמאני מילנו (14-6) – דרושאפקה דואוש איסטנבול (10-10)

הזדמנות פז, פז, לקבוצה חסרת היציבות מאיסטנבול לנקודות חשובות לקרבות הפלייאוף שלה. משחק מול מילאנו הוא משחק שכל קבוצה עם שאיפות חייבת לנצח (זוכרים מי הפסידה לה בתחילת שנה? נכון, מכבי). מילאנו מאפשרת 88 נקודות למשחק, וזה נתון שקבוצה שאוהבת התקפת מגרש פתוח כמו הבלאטים חייבת לנצל. הבלאטים חייבים לשחק מגוון יותר ואם הזריקות משלוש לא הולכו (הקבוצה ירדה ל38 אחוז אחרי שכבר היית מעל 40 בתחילת השנה) מוטב שתזרוק מהשתיים שם הי קולעת ב47 אחוזים. בנוסף, אצל הבלאטים עדיין שלושת השחקנים המובילים (וונמייקר וולבקין וקלייבורן) קולעים בספרות כפולות, אבל לאן נעלמו שאר השחקנים? איפה הקו הקדמי המעובה? איפה ג'יימס אנדרסון? אוהדי הסלטיק יוכלו להתנחם מהפרוספקט הסלטיקי הצעיר, זיזיץ', שבינתיים נותן תפוקה יפה מאוד במדים הטורקיים של 8.6 נקודות ו7.2 ריבאונדים. יש עתיד.

על מילאנו אין לי מה לומר. באמת שלא.

 

– משחקי מחר יעלו מחר. עקבו אחרינו –

 

לפוסט הזה יש 8 תגובות

 1. תודה רבה לביא
  משחק מסקרן מאד בין האלופה לסגניתה. אמנם זה יותר קרב של יוקרה בשלב הזה, אבל נותן איזו קריאת כיוון למצב הקבוצות בשלב הזה.

 2. מסופק מאד ם יש קדימון כזה שאיזה שהוא עתון או אתר אחר בישראל.
  תודה על עבודת קודש ממש באתר כדורסל ישראלי

  1. אין באף אתר כזו סקירה מקיפה ואיכותית. לביא אתה עושה עבודה מופלאה בהתמדה ובאיכות, תענוג לקרוא תודה רבה.

 3. אהרון ולביא הם כנראה צמד ה"כתבים" (בהתנדבות) הבכירים היום של הכדורסל הישראלי. אין עוד כתב שנותן כאלו פרטים לגבי משחקי אירופה ובליגה הישראלית.
  פשוט הזוי ששני חברה (מעולים!!!) עושים בהתנדבות מה שאתרים המעסיקים בתשלום לא עושים ביחד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט