דיון הופס ליום שלישי: מי צריך 'נשיא קבוצה' ו-'GM'?

אני לא בא עם 'דיוני היום' על מנת לצבור כמה שיותר תגובות. אני גם לא חושב עליהם למפרע. משך רוב הבוקר אני בהופס קורא את הפוסטים החדשים, מגיב כשאני מרגיש צורך, ניכנס לכמה אתרים אמריקאים וצובר חומר להערב, ואז יוצא לטניס או גולף או דיג, ויותר מאוחר הולך לגולד ג'ים לאימון כושר, ואז ב-5-6 לפנות ערב מגיע הביתה לארוחת ערב, טיווי, וכתיבת 'המעורב'.

אם בזמן קריאה באתרים האמריקאים קופץ לי משהו לראש שמעניין, מטריד, או סתם חומר למחשבה המבקש דיון, אני מכניס אותו מהר ל'דיון הופס'. לכן לא כל הדיונים יהיו פופולריים ויבקשו תגובות כמו אחרים כי זו לא המטרה.

אז הבוקר קראתי את הידיעה הזו:

The Philadelphia 76ers might not hire a new general manager after all

פילדלפיה החליטה שעדיף לה לבינתיים ללא מנכ"ל (https://sports.yahoo.com/philadelphia-76ers-might-not-hire-new-general-manager-224909788.html).

מאז פיטוריו של בריאן קולנג'לו הסיקסרס התנהלו יפה מאד ללא מנכ"ל (https://sports.yahoo.com/jerry-colangelo-thinks-son-bryan-lost-job-76ers-nothing-050538059.html).

השאלה שאני שואל היא למה בכלל הקבוצה צריכה מנכ"ל (או 'נשיא' קבוצה).

ללייקרס יש את מג'יק כנשיא ורוב פלינקה כמנכ"ל. לבוסטון סלטיקס יש את ריץ' גות'אם כנשיא ודני איינג' כמנכ"ל. לווריורס יש את ריק וולטס כנשיא ובוב מאירס כמנכ"ל.

תראו, אם לבעל הקבוצה בא לזרוק כמה מיליונים לנשיא ועוד כמה מיליונים למנכ"ל שיהיה לו לבריאות. אבל מה הצורך בשניים? מה הסיפור הגדול בהנהלת קבוצה? זה לא עניין של שליחת אדם למאדים.

למה שלא יהיה מנכ"ל וסגן מנכ"ל (אם הוא רוצה וזקוק לאחד), או נשיא וסגן נשיא (מה זה משנה כיצד קוראים לזה שמנהל את העניינים?).

כמו שיש ראש ממשלה אחד שמריץ את העניינים (וכל מיני שרים תחתיו) גם לקבוצה עדיף בוס אחד. כל הרעיון של "נשיא" ו-"מנכ"ל" אף פעם לא נראה לי. אני בטוח שהם דורכים אחד על רגלי השני יותר מאשר הם מסכימים אחד עם השני.

 

מנחם לס

בעל האתר, הבוס הראשי, וכותב יומית - כל זמן שאוכל!

לפוסט הזה יש 26 תגובות

 1. רק כשהגדרות התפקיד הללו יהיו ברורות – ככה נבין כמה מנכ"ל, נשיא, או סגנים נצרכים לכל קבוצה.
  תוספת מעניינת: נוכל לדחוף את האף לשיקולים עסקיים במינויים מקצועיים.

  1. אני חושב שמה שקובע הוא האדם יותר מהתואר שלו. בלייקרס מג'יק הנשיא הוא כנראה הקובע. בסלטיקס איינג' המנכ"ל כנראה קובע. נדמה לי שגם בווריורס בובי מאיירס הוא האדם אבל אני לא בטוח.
   זה נושא שאף פעם לא חשבתי אליו, ואין לי מושג מה הגדרות התפקיד של כל אחד מהם.

 2. GM זה התפקיד הכי חשוב בצוות המקצועי במועדון אפילו יותר ממאמן.
  כי הוא להבדל ממאמן GM צריך לקבל את ההחלטות הקשות את מי להטריד את מי לחתוך ואת מי להביא במקומם מאמנים שנמצאים יום יום עם השחקנים יהיה יותר קשה לוותר על שחקנים מסוימים (לדוג' דוק והבן שלו/בלייק עד שלא הביאו את ווסט שהוא הGMבפועל הם כנראה היו נשארים למרות שהם לא מתאימים יותר לקבוצה).
  כמו כן GM לרוב יבחר בדראפט את הכישרון הכי גדול להבדל ממאמן שיחבר את השחקן הכי מתאים שכאן היתרון ברור לטובת הGM כי מאמנים לא נוטים להשאר לתקופות ממושכות.
  נשיא זה תואר שניתן משתי סיבות:
  1. רצון להשאיר אנשי מקצוע בתוך המערכת בשדרוג מעמדם GM הופך לנשיא A.GM הופך לGM וכן הלאה וכך למנוע נטישה שלהם ליעדים אחרים.
  2. אנשים כמו פט ריאלי ומג'ק ופיל שלא רוצים/יכולים לקחת את מלוא תפקידו של GM אבל יש להם המון מה לתרום והמועדון רוצים לתת להם את הכבוד המגיע להם

 3. תאגיד עסקי מסודר בדר״כ מורכב מהנהלה (דירקטוריון) המתווה את מדיניות החברה ומקבל החלטות מהותיות לעסק ומתחת לדירקטוריון ישנו מנכ״ל שמנהל את העסק בשוטף. אני מניח שהתפקיד של ה GM כולל עוד כמה תחומים חוץ מלעשות טריידים ומבחינה ניהולית הוא מקבל תכתיבים מההנהלה (הנשיא) כמו ענייני שכר וכו׳ ופחות בענייני כדורסל נטו כי כאן הוא הסמכות. ההרגשה שלי היא שבקבוצת כדורסל מקצוענית בNBA צריכה להיות סינרגיה חיובית בין הנשיא ל GM (למאמן) ואם אין את זה אז יש לך את סקרמנטו או ואן גנדי

 4. לא נראה לי שאנשים כאן מבינים מה זו קבוצת NBA…
  לסיקסרס יש כ-270 עובדים ומנהלים! כאשר 69 מהם כפופים ל-GM ישירות. זה עסק חי ובועט שצריך לתפעל, לתקצב, לפקח ולמדוד תוצאות בשטח. נכון שיש תחתיו VPים לכל תחום ותחתם המון אנשי מקצוע אך מישהו צריך לנהל את התזמורת הזאת בשביל שתהיה הרמונית.

  למי שרוצה ללמוד את התפקידים השונים (זה משתנה מקבוצה לקבוצה) הנה העמוד של הסיקסרס:
  https://www.nba.com/sixers/front-office-directory

  הסיקסרס חייבים GM רציני בזמן הקרוב

 5. די מדהים לפחות אותי ג'ון. ידעתי שקבוצת nba זה עסק שמעסיק סביבו המון אנשים אבל לא עד כדי כמות כזו… מרשים ממש..

 6. בדרך כלל הgm גם מתעסק ממש בכל הניהול השוטף של המערכת, ואילו הנשיא יותר בדברים אסטרטגים. בכל מקרה בדרך כלל כדי להימנע מבעיות, בהחלט מגדירים במדויק תחומי אחריות וסמכות.

 7. אני רוצה לחזור לדיון של אתמול לגבי בליק גריפין. יש לי 2 נקודות.

  כריס פול, עם כל כישוריו, לא היה האיש המתאים עבור גריפין – בגלל אופיו.

  קחו את גריפין ותחליפו בדוראנט ועדין ג"ס זוכה באליפות.

 8. לדעתי יש תחומים חופפים אבל המחשבה העיקרית היא ניהול סיכונים. אם לפילי היה רק אדם אחד בתפקיד ואז הפרשיה הייתה מתפוצצת, הם היו נשארים עם בור ניהולי ענק.

  בפועל, בין הדראפט לתחילת העונה אין באמת ל GM מה לעשות, ובגלל זה הם יוצאים מזה בזול. לא הייתי בונה על זה לקראת הפלייאוף שכולן מתחמשות

 9. אם הבחירה היא בין בראיין קולנג'לו בתור GM לבין חור באדמה , עדיף חור באדמה.

  הסיקסרס רוצים מישהו בעל שם ויכולת , ומכיון שאין שום לחץ כרגע הם מחכים בסבלנות עד שהמעומד הכי טוב מבחינתם יגיע.

  מצד שני ג'וש האריס הוא נבל חסר תקנה אז אי אפשר לדעת , יש מצב שהוא פשוט מנסה לחסוך כסף

 10. רוב המגיבים הסבירו נכון.

  בגדול, GM מקביל למנכ"ל של חברה CEO, בעוד הנשיא מקביל ליו"ר הדירקטוריון (בלעז chairman of the board).

  המנכ"ל מתעסק בניהול השוטף היומיומי של החברה הכולל, בין השאר, תקציב וכספים, משאבי אנוש, תפעול, שיווק, פתירת בעיות, הנעת עובדים וכו'. כמובן שיש לו סמנכ"לים לכל נושא, אך הוא זה שמנהל אותם בשוטף.

  הנשיא לעומת זאת מתווה אסטרטגייה ארוכת טווח, לאן דרכי המועדון/החברה, וכמו כן הוא מפקח על המנכ"ל שיעשה את מה שהוא אמור לעשות. כעקרון הנשיא הוא "שליח" של בעל המניות שדואג שהחברה על הדרך הנכונה. צריך פונקציה כזו כי בחברות גדולות בעל המניות בד"כ מחזיק בהרבה חברות, הוא עסוק באלף דברים (כמו לשחק גולף באיזה ריזורט בהוואי) ואין לו זמן, משאבים או בכלל רצון להשגיח ולפקח על כל חברה בנפרד בפורטפוליו שלו.

  דוגמא מעשית: האם ללכת לטנקינג או לא – זו תהיה החלטה של הנשיא כי המשמעות שלה זה הפסדיים כספיים משמעותיים בטווח הקצר. אחת שהוחלט שהולכים לטנקינג, המנכ"ל צריך לבצע בשטח – כלומר להטריד את כל השחקנים הטובים ולהביא את דוויט הווארד.

  1. רק בשביל הדיון , במהלך הטנקינג פילי הרוויחו די הרבה כסף.
   כי הם תמיד שילמו מינימום משכורות שאפשר בלי חוזים אורכי טווח וקיבלו אקסטרא כסף מקבוצות שעברו את מס המותרות.

   חלק מאוהדי פילי עדיין חושב שג'וש האריס עושה פה תרגיל בסגנון מה שהוא עושה בוול סטריט , הוא קונה נכס לא מי יודע מה(יחסית לקבוצות אחרות) חתך בצורה משמעותית את כל ההוצאות , הביא שחקנים עם פוטנציאל בדראפט אבל יותר חשוב עם משכורות נמוכות וברגע שיקבל הצעה גבוהה ימכור את הקבוצה

כתיבת תגובה

סגירת תפריט