הסיבוב הראשון-קווים לדמותו/ינון יבור

על רקע חד הצדדיות שמסתמנת בסיבוב הראשון במערב, עוד לפני שריקת הפתיחה לפלייאוף, חשבתי לבדוק במספרים עד כמה הסיבוב הזה יהיה במעמד צד אחד, ואיפה זה יעמוד מול סיבובים ראשונים בשנים הקודמות. מנחם כתב לא מזמן על הסיבוב הראשון בפלייאוף לפני שנתיים, שהיה לכל הדעות אחד הגדולים אי פעם, עם 3 סדרות במערב שהלכו למשחק שביעי, פלוס אחת שהסתיימה בבאזר ביטר במשחק השישי. אז השנה כנראה שלא נקבל כזו מנה, אבל האם נהיה מעל או מתחת לממוצע? ואם להיות ריאליים – האם המערב השנה ישבור שיאים להכי מעט משחקי פלייאוף בסיבוב ראשון?

מה למעשה נבדק? בכל סידרה המנצחת מגיעה ל-4 ניצחונות, ולכן זה לא חכם סתם לספור מספר משחקים בסיבוב הראשון, שכן אולי קשה יותר להסביר חד צדדיות בהבדל שבין 23 ל-26 משחקים לקונפרנס. יותר הגיוני לבדוק כמה משחקים ניצחו מפסידות הסדרות, כי כאן יש מספר שהמינימום שלו הוא אפס והמקסימום הוא 12 (לכל קונפרנס), ולכן המספר הזה – בין 0 ל-12, או בין 0 ל-24 – ייתן את המידה של חד הצדדיות בסיבוב הראשון של אותו קונפרנס, או של כל הליגה. בנוסף, מכיוון שרק מפלייאוף 2003 התחילו לשחק בסיבוב הראשון הטוב מ-7, ניקח סטטיסטיקה רק משנה זו. התוצאות מופיעות בטבלה הבאה:

Screenshot_2

ניתן לראות שהסיבוב הראשון בפלייאוף 2014 היה באמת חריג, בטח במערב, שם שוחקו 11 מתוך 12 משחקים אפשריים (92%). גם בסך הכל זוהי השנה הפוריה ביותר עם 18 משחקים מתוך 24 (75%), כשקצת מאחור יש את 2003 עם 17 משחקים. בגזרת השנים השחונות בולט פלייאוף 2004 עם סך הכל 7 משחקים מתוך 24 אפשריים בסיבוב הראשון (29%), כשבמערב 3 מ-12 באותה שנה (25%). המזרח ב-2007 מהווה גם כן סוג של אנומליה קיצונית עם רק שני משחקים מתוך 12 אפשריים בסיבוב הראשון – 17% בלבד (שניהם ע"י הרפטורס שדורגו 3 באותה עונה וניגפו ע"י הנטס. השאר – מיאמי, וושינגטון ואורלנדו חטפו סוויפ).

בהסתכלות כוללת על הממוצע אנחנו רואים, שלא מפתיע, התכנסות לממוצע של 6 משחקים לכל קונפרנס, שזה 50% מהמשחקים האפשריים (אמרנו כבר ממוצע?). בכל זאת – נראה שהמערב קצת צמוד יותר עם ממוצע של שליש משחק יותר לשנה.

המשך בדיקה נעשה גם לשנים 1984-2002, שם הסיבוב הראשון שוחק בשיטת הטוב מ-5, ולכן מספר הניצחונות של מפסידות הסיבוב הראשון בכל שנה יכול לנוע בין 0 ל-8 בכל אזור. לא בדקתי שנים מוקדמות יותר שכן רק מ-1984 התחילו לשחק 4 סדרות בסיבוב הראשון בכל אזור. טבלה 2 מרכזת את הנתונים עבור שנים אלו:

Screenshot_1

גם בשנים אלו נראה שיש סיבובים שמגיעים כמעט למקסימום האפשרי בכל אזור (7 מתוך 8, 87.5%), ובולטת שנת 1984 בה שוחקו 81% מהמשחקים האפשריים בסיבוב הראשון (13 מתוך 16, בנוסף ל-3 הניצחונות של כל קבוצה שהעפילה סיבוב). המעניין בשנה זו הוא שכל הסדרות מלבד שתיים הגיעו למשחק חמישי ומכריע. היחידות שלא נזקקו לכך היו הפיינליסטיות של אותה שנה, הסלטיקס שניצחו 1:3 את וושינגטון והלייקרס שטיאטאו את הקינגס. מעניין לראות שבסיבוב הראשון של 1989 במערב רק קבוצה אחת נמנעה מסוויפ ולקחה משחק בודד – מדובר ביוסטון שדורגה חמישית ולקחה משחק מסיאטל. גם בפורמט הזה נראה שהקונפרנסים מתקבצים סביב הממוצע של 50%, כשכאן המערב והמזרח זהים לחלוטין באורכי הסדרות.

בהסתכלות על כלל השנים נראה שמאז המעבר לפורמט הטוב מ-7, קשה יותר להתקרב לסיבוב ראשון "כמעט מושלם" – כאשר רק במערב ב-2014 ראינו זאת, לעומת ארבעה מופעים כאלו בתקופת "הטוב מ-5". הממוצע נשמר פחות או יותר זהה, ואין כמעט הבדל בין הקונפרנסים בהסתכלות היסטורית. האם ההפרש הקטן בין המערב למזרח ייסגר השנה (ארבעה משחקים סך הכל)? האם המערב יצליח לשבור או להשוות את השיא השלילי של המזרח מ-2007 בתקופת הטוב מ-7, או השיא ה"כללי" של המערב מ-1989? כל זאת ועוד – בסוף הסיבוב הראשון.

רועי ויינברג

עורך הופס. אוהב את מיאמי וגבוהים שמוסרים מעל 4 אסיסטים במשחק.

לפוסט הזה יש 18 תגובות

 1. תודה רבה!

  צריך להזכיר שאחרי הסיבוב הראשון המדהים ב-2014, ההמשך היה קצת מאכזב.
  (חוץ מלאוהדי הספרס…)
  אולי השנה נקבל את עיקר המתח בסיבובים משמעותיים יותר.

 2. צריך לזכור שהעונה היו רק שני משחקים בכל סדרה בינתיים. הסיבה העיקרית לתחושת ה"מתי מתחיל כבר הפלייאוף?" היא ההפרש הגדול במרבית המשחקים.כמובן שכל זה יכול להשתנות ברגע.

 3. ינון תודה רבה.לצערי על כל הבזזז על העונה האחרונה הפליאוף צפוי וכתבתי על כך.
  יהיה דובדבן גדול בגמר המערב….כל היתר מצה😕

 4. זה מעניין מאוד!
  עד עכשיו במערב יש ניצחון אחד למפסידים העתידיות לבוא. שיא שיכול להישבר למרות שלדעתי פורטלנד ינצחו משחק אחד או שניים.
  שנת 1014 היא לא פחות ממטורפת! 11/12 זה לא ייאמן!
  אשמח לכתבה כזאת כל סיבוב עד הגמר.

 5. מבחינתי אין בעיה שהסיבוב הראשון יגמר מהר היסטורית.
  זבנג וגמרנו.

  השנה יכלו בכיף להחזיר חד פעמית את שיטת הטוב מחמישה משחקים בסיבוב הראשון. מה שנקרא, לזרז תהליכים.

 6. תודה ינון, רק עכשיו קראתי. בדיוק בשביל זה עושים את הפסקת המחצית. מצאת זוית מאוד מעניינת. בינתיים יוסטון ניצחה את ג"ס בדרך לגרור אותה למשחק מס' 7 "ולהרוס" את הסיבוב הראשון המהיר.
  🙂
  מעניין גם לראות בכמה משחקים היו הארכה או בכמה סדרות היה משחק מס' 7, כאינדיקציה נוספת למתח/עניין.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט