מיהו קוואי לנארד? – טים בונטמפס / תרגום Smiley

מיהו קוואי לנארד? – טים בונטמפס / תרגום Smiley

מיהו קוואי לנארד?

יוני 9, 2019
טים בונטמפס / ESPN
מאמר מקורי: https://www.espn.com/nba/story/_/id/26930463/who-kawhi-leonard

פראן פרסצ'ילה הגיע ב-2008 למחנה פיתוח היכולות של פול פירס שנערך בתיכון מאטר דיי בסנטה אנה, קליפורניה, מחכה להתרשם.

"היו לנו איזה 25 ילדים שם", אמר פרסצ'ילה, אנליסט עבור ESPN ומאמן מכללות בעברו, "ואני לא רוצה להסתכל על הרשימה של הילדים ולראות היכן הם מדורגים. אני הולך לאמן את הילדים בתרגילים – יש לנו אימון של שעתיים – ולאחר האימון הראשון,ולנסות להחליט במוחי מי מסוגל לשחק, ומי יותר טוב ממי, או משהו כזה".

כשזה במחשבותיו, פרסצ'ילה שם את 25 משחקני התיכונים הכי טובים במדינה בעמדת הכנף בקצב שלהם. ולא לקח זמן רב עד שאחד מהם התבלט מעל השאר.

"לאחר הבוקר הראשון, הילד הזה תמיד היה בראש השורה", פרסצ'ילה סיפר. "הוא מעולם לא אמר דבר בתרגילים, אבל הוא היה מתחרה אכזרי. כאשר שאלתי לגביו, הם אמרו שמדובר בילד מקומי מאיילנד אמפייר [מחוז המתחיל בערך 40 מייל מזרחה מהדאונטאון של לוס אנג'לס], ורצינו לתת לו הזדמנות".

"הוא התחרה בכל שלושת הימים ולא אמר מילה. אני לא זוכר איזושהי שיחה איתו. … אני בכלל לא זוכר איך נשמע הקול שלו בזמן ההוא".

יותר מעשור לאחר מכן, עדיין נשאלת השאלה: מיהו קוואי לנארד?

Image may contain: 2 people, people playing sport, shoes and basketball court
קוואי לנארד היה מדורג במקום ה-48 בגיוסים של כיתת 2009, ושיחק שתי עונות בסן דייגו סטייט.

קוואי לנארד הוא איש של מעט מילים.

מאמניו בסן דייגו סטייט למדו זאת מהר מאוד כאשר הם ניסו לגייס אותו – והתקשו לקבל ממנו שיחות חזרה לשיחות הטלפון שלהם.

"הוא היה בחור שכיף לדבר איתו", סיפר ג'סטין יוטסון, אחד מעוזרי המאמנים בצוות של סטיב פישר שהיה במשימה של גיוס לנארד. "אבל זה פשוט לא היה קל להשיג אותו".

"ברגע שהיית משיג אותו, הוא היה מרתק, בשיחות שלו איתך. אבל אתה פשוט היית צריך להתמיד".

יוטסון, עכשיו המאמן הראשי של פרנסו סטייט, היה באופן קבוע נכנס למכוניתו ונוסע בערך 100 מייל צפונה מסן דייגו לתיכון מרטין לותר קינג בריברסייד, קליפורניה, כדי לצפות את לנארד מתאמן ומשחק.

בסופו של דבר, כאשר כוכבו של לנארד החל לזרוח – הוא נבחר להיות מר כדורסל של קליפורניה לאחר עונת הסניור שלו – בתי ספר רציניים החלו להתקשר.

"אני חושב שהוא חשב שאנחנו כנים שמה שאמרנו והדרך בה התנהגנו", יוטסון אמר.

"זה מאוד פשוט. הוא רצה לנצח במשחקי כדורסל, ולעבוד קשה. הוא היה בחור נאמן, ואני חושב שזה היה חשוב עבורו שאנחנו היינו כנים".

לנארד אפילו הדגיש זאת יותר.

"תמיד חשבתי, אפילו כאשר רק גדלתי, ללכת עם האנשים שאוהבים אותך הכי הרבה", הוא אמר. "אל תלך אל מישהו שלא רוצה אותך".

"סן דייגו סטייט גייסו אותי, ואחד מחברי היה שם, בנוסף, ככה שזה היה חלק גדול מזה שהלכתי לשם. והצורה בה הם התמידו והיו בסביבה, זה היה הרבה יותר טוב. … רציתי ללכת לבית ספר שאוהב אותי".

לנארד גם רצה ללכת לבית ספר המספק לו את הדרך לרמה הבאה. במהלך שנת הסניור של לנארד בתיכון, באצטקים שיחק שחקן כנף בשנת הסניור שלו בשם לורנזו וויד, שדובר עליו כפוטנציאל בחירת סיבוב שני אפשרית ב-NBA.

למרות שוויד בסופו של דבר לא נבחר בדראפט, זאת הייתה הוכחה מספקת עבור לנארד שבית הספר יתן לו הזדמנות אמיתית כדי לרדוף אחר חלומותיו השאפתניים.

"ידעתי שאפשר ללכת ל-NBA מבית הספר  הזה, וזה כל מה שרציתי", לנארד סיפר. "ללכת לבית ספר שבו יכולתי לשחק מיד, להראות את הכישרון שלי ולהיות מסוגל לזה שמגלי הכישרונות יצפו בי".

Image may contain: one or more people, people playing sport and basketball court
קוואי לנארד החל להאמין שהוא יכול להגיע ל-NBA כאשר היה בשנת הג'וניור שלו בתיכון.

קוואי לנארד הוא בחור עם מטרה אחת.

זה העיקרון הבסיסי היחיד שהניע אותו מאז התיכון: אף פעם לא יאשימו אותו בכך שהוא לא עובד מספיק קשה.

"תמיד נהגתי לעבוד גם מחוץ למשחקים, לצפות במשחקים, לנסות ולעבוד על המהלכים שלי", לנארד סיפר ל-ESPN. "הייתי בכיתה ט' או י', [והשחקנים האחרים] היו סניורים, והם ניסו ללכת לדיביזיה ה-I. אבל הם החלו לעבוד מאוחר מדי, ככה שהם בסופו של דבר הלכו לדיביזיה ה-2. אני פשוט אף פעם לא רציתי להיות במצב הקשה הזה, כאשר אני מצליח להתקדם רק ברגע האחרון".

זאת לא הייתה הבעיה עבור לנארד, שבסופו של דבר החל לחשוב על מטרות גדולות יותר מאשר כדורסל בדיביזיה ה-I . בזמן שהוא היה בשנת הג'וניור שלו בתיכון, לנארד היה מספיק בטוח שהוא יכול בסופו של דבר לשחק ב-NBA.

"הייתי מעל 2 מטר, יכולתי לקלוע את הזריקות, ולא שיחקתי בפוסט רק בגלל שהייתי גדול", לנארד אמר, כשהוא משחיז את כישוריו באותה התקופה.

ובכל אותו הזמן, הוא סקר  את התחרות מסביבו כדי לראות כיצד למדוד את עצמו. כאשר הוא התכונן לשנת הסניור שלו, פרוספקט מבטיח אחר מתיכון יריב, מלקולם לי, התכונן להתחיל את קריירת המכללות שלו ב-UCLA.

"הוא היה טוב ממני באותה התקופה", לנארד אמר. "אבל פשט ידעתי זאת, שאם אעבוד, אני יכול להגיע לשם".

ובין אלה שהכירו את לנארד הכי טוב, אף פעם לא היה ספק שהוא ישקיע את כולו בעבודה.

"[הוא היה] בעל משמעת עצמית", סיפר קלינט פארקס, מאמנו הוותיק של לנארד. "אף פעם לא היית צריך להיות ככה, 'היי, אתה צריך להיות באולם. האם זה חשוב [עבורך]?' מעולם לא הייתי צריך לומר זאת. אני לא יודע אם מישהו אחר היה צריך, אבל איני יכול לדמיין את זה. שום דבר לא היה לפני הרצון להשתפר".

לנארד תמיד הסתכל על השלב הבא של התחרות. המחנה של פול פירס שם דרכו הצטלבה עם זו של פרסצ'ילה הציע לו הזדמנות יחידה כדי להפריד את עצמו מהעדר. משמעות הסגל הקטן של המתמודדים היה שכולם הולכים להסתכל והדבר יכריח אותם לצפות כיצד כל אחד מופיע".

"זה היה טוב, רק להיות מסוגל להיות מול מגלי הכישרונות של ה-NBA שהיו מסוגלים לראות את טיב המשחק שלך", לנארד סיפר ל-ESPN. "לא היו שם 100 שחקנים, ככה שהם באמת היו יכולים לראות אותך משחק, ולראות כיצד אתה משחק מול השחקנים הטובים ביותר".

עבור לנארד, השחקנים האחרים האלה היו כוכבים מקומיים אחרים שהיוו מדד עבורו. היה שם את לי, היריב המקומי אותו לנארד סימן כמדד שעליו לרדוף אחריו. אותו הדבר עבור ג'יימס הארדן, עוד תוצר של דרום קליפורניה שיבחר במקום ה-3 בדרפאט ה-NBA בשנת 2009. תחילה, למרות הכל, מטרותיו של לנארד היו צנועות יותר מאשר לשכפל את צמיחתו של הארדן.

"אני תמיד הסתכלתי על הבחור האחרון בסוף הספסל, וחשבתי שאני יכול להיות טוב יותר ממנו", לנארד אמר. "תמיד חשבתי שיש לי סיכוי".

אחרים, למשל, ידעו שלנארד יכול להיות יותר מזה.

"הוא היה שחקן NBA כאשר הוא היה שחקן שנה ראשונה במכללה", אמר טרבור אריזה ל-ESPN.

See the source image
קוואי לנארד וטרבור אריזה נפגשו לראשונה לפני בערך עשור, כאשר לנארד היה במכללה.

קוואי לנארד לא מפחד לבחון את עצמו מול הטובים ביותר.

כאשר הוא התאמן בסן דייגו סטייט ב-2010, בין שנתו הראשונה לשנייה, הוא הצליח להחליף מילים עם אריזה – שאז כבר ביסס את עצמו כשחקן NBA, וכבר הייתה באמתחתו זכייה בתואר עם הלוס אנג'לס לייקרס – והדבר הביא לאימונים משותפים בקמפוס.

אז לנארד חיפש את אריזה, שהגיע להתאמן עם מאמנו, גארד האצטקים לשעבר טוני בלנד, וביקש להצטרף. אריזה הסכים, ומצא את עצמו במהירות מתרשם מהדרך שבה לנארד מתנהל.

"בחיי, הרושם הראשוני שלו ממנו היה, 'הילד הזה נמצא כאן לעבוד, נקודה'", אריזה סיפר ל-ESPN כשהוא צוחק. "לא משנה מה".

באותו הקיץ בסן דייגו, אריזה נתן עבודה רבה. בכל יום, הוא היה מגיע לאולם פעמיים – בפעם הראשונה מוקדם בבוקר, ואז שוב פעם בערב. זה היה לוח זמנים מתיש, אחד שאריזה חשב שישים אותו מעל ומעבר לכל אחד אחר.

הייתה רק בעיה אחת: לנארד.

"התגאיתי בעצמי בכך שהייתי האדם הראשון שמגיע כל הזמן", אריזה אמר. "וכאשר הגעתי לשם, הוא כבר היה שם. הוא עשה את כל מה שעליו היה לעשות, והוא היה מוכן להתאמן שוב. … כאשר ראיתי את מוסר העבודה שהיה לו, ידעתי שהוא הולך להיות מיוחד".

ללנארד הייתה מוטיבציה להופיע מוקדם כדי לבחון את עצמו מול שחקן ה-NBA. ואריזה לא היה סתם שחקן NBA. הוא היה מישהו שאותו לנארד כיבד – אבל גם מישהו שלא התלהם מעל הפורוורד הצעיר על הפרקט.

"טרבור היה גדול עבורי במכללה", לנארד אמר. "לשחק נגדו, פשוט הרגשתי שאני מצליח להחזיק את עצמי באותו הזמן".

"אני בוודאי ניצחתי איזה משחק. אני לא זוכר. … [אבל] הייתי בר מזל שהוא נתן לי להתאמן איתו".

לנארד כנראה לא יזכור, אבל אריזה בהחלט זוכר.

"הוא ניצח תרגילי אחד-על-אחד ששיחקנו. הוא לא ניצח בכולם, אבל הוא רצה", אריזה סיפר כשהוא צוחק. "הוא שיחק חזק ככל שהוא היה מסוגל בכל פעם מחדש. … הוא שיחק על הקצה הזה שאתה צריך כדי להיות שחקן בקליבר שבו הוא נמצא עכשיו".

Image may contain: 2 people
דני גרין וקוואי לנארד חברים לקבוצה כבר שמונה עונות.

קוואי לנארד עדיין משתפר.

כאשר לנארד נבחר על ידי האינדיאנה פייסרס בבחירה ה-15 בדרפאט 2011 ומיד הועבר בטרייד לסן אנטוניו ספרס, הוא נראה כמו שחקן עם עתיד נחמד של שחקן כנף הגנתי.

"רק כמה ארוכות היו ידיו וכמה גדולות היו כפות ידיו, כמו כולם", סיפר דני גרין ל-ESPN בחיוך, כאשר נשאל מה התבלט אצל לנארד כאשר הוא פגש אותו לראשונה. "הוא היה כמו ניסוי מדעי".

"תחילה, אף אחד לא היה יכול להניח או לנחש [למה שהוא יהפוך]. אף אחד לא היה יכול לצפות את זה. אף אחד לא הסתכל עליו כאל מישהו מיוחד".

הסימנים הראשונים של משהו שונה לגבי לנארד, למרות זאת, הגיעו מיד לאחר שהספרס הניחו את ידיהם עליו. כאשר עצירת העבודה ב-NBA מתקרבת במהירות, היו רק שבעה ימים בהם הספרס היו יכולים לעבוד איתו לפני שהוא לא יוכל שיהיה לו איזשהו קשר עם הקבוצה.

אז לנארד בילה את מרבית השבוע בין הדראפט עד לתחילת השביתה כשהוא עובד עם צ'יפ אנגלווד, מאמן הקליעה המפורסם של הספרס. הדעה על לנארד כשהוא נכנס לדראפט היה שהוא מתקשה לקלוע זריקות בעקביות. עד הזמן בו לנארד חזר לסן אנטוניו לאחר 161 ימי השביתה, הוא לחלוטין הפך את זריקתו. לאחר שקלע רק ב-29% מקשת ה-3 הקרובה יותר במכללות כשחקן שנה שנייה, הוא קלע ב-37.6% מעבר לקשת כשחקן שנה ראשונה, החמישי הכי טוב מבין שחקני השנה הראשונה שזרקו לפחות 100 זריקות באותה העונה.

הדברים מהר מאוד נסקו משם, עד לנקודה בה לנארד נכנס לדיון על השחקן הטוב בעולם – אחד המסוגל להשפיע על משחקים מכל מקום בשני צדי המגרש, כפי שהוא עשה ברבע השלישי במשחק ה-4 של גמר ה-NBA ל-2019 שקבר שתי שלשות רצופות מעל דריימונד גרין, כשבאמצע הוא חוטף ממנו את הכדור.

"אני חושב שלפני מספר שנים, מוקדם בקריירה שלו שהוא התחיל לעשות את שלו, היה שם הרבה, 'מאיפה לעזאזל זה הגיע?'" אמר דני גרין. "כאשר הוא הגיע לליגה הוא היה בחור הגנתי והוא הפך לבחור של אחד-על-אחד בהתקפה שיכול לקלוע את הכדור מה-3".

"כאשר הוא החל להתגלות, אני חושב שהקבוצות היו כאילו, 'וואו'".

הופעת 36 הנקודות של לנארד בליל שישי היו הפעם ה-14 שלו עם משחק של 30 נקודות בפלייאוף הנוכחי. רק האקים אולג'וואן, מייקל ג'ורדן וקובי בראיינט רשמו יותר משחקים. זוהי חברה מרשימה עבור מישהו שלא נראה כסקורר כאשר הוא הגיע לליגה.

"אתה חייב לתת לו את הקרדיט", דריימונד גרין אמר. "הוא הטיל את רצונו על המשחק, וכל השאר הלכו בעקבותיו. אז אני לא בטוח שזה אי פעם יראה כמו החברה האחרים הללו, אבל הוא עשה את העבודה".

ולצורה שבה הוא עשה זאת, לפארקס יש הסבר אחד.

"אני תמיד אומר לאנשים, 'קוואי לנארד הוא האמת'", פארקס אמר. "הסיפור שלו קשור למוסר העבודה שלו, אם אתם שואלים אותי. זה מה שתמיד יהיה בולט לגביו".

See the source image
קוואי לנארד משחרר חיוך נדיר ביום המדיה אז בספטמבר.

קוואי לנארד הוא בחור כיפי.

זאת הייתה הצורה שבה הוא תיאר את עצמו – כזו שהוא ישר המשיך ואמר "אני אוהב את משחק הכדורסל" – כאשר הוצג עבור התקשורת של טורונטו בספטמבר. ניו באלאנס השיקו את קמפיין ה"בחור כיפי" לאחר שהחתימו את לנארד מוקדם יותר בעונה, והצחוק הבלתי רגיל בסיום תשובתו באותו יום המדיה הפך מאז לחומר ויראלי אגדי.

אבל אלו המכירים את לנארד מחוץ למגרש יאמרו פה אחד שהוא הרבה יותר מצחיק ממה שניתן לו קרדיט על כך.

"אין שום שאלה שיש לו חוש של הומור יבש", יוטסון אמר. "זה מתאר אותו היטב".

חבר קבוצתו לראפטורס, קייל לאורי, מגבה את נקודת המבט הזו.

"הוא מצחיק מאוד", לאורי אמר. "יש לו חוש הומור יבש. הוא כאילו מן [חוש הומור של] ווינס ווהן".

ההצהרה הזו הועברה לאחר מכן ללנארד.

"וינס ווהן? מי זה?" לנארד שאל.

אחד מהכוכבים של "Old School" שלפיו לנארד מתואר, המראה מעט הכרה.

"אה, כן, כן. אני יודע על מי אתה מדבר", לנארד אמר, כשהוא חצי מחייך.

ואז, הוא נעצר.

"אני לא יודע. אני מניח שאנשים מתארים אותך טוב יותר ממה שאתה מתאר בעצמך, נכון?"

לפוסט הזה יש 22 תגובות

 1. מעולה סמיילי היה תענוג לקרוא. אדיסו נתן לו את הכינוי הכי טוב הסייבורג

 2. יהיה מאוד מבאס אם יחתום בלייקרס. לא בגלל שיש לי משהו נגד הלייקרס או לברון (ויש לי), אלא בגלל שממש הייתי רוצה לראות אותו מוביל קבוצה לאליפות כמו השנה, ולא חובר לסופר טים.

 3. תרגום נפלא על טיפוס מיוחד במינו!

  מיהו לינארד? כנראה שלא נדע אף פעם. רק שלא יגיע ללייקרס.

  תודה סמיילי על הזמן וההשקעה והחירת הטרמונולוגיה המדוייקת!

 4. תודה סמיילי.

  הוא מיים שקטים ,אך כדי להגיד מיהו מספיק המשפט הבודד שכמר לפסקל סיאקם כאשר זה פיספס קליעות עונשין.
  הי פסקל אני נמצא על המגרש כבר חמישים דקות….
  ופסקל ענה
  מצטער קאוואי מבטיח לקלוע בפעם הבאה..
  כשמישהו כזה איתך בקבוצה אתה פשוט מנצח….

כתיבת תגובה

סגירת תפריט