הטור המדעי: ה-IN החדש בספורט – "כוסות יניקה" / מנחם לס

ה-IN החדש בספורט – SUCTION CUP – הוא מה ש"רופא הכוסות" (המוכר לוותיקים שבינינו טוב יותר בכינויו אז "בייגל מאכר") מחדרה עשה זאת לפני 65 שנה!

ה-SUCTION CUP – המכשיר החדש שכובש את ריו כ"מכשיר הפלא החדש" היא טכניקה כאילו חדשה, אבל פתאום ניזכרתי שזה בדיוק מה ש'רופא הכוסות' מחדרה , היהודי הדתי שכונה "בייגל מאכר"  עשה לאלפי ישראלים לפני 65 שנה, ואתם קוראים זאת כאן פעם הראשונה בישראל!).

למה 'בייגל מאכר'? כי אחרי כל טיפול שלו בכוסות גופות המטופלים שלו היו מלאים עיגולים-עיגולים אדומים – כאילו טבעות בגודל הכוסות שהוא השתמש בהם, והטבעות דמו לבייגלה, ומזה שמו.

 

(שחיינית אמריקאית אחרי טיפול ב-SUCTION CUPS)

****************

המתעמלים האמריקאים היו הראשונים השתמש בSUCTION CUPS למניעת כאבים ועזרה בהתגברות על כאבים. הם ניסו הכל לשחרור כאבים: מסאז', זריקות קורטיזון. הכל. מאומה לא עזר.

עד שהמתעמל אלכס נדור מצא ב-AMAZON את ה-SUCTION CUP (במחיר…$15…), מכשיר הפלא החדש המשכך כאבים, ומחזיר את השרירים למצב 'טרי' ומוכן.

מה המכשיר עושה?

פשוט: הוא "יונק" – או 'מוצץ' אם תרצו – את העור החוצה מהשרירים, וגורם לדם לזרום חופשי ובקלות רבה יותר.

מה שקורה באימון, במאמץ יתר, או פציעה, ישנו דימום פנימי. לרוב נוצרת EDEMA (בצקת) הגורמת לקרישת פרוטאינים וכל מיני WASTE MATERIAL שגורמים לכאבים. הגוף חייב להשתחרר מהבצקת הזאת, אבל הבעייה היא שהבצקת גורמת לקפאון והאטה של זרימת הדם, שזאת נדרך בה הגוף מפר בסופו של דבר את הבצקת וניפטר מה-WASTE MATERIAL – פסולת.

. The combining presence of these elements usually results in stagnation of circulation to the area – resulting in pain, dysfunction, and chronic conditions.

מה ש'כוס היניקה' עושה זה לגרום לוואקום המותח את העור ויונקו כאילו "החוצה" מהשרירים, ואז זרימת הדם שהואטה מאד ע"י הבצקת והדימום, והצטברות חומרי הפסולת, מקבלת כאילו זריקת אנרגיה, והזרימה מתחדשת ביתר שאת.

הסימנים של הבייגלה?

Cupping  leaves marks which indicates that the stagnation or disease has been moved from the deeper tissue layers to the surface..

The color and pattern of the marks depend on the level of stagnation in the area, and range from a bright red to dark purple usually lasting 3 days to a week – sometimes longer if the person is very sick or sedentary. If there is no stagnation present, there will be only a pink marking which disappears in a few minutes to a couple of hours.

לפני איזה 65 שנה הופיע בחדרה איזה יהודי דתי שפתאום התפרסם כ-"רופא כוסות הרוח". מה שהוא היה עושה היה לחמם כוסות, ואז 'להדביקן' לגב הפציינטים שבאו אליו עם חומר דביק ואז הכוס היתה "יונקת" את העור החוצה ב-SUCTION – כאילו משאבת יניקה קטנה – והדם היה ממהר לזרום למקום הכאב, והכאב היה נעלם. אני זוכר שפעם הבאתי אליו את אמי בשנת 1954, והתור ל-"כוסות" היה לפחות 300 מטרים. "רופא הכוסות" עשה אז הון, והיה ידוע כ-"בייגלה מאכר"ועד כמה שידוע לי הוא נעלם.

ככה זה. אין חדש תחת השמש!

הוא-הוא שצריך להיות מוזכר כממציא ה-SUCTION CUP שהפך ל-IN של האולימפיאדה…

מנחם לס

בעל האתר, הבוס הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 18 תגובות

 1. היי מנחם, תוד, מעניין שזה כל כך מקובל שם עכשיו. אבל עם כל הכבוד לבייגלה מאכר זאת תכניקה שבאה מהרפואה הסינית.

 2. לא המציאו כלום

  כוסות רוח זו שיטת טיפול עתיקה שקיימת עוד מלפני הספירה בתרבויות עתיקות כמו סין ומצרים ומאוחר יותר היתה נפוצה באירופה ובאסיה
  עדיין משתמשים בזה לא מעט ברפואה אלטרנטיבית וסינית

 3. כוסות רוח קיימות המון זמן. לא משתמשים בחומר דביק אלא זורקים פנימה להבה קטנה וסוגרים. כשהלהבה נכבית, די מייד, הטמפרטורה צונחת, נפח האוויר קטן והעור נשאב חלקית לתוך הכוס.

  המכשיר שציינת מגדיל באופן מכאני את נפח הכוס ואז העור נמשך פנימה.

  1. חבל שאתם לא מכירים את הסיפור של הבייגל-מאכר. טיפוס דתי עם כריזמה מכאן ועד להודעה חדשה ועבד על כל ישראל.

 4. מנחם, הצילום שנתת הוא למתקן להרמת משאות, בלטות וכו' מה שנקרא lifting handles, לא לטיפול בגב. מעניין אם מישהו יודע את הקישור למה שמנחם התכוון

 5. נו. עכשיו יש משהו שמשותף לי ולפלפס… לי אישית זה לא עזר להקלה, אבל אני לא מתווכח עם אלפי שנות ניסיון

 6. טעות בידי כותב הפוסט הבייגל מאכער היה מוכר בייגעלך בתחנה המרכזית בחדרה יום אחד הוא נקרב למקרה שהגב נתפס לאחד מנהגי אגד לאחר שטופת על ידי הבייגל מאכער בהצלחה החל לקבל בביתו מטופלים מעולם הוא לא גבה כסף אולם המטופלים נדרשו לתרום (לשלשל) את עלות הטיפול לקופסה סגורה שהיתה מיועדת להעברה למגן דוד אדום אני משער כי היה הסדר בינו למגן דוד באשר לכוסות רוח אלה לא היו כוסות אלא בקבוקי קוקה קולה אשר קוצרו והוסבו לצורת כוס גדולה טיפולו לא היה מבוסס על כוסות רוח הטיפול בכוסות רוח היה טיפול משלים פגשתי מטופלים אשר ביקשו לפסוח על השלב הזה ונכחו הטיפול היה מבוסס על לחיצת אצבעות משני צידי החוליה בו זמנית וכך הוא עבר חוליה חוליה אשתו מלכה היתה עוזרת לו לא בטיפולים אלא בהגשה

כתיבת תגובה

סגירת תפריט