על מהויותיו של הספורט – גודל הסגל (24)

סגל

על מהויותיו של הספורט –  גודל הסגל (חלק עשרים וארבעה) / מולי

"אמנות פירושה לדעת מתי מסתיים ה-'פחות מדי' ומתי מתחיל ה-'יותר מדי'". מולי

ומה עניין אמנות לספורט, תשאלו, אז בכל מה שקשור לגודל הסגל בספורט, ואני מדבר על כל סוג סגל שהוא, המשפט הזה תופס בהחלט: האלמנט החשוב ביותר לדעתי הוא גודל הסגל.

אך על איזה "סגל" אנו מדברים? רק על סגל של קבוצה? קבוצת כדורגל, קריקט, הוקי או כדורסל? לא ולא. אנו מדברים לגבי כל יחידה ספורטיבית על כלל הסגל המעורב בה: הסגל הספורטיבי, סגל האימון והייעוץ, הסגל האדמיניסטרטיבי וסגל ההנהלה.

גם ברמת הספורטאי הבודד גודל הסגל והרכבו מהווים לעתים את ההבדל בין הישג וכישלון, וניתן לומר שלעתים , לסגל המלווה את הספורטאי הבודד, חשיבות רבה אפילו יותר מאשר בקבוצה. טניסאים, לדוגמה, נוסעים בעולם מטורניר לטורניר, מבלים שעות בבתי מלון, אימונים ומשחקים. ישנם כאלו שמחוסר ברירה ואמצעים כלכליים נוסעים לבדם ללא סגל, אך אלו שכן יש להם סגל, מוצאים עצמם לעתים עשרים וארבע שעות ביממה עם הסגל שלהם: מאמן, מנהל ולעיתים עוד בעלי תפקידים.

אנשי הסגל של ספורטאי בודד מחויבים בראש ובראשונה בנאמנות לספורטאי ועליהם להסתדר עימו ברמה האישית מעבר לתפקידם לשפר אותו ברמה המקצועית. האחד תלוי בשני. נאמנות זו היא הסיבה שלעתים קרובות חברי הסגל הניהולי הם אכן בני משפחה.

גם חברי הסגל שאינן משפחה הופכים לחברים, ולכמעט משפחה מעבר לתפקיד המקצועי,   ואם מספרים על נסיעה ארוכה לחו"ל שהיא בודקת ושוברת חברויות, אז מה נאמר על סגלים מקצועיים?  החברות והמשפחתיות  יכולות גם לפגום בשיפוט המקצועי ולמנוע מהמאמן מלהניע את הספורטאי להגיע למלוא יכולתו.

מטרתו של הסגל, הן של הספורטאי הבודד והן של קבוצה, היא לאפשר לספורטאים להגיע לשיאם בזמן התחרות. לשם כך מנסים לאפשר לספורטאים "ראש נקי" ממנהלות (תפקיד הסגל האדמיניסטרטיבי), מנסים לשפר את יכולתם הגופנית והספורטיבית (סגל האימון), מנסים לאפשר להם לדעת מראש מול מה הם עומדים (סגל הסקאוטרים שהוא לעתים חלק מסגל האימון), למנוע מהם להיפצע ולטפל בהם במידה ונפצעים (סגל הרפואה).

לכל אחד מהגורמים השונים במלווים את הספורטאי/ם ישנן יכולות שאמורות לתרום לספורטאים, אך חשוב שכולם יעבדו בהרמוניה. חשוב שתחומי האחריות יהיו ברורים, חשוב שההיררכיה בין האנשים בתוך כל סגל, ובין הסגלים תהיה ברורה לכל וידועה מראש, וחשוב שגם שיהיה גיבוי חלקי בין הסגלים השונים כך שבמידה ומשהו יקרה, יהיה בנמצא גיבוי לפעולותיו של מי מחברי הסגל המסייע שלא מסוגל לבצע אותם.

ועדיין, איני בטוח שבכל מה ששיך לסגל המסייע ריבוי אנשים הוא דבר טוב. ככל שיש יותר אנשים יש פוטנציאל חיכוך גבוה יותר ו

וכך אנו מגיעים לסוגיות הקשורות לסגל של קבוצה. המטרה אמורה להיות שתהיה לך את הקבוצה הטובה ביותר שאפשר, אך מהי בעצם הטובה ביותר? הא זה אומר שעליך להביא לקבוצתך האידיאלית את הטובים ביותר בכל תפקיד? האם עליך להביא כמחליפים לכל תפקיד גם את הטובים ביותר? האם מספיקים לך שני שחקנים בכל תפקיד או שאתה זקוק לשלושה? לארבעה?

הבעיה היא שקבוצה היא ישות המורכבת מאינדיבידואלים שלכל אחד מהם רצונות וצרכים משלו. אני למשל ממש לא בטוח שקבוצה שתורכב מתרייסר בעלי אופי כזה של מייקל ג'ורדן, היתה מסוגלת להחזיק מעמד יחד משך עונה שלמה. בהחלט הגיוני לי שבמעמד קצר יחסית נוסח אולימפיאדה (וגם זה רק בפעם הראשונה) אוסף המצטיינים השואפים להיות הטובים מכולם יהיה מוכן לוותר על חלק מדרישותיו למען השגת המטרה, אך בעונה שלמה? תשכחו מזה!

ואיך עליך להתמודד עם משברים נוסח פציעות, הרחקות או מרעין בישן אחרים? האם עליך להחזיק גיבוי ברמה הגבוהה ביותר שניתן, או שעליך להביא מישהו ש"ידע את מקומו" בהיררכיה הקבוצתית?   ובאותו הקשר: אם בכלל עליך ליצור היררכיה קבוצתית?

לכל אחראי על קבוצה, כמובן, יש תשובות משלו. התשובה מושפעת בבירור מאלמנטים נוסח עומס המשחקים הפוטנציאלי המתוכנן לעונה, מהן השאיפות המתוכננות לעונה? מה גודל התקציב הכספי העומד לרשות הקבוצה בעונה? ומיהם הספורטאים שניתן לרכוש.

ישנם גם מקרים בהם ההחלטה על כמות ומידת ההצטיינות של השחקנים יהיו שונים מתפקיד לתפקיד. שוער כדורגל נחשב לרוב כתפקיד הדורש ביטחון ולכן המדרג בו ברור, ואולם בשנה האחרונה אנו רואים נטייה להתחיל להביא מספר שוערים מצטיינים שיתחרו על עמדת השוער. שום עמדה אינה "מקודשת", ואפילו בסגל האימון היו לנו כאן במדינה את שניאור וגרונדמן שאימנו יחד את נבחרת ישראל בכדורגל.

לדעתי האישית גודל הסגל בקבוצות פחות משנה. צריך כמובן את המינימום ההכרחי בהתאם לצרכים, אך לטעמי האישי הרבה יותר חשובה האישיות של הספורטאים שנבחרו להיות יחד, ובמיוחד חשובה האישיות של מי שיהיה מנהיג הקבוצה. עליו לקבל על עצמו הן האחריות והן את הסמכויות להוסיף ולהחזיר מסגל הקבוצה ספורטאים כרצונו כאשר האלמנט החשוב ביותר שיש לשמור עליו בכל מערכי הסגל השונים הוא ההרמוניה.

ללא הרמוניה, קבוצתיות ומנהיגות ברורה, שום קבוצה לא תימנע ממשברים, שום קבוצה לא תתגבר על המשברים ושום קבוצה, יהא הסגל שלה טוב ככל שיהיה, לא תגיע להישגים.

מולי

איש של מילים: כותב סדרתי, עורך, מתרגם ופילוסוף של ספורט. אפשר לראות חלק ממה שפרסמתי כולל קישורים ליומן הקורונה ורשימת פרסומים כמו "על ספורט ומהויותיו", "מסע בעקבות אוהדים", "ליקוטי ספורט" ו- "בלוז של תקוות ומורדות - סיפורי קבוצת הניו אורלינס פליקנס 2015-2017" ורבים אחרים... באתר: https://hamuli4u.wixsite.com/muli4u

לפוסט הזה יש 10 תגובות

 1. יש לי הרגשה שמימד הריבים וחוסר התקשורת בין אנשי הסגל משפיעה הרבה יותר ממה שמקובל לחשוב.
  כי אי אפשר למדוד את זה
  לא מדברים על זה
  בד"כ יש "מה העניינים ?" – "הכל בסדר"

  🙂

 2. אני אתייחס רק לסגל שחקנים ולא למעטפת ואז יש דוגמא שבגלל היותה יוצאת דופן היא מעידה על הכלל.הכלל שאני מדבר עליו זה שאתה חייב סגל שחקנים גדול במידה ואתה מעוניין להשתתף בכמה מסגרות למשל הליגה וליגת האלופות בכדורגל,יחד עם זאת אתלטיקו מדריד הוכיחה שנה שעברה בדיוק את הסיכום שלך,הסגל שלה לא היה גדול ובכל זאת היא זכתה באליפות ספרד והייתה רחוקה דקה או שתיים מזכייה גם בליגת האלופות העניין שזה היוצא מהכלל שמעיד על הכלל וברוב המקרים אם אין לך סגל גדול אתה תיפול באחת מהמסגרות

   1. בדרך כלל מה שקורה זה שקבוצה נופלת בשלב הבתים(קבוצה ללא סגל גדול) ויותר גרוע מזה מתרסקת בליגה,בראש עולות לי כרגע ספרדיות כמו ריאל סוסיאדד וויאריאל והיו עוד קבוצות.

 3. הייתי מבחין בין הסגל המסייע לקבוצה, של אנשי מקצוע כגון פיסיותרפיסטים וכ"ו, שהוא מוגבל רק ע"י תקציב, לבין סגל השחקנים, שהוא מוגבל גל ע"י חוקים רבים. בנב"א ישנם הרבה עוזרי מאמן ובליגה ב' המאמן הוא גם שחקן . . .
  ככל שהסגל גדול יותר כך צריכים היררכיה יותר ברורה וחוקים יותר קשיחים, מה שלא כל כך עובד בארץ.
  פיני גרדון וגודס השנה – זה הולך להיות משעשע.

   1. ספר לי על זה. אצלנו בקיבוץ בליגה ב' בואכה ליגה ג' ה"מאמן" היה מכניס את עצמו כל הזמן גם כששיחק גרוע. פתאום היית רואה שחקן אחר מתעצבן, צועק משהו, עולה על האופניים והולך הביתה.

 4. גודל הסגל משמעותי לקבוצות גדולות שרצות על כל התארים
  קבוצה קטנה , סגל קצר= עקב אכילס
  סגל רחב מידי הוא מתכון לאסון
  בסופו של יום וברגעי האמת ( כדורסל הסגל יורד ל 8 שחרני רוטציה , כדורגל 12-13 , בפליי אוף של ליגת הבייסבול הרוטציה של המגישים הפותחים יורדת מ 5 ל 4 ועיתים אף 3 בלבד)

כתיבת תגובה

סגירת תפריט