שבת בבסיס – מחבט אהרון / יוני לב ארי

האנק ארון. צילום: thesource.com
האנק ארון. צילום: thesource.com

השבוע לפני 45 שנה השווה האנק ארון את שיאו של בייב רות' – 714 הום ראנס. זמן טוב להיזכר באחת האגדות החיות של הבייסבול. וגם: מה עוד קרה השבוע לפני, ומה חדש בבייסבול העברי?

"במשך 23 שנים הבחור הצנוע הזה ייצג את המשחק בכבוד וחן, תוך שהוא מתגבר על מכשולים שרובנו בכלל לא היינו מסוגלים לדמיין". כך תיאר את האנק ארון באד זליג, הקומישינר לשעבר, בתיאור אופייני לאחד השחקנים הגדולים שידע המשחק.

ביי ביי בייב

נקודות ציון רבות ידעה הקריירה של "הפטיש", אך השבוע חלפנו על פני אחת החשובות שבהן, לא רק לארון, אלא לעולם הבייסבול כולו. אתמול לפני 45 שנה, ב-4 באפריל 1974, חבט ארון את ההום ראן ה-714 בקריירה האלמותית שלו, ובכך השווה את שיאו של בייב רות', שיא שעד שנה או שנתיים קודם לכן אף אחד לא חלם שיישבר. ואז הגיע האנק.

כבר לא מספר 1. בייב רות'. צילום: antique-watch.com
כבר לא מספר 1. בייב רות'. צילום: antique-watch.com

ארון גדל במובייל, העיר השלישית בגודלה באלבמה (ועיר תאומה של אריאל, ישראל), למשפחה ענייה. ממש כמו בסיפורים שאנחנו תמיד קוראים, לארון לא היה כסף כדי לקנות ציוד בייסבול, ולכן אלתר מחבט וכדורים מזבל שמצא ברחוב. מסתבר שבזבל הזה היה לא מעט קסם…

ליצן בחצר

הוא החל את דרכו ב"ליגת הנגרו", במדי האינדיאנפוליס קלאונס (באמת?), שם הוא כיכב במשך שלושה חודשים, מה שתפס את עיני שתי קבוצות במייג'ורס – ניו יורק ג'איינטס ובוסטון ברייבס (לשעבר ולשעבר). "היה לי את החוזה מהג'איינטס ביד", סיפר ארון, "אך העובדה שהברייבס הציעו לי 50 דולר יותר בחודש היא שמנעה ממני ומווילי מייז לשחק ביחד". מי אמר "murderers row" ולא קיבל?

 

לאחר כמה שנים במיינורס עלה ארון לליגה של הגדולים, כשב-13 באפריל 1954 הוא רשם את הופעת הבכורה שלו, בברייבס, שבינתיים עברו למילווקי. בעונה זו הוא אמנם הסתפק ב-13 הום ראנס, אך החל מ-1955 הוא לא ירד מ-26 הומרס במשך 19 (!!) שנים, כשהשיא הגיע ב-1971 – 47 הום ראנס!

כמעט שיחקו ביחד. ארון לצד ווילי מייז. צילום: stuffnobodycaresabout.com
כמעט שיחקו ביחד. ארון לצד ווילי מייז. צילום: stuffnobodycaresabout.com

אבל העובדה שהוא העיף כדורים מחוץ לגדר לא מנעה ממנו לעשות עוד הרבה דברים. ממוצע החבטות שלו לאורך הקריירה עומד על 305., כשב-1959 הוא נסק ל-355. בין 1960 ל-1968 הוא גנב קבוע בסיסים בדאבל פיגרס, כול זאת תוך תצוגות הגנה פנטסטיות.

מי אמר אני ולא שבר?

אך השיא של הבייב?  מי חלם עליו? הרבה עברו בין השניים, וחשבו שהם יכולים, אבל לא התקרבו. טד וויליאמס? 521. ג'ימי פוקס נעצר על 534, פרנק רובינסון, עליו גדל ארון, הגיע עד 586, ו-ווילי מייז טיפס עוד טיפה עד 660. 714? בחייכם, זה לא יקרה. את עונת 1971 סיים ארון עם 639, והשיא של הבייב הפך נגיש.

 

בעונת 1972 הוסיף הפטיש 34 דינגרים, ועונה לאחר מכן כבר דגדג את השיא עם 40 נוספים. כשהגיע אוקטובר עמדה הספירה על 713. עוד אחד והבייב כבר לא לבד, והיה ברור לכולם שזה יגיע במהירה בתחילת 1974. בינתיים סבל האנק, במקביל לתמיכה מבית, ללא מעט שנאה מבחוץ. כל יום נערמו בדואר של הברייבס עוד ועוד מכתבים, שספק לא תומכים ספק מאיימים על הכוכב של הקבוצה, ברמה שהחשש שלו שהשיא לא יישבר היה כיוון שהוא לא היה בטוח שהוא יגיע בחיים לעונת 1974.

גם הוא לא הצליח. טד וויליאמס. צילום: sportingnews.com
גם הוא לא הצליח. טד וויליאמס. צילום: sportingnews.com

 

אבל הוא הגיע. ולוח המשחקים סידר לברייבס, שבינתיים שוב עברו, הפעם לאטלנטה, סדרת חוץ בסינסינטי בתחילת העונה, דבר שלא הסתדר להם עם השיא הממשמש ובא. החבר'ה בג'ורג'יה רצו שהשיא יישבר בבית, ולכן ניסו להושיב את ארון על הספסל בסדרה בסינסי, אך הקומישינר באווי קאהן התערב, וארון נאלץ לשחק בשני משחקים. ואם כבר לשחק, אז בואו נשחק!

swing, swing, swing

ה-4 באפריל הגיע, ואיתו גם המשחק הראשון של העונה. הפיצ'ר של הרדס, ג'ק בילינגהאם חיכה על התלולית, וארון עלה לאט באט הראשון של העונה. "המוטו שלי בחיים היה תמיד להמשיך ולנסות לחבוט", סיפר פעם ארון, "בין אם אני בתקופה לא טובה על המגרש, או מחוצה לו, הדרך היחידה להתגבר על הצרות היא לחבוט".

 

אותו הרגע בסינסינטי בהחלט היווה הוכחה לכך. עם כל הלחץ, המתח והשנאה שהופגנה כלפיו, הפטיש לא ממש האמין בסבלנות, ובסווינג הראשון של העונה – גואינג, גואינג, גואינג – גאן! 714 הום ראנס, הבייב כבר לא לבד. אתמול, לפני 45 שנה נכנס להיסטוריה של המשחק.

ארון, לפני מספר שנים. אגדה. צילום: thefamouspeople.com
ארון, לפני מספר שנים. אגדה. צילום: thefamouspeople.com

עכשיו, אחרי שהסיפור הזה סופר, בואו נעבור על עוד כמה אנקדוטות לאורך הקריירה של האנק:

 • לאורך הקריירה, בעיקר בתחילת הדרך, הוא התמודד עם לא מעט גזענות. כשהתארח עם הקלאונס במסעדה בוושינגטון, שמעו שחקני הקבוצה כיצד שברו במטבח את הצלחות איתן אכלו. "גם אם כלבים היו אוכלים שם הם היו מנקים את הצלחות", סיפר.

 

 • עד עכשיו דיברנו על השוואת השיא, אבל ארון שבר את השיא של הבייב קצת יותר מאוחר, כשהמספר 4 כיכב בגדול. זה קרה באינינג הרביעי, במשחק הרביעי שלו בעונה, בחודש הרביעי, נגד הפיצ'ר אל דאונינג, שלבש את המספר 44, בדיוק כמו מספרו של ארון..

 

 • גם אחיו הקטן של ארון, טומי, שיחק במייג'ורס. ביחד הם ייצרו 768 הומרס (13 של האח הקטן), מה שמביא להכי הרבה הום ראנס שאחים חבטו בליגה. במקום השני נמצאת שלישיית הדימאג'יוס, ג'ו, וינס ודום, עם 573.
האחים לבית ארון. האנק (משמאל) וטומי. צילום: dawgshed.com
האחים לבית ארון. האנק (משמאל) וטומי. צילום: dawgshed.com

 

 • ארון מחזיק בשיא ההופעות באול סטאר – 25, כשהוא משאיר מאחור את סטן מיוסאל ואת ווילי מייז. איך זה קרה? בזכות העובדה שבין השנים 1959 ל-1962 שוחקו בכל עונה שני משחקי אול סטאר, כדי להגדיל את הפנסיה של השחקנים, וכך הוא הרוויח עוד כמה הופעות…

 

 • בסיום שנת 1973 קיבל ארון אות של כבוד מרשות הדואר האמריקנית, על כך שהוא קיבל יותר מכתבים מכל אדם אחר במדינה שהוא לא פוליטיקאי (930,000 מכתבים!)

 

 • ארון מאוד אהב את הצבע כחול, אבל המדים של הברייבס היו בעיקר אדומים. עד 1974, אז שינו את צבע המדים שלהם לכחול, כנראה כדי לרצות את הכוכב…

 

 • ב-2002 זכה ארון במדליית החירות הנשיאותית, אחד משני העיטורים האזרחיים הגבוהים ביותר בארה"ב, המכירה בתרומה לביטחון הלאומי. בתואר זה, אגב, זכו גם שישה ישראלים.
חולצה כחולה, והיא עולה. ארון בכחול. צילום: virgil-n.blogspot.com
חולצה כחולה, והיא עולה. ארון בכחול. צילום: virgil-n.blogspot.com

 

 • 70 מתוך 755 ההומרס שלו נזרקו על ידי פיצ'רים שהיום נמצאים בהיכל התהילה (עם אגדות כמו סנדי קופאקס, נולאן ראיין וטום סיוור).

 

 • המשכורת הגבוהה ביותר שארון הרוויח בעונה: 240 אלף דולר, ב-1976 במילווקי ברוורס.

 

 • הרבה בגלל שהוא שיחק באותה עמדה כמו רוברטו קלמנטה, (רייט פילד) ארון זכה רק שלוש פעמים בכפפת הזהב, בין השנים 1958-1960, עד שקלמנטה השתלט על התפקיד.
עוד אגדה. קן גריפי ג'וניור. צילום: fivethirtyeight.com
עוד אגדה. קן גריפי ג'וניור. צילום: fivethirtyeight.com

 

וחוץ מזה, מה עוד קרה השבוע לפני:

מסיפורי ארון נדלג ל-1989, כשב-3 באפריל, השבוע לפני 30 שנה, עלה לשחק במדי הסיאטל מארינרס ילד בן 19 בשם קן גריפי ג'וניור. הבחור, ששלח דאבל כבר בכדור הראשון שראה, ימשיך לקריירה מופלאה שתכלול 630 הומרס, 13 הופעות באול סטאר, AL MVP אחד, 10 גולד גלובס, ועוד ועוד…

 

הגענו עד ל-1994, או ליתר דיוק ב-31.3. או אז, הוחלט בשיקגו ווייט סוקס לשלוח את מייקל ג'ורדן לקבוצת ה-AA שלהם, בירמינגהאם בארונס, במהלך שלא כל כך הוכיח את עצמו. MJ יחזור לכדרר בסופו של דבר, לאחר שלאורך עונה בודדת הוא נתקע על ממוצע חבטות של 202….

לא כל כך הצליח לו. ג'ורדן. צילום: denofgeek.com
לא כל כך הצליח לו. ג'ורדן. צילום: denofgeek.com

 

ולפינה העברית:

דור העתיד? שחקן הבייסבול הישראלי הצעיר, דוד אבן עזרא, נבחר לשחק בקפיטל סיטי רדס, קבוצת קיץ לשחקני מכללות מאוטווה, קנדה. הקבוצה מגייסת שחקנים מכל רחבי ארה"ב וקנדה, כמו גם מחלקים אחרים בעולם. כעת, בפעם הראשונה, היא מגייסת שחקן ישראלי.

אבן עזרא, שמשרת בצה"ל, משחק מגיל-11 בתל אביב קומרדס, וכן שיחק בנבחרת ישראל במספר גילאים. כיום הוא שחקן בקבוצת ירושלים בליגת הבוגרים. "כדי שאוכל להיות חלק מנבחרת הבוגרים הישראלית שמשתתפת באליפות אירופה בתחילת יולי", סיפר אבן עזרא, "החלטתי להצטרף לכחצי מהעונה באישור מנהל הקבוצה". כדי שיוכל לשחק בקבוצה בקנדה, דוד יקבל מהצבא חופשה מיוחדת בסיוע האיגוד הישראלי לבייסבול.

סייעה בהכנת הידיעה: מרגו שוגרמן

יוני לב ארי

die hard yankee fan, חי ונושם סביב הפאסט בול

לפוסט הזה יש 15 תגובות

 1. מעולה יוני.
  .
  שאלה בתור מישהו שבזמן אמת לא באמת עקב אחרי בייסבול – דיברו רבות על זה שהעונה בבארונס שיפרה מאוד את המשחק של ג'ורדן ובעונה שלאחריה היה פוטנציאל ממשי למייג'ורס כאשר רק השביתה גרמה לו לחזור לכדורסל.
  כמה מזה אמיתי וכמה מזה רק סיפורים שנועדו להאדיר את גדולתו?

  1. נהדר יוני. האנק ארון היה רק אחד. פוסט שמעלה נשכחות.
   בקשר למייקל, אילו הוא לא היה 'מייקל' הוא היה שחקן גבולי. דווקא בבייסבול גובהו היה בעוכריו בכדורים נמוכים, ולפעמים הוא היה מאחר בחבטה של כדורים מהירים. אבל הוא גם לא היה רע. היו לו כמה חבטות טובות מאד במיינורס.
   לדעתי בגלל שהוא כן היה מייקל, היו מעלים אותו בסופו של דבר למייג'ור, אבל אילולא היה מייקל, הוא לא היה עושה את המייג'ורס.
   זוהי דעתי.

 2. תודה יוני, שיעור היסטוריה חשוב על אחד הספורטאים הגדולים ביותר שסדק את תקרת הזכוכית. אתה חושב שהטענה שיש על חלק משחקני העבר של הליגה (שיחקו בתקופה עם פחות קבוצות ושחקנים שפשוט קטנים עליהם פיזית) רלוונטית גם לבייסבול, בהתחשב בכך שזה לא ספורט של מגע פיזי?

  1. חייב להגיד שאני לא מכיר טענה כזו על בייסבול, אולי באמת כי זה פחות רלוונטי לענף הזה. מה שכן, הוא עבר לא מעט שינויים בעשורים האחרונים, אני בכל מקרה פחות מאמין בניסיונות להשוות שחקני עבר לדורות אחרים, זה עושה עוול, וסתם יכול לנפץ מיתוסים, מה שאני שונא שעושים (: כל דור והקסם שלו

 3. נהדר לקרוא על בייסבול בעברית. האנק הוא אייקון אמיתי. אחזור הנה לקרוא עוד סיפורים. סיאטל התחילה את העונה טוב מאד.

 4. שמעתי עליו די הרבה וראיתי סרט טלביזיה . עכשיו אני יודע עליו הרבה יותר ואחקור יותר כי הוא נשמע כאחד מגדולי הדור במשחק הבייסבול שאני מתחיל להבין יותר ויותר

כתיבת תגובה

סגירת תפריט