מבט לקרב מלא הייסורים של גורדון הייוארד כדי לחזור לשחק – ז'אק לואו / תרגום Smiley

מבט לקרב מלא הייסורים של גורדון הייוארד כדי לחזור לשחק

אוקטובר 5, 2018

זאק לואו / ESPN

מאמר מקורי: http://www.espn.com/nba/story/_/id/24896793/zach-lowe-gordon-hayward-recovery-boston-celtics.

ב-28 לאוגוסט, בתיכון סנט ברנארד בלוס אנג'לס, בערך כשני תרייסר סקאוטים, שחקנים, ומאמנים צפו בגורדון הייוורד ובבראדלי ביל מסתדרים למשחק אחד-על-אחד.

זאת הייתה הפעם הראשונה של הייוורד במשחק אחד-על-אחד מול שחקן חמישייה ב-NBA מאז עבר ניתוח שני ולא צפוי בסוף מאי כדי להוציא לוח וברגי מתכת מסביב לקרסול השמאלי, אותו הייוורד ניפץ חמש דקות לתוך הקריירה שלו עם הסלטיקס. הגילוי שהוא צריך ניתוח שני היה הרסני להייוורד. זה הכניס לתהליך השיקום שלו אי סדר. ב-28 באוגוסט, הוא כבר היה צריך לעבור מספר חודשים של משחקי חמש-על-חמש ברמה תחרותית של ה-NBA. עכשיו, הוא החל משחקי אחד-על-אחד.

"לא חשבתי 'אני הולך להרוג את הבחור'", הייוורד אמר ל-ESPN.com בשלישי בלילה לאחר עוד משחק קדם עונה מאכזב עבור הסלטיקס. "חשבתי שזה יראה לי על מה שאני צריך עוד לעבוד".

ביל אמר לדרו הנלן, מאמן היכולות הפופולרי שמחזיק במגרש בסנט ברנארד ועבד על משחקו של הייוורד במהלך הקיץ, שהוא בטוח בעצמו.

הם התחילו מהפוסט, שבאפשרותם רק שני כדרורים לפני הזריקה. ואז הם עברו לאזור שבתוך קשת השלוש והרשו לעצמם שלושה כדרורים.

הייוורד ניצח בחמישה משחקונים רצופים. "הוא לחלוטין הפתיע אותי", ביל אומר. ביל קרא למרק ברטלשטיין, הסוכן המייצג את שניהם.

"יש לי חדשות טובות וחדשות רעות", ביל אמר, נזכרו השניים. "אני אולי נוראי, אבל גורדון חזר ב-100 אחוז".

זה היה קו פרשת המים עבור הייוורד: טעימת כדורסל לאחר שנה של שיקום מפרך, חרדה עזה, וחבטה לקרביים בניתוח השני.

"בהחלט הייתי מופתע", הייוורד אומר. "היו כל כך הרבה רגעים של אכזבה. זה היה ענק, דחיפה עצומה לביטחון".

ניצחון מוחץ על ביל היה סימן נהדר. הנלן והייוורד ידעו שההגנות יבצעו חילופים מול החמישייה הטובה של בוסטון. הם בילו את מרבית הקיץ בעבודה על משחק פוסט מול שחקנים נמוכים.

אבל להסתמך על משחק אחד-על-אחד כאשר ספטמבר מתקרב, היה גם תזכורת כמה רחוק מאחור הייוורד נמצא. וזה נראה כך עד עכשיו במשחקי קדם העונה. הייוורד רק עם 5 מ-20 מהשדה, וביצע שמונה עבירות ב-59 דקות.

"מבחינה פיזית, אני מרגיש די טוב", הייוורד אומר. "אבל אני עדיין לא מרגיש בטוח על המגרש. זה עניין אחד להיות מסוגל פיזית לעשות את הדברים, וזה עניין אחר להיות שחקן כדורסל: התזמון והקצב. כאשר משחקים במשך הרבה זמן, פשוט יודעים. אבל לא לאחר שלוקחים הפסקה ארוכה מאוד, ונכנסים למערכת חדשה. הניתוח השני ממש גרם לעיכוב. באמת הייתי בציפייה לשחק חמש-על-חמש במשך כל הקיץ. מה שאני עובר עכשיו זה מה שרציתי לעשות במהלך הקיץ, אבל זה לא הלך בדרך הזו".

הייוורד רק התחיל לרוץ במהירות מלאה ולשחק אחד-על-אחד מאוחר במאי, כאשר הרופאים החליטו שזה המהלך הכי טוב להוציא את הפלטה והברגים. הייוורד היה מרגיש כאב באזור הקרסול שלו במשך חודשים. הוא היה נסער לקראת ההליך הרפואי מוקדם יותר, כשהוא פוחד שההליך במאי או ביוני יחבל בכל הקיץ. "בחוכמה לאחר מעשה זה 20/20", הוא אומר, "אבל הלוואי שהיינו מסיימים את זה כבר במרץ".

הרופאים ומנהלי הסלטיקס הבהירו שאף אחד לא צריך ללכת לניתוח שני אם הם לא ממש חייבים אותו, הייוורד נזכר. הם היו צריכים לקבוע אם משהו אחר מלבד הפלטה – דברים כלשהם שאולי נעלמו – גרמו לגירוי. התהליך הזה לקח זמן.

"הייתי אומלל", הייוורד אומר. "לחזור חזרה למגף הליכה לאחר כל התהליך הזה – חזרה לקביים. זה היה הרגע הכי נמוך שלי".

"הרגשתי נורא בשבילו", אומר דני איינג', הג'נרל מנג'ר של בוסטון.

השפל של הייוורד יכול לרדת ממש נמוך. "ככה אני מחווט", הוא אומר. "אני נלחץ ונלחץ".

אנשים הקרובים אליו כבר למדו לצפות לשיחות מהייוורד המדוכדך לאחר משחקים שלא הלכו לו כמו שצריך. הייוורד היה מתקשה לישון בלילות הללו, הוא אומר. חברים מקווים שהשנה בחוץ תשנה זאת. הוא התגעגע למשחק, גילה מחדש את ההנאה שלו, יהיה פחות מקובע על הטעויות. אולי הצלחתה של הסלטיקס בלעדיו תקל על הלחץ העצמי שהייוורד שם על חזרתו.

"זה רק כדורסל", אומר ג'ייסון סמת'רס, מאמן שהוא אחד מחבריו הטובים של הייוורד וגר עימו ברוב הזמן שנה שעברה. "בקבוצה הזו, מותר שיהיה לך משחק רע".

הייוורד ניסה להפנים זאת. לפעמים זה עובד. לפעמים קשה לראות את בוסטון פורחים בלעדיו. "כאשר אתה נופל כמוני לאחר החלפת קבוצות – זה פשוט לא אמור לקרות בדרך הזו", הוא אומר. "זה פשוט הטבע של להיות מתחרה. אתה רוצה להרגיש שהיית חסר. והייתי חסר. אבל כשצופים בהם מנצחים 16 ברצף, המחשבות השליליות הללו מחלחלות. זה היה קשה לשבת ולצפות".

עכשיו, המשחק קשה. בדרך הביתה לאחר המשחק ביום ראשון מול שארלוט, אותו הייוורד סיים עם 1 מ-7 וביצע חמש עבירות ב-21 דקות, הוא צלצל לברטלשטיין בדכדוך. ברטלשטיין אמר לו להתרכז בחסימה שעשה לאחר שרדף אחר ג'רמי לאמב – הוכחה לכך שהא יכול להתרומם, ואז לנחות בעוצמה על רגלו השמאלית.

זאת הייתה הרוטינה שלהם במהלך שנת השיקום של רגלו של הייוורד. הייוורד היה מתקשר לברטלשטיין ומיילל על כל עיכוב – הימים בהם הוא הרגיש יותר כאב, שלקח לו יותר זמן מהרגיל לאסוף גולות מהרצפה בעזרת אצבעות רגליו, משחק שהוא שסמת'רס המציאו. כשהוא לקח צעד קטן אחורה במבחן של שיווי משקל או זריזות. לאחר שהיה מנחם את הייוורד, ברטלשטיין היה מתקשר לסמית'רס ולשני חברי הצוות הקבועים בשיקומו של הייוורד – סטיב מאונט, מנהל השיקום של הסלטיקס, וטיילר ייטון, מאמן הכושר – לשמוע את דעתם על התהליך היומי.

"הייתי מקבל גרסה אחרת למדי מהם", ברטלשטיין אומר. השיחות שלו עם הייוורד תמיד הסתיימו באותה הצורה: "הייתי גוער בו על כך שהוא לגמרי יצא מדעתו", ברטלשטיין אומר. "אבל הפרפקציוניזם הזה, לנתח כל דבר מאה פעמים – זה מה שהופך אותו למי שהוא."

הטבע התחרותי של הייוורד העביר אותו דרך כל העבודה הסיזיפית. אנחנו שומעים כל הזמן איך אתלטים מקצוענים הם תחרותיים ביותר. הם כולם שונאים להפסיד במשחקי שולחן. הייוורד תחרותי אפילו לפי הסטנדרטים האלה. הוא הפך כל פרט בשיקום שלו לתחרות.

בכל בוקר בסטארבקס, הוא וסמת'רס היו משחקים הטוב משלוש במשחק הווידאו, Clash Royals, כאשר המנצח זוכה לדבר שטויות במהלך שארית היום. הייוורד הפך את תרגיל איסוף הגולות למירוץ נגד הזמן, והתערב עם כל מי שהיה מוכן לאתגר אותו בתחרות זריקות מהחצי בישיבה על כסא.

הייוורד השתמש בתרגילי כוח שונים כדי להסיח את עצמו במהלך משחקי הסלטיקס. אחד המועדפים: קיפול מספר עמודי עיתון, ולהניח אותם אחד על השני. מניחים יד אחת באמצע, ובשימוש היד הזו בלבד, מנסים לקמט את ערימת העיתונים לכדור שתתאים לכף היד. נשמע קל?

"תשמע", הייוורד אומר. "זה יגרום ליד שלך לשרוף".

בינואר, הייוורד החליט שהגיע הזמן לשים את סמת'רס, ייטון ומאונט בתחרות. נמאס לו לשמוע אותם מתווכחים מיהו האתלט הטוב ביותר.

"הוא בחור שאוהב חברה", סמת'רס אומר.

הייוורד יצר את התחרות הגדולה שלו, מספר תחרויות הכוללות ריצת מייל, זינוק ל-100 יארד, מהלכי כדורסל, מבחן מי יכול לזרוק כדור בייסבול בעוצמה גבוהה יותר, מבחן סיבולת על מכשיר אופניים, ומבחן טריוויה. הייוורד חיבר את השאלות בעצמו.

"היינו פשוט משועממים לאללה, באמת, זה מה שזה היה", הייוורד אומר, כשהוא צוחק.

כאשר מאונט וסמת'רס הגיעו לאותו מרחק באופניים בזמן של שלוש דקות, הייוורד גרם להם להתחיל מחדש. היה צריך להיות סדר מובהק. ללא שוויון.

במהלך אימוני הבריכה של הייוורד במתקן האימונים הישן בבוסטון, סמת'רס ומאונט התחילו להתווכח מי מנצח בתחרות שחייה. הייוורד דרש לבסוף שעליהם ליישב זאת. מאונט ניצח. אנשי צוות הכינו פודיום מאולתר לטקס הענקת המדליות. הייוורד מצא דרך לנגן את ההמנון האוסטרלי – מאונט הוא אוסטרלי – בזמן שמאונט שם סביב צווארו משקולת כמדליה.

"אתה רוצה להרגיש שהיית חסר. והייתי חסר. אבל כשצופים בהם מנצחים 16 ברצף, המחשבות השליליות הללו מחלחלות. זה היה קשה לשבת ולצפות". גורדון הייוורד

כאשר הייוורד היה זקוק להפסקות, הוא היה לוקח כדור פוטבול של הפטריוטס – מתנה מטום בריידי – וזורק אותו בכל רחבי המתקן של הסלטיקס, ממציא תחרויות עם סמית'רס: מי יכול לזרוק את הכדור בין שני האורות הללו שתלויים מהתקרה, ולפגוע במטרה שעל הקיר? הכדור בסופו של דבר נתקע בין מתקני האורות. הייוורד מעולם לא ניסה להוריד אותו.

ביולי האחרון, בערך חודשיים לאחר ניתוח הוצאת הפלטה, הייוורד סוף סוף היה מוכן לרוץ במלוא המהירות שוב. במתקן אימונים הנקרא EXOS בסן דייגו, אנשי צוות הכינו "מבחן צפצוף" ריצה עבורו. הייוורד היה צריך לרוץ הלוך ושוב בין שתי נקודות, לשנות כיוון בכל פעם שנשמע צפצוף. הצפצופים מתחילים במרווחי זמן ארוכים, ככה שמי שרץ יכול לעשות זאת בנוחות, וזמני הצפצופים מתקצרים ככל שהמבחן נמשך. בכל פעם שהצפצוף גובר על הרץ, המבחן נגמר. סמת'רס צפה בזה כדי לוודא שהייוורד לא יאמץ את עצמו יותר מדי.

סקוט מוריסון, עוזר בסלטיקס שביקר את הייוורד באותו הזמן, החליט שהוא יצטרף. "אם הייתה הזדמנות לנצח אותו במשהו אתלטי, זה היה שם", מוריסון אומר. הם המשיכו והמשיכו, מהר ומהר יותר. סמת'רס היה מופתע שהייוורד עדיין ממשיך. הייוורד היה מופתע שמוריסון עדיין ממשיך.

"לא היה שום מצב שאני מפסיד לבחור בן 40", הייוורד אומר. "זה לא יכול לקרות. אפילו שזאת הייתה הפעם הראשונה שרצתי אחרי הרבה זמן". (מוריסון בן 41, בשביל הרישומים).

מוריסון לבסוף נכנע. הייוורד רץ ספירנט אחרון, עצר, וצהל. "זה היה, 'בסדר, ניצחתי, זה מספיק'", הוא אומר.

היום, זה פינג-פונג. להייוורד יש את המחבט שלו. כאשר הוא ראה את השולחן במתקן האימונים החדש של הסלטיקס, הוא הטריד את אנשי הצוות שיקנו אחד עד שהם סוף סוף רכשו. הוא היה בלתי מנוצח עד שמאונט החליף בסתר את המחבט של הייוורד, באחד אחר, וניצח אותו כאשר רוב אנשי הצוות צופים. לאחר מכן מאונט חשף את מה שעשה. הייוורד מאז הרבה יותר זהיר.

הייוורד רוצה לתלות לוח מחיק ליד השולחן, שם הוא יכול לעדכן את דירוג הפינג-פונג.

ככה הייוורד העביר את הזמן במהלך תהליך השיקום שלו. זה נגמר עכשיו. המשחקים מתקרבים והצפייה של הייוורד מתגברת ממה שהייתה בינואר ובפברואר – כאשר תהליך ההחלמה היה בעיצומו, כאשר ניתוח שני היה התרחיש הכי גרוע שיכול להתרחש.

"זה פשוט לבנות מחדש את ההרגלים – להיזכר בזמן הנכון לחתוך, או איך לשמור על פעולה פשוטה", אומר מאמן הסלטיקס, בראד סטיבנס, ל-ESPN.com. "אלו הדברים שלא חושבים עליהם כאשר רצים או משחקים אחד-על-אחד. עכשיו יש משחק גדול של חמש-על-חמש. בעיניי, הוא נראה בסדר גמור פיזית".

התמונה המורכבת יותר: להבין כיצד הייוורד מתאים לחמישייה הפותחת העמוסה הכוללת את שני הכוכבים הצעירים – ג'יילן בראון וג'ייסון טאטום – שפרחו בהיעדרו. במהלך קדם העונה, הייוורד, בראון וטייטום היו ללא תפקיד מוגדר. הם היו האופצייה השנייה מסביב לפיק-נ'-רול של קיירי ארווינג, מוכנים לתקוף את ההגנה המבולגנת אם קיירי מעביר להם את הכדור.

הנלן והייוורד עבדו רוב הקיץ על הסיטואציה הזו. הם השחיזו את הטעיית הזריקה של הייוורד שתהיה יותר משכנעת, שיגרום למגינים לקפוץ לעברו. הם תרגלו באיטיות הטעיות עם הכדור, הטעיות כתף, עם הסנטר, עם הגבות.

ההקפצה הראשונה מול המגן היא החלק הקל. הייוורד והנלן התרכזו בכדרור השני והשלישי – זה שמטעה את ההגנה. הייוורד התאמן על לשמור את הכדרור שלו חי אפילו כאשר העזרה בהגנה קופצת להגן על הטבעת. טריק אחד: לגרום להייוורד להוריד את הכתף שלו לתוך החזה של המגן, לשתול את רגלו, ולתזמן את הכדרור ככה שהכדור והרגל פוגעים ברצפה באותו הזמן – המשמעות שעדיין תהיה לו אפשרות לכדרר לאחר ההתנגשות.

הנלן תכנן הרבה מהתרגילים האלה בהם הייוורד שולח את רגלו השמאלית. "הוא חייב לבטוח בה שוב", הנלן אומר. הנלן הראה להייוורד סרטים של כמה מבעלי השליטה בכדור הטובים בליגה, כולל סי ג'י מקולום.

להיות בעלי שלוש (והאמת, ארבע, אם סופרים את הורפורד) אופציות שניות ברמה עליונה זה נהדר. כדי לזכות באליפות, צריך לאסוף כל כך הרבה כישרון ויהיו מספר אנשים שיסיימו בסגל שהם יותר מדי מוכשרים לתפקיד.

אבל הייוורד הוא כנראה מקבל ההחלטות והמוסר הכי טוב מבין שחקני הכנף, ואולי הכי טוב בקבוצה – כשהתחרות צמודה עם הורפורד. כאשר רגליו יחזרו אליו, בוסטון יצטרכו למצוא איזון בהתקפה ככה שהייוורד יקבל הזדמנות לקבל החלטות. זה יקרה באופן טבעי כאשר סטיבנס יתזמן את הדקות, כשהוא יתן להייוורד הזדמנות להריץ את ההרכב עם שחקני הספסל. הוא יחסום לארווינג בפיק-נ-רול לא קונבנציונלי. אם ההגנה עושה חילוף, הייוורד מוכן לשחק בפוסט מול שומרים קטנים, ככה הוא אומר.

לסלטיקס יש זמן לתרגל את ההתקפה. כולם מבינים שצריך לעשות הקרבות. "לכולם יהיו משחקים שבהם הם יקלעו הרבה יותר מאשר הם קולעים במשחקים אחרים", סטיבנס אומר. "אני לא מודאג לגבי אף אחד מהנקודה הזו. כולם יקבלו את ההזדמנות לזרוח".

בהגנה, הייוורד יצטרך להתמודד עם פאוור פורוורדים אם בוסטון תשחק עם החמישייה החזקה שלה. הוא שמר על קווין לאב במחצית הראשונה מול קליבלנד ביום שלישי. (בראון וטאטום יקבלו את התפקיד הזה במאצ'-אפים אחרים, סטיבנס אומר). "הוא בחור חזק", סטיבנס אומר. "הוא קשוח מספיק". (ביל מסכים לאחר משחקי האחד-על-אחד ההם, הוא אמר להנלן, "לא הבנתי כמה באמת גורדון חזק", הנלן נזכר).

הייוורד מרגיש את כל זה. אין לו ספק שהוא והקבוצה יגיעו לשם. הוא רק מדמיין ציר זמן חלופי בו התהליך היה מקדים את זמנו.

"הלוואי וכל זה יכול היה לקרות בקיץ", הוא אומר. "אבל אני עובר דרך התהליך הזה עכשיו".

 

 

לפוסט הזה יש 14 תגובות

 1. אחלה תרגום ואחלה סיפור
  פינג פונג ברמות גבוהות זה מעולה לקואורדינציה ולעבודת רגליים.
  בלי קשר אני חושב שמאמן השיקום בהפועל חולון יכול ללמוד כמה דברים מעמיתו בבוסטון 🙂

 2. תודה סמיילי. אני ברכבת בדרך הביתה קורא את התרגום שלך ורק מקווה שגורדן יזרח הלילה עם שורה סטטיסטית של 25 נקודות 8 קרשים 5 בונבונים 2 חסימות 3 חטיפות ועוד מלאן דברים שלא מופיעים בכלל בסטטיסטיקה.
  אמן

 3. אני יודע שהוא מליונר והכל, אבל קצת רחמים עליו. נשמע כמו ילד משועמם בלי מטרה שהכדורסל השאיר לו חור עצום בחיים. שיחזור לאט לאט, לנו יש סבלנות.

 4. תודה. מאמר נהדר על סיפור נהדר. מקווה בשביל הייוורד שהוא יחזור לעצמו. היו משחקים במהלך השנה בהם הוא הזכיר את ההייוורד של יוטה. לדעתי הפגיעה העיקרית במשחק של הייוורד זה הביטחון והקליעה. שני אספקטים שפחות קשורים לאפקט הפיזי של ההחלמה ולכן אני אופטימי לגביו.

 5. פרימדונה מפונקת לא היה שווה כלום קודם ולא עכשיו , טיפוס משועמם בוגדני ומשעמם ….עדיף היה לו נשאר ביוטה .
  די נמאס ממנו ומהדמעות תנין עליו.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט