מחשבות כדורסל של חמישי בערב: חוקי הליגה החדשים, הריווח באוקלהומה ואוואנס באינדיאנה / רועי ויינברג

14 שניות אחרי ריבאונד התקפה – כמה זה ישפיע על הליגה?

אנדרה דרומונד הצעיר זורק ריבאונד התקפה. לא יעיל

האנ.בי.איי יצביעו בקרוב על 3 שינויי חוקה לעונה הקרובה, כשהם צריכים אישור של שני שליש מהבעלים (20 מ-30) כדי שיעברו. הראשון שביניהם הוא הפשטת ההגדרה לעבירת clear path, עבירה שנועדה לעצור מתפרצת ומובילה לשני כדורי עונשין בנוסף לכדור מהצד ונועד לצמצם פאולים שיעצרו מתפרצות ולשפר את שטף המשחק. השני הוא הקלת ההגדרה לעבירה אלימה בצפייה בהילוך החוזר, משהו שלמעשה יושפע בעיקר משיקול הדעת של השופטים. השינוי השלישי והמשמעותי ביותר הוא הקטנת זמן הפוזישן שקבוצה מקבלת אחרי שהיא לקחה ריבאונד התקפה מ-24 ל-14 שניות. איך זה ישפיע על הליגה?

זה לא אמור להשפיע יותר מדי. רוב הזריקות של קבוצות באו תוך פחות מ-17 שניות וכשמוסיפים לכאן את העובדה שהקבוצה לא צריכה לעבור את קו החצי עם הכדור, מה שיכול לקחת בין עוד 2 ל-3 שניות ויש ברוב ההתקפות (בין אם אחרי סל של היריבה או אחרי ריבאונד הגנה), זה לא אמור להשפיע יותר מדי. האם עדיין יהיה הבדל בשיטת המשחק?

ה-putbacks, זריקות מיד לאחר החטאה, נעלמים מהליגה. ב-2016/17 היו 4 קבוצות שלפחות 6.5% מהזריקות שלהן היוו אותם putbacks (לעומת 0 השנה), 8 ששיעורן היה לפחות 6% לעומת 4 השנה ו-20 קבוצות שאצלן היה מדובר ב-5% לפחות, לעומת 17 השנה. אפשר להבין למה: הוצאת כדור לניהול מחודש של ההתקפה או לקליעה מרחוק זה מהלך אפקטיבי ברוב המקרים ורוב הקבוצות יעדיפו לנסות להשיג זריקה פתוחה ל-3 נקודות או ל-2 מאשר ניסיון למאבק בצבע. לא מקרי ש-6 מתוך 8 הקבוצות שהגיעו לחצאי הגמר האזוריים היו בשביעייה האחרונה בליגה בשיעור הפוזישנים האלה (יחד עם דאלאס האחרונה) ו-4 מתוכן היו הקבוצות שהגיעו לגמרים האזוריים. זה פשוט לא יעיל ומתקשר לנושא הריווח – רק הקבוצה העשירית בתדירות המהלכים האלה, דנבר, הייתה בטופ 10 בכמות השלשות למשחק.

לכן אנחנו עדיין נראה קבוצות שמוציאות את הכדור החוצה ומתחילות מחדש את הפוזישן, כי זה פשוט יותר יעיל. זה לא ישתנה בגלל קיצור השעון. סביר שנראה את המגמה ממשיכה – קבוצות שמוציאות את הכדור החוצה לשלשה אחרי הריבאונד. אז איך קיצור השעון ישפיע? קבוצות יחליטו מהר יותר וההערכות מחדש של ההגנה תהיה קריטית – הגנות איטיות יסבלו משלשה פנוייה. השינוי היחידי, כנראה, העלאת קצב המשחק.. במקום שקבוצות ינצלו את הזמן כדי להתארגן אחרי הריבאונד המשחק יהיה דינמי יותר, מה שיכול להשפיע לרעה על כמות הדקות של השחקנים המובילים. עוד גורם מעניין יהיה ההשפעה של החוק הזה, בנוסף לשינוי בקשר ל-clear path fouls, על ההחלטה של קבוצות ללכת לריבאונד ההתקפה או להתרכז בהגנת המעבר. אין מתאם כזה ברור בין ההצלחה של קבוצה לכמות ריב' ההתקפה שלה והחוקים יכולים להשפיע על זה. עוד זווית ששווה להתעמק בה העונה.

צפוף באוקלהומה

בואו נדבר קצת על החמישייה של הת'אנדר השנה. יש את סטיבן אדאמס, ג'רמי גרנט, פול ג'ורג', אנדרה רוברסון וראסל ווסטברוק שצפויים לפתוח יחד עם דניס שרודר בתור השחקן המשמעותי מהספסל. מה חסר פה? יפה מאוד, קליעה מרחוק. פול ג'ורג' היה הקלע הסביר היחיד שם עם 40% השנה ו-3 ניסיונות. ווסטברוק קלע ב-29.8% לא טובים, גרנט באחוז דומה אבל בכמות קטנה פי 3 (0.4 לעומת 1.2) ורוברסון ב-22%. אדאמס לא זרק מהשלוש. ככה בונים קבוצה היום?

לא בטוח. החמישייה הזאת יכולה להיות חמישייה הגנתית מפחידה אבל הם לא נותנים לווסטברוק את הריווח שהוא צריך. בשנה שעברה היו לו את כרמלו אנטוני וקורי ברואר, קלעי שלשות טובים יותר ממה שיש בת'אנדר עכשיו והצ'יטה הצליח לפרוח באופן יחסי לידם. על הספסל יש את פטריק פטרסון ואריק אברינס, על הנייר קלעי שלשות טובים, אבל שניהם באים אחרי עונות חלשות ולא יכולים לעשות הגנה ברמת NBA. שרודר, נרלנס נואל וטימותי לואו קברוט, שלושת התוספות החדשות, לא יביאו את הישועה.

מה עושים? הם יכולים ללכת על ריווח בסגנון הישן, עם חסימות נכונות בלי הכדור. סטיבן אדאמס היה אחד החוסמים הטובים ביותר בליגה בשנה שעברה וג'רמי גרנט עם 3.06 חסימות ל-36 דקות, אחד הפורוורדים החוסמים הטובים בליגה. סביר שנראה כמה שיותר משחק חסימות שלהם שנועד לשחרר את ווסטברוק או את ג'ורג' לקליעה מהירה. לא אופתע אם נראה תרגילי חסימה כפולה שיכולים לשחרר את ווסטברוק או ג'ורג' בתדירות די גבוהה, למרות שזה תרגילים מעייפים באופן יחסי. אם קברוט או פרגוסון ישפרו את הקליעה ויאפשרו לת'אנדר לשחק עם ג'ורג' כפאוור פורוורד זאת תהיה תוספת כוח משמעותית שתאפשר להם להרוויח עוד דקות. כל מהלך שלהם יתחיל מחסימה אחת לפחות בשנה הבאה. זה דורש הרבה תיאום ואפשרי בהתחשב בכך שהסגל שלהם ממשיך לשנה שנייה ביחד, אבל לא בטוח שיעבוד חלק בתחילת העונה.

השאלה שנשארה היא אנדרה רוברסון. אין לו משחק התקפה טוב. הוא לא חותך אפקטיבי במיוחד, למרות שאלה היו 29.7% מסך הפוזישנים שלו בשנה שעברה וסביר שיהיה רוב מה שנראה ממנו השנה. משחק ההתקפה הזה לא יכול להיות קיים על המגרש, אבל הוא מאזן בהגנה. זאת הדילמה המרכזית בכל הקשור לשיתופו השנה וליד שחקן כמו גרנט לא בטוח בכלל שיזכה ליותר מ-30 דקות למשחק. הפתרונות אצל בילי דונובן.

אולדיפו יכול לשחק ליד אוואנס?

אחת התוספות המשמעותיות של הפייסרס בקיץ הייתה טירייק אוואנס. אוואנס בא אחרי עונה של 19.4 נקודות, 5.2 ריבאונדים ו-5.2 אסיסטים למשחק ואולדיפו בא מחמישיית הליגה השלישית ועם פרס השחקן המשתפר של העונה אחרי עונה נהדרת. כשאוואנס בקבוצה יש לפייסרס עוד שחקן יוצר שיכול לאפשר לאינדיאנה זכות קיום גם בלי אולדיפו. מאוד סביר שכל אחד מהם יהיה על המגרש בכל רגע נתון כשהוא מוקף בשחקנים משלימים כדארן קוליסון או קורי ג'וזף ובויאן בוגדנוביץ' או דאג מקדרמוט.

השאלה היא האם הם יכולים לשחק אחד ליד השני. אולדיפו פרח בהרבה כאיש המרכזי לעומת התפקיד המשני בו היה באינדיאנה. הוא כן קאץ' אנד שוטר טוב וזה בלט גם באוקלהומה. אוואנס קולע לא רע ממסירה וזה משהו שהורגש בממפיס, למרות שהוא לא זרק יותר מדי. יכול להיות שהשילוב ביניהם ביחד, סטייל הארדן-פול, יכול להיות שימושי לפרקים מהבחינה הזאת. השאלה היא מי יהיה מוכן לשחק בתור מספר 2 ולהיות השחקן המשלים ואם זה משנה בכלל.

באופן תאורטי, הרכב של קוליסון, אולדיפו, אוואנס, מקדרמוט וטרנר יכול להיות מסוכן – יש פה 5 קלעים טובים ממסירה ושלושה שחקנים יוצרים לא רעים בכלל. זה יכול להיות דומה למה שהרוקטס עשו השנה ויהיה שימושי בתקופות מסוימות, גם אם לא יהיה ההרכב הפותח שצפוי להיות אותו אחד מהשנה שעברה, אולי עם סאבוניס במקום טרנר. זה כן הרכב ששווה לחשוב עליו ומאוד תלוי באוואנס: אם יהיה מוכן להיות כינור שני לאולדיפו, משהו שלא ראינו ממנו בהצלחה יחסית יותר מדי לאורך הקריירה. זה לא הרכב של יותר מ-10 או 20 דקות למשחק, אבל כן יכול להיות ההרכב במאני טיים כשאתה צריך כמה שיותר שחקנים יוצרים.

רועי ויינברג

עורך הופס. אוהב את מיאמי וגבוהים שמוסרים מעל 4 אסיסטים במשחק.

לפוסט הזה יש 24 תגובות

 1. מצוין רועי!

  1. חוק ה14 שניות לא יכול להזיק לדעתי.
  החשיבות שלו לדעתי תהיה ברגעים מכריעים ובעיקר בפלייאוף,
  שקבוצות אוהבות לבזבז חלק ניכר משעון ה24 אחרי שקוטפים ר' התקפה..ככה המשחק יצטרך יותר לרוץ..

  חבל שלא עושים כלום לגבי העבירות שנשרקות להארדן, או העברות ששחקן קופץ לעבר המגן(שנמצא באוויר) כדי לסחוט עבירה

  2. אני מניח שלא נראה יותר מדי דק' של גראנט רוברסון ואדאמס ביחד על המגרש..עם כל הכבוד לחלק ההגנתי, 3 שחקנים שהיעילות שלהם בהתקפה מחוץ לבקבוק היא סבירה ומטה ..במיוחד שראסל נכנס כל פוזישן שני לצבע

  3. הסגל של הפייסרס פשוט נהדר.. זרקו את סטיבנסון (22 דק למשחק) לאל-אי והביאו את אוואנס (30 דק למשחק) במקום
  אין שום סיבה שהם ירדו מהמקום ה5 משנה שעברה..

  1. מסכים עם הכל. הבעיה היא שאין להם אף קלע סביר ברוטציה שיכול לעשות משהו מעבר להמתנה לכדור אלא אם פטרסון יחזור לכושר. הוויתור על ברואר היה שגוי לדעתי. אינדיאנה יכולה לסיים גם בטופ 4 השנה, קיץ טוב מאוד.

 2. לאוונס אין ברירה אלא להיות כינור שני אם לא שלישי בפייסרס..מעניין אם אוקלהומה יתנו יותר קרדיט לאברינס ואם רוברסון עבד קצת על הקליעה הנוראית שלו בחצי שנה האחרונה.

  1. אברינס שחקן מוגבל חוץ מהקליעה, לכן לא שווה כזה הרבה דקות. אם רוברסון שיפר משהו במשחק ההתקפה הוא שחקן סביר אבל אפילו אם הוא עוצר את היריבים שלו ל-7 נקודות במשחק הוא לא יעיל כשהוא קולע 5. חייב שיפור

  2. רוברטסון צריך להראות שהוא כשיר ויכול לחזור למה שהיה לפני הפציעה. יתכן והפציעה הזו תגרום לו להיות פחות טוב בהגנה ואז כנראה שכבר לא יהיה לו מקום בליגה (אלא אם ישפר משמעותית את הקליעה)

 3. תודה רועי. אחלה מחשבות יש לך. אוואנס לדעתי התבגר, לפחות מהמשחקים של ממפיס שראיתי בשנה שעברה, ודווקא נראה לי שיכולה להיות התאמה מוצלחת עם דיפו. לגבי okc אתה פשוט צודק, אין שם כמו איום מבחוץ וככה הרבה יותר קל לכסות את ראס. הם חייבים איזה מקדרמוט או קורבר כמו שכתבת.

 4. תודה רועי, שמח שיש לך יותר זמן לחלוק במחשבות בהחלט מעשיר את האתר בכתבות מעניינות.
  לעניינו, 14 שניות אחרי ריבאונד התקפה זה דבר שקיים כבר באירופה, מאמין שלא ישנה יותר מדי. בעניין העבירות אני חושב שזו החלטה מצויינת.
  לדעתי אוואנס ואולדיפו זו התאמה מצויינת ביחד, אוואנס הוכיח בממפיס כי לא מפריע לו להיות כינור שני או שלישי אם צריך

 5. 1. לא יודע עד כמה זה ישפיע כי המשחק היום גם ככה מאוד מהיר והקצב מטורף. לאחר ריבאונד התקפה בכלל מנסים לתפוס את ההגנה לא מוכנה והפוזישן יהיה גם ככה מהיר.
  הוצאה החוצה למשל לאיזה קלעי שלא מכוסה (פחות מ-5 שניות).
  2. ב-OKC חסר קליעה. שאלה גדולה איך רוברטסון חוזר מהפציעה. יתכן וזה יפגע גם בהגנה שלו ואז בכלל יהיה לו קשה לקבל דקות משחק.
  פרסטי הוכיח שהוא יכול לשנות ולהביא שחקנים ולכן אני מניח שימצא לזה פתרון. אם כי הסכמות ההתקפיות צריכות יותר תנועה מאשר "לתת את הכדור לווסטברוק/ג'ורג' ולזוז מהדרך).
  אברינס קלעי לא רע, הבעיה שהוא לא ממש מקבל דקות והזדמנויות להתפתח למשהו שהוא יותר מלעמוד ולזרוק.
  3. אינדיאנה בקיץ מצויין. חיזקו את הסגל. סאבוניס ישתפר ונותן להם את האופציה של גבוה שקולע מרחוק (וגם טרנר לא ממש משחק בפנים) ככה שיש ריווח.
  אוונס נותן להם אופציה של עוד שחקן יוצר עם הספסל.

  1. אם יש מישהו שיכול להוציא שפן מהכובע זה פרסטי ואני יכול לראות אותם הופכים אפילו בחירת סיבוב שני ועוד משהו לאיזה ווס מת'יוס, או נפטרים מהחוזה של סינגלר יחד עם בחירת סיבוב ראשון בשביל גבוה, אבל אין להם מספיק נכסים לזה כרגע בהנחה שמשאירים את TLC ופרגוסון. הדרך היחידה שבה התקפה בלי קלעים יכולה לעבוד היא עם אימון טוב ותיאום בכל הקשור לתנועה על חסימות. יקרה באוקלהומה? לא בטוח.

   מבחינת סאבוניס – אני רוצה לראות אותו זורק יותר. יש פוטנציאל שם אבל לא זרק כמעט באינדי השנה. אם יפתח גם קליעה מרחוק הוא יהיה מפחיד.

 6. חוק ה14 שניות יהיה משמעותי בפלייאוף בפוזשינים האחרונים. כעת אם קבוצה ביתרון לוקחת ריבאונד התקפה יש להם פחות 10 שניות להעביר את הזמן. Putbacks ירדו בעיקר בגלל העלייה בזריקות מהשלוש שהריבאונדים נופלים רחוק יותר מהסל.

  אני לא מאמין ש-OKC יעלו עם חמישייה כזו. פטרסון היה בכושר רע אבל יש מצב שהשנה נראה שוב את השחקן מטורונטו. לא אתפלא אם יהי טרייד לקראת פברואר.

  אינדי לא תשנה את המשחק שלה בשביל אוונס. אוונס נתן עונה טובה בקבוצה רעה ופתאום הוא בתחרות עם אולדיפו? לא נראה לי. הם יכולים לשלב אותו בחמישייה במקום קוליסון ולתת לאולדיפו ואוונס לנהל יחד את הקו האחורי או שאוונס יהפוך לשחקן הששי החשוב שיבצע פיק אנד רולים עם סבוניס. אוונס אמור לפתור להם שלוש בעיות קיימות: ריבאונדר מעמדת הגארד, הגברת קצב המשחק האיטי יחסית שמכתיב אולדיפו במשחק עומד והגעה לקו העונשין. אינדי לא סחטה מספיק פאולים ועשתה נקודות מהקו.

   1. התכוונתי שההתקפות עדיין יעברו דרך אולדיפו באותו משחק פיק אנד רול עם הגבוה עם יציאה של בוגדנוביץ' מחסימות. אני חושב שההבדל המשמעותי יהיה בחמישייה השנייה כשיהה שחקן מטרה שיכנס לסל ויסיים או יוציא כדורים.

 7. תודה רועי.
  דווקא מבחינתי שינוי החוק המשמעותי הוא הראשון שהזכרת-
  אם יצליחו בעקבות עדכון החוק למגר את האופציה המטופשת של עצירת שחקן במתפרצת, גם אם מדובר בחיבוק ממש (כשרוצים לעצור את לברון למשל)- זה רק יעשה טוב לליגה.

  מתי כבר יעדכנו את חוק הוידאו?
  השופטים ישרקו כראות עיניהם. אם המאמנים חולקים על אחת השריקות שיבקשו צ'לנג' כמו בפוטבול, השופטים יבדקו בוידאו מקרוב את המהלך. הצליח? יופי. לא הצליח? חוייבת בטיים אאוט. 3 צ'לנג'ים לכל מאמן.
  בדקה האחרונה של המשחק השופטים יכולים ללכת למוניטור כשיש להם ספק כלשהו.

 8. פוטבאק זו זריקה הרבה יותר יעילה מזריקה מהתקפה מסודרת. אין שום הגיון בלהוציא כדור החוצה כשיש הזדמנות לעלות מחדש לסל. הסיבה המרכזית לירידה (המאד לא גדולה) שיש במהלכים אילו נובעת ישירות מהירידה המתמשכת בריבאונד ההתקפה. זה ממש לא קשור להעדפה של קבוצות לנהל משחק מסודר מהתחלה. לשינוי חוק לא תהיה השפעה על זה (למרות שהחוק הוא מאד הגיוני – סוף סוך ה-NBA לא מבסס ללמוד מאירופה).

 9. לא ברור מה אתה בדיוק מציע ל-OKC לעשות. החסימות שאתה מתייחס אליהן קשורות ברובן למשחק הפיק-אנד רול שגם ככה הוא המרכז של כל ההתקפה שלהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט