הספרס – האם באמת הפתעה?/ אוהד ס"א

הספרס – האם באמת הפתעה?/ אוהד ס"א

 

הספרס – האם באמת הפתעה?/ אוהד ס"א

(מאמר של אוהד ס"א שניכנס כפי שהוא, ללא כל עריכה, מ.ל)

אני מודה שאני אוהד הספרס. אני רוצה בהצלחתם. אני לא רק אוהד ספרס, אני אוהד ספרס מפונק. הצלחה מבחינתי היא אליפות וטבעת. זאת צריכה להיות השאיפה, זאת צריכה להיות המטרה.
נכון, אני לא חושב שזאת מטרה ריאלית או מיידית, אבל בפירוש, אסור לזנוח זאת. חשוב וכדאי לראות גרף שיפור כאן ועכשיו. בפוסט הזה, רציתי לשים קצת פרופורציות ולהציב את הספרס על הגרף הנכון.
(אני מתנצל מראש מכל אוהדי פניקס, ניקס ושאר מוכי הגורל, שלא מבינים בכלל על מה אני מדבר).

תקציר הפרקים הקודמים:
2017, הספרס מגיעה שנייה במערב להתחרות מול האלופים מהגולדן סטייט. למרות שאנו מוגדרים כאנדרדוג, אף אחד לא מזלזל ביכולות של פופ, מאנו, פארקר, אולדרדג' וקאווי להתעלות ולהביא את הקבוצה צעד אחד קדימה מעבר לרמה של הקבוצה. זכייה במערב, מבטיחה כמעט לחלוטין זכייה בטבעת.
מחצית ראשונה, הספרס שוחטים את גולדן סטייט בחוץ, בניגוד לכל התחזיות… ז'ה ז'ה פצ'ולה… קאווי… קאפוט. הסתיימה הסדרה. הלכו התקוות.

2018, הספרס במשבר. בלי הכוכב הגדול שלה, שדופק נפקדות מכוערת ומבישה. זאת לא רק ההיעדרות שלו, אלא חוסר הודאות, באופן שמשפיע על כל העונה: יחזור? לא יחזור? הקבוצה נקרעת מבפנים בין אלו שרוצים, לאלו שאיבדו תקווה. פופ חסר אונים. אשתו בחודשים האחרונים לחייה. הם מסיימים במקום 7 במערב. שיחזור הסיבוב הראשון נגד גולדן סטייט.
אשתו של פופ נפטרת. פופ מפסיק לאמן. מאנו בהופעת פרידה אחרונה כדי לחתום בהפסד של 4-1. תודה, איש יקר.

2019, מאנו פורש כמו גדול.

הטרייד סוף סוך מגיע: קאווי לסיביר, ובמקום שביתה הספרס מקבלים את דרוזן. כוכב מוכח של 20 נקודות + (עם כל היתרונות והמגרעות) + יענקל'ה (מי שטוען שהוא החיקוי הכי טוב לספליטר – קבל ח-ח). דני גרין עוזב אחרי שהפסיק לתרום התקפית לקבוצה.
לד'זונטה נגמרת העונה במשחקי ההכנה. דרק ווייט הדנדש חסר הניסיון נפצע בתחילת העונה ולוני ווקר הרוקי מפסיד את הרכבת ומרוויח מנוי שנתי ל- G LEAGUE. הגופה של פאו (המנוח משנת 2010) ממשיכה להסריח כצפוי (17 מליון לעונה).
הספרס מתחילים טוב מהצפוי, אך שורת תבוסות ואובדן דרך מדרדרת אותם לאחר כ- 20 משחקים למקום ה- 14. רבים וטובים (כמוני לדוגמא), קוראים להם להתחיל את המסע לציון ולהקדיש את השנה לטנקינג פראי.

 

משהו חדש קורה
מכאן, קורה משהו לא ברור. התגלות משיחית אפשר לקרוא לה. שורת אירועים בלתי מוסברת:
– דרוזן מגלה את המסירה ומאבד את האגו. יש שיישבעו שהוא הפך גם לשחקן חכם.

– בלינלי ומילס נזכרים בימים הנפלאים של הטיקי טאקה בו הספרס הציבה לעולם מודל אחר מהשיקוץ. מודל שיתופי של אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד.


ומדביקים את כל הקבוצה במשחק מסירות, בו לוקחים אך ורק זריקות טובות. כאילו דיאו השמנמן חזר מהמסע הימי הנפלא שלו:


– אולדרידג' מוצא את המשבצת והופך לאיש חצי המרחק הקטלני בליגה.
– גאי הופך לכח חיובי (לראשונה בקריירה הארוכה שלו), משדרג את הביצועים שלו ב- 40% שלא על חשבון הקבוצה

– ווייט משתדרג והופך אותו לרכז העתיד של הקבוצה עם יכולות הגנתיות ואתלטיות מרשימות מאד

פתאם מתחילים לדבר על 2014. פתאם אולדרידג' הוא דאנקן, ה- PF הטוב בליגה. דרוזן הוא פארקר ווייט הוא מאנו (וגם קאווי על הדרך).
הנה, הנה,  הספרס במסע Redemption  שני, תרועת פרידה לפופ.
מסע נקמה נגד המגעילים והשבעים מהמפרץ (ד"ש לז'ה ז'ה), נגד קאווי, אנטי לברון ונגד כל הכדורסל המגעיל הזה שרץ פה בזמן שלא היינו.
עוד רגע סילבר מתקשר ומזמין אותנו לקחת את הטבעות של 2019…

אז זהו שלא

הספרס לא יהיו קונטנדרים השנה. ספק רב אם יעברו סיבוב ראשון.
הספרס עדיין לא הבטיחו את המקום בפליאוף. טפו טפו טפו אין פציעות ממשיות, אבל יש את סדרת משחקי החוץ המסורתית (בגלל סגירת האולם לתחרויות רודיאו). זאת אינה 2014, אפילו לא 2012.
הספרס שווים כרגע מקום 3-8 במערב  – משהו בין יוסטון, OKC (שטובות יותר), קליפרס, פורטלנד, והלייקרס עם לברון.
גולדן גדולה עלינו (גם יוסטון), הספרס סיימו בתיקו מול דנוור ומול OKC (לאחר משחק בית הירואי), אך ללא ניצחון חוץ. גם כל השאר ברות ניצחון בסיבוב, אך גם ההיפך. אם הספרס מסיימת בלי יתרון ביתי, היא תתקשה בחוץ.
אולדרידג' הוא PF מעולה, אבל הוא לא מנהיג מהסוג של דאנקן. מזכיר קצת את הימים של האדמירל כשחקן על שלא מצליח להתעלות מעבר לסיבוב שני.
דרוזן ידוע כמסריח פליאוף סדרתי בסדרות שבהם הוא פייבוריט. מה זה אומר על סדרות שהוא אנדרדוג?
אבל שימו לב לנתון המעניין הבא:
השנה יש לספרס את התקציב ה- 13 בטיבו בליגה (121.4 M $), ואילו הדירוג של הקבוצה שווה כרגע למקום ה- ….13, כמה מפתיע.

אז מה צופן העתיד?
דז'ונטה יחזור בשנה הבא ויהיה בודאות עוגן הגנתי (לא ברור אם מהחמישייה או מהספסל), ייתכן שישדרג גם את היכולות ההתקפיות שלו, כפי שהיה אמור לקרות השנה.
לוני ווקר יהפוך להיות שחקן רוטציה מעניין ויזכה למחמאות מחברי הופס, שבכלל לא יבינו מאיפה הוא הגיע פתאום (בכלל הטרנד של שחקנים שצומחים דרך ה- G LEAGUE צובר תאוצה: ע"ע סיאקם).
ווייט יתחיל שנה שלישית בקבוצה, עם תחזית להמשיך ולהתפתח כשחקן קו אחורי התקפי מצויין וכמגן במימדים של של ברוס לי או קאווי.
הספרס מקבלים 2 בחירות דראפט ראשונות (מקום 15-20 ומקום 29-30). סביר להניח שהם יבואו לביטוי יותר לקראת 2021, אבל הספרס ידועים בבחירות האיכותיות שלהם. הרעיון הוא לפתח אותם כשחקני חמישיה תוך 3 שנים. כמה רעיונות מעניינים, שמתבססים על בעיקר מה שחסר לספרס היום: פורוורד אתלטי לעמדות 3-4 וסנטר מודרני חדש. בכלל, אני מרגיש כמו בחנות ממתקים (וצריך לבחור רק 2),
אז בבחירה הראשונה, אפשר לבחור מתוך הרשימה:
סקו דומביויה – פורוורד צרפתי (3-4) יליד 2000, פוטנציאל גבוה מאד, קצת בוסרי:

*********************

45 – Sekou Doumbouya

France

**********************

דאנדרה האנטר – קצת נמוך מדי להתמודד עם מפלצות צבע, אבל ישתלם לכל קבוצה שיגיע. הוא מוכן לליגה.

 

12 – DeAndre Hunter

Virginia

 • Birthday: 12/1/97
 • NBA Position: SF/PF
 • Class: Sophomore
 • Ht: 6-7
 • Wt: 225
 • Hometown: Philadelphia, PA
 • High School: Friends Central School
 • Team Site Profile
 • Statistics

 

ברונו פרננדו – סנטר חזק מאד בן 22 מאנגולה. https://www.nbadraft.net/players/bruno-fernando

נאז ראיד – עוד סנטר מצויין שהספרס כבר יעשו ממנו משהו טוב. https://www.nbadraft.net/players/naz-reid

בבחירה השנייה אפשר לבחור בין:

ברנדון קלארק – מיודעינו בגונזגה, מי שערן שור כבר מינה כדריימונד גרין של הדראפט, ומי אני בכלל שאתווכח עם זה. http://www.hoops.co.il/?p=143961.
אוסטין ווילי – עוד סנטר שיהיה שחקן רוטציה בליגה הזאת, עם מוטת זרועות של 7.5 פיט (איך הם עושים את זה?) https://www.nbadraft.net/players/austin-wiley

ג'יילן האורוד  עוד 3-4 מצרפת יליד 99, עם פוטנציאל מצויין. https://www.nbadraft.net/players/jaylen-hoard

בתור מהמר מאד כבד (על כספם של אחרים), הייתי מציע לטיירד את דז'ונטה + בחירה ראשונה של הספרס, ולקבל בחירת טופ 5, במטרה לשים את היד על יפני אחד שלדעתי יהיה כוכב בליגה הזאת:
רואי האצ'ימורה – https://www.nbadraft.net/players/rui-hachimura

אז לאן הולכים מכאן?
כששואלים מה חסר לכל קבוצה מה חסר להם כדי להיות קונטנדרים, יש קבוצות שהתשובה היא מאד ברורה:
גארד (לייקרס, פילי), גבוה (אינדי), היררכיה (בוסטון), מאמן (יוסטון), צוות מקצועי (פיניקס), בעלים (ניקס, שארלוט), צוות רפואי (שוב פילי) או אפילו עיר (דטרויט, קליבלנד), אבל אצל הספרס, הכל בסדר, לכאורה, חוץ מדבר אחד: הם לא מספיק טובים. אז מה חסר? מה צריך לשפר?
קודם כל יש מקדמי אי ודאות: אנחנו לא באמת יודעים מה תקרת הזכוכית של דרק ווייט ושל לוני ווקר. הספקטרום יכול לנוע משחקני יורוליג שיצליחו רק בספרס וכלה באול סטארס. אנחנו גם לא יודעים כמה זמן אולרידג', גאי מילס ובלינלי יצליחו לתת את התפוקות שלהם כרגע, לפני שהם מתחילים להידרדר במורד הגבעה.
אני יודע רק דבר אחד. זה הזמן להיפרד מהחלק היותר זקן של הספרדי הכפול, להפריש אותו, ולהרוויח כמעט 12 מליון לעונה (אפשר לפרוס לו את השכר ל- 3 שנים).
אם מחליטים לחפש בשוק שחקן טוב יותר (וצעיר יותר) מגאי בעמדות 3-4, מתפנה לספרס סכום חביב של כ-  22 מליון.
פרידה ממילס לא נראית ריאלית או אפילו כדאית, אבל היא תעלה את הסכום הפנוי לכיוון ה- 35 מליון.
אני הייתי מחפש שחקן לעמדה 4, שישחק יחד עם אולדרידג' ובעצם יהפוך את הקבוצה לסופרטים, שיכולה להסתכל בלבן שלה עיניים לגולדן סטייט.
אולדריג', דרוזן, ווייט, אולסטאר בעמדת PF + שחקני רוטציה מהטובים שיש : דז'ונטה, פורבס, לוני, בלינלי, ברטאנס, מילס, יענקה פולטי,  בחירות דראפט מרתקות.
אז מי אותו בחור בר מזל שיחזיר את הספרס לימיה הגדולים?
בקרב השחקנים החופשיים, שחקנים שיכולים (אולי) להסכים לתקציב המוצע הם:
החד קרן הלאטבי מהניקס, טוביאס האריס מקליפרס, ניקולה מירוטיץ או ג'וליוס רנדל מניו אורלינס, ניקולה ווצוי'ץ (יחייב הסטה של למרקוס חזרה ל – 4)
האם הספרס יצליחו לשכנע מישהו מהם לעבור לטקסס?

שאלות השאלות
הרוטב הסודי של הספרס היה מאז ומעולם הדבק. אותו משהו מעורפל וחסר הסבר שלוקח חבורה של שחקנים טובים או פחות והופך אותם ליחידה אחת טובה מסך חלקיה.
הקרדיט לכך ניתן בצדק לפופ (דעתי הצנועה שלטים דאנקן היה חלק לא פחות בכך). החודשיים האחרונים מלמדים שפופ לא איבד את המוג'ו שלו. הוא עושה נפלאות.
זה לא טריוויאלי יהיה להכניס כוכב שלישי/ רביעי לחמיישיה. אפילו פופ הגדול נכשל עם ריצ'ארד ג'פרסון. גם השנה הראשונה של למרקוס היתה קשה, עד שטימי פרש וגם אחר כך.
האם פופ יצליח במשימה?
האם פופ בכלל יישאר בכלל לעונה הבאה?
והאם היורש: מסינה/ בקי האמון יצליחו לעשות זאת לא פחות?

 

מנחם לס

בעל האתר, הבוס הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 17 תגובות

 1. הספרס בונים כמו שהם תמיד בונים עם מה שיש להם. ובנוסף, על הדרך, הם נשארים תחרותיים שזה לא פחות חשוב.
  אף אחד לא מצליח הצלחה בטנקינג מטורף וזריקה של הכל לפח בשביל לקוות שתוך שנתיים-שלוש יבחרו שני כוכבים בדראפט ועוד איזה שחקן חופשי וירוצו לאליפות.
  הצעירים של הספרס מתחילים לפרוח. וויט ופורבס מנצלים את היעדרותו של מארי (ופרישתו של מאנו) כדי לקבל יותר דקות ומשתפרים כראוי. וויט בכלל נתן קפיצת מדרגה.
  השנה ובשנה הבאה גם לוני ווקר יכנס לעניינים, ובהנחה שמארי חוזר כמו שצריך לספרס יש בסיס איכותי צעיר.

  גאסול בהחלט היה טעות (אבל יתכן שהוא מועיל בחדר ההלבשה עם הנוכחות שלו (יקרה אומנם, אבל ככה הספרס החליטו). אולי שווה לחפש לו קבוצה בשנה האחרונה של החוזה תמורת שחקן גבוה עם פוטנציאל (אולי ג'מייקל גרין כזה שיחסית זול).
  דרוזן דווקא התאקלם לא רע ומציג אחלה כדורסל. רודי גיי ממש החייה את עצמו ורק צריך לקוות שימשיך בסכום נמוך יחסית.

 2. לא יודע, אני לא מכיר את ההצעות שלך לדראפט, אבל השניים הראשונים נשמעים כמו אנדרסייזד סנטרים עם גוף מסיבי – וזה בעיקר מזכיר לי את דחואן בלייר (וגרשון יבוסלה, ואנתוני בנט וביג בייבי ועוד רבים וטובים) ונשמע לי כמו כשלון שמחכה לקרות

 3. קבוצות כמו הספרס מראות שיש באנשים ובקבוצות מעבר למה שנדמה במבט ראשון. מזכירים את יוגופלסטיקה ספליט, ואת הקבוצות של מאליקוביץ' שהיו לוקחות גביע אירופה עם שחקנים אלמונים. מאמין שיצליחו בשנים הבאות ומקווה שתהיה המשכיות ברמת האימון והניהול המעולים

 4. מצוין אס"א תודה רבה.
  מסכים עם הכל, כולל התקרה השנה. בשנה הבאה המחנק הגאסולי יורד מ-17 ל-7 ויהיה אפשר לנשום. הפיד שלי מלא באיזכורי פורזינגיס לספרס, לא יודע אם יש בזה ממש ואם זה יקרה בסוף, אבל נשמע לי שיש בזה הגיון מסוים.
  לא יודע אם כדאי להטריד את דז'ונטה, אבל אם יש דרך להשיג בחירה גבוהה יותר, השנה, או שנה הבאה, זה כדאי. יתכן שכדאי להטריד את דרוזן אבל זה לא ריאלי ולא יקרה.

 5. לא חשבתי שהם יהיו כה תחרותיים העונה. הם למעשה לא הוסיפו אף שחקן משמעותי, וטוני פרקר עזב (כמובן כמו לינארד ומאנו)

 6. אחלה פוסט, תמשיך לכתוב!
  הספרס הם התופעה הכי מעניינת בליגה. כל ארגון בעולם – לא רק בספורט – צריל ללל=מוד מה הם עושים.

  נ.ב. למה יסטון צריכים מאמן?

 7. אחלה פוסט תודה רבה.
  הסרטון המצורף מצוין ממש, מזכיר איזו קבוצה נפלאה הם היו בעשור השני של האלפיים (בעשור הראשון היו קטלניים עם בואן ושות'. פחות אהבתי..).

 8. תודה למגיבים.
  הטענה לגבי דאנטוני היא הרוטציה הקצרה שלו שחרבה לו כמה אליפויות שכבר היו צריכים להיות לו.
  אין לי ספק שזה יקרה גם השנה.
  לגבי הסנטרים הקצרים, זה מה שהולך היום. סמול בול, מיינד יו.
  מה שלפני עשור היו נחשבים לגמדים, היום מחפשים קלע 3 ורצוי גם מישהו שיידע לכדרר. 6.10 זה הגובה של רוב הסנטרים היום.
  אנשים בסייז של בובאן או בול בול לא יצליחו להיות משחקני רוטציה שוליים

 9. מעניין תודה!
  גם אצלי ביוטויוב מתחילים להופיע סרטונים דל אוהדים שמדברים על פורזיגנס לספרס. אני בעד!

 10. מעולה פשוט.לדעתי אפילו פלייאוף זה הישג בהתחשב בעובדה שאין רכזים בריאים השנה.לעבור סיבוב בכלל יהיה הישג נהדר

 11. מאמר מצוין.
  הדברים שאני חושב אחרת:
  .
  פולטל ממש לא ספליטר. הוא מחליף נהדר לפאו לשנים הבאות, דינמי, קולע, מוסר. ספליטר היה עמוד חשמל.
  .
  מה שהיה יוצא דופן בעונה לא היה ה"התגלות המשיחית", אלא הרצף שהקדים אותו של יכולת מזעזעת.
  "ההתגלות המשיחית" היא היכולת האמיתית והריאלית של הספרס, פלוס מינוס.
  הם חידשו את הסגל לגמרי וזאת כנראה הסיבה שלקח להם זמן להתחבר (זה והפציעות).
  .
  דרוזן אכן שיפר את המסירה ואת משחקו אבל האגו לא משחק כאן תפקיד.
  מה שמשחק תפקיד בעניינו זה שהוא שחקן ממש לא יעיל במשחקו וגם נחנק סדרתי. שני המרכיבים יחד יוצרים תרכובת נוראית בפלייאוף ואת התוצאה כולנו ראינו בעבר.
  .
  גיי שחקן ענק לספרס, כבר מעונה שעברה.
  לא מחליף אותו בכלום, רק שיהיה בריא כמה שיותר.
  .
  לוני ווקר לא היה אמור בכלל להיות בג'י-ליג, זה רק בגלל הפציעה. הוא הבחירה הגבוהה ביותר של הספרס מזה זמן רב, ודווקא כולם ציפו ממנו להרבה.
  .
  מבט לעתיד:
  הבעיה הגדולה היא דרוזן.
  הוא לא מתאים לרמות הגבוהות, הוא תוקע את השכר והוא הכי בר-תחליף.
  צריך להביא שחקן טוב יותר, שלא מהווה סכנה לסרטן בעיניים לאוהדים ומתאים יותר לקבוצה.
  הוא רצח אותנו במשחקים נגד אוק' וזה בדיוק מה שיעשה בפלייאוף.
  מצידי שלא יתרום כלום, רק שלא יפריע.
  .
  אהבתי את ההצעות לחיזוק.
  אכן יש הרבה דיבורים על פורזינגיס.
  .
  מסקנה סופית: אנחנו בכיוון הנכון אחרי עזיבת הפרנצ'ייז שלנו שבנינו עליו לשנים, הקבוצה התחדשה ותמשיך להתחדש כשפאו יפרוש.
  כולנו צריכים לאכול את הכובע, להפסיק לתת עצות לפופ ולהכיר בכך שהוא איש מקצוע גדול שיעשה את ההחלטות הנכונות (לרוב לפחות…).

 12. "הימים הנפלאים של הטיקי טאקה בו הספרס הציבה לעולם מודל אחר מהשיקוץ. מודל שיתופי"
  למה גם כותב טוב כמוך צריך את הטינופת הקבועה לחבר'ה, "השיקוץ"?
  ומילא החבר'ה – רק למה על חשבון האמת?
  אמרת מודל שיתופי? אז בוא בקטנה.
  ומה יותר שיתופי מאסיסטים. גוטלת הכותרת של המודל השיתופי, והטריו האגדי של הספרז.
  אז ללברון יש יותר אסיסטים עד היום, ב-15 עונות פלוס, מאשר לטוני פארקר האגדי, בכל 17 העונות שלו בספרז.
  בהפרש עצום: 6829-8451.
  לברון כבר מביס את מאנו ג'ינובילי האגדי + טים דאנקן האגדי, ביחד. שניהם 4001+4225, שזה 8226 אסיסטים יחד, ב-35 עונות של מודל שיתופי, מול 8451 של לברון, על פחות מחצי מזה, 15 עונות וקצת.
  או שלמסור הרבה אסיסטים דווקא מעיד על האנוכיות של לברון! למה הוא לא קולע, מה פתאום הוא מוסר.
  ואז הוא שוב שיקוץ והכל בסדר.

  1. חחחחח
   אמת מאת מלך הפייק ניוז.
   הדמגוג הראשי של האתר.
   הממציא הראשי.
   יאיר נתניהו קטן משלנו.
   מהי האמת עבורו?
   רצף של שקרים.
   שורה של קביעות לא קשורות לכלום.
   עיקום האמת עד שנשברת ועוד קצת.
   ובסופה מסקנה שלא מתחברת למילה ממה שאמר קודם.
   אבל הוא החליט שכן.
   אסור לחלוק על דעתו.
   הוא יתקוף וירדוף אותכם (תיפול על השגיאת דקדוק הזו).
   יתעורר מהחור שלו רק כדי להציק ויברח בחזרה למחילה.
   למה?
   כי הוא לא הצליח לשכנע אף אחד.
   כי יש אנשים עם מחשבה חופשית.
   כמה נורא.
   לך תשפשף על לברון
   סומי

 13. תודה רבה. מעניין מאוד ונהניתי לקרוא. לא מבין כל כך בכדורסל אבל התחברתי מאוד לספרס עוד מסוף שנות ה-90, כשטים דאנקן נבחר בדראפט וחבר לדייויד רובינסון. העבודה של פופוביץ' שם היא באמת יוצאת מן הכלל. עוקב אחריהם כל הזמן ואשמח אם יתקדמו ככל האפשר.
  בתחילת העונה הספרס נפלו למאזן שלילי, משהו שלא קרה הרבה זמן, לדעתי, אבל התקדמו יפה בהמשך העונה וכיום מדורגים במקום השישי במרחק לא רב מהמקום השלישי, אך גם לא רחוקים ממקום מחוץ לפלייאוף בגלל התחרותיות הרבה במערב.
  מסכים עם תגובתו של ולדי. פלייאוף יהיה הישג מצוין.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט