שיא מטורף ב"סנוקר קרב-ירי" (Snooker shoot-out) / מולי

טפצ'איה און-נו מאתר ויקיפדיה באנגלית
טפצ'איה און-נו מאתר ויקיפדיה באנגלית

 

אחת השאלות המעניינות בנושאי שיאים ושבירתם היא: "האם תהיינה גבולות ליכולת הספורטיבית האנושית? האם תמיד ניתן יהיה לרוץ יותר מהר? להרים משקל גבוה יותר? (לקפוץ יותר רחוק או יותר גבוה הם בעצם תוצר גם של מהירות הריצה – יחד עם יכולת הניתור, ומכך שאם ירוצו מהר יותר גם יקפצו רחוק/גבוה יותר…)" (מתוך הספר שלי: "על ספורט ומהויותיו".)

בכדורסל או כדורגל, ניתן לומר בביטחה שעדיין לא התקרבנו לשיא השערים או הסלים במשחק, אבל בסנוקר, למשל, המצב קצת שונה: בסנוקר, יש שיא ידוע מראש: 147 נקודות. פשוט אינך יכול להשיג יותר מכך. סנוקר, אגב, שודר לראשונה בטלוויזיה בשנת 1950 ברשת ה-BBC.  רק חמש שנים מאוחר יותר, ב-22 בינואר 1955, ביצע ג'ו דייוויס  האגדי לראשונה בהיסטוריה רצף מקסימלי מאושר של 147 נקודות בטלוויזיה, כשהתמודד במשחק ראווה מול וילי סמית' האנגלי בהיכל "לסטר סקוור" שבלונדון. מאז 147 היא תוצאה נדירה, אך אפשרית בסנוקר.

ואולם, בעוד שלרוב האנשים ידוע שמעבר לסנוקר ישנם עוד משחקים בהם מעורבים שולחן, כדורים ומקלות, ( משחקים דוגמת ביליארד, פּוּל או "תשעה כדורים"), ובעוד רוב האנשים מכירים שחמט, הרי דווקא הגרסאות המהירות והמוגבלות בזמן של משחקים אלו, כלומר ה"שחמט בליץ" או "סנוקר קרב-ירי" הן פחות ידועות.

"סנוקר קרב-ירי"הוא סנוקר לכל דבר, אך בעוד בסנוקר אין למעשה מגבלת זמן מהותית על זמן המחשבה של השחקן לפני ביצוע המכה, הרי ב"סנוקר קרב-ירי", בחציו הראשון של המשחק (שאורכו מוגבל לעשר דקות לכל היותר), שחקן חייב להכות בכדור 15 שניות מיד לאחר שכל הכדורים הופכים לנייחים. בחציו השני של המשחק, אגב, זמן זה מתקזז לעשר שניות.

כושר הריכוז הנדרש מהשחקן, כתוצאה מכך, הוא מטורף, ואחוז ההחטאות – גם ברמות הגבוהות ביותר – הוא באופן מובן לחלוטין גבוה הרבה יותר.

ועדיין, מעולם לא תועד שחקן מקצועי שהצליח להגיע ל- 147 בתנאי לחץ שכאלו.

רוני או'סאליבן האגדי קבע בשנת 2011 שיא של 129, ומרטין גולד קבע 135 בשנת 2012, אך משך שבע שנים איש לא הצליח לעבור את השיא הזה עד לאליפות העולם שנערכה החודש.

והנה, דווקא באליפות האחרונה, ארע הכמעט בלתי-יאומן, וטפצ'איה און-נו קבע בחצי הגמר שיא חדש של 139.

טפצ'איה און-נו אינו חדש בשמי הסנוקר, הוא בן 33 ונולד ב- 18/04/1985 בבנגקוק, תאילנד. בשיאו, אגב, הוא דורג במקום ה- 32 בעולם בעונת 2016-17 וכיום מדורג 41 בעולם.

הנה האירוע עצמו, משחק חצי הגמר בין און-נו לג'יימי קלארק:

כפי שאולי שמת לב מהוידיאו, בניגוד למשחק הסנוקר הרגיל בו הקהל מתנהג כמו "קהל קונצרטים", הרי ב"סנוקר קרב-ירי" הקהל קולני למדי לאורך כל התחרות, מה שכמובן מקשה אפילו יותר על השחקנים להגיע לתוצאות משולמות.

טפצ'איה און-נו, אגב, לא הסתפק בשיא, והמשיך וזכה בתחרות כשניצח במשחק הגמר את מייקל הולט.

אז ב"סנוקר קרב ירי", עדיין לא הגיעו לשיא המקסימלי של 145, אבל ותמיד(?) אפשר "מהר יותר", אני מאמין שאחרי שיגיעו ל- 147, תמיד יוכלו להקטין את את אורך זמן המשחק,  את זמן ההפוגה שבין המכות או את שניהם כדי להפוך שיאים לעוד יותר בלתי אפשריים…

כי בשורה התחתונה, כמו שכתבתי ב"על ספורט ומהויותיו", "אם ניכנס עמוק-עמוק ללבבו של כל ספורטאי מקצועי, נגלה שמשאלתו הכמוסה היא שבירת כל שיאי העולם האפשריים, ויצירת מצב בו אף אחד אחר בעתיד לא ישבור לעולם את השיאים שהוא הציב!"

מולי

איש של מילים: כותב סדרתי, עורך, מתרגם ופילוסוף של ספורט. אפשר לראות חלק ממה שפרסמתי כולל קישורים ליומן הקורונה ורשימת פרסומים כמו "על ספורט ומהויותיו", "מסע בעקבות אוהדים", "ליקוטי ספורט" ו- "בלוז של תקוות ומורדות - סיפורי קבוצת הניו אורלינס פליקנס 2015-2017" ורבים אחרים... באתר: https://hamuli4u.wixsite.com/muli4u

לפוסט הזה יש 30 תגובות

 1. ככל הידוע השיא בסנוקר שייך לעזריאל לוי
  יש תיעוד מצולם בסרט חגיגה בסנוקר משנת 1975
  עזריאל אחז במקל ועוד הפוך והכה בסלבדור (הקינג של הסנוקר ובן זוגה של ג׳וזפין)
  הוא הרשים מאוד וזכה גם בצ׳ק וגם בכלה
  התוצאה שלו הייתה מרשימה מאוד וגרמה למושון אחיינו של סלבדור לאבד את שן הזהב שלו

 2. מעולה מולי. יופי של פוסט.
  באמת מדובר בטורניר מיוחד במינו. נושא לחץ הזמן פה הוא רק חלק מהשינויים בחוקים. עוד שינויים בחוקים הם שכל מכה שאינה הטבעה מחייבת פגיעה בדופן, ושכל עבירה מאפשרת לשחקן היריב להכות עם הכדור הלבן מכל מקום שירצה. עוד דרך למנוע מכות הגנה ולהפעיל לחץ על השחקנים. רואים גם את ההבדל באווירה, שמלבד מה שהוזכר על הקהל, השחקנים לבושים בטי שרטים, והאווירה בכללי מאד מבודחת.
  הטורניר הזה הוכנס כחלק מהניסיון לרענן קצת את הענף, הסובל מבעיות שונות (בעיקר בכל הקשור למימון), ומתדמית אריסטוקרטית משהו. במסגרת זאת הכניסו עוד טורנירים עם חוקים מעט שונים. אחד כזה הוא טורניר ששת האדומים (במקום 15 כמקובל), בתחילת העונה בתאילנד. אחד אחר הוא האליפות ל"נבחרות" כל שנתיים, כשכל נבחרת כאן היא שני שחקנים מאותה המדינה. בטורניר האחרון אגב, ישראל נתנה אחלה הופעה עם אלוף ישראל, שחר רוברג, והסקוטי ישראלי, עדן שרב.

  1. מתחילים את הספירה אחרי שכל הכדורים נייחים במקומם. והשופט מכריז את התוצאה. שים לב שעל השופט לעתים להחזיר את הכדור למקומו מה"סל".

 3. מעולה !
  לעניות דעתי הלא מקצועית, ניתן לעבור את ה – 147 בסנוקר, אם תוך כדי המשחק יש עבירה לחובת המפסיד וניתנות 4 נקודות למנצח.
  האם תיאורטית ניתן לעבור 147 בצורה זו ?

  1. אורי – תבדיל בין לעבור 147 בפריים (משחקון) לבין לעבור 147 בברייק.
   בפריים – אפשר תיאורטית לעבור בהרבה, אם היריב עושה עבירות (שיכולות לזכות באף יותר מ-4 נקודות כל אחת, לפי ערך הכדור).
   אבל כשמדברים על 147, מדברים על ברייק מקסימלי. כאן לכאורה אי אפשר לעבור 147, זאת כי זה הסכום המקסימלי שאפשר לעשות בברייק (15 אדומים + שחורים, ואחר כך כל הצבעים). אבל יש בכל זאת דרך הזויה לעבור את המספר הזה, והיא הבאה: יש חוק שנקרא Free Ball, שמעניק לך כדור חופשי (בתפקיד הכדור שהיית צריך להכות בו), זאת אם היריב עשה עבירה שמכניסה אותך לסנוקר על כדור המטרה שלך. אם מדובר בכדור אדום, תוכל להטביע כדור אחר בתור אדום, ואז כדור שחור (סה"כ 8 נקודות ביחד), ואז את ה-147, מה שייתן ברייק מקסימלי של 155! סיטואציה הזוייה אך אפשרית מבחינת החוקים. קרה פעם שהיה ברייק של 151 או משהו כזה בגלל החוק הזה. חושב שגם אלכס היגינס האגדי עשה ברייק כזה פעם.

 4. סטיב דיוויס הוא האחראי ל-147 הטלויזיוני הראשון, בשנת 1982. ג'ו דיוויס היה הראשון שעשה 147 מאושר במשחק (ראווה ד"א).
  powersnooker, מומלץ לצפייה יוטיובית, הוא וריאציה של סנוקר מהנה לא פחות (יותר לטעמי).

 5. תודה רבה על כתבת סנוקר.
  אי אפשר כמובן לדבר על ברייק מקסימלי מבלי להזכיר את ה 147 המהיר בהיסטוריה של רוני אוסליבן מאליפות העולם ב 1997. 5:20 דק׳ לקח לו לנקות את השולחן. קוסם.
  אגב בקשר לברייקים מעל 147, עפ"י ויקיפדיה זה קרה פעם אחת בטורניר רשמי, במוקדמות אליפות בריטניה ב 2004 ע"י ג׳יימי ברנט, ברייק של 148.

 6. https://m.youtube. com/watch?v=8JNCS27rtQ8
  la prossima esecuzione musicale va dedicata a quella carogna rompente senza spina dorsale di Italo Calvino
  Italo, vatti a cercare su google che significa "double standard" che se ti ricordi i gran bèi giorni su Sisal Bingo, quel sporco verme di tuo "amico" Joel si è fatto nominare faraone55… mica ventidue…
  I have to ask Joel; "who elected YOU leader of this outfit"?

 7. נהדר מולי.
  בהקשר של שיאים אני תמיד מצטט את אטו בולדון האגדי: "כל אצן רוצה לסיים את המירוץ בתוצאה של 0.0 שניות, מי שיגיד לך שלא משקר. ברור לנו שזאת תוצאה בלתי אפשרית, אבל זה לא משנה את העובדה שכולנו רוצים להגיע אליה".

 8. מולי, תודה רבה. מעניין מאוד. גם הדיון בתגובות מוסיף עניין.
  האם יכול להיות מצב, למשל, בו השחקן התאילנדי, ששבר היום את השיא, עדיף במשחק בזק על שחקן שמדורג גבוה יותר (אפילו משמעותית, כמו היגינס, אוסאליבן, טראמפ וכו')?

  1. בהחלט הגיוני. מעבר לעניין המכות המהירות, החוקים כאן שונים כך שיש פחות משמעות למכות הגנתיות. לשחקנים כמו היגינס וסלבי (המדורג ראשון בעולם) אין הרבה מה לחפש כאן. עדיין, מה שמאפיין בעיקר את הטורניר הזה הוא אלמנט הכאוטיות – משחק מכזה סוג לא באמת משקף פערי איכות אמיתיים. בגלל זה גם רואים כאן לא מעט זכיות של שחקנים מהשורות השנייה והשלישית (כמו רובין האל הנורבגי לפני שלוש שנים).

  2. כדי להיחשב לדגול, לטוב מכולם, עליך – בנוסף ליכולת הגאונית – להיות הטוב מכולם לאורך זמן ברמות הגבוהות.
   עקרונית, במשחק אחד בודד, כל שחקן NBA יכול לשחק יותר טוב ממייקל. האם זה יהפוך אותו לטוב ממנו?

כתיבת תגובה

סגירת תפריט