הטור המדעי: הכל נשאר במשפחה / מנחם לס

 

יותר מכל ספורט מקצועני אחד (מלבד כדורגל שלא היה חלק ב-SURVEY (סקר) , הכדורסל הוא עסק משפחתי. סליחה, אילן משפחתי.

ואן ג'נסן ואלכס מילר, במאמר שהופיע אתמול בעתון "וול סטריט ג'ורנל", מדווחים על סקר שערכו על קירבה משפחתית של שחקנים מקצוענים בכדורסל, פוטבול, ובייסבול, לאתלטים מפורסמים אחרים במשפחה. (חבל שלא כללו הוקי קרח במחקר כי אני מכיר משפחות שלמות ששיחקו NHL הוקי).

הם מציעים לקוראים לא ללכת רחוק יותר מאלופת ה-NBA הגולדן סטייט ששני שחקניה הטובים ביותר סטפן קרי וקליי ת'ומפסון הם בנים של שחקני NBA טובים מאד לשעבר, דל קרי ששיחק 16 שנים בליגה, ומיכאל ת'ומפסון, בחירת דראפט ראשונה של הבלייזרס, ואלוף פעמיים עם הלייקרס. לסטפן ישנו גם אח ב-NBA, סת', המשחק בסקרמנטו.

רגע, לא סיימנו עם האלופה: לגארד ברנדון ראש ישנם שני אחים ששיחקו  ב-NBA, ג'רון וקרים. לדריימונד גרין ישנו אח ששיחק בדיביזיה I במכללה, כמו לאנדרה איגודלה, ולשון ליבינגסטון ישנו דוד ששיחק בליגות בשבדיה וגרמניה.

הקירבה המשפחתית של שחקני NBA   לאתלטים מקצוענים אחרים אינה מיוחדת לגולדן סטייט. למעשה אין קבוצת NBA שאין לה שחקן אחד לפחות עם קירבה גנטית לאתלט(ית) מפורסם. ל-218 מתוך 447 שחקני NBA ישנה קירבה גנטית. זה כמעט חצי מהשחקנים.

כמובן שישנו  "גורם ההעדפה" הידוע בפסיכולוגיה: אם משפחתך חולה על בייסבול, כל וולד שנולד שומע ואוכל בייסבול עוד לפני שהוא מבין את פירוש המילה. כמובן שישנו גם גורם המיקום. אם אתה נער באזור מסויים במערב פנסילבניה, ישנו רק משחק אחד הקיים שם: פוטבול. ומאחר ומשפחות – והאילנות הצומחים מהן – נוטות לגור יותר קרוב מאשר יותר רחוק, ישנו סיכוי רב יותר שכל ילדי אילן יוחסין של משפחה יגורו באותו אזור.

קיים גם גורם "שמירת הלפיד". מישהו במשפחה עשה זאת 'ביג-טיים', הבאים אחריו מרגישים מין חובה להמשיך את השושלת.

במקרה של אבא-בן, המשך המסורת הוא אפילו גורם קובע יותר, והרבה מכך בגלל שהילד הולך עם אבא לאימונים ומשחקים מגיל אפס.

אבל כנראה שהקשר הגנטי הוא הקובע ביותר.

יריבת הווריורס עתה היא אוקלהומה סיטי ת'אנדר. שחקנה המפתיע סטיבן אדאמס הוא אחד מ-18 אחים ואחיות לאותו אב. אחותו היא אלופה אולימפית פעמיים בכדור ברזל.

בן קבוצתו קייל סינגלר הוא בן למשפחה שיצאו ממנה שחקני כדורסל, פוטבול, ובייסבול, כשהמפורסם ביניהם הוא האב אד, האול-אמריקן הידוע שהיה הקוורטרבק המצויין של אורגון סטייט, ורק פציעה קשה מנעה ממנו להיות קוורטרבק ב-NFL.

תנו מבט בטבלה: ל-105 שחקני NBA ישנם או היו אבות ששיחקו כדורסל לפחות ברמת NCAA! ל-27 היו או ישנן אמהות שחקניות WNBA אוNCAA ו-32 דודים או דודות. ל-118 ישנם אחים או בני דודים ששיחקו או משחקים NBA או NCAA, ול-39 ישנן אחיות או בנות דודות.

.

 

 

 

 

 

גם בפוטבול ובבייסבול ישנה קירבה משפחתית ברמה גבוהה הרבה יותר מאשר  מקרים רנדומלים  אבל ה-17.5% בפוטבול וה-14.5% בבייסבול נופלים בהרבה מה-48.8% בכדורסל.

כנראה שזה קשור לחשיבות הגובה בכדורסל. ממוצע הגובה של שחקן NBA הוא 1.97 מ',  שזה 23.5 ס"מ גבוה מהאמריקאי הממוצע.

 

לפי ג'ואל הירשהורן, מנהל מחלקת ה- GENETIC  RESEARCH ב-MIT הסיכוי שלשחקן בגובה 2.05 ישנן קרוב משפחה בסביבות 2 מטרים הוא גבוה, אבל עד לפני זמן לא רב  לא היתה דטה מספקת על בני משפחה. לפני שנה דטה הגיעה מ-300 מוסדות מחקר כדי לקבוע ביתר דיוק את היחסים בין גובה לגנים.

הדטה מכל המוסדות המשתתפים כללה אינפורמציה מ-250,000 אינדיבידואלים מכל רחבי העולם, ושם סקר המחקר נקרא

GENETIC INVESTIGATION OF ANTHROPOMETRIC TRAITS

המחקר גילה שאין ONE HEIGHT GENE (גן, גורם תורשתי, שניתן לקרוא לו "גובה"), אלא קומבינציה של גנים הקובעת כמה גבוה יהיה האדם. הרבה מהגנים באים מהאב או מהאם, או משניהם, אבל ישנם גנים שהם תוצאה של אתניות מסויימת. למשל, האתניות ההולנדית מורישה גנים שהם משפיעים על גובה עליון מאתניות ספרדית. מנהל המחקר הירשהורן מסביר זאת כך כשהוא משתמש בריק סמיתס (2.24 מ') כדוגמא: הוא כנראה ירש גנים מהורים גבוהים במיוחד, והוא גם בן לאתניות הולנדית.

הוא מסביר זאת כך:

.

. He may have had exceptionally tall parents. And even then, he probably inherited by chance a rare combination of "Dutch" genes that pushed him so far above the norm. “He must have hit the height lottery twice,” Hirschhorn said.

בכדורסל היחסים בין גובה הורים וילדיהם ידועים, אך לא מובנים. אחד מהסקאוטים המובילים, סטיבן הירשנברג מסביר את השפעת יחסי אב-בן כך:

“Every day, I become more convinced of the importance of genetic history,” he said. “You have to be a genetic freak—but that doesn’t just happen. They don’t just come out of nowhere. And if they do, they’re an anomaly.”

ישנה מספיק דטה על גבוהים "רגילים", שכמעט תמיד הורה או שניהם היו גבוהים. בד"כ בן בגובה 1.90 – 2.00 מטרים הוא בן של לפחות הורה אחד גבוה. מה שאין מספיק היא דטה על מקרים יוצאים מהכלל של גובה, כאלה הנמצאים ארבעה ויותר STANDARD DEVIATIONS (נדמה לי שבעברית התרגום הסטטיסטי הוא "סטייה נורמלית"), נניח גבוהים בגובה 2.15 מ' ומעלה.

הירשהורן אומר שאולי קיים גן מסויים שעדיין לא גילו שהוא לבדו תורם לך 15-20 ס"מ גובה::

“Nobody has looked at the genetics of the severe tall extremes,” Hirschhorn said. “There might be one single factor that gives you 6 or 8 inches all by itself.”

אבל כמובן שכדי להיות גבוה בלבד לא מספיק. חייבת להיות הסביבה המתאימה. ייתכן שגם גנים של "כישרון" עוברים בתורשה, אבל ברוב המקרים השחקנים שהם קרובי משפחה של שחקנים אחרים טוענים שההשפעה העיקרית היתה הסביבה, ולא תורשה:

For Knicks center Robin Lopez, the role his family has played in his NBA career is about more than merely the gift of genetics.

I think I’m incredibly fortunate to be 7 foot,” Lopez said. “But, looking back, I had such a wealth of resources from my Mom putting my older brothers in [basketball] leagues, connecting to the right people. If I’d been an only child, I don’t know if I would’ve made the league.”

 

מנחם לס

בעל האתר, הבוס הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 61 תגובות

 1. הכל נשאר במשפחה
  אגב כמעט ואין מקרים שאבא / בן היו סופרסטארים למרות הקרבה המשפחתית , הפער בין סטפן לסת ענק לדוגמא
  אני זוכר שאתגר הראשון שהשתתפתי היה אתגר בני משפחה שפרסמת , אולי כדאי להוסיף אותו לדור שלא ידע את הדוק

  1. גם אני לא זוכר מקרים של אב ובן שה-2 סופרסטרים.

   אולי קן נורטון האב (ששבר למוחמד עלי את הלסת וזכה בתואר האגרוף) וקן נורטון הבן (שהיה לא פחות חזק מאביו – רק בענף ספורט אחר. נורטון הבן זכה ב-3 סופרבולים, והשתתף ב-3 פרו בול כליינבקר)

   1. כפי שכתבתי למידן, כל שחקן NBA הוא יחיד במינו. ישנם רק 447 כאלה. עבורי מספיק לעשות את ה-NBA להסביר שהשחקן מיוחד במינו פיזית ומנטלית. אב ובן ששניהם הצליחו לעשות את ה-NBA, NFL, או MLB היא הוכחה מספקת לקשר משפחתי מיוחד במינו, ושוב – גינטי, סביבתי, או גם זה וגם זה, וכמה מזה וכמה מזה – זאת עדיין לא יודעים, אבל התחילו לאסוף דטה

   1. אני חושב שבתו של מוחמד עלי היתה אף היא אלופה באגרוף.

    בהוקי??? 6 אחים (!!!) כולם שיחקו ב-NHL. לא מובן בכלל: (אני זכיתי להיות עם שניים מהם באיילנדרס המהוללת שהיתה אז הדיינסטי מס' 1 בספורט):

    The Sutter family has had the largest number of family members – nine – play, coach and manage in the NHL. The original six brothers (Brent, Brian, Darryl, Duane, Rich, and Ron) and three of their sons (cousins Brandon, Brett, and Brody) result in multiple brother/father-son/uncle-nephew/cousin combinations. This could eventually include other son/cousin/nephew, Luke, a recent (2012) NHL draft pick

   1. עצם העובדה שאב-בן הצליחו להגיע ל-NBA מספיקה להוכיח שישנו קשר משפחתי חשוב ביותר שמשפיע. כמה זה גינטי וכמה זה סביבתי,זה כבר למדענים לחקור

  2. מידן, עצם העובדה שאתה משחק ב-NBA עושה אותך סופר סטאר. ישנם בליגה רק 447. מיליארד שאינם שם מנסים ולא מצליחים

   1. מסכים
    הפוסט מצויין פשוט אנקדוטה אבא כוכב לא מבטיח בן כוכב ולהיפך ( סטפן קארי, קובי בריאנט וויגנס הם דוגמאות טובות )

 2. מנחם זו כתבה מעניינת מאוד. מעניינת אותי ההשוואה עם אוכלוסיה אקראית כללית ולכמה אנשים בה יש קשר משפחתי לשחקני נב"א. אנחש שלדי הרבה אם כי כמובן לא 50%. זה קצת כמו המשחק שעושים בכיתה של 30 ילדים ולהפתעת הכל מסתבר שבהרבה פעמים מוצאים שני ילדים שנולדו באותו תאריך. מה שכן מאלף הוא העובדה שבנב"א יש הרבה יותר קרובי משפחה מאשר בפוטבול (בייסבול נסמך הרבה פחות על אתלטיות).

   1. נכון וזה מה שנאמר בכתבה. אבל עדיין אותי זה הפתיע כי זה אומר שאוכלוסית הגבוהים הרלוונטית לא כזאת גדולה

  1. הקטע עם ימי ההולדת משעשע, במיוחד כי עד כמה שאני זוכר, בכיתה של 30 ילדים יש סיכוי של מעל 50% שיהיו שניים עם אותו יום הולדת.
   ובקשר לגבוהים – 17% מהגבוהים מעל 7 רגל הם שחקני כדורסל ב-NBA. בקרב הגמדים בסביבות ה-2 מטר – 0.07%.

 3. גם בישראל ישנם מספיק ספורי אב ובן (אולי האב שפיגל ובנו היו המוצלחים ביותר). שעייה וחיים זלזר. אלי ויונה פוקס. האחים בן דור מפ"ת, האחים שרעבי, וזה רק משנות ה-50 וה-60. מאז היו עוד המון.

  1. בארץ יש לא מעט דוגמאות
   אורי ותני כהן מינץ
   דוד ובני טבק
   מוסא ומוטי ושון דניאל
   צינגה ואמיר שלח
   אורי מלמיליאן ואבירם ברוכיאן ( דוד ואחיין )
   ויקי ועומר פרץ
   אבי ותמיר כהן
   שון וג׳ו דאוסון
   אופיר וטל בן חיים

 4. מאוד מעניין מנחם. אוסיף נקודה נוספת שקשורה לכדורסל סביבה וגנטיקה. היכולת להרגיש טוב בגוף שלך. הרבה ילדים שגבוהים בצורה אבנורמאלית מסביבתם וביתם מרגישים מוזרות ואי נוחות בממדיהם. הם נוטים ללכת שפוף ולהצניע את גובהם. למשפחות מאוד גבוהות זה פחות קורה. זה גם בולט בארצינו הנמוכה ששבו כל שחקן שגבוה בצורה יוצאת דופן מיד הופך למעין סנטר נפיל שלא צריך להתאמץ או לפתח משחק עד שהוא מגיע לגילאי הנוער.

  דוגמא בולטת לזה ראיתי שבוע שעבר כשראיתי בגודל טבעי את דרגן בנדר במשחק של מכבי. הוא 216 אמיתי (לדעתי יהפכו אות ל2"7 בnba ) אתלט מצויין שרץ נע וקופץ כאילו היה מטר תשעים. אין לו רגע שהוא עומד שפוף או מקטין את עצמו כשהוא מדבר עם אחרים.

 5. קנדיס ואנתוני פארקר. אחת סופרסטארית בארה"ב והשני סופרסטאר באירופה עם קריירה לא רעה בכלל בNBA.

  אביו של ג'ואקים נואה היה טניסאי מצוין שדורג במקום השלישי בעולם בשיאו

 6. ל ג'ון ג'ונס (אחד מהאתלטים והאלופים הכי גדולים של ענף ה MMAׂׂ) יש אחים ב NFL.

 7. אין שום דבר מפתיע במחקר הזה. ברור שצאצאים למשפחות של ספורטאים תהיה נטיה חזקה לעסוק בספורט בעצמם (כי זה הדבר שהם גדלים איתו בבית וכי אם האבא או האמא או האח/אחות מאד מצליחים הם ירצו לחקות את ההצלחה), וכמובן שבכדורסל שכיחות קרובי המשפחה שהם שחקנים ברמות הגבוהות גדולה יותר בגלל אלמנט הגובה שהוא גנטי. בן של כדורגלן צריך להתמודד מול כלל האוכלוסיה בעוד שבן של כדורסלן מתמודד מול חלק קטן של האוכלוסיה כי היתר נמוכים מדי מכדי לשחק ברמות הגבוהות.

 8. כתבה מצוינת. אני חושב שכולנו ניחשנו שיש הרבה קרובי משפחה בNBA (לי זה מרגיש שהייתה עלייה גדולה בנושא הזה ב5 השנים האחרונות) ושזה בגלל מוטיב הגובה, שחשוב יותר מבענפי ספורט אחרים. אבל המספר 48.8% הוא מספר באמת מדהים שלא ציפיתי שיהיה כזה גבוה.

 9. אין כמו הסיפור של איציק זוהר ואביבי זוהר וזה שהתחזה לאביבי זוהר….האם יש בעולם עוד אח מדומה כזה?
  פטנט ישראלי כחול לבן

 10. איך שכחתי את ניק דיאז (בזמנו לוחם ה MMA האהוב עלי) ואחיו הפחות מוכשר נייט דיאז שפירק בקרב האחרון את קונור מקרגור שהחליט ברוב טיפשותו לקפוץ 2 קטגוריות משקל.

  "תזמון מנצח מהירות, דיוק מנצח כוח" – כנראה עד גבול מסוים…

  1. וכמובן שניי אלופיי העולם באגרוף במשקל כבד האחים קלצ'נקו היחידם שהיו אלופיי עולם יחד בפדרציות שונות .

 11. איך השמטתם את המלך, והכוונה לא לגילי ארגוב –
  mj הוא אבא של ג'ימי באטלר, למי שלא ידע.

  (ואם תגידו שזה לא אמיתי – אז מה, גם סטף לא אמיתי. ואני לגמרי מאמין בו).

 12. יש בן כוכב ואב כוכב דינו מנגין האגדי שזכה בכל תואר אפשרי ובכמויות ובנו אנדראה מנגין זכה באליפות אירופה עם איטליה והיה כוכב יורוליג וכוכב נבחרת איטליה ולמעשה היה צריך להגיע לNBA והיה מוכשר מאביו אבל דינו היה פשוט קרנף .

  ויש את ………..האחים גאסול שניי אחים שנייהם כוכבים האחד בהתקפה והשני בהגנה .

  היו התאומים גרנט והתאומים מפניקס שנפרדו וגם האחים פלאמלי בNBA
  וגם האחים רייס שנייהם שחקניי נבחרת ספרד מובילים שזכו בתארים בנבחרת .
  וכמובן לסיום משום מה לא הזכרתם …………………..יאניק נואה כוכב טניס טופ 10 וזוכה רולאן גארוס ובנו שחקן ההגנה וכוכב בשיקאגו בולס ג'ואקים נואה .

כתיבת תגובה

סגירת תפריט