לקראת הדראפט #2: הדרכתו של סוכן במהלך אימוני הקומביין של דראפט ה-NBA – מאט באבקוק / תרגום Smiley

לקראת הדראפט #2: הדרכתו של סוכן במהלך אימוני הקומביין של דראפט ה-NBA – מאט באבקוק / תרגום Smiley

הדרכתו של סוכן במהלך אימוני הקומביין של דראפט ה-NBA

מאט באבקוק / si.com

מאי 15, 2018

מאמר מקורי: https://www.si.com/nba/2018/05/15/nba-draft-combine-2018-player-agent-guide

ה-The Crossover מציג סדרה של מאמרים מהסוכן לשעבר, מאט באבקוק. במהלך השבועות הקרובים שמובילים לדראפט ה-NBA לשנת 2018, הוא יספק מבט ייחודי אל מאחורי הקלעים של תהליך הדראפט – מציע טעימה של איך הסוכנים מייעצים לשחקניהם ומתמרנים את דרכם בדראפט. מאמרו השני של באבקוק נותן מידע כיצד הסוכנים ניגשים למבדקי הקומביין של דראפו ה-NBA, מההחלטה בה השחקנים יתחרו במשחקי 5-על-5 לסדרה של ראיונות בקבוצות המתרחשים.

אנחנו בעיצומו של התהליך: הלוטרי של הדראפט היום ומבדקי הקומביין יתחילו מחר.
כסוכן חייבים לעשות את מה שהכרחי עבור השחקנים כדי שיהיו מוכנים. חייבים לחבר את הנקודות עם כל הקבוצות ונצבר מידע חיוני מהקבוצות הללו. השחקנים של הסוכן ערכו ראיונות מקיפים, בדיקות פיזיות ואימונים על המגרש בחודש האחרון במטרה להכין אותם לקומביין. אנחנו מוכנים, בואו נצא לדרך!

ה-NBA מרשה לתשעה חברי צוות מכל קבוצה לגשת לבדיקות המתרחשות על המגרש במהלך הקומביין, 270 חברי צוות באופן כללי. ברוב המקרים, הקומביין הוא הפעם הראשונה שהדרגים העליונים בכל קבוצת NBA יראו את כל השחקנים ביחד – אין צורך לומר, זה עניין רציני.

בשנים עברו, הרבה מנהלים ראשיים ומקבלי החלטות בקבוצות מבלים יותר זמן עם הקבוצות שלהם מאשר לצפות באופן ישיר במועמדים מהמכללות. אני מניח שלכל מנהל ראשי ב-NBA יש דוח על כל השחקנים מאריזונה, דיוק ושל מישיגן סטייט השנה. מכללות אלה שלחו מספר שחקנים כמועמדים כולל כאלו כבחירות לוטרי כמו דיאנדרה אייטון, מארווין באגלי ה-III, וונדל קרטר ג'וניור, ג'ארן ג'קסון ג'וניור, ומיילס ברידג'ס. אבל כמה טוב מכירים שחקנים שהם פוטנציאל לבחירה בסיבוב הראשון כמו צ'אנדלר הוצ'יסטון מבויס סטייט, קרי תומאס מקרייגטון, ולאנדרי שאמט מוויצ'יטה סטייט?

ברור, חברי צוות שתפקידם לדעת זאת יהיו מעורים בפרטים היטב, אבל עבור רוב קבוצות ה-NBA, הקומביין הוא הזדמנות עבור הצוות לבסס יחדיו עניין במועמדים. עוד דבר שיש להזכיר הוא שהקומביין הוא כנראה הפעם הראשונה בה מאמני NBA אומדים על טיבם של השחקנים.

בכל קבוצה המבנה שונה, לחלק מהמאמנים יש סמכות לקבלת החלטות באופן אישי לגבי שחקנים בזמן שלמאמנים אחרים יש מעט ועד אפס השפעה. בהרבה פעמים המאמן הוא הכי מוכשר כ"איש כדורסל" בתוך הארגון. עם זאת, למאמנים אין את הגמישות עם לוח הזמנים שלהם כדי להעריך מועמדים מהמכללות הצורה טובה – הם עסוקים באימון הקבוצות שלהם! הקומביין הוא ההזדמנות המושלמת כדי להיחשף עבור השחקנים על ומחוץ למגרש עם מקבלי ההחלטות שכל קבוצת NBA מציגה.

זהו לא תנאי מקדים לבחירה. לדוגמה, שחקן שקולע הרבה נקודות או שלוקח הרבה כדורים חוזרים בקומביין לא בהכרח יתרגם זאת לעלייה בדראפט. ושחקן שקולע מעט ביום מסוים לאו דווקא יוריד את מניות הדראפט שלו.

אני סומך על הבוסים של הקבוצות כמו דני איינג', מג'יק ג'ונסון ופאט ריילי שיכולים להעריך בצורה נאותה כאשר שחקנים לא נותנים את ההופעה הכי טובה שלהם למשל בקליעה או ביצירת מהלכים. אף על פי כן, זה עדיין אפשרי שהופעה של שחקן על המגרש במהלך הקומביין תשפיע על שווי השוק שלו – לחיוב או לשלילה.

למרבה הצער, ובגלל הסיבה הזו, חלק מהסוכנים ייעצו לשחקנים שלהם לשבת בחוץ במהלך התרגול של 5-על-5 במהלך הקומביין כדי להגן על שווי השוק שלהם ולשמור עליהם מהסיכון לפציעות. כמה מטורף שזה נשמע, זה לא דבר חדש. ה-NBA ניסה גישות שונות כדי לעודד השתתפות מלאה בקומביין אבל העובדה היא ששחקנים עדיין ממשיכים לשבת בחוץ.

לדוגמה, ה-NBA מתנה הזמנות לשחקנים מסוימים להשתתפות בתרגילי ה-5-על-5 וזאת באישור מראש. באופן בלתי נמנע, חלק מהשחקנים הללו יקבלו את ההזמנה ועדיין יזייפו פציעה קטנה לפני שהתרגול הזה מתחיל. העצה שלי: אלא אם כן שחקן ממש מרגיש בנוח עם הסטטוס שלו לקראת הדראפט, הוא צריך לשחק, ללא היסוס.

כאשר מגיע יום הדראפט, המנהל הראשי מבקש מבעלי הקבוצה להשקיע מיליונים של דולרים בשחקן בכך שהוא בוחר בו. אם הייתי מנהל ראשי, הייתי מרגיש הרבה יותר בנוח לשים את המשרה שלי על כף המאזניים עבור ילד שהיה לו את האומץ לשחק בקומביין ולהרוויח את מקומו ב-NBA, מאשר שחקן שפחד להיפצע או להופיע בצורה חלשה.

מדידות השחקנים גם כן יהיו וימדדו כוח וזריזות במהלך הקומביין. דוחות המדידה יכללו: גובה, משקל, מוטת ידיים, טווח ידיים בעמידה, גודל כף יד ואחוז שומן בגוף. מבחני הכוח והזריזות יכללו: קפיצה בניתור, לחיצות חזה, תרגיל זריזות בכיוונים, וריצה מהירה ב-¾ מגרש.

רוב אנשי ה-NBA מנוסים בהערכת כישרונות, "מבחן העין" שלהם הוא בדרך כלל מדויק. המידע שנאסף מהמבדקים האלה הוא בדרך כלל לא משהו שמשנה בצורה ניכרת. אבל בכל זאת, אם מדידות של שחקן ותוצאות מבחנים היו טובים או רעים ממה שציפו זה יכול להשפיע מעט על שוויו של השחקן.

מרכיב חשוב בקומביין לקראת הדראפט הוא הערכות רפואיות. כל שחקן עובר מספר בדיקות רפואיות: בדיקת דם, א.ק.ג ואקס-ריי, אם למנות כמה. התוצאות מהבדיקות האלה זמינות לכל שלושים הקבוצות. הסיבה הראשית לכך ששחקן יחליק בדראפט היא בגלל התוצאות הרפואיות שלו שבאו מההערכות הללו.

לכל קבוצת NBA יש את הרופאים שלה וישנם רופאים שהם יותר שמרניים מאחרים. בהרבה מקרים, מנהל ראשי לא יקבל את החופש לבחור בשחקן מבלי שרופאי הקבוצה לא נתנו את אישורם מראש. הערכות רפואיות נוספות נערכות בזמן ביקורי אצל הקבוצות לצורך אימונים אישיים הנערכים לאחר הקומביין.

הביקורים אצל הקבוצות יחלו לאחר סיום מבדקי הקומביין ב-20 למאי ויסתיימו כאשר יגיע תאריך הדראפט ב-21 ליוני. חודש אחד הוא לא מספיק זמן עבור השחקן לבקר בהרבה קבוצות. אם לשחקן יש איזו בעיה רפואית או לא מופיע לקומביין מכל סיבה שהיא, זה חשוב לבחור היטב את לוח הזמנים לביקורי הקבוצות שלו ככה שהוא יוכל להיבדק רפואית אצל אותן קבוצות בזמן שעד הדראפט. סוכנים לא מורשים להיכנס לקומביין, ככה שברגע שזה מסתיים על הסוכן לערוך את סבב השיחות השני שלו לכל שלושים הקבוצות, ולתעדף את הקבוצות שהראו עניין אישי בשחקנים שלהם. סוכן ידע אילו קבוצות בקשו ראיונות עם השחקנים שלו – ברור, בקשה לראיון זה אינדיקציה טובה לכך שיש הבעת עניין! המטרה של השיחות הללו הוא לברר על רמת העניין עכשיו מצד הקבוצות לאחר שהן אספו מידע חדש על כל השחקנים בדראפט.

בנקודה זו, זה תפקידו של הסוכן לנתח כל קבוצה ולקבוע את סדר העדיפויות. כסוכן, הייתי מנתח מספר משתנים כאשר הייתי בודק כל קבוצת NBA:

 • איזו בחירת דראפט ברשות הקבוצה?
 • אילו שחקנים נמצאים תחת חוזה בקבוצה הזו?
 • אילו שחקנים בקבוצה נמצאים תחת חוזה ומשחקים על אותה העמדה?
 • האם לקבוצה יש אופציה או שמדובר באופציית שחקן לגבי חוזי השחקנים האלה?
 • האם לקבוצה יש חורים בעמדות אחרות שיש לפתור אותן?
 • כמה מקומות זמינים בסגל הקבוצה?
 • האם לקבוצה יש גמישות כלכלית, האם יש להם בעיות אם תקרת השכר?
 • איזה אופציות להארכות חוזה יש ברשות הקבוצה?
 • האם הקבוצה יציבה? האם המאמנים ושאר צוות ההנהלה יש ביטחון תעסוקתי?
 • האם מצפים מהקבוצה להיות תחרותיים בשנה הבאה?
 • האם השחקן מתאים לקבוצה מבחינת סגנון המשחק?
 • האם לשחקן תהיה ההזדמנות לקבל מוקדם דקות משחק בקריירה שלו עם הקבוצה הזו?

באופן שיטתי הייתי בודק כל קבוצה ושם את עצמי בנעליו של כל מנהל ראשי ושואל את עצמי: אילו צרכים יש לפתור? מי ומה הקבוצה צריכה כדי להשתפר? הייתי משתמש בניתוח שלי ובודק את המידע שכבר אספתי מצוות הניהול של הקבוצה. אם עושים זאת בצורה נכונה, ההזדמנויות והאפשרויות הטובות ביותר יציגו את עצמם באופן חד משמעי ורשימת העדפות תתחדד במהירות.

יש להשתמש ברשימת העדיפויות הזאת כדי להדריך את השחקנים במהלך תהליך האימונים לקראת הדראפט … תחזיקו חזק כי זה הדבר הבא להגיע!


חלק #1 – המטרה מספר 1 של כל סוכן שחקנים בתהליך הקודם לדראפט ה-NBA

לפוסט הזה יש 12 תגובות

 1. תודה רבה סמיילי. מוסיף זווית חשובה להכנות לדראפט המתקרב. המגמה בשנים האחרונות של שחקנים שמדלגים על הקומביין או מסרבים להגיע לקבוצה כלשהי קצת מדאיגה (פוגעת בתחרותיות של הליגה), למרות שאני יכול להבין את המסרבים. זה קצת כמו לסרב בבקו"ם.

  1. ברור שחלק מהשחקנים יסרבו, כל אלה שחושבים שזה יכול לפגוע בהם, אלא שקבוצות סגרו איתם מראש, אין להם שום טעם ללכת לזה.
   .
   אני מבין גם למה שחקנים מסרבים להגיע לקבוצות, צוות הפיתוח בשנים הראשונות של שחקן הוא קריטי להצלחה שלו אלא שמגיעים לבית קברות כמו אורלנדו מינסוטה… לא יכולים לנצל רבע מהפוטנציאל שלהם , לעומת אלא שמגיעים לאטלנטה , רק לראות את השיפור האדיר שחל אצל כל שחקן שם, ו95% מהשחקנים חייבים מאמן שיפתח אותם , לא כל אחד לברון גיימס קווין דוראנט….

 2. סמיילי תודה נפלא, איזה תחום אכזרי זה סוכן שחקנים, לא הבנתי לעולם מדוע פלינקה וריץ פול כאלה נחשים וחלקלקים , ואיזה תמימים חלק מבעלי המקצוע בליגה שפשוט מקשיבים להם. אני מסתכל על קלאץ ספורט ו80 אחוז מהשחקנים שהם מייצגים הם בלוף, בעיקרון השחקנים הגדולים לא צריכים סוכן, לברון יאניס קרי דוראנט, הבעיה אלא הקטנים ואז איך יודעים לאיזה סוכן להקשיב.

 3. תודה סמיילי. בחרת נושא מצויין לפני הדראפט. זה נותן לאלה שלא יודעים זווית שונה לחלוטין, ומבט אל תוך כל ההכנות לדראפט. יש פה הרבה ספורטס סיינס אבל גם הרבה תחושה. השחקנים העליונים לא יהיו שם כמובן כי אין להם דבר להרוויח מכל הקומביין הזה.
  תודה סמיילי

כתיבת תגובה

סגירת תפריט